فایل صوتی راهنمای گردشگری

 

حسین رضا زاده مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان فسا از برگزاری آیین ۱۰۰ ساله تعزیه روستای صحرارود ، در روز جمعه ۳۰ شهریور ماه سال جاری مصادف با ۱۱ محرم  در این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، حسین رضا زاده با بیان خبر فوق اظهار داشت:  آیین ۱۰۰ ساله  تعزیه روستای صحرارود، بزرگترین تعزیه میدانی کشور است که همه ساله در این روستا  و با هدف به تصویر  کشیدن حوادث واقعه عاشورا برگزار می شود.

مسئول میراث فرهنگی فسا ادامه داد: در این تعزیه حدود ۲۰۰ نفر به عنوان بازیگر و بیش از ۲۰۰ نفر نیز به عنوان عوامل اجرایی حضور دارند .

رضازاده اضافه کرد: این آیین در ساعت ۸ صبح روز جمعه ۳۰ شهریور ماه همزمان با ۱۱ محرم در تپه های صاحب الزمان روستای صحرارود واقع در ۸ کیلومتری شهرستان فسا  و تحت عنوان (حدث وفا و ولا) با موضوع وفاداری حضرت عباس(ع) نسبت به امام حسین(ع) اجرا خواهد شد.

 وی خاطر نشان کرد: در سالهای گذشته نزدیک به ۵۰ هزار نفر از شهرهای استان فارس و استانهای اصفهان، یزد، هرمزگان و کرمان  از تعزیه روستای صحرارود بازدید کردند.

گفتنی است، این تعزیه در سال ۱۳۹۱ به شماره ۶۵۶ در فهرست آثار ناملموس(معنوی) به ثبت رسیده است.

 مسئول میراث فرهنگی شهرستان داراب از برگزاری تور ۲ روزه آشناسازی مدیران آژانس های گردشگری استان فارس با جاذبه های تاریخی و گردشگری این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس به نقل از داود مرادی این تور در روزهای پنج شنبه و جمعه ۲۲ و ۲۳ شهریور  ماه جاری توسط شرکت خدمات گردشگری سفیران ملک سلیمان با هدف معرفی رویدادها به منظور توسعه فرصتهای گردشگری در سطح استان فارس و با حضور رضا انصاری نماینده مردم شهرستان‌های داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی، علی مظفری فرماندار داراب، امیرحسین حکمت نیا رئیس کمیته گردشگری اتاق تعاون استان فارس، حسین همتی رئیس اتحادیه صنایع دستی استان فارس، سلمان گورنگی رئیس اتحادیه طراحان فرش دستبافت فارس، اعضای شورای شهر داراب، سیاوش سیاوشی مدرس، فعال گردشگری و مدیرعامل آژانس خدمات مسافرتی بهین بُرگ، کارشناسان رشته گردشگری و مدیران آژانس های گردشگری استان فارس به میزبانی هتل نقش شاپور و با همکاری و هماهنگی اداره  میراث فرهنگی شهرستان برگزارشد.

بنابراین گزارش، در نخستین روز این مراسم ضمن آشنایی اجمالی اهالی گردشگری استان فارس با هتل نقش شاپور داراب، فرصتی برای آشنایی با جادبه های شهر تاریخی داراب و بررسی نقاط قوت و ضعف این آثار بدست آمد. در این راستا بازدید از آثار تاریخی آتشکده آذرخش مشهور به مسجد سنگی، مسجدجامع داراب تنها مسجد تاریخی چهارمناره‌ای ایران و قدیمی‌ترین اثر تاریخی در مرکز شهر داراب وخانه صنایع دستی داراب (خانه سوخکیان) صورت گرفت.

در دومین روز از تور آشناسازی شهر داراب  نشست تخصصی نقد و بررسی فرصتهای گردشگری شهر داراب با حضور مسئولین این شهرستان در جهت اعتلای بخش گردشگری برگزار گردید. در این نشست اساتید عرصه گردشگری ضمن بررسی و مطرح نمودن نقاط قوت گردشگری شهر داراب، ضعف فرهنگی و فقدان زیرساخت لازم برای گسترش پتانسیل های گردشگری شهر داراب را مهم ترین عامل برای پیشرفت دانستند.

