ستاد هماهنگی خدمات سفر

 

 

 

 

 

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان فارس ضمن تشکر و قدردانی از مساعدت های رییس و قائم مقام ستاد اجرایی خدمات سفر استان فارس و همکاری و همدلی تمامی معاونت ها و اعضای این ستاد ، فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته در جهت ارائه خدمات مطلوب به میهمانان و مسافران نوروزی را مثبت ارزیابی کرد و گفت : ستاد اجرایی خدمات سفر استان فارس از بهمن ماه سال ۹۲ شروع به فعالیت نمود و با برگزاری ۸۰ جلسه ستادی و شهرستانی با ۱۲۶۴ مصوبه و صدور ۵۱ ابلاغ ، شرح وظایف معاونین و اعضای ستاد مشخص شد .

دکتر مصیب امیری در ادامه به تمهیدات و امکاناتی که با تلاش ها و پیگیری های هریک از کمیته های ستاد اجرایی خدمات سفر استان فارس ایجاد شد اشاره کرد و افزود : سازماندهی منازل استیجاری (خانه مسافر)، سامان دهی مبلمان و فضای شهری، جمع آوری متکدیان و معتادان، ساماندهی نمایشگاه¬ها و جشنواره¬ها ، ویژه برنامه های گرامی داشت ایام فاطمیه ، ایجاد ظرفیت ۵۰۰ هزار نفرشب اسکان ، استقرار تعداد ۲۱۰ پایگاه انتظامی ناجا ، استقرار ۱۵۵ پایگاه امداد و نجات اورژانس ، پیش بینی ۱۰۴ داروخانه شبانه روزی ، استقرار ۱۳۲ اکیپ امداد خودرو و شرکت های بیمه ، پیش بینی ۳۱۰ جایگاه توزیع سوخت فعال شبانه روزی ، پیش بینی بیش از ۴۱۰ باب مکان های اقامه نماز برای مسافران و گردشگران (به جز بقاع متبرکه، مساجد و حسینیه ها) ، برپایی بیش از ۱۰۵ باب ایستگاه صلواتی و پذیرایی رایگان از مسافران و گردشگران ، ایجاد بیش از ۱۲۳ پایگاه اطلاع رسانی و راهنمایی مسافران نوروزی در سطح استان از جمله نتایج پیگیری های صورت گرفته در این ستاد و امکانات مهیا شده برای مسافران نوروزی در سطح استان بود .
مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ضمن بیان برخی از فعالیت های انجام شده در اماکن تاریخی – فرهنگی و جاذبه های گردشگری استان بیان کرد : آماده سازی ، پاکسازی و بهسازی اماکن تاریخی ، فرهنگی ، استقرار راهنمایان گردشگری در اماکن تاریخی- فرهنگی و مذهبی استان ، افزایش نیروهای حفاظت آثار تاریخی استان ، افزایش ساعات بازدید اماکن تاریخی-فرهنگی ، افزایش باجه های فروش بلیط به منظور رفاه حال مسافران و جلوگیری از ایجاد صفوف طولانی در اماکن تاریخی -فرهنگی ، بازگشایی موزه تخت جمشید ، اجرای طرح علمی نظرسنجی از گردشگران نوروزی در سطح استان ، استقرار خیمه های معرفت در مجموعه¬های پاسارگاد، محوطه¬های مجموعه زندیه و مجموعه¬های حافظیه و سعدیه ، برپایی نمایشگاه میراث معنوی استان فارس در محور فرهنگی حافظیه ، تعبیه پارکینگ در اطراف محوطه تاریخی پاسارگاد با ظرفیت ۵۰۰ دستگاه خودرو و استقرار ۶ دستگاه اتوبوس برای جابجایی بازدیدکنندگان در محوطه ، از اقداماتی بود که جهت رفاه حال بازدیدکنندگان اماکن تاریخی – فرهنگی انجام شد .
وی همچنین از اجرای طرح بازدید ناظرین عالی دبیرخانه ستاد به منظور بررسی فعالیت¬ها و عملکرد ستادهای شهرستانی بر اساس شاخص¬های علمی و اجرایی و همچنین فعالیت تیم نظارتی ستاد بر تأسیسات و مؤسسات گردشگری استان خبر داد و گفت : از تاریخ ۲۹/۱۲/۹۲ تا ۱۵/۱/۹۳ در مجموع تعداد ۹۹۶ مورد نظارت بر تأسیسات و مؤسسات گردشگری استان صورت گرفت که از این تعداد ۳۵۹ مورد مربوط به بازدید های نظارتی از مراکز اقامتی شامل هتل ، هتل آپارتمان و مهمانپذیر ؛ تعداد ۲۳۱ مورد مربوط به بازدیدهای

