اتمام فاز جدید مرمت خانه تاریخی صدر جهرمی تا پایان دی ماه سال جاری

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان فارس از حضور قدرتمند استان فارس در یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران خبر داد.


مدیرکل میراث فرهنگی فارس از اتمام فاز جدید مرمت خانه صدر جهرمی واقع در بافت تاریخی شیراز تا پایان دی ماه سال جاری خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با بیان مطلب فوق افزود: در راستای صیانت از این بنای تاریخی ارزشمند اقدامات مرمتی در بخش‌هایی از اضلاع شرقی، غربی و جنوبی بنا شامل تعمیرات کف و بدنه ،بازسازی ازاره های سنگی، مرمت و بازسازی تاق نماهای دیوارجان پناه پشت بام، تعمیرات آجرکاری و سنگ ازاره و آیینه کاری اتاق شاه نشین انجام شده است.

این مقام مسئول اظهار داشت: اعتبار تخصیص داده شده برای اجرای این فاز از عملیات مرمت ۷۰۰ میلیون ریال بوده است و مرمت از اردیبهشت ماه آغاز و پایان دی ماه سال جاری به اتمام خواهد رسید.

بنا بر این گزارش به نقل از مدیر کل میراث فرهنگی فارس، خانه صدرجهرمی از نظر فرم و تزئینات معماری طبق الگوی خانه‌های قدیمی دوره قاجار دارای یک حیاط مرکزی است که در سه طرف دارای ساختمان مسکونی و در ضلع شرقی تنها مطبخ خانه قرار دارد همچنین درضلع جنوبی که ورودی بنا در آن قرار دارد شاه نشین ستوندار سنگی و تالار آیینه واقع شده است. فضای داخلی شاه نشین نیز دارای نقوش گچ بری برجسته با تقلید از نقش برجسته‌های تخت جمشید تزئین شده است.

گفتنی است، این بنای تاریخی واقع در بافت تاریخی- فرهنگی شهر شیراز، در سال ۱۳۷۷ به شماره ثبتی ۲۲۷۷ در فهرست آثارملی به ثبت رسیده است.