نمایش تولیدات زنده صنایع دستی در ارگ کریم خان زند

نمایش تولیدات زنده صنایع دستی در ارگ کریم خان زند

مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس در نشست خبری روز ۱۲ خرداد ماه سال جاری، ضمن تشریح اهم فعالیتهای معاونت صنایع دستی در سال ۹۶، برنامه های پیش بینی شده بزرگداشت هفته صنایع دستی استان در سال ۹۷ را اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس، مصیب امیری در ابتدا ضمن تشریح فعالیتهای شاخص صنایع دستی در سال ۹۶ اظهار کرد: معاونت صنایع دستی به عنوان تنها دستگاه تخصصی متولی هنرهای سنتی و صنایع دستی، در راستای اهداف سازمانی خود در ۴ واحد آموزش، حمایت از تولید، بازرگانی و توسعه و ترویج طی یک سال گذشته اقدامات مختلفی را به انجام رسانده است که اهم این اقدامات در بخش آموزش، شامل برگزاری دوره های مختلف صنایع دستی و هنرهای سنتی در قالب عقد ۳ تفاهم نامه با همکاری دستگاه های دولتی و بخش خصوصی در سطح استان، آموزش تعداد ۸۵۰ هنرجو در قالب ۴۸ کلاس آموزشی و فراگیری ۱۱ رشته صنایع دستی بود که در پایان برای تعداد ۴۷۹ نفر هنرجو گواهینامه پایان دوره صادر گردید.

این مقام مسئول در خصوص حمایت از تولید نیز گفت: در طی سال گذشته تعداد ۱۱۴۸ فقره پروانه تولید انفرادی را در بیش از ۴۵ رشته صادر یا تمدید کرده است ، همچنین ۹۶۱ فقره کارت شناسایی در بیش از ۵۳ رشته، ۱۴ فقره جواز تاسیس کارگاهی در ۷ رشته ، ۳۶ فقره پروانه تولید کارگاهی در ۱۲ رشته ، صدور مجوز مستقل مشاغل خانگی ۷۱۶ فقره در ۳۱ رشته و صدور مجوز پشتیبان مشاغل خانگی ۲۳ فقره در ۸ رشته محقق شده است. در همین راستا نیز کارشناسان معاونت صنایع دستی از ۸۹ کارگاه صنایع دستی متقاضی صدور مجوز فعالیت در ۳۱ رشته بازدید نموده اند.

همچنین به منظور بهره مندی فعالان صنایع دستی از تسهیلات، ۱۱۵ پرونده در ۲۸ رشته به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال شده است. در حال حاضر تعداد ۶۵ شرکت تعاونی در ۲۲ رشته صنایع دستی و ۸۷۰ کارگاه فعال دارای پروانه تولید در سطح استان به فعالیت می پردازند.

امیری در زمینه فعالیتهای بازرگانی معاونت نیز اضافه کرد: در سال گذشته فعالیت بازرگانی صنایع دستی استان در قالب ۷ نمایشگاه دائمی، ۶۵ بازارچه موقت، ۱۳ نمایشگاه موقت اجرایی شده است. همچنین معاونت صنایع دستی یک نمایشگاه سراسری را در استان برگزار و هنرمندان استان را به ۲۶ نمایشگاه سراسری در سایر استانها و ۲ نمایشگاه بین المللی اعزام نموده است و در راستای حمایت از هنرمندان صنایع دستی تعداد ۳۸۱ نامه معرفی به سازمان تامین اجتماعی جهت تمدید بیمه هنرمندان به ایشان ارائه شده است.

وی میزان فروش صنایع دستی در بازارچه های نوروزی را بیش از یک میلیارد و ۵۸۰ میلیون تومان، میزان فروش در نمایشگاه سراسری بیش از ۴۲۶ میلیون تومان و درآمد حاصل ازصادرات صنایع دستی (بدون احتساب فرش) را ۱ میلیون و ۷۸۱ هزار و ۴۱۹ دلار اعلام کرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه طی سال ۹۶ معاونت صنایع دستی در راستای توسعه و ترویج هنرهای سنتی و با همکاری دستگاه ها، مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها و بخش خصوصی اقدام به برگزاری همایش ها ، نشست های تخصصی- علمی و کارگاه آموزشی نموده است افزود: نشست علمی بررسی کارکردهای ارگونومی در صنایع دستی، کارگاه آموزشی برند و برند سازی و کارگاه آموزشی تجارت الکترونیک از این جمله می باشند. همچنین در راستای ارج نهادن به هنر هنرمندان با سابقه صنایع دستی بیش از ۵ پرونده ارزشیابی جهت اخذ درجه هنری به شورای ارزشیابی هنرمندان کشور ارسال شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس اضافه کرد: در سال گذشته هنرمندان صنایع دستی همچون گذشته به افتخارآفرینی در کسب نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی نائل و ۱۹ اثر از ۱۸ هنرمند استان موفق به کسب نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی شده است که از این میان دو اثر به دور بین المللی این رقابت ها راه یافتند. حاصل حضور ۱۱ اثر از هنرمندان استان در جشنواره فجر صنایع دستی نیز کسب ۲ نشان برتر بوده است.