نظارتی از رستورانها و مراکز بین راهی ؛ تعداد ۱۹۸ مورد مربوط به بازدید های نظارتی از دفاتر خدمات مسافرتی و تعداد ۲۰۸ مورد مربوط به بازدیدهای نظارتی از مراکز اقامتی موقت اعم از کمپ ها ، مهمانسراها و منازل استیجاری صورت گرفته که در طی این بازدیدها ۶ واحد تشویق و ۶ واحد مورد تذکر قرار گرفته و یک واحد تعطیل شده است و تعداد شکایات واصله به دبیرخانه ستاد اجرایی خدمات سفر استان ۱۴ مورد بود و میهمانان نوروزی هرگونه شکایت و انتقاد خود را از نحوه خدمات رسانی واحدهای خدماتی و گردشگری استان با شماره تلفن ۲۲۴۴۰۶۷ اعلام می نمودند و موارد پیگیری می شد .
دبیر ستاد اجرایی خدمات سفرهای استان فارس در ادامه به فعالیت های صورت گرفته در تمامی شهرستان های استان اشاره کرد و گفت : اجرا و پخش زنده ویژه برنامه های تحویل سال در حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع)، تپه نور الشهدا ، آرامگاه حافظ و دروازه قرآن ، برگزاری مراسم ویژه تحویل سال ۹۳ در جوار گلزار مطهر شهداء در همه شهرستان¬های استان همراه با اقامه نماز مغرب و عشاء و قرائت دعای روح بخش کمیل ، برپایی بیش از ۱۰۰ مورد سفره هفت سین در بقاع متبرکه، اماکن تاریخی – گردشگری و بوستان ها در سطح استان ، برگزاری ۲۲ نمایشگاه صنایع دستی در سطح استان با استقرار بیش از ۲۳۰ غرفه ، استقبال از نخستین گردشگران ورودی ، اجرای برنامه های فرهنگی از قبیل مسابقات فرهنگی ، برپایی خیمه های معرفت با حضور روحانیون و مبلغین اعزامی در مجموعه های تاریخی و فرهنگی ، معرفی جاذبه های گردشگری و تاریخی ، برگزاری نمایشگاه های فرهنگی و اجرای برنامه های فرهنگی ویژه بزرگداشت ایام فاطمیه از معرفی زندگی و شخصیت حضرت فاطمه زهرا ( س ) ، پخت آش ، نان و حلوای نذری و توزیع بین مسافران بود که مورد استقبال بی نظیر گردشگران و مسافران نوروزی قرار گرفت .
دکتر امیری در پایان به آمار نوروزی استان اشاره کرد و افزود : در استان فارس از ۲۹ اسفندماه ۹۲ تا پایان ۱۵ فروردین ماه سال ۹۳ تعداد ۴ میلیون و ۲۷۵ هزار و ۱۷۳ نفر شب اقامت در اماکن اقامتی استان شامل هتل ، هتل آپارتمان ، مهمانپذیر ، منازل استیجاری ، کلاس های مدارس ، میهمانسراهای ادارات ، خوابگاه های دانشجویی ، سالن های ورزشی و چادرهای مسافرتی بوده است .
مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، ضریب اشغال هتل ، هتل آپارتمان و مهمانپذیرهای فارس را ۸۷ درصد اعلام کرد و گفت : در مجموع آمار بازدیدکنندگان بناهای تاریخی ، فرهنگی استان از تاریخ ۲۹/۱۲/۹۲ تا ۱۵/۱/۹۳ بیش از ۲ میلیون و ۱۱۸ هزار نفر بوده است که بیشترین آمار بازدیدکنندگان به ترتیب مربوط به تخت جمشید با ۵۳۳ هزار و ۲۷۵ نفر ، مجموعه فرهنگی حافظ با ۴۷۶ هزار و ۴۰۱ نفر ، مجموعه فرهنگی سعدی با ۳۷۲ هزار و ۵۸۱ نفر بازدید کننده بوده است .

