مرمت بقعه شیخ ابواسحاق کازرونی عارف قرن پنجم هجری به اتمام رسید

محمدرضا معینی سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان کازرون از اتمام طرح مرمت بقعه تاریخی شیخ ابواسحاق کازرونی خبر داد.

 

 

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، به نقل از محمد رضا معینی، این بنا در تاریخ ۲۹/۶/۱۳۵۶ به شماره ثبت ۱۵۰۹ در فهرست آثار ملی – تاریخی ایران به عنوان یکی از شاخص ترین آثار معماری شهر کازرون به ثبت رسیده است.

وی گفت: استحکام بخشی، بازسازی تزیینات وابسته به معماری، گچبری های بنا، نورپردازی داخلی طراحی و تعویض سیستم برق رسانی، عایق بندی پشت بام مقبره شیخ ابواسحاق در اسفند ماه سال جاری تحت نظر کارشناسان پایگاه پژوهشی بیشاپورانجام پذیرفت.

بنابراین گزارش،شیخ ابواسحاق از عارفان بزرگ ایران در اواخر قرن چهارم و پنجم در پانزدهم رمضان سال۳۵۲ هجری قمری در ده اهرنجان در نورد کازرون دیده به جهان گشود و در سال ۴۲۶ هجری قمری از دنیا رفت.

شیخ ابواسحق درراستای ترویج دین اسلام با ساخت مسجدی در صحرای نورد کازرون و گسترش و توسعه بنای آن در مقام مسجد جامع ، باعث شد تا با روی آوردن هر چه بیشتر مردم به این مسجد به تدریج خانه ها و عمارتهای زیادی در حوالی آن ساخته شود و بدین ترتیب هسته مرکزی کازرون که پیش از آن ، سه بخش جدا از هم به نامهای نورد، دریست و راهبان بود شکل گیرد.

کتاب فردوس المرشدیه فی اسرار صمدیه مهمترین سیرت نامه شیخ ابواسحاق کازرونی نوشته محمود بن عثمان در سال ۷۲۸ هجری قمری می باشد که در آن به شرح زندگانی و اقدامات وی در جهت ترویج دین اسلام پرداخته شده است.

مقبره وی در ضلع شرقی مسجد جامع و در محله گنج آباد کازرون (محله کوزه گران ) در داخل بنای کوچک مربع شکلی به ابعاد ۴×۴ ، که در طی چندین قرن دستخوش تحولات معماری گشته واقع گردیده است.