روابط عمومی

نشست تخصصی گردشگری به همت  اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس با حضور فعالان و صاحب نظران گردشگری استان در حوزه دفاتر و شرکتهای خدمات مسافرتی و گردشگری فارس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس نشست تخصصی گردشگری با حضور فعالان حوزه دفاتر و شرکتهای خدمات مسافرتی و گردشگری استان در روز شنبه ۲۳ تیر ماه ۹۷ به ریاست مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس برگزار شد.

در ابتدای این نشست مصیب امیری ضمن خیر مقدم به مدعوین و ابراز خرسندی از برگزاری این نشست گفت: این اداره کل با هدف توسعه گردشگری استان در نظر دارد با بهره مندی از خرد جمعی و استفاده از راهکارهای اجرایی تخصصی، این  نشستها را در حوزه های گردشگری، صنایع دستی و رسانه ای، به صورت  متوالی هر دو هفته یک بار برگزار نماید.

این مقام مسئول با اشاره به کاهش گردشگری خارجی با توجه به شرایط کنونی افزود: باید با برنامه های ضربتی و عملیاتی شرایط را برای تحرک پذیری گردشگری داخلی و درون استانی متمرکز نمود.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس با تاکید به ظرفیتهای غنی شناخته شده و ناشناخته استان در حوزه های مختلف گردشگری خواستار همکاری بیش از پیش و پیشنهاد بسته های سفرهای ارزان قیمت برای جذب گردشگران داخلی  و فراهم نمودن بستر این موضوع توسط آژانسهای استان شد.

امیری با اعلام پیگیری جدی موضوع اضافه نمودن یک روز به تعطیلی آخرهفته اظهار کرد: این موضوع می تواند در پویایی سفرهای درون استانی موثر باشد.

وی همچنین از  رایزنی با بخش زیارتی دیگر استانها از جمله خراسان رضوی به منظور انعقاد تفاهم نامه و بستن قرارداد جهت ارتقا  ظرفیت گردشگری مذهبی استان  خبر داد.

مدیر کل میراث فرهنگی با بیان اینکه آژانسها حلقه پیوند دهنده همه اجزای گردشگری هستند اظهار داشت: این جلسات هم اندیشی و تخصصی  می تواند زمینه را برای تحول در بخش گردشگری  و رفع مشکلات با نظر متخصصین این امر در بخش خصوصی فراهم نماید.

در ادامه این جلسه فعالان بخش خصوصی به ارائه مشکلات و نقطه نظرات خود پرداختند و خواستار حضور افراد با سابقه و صاحب نظر در این جلسات شدند.

 

مدیرکل میراث فرهنگی فارس از انعقاد ۱۶ قرارداد ایجاد و توسعه زیرساخت های گردشگری استان با هدف رونق اشتغال خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان فارس ، مصیب امیری با بیان خبر فوق افزود: آنچه مسلم است ، زیر ساخت ها نقش موثری در فرآیند گردشگری و توسعه آن دارند ویکی از عوامل جذب گردشگر و افزایش ماندگاری و رضایت آنها درمقصد سفر است.

این مقام مسئول درادامه با تاکید برحمایت از جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی درحوزه گردشگری ، تصریح کرد: با اعتبار ۲۲ میلیارد و ۱۵۲ میلیون ریال ، قرارداد ۱۶ پروژه ایجاد وتوسعه زیرساختهای گردشگری استان ، با بخش خصوصی منعقد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس در پایان خاطر نشان کرد : برق رسانی به شش پیر سپیدان ، برق رسانی به تنگ خرتنگ داراب ، محوطه سازی و احداث نماز خانه بهشت گمشده ، سنگ فرش پیاده رو کهکران سپیدان ، برق رسانی و روشنایی معابر کهکران سپیدان ، برق رسانی محوطه محمد حنفیه قلات بوانات ،مقاوم سازی غار سنگ شکنان جهرم ، محوطه سازی و فنس کشی حاشیه سد درودزن مرودشت ، محوطه سازی و ایجاد پارکنیگ دشتک مرودشت ، محوطه سازی واحداث نماز خانه کمینگ سده اقلید ، ایجاد زیرساخت گردشگری تنگ رغز داراب ، طرح احداث نماز خانه و محوطه سازی کمپینگ سرآسیاب قیر ، سنگ فرش راه و محوطه تنگ رغز داراب ، محوطه سازی وادامه لوله گذاری آب رکنی ، محوطه سازی قصر یعقوب خرم بید و محوطه سازی پیرکدویه بوانات از جمله این پروژها می باشند.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس از افزایش ساعت بازدید اماکن تاریخی-فرهنگی استان فارس با اشاره به شروع سفرهای تابستانی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با بیان خبر فوق اظهار داشت: با توجه به آغاز سفرهای تابستانی ، یکی از اقدامات صورت گرفته ، افزایش ساعت بازدید اماکن تاریخی- فرهنگی استان تحت پوشش این اداره کل بوده است که این اماکن در ۳ ماه تابستان از یک تا ۲ و نیم ساعت افزایش زمان بازدید را دارند.

