شهرستان سروستان

شهرستان سروستان

بر اساس شواهد موجود پیدایش و تکوین حیات اجتماعی در سروستان به گذشته باستانی به ویژه عصر ساسانی باز می گردد. وجود ده‌ها اثر معتبر تاریخی و ظهور و درخشش مشاهیر علم و ادب درخطهٔ سروستان، تجلی دیرینگی و عمق ریشه‌های فرهنگی و مدنی این منطقه، در تاریخ ایران زمین می باشد.

منطقهٔ سروستان با حدود ۴۱۰۰۰ نفر جمعیت از معدود شهرهای کشور است که از موقعیت ارتباطی ویژه ای برخوردار است. قرار گرفتن سروستان در مسیر محورهای ارتباطی شرق – غرب و شمال – جنوب  و دسترسی به استان‌ها و شهرهای بزرگ جنوبی و شرقی و جزایر و بنادر خلیج فارس، این منطقه را به حساس‌ترین گذرگاه جنوب کشور مبدل ساخته است

 

این شهرستان علاوه برآثارتاریخی دارای طبیعتی زیبا است که شامل دشت های وسیع وباغات فراوان میوه بوده ودربهار جلوه خاصی دارد .آب وهوای گرم ومعتدل آن باعث رویش درختان مختلف ومحصولات فراوان به ویژه مرکبات می گردد.دشت های حاصلخیز ومزارع بزرگ کشاورزی آن از چشم اندازهای زیبای گردشگری این منطقه محسوب می شود .

جاذبه های گردشگری سروستان:

جاذبه های مذهبی


بقعه شیخ یوسف سروستانی :

این بنا درمرکز سروستان واقع گردیده است .بقعه شامل دوچهار طاقی باستون های سنگی می باشد که با ظرافت واستادی تراشیده شده است . برسنگ قبر که دروسط بقعه قراردارد نام شیخ یوسف بن یعقوب سروستانی وتاریخ۶۸۰ هجری قمری نگاشته شده است ودرکنار آن برسنگ قبر دیگر نام محمدبن حسن علی البیضاوی وتاریخ۷۱۰ هجری قمری نوشته شده است برحجاریهای سه درجنوبی درکتیبه ای نام استاد علی بن حسین علی الغاوی وتاریخ ۶۸۰ هجری قمری آمده است.

جاذبه های تاریخی


کاخ سروستان:

در۹ کیلومتری جنوب شهر سروستان در بخش شرقی شیراز در دشتی وسیع درمسیر روستای نظر آباد واقع گردیده است .قرار دارد. این کاخ در زمان بهرام گور ساسانی ساخته شده و به عنوان اقامتگاه شکارگاهی کاربرد داشته‌است. این کاخ که از سنگ و گچ ساخته شده، یکی از قدیمی‌ترین گنبدهای آجری کشور را در خود جای داده و نسبت به دیگر بناهای این دوره چون کاخ فیروزآباد از معماری و طرح‌های پیچیده و کامل‌تری برخوردار است. مجموعه تاریخی سروستان که قدیمی‌ترین گنبد آجری کشور را در خود جای داده در زمان بهرام گور ساخته شده و به عنوان کوشکی شکاری مورد استفاده قرار می گرفته است. کل مجموعه ۲۵ هکتار وسعت دارد. این بنا که از با شکوه‌ترین کاخ‌های ساسانی است در آن زمان مقدس بوده است. بخش‌های مختلف این بنا شامل یک ایوان ورودی و گنبدی در مرکز و حیاط است. این کاخ نسبت به دیگر بناهای این دوره از فن معماری و پلان‌های پیچیده و کامل تری برخوردار است.

قسمت اصلی بنا درضلع شرقی بوده که شامل یک ایوان بزرگ ودوایوان کوچکتراست . ایوان اصلی به تالار مرکزی وسپس حیاط مرتبط می شود .دردو طرف آن دوتالار بزرگ باسقف گنبدی مرتفع قراردارد. دردوتالار گنبد دار ، در حاشیه زیرسقف بقایای گچبری دیده می شود .

قلعه گبری :

درشمال سروستان درمنطقه ای به نام کوه قدرت آثارقلعه ای وجوددارد که بامصالح گچ سنگ وساروج ساخته شده است .این قلعه دارای چهارموج درچهارگوشه وفضای اتاقی دراطراف ووسط بوده وظاهرا کاربرددفاعی داشته است.

قلعه برزو:
درشرق سروستان بقایای یک قلعه قدیمی وجوددارد که دراطراف آن بقایای حصار وبرج دیده می شود .ظاهرا این مکان مربوط به اوایل دوره اسلامی می باشد.