شهرستان لامرد

شهرستان لامرد

وسعت و موقعیت جغرافیایی شهرستان لامرد:

شهرستان لامرد با مساحت ۳۹۳۲ کیلومتـرمربع درفاصله ۴۴۶ کیلومتری از مـرکز استان(شیراز)، در جنوبـی ترین نقطه استان فارس و همجوار با دو استان هرمزگان و بوشهر واقع شده است. از شمال با شهرستان های لارستان وخنج از جنوب و شرق با استان هرمزگان، از جنوب غرب با شهرستان مهر و استان بوشهر همسایه می باشد.

نزدیکی شهرستان به حوزه کشورهای خلیج­فارس و در کنار آن دارا بودن فرودگاه بین­المللی باعث دسترسی آسان برای گردشگری شده است.

طبق تقسیمـات کشوری شهرستـان لامرد از ۴ بخش به نام های مرکزی،چاه ورز. اشکنـان، ‌علامرودشـت، تشکیل شده است وطبق آخرین سر شماری جمعیت شهرستان لامرد‌۸۳۹۱۶ نفراست.

ـ وضعیت آب وهوایی:

شهرستان لامرد ازنظرآب وهوایی جزء مناطق گرم وخشک محسوب می شود.حداقل درجه حرارت درزمستان صفرودرتابستان به ۵۰درجه سانتیگرادمی رسد.

ـ پیشینه تاریخی :

درخصوص سابقه تاریخی مطابق آثار باستانی بجا مانده همچون قلعه ها،تل ها،گورستان ها،آسیاب های آبی،قنات ها،سدها وپل ها، قدمت حیات و سکونت و فعالیت در این خطه به دوران های عصرنوسنگی -مس وسنگ –تاریخی ودوره ها ی اسلامی می رسد.

وجود۶۲ اثرتاریخی ثبت شده درزمره آثارملی وده هااثرغیرثبتی گواه قدمت دیرینه این سرزمین است.

ـ وجه تسمیه لامرد:

در بیان وجه تسمیه لامرد نیز نظرات متفاوتی ارائه شده است:

لامردون(lamerdoun: در لغت به چادر صحرانشینان اطلاق می شده است .

لامرز(lamerz: بعضی از مورخین بر این عقیده اند که در زمان قاجار همزمان با تقسیمات کشوری توسط خارجی‌ها این شهر را لامرز به معنای مکانی‌که مرز نیست نامیده اند. .

لایم رودlaimroud: زمانی که گروه‌های انگلیسی در دوره قاجار وپهلوی برای کشف نفت و باستان شناسی به این سرزمین آمدند ، آن را لایم رود نامیدند . زیرا در جنوب این شهریک راه مال رو قرار داشت که قافله ها از آن عبور می کردند ، و به آن لایم رود به معنی جاده یا دره گچی گفته می شده که به مرورزمان به لامرد تغییر لفظ داده است .

لامردlameraddaً: برخی بر این عقیده اند که مهاجران عربی که برای نخستین بار از بحرین و حجاز به این سرزمین آمده اند ، این منطقه را لامرد به معنای راه بدون بازگشت نامیدند .

لامریدlamorid: زمانی‌که انگلیسی‌ها در دوره رضاخان پهلـــوی به دنبال استقرار امنیت به ایران آمدند ،‌ مردم این منطقه از پرداخت مالیات خودداری نموده و به همین دلیل این منطقه را لامرید به معنا ی تسلیم ناپذیر نامیدند .

.لامرودlamrood:نام دیگری که دردوره پهلوی دوم درتقسیمات کشوری به آن شناخته شده استواکنون لامردlamerd

ـ زبان ومذهب :

زبان رایج در لامرد ،فارسی همراه با لهجه محلی است که در بخشهای مرکزی و علامرودشت تشابهاتی از نظر لهجه با لهجه بوشهری و زبان لری وجود دارد . مردم بخش اشکنان نیزاز لهجه خاص خود که مشابه با لهجه مردم لارستان است استفاده می کنند، ۱۰۰ درصد جمعیت این شهرستان را مسلمانان تشکیل می دهندکه ۹۵ درصد آن شیعه و۵ درصد اهل تسنن هستند.

