کشف چاه‌های عمودی در گنبدهای نمکی فارس

کشف چاه‌های عمودی در گنبدهای نمکی فارس توسط غارشناسان ایتالیایی

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس، یک تیم شش نفره غارنورد و غارشناس ایتالیایی از اعضای موسسه علمی لاوانتا روز ۱۸ فروردین ماه سال جاری به دعوت موسسه انجمن غار و غارشناسی ایران وارد کشور شدند و به مدت ۱۰ روز، از کوه ها و غارهای نمکی جنوب کشور و فارس از جمله کنار سیاه، سنگ شکنان، گنبدهای نمکی جهانی بریز و ده کویه در شهرستان های فیروزآباد،لارستان، جهرم بازدید کردند.

بنا بر این گزارش، به نقل از جواد نظام دوست موسس انجمن غار و غارشناسی کشور، با توجه به ظرفیت پنهان گردشگری در غارها می توان،غارنوردی را پتانسیل جدیدی برای جذب گردشگران علمی معرفی کرد.

نظام دوست با اشاره به اینکه در ایران مناطق غارخیز فراوانی وجود دارد که می تواند جاذبه های خوبی برای گردشگران باشد، بیان کرد: ما غار را به عنوان یکی از منابع بالقوه و آماده برای گردشگری در کشور داریم که نیاز است برای جذب گردشگر، دستگاه های اجرایی و متولیان بخش خصوصی در معرفی این حوزه همکاری و مشارکت جدی تر داشته باشند.

گفتنی است این گروه ایتالیایی عصر روز سه شنبه ۲۷ فروردین ماه سال جاری در نشستی با اساتید دانشگاه شیراز و سیستان و بلوچستان ضمن اطلاع رسانی از پیدا کردن شفت ها یا چاه‌های عمودی در گنبدهای نمکی به مبادله تجربه های خود پرداختند.