حسین رضا زاده مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان فسا از برگزاری آیین ۱۰۰ ساله تعزیه روستای صحرارود ، در روز جمعه ۳۰ شهریور ماه سال جاری مصادف با ۱۱ محرم  در این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، حسین رضا زاده با بیان خبر فوق اظهار داشت:  آیین ۱۰۰ ساله  تعزیه روستای صحرارود، بزرگترین تعزیه میدانی کشور است که همه ساله در این روستا  و با هدف به تصویر  کشیدن حوادث واقعه عاشورا برگزار می شود.

مسئول میراث فرهنگی فسا ادامه داد: در این تعزیه حدود ۲۰۰ نفر به عنوان بازیگر و بیش از ۲۰۰ نفر نیز به عنوان عوامل اجرایی حضور دارند .

رضازاده اضافه کرد: این آیین در ساعت ۸ صبح روز جمعه ۳۰ شهریور ماه همزمان با ۱۱ محرم در تپه های صاحب الزمان روستای صحرارود واقع در ۸ کیلومتری شهرستان فسا  و تحت عنوان (حدث وفا و ولا) با موضوع وفاداری حضرت عباس(ع) نسبت به امام حسین(ع) اجرا خواهد شد.

 وی خاطر نشان کرد: در سالهای گذشته نزدیک به ۵۰ هزار نفر از شهرهای استان فارس و استانهای اصفهان، یزد، هرمزگان و کرمان  از تعزیه روستای صحرارود بازدید کردند.

گفتنی است، این تعزیه در سال ۱۳۹۱ به شماره ۶۵۶ در فهرست آثار ناملموس(معنوی) به ثبت رسیده است.

 مسئول میراث فرهنگی شهرستان داراب از برگزاری تور ۲ روزه آشناسازی مدیران آژانس های گردشگری استان فارس با جاذبه های تاریخی و گردشگری این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس به نقل از داود مرادی این تور در روزهای پنج شنبه و جمعه ۲۲ و ۲۳ شهریور  ماه جاری توسط شرکت خدمات گردشگری سفیران ملک سلیمان با هدف معرفی رویدادها به منظور توسعه فرصتهای گردشگری در سطح استان فارس و با حضور رضا انصاری نماینده مردم شهرستان‌های داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی، علی مظفری فرماندار داراب، امیرحسین حکمت نیا رئیس کمیته گردشگری اتاق تعاون استان فارس، حسین همتی رئیس اتحادیه صنایع دستی استان فارس، سلمان گورنگی رئیس اتحادیه طراحان فرش دستبافت فارس، اعضای شورای شهر داراب، سیاوش سیاوشی مدرس، فعال گردشگری و مدیرعامل آژانس خدمات مسافرتی بهین بُرگ، کارشناسان رشته گردشگری و مدیران آژانس های گردشگری استان فارس به میزبانی هتل نقش شاپور و با همکاری و هماهنگی اداره  میراث فرهنگی شهرستان برگزارشد.

بنابراین گزارش، در نخستین روز این مراسم ضمن آشنایی اجمالی اهالی گردشگری استان فارس با هتل نقش شاپور داراب، فرصتی برای آشنایی با جادبه های شهر تاریخی داراب و بررسی نقاط قوت و ضعف این آثار بدست آمد. در این راستا بازدید از آثار تاریخی آتشکده آذرخش مشهور به مسجد سنگی، مسجدجامع داراب تنها مسجد تاریخی چهارمناره‌ای ایران و قدیمی‌ترین اثر تاریخی در مرکز شهر داراب وخانه صنایع دستی داراب (خانه سوخکیان) صورت گرفت.

در دومین روز از تور آشناسازی شهر داراب  نشست تخصصی نقد و بررسی فرصتهای گردشگری شهر داراب با حضور مسئولین این شهرستان در جهت اعتلای بخش گردشگری برگزار گردید. در این نشست اساتید عرصه گردشگری ضمن بررسی و مطرح نمودن نقاط قوت گردشگری شهر داراب، ضعف فرهنگی و فقدان زیرساخت لازم برای گسترش پتانسیل های گردشگری شهر داراب را مهم ترین عامل برای پیشرفت دانستند.