سلمان گورنگی، رئیس اتحادیه طراحان و تولید کنندگان فرش دستباف عنوان کرد: هنرمندان داراب در عرصه تولیدات صنایع دستی وسوغات ، هنر را دریافته اند اما اقتصاد هنر را نه و آنچه که در روستاهای دور افتاده از استانداردهای صنایع دستی مثل کد شناسایی، بسته بندی، مواد مرغوب و بررسی بازار هدف دیده می شود در داراب مشاهده نمی شود.

وی پیشنهاد ایجاد مرکز تخصصی فرش و صنایع دستی با هدف سلیقه یابی، سلیقه شناسی، طراحی و تولید صنایع دستی به ویژه فرش و تشکیل تعاونی های صنایع دستی را مطرح نمود.

در ادامه سیاوش سیاوشی، مدرس، فعال گردشگری و مدیرعامل آژانس خدمات مسافرتی بهین بُرگ در خصوص فرصتهای طبیعت گردی شهر داراب بیان کرد: اکوتوریسم شهر داراب حتی بدون افراد محلی مورد توجه است و امروزه تنگه رغز کمترین بازدهی گردشگری را برای داراب داشته است. بنابراین باید مسیرها و تاسیسات گردشگری شایسته ای برای هدایت گردشگران به شهر داراب برنامه ریزی و با سیاست گذاری باعث ورود سرمایه شد.

همچنین امیرحسین حکمت نیا رئیس کمیته گردشگری اتاق تعاون استان فارس تنوع جاذبه ها را مهمترین عامل در آشفتگی مدیریت در گردشگری دانست و برای بهبود شرایط گردشگری شهر داراب پیشنهاداتی از جمله: لزوم بررسی جاذبه های گردشگری و به تبع آن مسیرهای گردشگری، زیبا سازی شهر و مبلمان شهری،لزوم مطالعه بازار برای تامین توقعات گردشگر،لزوم مطالعه طرح جامع گزدشگری داراب با هدف بررسی تحمل پذیری آثار و برند سازی آنها،ساماندهی میادین و تابلوهای دسترسی به خیابانها،آموزش جامعه میزبان شامل ارکان اصلی گردشگری و جامعه محلی و روستاییان، لزوم معرفی تنها ۱۰ اثر تاریخی از شهر داراب جهت حفاظت، دسترسی، نورپردازی، تبلیغات و برند سازی، مطرح کرد.

  در ادامه مدیر و سرمایه گذار هتل نقش شاپور، مسئول میراث فرهنگی، نماینده، فرماندار و رئیس شورای شهرستان داراب نیز به ارائه مطالبی پرداختند.

گفتنی است، شهرستان داراب با قدمتی چندهزارساله و با دارا بودن آثار تاریخی فرهنگی و طبیعی یکی از مناطق مهم گردشگری استان فارس محسوب می‌گردد.

براساس پژوهش‌های باستان‌شناسی قدمت این منطقه که در گذشته دارابگرد نامیده می‌شده به هزاره پنجم قبل از میلاد (عصر سفال نخودی و مقارن با تمدن سیلک ۲ کاشان) می‌رسد. این شهر برمبنای شواهد تاریخی در دوران هخامنشیان به صورت مدور بنا می‌گردد و به عنوان مهمترین شهر آبادان شرق فارس در دشت بزرگی بنا می‌شود وعلت مدور بودن شهر اهمیت حفاظت از آن بودن بوده‌است براساس روایت فردوسی طوسی بانی این شهر داراب شاه (دارای بزرگ) است که در ادبیات ایرانی و اسلامی از وی به عنوان داریوش بزرگ یاد می‌شود.

در مرکز این شهر تاریخی هتل  سه ستاره نقش شاپور داراب قرار گرفته است که دارای ۲۲ اتاق است. از جمله مهم‌ترین امکانات آن می‌توان به لابی، کافی شاپ، سالن بیلیارد، لاندری، پارکینگ رایگان، نمازخانه، وای‌فای رایگان، صندوق امانات و پذیرش ۲۴ ساعته اشاره کرد. سالن اجتماعات و کنفرانس با ظرفیت حدود ۵۰۰ نفر به همراه ویدئو پروژکتور و سیستم صوتی یکی از مجهزترین سالن های شهرستان برای برگزاری همایش ها و کنفرانس های مختلف می باشد . مساحت زمین این هتل ۴۰۵۹ و مساحت زیر بنا ۲۵۰۰ متر مربع می باشد که در بهمن ماه سال ۱۳۸۸ افتتاح گردید.