اقامتگاه های بوم گری در بخش کنارتخته و کمارج ایجاد می شود

معاون توسعه مدیریت وپشتیبانی میراث فرهنگی فارس گفت: بر اساس اعلام نظرحوزه مدیریت عملکرد بازرسی و پاسخگویی به شکایات سازمان میراث فرهنگی کشور، اداره کل میراث فرهنگی استان فارس توانست در ارزیابی عملکرد شاخص های عمومی و اختصاصی در سال ۹۵، موفق به کسب رتبه دوم کشورشود.

محمد رضا معینی سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان کازورن گفت: به منظورفراهم نمودن زمینه برای ایجاد اقامتگاه های بوم گردی و روستایی و عشایری بخش کنارتخته و کمارج جلسه کارشناسی و هم اندیشی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، محمدرضا معینی با بیان مطلب فوق افزود: بخش کنارتخته و کمارج به عنوان شاه راه ارتباطی چند استان سالانه حجم قابل توجهی از مسافران و گردشگران را به خود اختصاص داده است به همین منظور جلسه کارشناسی و هم اندیشی در روز یکشنبه ۲۴ دی ماه سال جاری با حضور کارشناس صدور مجوز اقامتگاه های بوم گردی اداره کل میراث فرهنگی فارس،رییس اداره تعاون،کار و امور اجتماعی شهرستان، اعضاء شوراها ودهیاری های بخش کنارتخته و کمارج و کار آفرینان وفعالین حوزه اقتصادی کازرون در محل بخشداری کنارتخته برگزار گردید .

وی ادامه داد: در این جلسه مسئولین ضمن حمایت و استقبال از سرمایه گذاری در این بخش به تببین ضوابط و مقررات ایجاد اقامتگاه های بوم گردی پرداخته و به سوالات کار آفرینان و سرمایه گذاران در این حوزه پاسخ دادند .

بنا براین گزارش اقامتگاه‌های بوم‌گردی واحدهایی هستند که در محیط های طبیعی با رعایت بالاترین سطح ممکن ضوابط زیست‌محیطی و به شکلی سازگار با معماری بومی و سیمای طبیعی منطقه احداث شده و ضمن حداکثر تعامل با جامعه محلی، زمینه حضور و اقامت طبیعت‌گردان را با کیفیتی قابل قبول و تعریف شده در محیط های طبیعی فراهم می‌کنند.

طبق ضوابطی که سازمان جهانی جهانگردی، برای سازندگان این اقامتگاه ها تعیین کرده است؛ کلیه اقامتگاه های بوم گردی ضمن رعایت اصول فنی و مهندسی که تضمین کننده ایمنی ساکنان ساختمان ها است، با استفاده از مصالح بومی و با بهره بردن از حداکثر دانش بومی و هماهنگ با محیط طبیعی و فرهنگی پیرامون خود احداث شده و در طی مدت بهره برداری و توسعه اقامت گاه این شرایط بایستی تداوم داشته باشد.