سلمان گورنگی، رئیس اتحادیه طراحان و تولید کنندگان فرش دستباف عنوان کرد: هنرمندان داراب در عرصه تولیدات صنایع دستی وسوغات ، هنر را دریافته اند اما اقتصاد هنر را نه و آنچه که در روستاهای دور افتاده از استانداردهای صنایع دستی مثل کد شناسایی، بسته بندی، مواد مرغوب و بررسی بازار هدف دیده می شود در داراب مشاهده نمی شود.

وی پیشنهاد ایجاد مرکز تخصصی فرش و صنایع دستی با هدف سلیقه یابی، سلیقه شناسی، طراحی و تولید صنایع دستی به ویژه فرش و تشکیل تعاونی های صنایع دستی را مطرح نمود.

در ادامه سیاوش سیاوشی، مدرس، فعال گردشگری و مدیرعامل آژانس خدمات مسافرتی بهین بُرگ در خصوص فرصتهای طبیعت گردی شهر داراب بیان کرد: اکوتوریسم شهر داراب حتی بدون افراد محلی مورد توجه است و امروزه تنگه رغز کمترین بازدهی گردشگری را برای داراب داشته است. بنابراین باید مسیرها و تاسیسات گردشگری شایسته ای برای هدایت گردشگران به شهر داراب برنامه ریزی و با سیاست گذاری باعث ورود سرمایه شد.

همچنین امیرحسین حکمت نیا رئیس کمیته گردشگری اتاق تعاون استان فارس تنوع جاذبه ها را مهمترین عامل در آشفتگی مدیریت در گردشگری دانست و برای بهبود شرایط گردشگری شهر داراب پیشنهاداتی از جمله: لزوم بررسی جاذبه های گردشگری و به تبع آن مسیرهای گردشگری، زیبا سازی شهر و مبلمان شهری،لزوم مطالعه بازار برای تامین توقعات گردشگر،لزوم مطالعه طرح جامع گزدشگری داراب با هدف بررسی تحمل پذیری آثار و برند سازی آنها،ساماندهی میادین و تابلوهای دسترسی به خیابانها،آموزش جامعه میزبان شامل ارکان اصلی گردشگری و جامعه محلی و روستاییان، لزوم معرفی تنها ۱۰ اثر تاریخی از شهر داراب جهت حفاظت، دسترسی، نورپردازی، تبلیغات و برند سازی، مطرح کرد.

  در ادامه مدیر و سرمایه گذار هتل نقش شاپور، مسئول میراث فرهنگی، نماینده، فرماندار و رئیس شورای شهرستان داراب نیز به ارائه مطالبی پرداختند.

گفتنی است، شهرستان داراب با قدمتی چندهزارساله و با دارا بودن آثار تاریخی فرهنگی و طبیعی یکی از مناطق مهم گردشگری استان فارس محسوب می‌گردد.

براساس پژوهش‌های باستان‌شناسی قدمت این منطقه که در گذشته دارابگرد نامیده می‌شده به هزاره پنجم قبل از میلاد (عصر سفال نخودی و مقارن با تمدن سیلک ۲ کاشان) می‌رسد. این شهر برمبنای شواهد تاریخی در دوران هخامنشیان به صورت مدور بنا می‌گردد و به عنوان مهمترین شهر آبادان شرق فارس در دشت بزرگی بنا می‌شود وعلت مدور بودن شهر اهمیت حفاظت از آن بودن بوده‌است براساس روایت فردوسی طوسی بانی این شهر داراب شاه (دارای بزرگ) است که در ادبیات ایرانی و اسلامی از وی به عنوان داریوش بزرگ یاد می‌شود.

