تاکید بر اشتغال پایدار روستایی در جلسه روسای ادارات میراث فرهنگی شهرستان های فارس

تاکید بر اشتغال پایدار روستایی در جلسه روسای ادارات میراث فرهنگی شهرستان های فارس

 

ابعاد آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری برای روسای ادارات میراث فرهنگی شهرستانهای استان فارس تببین شد.

به گزارش خبرگزاری روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، بر اساس ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی  توسط معاون اول رئیس جمهور، صبح امروز ۷ آذر ماه جاری، نشست هم اندیشی در جهت تاکید بر ایجاد اشتغال پایدار روستایی  و بررسی و تشریح ابعاد قانون ابلاغی دولت با حضور مدیر کل و معاونین اداره کل میراث فرهنگی فارس و روسای ادارت میراث فرهنگی شهرستانهای استان در هتل هدیش شیراز برگزار شد.

بنا بر این گزارش در این جلسه مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس با اشاره به سهم ۱۰درصدی گردشگری و ۱۰‌درصدی صنایع‌دستی از این قانون، خواستار تلاش روسای ادارت برای استفاده حداکثری از همه ظرفیت ها شد.

وی با اشاره به نامگذاری امسال به نام «اقتصاد مقاومتی، تولید – اشتغال» از سوی مقام معظم رهبری اظهار داشت: اهمیت مسئله اشتغال روستایی و عشایری در جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها و رونق تولید و اقتصاد بر کسی پوشیده نیست و باید با تمام توان از این فرصت پیش رو بهره مند گردید.

این مقام مسئول  با بیان اینکه صنایع دستی به عنوان صنعتی مستقل و بومی، نقش مهمی در اشتغالزای و توسعه اقتصادی جوامع محلی دارد، افزود: بیشترین پتانسیل صنایع دستی در روستاها قرار دارد و می توان با شناسایی محصولات هر روستا در توسعه و ترویج آن قدم برداشت.

امیری با معضل دانستن مسئله بیکاری در کشور، توسعه و سرمایه‌گذاری در صنایع دستی را به عنوان یکی از راه‌های ارزان و مناسب برای اشتغال‌زایی مطرح کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس در حوزه گردشگری نیز گفت: احداث اقامتگاه های بوم گردی به عنوان تاسیسات ارزان قیمت و متناسب با شرایط زندگی روستایی و عشایری در اولویت قرار دارند و باید روند اخذ مجوز این تاسیسات با در نظر گرفتن ایمنی ساختمان و خدمات رسانی مطلوب آنها به گردشگران، افزایش یابد.

 

گفتنی است در این جلسه هم اندیشی معاونین اداره کل میراث فرهنگی فارس علاوه بر تشریح جزئیات قانون ابلاغی مذکور شامل: نحوه اعطای تسهیلات، حوزه های هدف این طرح، میزان تسهیلات، نحوه باز پرداخت، مرجع پرداخت تسهیلات و…. پاسخگوی سئوالات مطرح شده توسط روسای ادارت میراث فرهنگی شهرستانهای استان بودند.

گزارش خبری روز

شب فرهنگی فارس در برج میلاد