مدیرکل میراث فرهنگی فارس از ادامه مرمت باغ نشاط و خانه های تاریخی مویدی و آیت اللهی با اعتبار ۳ میلیارد و ۴۳۰  میلیون ریال در شهرستان لارستان خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با اعلام این خبرگفت: با توجه به ضرورت توجه به بافت تاریخی لار  و انجام برنامه های مرمتی، خانه مویدی در سومین مرحله با اعتبار ۳۲۰ میلیون ریال و خانه تاریخی آیت اللهی نیز با اعتبار ۳۳۰ میلیون ریال در دستور کار مرمت قرار گرفت .

وی ادامه داد: در این مرحله بخشی از سقف و فضای داخلی خانه مویدی و سفیدکاری بدنه و کف سازی بخشی از سرداب خانه آیت اللهی، با پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصد  مرمت شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس همچنین به اعتبار تخصیص یافته برای احیاء محوطه باغ نشاط لارستان در مرحله دوم اشاره کرد و گفت: با اعتبار ۲ میلیارد و ۷۸۰ میلیون ریال ، ساماندهی و محوطه سازی این باغ در حال انجام است که تا کنون به ۳۰ درصد پیشرفت رسیده است.

این مقام مسئول  در پایان با اشاره به رایزنی برای آغاز مرمت بازار تاریخی قیصریه لار نیز  عنوان کرد: به دلیل تعطیلی بازار در زمان مرمت، کسبه تا کنون اجازه شروع مرمت را نداده اند که در حال رایزنی با فرمانداری برای شروع عملیات مرمت هستیم.

بنا بر این گزارش، بازار قیصریه پیش از این چند دوره مورد مرمت قرار گرفته است و در حال حاضر نیاز به مرمت بدنه، پشت بام، کف سازی و … دارد.