در مرکز این شهر تاریخی هتل  سه ستاره نقش شاپور داراب قرار گرفته است که دارای ۲۲ اتاق است. از جمله مهم‌ترین امکانات آن می‌توان به لابی، کافی شاپ، سالن بیلیارد، لاندری، پارکینگ رایگان، نمازخانه، وای‌فای رایگان، صندوق امانات و پذیرش ۲۴ ساعته اشاره کرد. سالن اجتماعات و کنفرانس با ظرفیت حدود ۵۰۰ نفر به همراه ویدئو پروژکتور و سیستم صوتی یکی از مجهزترین سالن های شهرستان برای برگزاری همایش ها و کنفرانس های مختلف می باشد . مساحت زمین این هتل ۴۰۵۹ و مساحت زیر بنا ۲۵۰۰ متر مربع می باشد که در بهمن ماه سال ۱۳۸۸ افتتاح گردید.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس از ادامه مرمت باغ نشاط و خانه های تاریخی مویدی و آیت اللهی با اعتبار ۳ میلیارد و ۴۳۰  میلیون ریال در شهرستان لارستان خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با اعلام این خبرگفت: با توجه به ضرورت توجه به بافت تاریخی لار  و انجام برنامه های مرمتی، خانه مویدی در سومین مرحله با اعتبار ۳۲۰ میلیون ریال و خانه تاریخی آیت اللهی نیز با اعتبار ۳۳۰ میلیون ریال در دستور کار مرمت قرار گرفت .

وی ادامه داد: در این مرحله بخشی از سقف و فضای داخلی خانه مویدی و سفیدکاری بدنه و کف سازی بخشی از سرداب خانه آیت اللهی، با پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصد  مرمت شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس همچنین به اعتبار تخصیص یافته برای احیاء محوطه باغ نشاط لارستان در مرحله دوم اشاره کرد و گفت: با اعتبار ۲ میلیارد و ۷۸۰ میلیون ریال ، ساماندهی و محوطه سازی این باغ در حال انجام است که تا کنون به ۳۰ درصد پیشرفت رسیده است.

این مقام مسئول  در پایان با اشاره به رایزنی برای آغاز مرمت بازار تاریخی قیصریه لار نیز  عنوان کرد: به دلیل تعطیلی بازار در زمان مرمت، کسبه تا کنون اجازه شروع مرمت را نداده اند که در حال رایزنی با فرمانداری برای شروع عملیات مرمت هستیم.

بنا بر این گزارش، بازار قیصریه پیش از این چند دوره مورد مرمت قرار گرفته است و در حال حاضر نیاز به مرمت بدنه، پشت بام، کف سازی و … دارد.

سرپرست اداره امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی فارس از تعطیلی اماکن تاریخی و موزه‌های تحت پوشش این اداره کل در روزهای ۲۸ و ۲۹ شهریورماه خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، همت محمدی ضمن عرض تسلیت ماه محرم اظهار داشت: کلیه موزه‌ها و اماکن تاریخی، فرهنگی تحت پوشش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در روزهای ۲۸ و ۲۹ شهریورماه مصادف با تاسوعا و عاشورای حسینی تعطیل است.

وی افزود: آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی، ارگ کریمخانی، موزه سنگ های تاریخی هفت تنان، موزه پارس، موزه گرمابه وکیل، تخت جمشید و موزه تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم، نقش رجب، شهر تاریخی بیشاپور، تنگ چوگان، غار شاپور، موزه بیشاپور، موزه مردم شناسی کازرون، قلعه دختر، کاخ اردشیر فیروزآباد، کاخ ساسان سروستان  و موزه باغ نشاط لاراز جمله آثار تاریخی ـ فرهنگی تحت پوشش این اداره کل است .

مدیر کل میراث فرهنگی فارس از پیشرفت مرمتی ۳ خانه  تاریخی در بافت تاریخی- فرهنگی شیراز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، “سنگ سیاه” یکی از محله‌های قدیم شیراز است که آثار و اماکن تاریخی بسیاری در این منطقه وجود دارد. این گذر در بافت تاریخی- فرهنگی شیراز واقع شده است که طی سالهای اخیر از نظر مرمتی و سرمایه گذاری مورد توجه قرار گرفته است.

مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس با بیان مرمت این۳ خانه تاریخی گفت: خانه‌های محمدی‌نژاد و احمدزاده، تصمیم حقیقی و علمدار این ۳ بنای مرمتی هستند که مرمت آنها همچنان ادامه دارد.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس ادامه داد: خانه محمدی نژاد و احمدزاده که مالک شخصی دارد و به ثبت میراث فرهنگی رسیده است با اعتبار ۳۰۰  میلیون ریالی و برای نخستین بار مرمت می‌شود که این بودجه تنها برای پشت بام و شیرسرهای یکی از ضلع‌های بنا در نظر گرفته شده است و حدود ۱۵ روز دیگر مرمت آن به اتمام خواهد رسید.