این مقام مسئول با تاکید بر اوج مسافرت های تابستانی در شهریور ماه ادامه داد: در ماه های گذشته ساعت شروع بازدید در اماکنی مثل سعدی و حافظ هفت و نیم یا هشت صبح بود و تا ۲۱ یا ۲۲ شب ادامه داشت که سعی شد  بر اساس بررسی آمارهای احصا شده میزان بازدید در ساعات اولیه صبح، ساعات بازدید صبح را به ۹ انتقال دهیم اما از طرفی ساعات تعطیلی را به تاخیر بیاندازیم و اکنون  مجموعه حافظیه  تا ۲۴ شب و  مجموعه سعدی نیز تا ۲۳ شب پذیرای حضور علاقمندان و گردشگران خواهند بود.

وی در خصوص ساعات بازدید دیگر اماکن تایخی نیز  افزود: در شیراز  مجموعه ارگ کریم خان از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۲۲:۰۰، موزه پارس از ساعت۹ صبح تا ساعت :۲۰:۳۰، حمام وکیل از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۲۱:۳۰ و موزه سنگهای تاریخی هفت تنان ازساعت ۹ صبح تا ۱۹.۳۰ به صورت یکسره باز است.

امیری در خصوص ساعات اماکن تاریخی- فرهنگی در شهرستانهای استان نیز  اضافه کرد: مجموعه جهانی تخت جمشید ازساعت ۸:۳۰ صبح تا ساعت ۲۰:۳۰،  موزه تخت جمشید از ساعت ۹:۰۰ صبح تا ساعت ۱۹:۳۰، نقش رستم از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ساعت ۲۱:۳۰، نقش رستم از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ساعت ۲۱:۳۰، نقش رجب از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۱۹:۳۰، نقش رجب از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۱۹:۳۰،  مجموعه جهانی پاسارگاد از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ساعت ۲۱:۳۰، شهر جهانی طبیعی-تاریخی بیشاپور از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ساعت ۲۱:۳۰ و موزه آن از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۱۹:۳۰، تنگ جهانی چوگان از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ساعت ۲۱:۳۰ و آتشکده  جهانی فیروزآباد از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ساعت ۲۰:۳۰آماده خدمات رسانی به میهمانان می باشند.

مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس در ادامه با اشاره به اجرای برنامه نور و صدا در مجموعه جهانی تخت جمشید در  ۳ ماه تابستان یادآور شد: این برنامه ، چهار روز در هفته (یک شنبه، سه شنبه، پنج ‌شنبه و جمعه) از ساعت ۲۰:۳۰ در این مجموعه برگزار می‌شود.

امیری در پایان خاطر نشان کرد: در سه ماهه نخست امسال بیش از ۲ میلیون و ۸۱۴ هزار ۴۳۲ نفر گردشگر داخلی از اماکن تاریخی و گردشگری استان فارس بازدید کردند.

 

سرپرست اداره امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی فارس گفت : موزه ها و اماکن تاریخی و فرهنگی و گردشگری فارس به مناسبت شهادت حضرت امام جعفرصادق(ع) تعطیل است .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس همت محمدی ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام جعفر صادق (ع) اظهار داشت : همزمان با فرا رسیدن شهادت حضرت امام جعفرصادق(ع) کلیه موزه ها و اماکن تاریخی ، فرهنگی تحت پوشش این اداره کل در روز دوشنبه ۱۸تیر ماه ۹۷ تعطیل است .

گفتنی است:آرامگاه حافظ،آرامگاه سعدی، ارگ کریمخانی، موزه سنگ های تاریخی هفت تنان، موزه پارس، موزه گرمابه حمام وکیل، تخت جمشید و موزه تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم، نقش رجب، شهر تاریخی بیشاپور، تنگ چوگان، موزه بیشاپور، موزه مردم شناسی کازرون ،قلعه دختر، کاخ اردشیر فیروزآباد ،کاخ ساسان سروستان، موزه خط و کتابت نی ریز و موزه باغ نشاط لار از جمله آثار تاریخی ـ فرهنگی تحت پوشش این اداره کل است .

