به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس، ششمین جلسه کارگروه گردشگری استان فارس، امروز ۱۳ تیرماه ۹۷، به ‌ریاست معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس و و دبیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس و حضور اعضا برگزار شد.
در دستورکار اول این جلسه، باتوجه به ثبت جهانی منظر باستانی فارس در چهل و دومین اجلاس میراث جهانی در بحرین به عنوان بیست و سومین اثر ایران مدیرکل میراث فرهنگی فارس ضمن تشکر از همه مسئولین و دست اندرکاران کشوری و استانی گزارشی را از روند ثبت آثار این مظر در ۳ شهرستان کازرون، فیروزآباد و سروستان ارائه نمود.
وی گفت: تاکنون ۲۳ پرونده در حوزه میراث تاریخی در کل کشور به ثبت رسیده که از این تعداد ۵ پرونده متعلق به استان فارس است و یک اثر نیز در حوزه میراث طبیعی قرار دارد.
مصیب امیری بیان کرد: هر سال هر یک از کشورهای جهان فرصت دارند که دو اثر شامل یک مورد میراث طبیعی و دیگری در حوزه میراث تاریخی به ثبت میراث جهانی برسانند که امسال از ایران دو پرونده که یکی پرونده محور باستان شناسی ساسانیان و دیگری جنگل های ارسباران ارائه شد که پرونده محور باستان شناسی ساسانیان فارس به ثبت جهانی رسید.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس افزود: ثبت جهانی به لحاظ تعریف به اثری گفته می شود که ممکن است به لحاظ جغرافیایی در هر کشوری از دنیا باشد ولی به دلیل ظرافت هایی از نبوغ جامعه بشری، این اثر می تواند متعلق به جامعه بشری باشد و از این روست که وقتی اثری در فهرست آثار جهانی به ثبت می رسد عموما همه کشورهای دنیا در حفاظت از آن اثر تاریخی نقش مهمی را باید ایفا نمایند.
این مقام مسئول ادامه داد: دومین ویژگی که یک اثر جهانی برای هر کشور به ارمغان می آورد بحث ورود گردشگرانی است که از سایر کشورهای دنیا برای بازدید وارد کشور می شود و خوشبختانه ظرفیت هایی زیادی در کشور ما در خصوص ثبت جهانی وجود دارد.
امیری گفت: در واقع سه شهرستان فارس در این پرونده نقش فعال دارند و در مجموع هفت اثر تاریخی در قالب یک شماره ثبت شده است.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس اظهار داشت: کاخ ساسانی سروستان، مجموع آثار ساسانی در فیروزآباد شامل شهر گور، آتشکده کاخ، قلعه دختر و پرونده سوم شهرستان کازرون شامل شهر بیشاپور ، تنگ چوگان با شش نقش برجسته و غار شاپور مجموعا در قالب هفت اثر می توان در این فهرست نام برد که با مجموع ۴ اثری که قبلا در میراث جهانی ثبت شده شامل تخت جمشید، پاسارگاد، باغ ارم و باغ پاسارگاد مجموع میراث جهانی استان فارس به ۱۱ مورد رسید که می توان گفت نیمی از آثار جهانی کشور را به خود اختصاص می دهد.
وی با اشاره به اقداماتی که قبل از ثبت جهانی صورت گرفته نیز بیان کرد: پرونده ثبت جهانی برای اولین بار به عنوان ثبت موقت در سال ۷۵ ارسال شد که بناهای نظیر شهر تاریخی بیشاپور، فیروزآباد، سروستان، مجموعه زندیه، باغ های تاریخی و قلعه های تاریخی، قلعه ایزدخواست و بخشی از آب انبارها به عنوان پیشنهاد آثاری که قابلیت ثبت دارند توسط اداره کل استان ارائه شده اما کار اصلی در محور ساسانی از سال ۹۴ صورت گرفت.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس بیان کرد: یکی از الزامات ثبت جهانی بحث حرائم بود که صورت گرفت، قبرستان آتشکده فیروزآباد یک مشکل اساسی بود که توانستیم در این پرونده با همکاری دهیاری و فرمانداری اقداماتی برای ساماندهی قبرستان انجام دهیم ازجمله اینکه اضافاتی که در قبرستان وجود داشت نظیر نرده ها و… برداشته شد.
امیری اضافه کرد: در عین حال از این به بعد که این اثر ثبت جهانی شده دیگر نباید دفنی در این قبرستان انجام نشود که هماهنگی های لازم با فرمانداری صورت گرفته است.