 

 

 

اطلاعیه شماره ۷

ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با صدور اطلاعیه شماره ۷ توصیه هایی را در رابطه با رعایت حریم های فرهنگی و استفاده از جاذبه های روستایی به گردشگران اعلام کرد متن این اطلاعیه به شرح ذیل است :
به مسافران نوروزی توصیه می شود در هنگام اقامت یا عبور از روستاهای میهن عزیز اسلامی  به آداب، رسوم فرهنگ و اعتقادات آنها احترام گذاشته و فرهنگ تکریم از جامعه میزبان را پاس بدارند و بدون هماهنگی و کسب اجازه نسبت به عکس برداری یا ورود به باغات و اراضی روستائیان پرهیز نمایند .
مسافران عزیز از طریق خرید صنایع دستی و سایر تولیدات روستایی می توانند نقش مثبتی در اشتغال زایی و شکوفایی اقتصاد بومی و محلی روستائیان ایفاء نمایند.
مطالعه نسبت به جامعه میزان و برنامه ریزی مناسب قبل از سفر می تواند در فراهم آوردن اوقات خوشی در ایام سفر و اقامت در مناطق روستایی و عشایری نقش موثری ایفاء نماید.

اطلاعیه شماره ۸

ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر

با توجه به پایان موج اول سفر و برنامه ریزی هموطنان برای دور دوم سفرهای نوروزی، ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر اطلاعیه ای به شرح ذیل منتشر نمود. – هموطنان گرامی نسبت به کسب اطلاعات از وضعیت راهها و آب و هوای کشور و حصول اطمینان و توجه به نکات ذیل اقدام نمایند از طریق تماس با سامانه مرکز مدیریت راه های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به شماره ۱۴۱ از وضعیت تردد در جاده های کشور مطلع شوند. – از طریق سامانه ۱۳۴ سازمان هواشناسی از شرایط آب، هوائی مقصد مورد نظر خود مطلع شوند. – هموطنان گرامی توجه کافی به هشدارهای پلیس راهور ناجا در رعایت نکات ایمنی خودرو و  رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی جهت یک سفر ایمنی توجه لازم داشته باشند. – توصیه می شود هموطنان گرامی از ناوگان حمل و نقل عمومی کشور برای سفرهای خود استفاده نمایند. – با توجه به حجم تردد خودروها در اغلب محورهای مواصلاتی کشور، توصیه میشود چناچه با خودروی شخصی مسافرت می نمایند، قبل از سفر نسبت به بازبینی فنی خودرو و اخذ معاینه فنی و تجهیز خودرو به تجهیزات ایمنی اقدام نمایند. – هموطنان عزیز در طی مسیر سفر از تعجیل پرهیز نموده و از جاذبه های گردشگری طول مسیر دیدن نمایند و برای زمان رسیدن به مقصد وقت بیشتری را در نظر بگیرند. ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر همواره بر حفظ ایمنی و سلامت مسافران، گردشگران و زائران عزیز تاکید دارد.

 

ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر

اطلاعیه شماره ۱۹

با عنایت به پایان تعطیلات نوروزی و آغاز به کار ادارات و نهادها و بازگشت مسافران و گردشگران به شهرهای خود ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ضمن آرزوی توفیق برای هموطنان برای شروع سال کاری جدید، اطلاعیه ای به شرح ذیل صادر کرد.
از مشارکت همه سازمانها و نهادهای دولتی، عمومی و بخش خصوصی که با ایجاد هم¬افزایی در ارائه خدمات به مسافران و گردشگران و زائران به صورت شبانه روزی همکاری داشته اند نهایت سپاسگذاری بعمل می آید.
از مردم، جوامع ملی و میزبان در همه استانهای کشور که پذیرای مسافران و گردشگران بودند و با میهمان نوازی خود موجب رفاه  رضایت خاطر مسافران شدند نهایت سپاسگذاری بعمل می آید.
از همه نیروی های نظامی، انتظامی و امدادی به ویژه جوانان و تشکلها و هموطنانی که به صورت داوطلبانه در ایام نوروز به خدمتگذاری مشغول بوده اند و کلیه دستگاههای عضو ستاد هماهنگی خدمات سفر نهایت سپاسگذاری بعمل می آید.
سامانه ۰۹۶۶۹ ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر آمادگی دارد در طول سال ضمن راهنمایی مسافران و گردشگران نسبت به دریافت و رسیدگی به شکایات، اخذ پیشنهادات و انتقادات اقدام نماید.
با عنایت با اینکه براساس مصوبه دولت محترم ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر دائمی بوده لذا ستادهای اجرائی خدمات سفر استان ها برنامه ریزی لازم جهت ایجاد انسجام در ارائه خدمات در طول سال، بویژه ایام پر ازدحام سفر را معمول داشته و همچنین ارزیابی¬های لازم در خصوص عملکرد دستگاهها در ایام سفر و تمهید برای رفع چالشها، نقاط ضعف و نیازسنجی برای ارائه خدمات مناسب برای مسافران و گردشگران را در دستور کار قرار دهند.

ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر

 

 

 

 

 

ستادهای ثابت مرکزی مناطق شیراز


ستاد منطقه

مکان ستاد

آدرس

شماره تماس

۱

سالن شوریده

۳۰ متری سینما سعدی

۲۳۳۷۹۷۴

۲

ورزشگاه ۲۲ بهمن

کوی زهرا

۷۲۶۱۰۸۱

۳

کمپ زیباشهر

بولوار امام ضا

۲۲۶۸۲۳۹

۴

کمپ باغ جنت

بولوار امیرکبیر

۲۲۶۸۲۳۸

۵

بوستان شهدا

حد فاصل چهارراه رضوان و میدان ۱۲ فروردین

۸۲۲۱۷۰۰

۸۲۲۱۶۰۰

۶

ورودی سپیدان ـ ورودی اصفهان

ــ

۷۳۸۷۲۰۱

۷

ورودی خلیج فارس

ــ

ــ

۸

کمپ ابوذر

انتهای خیابان طالقانی

۶-۲۲۳۱۶۵۵

۹

ورودی بولوار امیرکبیر

ــ

ــ

لیست کمپ های ستاد نوروز ۹۳

ستاد منطقه

مکان ستاد

آدرس

شماره تماس

۱

کمپ زیباشهر منطقه سه

بولوار امام ضا

۲۲۶۸۲۳۹

۲۲۶۸۲۳۸

۱۴-۲۲۶۸۲۱۳

۲

کمپ باغ جنت منطقه چهار

بولوار امیرکبیر

۳

بوستان شهدا منطقه پنح

حد فاصل چهارراه رضوان و میدان ۱۲ فروردین

۸۲۲۱۷۰۰

۸۲۲۱۶۰۰

۴

کمپ ابوذر منطقه هشت

انتهای خیابان طالقانی

۶-۲۲۳۱۶۵۵

۵

کمپ ارتش

ــ

ــ


سالن های ورزشی سرپوشیده

ردیف

مکان ستاد

منطقه

آدرس

شماره تماس

۱

سالن شوریده(۲ سالن)

۱

۳۰ متری سینما سعدی

۲۳۳۷۹۷۴

۲

سالن تختی(۲ سالن)

۱

خیابان ذوالانوار

۲۳۳۶۹۷۱

۳

سالن شهدای قصردشت(۲ سالن)

۱

خیابان همت شمالی، کوچه جنب کانون زبان

۶۳۰۸۴۶۴

۴

ورزشگاه ۲۲ بهمن(۲ سالن)

۲

کوی زهرا

۷۲۶۱۰۸۱

۵

ورزشگاه شهید دستغیب(۳سالن)