جاذبه های گردشگری شهرستان لامرد

میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری لامرد

شهرستان لامرد دارای ۶۲ اثر ثبتی می باشد که می توان از جمله آثار تاریخی آن:

مجموعه علی خان اشکنان:

مسجدعلی­خان
از دیگر بناهای دوره قاجاریه اشکنان مسجد علی­خان است. این مسجد دارای تزیینات زیبای گچبری در ایوان و شبستان می­باشد. سقف چوبی مسجد با نقاشی تزئین شده و دارای دو شبستان است که شبستان دوم آن در قسمت زیرین حیاط و شبستان اصلی واقع شده است

حمام: در ضلع غربی و کنار مسجد، حمام علی­خان قرار دارد.

این حمام از دو فضای اولیه، سرینه و گرمخانه تشکیل شده که در قسمت گرمخانه تون حمام نیز قرار دارد

مسجد-حمام -قلعه-آب انبار،مربوط به دوره قاجاریه واقع درمرکز شهراشکنان ازجمله آثارتاریخی است که به ثبت ملی رسیده است

قلعه گبری سورغال:

درفاصله۲کیلومتری جنوب غربی لامردوجنوب محله سورغال واقع است. این اثردرفهرست آثارملی به ثبت رسیده است

پل آب رسان اهل:

درفاصله ۲۶کیلومتری شرق لامرد و۲کیلومتری شمال شهراهل درمیان یک دشت واقع است. به منظور انتقال آب از دره اهلان به روستای پاقلات ساخته شده است. این پل آب بر در فاصله ۱ کیلومتری شمال شهر اهل در میان زمین های بایر که با شیب ملایمی به سمت شمال امتداد دارد به صورت دیواری عظیم از دور نمایان است.

این پل آب بر بر روی دیواری به ارتفاع تقریبی ۱۰ متر که نسبت به شیب زمین متفاوت است عبور می کند.مسیر پل آب بر از تنگ اهلان شروع می شود و در طول مسیر تنها آثار پل که به صورت پشته هایی از خاک تبدیل شده نمایان است اما بر روی رودخانه فصلی و در طرف دیگر این رودخانه اثار پل آب بر به طول ۶۷ متر سالم مانده است.

. این پل سنگ و ساروجی متعلق به حدود ۱۰۰۰ سال قبل که درفهرست آثارملی به ثبت رسیده است

آسیاب آب ترمان: در فاصله ۱۵ کیلومتری شهر لامرد در مسیر اتوبان لامرد-مهر و در سمت راست جاده آسیاب آبی ترمان متعلق به دوره قاجاریه می توان مشاهده کرد. . کاربری اثردرگذشته خدماتی بوده و به منظور آرد کردن غلات به کار می رفته ،این اثربه لحاظ موقعیت وهمجواری بااتوبان لامرد-مهربه سهولت قابل دسترس وبازدیدودرفهرست آثارملی به ثبت رسیده است.

قلعه نهل :روستای پاقلات

این قلعه در بالای کوه معروف به نهلnehel در شمال غرب و در فاصله ۲۰۰ متری روستای پا قلات در سمت چپ بنای امامزاده میر مبارک در شهرستان لامرد قرار دارد.

این اثر در سالهای گذشه توسط باستان شناسان شناسایی و هم اکنون در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

حمام ده کهنه چاهورز،هفت برکه میر حسنی ، استودان شهر لامرد ، محوطه تاریخی گلرخ چاه ورز ، تل علامرودشت ، قلعه گوری رکن آباد ، پل آب رسان خشت ، آب انبارهای پاقلات ، ، آسیاب آبی ابوحنا – وردوان…ازدیگرآثارثبتی شهرستان میتوان نام برد ،

مناطق گردشگری این شهرستان شامل :

موزه بنی هاشمی علامرودشت:

: این موزه دارای چندهزارشی تاریخی شامل سکه‌های قدیمی، کتاب‌ها و قرآن خطی، ابزارآلات کشاورزی بومی و سنتی، انواع خمره‌ها و کوزه‌ها، لوح قبرها، سنگ‌نوشته‌ها، ادوات جنگی، ۲۰۰ جلد کتاب خطی با قدمتی بالغ‌بر ۸۰۰ سال، ۱۰ جلد قرآن خطی با قدمتی بالغ‌ بر ۶۰۰ سال، آثار کشاورزی و آبیاری در زمان‌های قدیم، ظروف سفالی، سکه‌ها، شمشیرها، تفنگ‌ها، تصاویر بزرگان و سپرهای جنگی ،آلبوم‌های تمبر و عکس و تصاویر بی‌نظیر و منحصربه‌فرد است