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس، ششمین جلسه کارگروه گردشگری استان فارس، امروز ۱۳ تیرماه ۹۷، به ‌ریاست معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس و و دبیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس و حضور اعضا برگزار شد.
در دستورکار اول این جلسه، باتوجه به ثبت جهانی منظر باستانی فارس در چهل و دومین اجلاس میراث جهانی در بحرین به عنوان بیست و سومین اثر ایران مدیرکل میراث فرهنگی فارس ضمن تشکر از همه مسئولین و دست اندرکاران کشوری و استانی گزارشی را از روند ثبت آثار این مظر در ۳ شهرستان کازرون، فیروزآباد و سروستان ارائه نمود.
وی گفت: تاکنون ۲۳ پرونده در حوزه میراث تاریخی در کل کشور به ثبت رسیده که از این تعداد ۵ پرونده متعلق به استان فارس است و یک اثر نیز در حوزه میراث طبیعی قرار دارد.
مصیب امیری بیان کرد: هر سال هر یک از کشورهای جهان فرصت دارند که دو اثر شامل یک مورد میراث طبیعی و دیگری در حوزه میراث تاریخی به ثبت میراث جهانی برسانند که امسال از ایران دو پرونده که یکی پرونده محور باستان شناسی ساسانیان و دیگری جنگل های ارسباران ارائه شد که پرونده محور باستان شناسی ساسانیان فارس به ثبت جهانی رسید.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس افزود: ثبت جهانی به لحاظ تعریف به اثری گفته می شود که ممکن است به لحاظ جغرافیایی در هر کشوری از دنیا باشد ولی به دلیل ظرافت هایی از نبوغ جامعه بشری، این اثر می تواند متعلق به جامعه بشری باشد و از این روست که وقتی اثری در فهرست آثار جهانی به ثبت می رسد عموما همه کشورهای دنیا در حفاظت از آن اثر تاریخی نقش مهمی را باید ایفا نمایند.
این مقام مسئول ادامه داد: دومین ویژگی که یک اثر جهانی برای هر کشور به ارمغان می آورد بحث ورود گردشگرانی است که از سایر کشورهای دنیا برای بازدید وارد کشور می شود و خوشبختانه ظرفیت هایی زیادی در کشور ما در خصوص ثبت جهانی وجود دارد.
امیری گفت: در واقع سه شهرستان فارس در این پرونده نقش فعال دارند و در مجموع هفت اثر تاریخی در قالب یک شماره ثبت شده است.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس اظهار داشت: کاخ ساسانی سروستان، مجموع آثار ساسانی در فیروزآباد شامل شهر گور، آتشکده کاخ، قلعه دختر و پرونده سوم شهرستان کازرون شامل شهر بیشاپور ، تنگ چوگان با شش نقش برجسته و غار شاپور مجموعا در قالب هفت اثر می توان در این فهرست نام برد که با مجموع ۴ اثری که قبلا در میراث جهانی ثبت شده شامل تخت جمشید، پاسارگاد، باغ ارم و باغ پاسارگاد مجموع میراث جهانی استان فارس به ۱۱ مورد رسید که می توان گفت نیمی از آثار جهانی کشور را به خود اختصاص می دهد.
وی با اشاره به اقداماتی که قبل از ثبت جهانی صورت گرفته نیز بیان کرد: پرونده ثبت جهانی برای اولین بار به عنوان ثبت موقت در سال ۷۵ ارسال شد که بناهای نظیر شهر تاریخی بیشاپور، فیروزآباد، سروستان، مجموعه زندیه، باغ های تاریخی و قلعه های تاریخی، قلعه ایزدخواست و بخشی از آب انبارها به عنوان پیشنهاد آثاری که قابلیت ثبت دارند توسط اداره کل استان ارائه شده اما کار اصلی در محور ساسانی از سال ۹۴ صورت گرفت.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس بیان کرد: یکی از الزامات ثبت جهانی بحث حرائم بود که صورت گرفت، قبرستان آتشکده فیروزآباد یک مشکل اساسی بود که توانستیم در این پرونده با همکاری دهیاری و فرمانداری اقداماتی برای ساماندهی قبرستان انجام دهیم ازجمله اینکه اضافاتی که در قبرستان وجود داشت نظیر نرده ها و… برداشته شد.
امیری اضافه کرد: در عین حال از این به بعد که این اثر ثبت جهانی شده دیگر نباید دفنی در این قبرستان انجام نشود که هماهنگی های لازم با فرمانداری صورت گرفته است.
وی گفت: یکی از الزامات دیگر ثبت جهاتی در روستای آتشکده یا کاخ اردشیر نیز بحث مرمت بود و یونسکو نیز حسایست های لازم را داشت که در این خصوص اسناد مرمت های صورت گرفته از ۱۰ سال گذشته جمع آوری و ارائه شده که نشان دهیم که ایران نسبت به مرمت حساسیت های لازم را داشته است.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس با اشاره به بنای شهر گور که مرمت هایی در این اثر انجام شده نیز بیان کرد: بخشی از گنبد بنا در خطر رانش بود که استحکام بخشی لازم صورت گرفته و سنگ هایی که ریزش کرده بود مرمت شد تا بنا از لحاظ ایمنی مستحکم شود.
وی با اشاره به ایجاد زیر ساخت های لازم نیز گفت: در سال گذشته در خصوص سرویس های بهداشتی، نمازخانه ، ایجاد مسیر های دسترسی، تابلوهای معرفی با نشان یونسکو به زبان انگلیسی و فارسی اقداماتی صورت گرفت و باید گفت این اقدامات در حدی بود که به آثار قابلیت ثبت دهند. البته یکسری کارها نیز ناتمام مانده که امیدواریم بتوانیم با همکاری فرماندرای به سرانجام برسانیم.
امیری در خصوص شهر تاریخی بیشاپور نیز گفت: اقدامات مختلفی در بحث مرمت، ساماندهی و حفاظت صورت گرفته و باید گفت که بیشترین اقدامات را در شهر تاریخی بیشاپور صورت دادیم و اکنون مجموعه بیشاپور دارای یک بستر مناسب برای جذب گردشگر است و همچنین موزه شاخصی هم در مجموعه راه اندازی نمودیم.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس عنوان کرد: این مجموعه مجهیز به آزمایشگاه، کتابخانه و مرکز خدمات رفاهی است و به لحاظ حفاظت نیز کل مجموعه ۱۵۶ هکتاری بیشاپور کاملا محصور شده است.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه در بحث حفاظت، تنگ چوگان با دوربین های حفاظتی مورد مراقبت قرار گرفته است، عنوان کرد: درغار شاپور نیز مسیر دسترسی به غار ساماندهی شده و در عین حال امکانات اولیه برای بازدید از بنا ایجاد شده است.
امیری گفت: در شهر بیشاپور چند مشکل وجود دارد که اولین بحث قبرستان است که نباید هیچ دفنی صورت گیرد. مسئله دیگر مسیر دسترسی که از وسط شهر بیشاپور می گذرد و این مسیر در سال ۴۹ طی توافق نامه ای بین اداره کل وقت میراث فرهنگی و وزارت راه منعقد شده که در آینده مسیر قطع شود اما بعدا مسیر نه تنها قطع نشد بلکه به مسیر اصلی تبدیل شده اما در پرونده ثبتی توضیح دادیم که مسیر دسترسی محلی باشد.
وی گفت: در نهایت از مجموع ۲۱ عضو تعداد ۱۸ عضو به ثبت جهانی رای مثبت دادند که جا دارد از استاندار و معاونین همچنین فرمانداران، شوراهای شهر و دهیاری های این شهرستان ها تقدیر شود.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس بیان کرد: یکی از نکات مهمی که اداره راه و شهرسازی باید کمک کند ایجاد تابلوهای لازم آثار تحت عنوان اثر جهانی سروستان ، بیشاپور و.. است که باید تغییر نام دهند تا انگیزه سفر را بالا ببرد.

در ادامه جلسه علوی فرماندار شهرستان فیروزآباد گفت: بحث ثبت جهانی این مجموعه علاوه بر دستاوردهای گردشگری، تاثیر اقتصادی برای منطقه خواهد داشت و حضور گردشگران خارجی نیز نشان از بالا بودن ضریب امنیت در این شهرستان ها را دارد.
وی افزود: با توجه به اینکه این آثار ارزشمند ثبت جهانی شده و گردشگرانی را به شهرستان فیروزآباد جذب می کند باید زیر ساخت های اقامتی لازم در شهرستان مورد اهمیت ویژه قرار گیرد.
فرماندار فیورزآباد ادامه داد: از معاون استاندار درخواست داریم که سرمایه گذاران در این حوزه را به شهرستان هدایت نمایند و البته اقداماتی نیز فرمانداری در سطح شهرستان در دستور کار قرار داده است.
وی تصریح کرد: بحث هتل داری و اقامت ضرورتی اجتناب ناپذیر است و در عین حال آمادگی خودمان را در حمایت همه جانبه برای توسعه زیر ساخت های شهرستان اعلام می کنیم.
فرماندار شهرستان کازرون هم اظهار کرد: با این اتفاق مهم برای مردم این شهرستان یک بارقه امید ایجاد شده است و ما نیز اعلام امادگی می کنیم تا جذب حداکثری گردشگری را داشته باشیم.
وی بیان کرد: مجموعه باستانی بیشاپور از قبل شناخته شده بود و کردشگران زیادی را به منطقه گسیل می کرد و بستر خوبی در منطقه تنگ چوگان و غار شاپور وجود دارد که با همکاری همه جانبه مسئولین شهرستان و استان نیز در آینده شاهد وضعیت بسیار مناسب تر از گذشته در این مناطق خواهیم بود.
معاون فرماندار سورستان نیز گفت: کاخ ساسان سروستان سالیانه بازدید کنندگان زیادی را در طول سال به خود جلب می نماید و ثبت جهانی این اثر نوید توجه و حضور گردشگران بیش از پیش را می دهد.
در پایان این جلسه فروزانی معاون گردشگری و امور زائرین استاندار فارس با بیان اینکه مسئله ثبت جهانی اتفاق بسیار مهمی است و خیلی از کشورها شاید آرزوی این را داشته باشند که فقط یک اثر ثبت جهانی داشته باشند یا حتی بخشی از یک اثر جهانی در کشورشان باشد، افزود: در کشور ما به دلیل خاستگاه تمدنی که در دوره های مختلف و جود دارد و همین موضوع موجب شده است کشور ایران با ۲۳ پرونده ثبت جهانی که ۵ پرونده آن متعلق به استان فارس است در یک وضعیت بی نظیر قرار گیرد.
وی گفت: البته این فرصت های بی نظیری که در اختیار ما قرار می گیرد در عین حال مسئولیت های ویژه ای نیز بر ما محول می کند که این آثار متعلق به جهان بشریت است و باید با نگاه متفاوت در ابعاد مختلف مورد توجه قرار گیرد.
معاون گردشگری استاندار فارس با اشاره به اینکه در واقع توسعه شهرستان ها و استان باید متاثر از این جریان باشد، گفت: برنامه ریزی فرمانداران باید برای برگزاری رویدادهای فرهنگی و تاریخی بهتر و دقیق تر و متاثر از همین موضوع ثبت جهانی باشد زیرا این نگاه کمک بزرگی برای برنامه های طراحی شده در یک بعد جهانی می باشد.
فروزانی ادامه داد: نکته مهمی که وجود دارد این است که ما نشان دهیم در نطقه ای واقع شدیم که این فرهنگ غنی هنوز زنده است و نفس می کشد.
وی اضافه کرد: در این راستا باید سراغ افرادی برویم که کننده کار هستند و توانمندی لازم برای اجرای رویدادهای فرهنگی در جهت توسعه صحیح شهرستان و بهره مناسب اقتصادی شهرستان ها و استان را داشته باشند.
فروزانی اضافه کرد: در این رابطه مسئولیت اداراتی نظیر میراث فرهنگی و ارشاد استان بیشتر نمود می یابد و رسانه ها به خصوص رسانه ملی که امکانات و زیر ساختهایی با امکانات جهانی در اختیار دارد، سعی نماید برنامه هایی در این راستا تولید نماید.
وی تاکید کرد: این سه شهرستان سند گردشگری جدی با رویکرد ، راهبردها و سیاست های جدیدی در حوزه گردشگری به ویژه بحث های حفاظتی تدوین نمایند و لازم است اعتبارات ویژه ای به این منظور در نظر گرفته شود.
معاون گردشگری استاندار فارس افزود: همکاران ما در مدیریت برنامه ریزی و راه و شهرسازی در اسناد توسعه ای در دست تهیه و یا سند آمایش باید رویکرد توسعه ای مناسب این شهرستانها در اسناد مذکور را مد نظر داشته باشند.
این مقام مسئول در پایان خاطر نشان کرد: برنامه ریزی های لازم برای برگزاری مراسم رونمایی از ثبت این آثار در شهرستانهای کازون، فیروزآباد و سروستان انجام شود.

