درگاه های ارزشمند کاخ های هخامنشی پاسارگاد مسقف می شوند

درگاه های ارزشمند کاخ های هخامنشی پاسارگاد مسقف می شوند

حمید فدایی مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد از مسقف شدن درگاه‌های ارزشمند کاخ های اختصاصی سایت جهانی پاسارگاد خبر داد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، حمید فدایی با اعلام خبر فوق اظهار کرد: مسقف شدن درگاه‌های کاخ اختصاصی، الگویی برای حفاظت از نقوش هخامنشی سایت جهانی پاسارگاد است و با مسقف شدن این درگاه ها، قسمتی از نقوش برجسته هخامنشی پاسارگاد با رعایت شرایط و ضوابط موجود به صورت اصولی‌تر محافظت و نگهداری خواهند شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با بیان اینکه اجرای این طرح با همکاری هیات ایتالیایی از ساختار سازه ای پروفیل های پولادی ضد زنگ در کشور ایتالیا تهیه و ساخته می شود و در نهایت برای نصب به پاسارگاد منتقل می گردد افزود: به زودی پنل‌های خورشیدی نیز در بالای این سقف‌ها برای نورپردازی تعبیه می شود.

فدایی در ادامه گفت: از دیگر برنامه‌های این پایگاه جهانی مسقف کردن تمامی مجموعه کاخ‌ها است ولی در حال حاضر طراحی این سقف‌ها برای ۲ نقش برجسته مهم این کاخ (اختصاصی) بوده است.

این مسئول در پایان خاطر نشان کرد: تمامی اقدامات حفاظتی و مرمتی مجموعه جهانی پاسارگاد در قالب یک تفاهم نامه ۳ ساله منعقد شده با کارشناسان و باستان شناسان کشور ایتالیا صورت گرفته است که حفاظت و مرمت اصولی نقش انسان بالدار و همچنین کاخ (دروازه) از آن جمله است.

بنابر این گزارش به نقل از مدیر مجموعه جهانی پاسارگاد تفاهم نامه مشترک ۳ ساله با هیات ایتالیایی تا آخر سال میلادی جاری به پایان می رسد و امید است در قالب تفاهم نامه های مجدد فعالیت های مشترک در این مجموعه جهانی ادامه یابد.