ـ منطقه گردشگری تنگ پدنو

این منطقه در۴کیلومتری جنوب شهر لامرد قراردارد از ویژه گی این منطقه میتوان از آب روان و وجودقنات ها، نی زارها ،نخلستان های همیشه سبز با پوشش گیاهی مناسب،صخره های زیبا نام برد، استودان تاریخی ۱۰۰۰ساله شهر لامرد در این منطقه وجود دارد. این اثردرفهرست آثارملی به ثبت رسیده است

*منطقه گردشگری لاور خشت :

این منطقه تا شهر لامرد ۴۰کیلومتر فا صله ودر بخش اشکنان واقع شده که دارای نخلستان فراوان و ۶ رشته قنات ودر مسیر جاده اصلی استان هرمزگان است که از نظر آب وهوا دارای آب وهوای مناسب و معتدل می باشد .

*منطقه گردشگری آبگرم :

در ۲۰کیلومتری شرق لامرد در نزدیکی روستای کرزا واقع شده است .نوع گوگردموجود در این آب جزء گروه آبهای خیلی گرم دنیا به حساب می آید. دلیل آن حرارت بالای ۴۸ درجه سانتی گراد می باشد که برای درمان دردهای مفاصل و استخوان مو ثر می باشد

*منطقه گردشگری تنگ ترمان

این منطقه در فاصله ۱۲ کیلومتری غرب شهرستان لامرد قرار دارد که دارای پوشش گیاهی نخل – لیمو -انارمی باشد . که قنات های متعدد،آسیاب های آبی زنجیره ای،به اهمیت تاریخی آن مجموعه تفریحی،طبیعی افزوده و آسیاب آبی ترمان در ورودی این تنگه قرار دارد .

*منطقه گردشگری امامزاده میر احمد

این امامزاده در شهر اهل از توابع بخش اشکنان با فاصله ۶۰کیلومتری در شرق شهرستان لامرد قرار دارد . این امامزاده منتسب به احمد ابن موسی شاه چراغ می باشد .که دارای ۱هکتار زمین وبقعه آن ۲۰مترمربع می باشد.

*منطقه نمونه گردشگری امامزاده شاه فرج الله

این منطقه در ۵ کیلومتری غرب شهر علامرودشت در کوههای روستای کهنویه در فاصله ۷۰کیلومتری شهرلامرد واقع شده است ودارای ۱۰هکتار زمین واز منتصبان به امام موسی کاظم (ع) می باشد.این منطقه دارای جاده آسفالته ،قابل دسترسی ودارای امکانات اولیه رفاهی وگردشگری است.

* منطقه گردشگری سادول :

این منطقه در جنوب شهر لامرد واقع شده است از ویژگی این منطقه میتوان آب هوای خنک درتابستان ، آب روان و وجود نخلستان های همیشه سبز با پوشش گیاهی متنوع ومناسب نام برد.

* منطقه گردشگری تنگ خینه :

این منطقه در ۱ کیلومتری لامرد واقع شده است از ویژگی این منطقه میتوان از آب روان و وجودقنات،چشمه، نخلستان های همیشه سبز و با پوشش گیاهی مناسب نام برد.

مجموعه تفریحی-گردشگری-تاریخی خفرویه:

در۳کیلومتری جنوب غرب علامرودشت دارای رشته قنات ،کتیبه،آثارآتشکده همراه بانخلستان وطبیعت زیبا دردامنه کوه واقع است.

منطقه تفریحی-گردشگری تنگ خور:

دارای قنات ،چشمه ،نی زار،آسیاب های آبی،کاریز،نخلستان های انبوه،درکنارجاده ساحلی لامرد-هرمزگان دربخش اشکنان واقع است.

منطقه تفریحی- گردشگری آبگرم کلو:

این منطقه دارای چشمه آب خروشان،استخر،نی زارها،درجوارکوه ودرفاصله ۱کیلومتری جنوب روستای پاقلات –توابع بخش اشکنان واقع وامروزه مکانی مناسب جهت تفریح-گردشگری وآبدرمانی اهالی مورداستفاده قرارمی گیرد.

*منطقه تجاری و گردشگری دهشیخ :

این منطقه در ۵ کیلومتری شهر لامرد قرار گرفته و وجود بازارهایی با کالاهای متنوع اعم از خارجی و ایرانی، باعث شده که در طول سال به ویژه در ایام نوروز مسافرانی از تمام نقاط کشور از این منطقه تجاری ،گردشگری دیدن کنند.

