سمینارگردشگری،حال و آینده با رویکرد تاسیسات اقامتی برگزار شد

ایجاد خلاقیت در گردشگری،با بهره گیری از فرصت های منحصر بفرد معماری دیار پارس درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس

درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس ،امروز دوشنبه ٢٠آذرماه سال جاری،نخستین سمینار آموزشی گردشگری با همکاری آموزشگاه گردشگران سرو  و موضوع گردشگری، حال آینده در سالن همایش های هتل پارس شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، سید موید محسن نژاد معاون گردشگری فارس در ابتدای این سمینار که با حضور مدیران دفاتر خدمات مسافرتی اعضای جامعه هتل داران، جامعه تورگردانان استانهای زنجان،گلستان، کرمانشاه،هرمزگان و قشم شرکت داشتند.

ضمن تشکر از استاندار فارس،معاون گردشگری استانداری و مدیران و مسئولان حوزه های مختلف که در برگزاری این نمایشگاه تلاش نمودند گفت: برای تبدیل شدن شهر شیراز به کانون رویدادهای گردشگری ایران، باید در زمینه آموزش فعال و پیشرو باشیم.

وی در ادامه تمدید مجدد مجوز تاسیسات و موسسات گردشگری را منوط به آموزش به روز کارکنان آن دانست.

گفتنی است نخستین سخنران این سمینار عباس بیدگلی مدیراجرایی جامعه هتل داران کشور بود که در ابتدا به توصیف گردشگری حال با ذکر آماری از هتل های کشور پرداخت و افزود: بر طبق آمارهای ارائه شده، درحال حاضر در کشور تعداد ١٢٠٠هتل یک تا پنج ستاره،٧۵٠هتل آپارتمان یک تا سه ستاره در کشور موجود است که ازاین میان تنها ١۴٠هتل ۴و ۵ ستاره وجود دارد.

وی در بخشی از توضیحات خود به اشتغال بیش از ٧٠هزار نفر در حوزه هتلداری نیز اشاره کرد.

بیدگلی در توصیف مشکلات گردشگری حال اظهار داشت: بخشی از مشکلات هتلداری در ایران، شامل کاهش ضریب اشتغال، کاهش ورود مسافران خارجی به هتلها و فصلی بودن تعطیلات می باشد.

مدیر جامعه هتل داران همچنین از شرایط گردشگری در آینده که برپایه نیاز سنجی مهمانان  در هتل ها است سخن گفت و تصریح کرد: که با بررسی نیازسنجی شخصی هر مهمان ،اقامت در هتل تبدیل به جاذبه می شود.

این مسئول افزود: گردشگری آینده رفتن به سمت و سوی اقامتگاه های کوچک در نقاط بکر دنیاست و تکنولوژی آینده اینترنت اشیا است که در آن وسائل باهم درارتباط قرار میگیرند و خدمات را زنجیروار برای مهمانان انجام می دهند.

دومین سخنران این سمینار نیز محمد یزدان پناه ،مدرس دانشگاه در گردشگری بود که در ادامه موضوع سمینار از پیشرفت هایی که در زمینه گردشگری در آینده و حتی تبدیل نام گردشگر به شهروند است سخن گفت.

وی عنوان کرد: ما درایران دارای منابع بالای گردشگری هستیم که اگر در کنار امکانات قرار گیرند تبدیل به جاذبه  خواهند شد.

یزدان پناه تاکید کرد: در دنیای بدون مرز امروز، هتل ها و رستوران ها خودشون تبدیل به جاذبه شده اند و فناوری اطلاعات بر دنیا حکومت می کند و ما باید بتوانیم وقت مسافر ورودی به شهر  را پرکنیم چون برطبق آمارهای موجود، ۵۴درصد مسافران در دنیا قبل از ورود به یک شهر در جستجوی امکانات گردشگری آن از طریق موبایل هستند.

گزارش خبری روز

شب فرهنگی فارس در برج میلاد