نمایشگاه صنایع دستی “دستان شگفت‌انگیز”در سرای تاریخی فاتح شهرستان نی ریز افتتاح شد

امیر نیکونژاد دبیر ستاد اجرائی خدمات سفر شهرستان نی ریز گفت : نمایشگاه صنایع دستی دستان شگفت‌انگیز با حضور مسئولین شهرستان در گالری هنری سرای تاریخی فاتح افتتاح شد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس، نیکونژاد با اعلام خبر فوق اظهار کرد: این نمایشگاه در گالری هنری سرای تاریخی فاتح به همت مدیریت این سرای تاریخی و همکاری اداره میراث فرهنگی نی ریز و شهرداری شهرستان با حضور شهردار، ریاست شورای اسلامی شهر ،بخشدار، سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئول کمیته بانوان فرمانداری به همراه تعدادی از هنرمندان در روز۲۷ اسفند ماه جاری افتتاح گردید.
دبیر ستاد اجرائی خدمات سفر شهرستان نی ریز افزود: سرای تاریخی فاتح یکی از مقاصد گردشگری نی ریز می باشد که در این ایام برنامه های فرهنگی و هنری متنوعی برای گردشگران تدارک دیده است که از جمله آن نمایش و فروش آثار صنعتگران در رشته های پیکر تراشی با احجام چوبی، گلیم بافی، تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، سفالگری، چاقوسازی، خراطی چوب ، معرق چوب ، گره چینی،نگارگری ، سراجی سنتی و همچنین نمایش آثار مشبک چوب از مدجویان اداره زندانها می باشد.
نیکونژاد ادامه داد : نوروز فرصتی است که بتوان در معرفی هر چه بهتر توانمندیهای شهرستان خصوصاً در عرصه صنایع دستی اقدام نمود و زمینه رونق در این صنعت را فراهم کرد.
وی افزود: این نمایشگاه از تاریخ ۲۷ اسفندماه ۹۶ لغایت ۱۳ فروردین ماه ۹۷ در معرض دید گردشگران و علاقمند قرار دارد.
نیکونژاد در پایان خاطر نشان کرد : تا کنون سه خانه تاریخی با اعتبار تخصیص داده شده توسط اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس مرمت و بازسازی شده است و به منظور آشنایی هر چه بیشتر گردشگران از آثار تاریخی و صنایع دستی شهرستان و همچنین معرفی و زنده نگه داشتن هنرهای دستی در جهت کارآفرینی در اختیار صنعتگران و هنرمندان جوان گذاشته شده است.
گفتنی است در حاشیه افتتاح این نمایشگاه از خانم مریم پدرام مدیریت سرای فاتح که اهتمام ویژه ای در زمینه مرمت و زیباسازی این سرا و همچنین حمایت از صنعتگران و هنرمندان شهرستان داشته اند تجلیل شد.
بنابر این گزارش، بنای تاریخی فاتح متعلق به اواخر دوره قاجار و دارای معماری بسیار زیبا در شهرستان نی ریز می باشد و با توجه به قرار گیری آن در مرکز شهرستان بعنوان نمایشگاه و مرکز آموزش هنرهای سنتی و صنایع دستی مورد استفاده قرار گرفته است .زیر زمین این منزل تاریخی دارای سه قسمت جداگانه و با اندازه تقریبی اتاقهای همکف ۲۰۰ متر مربع ساخته شده است و دارای کاشی کاریهای زیبا و آجرکاری می باشد.