 

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان لامرد از تخریب ساخت و ساز غیر مجاز در تل تاریخی علامرودشت این شهرستان دراستان فارس خبرداد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مسعودتقی  زاده  با اشاره به اقدام غیر قانونی یکی از اهالی منطقه در راستای تعرض و تخریب بخشی از تل تاریخی علامرودشت لامرد اظهار داشت: با پیگیری ها و دفاعیات اداره میراث فرهنگی شهرستان از طریق دادگستری، حکم محکومیت متهم صادر شد.

بنابراین گزارش، به استناد ماده ۵۶۰ قانون مجازات اسلامی هر کس بدون اجازه از سازمان میراث فرهنگی کشور یا با تخلف از ضوابط مصوب و اعلام شده از سوی سازمان مذکور، در حریم آثار فرهنگی – تاریخی مبادرت به عملیاتی نماید که سبب تزلزل بنیان آنها شود، یا در نتیجه ی آن عملیات، به آثار و بناهای مذکور خرابی یا لطمه وارد آید، علاوه بر رفع آثار تخلف و پرداخت خسارات وارده به حبس از یک تا سه سال محکوم می شود.

گفتنی است، تل علامرودشت مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان لامرد، بخش علامرودشت، شهر علامرودشت واقع شده ، این اثر در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۲۲۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 

 

بخشی از فرایند تأ سیس دفاتر خدمات مسافرتی در شیراز به دفتر پیشخوان دولت واگذار شد

 

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی فارس از واگذاری بخشی از  فرایند تأسیس شرکت ها و دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی در شیراز  به  دفتر پیشخوان دولت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان فارس به نقل از سید موید محسن نژاد معاون گردشگری فارس به منظور کاهش تصدی گری دولت، سیاست و رویکرد قانون اساسی و برنامه پنچم توسعه و با هدف تسهیل در امور شهروندان، طی انعقاد تفاهم نامه با یکی از دفاتر پیشخوان دولت، بخشی از  فرایند تأسیس شرکت ها و دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی در شیراز  به  این دفتر واگذار شد.

این مقام مسئول اضافه کرد: پس ازآموزش و برگزاری دوره توجیهی کارکنان این دفتر، زمینه ی همکاری های دو جانبه ، از روز یکشنبه ۱۰ تیرماه سال جاری آغاز گردیده است.

بنا بر این گزارش ، متقاضیان تأسیس دفاتر و شرکت های خدمات مسافرتی و جهانگردی می بایست جهت ارائه درخواست وادامه فرآیند امور مربوطه به  نشانی: شیراز، پل باغ صفا ، خیابان فردوسی،حد فاصل کوچه هجده و بیست ،دفتر پیشخوان دولت ،پلاک ۲۴۶مراجعه نمایند.

گفتنی است ، تسهیل امور برای شهروندان، تکریم ارباب رجوع، کاهش تصدی گری دولت و افزایش توان نظارتی دولت و همچنین ایجاد زمینه ی اشتغال برای بخش خصوصی از مزایای واگذاری امور به دفاتر پیشخوان دولت خواهد بود.

