دکتر علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهور و رئیس میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور فردا به شیراز سفر می کند تا ضمن بازدید از زیرساختهای گردشگری در محور جهانی ساسانی فارس فعالیت های صورت گرفته دراین محور را نیز مورد بررسی قراردهد. دراین رابطه مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس با اشاره به حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور به استان فارس گفت :دکتر علی اصغر مونسان فردا دوشنبه و سه شنبه این هفته مهمان فارسی هاست و  تاکنون  قرار است وی درسفردوروزه خود به استان از ظرفیت هاو جاذبه های تاریخی و گردشگری شیراز و فیروزآباد بازدید کند.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با بیان اینکه یکی از برنامه های سفر معاون رئیس جمهور به استان فارس بازدید از آثارمحورجهانی ساسانی فارس در شهرستان فیروزآباد است افزود: با برنامه ریزی های صورت گرفته فردا دوشنبه دکتر مونسان وهیأت همراه به شهرستان فیروزآباد سفرمی کند و دراین سفر از نزدیک با روند فعالیت های زیرساختی صورت گرفته  دراین محور جهانی آشنا می شود.

وی ادامه داد : همچنین در سفر معاون رئیس جمهورقصد داریم تا مسیرهای گردشگری این محور و زیرساختهای موجود درشهرستان فیروزآباد معرفی شود و برنامه ریزی برای جاگیری این محور در بسته سفر گردشگران قرارگرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس با بیان اینکه زیرساخت های گردشگری درمحور جهانی ساسانی فارس درحال تکمیل است افزود: این محور که به تازگی درفهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است آثاری از شهرستانهای کازرون ، فیروزآباد و سروستان را دربرمی گیرد که این آثار قدمت ساسانی دارند.

به گفته وی درحال حاضر مسیرهای دسترسی به آثار ، زیرساختهای گردشگری شامل امکانات و خدمات رفاهی و گردشگری ، نور پردازی آثار ، تابلوهای معرفی ، ساخت سرویس بهداشتی  و دیگر خدمات مورد نیاز گردشگران دراین محور مهیا شده است .

این مقام مسئول  اضافه کرد: این محور برای گردشگران داخلی وخارجی شناخته شده است و در حال حاضر در بسته سفر گردشگران قرار دارد.

امیری با تاکید به اینکه پرونده ثبت محور ساسانی فارس درواقع سندی برای مدیریت نظارت و بررسی بهتر از این محور به شمارمی رود افزود: مستند نگاری و مرمت این محور مد نظراست و به صورت کاملاً جدی درحال پیگیری است .

مدیرکل میراث فرهنگی فارس همچنین گفت: با توجه به اینکه آثار ساسانی بی شماری هم در شهرستانهای داراب  و فراشبند وجود دارد و این آثار هم قابلیت ثبت در فهرست جهانی دارند در نظراست این آثار هم به پرونده میراث جهانی ساسانی فارس ملحق گردد.

وی با بیان اینکه این پرونده ۷ اثرتاریخی است تصریح کرد: هریک از این آثاردرنوع خود بی نظیر هستند و می توانند به تنهای جاذبه گردشگری باشند  و درنظرداریم با همکاری دفاتر خدمات مسافرتی و آژانس های گردشگری در قالب بسته های سفر و تورهای تاریخی فرهنگی رونق بیشتری در حوزه گردشگری به این ۳ شهرستان داده شود.

به گفته وی درجریان این سفر یک اقامتگاه بوم گردی در بافت تاریخی شیراز نیز افتتاح می شود.

امیری اضافه کرد این اقامتگاه با حجم سرمایه گذاری ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال در بافت تاریخی شیراز به بهره برداری می رسد.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس دربخش دیگری از سخنانش به  افتتاح ۱۳ اقامتگاه بوم گردی و ۴ دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری در استان به مناسبت هفته دولت اشاره کردو افزود: در مجموع این اقامتگاه ها با سرمایه گذاری  ۸۶ میلیارد و ۲۵۰میلیون ریال و ایجاد اشتغال برای ۹۲ نفر در بافت تاریخی شیراز و روستاهای کوهمره سرخی، باغان، ساران، ریچی، کندازی، قلات، قائدان و کشکولی در شهرستانهای شیراز، سپیدان، لارستان،مرودشت، ممسنی  و کازرون به بهره برداری می رسند.

امیری در ادامه نیز بر اهمیت جایگاه دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری از منظر امنیت و رفاه گردشگران تاکید و خاطر نشان کرد : در هفته دولت ۳ دفتر خدمات مسافرتی در شیراز و ۱ دفتردر شهرستان رستم با سرمایه گذاری ۵ میلیارد ریال و اشتغالزایی  برای ۱۵ نفر افتتاح خواهند شد.

به گفته وی  با افتتاح این ۱۳ اقامتگاه بوم گردی تعداد آنها در استان به ۷۸ اقامتگاه افزایش و همچنین تعداد دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری استان با بهره برداری این ۴ دفتر به۲۲۲ خواهد رسید.

بنا براین گزارش دکتر مونسان وهیات همراه در سفر دوروزه خو به استان فارس دیدار و گفتگوی صمیمانه با فعالان گردشگری استان نیز خواهد داشت.