شهرستان بوانات ۱

شهرستان بوانات

 

شهرستان بوانات ازشهرستان شمال شرقی استان فارس می باشد که دارای ۴۸۰۷ کیلومترمربع وسعت وفاصله آن تاشیراز ۲۲۰کیلومتر است.


این منطقه علاوه برآثارمذهبی وتاریخی دارای طبیعت بکر وزیبایی بوده وآب و هوای سردوزمستانی بهار وتابستان خنک وباصفایی برای آن ایجاد کرده است .کوهستانی بودن منطقه با پوشش گیاهی فراوان در تابستان تفرجگاههای طبیعی فراوان را بوجود آورده .در زمستان کوهستانهای پربرف منظره ای ویژه رابرای شهرستان ایجاد می کند . عمده ترین محصولات کشاورزی شهرستان بوانات گردو وبادام وکشمش است.

 


جاذبه های گردشگری شهرستان بوانات:


جاذبه های مذهبی

 

مسجد جامع سوریان:

این بنا که در مرکز شهرواقع شده است از آغاز قرن ششم هجری می باشد وتاکنون چندین بار مرمت گردیده است. شبستان قسمت جنوبی مسجد قدیمی تر ازبنای موجود وسقف های روی آن دارای مقرنس های ساده گچی است ودرهلالی داخل گنبد کتیبه ای قرآنی وجود دارد .در چهار گوش گنبد چهار طاقچه مانند بامقرنس های زیبا ی گچبری کارشده است .این مسجد در قدیم دارای یک منبر چوبی منبت کاری شده باکتیبه ای به تاریخ ۷۷۱ هجری قمری بوده است.

 

 

امامزاده حمزه (ع):

از زیارتگاهها واماکن متبرکه دوره صفویه در بوانات می باشد که در روستای مزایجان واقع شده است .بقعه امامزاده دارای گنبد باکاشیکاری های فیروزه ای با ارتفاع حدود ۱۶ متر است . در صحن ودر زیر گنبد ضریح امامزاده واقع شده است که ازجنس چوب بامشبک ومنبت کاری ساده است .سقف گنبد از داخل دارای تزیینات گچبری ساده می باشد.

 

 

بقعه محمد حنفیه:

این مکان دردامنه کوهی سبز وخرم در فاصله۱۵ کیلومتری غرب سوریان قراردارد .این مکان مورد احترام اهالی محل بوده وبه قدمگاه محمد حنفیه معروف است .درختان سبز وخرم وچشمه آب روان این مکان رابه تفرجگاهی خوش منظره تبدیل کرده است.جاذبه های تاریخی

 

 

پل آجری سوریان :

این پل که بر روی رودخانه سوریان در جنوب وابتدای شهر قراردارد متعلق به دوره صفویه است مصالح به کار رفته در آن سنگ گچ ساروج ونمای آجراست .این پل دارای یک دهنه ودوپایه باقوسی هشتی است.

 


جاذبه های طبیعی


منطقه حفاظت شده توت سیاه:

وسعت این منطقه حدود ۲۰ هزار هکتار است ودارای گونه های گیاهی سردسیر وگونه های جانوری از قبیل گور خر پازن آهو وقوچ می باشد .