فعالیتها و عملکرد اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس


استان فارس را به دلیل سابقه تاریخی و فرهنگی منحصر به فرد آن ، نگین فرهنگ ایران زمین نامیده اند . این استان با داشتن ۲۸۲۱ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و ۴ اثر ثبت شده در فهرست آثار جهانی رتبه نخست کشور را به لحاظ وجود آثار تاریخی و فرهنگی دارا می باشد .

وجود آثار شاخصی مانند مجموعه های جهانی پاسارگاد و تخت جمشید ، باغ ارم ، شهرهای تاریخی انشان و ملیان از دوران عیلامی ، شهرهای تاریخی پارسه و پاسارگاد از دوره هخامنشی و شهرهای استخر ، بیشاپور ، گور ، سرمشهد ، دارابگرد و ۳۰ نقش برجسته از دوران ساسانی نشان از اهمیت تاریخی این استان دارد .

درخشش دو چهره تابان جان ادب ” حافظ و سعدی ” و بسیاری از نام آوران ادب و اندیشه ، بر تارک استان فارس و وجود مساجد زیبا ، مرقد مطهر حضرت شاهچراغ ( ع ) و بقاع متبرکه متعدد و محوریت شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت ( ع ) ، موقعیت بسیار ویژه ای را در بین سایر استان های کشور به این استان داده است .

وجود جاذبه های طبیعی منحصر به فرد که تا کنون بیش از ۴۰۰ جاذبه آن شناسایی و ۸۴ منطقه آن به عنوان منطقه نمونه گردشگری معرفی شده اند ، استان فارس را به عنوان یکی از فرصتهای مهم سرمایه گذاری در ایران معرفی می کند .

علاوه بر همه این  موارد ، رواج  ۱۱۷ رشته از ۲۴۴ رشته صنایع دستی کشور با حضور ۳۸۵ هزار صنعتگر در آن از پتانسیل بسیار بالای استان فارس در حوزه صنایع دستی حکایت می کند . دستان توانگر هنرمندان خاتم کار این دیار ، اولین خاتم کاری های تاریخ هنر خاتم کاری را به بخش های مختلف ایران و جهان فرستاده اند و نیز فرهنگ اصیل عشایر فارس و هنر بی بدیل بافته های عشایری آن در هیچ کجای دنیا یافت نمی شود .

در این بین اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس همواره کوشیده است تا با تمام بضاعت خود گامی در خور و شایسته این همه توانمندی و قابلیت بردارد و با شناسایی ، حفاظت و معرفی همه جانبه جاذبه های تاریخی ، فرهنگی، مذهبی و طبیعی موجود استان رسالت خود را به نحو احسن  به انجام رساند .