وی همچنین با اعلام در نظر گرفتن همین میزان اعتبار مشابه برای مرمت خانه تصمیم حقیقی عنوان کرد: این خانه قبلا توسط مالک به صورت غیر اصولی مرمت شده بود که مالک جدید آن تقاضای مرمت اصولی این بنا توسط میراث فرهنگی استان نمود و در بخش ازاره های سنگی، نماهای آسیب دیده حیاط و اورسی ها  با پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصدی دردست مرمت است.

مدیر کل میراث فرهنگی استان از اختصاص اعتبار ۵۰۰ میلیون ریالی برای مرمت خانه علمدار در منطقه بافت تاریخی شیراز نیز خبر داد و اضافه کرد: مرمت این خانه برای نخستین بار صورت می گیرد و تا کنون پشت بام و شیرسرهای آن و اجرای مجدد پشت بام به اتمام رسیده است و در دیگر قسمتها دارای پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصدی است.

وی اکثر خانه های تاریخی بافت را نیازمند مرمت و احیاء دانست و خاطر نشان کرد: بافت تاریخی مرکز پویای گردشگری شهر است که با مرمت، احیا و تغییر کاربری بناهای آن به موزه و یا تاسیسات گردشگری، می توان توجه سرمایه گذارن به بافت تاریخی را جلب و امنیت و رشد گردشگری را در بافت گسترش داد.

طی مراسمی از اعضای کانون بازنشستگان اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس تقدیر شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس؛ صبح  روز یکشنبه ۱۸ شهریور ماه جاری، طی مراسمی از اعضای کانون بازنشستگان این اداره کل تقدیر و تکریم شد.

در این مراسم که با حضور سید موید محسن نژاد معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی فارس و  علیمراد شیری رئیس صندوق بازنشستگان استان  برگزار شد، گزارش عملکردی از نحوه اجرای خدمات  کانون بازنشستگان اداره کل میراث فرهنگی فارس توسط محمد جعفر ناصری علیای رئیس این کانون  ارائه گردید.

 بنابراین گزارش، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی فارس در بخشی از سخنان خود در این آیین، از  خدمات این عزیزان که درکمال صداقت و سختکوشی، بهترین سال های عمر خود را در سنگر کار و خدمت گذرانده و با حفاظت و حراست از آثار فرهنگی و تاریخی این مرز و بوم، توسعه صنعت گردشگری و کمک به پاسداشت هنرهای سنتی و افزایش تولید صنایع دستی در سنگر آبادانی و سازندگیِ میهن عزیزمان کوشیده‌اند، تجلیل کرد.

رئیس صندوق بازنشستگان استان نیز به بیان اقدامات اجرایی در راستای ارتقا شرایط بازنشستگان استان پرداخت و خواستار مساعدت های بیشتر در جهت بهبود شرایط شد.

گفتنی است، در پایان این مراسم از اعضای کانون بازنشستگان اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس با اهدا هدایا  تقدیر به عمل آمد.

مسئول مردم شناسی و ثبت آثار معنوی میراث فرهنگی استان فارس، از ثبت ۹ پرونده  میراث ناملموس استان در فهرست آثار معنوی کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره  کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس،مژگان ثابت قدم با بیان خبر فوق گفت: روز یکشنبه ۱۸ شهریور  ماه سال جاری، پرونده ۹ اثر ناملموس استان شامل: « ساخت نقاره در استان فارس، دست بافته عشایری ششه درمه، عیدی گردی در روستای شاه رستم (بوانات)، سوروخوانی در منطقه نورآباد و ممسنی، نمدمالی در سپیدان، آبغوره گیری به شیوه سنتی در منطقه دشمن زیاری، مهارت پخت کلوچه و مسقطی شیرازی، مهارت سنتی تهیه شیره انگور در نورآباد ممسنی و مهارت سنتی تهیه قارن قورمه (قورمه شکمی) » در جلسه بررسی پرونده‌های پیشنهادی برای ثبت در فهرست ملی میراث ‌فرهنگی ناملموس  با حضور کارشناسان سازمان میراث فرهنگی و مردم شناسان ارشد در این حوزه برگزار شد، که تمامی این پرونده ها پس از بررسی و تایید کارشناسان در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسید.

