هم اندیشی مدیران میراث فرهنگی فارس با فعالان بخش خصوصی/بحث گردشگری در فارس علمی است

جلسه هم‌اندیشی فعالان بخش خصوصی گردشگری با مدیران اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، شنبه ۱۳ مرداد در نشستی صمیمی برگزار شد و حاضران مسائل و مشکلات خود در این حوزه را با مدیر کل و سایر مدیران این اداره کل در میان گذاشتند.

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در این نشست مشکلات موجود در وضعیت کنونی حوزه گردشگری و صنایع دستی مورد آسیب‌شناسی قرار گرفت تا رفع موانع موجود با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان و با نظرات ارائه شده از سوی فعالان بخش خصوصی گردشگری محقق شود.

انجمن صنفی خدمات مسافرتی، جامعه هتلداران استان، اتحادیه صنایع دستی فارس، اتحادیه مهمانپذیران، ریاست کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، انجمن صنفی راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی، تشکل‌های بوم گردی در این جلسه به تفضیل در خصوص مسائل و مشکلات حوزه خود به بحث و تبادل نظر پرداختند و مدیر کل میراث فرهنگی فارس شنوده این صحبتها بود  و در پایان به جمع بندی موارد ذکر شده و راه حل‌های پیشنهادی پرداخت.

در حوزه بوم گردی درخواست تعامل برای تقویت حوزه بازاریابی به ویژه در روستاها و مناطق کمتر برخوردار مطرح شد و در حوزه سرمایه‌گذاری درخواست توجه به وام‌های سرمایه در گردش ارائه شد.

تمام اعضا ضمن تشکر از تشکیل چنین جلساتی که به صورت مستمر با فعالان گردشگری به برگزاری نشست می‌پردازد، ابراز رضایت کردند و در زمینه نوسانات قیمت و اثر آن بر هتل‌ها و مراکز اقامتی مسائل و مواردی در میان گذاشته شد. نماینده جامعه هتلداران نیز در مورد مشکل تبدیل ارز در هتل ها به مقادیر درخواستی مسافران درخواست حمایت از اداره کل میراث فرهنگی استان را مطرح کرد.

در ادامه نشست نیز، سامان‌دهی و برخورد با تاکسی‌هایی که به صورت غیرقانونی در مقابل هتل‌ها تجمع می‌کنند و با هدایت نامناسب گردشگران به خانه‌های مبله به برنامه‌های هتل لطمه می‌زنند،  مواردی ارائه شد.

همچنین حاضران  ضمن اشاره بر جایگاه خوب استان فارس در حوزه گردشگری الکترونیک، به تقویت هر چه بیشتر  فروش خدمات گردشگری به صورت قانونی از طریق بازارهای مجازی تاکید نمودند.

بیمه صنایع دستی و مالیات بر ارزش افزوده برای صنایع دستی، فواید تشکیل وزارتخانه گردشگری، تشکیل سازمان نظام گردشگری، توسعه گردشگری در زمان افزایش قیمت ارز در کشور به عنوان یک مرکز گردشگری ارزان قیمت در جهان، توانمدسازی راهنمایان گردشگری استان، برگزاری جلسات با دستگاه های مرتبط و تاثیر گذار در حوزه گردشگری استان به منظور تسهیل ارائه مجوزهای گردشگری نیز مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

در پایان جلسه مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس ضمن پاسخ به کلیه موارد بر ضرورت ادامه این نشست‌ها در جهت توانمندسازی فعالان بخش خصوصی حوزه گردشگری تاکید کرد و این فرصت را برای حل مشکلاتی که به دست این اداره کل قابل رفع است، غنیمت شمرد.

 مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس ضمن ابراز خرسندی از برگزاری نشست‌ با فعالان بخش خصوصی در حوزه گردشگری گفت: این فرصت پیش آمده را مغتنم می شماریم که در جمعی صمیمانه و تخصصی مشکلات اکنون این حوزه را بشنویم و با یکدیگر به بررسی راهکارها بپردازیم که آغازی برای رفع تدریجی مشکلات است.

مصیب امیری ادامه داد: ما به عنوان بخش دولتی شاید به تمامی مشکلات اشراف نداشته باشیم و ارائه مشکلات از سوی بخش خصوصی فرصت تعامل مطلوب برای شناسایی این مشکلات و رفع آنها تا حد امکان را فراهم می‌کند.

وی تصریح کرد: پیش از این در نظر داشتیم تا با هر رسته بخش خصوصی در گردشگری جداگانه جلساتی برگزار کنیم اما متوجه شدیم که هم اندیشی باید گروهی باشد زیرا اعضای این حوزه حلقه های زنجیر در گردشگری هستند که به یکدیگر متصل هستند و رفع مشکلات آنها به یکدیگر مرتبط است.

امیری با تاکید بر تلاش برای رفع موانع و مشکلات موجود در حوزه صدور مجوزها و تسهیل این کار بیان کرد: میراث فرهنگی به عنوان متولی بخش خصوصی با استفاده از تعاملات خود با شهرداری، دارایی و … با تمام قوا در رفع این موانع تلاش خواهد کرد.

وی باور دارد: در شرایط حاضر نیز امکان استفاده از ظرفیت‌ها برای رفع مشکلات در حد امکان باید در اولویت قرار گیرد تا با ارائه راهکارها برای تثبیت و حتی پیشرفت گردشگری استان گام برداریم و از سوی دیگر نیز شرایط مناسبی برای سرمایه گذاری با استفاده از پیشنهادات فعالان این حوزه در بخش خصوصی فراهم نماییم.

این مقام مسئوول در پایان عنوان کرد: از این پس در هر یک از جلسات بررسی و راهکار، یک مشکل را در دستور کار قرار خواهیم داد تا به صورت پیوسته موانع را برطرف سازیم.