وی گفت: یکی از الزامات دیگر ثبت جهاتی در روستای آتشکده یا کاخ اردشیر نیز بحث مرمت بود و یونسکو نیز حسایست های لازم را داشت که در این خصوص اسناد مرمت های صورت گرفته از ۱۰ سال گذشته جمع آوری و ارائه شده که نشان دهیم که ایران نسبت به مرمت حساسیت های لازم را داشته است.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس با اشاره به بنای شهر گور که مرمت هایی در این اثر انجام شده نیز بیان کرد: بخشی از گنبد بنا در خطر رانش بود که استحکام بخشی لازم صورت گرفته و سنگ هایی که ریزش کرده بود مرمت شد تا بنا از لحاظ ایمنی مستحکم شود.
وی با اشاره به ایجاد زیر ساخت های لازم نیز گفت: در سال گذشته در خصوص سرویس های بهداشتی، نمازخانه ، ایجاد مسیر های دسترسی، تابلوهای معرفی با نشان یونسکو به زبان انگلیسی و فارسی اقداماتی صورت گرفت و باید گفت این اقدامات در حدی بود که به آثار قابلیت ثبت دهند. البته یکسری کارها نیز ناتمام مانده که امیدواریم بتوانیم با همکاری فرماندرای به سرانجام برسانیم.
امیری در خصوص شهر تاریخی بیشاپور نیز گفت: اقدامات مختلفی در بحث مرمت، ساماندهی و حفاظت صورت گرفته و باید گفت که بیشترین اقدامات را در شهر تاریخی بیشاپور صورت دادیم و اکنون مجموعه بیشاپور دارای یک بستر مناسب برای جذب گردشگر است و همچنین موزه شاخصی هم در مجموعه راه اندازی نمودیم.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس عنوان کرد: این مجموعه مجهیز به آزمایشگاه، کتابخانه و مرکز خدمات رفاهی است و به لحاظ حفاظت نیز کل مجموعه ۱۵۶ هکتاری بیشاپور کاملا محصور شده است.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه در بحث حفاظت، تنگ چوگان با دوربین های حفاظتی مورد مراقبت قرار گرفته است، عنوان کرد: درغار شاپور نیز مسیر دسترسی به غار ساماندهی شده و در عین حال امکانات اولیه برای بازدید از بنا ایجاد شده است.
امیری گفت: در شهر بیشاپور چند مشکل وجود دارد که اولین بحث قبرستان است که نباید هیچ دفنی صورت گیرد. مسئله دیگر مسیر دسترسی که از وسط شهر بیشاپور می گذرد و این مسیر در سال ۴۹ طی توافق نامه ای بین اداره کل وقت میراث فرهنگی و وزارت راه منعقد شده که در آینده مسیر قطع شود اما بعدا مسیر نه تنها قطع نشد بلکه به مسیر اصلی تبدیل شده اما در پرونده ثبتی توضیح دادیم که مسیر دسترسی محلی باشد.
وی گفت: در نهایت از مجموع ۲۱ عضو تعداد ۱۸ عضو به ثبت جهانی رای مثبت دادند که جا دارد از استاندار و معاونین همچنین فرمانداران، شوراهای شهر و دهیاری های این شهرستان ها تقدیر شود.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس بیان کرد: یکی از نکات مهمی که اداره راه و شهرسازی باید کمک کند ایجاد تابلوهای لازم آثار تحت عنوان اثر جهانی سروستان ، بیشاپور و.. است که باید تغییر نام دهند تا انگیزه سفر را بالا ببرد.

در ادامه جلسه علوی فرماندار شهرستان فیروزآباد گفت: بحث ثبت جهانی این مجموعه علاوه بر دستاوردهای گردشگری، تاثیر اقتصادی برای منطقه خواهد داشت و حضور گردشگران خارجی نیز نشان از بالا بودن ضریب امنیت در این شهرستان ها را دارد.
وی افزود: با توجه به اینکه این آثار ارزشمند ثبت جهانی شده و گردشگرانی را به شهرستان فیروزآباد جذب می کند باید زیر ساخت های اقامتی لازم در شهرستان مورد اهمیت ویژه قرار گیرد.
فرماندار فیورزآباد ادامه داد: از معاون استاندار درخواست داریم که سرمایه گذاران در این حوزه را به شهرستان هدایت نمایند و البته اقداماتی نیز فرمانداری در سطح شهرستان در دستور کار قرار داده است.