وی خاطر نشان کرد:  پس از ثبت این ۹ پرونده، تعداد پرونده های ثبتی  استان فارس در فهرست آثار ناملموس کشور  به ۶۸ اثر رسیده است.

در دهه نخست ماه محرم، هتل‌های استان فارس خدمات خود را با ۲۰ تا ۵۰ درصد تخفیف به زائران حسینی ورودی به استان فارس ارائه می‌دهند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس با اشاره به نزدیک شدن ایام محرم اظهار کرد: با استفاده مطلوب از ظرفیت مساجد و بقاع متبرکه می‌توان در این ایام، گردشگری مذهبی را در شیراز سومین حرم اهل بیت (ع)  و استان  گسترش داد.

این مقام مسئول همچنین با اشاره  به ثبت ۱۶ آیین محرم استان فارس در فهرست آثار ناملموس کشور، از انجام رایزنی با بخش زیارتی دیگر استان‌ها و مبادله‌ تفاهم‌نامه‌هایی با هدف ارتقای ظرفیت گردشگری مذهبی نیز خبر داد و گفت: از تمام ظرفیت‌های استان برای ارتقای این بخش استفاده می‌کنیم.

وی افزود: بالفعل کردن قابلیت های گردشگری استان ، شناسایی و معرفی آنها، می تواند به تحرک پذیری بیش از پیش این صنعت منجر گردد.

درادامه سید حسن سیادتان رئیس جامعه هتلداران استان نیز اضافه کرد: سالیانه گردشگران بسیاری در ایام محرم برای تماشای آیین و سنتهای عزاداری مردم استان، به فارس سفر می کنند لذا به همین منظور، مراکز اقامتی و هتل‌های استان ، در دهه نخست ماه محرم، برای مسافران خود ۲۰ تا ۵۰ درصد تخفیف در نظر گرفته است.

رئیس جامعه هتلداران استان فارس ابراز امیدواری کرد: با تخفیفات در نظر گرفته شده، زمینه ورود زائران و گردشگران به شهر شیراز و دیگر شهرستانهای استان در این ایام فراهم شود.

بنابراین گزارش، مراسم های پرچم سرخ حسینی در دوبرجی داراب، مراسم روز اول محرم چاووش خوانی بوانات، خیمه‌های برافراشته زرقان، سینه زنی قطاری شیراز، سینه زنی لاری‌ها، مراسم شام غریبان در نوبندگان فسا، مراسم عمه کبار خرمبید، تعزیه  خوانی در “شیراز، سروستان،کازرون،خرمبید، مرودشت” تعزیه خوانی صحرارود فسا، مراسم عزاداری عاشورای روستای دوان ، چک چکو و چارچو گردانی استهبان  مراسم چهار شنبه آخر صفر در لارستان از جمله آیین های ثبت شده در فهرست آثار ناملموس کشور می باشند.

دومین جشنواره گردوی شهر مزایجان شهرستان بوانات  واقع در استان فارس، روز  جمعه با حضور معاون گردشگری کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، به نقل از حسین پوراسد مسئول میراث فرهنگی شهرستان بوانات، دومین جشنواره گردو با حضور محمد محب خدایی معاون گردشگری کشور، رحیم زارع نماینده مردم آباده، بوانات و خرمبید در مجلس شورای اسلامی، سید موید محسن نژاد معاون گردشگری استان فارس، محسن پورزارعی فرماندار شهرستان بوانات، و دیگر مسئولین استانی و شهرستان، درمیان استقبال گسترده اقشار مختلف مردم در شهر مزایجان برگزار شد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور با حضور در این جشنواره بیان کرد: حفظ آداب و رسوم قدیمی مناطق مختلف کشور از اهمیت بسزایی در توسعه گردشگری بومی و محلی برخوردار است.

