با شعار “صنایع دستی فرصتی برای گردشگری تجربه محور” به استقبال نوروز می رویم

پنجمین جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر استان فارس به ریاست معاون گردشگری استانداری فارس و دبیری مدیر کل میراث فرهنگی استان در سالن جلسات استانداری برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، روز شنبه ۲۶ اسفند ماه سال جاری ،پنجمین و جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر استان فارس به منظور ارائه گزارش فرمانداران شهرستانهای داراب، نورآباد ممسنی، لارستان و نی ریز در خصوص آمادگی نوروز ۹۷ به ریاست محمد ابراهیم فروزانی معاون گردشگری استانداری فارس و دبیری مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس برگزار شد.

دراین جلسه فرمانداران ضمن ارائه گزارش اقدامات کمیته های ستاد خدمات سفر شهرستان های تحت مدیریت خود، ضمن اعلام آمادگی برای استقبال از گردشگران نوروزی به ارائه برنامه خود در اجرای برنامه های فرهنگی، برپایی غرفه های صنایع دستی، نظارتها، اسکان و … اشاره نمودند.

در ادامه مدیر کل میراث فرهنگی فارس در خصوص اقدامات صورت گرفته این اداره کل توضیحاتی ارائه کرد و اظهار داشت: در زمینه اقلام تبلیغاتی بیش از ۱۳۰ هزار بروشور، نقشه شهرستانها، کتابچه معرفی استان فارس، نقشه گردشگری استان فارس به چاپ رسیده است. همچنین مستندی با حضور هنرمندان و گویندگان مطرح کشور در راستان معرفی آثار گردشگری استان در زمینه های مختلف تحت عنوان رویای سرزمین پارس تهیه و تدوین شده است.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه فضای مجازی عنوان کرد: راه اندازی سیستم USSDبا شماره #۹۷۹۷*۶۶۵۵* ، به روز رسانی و معرفی پرتال جامع گردشگری مجازی استان به نشانی: fafarschto.ir، راه اندازی و به روز رسانی وب سایت پایگاه میراث جهانی پاسارگاد به آدرس : www.Pasargadae.ir، رونمایی از سایت اینترنتی محور ساسانی فارس _مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور ،فیروز آباد و سروستان) به آدرس: www.salfbase.com از جمله اقدامات در این زمینه می باشد.

این مقام مسئول از موزه سنگ و کاشی های تاریخی استان در کاروانسرای جنب هفت تنان و تالار آینه خانه نصیرالملک به به عنوان جاذبه گردشگری جدید شهر شیرازخبر داد و اضافه کرد: تور مجازی ۲ زبانه در مجموعه جهانی تخت جمشید توسط پایگاه ابن مجموعه راه اندازی شده است تا از طریق آن گردشگران تخت جمشید قدیم و بازسازی شده را تماشا از طریق بلوتوث تمام اطلاعات را بر روی تلفن همراهشان دریافت نمایند.همچنین مسیرهای جدید بازدید در مجموعه جهانی تخت جمشید تعریف شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس از دیگر برنامه های شاخص به برگزاری نوروزگاه در شیراز و ۸ شهرستان استان (مرودشت، پاسارگاد، کازرون، فیروزآباد، آباده، نورآباد ممسنی، لارستان، نی ریز)، برپایی نمایشگاه و بازارچه صنایع دستی در شیراز و کلیه شهرستانهای استان فارس با تاکید و نظارت بر معرفی و فروش تولیدات صنایع دستی استان فارس، افزایش ساعت بازدید از اماکن، اجرای برنامه نور و صدای تخت جمشید ویژه نوروز، تدوین تورهای استان گردی و بسته های سفر توسط آژانسهای مسافرتی استان، راه اندازی تورهای شیراز گردی ویژه میهمانان نوروزی از مبدا کمپهای اقامت، راه اندازی وسایط نقلیه برقی گردشگری در محوطه پاسارگاد، استقرار راهنمایان در اماکن گردشگری، برپایی نمایشگاهی توسط پایگاه از توانمندی‌های تخت جمشید، ساماندهی غرفه ها و سرویس های بهداشتی اماکن، انجام مرمتهای اضطراری، استقرار راهنمایان در سایت های گردشگری اشاره کرد.

همچنین معاون گردشگری استانداری فارس با اشاره به زمان سال تحویل و تعطیلی سایتهای جهانی پاسارگاد و تخت جمشید گفت: با محوریت فرمانداری های این دو شهرستان برنامه سال تحویل خارج از محوطه این دو مجموعه و در شهر شیراز ویژه برنامه سال تحویل در حرم مطهر احمد بن موسی شاهچراغ(ع) و مجموعه حافظیه و رعایت شان شب شهادت امام هادی(ع) برگزاری خواهد شد.

وی ظرفیتهای منحصر به فرد گردشگری شهرستانهای استان را یاد آور و خواستار توجه جدی فرمانداران و بهره گیری از این فرصت در جهت جذب سرمایه گذار و رونق گردشگری و اقتصادی شد.

این مقام مسئول با نزدیک شدن به ایام نوروز و حضور گردشگران از سراسر ایران به برقراری نظم و امنیت در کل استان تاکید کرد و یاد آور شد: به دلیل غنای فرهنگی و آیینی مردمان استان فارس اجرای برنامه فرهنگی با محوریت و تمرکز بر روی رویداد نورزوگاه برگزار شود. در خصوص برپایی نمایشگاه و بازارچه های صنایع دستی نیز تولیدات هنرمندان و صنعتگران استان در معرض نمایش و فروش قرار گیرند.

معاون گردشگری استانداری فارس در پایان ضمن اعلام شعار انتخابی نوروز امسال تحت عنوان”صنایع دستی فرصتی برای گردشگری تجربه محور” ازشهرداری شیراز درزمینه ساماندهی غرفه های سطح شهر با رویکرد حمایت از بازاریان قدردانی و خاطر نشان کرد: افزایش ساعت بازار در ایام نوروز نیز از جمله اقدامات پسندیده انجام شده است و با توجه به گردشگر پذیر بودن استان فارس می بایست این برنامه در زمان برگزاری رویدادهای گردشگری استان مد نظر قرار گیرد.