شهرستان ممسنی

شهرستان ممسنی از شهرستان­های غربی استان فارس می­باشد که از جنب به شهرستان کازرون، از غرب به استان­های بوشهر و کهگیلوله و بویراحمد و از شرق به شهرستان سپیدان محدود است. این شهرستان با مرکزیت نورآباد، دارای ۶۸۷۶ کیلومتر مربع وسعت و فاصله آن تا شیراز ۱۵۸ کیلومتر است.میانگین ارتفاع آن از سطح دریا ۹۰۰ متر می­باشد.

شهرستان ممسنی علاوه بر آثار تاریخی و مذهبی دارای جلوه­های طبیعی چون دره همیشه سرسبز و زیبای بوان با پوشش گیاهی بلوط و بادام و نیز دریاچه­های هفت برم در منطقه دشمن زیاری است. آب و هوای معتدل آن موجب سرسبزی به خصوص در ماه­های بهمن، اسفند و اوایل بهار در این منطقه می­باشد. مزارع کشاورزی در این منطقه بر زیبایی طبیعی آن افزوده است. عشایری بودن منطقه به همراه دستبافته­های محلی از دیگر ویژگی­های گردشگری شهرستان به حساب می­آید.


جاذبه های گردشگری شهرستان ممسنی

جاذبه های مذهبی

امامزاده درب آهنی یا سیدعلا­الدین محمد (ع)


بقعه امامزاده سیدعلا­الدین محمد (ع) در شمال شرقی شهر نورآباد واقع شده است. این مقره مدفن یکی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) و دختر بزرگوارشان می­باشد.این امامزاده شامل دوبنای قدیمی و نوساز است. ساختمان قدیمی شامل یک فضای چهارگوش در وسط با سقفی هلالی با تزئینات ساده گچبری و ساختمان جدید شامل یک شبستان است که در وسط آن ضریح قلمکاری شده قرار دارد.


جاذبه های تاریخی

نقش برجسته گورانگون


در کوه گورانگون، در روستای سه تلن در ۳۰ کیلومتری مسیر نورآباد به دو گنبدان نقش برجسته­ای ایلامی حک شده است. این نقش برجسته صخره­ای شامل دو رب­النوع یکی به صورت مرد و دیگری به صورت زن می­باشد که در میان پرستش کنندگان خود نشسته­اند. طبق کاوش­های علمی این مجموعه شامل یکی از معابد و محل پرسشتگاه دوران ایلامی بوده که هنر قوم سومر را نمایان می­سازد.

میل اژدها- دیمه میل

این برج مربع سنگی چهارگوش در پایه کوه شیرمرد و در منقطه­ای به نام دیمه میل در ۱۰ کیلومتری غرب شهر نورآباد واقع است.

این برج که ظاهراً یک پرستشگاه یا آتشکده بوده ۷ متر ارتفاع و ۴۰/۳ متر عرض دارد. بنای مذکور شامل ۱۵ ردیف سنگ لاشه سفید مکعبی شکل است.

آثار هخامنشی سراوان- فهلیان

در روستای سراوان در فاصله ۶ کیلومتری غرب فهلیان و ۱۲ کیلومتری شهر نورآباد آثاری از دوران هخامنشی باقی مانده که شامل چند پایه ستون با تزئینات گل نیلوفر (لوتوس) است که شبیه به پایه ستون­های تخت­جمشید می­باشد.

نقش برجسته بهرام

درمنطقه سرآب بهرام درجنوب ممسنی و در فاصله ۹ کیلومتری سمت راست جاده شیراز- نورآباد، نقش برجسته صخره­ای از دوران ساسانی وجود دارد که به واسطه وجود چشمه آبی در کنار آن به نقش سرآب بهرام معروف شده است. این نقش برجسته، بهرام دوم را نشان می­دهد که در دوطرفش دو نفر از بزرگان ساسانی به حالت احترام ایستاده­اند و به نشانه احترام انگشت سبابه خود را رو به بالا نگه داشته­اند.


از دیگر آثار موجود در شهرستان ممسنی می­توان به دخمه سنگی مادر و دختر، آثار آسیاب آبی، حمام و پل قدیمی فهلیان، امامزاده شیرمرد (ع) و سپید دژ اشاره کرد.