سه بنای تاریخی استان فارس باز سازی و احیا شد

شهرستان بوانات استان فارس می تواند در ردیف اول ثبت درختان کهنسال کشور از لحاظ تنوع شود

مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس از اتمام فصل سوم بازسازی،مرمت و بازپیرایی سه بنای امامزاده شهدا در خرم بید،خانه صدرجهرمی در جهرم و بقعه کاکافخرالدین در خنج خبرداد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مصیب امیری با بیان این خبر اعلام داشت: عملیات مرمت این سه بنا با صرف هزینه کرد ۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال اعتبار از تیرماه سال جاری شروع و در بهمن ماه پایان گرفته است.

این مقام مسئول در تشریح عملیات مرمت بناهای مذکور افزود: بنای امامزاده شهدای خرمبید با هزینه ۸۵۰ میلیون ریال در قسمت دیوارها و پوشش فضاهای همجوار بقعه اصلی بازسازی شده و نمای سنگی بخش های داخل و خارج بنا و تزیینات وابسته به معماری در قسمت گنبدخانه مرمت احیا و تثبیت شده اند.

وی ادامه داد: عملیات خانه صدر جهرمی در کف سازی،تعمیرات استحکام بخشی و اندود گچ و سنگ اتاق های ضلع غربی همچنین مرمت و بازسازی آجرکاری نما و ازاره های سنگی ضلع غربی و احیای طاق نماهای آجری دیوارجان پناه پشت بام ضلع غربی با هزینه ای بالغ بر ۷۰۰ میلیون ریال به انجام رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس خاطر نشان کرد: تعمیرات بقعه کاکا فخرالدین در خنج نیز با هزینه ۳۵۰ میلیون ریال در سفت کاری و اندود ،انجام کف سازی و سنگفرش ،بازسازی مشبک های سنگی پنجره های بقعه و احیا و بازپیرایی تزیینات بخش داخلی بنا به پایان رسیده است.