برخورد مناسب با گردشگران می تواند هدف ما را برای ارتقا جایگاه جمهوری اسلامی در دنیا محقق نماید

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس و امام‌جمعه شیراز در دیدار روز گذشته مدیر کل و معاونین میراث فرهنگی استان فارس، در توصیه‌های مهمی به لزوم آبروداری برای کشور با برخورد مناسب با گردشگران خارجی و تلاش بیش از پیش به منظور تقویت گردشگری استان تاکید کرد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، نماینده ولی‌فقیه در استان فارس دیروز اول خرداد ماه سال جاری در دیدار مدیر کل و معاونین میراث فرهنگی فارس، با اشاره به حساسیت‌های عرصه گردشگری و لزوم برخورد مناسب با گردشگران خارجی اظهار داشت: در حال حاضر برای ارتقا جایگاه جمهوری اسلامی در دنیا، هزینه‌های بسیاری می دهیم، درحالی‌که با برخورد مناسب با گردشگران خارجی و جذب آنها ، این هدف به‌راحتی برای ما محقق می شود.
امام جمعه شیراز با اشاره به نگاه فرهنگی مقام معظم رهبری به استان فارس و شهر شیراز افزود: آقا فرموده شیراز در قله فرهنگی است پس اگر بناست قله فرهنگی باشیم باید فضایی فراهم شود که چندین هزار گردشگر را با احترام به فارس و شیراز آورده و به‌خوبی آنان را با ظرفیت‌های فرهنگی، مذهبی و تاریخی خود آشنا کنیم به‌طوری‌که هرکدام از آنها با رفتن به کشورهای خود، سفیر ایران در این کشورها باشند.
آیت‌الله دژکام در ادامه ضمن حمایت از نگاه دولت به گردشگری به‌عنوان یک منبع درآمد برای کشور اضافه کرد: درآمد زایی از گردشگری، تجارتی بزرگ در عرصه بین‌المللی محسوب می‌شود اما باید با حساسیت و فرهنگ سازی زمینه توسعه این اقتصاد را فراهم نمود تا موجب بروز مشکل نشود.
امام‌جمعه شیراز همچنین با تأکید بر لزوم آموزش در حوزه گردشگری به خصوص بوم گردان افزود: باید براساس یک چهارچوب مشخص،علاقمندان به فعالیت در زمینه بوم گردی، مراحل آموزشی را تکمیل نماید تا ضمن یادگیری برخورد تخصصی با گردشگران و اطلاع از سلایق آنها، بتواند فرهنگ، آیین و سنتها را به بهترین نحو ممکن به گردشگران نشان دهند.
دژکام با بیان اینکه احترام و محبت به گردشگران بسیار حائز اهمیت است اضافه کرد: در حال حاضر رسانه‌های معاند به‌اندازه کافی اسلام هراسی را ترویج می‌دهند، پس باید علاوه بر نظارت دقیق بر کیفیت خدمات تاسیسات گردشگری، نسبت به صدور مجوز برای افراد با صلاحیت و آموزش دیده اقدام نماییم تا بدبینی گردشگران و مردم کشورها را نسبت به فضای کشور از بین ببریم.
نماینده ولی‌فقیه در استان فارس همچنین بر انتخاب افراد آگاه برای همراهی با گردشگران تأکید کرد و گفت: برای معرفی هر چه بهتر اماکن تاریخی- گردشگری و جذب گردشگر، بایستی از تورلیدرهای متخصص و مسلط به زبان‌های زنده دنیا استفاده کرد.
وی همچنین تقویت و استفاده حداکثری از ظرفیتهای گردشگری مذهبی در کنار سایر حوزه یادآور شد.
گفتنی است، در این دیدار مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس نیز گزارشی از و ضعیت گردشگری استان و آمار ورودی گردشگران داخلی و خارجی به فارس در سال گذشته و جاری ارائه کرد.