برپایی نمایشگاه صنایع دستی در شهرستان فسا

اداره میراث فرهنگی شهرستان فسا با همکاری انجمن هنرهای سنتی، نمایشگاهی از دست ساخته‌های هنرمندان این شهرستان در هنرکده صبا فسا برپا کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، به نقل از حسین رضا زاده مسئول میراث فرهنگی شهرستان فسا، در این نمایشگاه ۲۰ هنرمند، ۳۰۰ اثر هنری خود را در قالب ۵ غرفه در معرض دید و خرید علاقه‌مندان قرار داده‌اند.

وی افزود: هنرمندان محصولات خود درشته‌های معرق، منبت، خاتم کاری، گلیم، جاجیم، فرش، نقاشی پشت شیشه، به نمایش گذاشته اند.

رضا زاده در ادامه ضمن اعلام حضور و بازدید معاون استاندارفارس و فرماندار ویژه شهرستان فسا و همچنین دیگر مسئولین محلی این شهرستان، در خصوص اقدامات صورت گرفته در زمینه طرح های اشتغال زای شهرستان نیز اظهار کرد: در جهت حمایت از کالای ایرانی و ایجاد اشتغال پایدار، در سال جاری ۶۲ فقره تسهیلات ارزان قیمت با کامزد ۶ درصد و با اعتبار ۶۲۰ میلیون تومان جهت دریافت به بانک‌های عامل معرفی شده اند که این طرح تا پایان سال ادامه خواد داشت.

بنا براین گزارش، نمایشگاه صنایع دستی فسا تا سی ام خردادماه جاری ، صبحها از ساعت ۸ الی ۱۳ و بعد ازظهرها از ساعت ۱۷ الی ۲۰ واقع در خیابان امام خمینی (ره)، هنرکده صبا پذیرای بازدیدکنندگان می باشد.

بیش از ۲۵ هزار گردشگر از جشنواره سنتی «تش و پاتیل» سده شهرستان اقلید بازدید کردند

جشنواره«تش و پاتیل» با رویکرد گردشگری و زنده نگه داشتن سنت ها ، آداب و رسوم قدیمی،به مدت سه روز از جمعه ۲۵خردادماه سال جاری تا روز یکشنبه ۲۷ خردادماه در قدمگاه امام رضا (ع)سده شهرستان اقلید برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس به نقل از محمدرضا قلندری مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان اقلید، جشنواره ۳ روزه گردشگری شهرستان با عنوان تش و پاتیل و با استقبال بیش از۲۵ هزار گردشگر از استان‌های مختلف از جمله فارس،خوزستان،کهکیلویه و بویراحمد ،چهارمحال بختیاری، اصفهان، تهران،یزد،بوشهر،بندرعباس،کرمان و… برگزار شد.

وی اظهار داشت: برگزاری این جشنواره با مشارکت سازمانهای مردم نهاد و همکاری و حضور صنعتگران، بانوان ،جوانان و عموم مردم این شهرستان صورت گرفت.

قلندری افزود: جشنواره«تش و پاتیل» فرصتی مناسب و مؤثر برای معرفی مشاغل خانگی،صندوق های خرد کارآفرینی و صنایع دستی مردم این شهرستان به ویژه بانوان بود.

مسئول میراث فرهنگی شهرستان اقلید خاطر نشان کرد: پخت غذاها و آش های محلی و سنتی، برپایی بیش از۴۵غرفه عرضه صنایع دستی و محصولات منطقه ای، معرفی آداب و رسوم کهن منطقه، اجرای موسیقی سنتی و محلی، برگزاری مسابقات محلی-نمایشی وهنرهای اسب‌سواری و… ازجمله برنامه های اجرایی این جشنواره بود.

در مراسم روز جهانی صنایع دستی از کتابی تحت عنوان منبت آباده رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان فارس، عصر یکشنبه ۲۰ خرداد ماه جاری در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی از ماکت کتاب منبت آباده رونمایی شد.
بنابراین گزارش در راستای تلاش معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس به منظور ثبت شهرستان آباده به عنوان شهر ملی منبت در سال جاری و لزوم چاپ کتاب، بروشور و کاتالوگ معرفی این هنر، کتاب مذکور به همت اداره کل میراث فرهنگی استان فارس گردآوری شده است.
این کتاب به معرفی رشته منبت و به خصوص تاریخچه و فن منبت آباده، هنرمندان برجسته شهرستان در این رشته از ابتدا تا کنون و تاثیر آنها بر منبت ایران می پردازد. همچنین برخی آثار شاخص منبت در قالب عکس در این کتاب به نمایش گذاشته شده است.
گفتنی است، منبت‌ از صنایع‌دستی مشهور شهرستان آباده استان فارس است که شهرتی جهانی دارد. فنون منبت آباده در فهرست آثار ناملموس ملی به ثبت رسیده است.
در این هنر که از چوب استفاده می شود، نقش ها به صورت نقش برجسته بر روی زمینه کار قرار می گیرند. تا کنون هنرمندان بیشماری در خدمت این هنر و صنعت بوده اند و امروزه در بسیاری از موزه های دنیا آثار هنری منبت کاران فارس وجود دارد.
کهن ترین اثر منبت کاری استان فارس صندوق منبت بقعه متبرکه سید میر محمد(ع) درشیراز است که متعلق به سده هفتم هجری قمری می باشد.

