رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از خانه تاریخی نصیرالملک بازدید کرد

علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری امروزسه شنبه ۲۹ اسفند ماه ۹۶ با همراهی مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس و هیات همراه از خانه تاریخی نصیرالملک بازدید کرد.

 

به گزارش روابط عموومی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس، رئیس سازمان در این بررسی میدانی از آماده سازی و سامان‌دهی بخشی از این خانه تاریخی به عنوان جاذبه جدید شهر شیراز در منطقه بافت فرهنگی- تاریخی برای بازدید میهمانان نوروزی ابراز رضایت نمود.
بنابراین گزارش، خانه نصیر الملک از خانه های دوران قاجاریه در شیراز است که در محله گود عربان، در مجاورت خیابان لطفعلی خان زند و در کنار مسجد نصیر الملک واقع شده است. این خانه بخشی از مجموعه بزرگ جلو خان (فضایی شبیه به میدان) حمام، آب انبار و مسجد بوده که توسط حاجی میرزا حسنعلی خان نصیر الملک، فرزند سوم حاجی قوام الملک و از حاکمان فارس در دوره قاجاریه، ساخته شده است. منزل نصیر الملک دارای زیرزمین وسیع و پیچ در پیچی است که قوس ها و نورگیری های مشبک سنگی زیبایی دارد. این مشبک های سنگی به همراه تزیینات پیچک و گلدان، ارسی های گره چینی با شیشه های رنگی، طاق های اطراف و حوض مستطیل شکل بزرگ مقابل تالار، به تالار زیبایی بخشیده است.تزیینات گچ و آینه عمده ترین تزیینات منزل نصیر الملک را تشکیل می دهند. اتاق های طبقه دوم دارای دو ردیف طاقچه با تزیینات گچ و آینه است. تالار و اتاق ها شامل طاقچه ها، رف ها با تزیینات گچ و آینه با نقوش ترکیبی ایرانی و اروپایی است. سقف در دو طبقه به صورت تخت کوبی و دارای نقاشی هایی به سبک اروپایی است. در سال های اخیر این خانه توسط سازمان میراث فرهنگی فارس مرمت شده است و اکنون از آن به عنوان پایگاه پژوهشی بافت قدیم شیراز استفاده می شود. این خانه در سال ۱۳۵۴ با شماره ۱۰۶۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.