جلسه طرح ملی روستای بدون بیکار در دهکده گردشگری دوسیران

جلسه طرح ملی روستای بدون بیکار در دهکده گردشگری دوسیران برگزار شد

محمد رضا معینی سرپرست اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون از برگزاری جلسه طرح ملی روستای بدون بیکار با هدف بررسی و ظرفیت سنجی دهکده گردشگری دوسیران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان فارس، روز چهارشنبه ۸ آذر ۹۶ در دهکده گردشگری دوسیران، جلسه ای با حضور معاون ساماندهی و توانمند سازی صندوق کشور، مشاور پارلمانی صندوق کار آفرینی کشور، مدیر کل صندوق کار آفرینی استان فارس، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، فرماندار شهرستان کازرون، سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون، بخشداربخش کوهمره و نودان و جمعی از مسئولین، طرح ملی روستای بدون بیکار با هدف بررسی و ظرفیت سنجی دهکده گردشگری دوسیران برگزار شد.

بنا بر این گزارش به نقل از محمد رضا معینی سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان کازرون این روستا با دارا بودن طبیعت و اقلیم چهار فصل و صنایع دستی منحصربفرد وابسته به فرهنگ غنی بومیمنطقه، امکان ایجاد اقامتگاه های بوم گردی را دارد. لذا با تاکید به توسعه پایدار و تغییر الگوی معیشت خانوار با کاهش وابستگی به کشاورزی با توجه به کمبود منابع آبی زیر زمین، اقامتگاه های بوم گردی می تواند نقش بسزایی در رونق اقتصاد و اشتغال پایدار در دهکده گردشگری دوسیران داشته باشد.

وی افزود: وجود جاذبه‌های طبیعی و تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور، میزان گردشگرپذیری در فصول مختلف، وجود امکانات خدمات عمومی (مدرسه، درمانگاه و…) ، دارا بودن طرح هادی، امکانات زیرساختی (آب، برق، تلفن و..)، از جمله عناصری هستندکه می تواند در توسعه گردشگری روستا نقش موثرداشته باشند.

سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان کازرون همچنین به تشکیل کارگروه گردشگری مخصوص به روستای دوسیران، در راستای طرح ملی روستای بدون بیکار با دبیری اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون نیز اشاره کرد.

دهکده گردشگری دوسیران یکی از روستاهای تاریخی کازرون از شهرستانهای استان فارس با قدمتی بسیاراست که آثار آن را می توان از دوره پیش از تاریخ به صورت نقوش رنگی در یکی از پناهگاههای صخره ای، تا دوران تاریخی که شامل معماری چهار صفه ،آب انبارها و قبرستان های قدیمی با سنگ قبرهای باارزش و مجسمه شیرهای سنگی مشاهده کرد.دوسیران به دلیل قدمت و منطبق با نظام طایفه ای ، دارای چندین گورستان (قبرستان پای تپه ، قبرستان رئیسی ها ، قبرستان شحنه و ملاها و قبرستان طایفه امیرها ) است این دهکده گردشگری با دارا بودن ۱۴ اثر تاریخی شناسایی و ثبت شده در فهرست آثار ملی – تاریخی ایران ، معماری منسجم و یکدست پلکانی ، طبیعت زیبا و بکر و باغستانهای دست ساز پلکانی در سال ۱۳۹۱ عنوان یکی از روستاههای هدف گردشگری استان را به خود اختصاص داده است. صنایع دستی هر منطقه نیز ازغنای فرهنگی آن منطقه حکایت دارد .

گزارش خبری روز

شب فرهنگی فارس در برج میلاد