۲

بولوار سیبویه، دروازه کازرون

۷۳۸۴۱۶۵

۶

سالن ورزشی ولایت

۴

بولوار عدالت، خیابان فتح المبین

۱۳-۸۳۵۶۹۱۱

۷

سالن ورزشی پهلوانان نصیری

۵

بولوار رحمت، نبش خیابان شهید سپاسی

ــ

۸

خانه بسکتبال

۶

زیرگذر میرزای شیرازی

۶۳۵۱۰۱۰

۹

سالن ورزشی والفجر(۲ سالن)

۹

میدان والفجر، فجر غربی، جنب ایستگاه اتوبوس

۸۲۳۰۶۹۰

۱۰

سالن امام حسن مجتبی(ع)

حمفا

خیابان مدرس، بولوار جانبازان، ۲۰ متری دوم

۷۲۳۳۳۲۲

۱۱

سالن ورزشی نگین

ــ

سهل آباد، کوچه ۱۹ شهید طباطبایی

ــ

۱۲

سالن فرهنگیان شهرداری

ــ

شهرک فرهنگیان(احمدآباد) پشم شیشه

ــ

۱۳

سالن سرداران شهید

حمفا

بولوار سرداران، جنب منبع آب

۷۳۳۷۵۳۰

۱۴

سالن رحمت شهرداری

ــ

بولوار رحمت

ــ

۱۵

سالن ساماندهی کارگران شهرداری

ــ

میدان دفاع مقدس

ــ

۱۶

سالن شلمچه(۲ سالن)

ــ

خیابان زند

ــ

۱۷

سالن ورزشی شهید سلطانی

حمفا

خیابان سراج، تقاطع خیابان زاگرس

۸۳۵۷۰۵۳

۱۸

سالن ورزشی هفت تنان(۳سالن)

سازمان میادین

بولوار هفت تنان، جنب پل عابر پیاده

۲۲۷۲۶۶۷

۱۹

سالن ماذون قشقایی

آتش­نشانی

میدان کوزه گری، انتهای خیابان ماذون قشقایی

۷۵۲۳۵۶۴

۲۰

مجتمع پذیرایی غدیر

آتش­نشانی

پل غدیر

ــ

۲۱

مجموعه ورزشی نیایش(۳ سالن)

ــ

بولوار نیایش

ــ


لیست پارک های ستاد نوروزی ۹۳

 

 

ردیف

نام کمپ

منطقه

آدرس

۱

پارک انقلاب

۲

خیابان انقلاب

۲

پارک شکوفه

۲

بولار الزهرا

۳

پارک دفاع مقدس

۲

جنب تقاطع همسطح دفاع مقدس

۴

پارک کوی زهرا

۲

بولوار مدرس، تقاطع کوی زهرا

۵

پارک پهلوانان

۲

خیابان مشیر کهنه، روبروی بیمارستان قطب الدین

۶

پارک فضیلت

۳

بولوار مدرس، خیابان فضیلت

۷

پارک شقایق

۴

خیابان باهنر جنوبی

۸

پارک معلم

۴

میدان معلم

۹

پارک کودک

۴

بولوار پاسداران

۱۰

پارک هاشمی

۵

تقاطع عدالت به سمت فلکه فرودگاه

۱۱

پارک علوی

۶

تاچارا

۱۲

سایت شهید خرم شکوه

۷

ورودی جاده پل فسا، بعد از پلیس راه

۱۳

بوستان رضوی

۷

انتهای بولوار نصر، جنب پمپ گاز

۱۴

بوستان نمازی

۷

ابتدای بولوار رسول اعظم(ص)، از میدان نصر

۱۵

پارک پرواز

۷

بولوار مدرس، نبش خیابان فرصت شیرازی

۱۶

پارک ارغوان

۷

میدان فرصت شیرازی، ابتدای خیابان پروین اعتصامی

۱۷

بوستان جماران

۹

بولوار امیرکبیر، جنب حسینیه سیمان

۱۸

پارک خلد برین

فضای­سبز

چهارراه خلد برین، جنب شهرداری منطقه یک

۱۹

پارک رضوان

ـ

سه راه دارالرحمه