منطقه تفریحی وگردشگری لته شرون:درفاصله ۶کیلومتری شرق لامرد-جنوب روستای چاهنوسفلی آثارطبیعی چشمه -قنات -نی زارها-صخره های زیبا-نخل واقع است.

هیچ یک ازمناطق گردشگری فوق ثبت نگردیده ودارای پروانه نمی باشد.

 

صنایع دستی شهرستان لامرد :

مهمترین صنعت این مرز بوم در رشته صنایع دستی به شرح ذیل نام برد :

گلیم بافی –گبه بافی –قالی بافی –سفره بافی –حصیر بافی با برگ نخل

خوس بافی –زنبیل بافی با برگ نخل –نوار بافی — جاجین بافی –سب بافی

خورجین بافی –رخ بافی — زر بافی –جوال بافی-مختک ( گهواره کودک )

پرونگ با برگ نخل –چاکون با برگ نخل- –سیاه چادر- ساروج زنی – لباس تاجی ( لباس سنتی کودک)-تلی بافی

 

 

 

غذاهای سنتی:

ماجونMajoun:

یک نوع غذای محلی که در نقاط مختلف شهرستان لامرد به علت خواص مقوی که سیاه دانه به همراه ارده دارد برای صبحانه تناول می‌گردد با نام های ماجون – ماجین -معجون لامردی شناخته می شود و از ترکیب ارده، سیاه دانه و شکر و افزودن ادویه جات غذای محلی مقوی وخوشمزه تهیه و معمولا این نوع غذا که طبع گرم دارد در زمستان بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد

جُلاّب:jollab یک نوع غذای محلی می باشد که در نقاط مختلف شهرستان های لامرد از این غذا استفاده می کنند این غذ ابیشترجنبه دارویی داشته ،بسیارمقوی وبرای کمر درد مفیداست،درگذشته غذای اصلی زنان پس اززایمان بوده، تخم شاهی زنجبیل وشکرمواداولیه آن است.

گویزه ( گوزه ،‌گونه Giviza

او ماین (‌آب ماهی)- سرووروغن- تلیت دو(تریت دوغ)- نون نازک –ارین-رنگینک ازدیگرغذاهای سنتی لامرداست

)

صنایع ومعادن:

-کارخانه سیمان لامرد

-کارخانه آلومنیوم جنوب

-منطقه ویژه استقرارصنایع انرژی برلامرد

-گچ جنوب(اهل)

-معادن دولومیت –قراراست لامردبعنوان قطب منیزیم کشورباشد

واحدهای اقامتی ودفاترخدمات مسافرتی وجهانگردی:

-واحداقامتی قصرامیریه-بلوارشاهد-۰۷۱۵۲۷۲۳۰۸۱

-واحداقامتی حافظیه۰۷۱۵۲۷۲۸۰۴۳-خیابان ۱۵ خردادمیدان شهدا

-دفترخدمات مسافرتی وجهانگردی افلاکیان-بلوارشاهد۰۷۱۵۲۷۲۶۰۰۵

-شرکت خدمات مسافرت هوایی،جهانگردی وزیارتی همسفران آسمان فارس۰۷۱۵۲۷۲۳۶۳۶

-دفترخدمات هواپیمایی وگردشگری هجرت آسمان چهارطاق۰۷۱۵۲۷۲۴۴۷۷-بلوارمعلم

بزرگان منطقه:

 

 


محیاء:عارف وشاعرمعروف منطقه درعصرصفویه-مدفون درروستای کال ازتوابع بخش اشکنان، شاعرقرن ۱۱ هجری که مشهوراست فایزدشتستانی ازشعرهای ایشان تقلیدمیکرده است.

-آیت الله محمدباقرمحمودی:صاحب ۳۴اثرفارسی وعربی و۵۴جلدکتاب که معروفترین آن نهج السعاده فی مستدرک نهج البلاغه می باشدکه شهیدمطهری ازاین کتاب نفیس تعریف وتمجیدکردند.

-محقق علی رفیعی علامرودشتی:صاحب ۲۶ اثرفارسی وعربی

تعزیه:

این شهرستان باداشتن ۲۷گروه تعزیه وسابقه برگزاری ۸سوگواره تعزیه کشوری عاشوراییان به قطب تعزیه جنوب کشورتبدیل وبعنوان یکی ازجاذبه های گردشگری مذهبی شهرستان شناخته شده است.

انواع خرما از محصولات مهم شهرستان به شمار می­آیند.