وی تصریح کرد: بحث هتل داری و اقامت ضرورتی اجتناب ناپذیر است و در عین حال آمادگی خودمان را در حمایت همه جانبه برای توسعه زیر ساخت های شهرستان اعلام می کنیم.
فرماندار شهرستان کازرون هم اظهار کرد: با این اتفاق مهم برای مردم این شهرستان یک بارقه امید ایجاد شده است و ما نیز اعلام امادگی می کنیم تا جذب حداکثری گردشگری را داشته باشیم.
وی بیان کرد: مجموعه باستانی بیشاپور از قبل شناخته شده بود و کردشگران زیادی را به منطقه گسیل می کرد و بستر خوبی در منطقه تنگ چوگان و غار شاپور وجود دارد که با همکاری همه جانبه مسئولین شهرستان و استان نیز در آینده شاهد وضعیت بسیار مناسب تر از گذشته در این مناطق خواهیم بود.
معاون فرماندار سورستان نیز گفت: کاخ ساسان سروستان سالیانه بازدید کنندگان زیادی را در طول سال به خود جلب می نماید و ثبت جهانی این اثر نوید توجه و حضور گردشگران بیش از پیش را می دهد.
در پایان این جلسه فروزانی معاون گردشگری و امور زائرین استاندار فارس با بیان اینکه مسئله ثبت جهانی اتفاق بسیار مهمی است و خیلی از کشورها شاید آرزوی این را داشته باشند که فقط یک اثر ثبت جهانی داشته باشند یا حتی بخشی از یک اثر جهانی در کشورشان باشد، افزود: در کشور ما به دلیل خاستگاه تمدنی که در دوره های مختلف و جود دارد و همین موضوع موجب شده است کشور ایران با ۲۳ پرونده ثبت جهانی که ۵ پرونده آن متعلق به استان فارس است در یک وضعیت بی نظیر قرار گیرد.
وی گفت: البته این فرصت های بی نظیری که در اختیار ما قرار می گیرد در عین حال مسئولیت های ویژه ای نیز بر ما محول می کند که این آثار متعلق به جهان بشریت است و باید با نگاه متفاوت در ابعاد مختلف مورد توجه قرار گیرد.
معاون گردشگری استاندار فارس با اشاره به اینکه در واقع توسعه شهرستان ها و استان باید متاثر از این جریان باشد، گفت: برنامه ریزی فرمانداران باید برای برگزاری رویدادهای فرهنگی و تاریخی بهتر و دقیق تر و متاثر از همین موضوع ثبت جهانی باشد زیرا این نگاه کمک بزرگی برای برنامه های طراحی شده در یک بعد جهانی می باشد.
فروزانی ادامه داد: نکته مهمی که وجود دارد این است که ما نشان دهیم در نطقه ای واقع شدیم که این فرهنگ غنی هنوز زنده است و نفس می کشد.
وی اضافه کرد: در این راستا باید سراغ افرادی برویم که کننده کار هستند و توانمندی لازم برای اجرای رویدادهای فرهنگی در جهت توسعه صحیح شهرستان و بهره مناسب اقتصادی شهرستان ها و استان را داشته باشند.
فروزانی اضافه کرد: در این رابطه مسئولیت اداراتی نظیر میراث فرهنگی و ارشاد استان بیشتر نمود می یابد و رسانه ها به خصوص رسانه ملی که امکانات و زیر ساختهایی با امکانات جهانی در اختیار دارد، سعی نماید برنامه هایی در این راستا تولید نماید.
وی تاکید کرد: این سه شهرستان سند گردشگری جدی با رویکرد ، راهبردها و سیاست های جدیدی در حوزه گردشگری به ویژه بحث های حفاظتی تدوین نمایند و لازم است اعتبارات ویژه ای به این منظور در نظر گرفته شود.
معاون گردشگری استاندار فارس افزود: همکاران ما در مدیریت برنامه ریزی و راه و شهرسازی در اسناد توسعه ای در دست تهیه و یا سند آمایش باید رویکرد توسعه ای مناسب این شهرستانها در اسناد مذکور را مد نظر داشته باشند.
این مقام مسئول در پایان خاطر نشان کرد: برنامه ریزی های لازم برای برگزاری مراسم رونمایی از ثبت این آثار در شهرستانهای کازون، فیروزآباد و سروستان انجام شود.