بازدید از جشنواره گل نرگس کازرون را از دست ندهید

شهرستان بوانات استان فارس می تواند در ردیف اول ثبت درختان کهنسال کشور از لحاظ تنوع شود

محمدرضا معینی سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون گفت: جشنواره گل نرگس از تاریخ ۱۷ الی ۱۹ بهمن ماه به میزبانی شهرستان کازرون در نرگس زار جره برگزار می گردد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، محمدرضا معینی با بیان خبر فوق ادامه داد: شهرستان کازرون دارای آثار تاریخی ، ذخایر و گنجینههای آشکار و نهفته و جاذبههای طبیعی بسیار است و رویدادهای گردشگری می‌توانند نقش بسیار مؤثری در جذب مردم به سمت مناظر و مکانهای دیدنی شهرستان داشته باشند.

این مقام مسئول اضافه کرد: جشنواره گردشگری گل نرگس در فهرست جشنواره‌های تک مکانی و تک زمانی می باشد ودرتقویم گردشگری به عنوان یک رویداد مهم ثبت گردیده است و برگزاری آن بی شک تاثیر بسزایی در توسعه گردشگری شهرستان خواهد داشت.

دبیر جشنواره گل نرگس افزود: جشنواره گردشگری غذا، نمایشگاه های صنایع دستی ،نمایشگاه وجشنواره گردشگری عشایری وجشنواره ورزشهای بومی محلی نیز از برنامه های دیگر این رویداد مهم می باشد که در فضای نمایشگاهی بیش از ۷۰۰ متر مربع طی سه روز برگزاری جشنواره گل نرگس برگزار خواهد شد .

معینی خاطر نشان کرد: با توجه به استقبال قابل توجه مردم وگردشگران از سراسر کشور در سالهای گذشته ، پیش بینی می شود امسال نیز تورهای گردشگری متعددی در این جشنواره حضور یابند.

بنابر این گزارش، شورا و دهیاری روستای جره به مناسبت ایام فاطمیه و۱۱۰۰ شهید شهرستان کازرون، هزارو صد شاخه گل نرگس را به آستان سومین حرم مطهر اهل بیت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) هدیه نمودند.

گفتنی است، نرگس زارهای شهرستان کازرون با مساحتی حدود ۶۵ هکتار یکی از جاذبه های گردشگری کازرون به شمار می رود که در زمان کشت این محصول جلوه خاصی را به شهرستان می بخشد.

اطراف کازرون مملو است از گل های نرگس و نرگس زارهای متعدد. گل های نرگس کازرون از طراوت و مرغوبیت خاصی برخوردار است که گونه های متعددی همچون نرگس شش پر، شهلا و معمولی را شامل می شود که از میان آنها نرگس شهلا به جهت داشتن زیبایی و بوی ویژه مشهور است.

بخش اعظم نرگس زارهای ۲۵ هکتاری کازرون در منطقه « جره »،« بلبک »،« سرمشهد»،« فامور» که همگی در بخش جره و بالاده و همچنین نرگس خشت در بخش خشت و کنارتخته قرار دارد.فاصله بالاده تا شهرستان کازرون حدودا ۵۰ کیلومتر می باشد.نرگس زارهای بالاده در جنوب شرقی شهرستان کازرون در جاده کازرون به فراشبند واقع هستند. مساحت نرگس زار جره حدود ۸ هکتار و منطقه بلبلک در حدود ۴هکتار می باشد.

جره،روستایی است از توابع بخش جره و بالاده شهرستان کازرون در استان فارس که یکی از معروف‌ترین و زیباترین نرگس‌زارهای ایران در آن واقع است که در زمان برداشت گل نرگس زیبایی صدچندانی پیدا می‌کند و هرساله گردشگران زیادی را به این منطقه می‌کشاند. ماههای دی وبهمن زمانهایی هستند که علاقمندان به دیدن این نرگس زارهای زیبا به این مناطق مراجعه می نمایند و در واقع بهترین ایام برای لذت بردن از گلهای نرگس اوایل زمستان تا اواسط آن می باشد.

این گیاه پیازدار با ارتفاع بین ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر و با گل های ۳ تا ۸ تایی در فصل زمستان به گل می نشیند حدود گل دهی نرگس های کازرون ۴۵ روز یعنی از اوایل دی ماه تا اواسط بهمن ماه می باشد. نرگس های کازرون به خاطر مرغوبیت زیاد خواهان زیادی دارد و به شهرهای اصفهان ، تهران، حاشیه های جنوبی خلیج فارس و … صادر می شود.