محب خدایی افزود: گویش های مناطق نیز به عنوان میراث ناملموس و پیشینه تاریخی هر منطقه باید حفظ شوند. ضمن اینکه  برگزاری هدفمند و هر ساله چنین جشنواره‌هایی  می تواند منجر به رشد گردشگری داخلی و درون استانی گردد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور در ادامه سخنان خود از تخصیص  اعتبار ۲ میلیارد ریالی به تامین زیرساخت های گردشگری تفرجگاه پیر کدوئیه شهر مزایجان خبر داد.

مسئول میراث فرهنگی بوانات نیز با اشاره به جشن برداشت گردو در مزایجان گفت: این جشن به شکرانه برداشت محصول گردو و برای دومین سال برپا شد.

بنابراین گزارش،رحیم زارع نماینده مردم آباده، بوانات و خرمبید در مجلس شورای اسلامی نیز در ضمن تقدیر از برگزارکنندگان این جشنواره اظهار کرد: شهرستان بوانات، از نظر برداشت محصول انگور و گردو،  قابلیت تبدیل شدن به برند شاخص این محصولات در سطح کشور را دارد.

همچنین محسن پورزارعی فرماندار شهرستان بوانات ضمن اعلام افتتاح مرکز بوانات شناسی خاطر نشان کرد: با افتتاح این مرکز، زمینه برای معرفی هرچه بهتر جاذبه های تاریخی- طبیعی شهرستان، صنایع دستی، محصولات کشاورزی و  جذب سرمایه گذاری فراهم می شود.

گفتنی است، در حاشیه این جشنواره نمایشگاه صنایع دستی در رشته گلیم بافی، نمد مالی، عقیق تراشی و سوغات محلی و کشاورزی نیز  برپا شد.

کلوخ پز یک رسم دیرینه در شهرستان اقلید استان فارس است که مردم شهرستان با برپایی آن به استقبال فصل پاییز می روند.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، به نقل از محمدرضا قلندری مسئول میراث فرهنگی شهرستان اقلید، آیین کلوخ پز روز جمعه ۱۶شهریورماه جاری با حضور فرماندار و مسئولان شهرستان و استقبال پر شور مردم و گردشگران در محل پارک انقلاب برگزار گردید.

مسئول میراث فرهنگی شهرستان اقلید اظهار داشت: دراین جشنواره برنامه های متنوع از جمله اجرای موسیقی سنتی، نمایشنامه طنز، برپایی نمایشگاه صنایع دستی ، پخت نان و آش محلی و برپایی سیاه چادر اجرا شد.

بنابراین گزارش، از قدیم الایام در شهرستان اقلید، مردم در شهریورماه و همزمان با برداشت محصول سیب زمینی از مزارع، در یک روز در کنار زمینهای زراعی جمع می شوند و با کلوخ های زمین کشاورزی، کوره هایی را  آماده می کنند و مقداری سیب زمینی درآن می ریزند و پس از پختن، آن را توزیع  و به برپایی جشن می‌پردازند که به آن آیین کلوخ پزان می گویند.

گفتنی است،  این آیین سنتی در سال ۹۵ با شماره ثبت ۱۳۱۴ در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسیده است.

 

آمار فروش محصولات صنایع دستی استان فارس در نمایشگاه ملی صنایع دستی تهران اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس به نقل از معاون صنایع دستی استان، یکی از بسترهایی که در طول سال به فروش محصولات صنایع دستی کمک می‌کند و موجب رونق در این حوزه می‌شود حضور هنرمندان در نمایشگاه ها است.

وی با ابراز رضایت از حضور هنرمندان استان فارس در این نمایشگاه گفت: برگزاری این نمایشگاه همزمان با نمایشگاه فرش، فرصت تبادلات فنی، معرفی آثار شاخص صنایع دستی فارس، آشنایی با تجاری سازی و برندسازی را برای هنرمندان شرکت کننده و به ویژه سفارش پذیری را همانطور که پیشتر پیش بینی شده بود، فراهم کرد.