امیری در زمینه اشتغال توسعه پایدار روستایی صنایع دستی، به تصویب ۶۱۴ طرح با فراهم آوردن زمینه اشتغال ۹۵۶ و جمع تسهیلات بیش از ۱۷ میلیارد و ۳۶۰میلیون تومان اشاره کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس در ادامه این نشست خبری به اعلام برنامه های پیش بینی شده در روز جهانی صنایع دستی و بزرگداشت هفته صنایع دستی پرداخت.

وی اظهار داشت: همزمان با فرارسیدن روز جهانی صنایع دستی در۲۰ خرداد ماه برنامه هایی از جمله برگزاری نمایشگاه و فروش محصولات صنایع دستی در راستای تحقق شعار سال “حمایت از کالای ایرانی”، برگزاری فراخوان سمپوزیوم خاتم شیراز، برپایی کارگاه آموزشی شاغلین صنایع دستی، دیدار با فعالان صنایع دستی، پخش ویژه برنامه های بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی از سیمای استان، برگزاری آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی، دیدار با فعالان صنایع دستی، اجرای طرح پلاک ماندگار بر سردر منزل یا کارگاه ۵ نفر از هنرمندان پیشکسوت استان آغاز خواهند شد.

امیری افزود: نمایشگاه تولید زنده محصولات صنایع دستی نیز از روز پنج شنبه ۲۴ خرداد ماه لغایت جمعه اول تیر ماه جاری در محل ارگ کریم خان زند با هدف معرفی بیش از پیش رشته های شاخص صنایع دستی استان برپا می‌شود.

این مقام مسئول بازدید از کارگاه کارآفرینی صنایع دستی، آیین گشایش گالری زیورآلات سنتی،آیین گشایش خانه سازهای سنتی،آیین گشایش نگارخانه گل و مرغ، دیدار با پیشکسوتان صنایع دستی (شهرستانها)، نصب بنر با تصاویر هنرمندان شاخص شهرستان، تجلیل از فعالان صنایع دستی، رونمایی از محصول ابتکاری و خلاقانه زیرانداز نمدی با طرح نو ، رونمایی از تمبر اختصاصی صنایع دستی، رونمایی از کتاب منبت آباده، رونمایی از نخستین خودروی آینه کاری شده و اجرای موسیقی سنتی را از دیگر برنامه های این هفته برشمرد.

گفتنی است، بعد از آن که کشورهای پیشرفته پس از جنگ جهانی دوم صنایع دستی را با رویکرد هنری و فرهنگی مورد توجه قرار دادند، نخستین همایش جهانی در این زمینه در ۱۰ ژوئن سال ۱۹۶۴ میلادی در نیویورک برگزار شد. در این همایش شماری از اساتید دانشگاه، هنرمندان و صنعتگران و… از ۴۰ کشور جهان شرکت داشتند. در پایان این همایش، تاسیس”شورای جهانی صنایع دستی”، به عنوان نهاد وابسته به یونسکو تصویب ‌شد و دبیرخانه ی آن در شهر آمستردام کشور هلند تعیین گردید. قرار بر این بود که این شورا اهداف تشویق، کمک و راهنمایی صنعتگران دستی و همچنین بالا بردن سطح اطلاعات تخصصی و حرفه ای آنها با توجه به زمینه های متفاوت فرهنگی موجود در هر یک از کشورهای عضو، حفظ و تقویت صنایع دستی و تجلی آن به صورت رکن عمده ای از حیات فرهنگی ملت ها و ایجاد همبستگی میان صنعتگران دستی سراسر جهان را دنبال کند.

ایران نیز در سال ۱۳۴۷ شمسی برابر با ۱۹۶۸ میلادی به عضویت این شورا درآمد و در مجمع آسیا و اقیانوسیه‌ فعالیت خود را آغاز کرد. در سال ۲۰۱۰ بود که ایران پیشنهاد اختصاص روزی به صنایع دستی را داد و روز ۱۰ ژوئن یعنی تاریخ تاسیس شورا را برای آن در نظر گرفت. شورای جهانی صنایع دستی با این پیشنهاد موافقت کرد و این روز با عنوان روز جهانی صنایع دستی یا World Handicrafts Day و به اختصار WHD نامگذاری گردید.

همچنین هر ساله از تاریخ ۲۰ تا ۲۷ خرداد ماه به عنوان هفته صنایع دستی در ایران گرامی داشته می‌شود.