رشته های فعال صنایع دستی در ۱۸۰ روستای استان فارس شناسایی شدند

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس ازشناسایی رشته های فعال صنایع دستی در ۱۸۰روستای استان فارس خبرداد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس حیدرعلی زاهدیان نژاد معاون صنایع دستی استان فارس گفت: استان فارس دارای ظرفیت‌ بالا در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی می باشد و شناسایی و فعال کردن بیش از پیش کارگاه‌ های صنایع دستی در ۱۸۰روستای استان فارس در ۳۰ شهرستان در دستور کار این معاونت قرار گرفت.
وی به تلاش و برنامه‌ریزی صورت گرفته برای توسعه تولید و ایجاد اشتغال در روستاهای استان اشاره کرد و افزود: کارشناسان این معاونت، به منظور بررسی ظرفیت صنایع دستی روستای هدف این طرح به این روستا‌ها اعزام و شناسایی، مطالعه و مستند نگاری در خصوص محصولات صنایع دستی آنها صورت پذیرفته است.
معاون صنایع دستی استان ادامه داد: رشته های مزیت دار در این روستاها شامل تمامی دست بافته های داری،گیوه، حصیربافی، سرمه دوزی ،گلیم دورو، سراجی سنتی ،تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی، خوس بافی و خوس دوزی، شیشه گری، رنگرزی سنتی،گیوه دوزی،کاشی هفت رنگ، چلنگری، معرق،منبت،قلاب بافی و… می باشد.
این مقام مسئول در پایان خاطر نشان کرد امیدواریم به زودی اعتبار این طرح تخصیص یابد تا بتوان در هر شهرستان کارگاه های یک روستا را به عنوان شاخص احیا نمود.

 

 

گزارش خبری روز

شب فرهنگی فارس در برج میلاد