 حیدر علی زاهدیان نژاد افزود: اتحادیه تعاونی های صنایع دستی فارس و هنرمندان رشته های خاتم، قلم زنی مس، زیور آلات سنتی، دست بافته های داری، همجوشی شیشه، پیکرتراشی چوب، چاپ باتیک، نقاشی روی پارچه در ۱۹ غرفه از تاریخ ۳ الی ۹ شهریورماه در نمایشگاه بین المللی تهران حضور داشتند.

معاون صنایع دستی استان با تاکید به ثبت شهر آباده به عنوان شهر ملی منبت به اختصاص یک غرفه ۱۵ متری به رشته منبت آباده  در این نمایشگاه خبر داد.

این مقام مسئول همچنین به آمار فروش هنرمندان صنایع دستی در این نمایشگاه اشاره و خاطر نشان کرد: بر طبق اعلام اتحادیه تعاونی های صنایع دستی فارس، میزان فروش و درآمد حاصل از این نمایشگاه ۲میلیارد و ۷۶۰ میلیون ریال بوده است که رقم رضایت بخشی است و امیدواریم در آینده شاهد کسب درآمد بیشتر واشتغال پایدار برای فعالان این حوزه باشیم.

نخستین مدل تور ادبی در ۶ مسیر بافت تاریخی فرهنگی شیراز برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس، خانه سنتی پنج دری در شیراز عصر ۱۲ شهریورماه میزبان فعالان گردشگری برای افزایش مسیرهای گردشگری در شیراز است.

معاون گردشگری فارس با تاکید بر اهمیت افزایش جاذبه‌های گردشگری در استان گفت: ارائه مدل‌های متنوع برگزاری تور بهترین روش برای افزایش جاذبه‌های گردشگری است.

سید موید محسن نژاد ادامه داد: شیراز دارای ظرفیتهای ادبی حائز اهمیت کشوری و جهانی است که با تقویت تورهای ادبی و ارائه شیوه های موثر برگزاری این مدل تور، می تواند در جذب گردشگران فرهنگی ورودی و گردشگران داخلی در این حوزه به توانمندی های بیشتری دست یابد.

در ادامه نماینده سفیران ملک سلیمان و مدرس دوره نخستین مدل تور ادبی در فارس نیز با تقدیر از حمایت اداره کل میراث فرهنگی استان در برگزاری نخستین مدل تور ادبی بیان کرد: شرکت خدمات گردشگری سفیران ملک سلیمان این برنامه را طراحی کرده است و مدیریت گردشگری شهرداری شیراز، دفاتر خدمات مسافرتی، انجمن صنفی راهنمایان تور، شرکت خدمات گردشگری نارنج و ترنج و اقامتگاه بوم گردی پنج دری از این برنامه حمایت کرده اند.

دکتر امیر حسین حکمت نیا ادامه داد: هدف از این برنامه توسعه مسیرهای گردشگری خلاق و افزایش فرصت های تازه در مسیرهای گردشگری استان است.

وی اضافه کرد: این مدل تور با محوریت ایجاد ۶ مسیر خلاقانه با حضور مدرسان گردشگری، دانشجویان و فعالان گردشگری، مدیران فنی آزانس های مسافرتی و انجمن راهنمایان گردشگری استان در حوزه گردشگری ادبی برای نخستین بار در فارس اجرا می شود.

حکمت نیا این دوره را شامل ۶ بازدید و مدل تور توصیف کرد و گفت: در این ۶ مدل مسیر سو و شون با محور داستان گردی در بافت تاریخی شیراز، سوفرا دلاور شیرازی با روایت ادبی پیرامون شیراز باستان، به رکن آباد ما با محور شیراز در قرن ۸ و به مناسبت یادروز حافظ، از قصر یعقوب تا قصر بهرام با گزیده اشعار نظامی و افسانه ۷ گنبد، شاهنامه گردی در شهر استخر، دیار دارا با شاهنامه گردی در شهر کهن داراب گرد گنجانده شده است.

وی تصریح کرد: اختتامیه این برنامه در ۲۰ مهرماه و مصادف با بزرگداشت حافظ شیرازی است که امیدواریم این مدل تورها فرصت جدیدی در گردشگری استان در حوزه ادبی ایجاد کند.