گاهنامه فرهنگی اردیبهشت ماه

۱ اردیبهشت
بزرگداشت سعدی
۱ اردیبهشت
ولادت حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام (۲۶ ه ق) و روز جانباز
۲ اردیبهشت
سالروز اعلام انقلاب
فرهنگی
(۱۳۵۹هـ ش)

۲ اردیبهشت
تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
۲اردیبهشت
روز زمین پاک،جشن گیاه آوری
۲اردیبهشت
ولادت حضرت امام زین العابدین علیهالسلام
( ۳۸هـ ق)

 

 

۳ اردیبهشت
روزملی کارآفرینی
۳ اردیبهشت
بزرگداشت شیخ بهایی-روز معمار
۴اردیبهشت
تغییر قبله مسلمین از بیت المقدس به مکه
معظمه ( ۲هـ ق)
۵ اردیبهشت
شکست حمله نظامی آمریکا به ایران در طبس  (۱۳۵۹هـ ش)
۸ اردیبهشت
میلاد حضرت علی اکبر(ع)-روزجوان

۹ اردیبهشت
روز شوراها
۹ اردیبهشت
روزجهانی روانشناس و مشاور
۱۰ اردیبهشت
روزملی
خلیج فارس-جشن چهلم نوروز
اردیبهشت۱۱
روز جهانی
کاروکارگر
۱۱ردیبهشت
شهادت استاد مرتضی مطهری  (۱۴۵۸هـ ش)
روز معلم
۱۲ اردیبهشت
ولادت حضرت قائم عجل الله تعالی فرجه و جشن نیمه شعبان
۱۵ اردیبهشت
روز گرامیداشت
شهر شیراز
جشن میانه بهار(بهاربد)

 

۱۵اردیبهشت
بزرگداشت شیخ صدوق
۱۷اردیبهشت
روزاسنادملی و میراث مکتوب
۱۸اردیبهشت
روزجهانی صلیب سرخ و هلال احمر
۱۸ اردیبهشت
روز بیماریهای خاص و صعب العلاج
۱۹ اردیبهشت
روز بزرگداشت شیخ کلینی
۲۴ اردیبهشت
لغو امتیاز
تنباکو به
فتوای آیت الله میرزا حسن شیرازی
( ۱۰۱۱هـ ش)

 

۲۵ اردیبهشت
روز بزرگداشت حکیم  فردوسی
۲۷اردیبهشت
روزارتباطات و روابط عمومی
۲۸ اردیبهشت
روز بزرگداشت حکیم عمر خیام
۲۸اردیبهشت
روز جهانی موزه و میراث فرهنگی

 

روز جهانی موزه و میراث فرهنگی را گرامی می داریم

به مناسبت فرارسیدن روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی، چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه، بازدید از موزه ها برای عموم رایگان است.

 

 

 

 

 

 

موزه، مانند بسیاری از پدیده‌های جدید جهان، در قرن نوزدهم میلادی وارد فرهنگ ایران شد. نخستین موزه‌ها در جهان، مجموعه‌های شخصی بودند که با هدف نمایش برای عموم ایجاد نشده بودند، بلکه صرفأ نشان دهنده‌ی علاقه‌ی افراد به شمار می‌آمدند. یکی از نخستین موزه‌ها، موزه‌ی «اِشمولین» در آکسفورد انگلستان است که در سال ۱۶۸۳م تأسیس شد.

در سال ۱۲۴۹ ش.، ناصرالدین‌شاه پس از سفر به اروپا و دیدار از موزه‌های کشورهای روسیه، فرانسه، انگلیس، ایتالیا، سوئیس، آلمان و اتریش، به تقلید از آن‌ها دستور داد گوشه‌ای از کاخ گلستان را به شکل موزه درست کنند؛ البته این موزه مختص شاه و اطرافیانش بود. این موزه پس از مدتی از بین رفت و جواهرات آن به خزانه‌ی بانک ملی و سلاح های موجود در آن، به موزه‌ی دانشکده افسری سپرده شد. در دوره‌ی مشروطه، به دستور وزیر معارف (صنیع‌الدوله)، دایره‌ای به نام اداره‌ی عتیقات بین سال‌های ( ۱۲۹۵- ۱۲۹۷‌م.) به وجود آمد که کارش سر و سامان دادن به وضع نابسامان حفاری‌های غیر مجاز بود. در همین زمان بود که موزه‌ی «ایران معارف» تأسیس شد. این موزه، در برگیرنده‌ی اشیای عتیقه، کاشی، سفال، سکه و سلاح بود که به عنوان اولین گام مؤثر در تاریخ موزه‌داری ایران به شمار می‌رود.

بیش‌ترین جلوه‌ی تاریخ موزه‌داری ایران را، در ایجاد موزه‌ی ایران باستان باید جستجو کرد. این موزه، با ۲۷۴۴ متر زیربنا، به دلیل قدمت اشیاء در زمره‌ی یکی از موزه‌های مادر دنیا محسوب می‌شود که در سال ۱۳۱۶‌ش. افتتاح گردید. این موزه، در برگیرنده‌ی آثار مختلفی از هزاره‌ی ششم پیش از میلاد تا دوران مختلف اسلامی است و اشیا‌ی آن در دو طبقه به نمایش در آمده است.

آثار و اشیا‌ی به نمایش درآمده در موزه،‌ آئینه‌ی تمام‌نمائی از فرهنگ، هنر، آداب و رسوم، باورها و اعتقادات گذشتگان و نیاکان ماست که آن را می‌توان پل ارتباطی میان گذشته، حال و آینده به شمار آورد.

حفظ میراث فرهنگی، وظیفه‌ای همگانی و همیشگی است. آموزش همگانی برای حفظ میراث فرهنگی از راه رسانه ها و مطبوعات، و بالا بردن فرهنگ نگهداری از آثار باستانی، از عوامل مهم حفاظت از میراث فرهنگی است. هم‌چنین اختصاص بودجه‌ی کافی برای حفظ و بازسازی آثار باستانی و جلب مشارکت عمومی در حفظ و نگهداری آن‌ها، از عوامل مهم حفاظت از آثار باستانی است.

گسترش موزه‌های دنیا و همکاری همه‌جانبه‌ی علمی، فرهنگی و صنعتی در میان آن‌ها، در تحقق دستیابی به اهداف فرهنگی از طریق هماهنگ ساختن اقدامات بین‌المللی و تدوین برنامه‌هائی مؤثر است که خطوط اساسی همکاری مشترک و دوجانبه‌ی مردم و موزه‌ها را در سطح جهانی دارا باشد. بر همین مبنا در قطعنامه‌ی شماره‌ی ۵ دوازدهمین مجمع عمومی کمیته‌ی بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم- که در ۲۸م می ۱۹۷۷م. میلادی در مسکو برپا شد- روز ۱۸م. می) / ۲۹م اردیبهشت روز جهانی موزه‌ها نام گرفت و از همان سال، در روز یاد شده در همه‌ی کشورهای عضو، مراسمی برگزار می‌شود.

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران