ارسنجان

موقعیت جغرافیایی

شهرستان ارسنجان با وسعت ۱۴۳۹ کیلومتر مربع ومرکز آن ارسنجان در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شمال شرقی شیراز و بین مدارهای حداقل ۷/۵۳ درجه و حداکثر ۴۴/۵۳ طول شرقی و حداقل ۳۹/۲۹ و حداکثر شمال ۲/۳۰ عرض شمالی قرار دارد.

ویژگی شهرستان

ارسنجان درسال ۲۰۰۸ میلادی به شبکه بین المللی جوامع ایمن پیوست واز سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان دومین شهر ایمن کشور و دنیای اسلام و سومین شهر خاورمیانه بر گزیده شد.

جاذبه های گردشگری طبیعی شهرستان

چشمه گمبان –جنگلهای سرسبز طبیعی بناب – فیجان – خلیل بیگ- تنگ شکن- ودریاچه طشک- تک درخت روییده بر سنگ

پیشینه تاریخی

شهر ارسنجان دارای گذشته ای دیرین است نام ارسنجان در کتب تاریخی متعددی همچون آثارالعجم – بستان السیاحه و فارسنامه ناصری آمده عده ای تاریخ بنای شهر را ۲۵۰۰ سال پیش از ظهور حضرت مسیح (ع)و برخی تاریخ احداث شهر را به قبل از ظهور اسلام منتسب میکنند به دلیل وجود آثار باستانی متعدد مدرسه سعیدیه با بیش از ۴۰۰ سال قدمت محل اجتهاد شخصیت های بزرگی بوده است.از این خطه شخصیت های بسیاری در عرصه خوشنویسی علوم دینی و عرفان برخاسته اند که به عنوان نمونه میتوان از حاج محمد شفیع اشرف الکتاب – حاج محمد حسین افتخار الکتاب – آیت اله آثاری – آیت اله فقیه – آیت اله سید محمد حسین حسینی – شهاب ارسنجانی – سالار جنگ و همچنین سید مرتضی ارسنجانی آیت اله میرزاعلی اکبر روح الایمان و….نام برد.از شاخص های فرهنگی ویژه این شهرستان میتوان وجود مدرسه سعیدیه و مسجد جامع با قدمت بیش از ۴۰۰ سال نام برد. نام ارسنجان در دیوان حکیم ابو المجد مجدودین سنایی غزنوی آمده است این شاعر بزرگ ایرانی در قصیده ای نام ارسنجان را چنین آورده: خجسته باد بهاری بهار ارسنجان >< به آن ظریف سخی و چو دو راد و جوان

بناهای تاریخی

در شهرستان ارسنجان حدود ۱۲۰ اثر تاریخی و باستانی وجود دارد که ۱۱۱ اثر آن به ثبت ملی رسیده است.

مدرسه سعیدیه

مدرسه سعیدیه عمارتی است که بنای آن در سال ۱۰۸۵ ه.ق در دوران صفویان توسط مردی خیر و نیکوکار به نام حاج سعیدا ساخته شده است . سردر ورودی مدرسه به وسیله گچ مقرنس کاری شده و در زیر آن کتیبه ای به خط ثلث بر کاشی معرق شده است.

مسجد جامع

این مسجد از آثار دوره صفویه است . دارای یک اتاق مروارید و دو شبستان در غرب و شرق که شبستان غربی با اتاقهای هلالی آجری بزرگتر از شبستان شرقی است .

ایوان قدمگاه

از آثار پیش از اسلام و دوره هخامنشیان در کوه رحمت ایوانی سنگی به نام قدمگاه است این مکان در انتهای کوه رحمت و در شمال روستای چاشتخوار واقع شده این ایوان شامل دو طبقه تراشیده شده در دل کوه است که توسط دو ردیف پلکان سنگی به هم مرتبط میشوند.

ازدیگر آثار تاریخی شهرستان میتوان به قلاتخوار ،قصر منوچهر، تل خندقی، تل تیموران، قلعه افراسیاب،تل کاخ وسد گمبان نام برد.

مکانهای مذهبی

امامزاده علی ولی اله (روستای کوهنجان) امامزاده ساطان سید علی (روستای جلودر)امامزادگان عبداله ابن موسی کاظم وعلی و محمد ابن جعغر صادق(ع) روستای کفر