در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی از دو طرح خلاقانه هنرمندان صنایع دستی استان فارس رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، مراسم رونمایی از “نخستین خودروی آینه کاری شده” و “نمونه محصول خلاقانه نمدی” برگزار شد.
بنابراین گزارش، نخستین خودروی آینه کاری شده توسط ۲ هنرمند جوان آینه کار شیرازی با استفاده از حدود یکصد هزار قطعه آینه و با بکار بردن تکنیک آینه کاری و نقوش اصیل این هنر ارزشمند بومی استان طی یک سال فعالیت انجام شده است.
همچنین نمونه محصول خلاقانه نمدی، توسط هنرمند نمدمال شیرازی با استفاده از تکنیک نمدمالی سنتی و الهام از قلوه سنگ های حاشیه رودخانه با برخورداری از تمام خواص درمانی و کاربردی نمد ، تولید گردیده است.

در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی، از ۵ پلاک(کاشی) ماندگار به نام پیشکسوتان و اساتید این حوزه رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، بعد از ظهر ۲۰ خرداد ماه همزمان با (۱۰ ژوئن /۲۰خرداد)روز جهانی صنایع دستی طی مراسمی با حضور محمد ابراهیم فروزانی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان، مسئولین استانی، پیشکسوتان و هنرمندان صنایع دستی استان فارس، آیین رونمایی از ۵ پلاک(کاشی) ماندگار به نام اساتید برجسته این هنر-صنعت برگزار گردید.
بنا بر این گزارش، این کاشی ها بر سر در خانه استاد بهرام منبتی هنرمند منبت، استاد عبدالخالق گلریز خاتمی هنرمند خاتم ساز، استاد احمد شیشه گر هنرمند کاشی هفت رنگ، استاد علی اصغر تجویدی هنرمند نگارگری و استاد رضا جانعلی پور هنرمند مقرنس نصب می شود.
گفتنی است طرح کاشی ماندگار، وفق وظایف سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در جهت حفظ میراث فرهنگی ناملموس و معنوی ایران، وظیفه شناسایی و معرفی محل سکونت هنرمندان، اهالی فرهنگ، علم و دین را برعهده دارد.
شخصیت‌هایی که در این طرح قرار می‌گیرند شامل چهره‌های شاخص و تأثیرگذار در یک رسته فرهنگی هستند که توانسته‌اند در دوران فعالیت خود مرزهای جدیدی را بیافرینند یا در جهت حفظ و حراست یک یا چند حوزه میراث هنری، فرهنگی و معنوی ایران تلاش کرده باشند و به‌عنوان چهره‌ای ماندگار شناخته شوند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان فارس از متلاشی شدن ۳ باند حفاری غیرمجاز در ۳ شهرستان استان فارس خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، سرهنگ آیت اله عیدی پور امروز سه شنبه ۲۲ خرداد ماه جاری گفت: طی سه روز گذشته در سه عملیات موفق در شهرستانهای جهرم، فیروزآباد و مرودشت تعداد ۷ نفر حفار غیرمجاز که به قصد تحصیل اموال تاریخی(عتیقه) در حریم آثار تاریخی فرهنگی اقدام به حفاری کرده بودند دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.
وی با تاکید به اینکه این عملیات ها که پس از کسب اخبار و اطلاعات از سوی دوستداران میراث فرهنگی و انجام ساعت ها کار تحقیقاتی ، مراقبتی و اجرای کمین از سوی نیرویهای پرتلاش یگان حفاظت میراث فرهنگی و با همکاری و حضور به موقع نیروهای انتظامی و تعامل بسیار خوب مراجع قضایی صورت گرفت. ضمن ناکام ماندن سودجویان و دستگیری تعدادی از اعضاء سه باند مذکور تعداد ۳ دستگاه خودرو، ۲ دستگاه موتوربرق، ۲ دستگاه پیکور، ۲ دستگاه بالابر و ۸ عدد ادوات حفاری کشف و ضبط گردید.
عیدی پور در ادامه خاطرنشان کرد: پرونده این افراد پس از بررسی و اقدامات اطلاعاتی جهت شناسایی اعضاء باند توسط نیروی انتظامی تکمیل و به مراجع قضایی ارجاع داده خواهد شد.

نمایشگاه صنایع دستی در شهرستان بوانات استان فارس برپا شد

اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان بوانات به مناسبت بزرگداشت هفته صنایع دستی و در راستای شعار سال “حمایت از کالای ایرانی” ، نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی در این شهرستان برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس، به نقل از حسین پور اسد مسئول میراث فرهنگی شهرستان بوانات، در این نمایشگاه محصولات صنایع دستی و هنرهای سنتی شهرستان شامل تولیدات عشایر گلیم ،جاجیم و مصنوعات گلیم،خاتم، معرق، تذهیب روی چوب، سنگ های تزئینی و عقیق بوانات، چقه بافی یا همان چیق بافی و نمد مالی از تاریخ ۲۰ لغایت تا۲۵ خرداد ماه جاری، واقع در کارگاه صنایع دستی اداره میراث فرهنگی شهرستان در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: همچنین به منظور حمایت از صنعتگران و هنرمندان و در راستای تحقق اهداف شعار سال “حمایت از کالای ایرانی” مسئولین شهرستان از جمله محسن پورزارعی فرماندار،حجت الاسلام و المسلمین علی مدد زارع امام جمعه، سرهنگ محمود حسامپور فرمانده سپاه، علی ایزدی بخشدار مرکزی، حسین برزگر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد و علی یوسفی دهیار روستای سیمکان از این نمایشگاه بازدید کردند.

