سنگ نگاره کورنگان

 

 

 

 

 

 

 

{mospagebreak}

 

کورانگون (کورنگون )نقش برجسته ای است که  در نزدیکی روستای سه‌تلان، دهستان فهلیان در نزدیکی نورآباد ممسنی روی یکی از کوه‌ها به نام کوه کورنگون و به ارتفاع تقریبی ۱۰۰ متر، قرار دارد.
این بنا اثری عیلامی از هزاره سوم قبل از میلاد است.
نقش‌برجسته‌ی کورنگون» در سال ۱۳۰۰ خورشیدی توسط «بارون افن هم» پیدا شد و در سال ۱۳۰۳خورشیدی «پروفسور ارنست هرتسفلد آلمانی»، کاوش‌های باستان‌شناسی را بر رویش انجام داد.
قدمت تاریخی این سنگ‌نگاره به ۲۴۰۰ پیش از میلاد مسیح می‌رسد.
این سنگ‌نگاره در لبه پرتگاهی عمیق و در حاشیه رود بزرگ فهلیان تراشیده شده و احتمال می‌رود متعلق به گودِئا شاه عیلامی باشد.
در این سنگ‌نگاره شاه و خدا و گروهی از همراهان آن دو تراشیده شده‌اند. در دست راست خدا ظرف آبی قرار دارد که آب در دو شاخه از آن فوران می‌کند و به سوی حاضران در مجلس می‌رود.الاهه ای که به نظر محبوب‌تر و زیباتر می‌رسد با اینکه نقش آن ناقص و رو به نابودی است به نظر می‌رسد که بر روی حیوانی شبیه الاهه سومری نشسته است . در این نقش‌برجسته چهره‌ی مردها در سمت راست و چهره‌ی زن‌ها در سمت چپ نقش شده‌ا‌ند و  زن‌ها پوششان  بلندتر از مردها است.
بخش اصلی این نقش برجسته روایتگر پرستش یک زوج مقدس است و ۷۲ تصویر کوچک و بزرگ دیگر در اطراف آن وجود دارد که به مرور زمان دچار فرسایش شده‌اند
برخی از بخش‌های این سنگ نگاره آن اصل سومری(دولت سومریان در ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد)را نشان می‌دهد.
مثلا تاجی که بر سر الاهه نقش بسته با شاخ‌های جدا از هم، در دوران سومر پیش از دوره‌ی آکاد (طایفه‌ای از بنی‌سام که نزدیک به۳۰۰۰ سال پیش از میلاد در کلده سفلی زندگی می‌کردند) زیاد دیده شده است.
به گفته حسن حبیبی فهلیانی محقق و مدیر سابق میراث فرهنگی ممسنی تاکنون نسخه همانند نقش برجسته کورنگون در بین النهرین و در نقاط باستانی جهان پیدا نشده است. اما یک نمونه از نقش برجسته کورنگون شهرستان رستم در نقش رستم نزدیک تخت جمشید مدفن شاهان هخامنشی دیده شده که تا نیمه دوم قرن سوم میلادی پابرجا بوده ولی بعدها آن را محو و صورت بهرام دوم را بر آن تعبیه کرده اند.
سنگ‌نگاره کورنگون، قدیمی‌ترین نگاره مذهبی شناخته شده است.
منبع:
http://www.tebyan.net/newmobile.aspx/Comment/index.aspx?pid=193064
http://www1.jamejamonline.ir/papertext.aspx?newsnum=100857673091
http://fa.wikipedia.org
http://irania.ir/ie/2999
http://www.mehrnews.com/detail/News/1619732