دفاع مقدس میراث معاصر فرهنگی است

همزمان با هفته میراث فرهنگی آئین تجلیل از حافظان میراث فرهنگی و کارمندان برتر استان فارس برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس، ظهر امروز ۳ خرداد ماه سال جاری همزمان با هفته میراث فرهنگی و سالروز آزاد سازی خرمشهر، در مراسمی با حضور معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، سرهنگ گرامی مدیر کل محترم حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس، مدیر کل، معاونین و مسئولین میراث فرهنگی فارس از کارکنان برتر و حافظان میراث فرهنگی تجلیل شد.
بنابراین گزارش، مراسم ساعت ۱۰:۳۰ با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و ادای احترام به سرود جمهوری اسلامی آغاز و پس از آن حجت الاسلام و المسلمین نیازی، مطالبی را با موضوع تاکید اسلام بر میراث فرهنگی در ابعاد علمی، عبرت آموزی و اهمیت حفظ اماکنی که در آنها ذکر خدا می شود، بیان کرد.
در ادامه مراسم محمد مهدی نجفی مسئول امور موزه های میراث فرهنگی فارس ضمن پرداختن به نقش موزه در جهت ایجاد درک جدید برای اتصال بین گذشته و آینده و رسالت موزه در زمینه حفاظتی، پژوهشی، آموزشی و نمایش شواهد مادی و معنوی جوامع ، گزارشی از وضعیت موزه ها و مجموعه های خصوصی در استان ارائه نمود.
نجفی در گزارش خود اظهار داشت:در سال ۹۶ ، تعداد ۵۰۰۰ شی بخش خصوصی مستند نگاری ساماندهی، ثبت و دارای شناسنامه عمومی شدند.
وی همچنین ضمن اعلام کسب مقام موزه های برتر سال ۹۶، به مرمت بیش از ۵۵۰ شی بخش خصوصی اشاره کرد و از راه اندازی نخستین کارگاه مرمت بخش خصوصی در استان خبر داد.
نجفی در تشریح برنامه های سال ۹۷ نیز اضافه کرد: طرح توجیهی موزه قاجار و موزه خاتم تکمیل و به تهران ارسال شده است. توسعه فیزیکی موزه سنگ هفت تنان و بهینه سازی شرایط حفاظت و نگه داری آثار در موزه سنگ و راه اندازی نمایشگاه کاشی های تاریخی، راه اندازی نمایشگاه های فصلی از مجموعه داران خصوصی، راه اندازی کارگاه مرمت در مجموعه زندیه،صدور ۲ مجوز مجموعه داری، طراحی فضای موزه مجموعه خصوصی در شرکت جندی شاپور و افتتاح این موزه در عید سعید فطر از جمله برنامه های اداره موزه های استان فارس در سال جاری می باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس نیز به عنوان میزبان این مراسم ضمن خوش آمد گویی به میهمانان و تبریک هفته میراث فرهنگی و آزاد سازی خرمشهر، به اهمیت و تاثیر گذاری جایگاه میراث فرهنگی در معرفی هویت، فرهنگ، آداب و سنن تاکید کرد و گفت: میراث فرهنگی همچون کتابخانه ای از آثار ملموس و ناملموس است که گذشتگان برای ما به یادگار گذاشته اند و ما به عنوان میراثبانان این آثار ارزشمند، می بایست علاوه بر حفظ، حراست از آنها، با استفاده از فن آوری روز دنیا تحولی در جهت معرفی آنان ایجاد نماییم و از این فرصت برای جذب گردشگری و توسعه اقتصاد گردشگری استان بهره مند شویم.
معاونت گردشگری و امور زائرین استانداری فارس نیز به عنوان آخرین سخنران مراسم با اشاره به همزمانی هفته میراث فرهنگی و سالروزآزاد سازی خرمشهر، از دفاع مقدس به عنوان میراث معاصر کشور یاد کرد و اظهار داشت: میراث فرهنگی استان دارای ظرفیتها و ابعاد غنی از جمله تاریخی، فرهنگی، مذهبی و … است و باید با دانش، معرفت و تاکید ویژه در روند توسعه شهرها و روستاهای استان مد نظر قرار گیرد.
این مقام مسئول همچنین خواستار توجه به حوزه میراث معاصر شد و خاطر نشان کرد: در کنار حفظ و معرفی میراث گذشته، ضرورت توجه به میراث معاصر و فراهم نمودن امکان بهره برداری از آن نیز احساس می شود و باید به بهترین وجه ظرفیتهای این حوزه از میراث را نیز منتشر نماییم.

گفتنی است در پایان این مراسم ضمن اهداء پروانه بهره برداری اولین خانه موزه های روستائی و مجموعه داری در روستای قلات شیراز به سرمایه گذار این مجموعه ، به رسم یادبود با اهدای لوح تقدیر از کارشناسان حوزه میراث فرهنگی، مرمت، موزه داران، مدیران اماکن فرهنگی- تاریخی، مسئولان ادارات شهرستان، پیشکسوتان هنرهای سنتی وابسته به معماری، حافظان میراث فرهنگی و کارمندان برتر اداره کل میراث فرهنگی فارس تجلیل به عمل آمد.