بنا بر این گزارش پور اسد خاطر نشان کرد: فرماندار بوانات در بازدید خود ضمن تاکید بر ظرفیت صنایع دستی بوانات در رشته هایی مانند نمد مالی، چقه بافی، گلیم بافی و به خصوص گوهر تراشی که با استفاده از سنگ معادن شهرستان انجام می شود، گفت: باید با همکاری دستگاه های اجرایی ضمن فراهم نمودن زمینه آموزش تخصصی برای متقاضیان و هنرجویان، تلاش در جهت ارائه تسهیلات و ایجاد اشتغال در این حوزه در دستور کار قرار گیرد.

شماره ثبت سرو ۷۰۰ ساله کلانی کازرون ابلاغ شد

شماره ثبت سرو ۷۰۰ ساله کلانی شهرستان کازرون در فهرست میراث طبیعی کشور ابلاغ شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، سرو کلانی واقع در روستای کلانی از توابع شهرستان کازرون قرار گرفته است و به دلیل قدمت از جایگاه خاصی برخوردار است.

بنابراین گزارش، سرو ۷۰۰ ساله کلانی پس ازطی مراحل قانونی به شماره ۴۱۸ در فهرست میراث طبیعی ملی کشور ثبت گردید. این سرو که از کهنسال ترین درختان منطقه محسوب می گردد در وضعیت خوبی به سر می برد و به عنوان دومین درخت سرو بعد از سرو ابرکو معروف شده است.

همزمان با عید سعید فطر، جشنواره سنتی-گردشگری در شهرستان اقلید برگزار می شود

مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اقلید از برگزاری جشنواره سنتی گردشگری تش و پاتیل به مناسبت عید سعید فطر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، محمدرضا قلندری اظهار داشت: جشنواره سنتی گردشگری تش و پاتیل اقلید با هدف احیای سنت های بومی و معرفی ظرفیت های گردشگری-تاریخی و طبیعی اقلید در قدمگاه علی بن موسی الرضا (ع) شهر سده برگزار می شود.

وی افزود : برنامه ها در نظر گرفته شده برای این جشنواره از جمله، کنسرت و موسیقی محلی، عرضه صنایع دستی و محصولات منطقه ای، معرفی تاریخی-فرهنگی و اجتماعی این منطقه ازدیرباز تاکنون، طبخ و عرضه غذاهای محلی، معرفی آثار کهن این دیار، برگزاری مسابقات محلی-منطقه ای و نمایش هنرهای اسب سواری می باشد.

قلندری خاطر نشان کرد: این جشنواره از ۲۵ خردادماه سال جاری به مناسبت فرارسیدن عید سعید فطر آغاز و تا ۲۷ خرداد ماه، پذیرای علاقمندان خواهد بود.

معرفی ۹ چهره ماندگار صنایع دستی استان فارس در محور حافظیه

به مناسبت هفته بزرگداشت صنایع دستی، بنر معرفی ۹ چهره ماندگار صنایع دستی استان فارس در محور حافظیه نصب شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس، در هفته بزرگداشت صنایع دستی، به همت معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس برای اولین بار طرح معرفی اساتید این حوزه در قالب بنر و نصب در مکان پر تردد شهر، جهت آشنایی عموم اجرا شد.

بنابر این گزارش، در مرحله اول این طرح، که با هدف معرفی عمومی و تجلیل از سالها تلاش پیشکسوتان پیش بینی شده است، بنر تصویر و شرح فعالیت ۹ نفر از اساتید برتر و ملی رشته های مختلف صنایع دستی استان فارس در محور حافظیه شیراز نصب گردید.

گفتنی است، در این طرح دوره ای و ادامه دار، استادان حسنعلی صرافت در رشته گره کاشی با ۷۰ سال فعالیت، قزبس شهریاری جورگی در رشته بافت انواع زیر انداز ها با ۶۰ سال فعالیت، محمد جعفر طالبان پور در رشته گره چینی با ۷۰ سال فعالیت، عبدالرحیم نعمتی در رشته صحافی با ۵۵ سال فعالیت، اکبر کاراندیش در رشته کاشی تراش با ۶۵ سال فعالیت، مرتضی نقاشیان حقیقی در رشته نقاشی دیواری با ۶۵ سال فعالیت، جلال غلامی در رشته خاتم سازی با ۶۰ سال فعالیت، سید قاسم پوشگان در رشته چلنگری(آهنگری سنتی) با ۷۰ سال فعالیت و امراله سید سیرجانیان در رشته کاشی کاری سنتی با ۶۰ سال فعالیت، به عنوان میراث معنوی این استان در اذهان ماندگار شدند.