در مراسم روز جهانی صنایع دستی از کتابی تحت عنوان منبت آباده رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان فارس، عصر یکشنبه ۲۰ خرداد ماه جاری در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی از ماکت کتاب منبت آباده رونمایی شد.
بنابراین گزارش در راستای تلاش معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس به منظور ثبت شهرستان آباده به عنوان شهر ملی منبت در سال جاری و لزوم چاپ کتاب، بروشور و کاتالوگ معرفی این هنر، کتاب مذکور به همت اداره کل میراث فرهنگی استان فارس گردآوری شده است.
این کتاب به معرفی رشته منبت و به خصوص تاریخچه و فن منبت آباده، هنرمندان برجسته شهرستان در این رشته از ابتدا تا کنون و تاثیر آنها بر منبت ایران می پردازد. همچنین برخی آثار شاخص منبت در قالب عکس در این کتاب به نمایش گذاشته شده است.
گفتنی است، منبت‌ از صنایع‌دستی مشهور شهرستان آباده استان فارس است که شهرتی جهانی دارد. فنون منبت آباده در فهرست آثار ناملموس ملی به ثبت رسیده است.
در این هنر که از چوب استفاده می شود، نقش ها به صورت نقش برجسته بر روی زمینه کار قرار می گیرند. تا کنون هنرمندان بیشماری در خدمت این هنر و صنعت بوده اند و امروزه در بسیاری از موزه های دنیا آثار هنری منبت کاران فارس وجود دارد.
کهن ترین اثر منبت کاری استان فارس صندوق منبت بقعه متبرکه سید میر محمد(ع) درشیراز است که متعلق به سده هفتم هجری قمری می باشد.

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آباده از ساخت و ساز در حریم اثر ثبتی حمام قدیمی واقع در شهر بهمن از توابع شهرستان آباده خبر داد و گفت : به دلیل وجود منازل مسکونی در اطراف حمام تاریخی بهمن و ساخت و ساز توسط یکی از مالکین مغایر با ضوابط میراث فرهنگی حکم اقدام به تغییر نمای ساختمان و برچیدن قسمتی از ایوان حیاط آن منزل از سوی اداره کل میراث فرهنگی فارس صادر شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگردی فارس داوود جعفرپور اظهار داشت : در همین راستا با توجه به گزارش ارسال شده توسط اداره میراث فرهنگی این شهرستان و اعلام شکایت و پیگیری های واحد حقوقی اداره کل میراث فرهنگی فارس در خصوص تخلف از ضوابط مصوب سازمان میراث فرهنگی، بر اساس رای صادره و به استناد ماده ۵۶۰ قانون تعزیرات و همچنین نظریه کارشناسی ، حکم به تخریب ساخت و ساز غیر مجاز صادر گردید.
گفتنی است ، حمام بهمن در بافت قدیم شهر بهمن در ۱۵ کلومتری از مرکز شهرستان آباده قرار دارد که متعلق به دوره قاجاریه می باشد و در تاریخ ۲۵ اسفندماه ۱۳۷۹ به شماره ۳۴۲۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده .

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آباده گفت : پیرو ثبت نام و اعزام تور بصورت غیر مجاز به مشهد مقدس فرد خاطی در این شهرستان به مرجع قضایی معرفی شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس داوود جعفرپور با اعلام این خبر افزود : بر اساس پیگیری های بعمل آمده توسط اداره میراث فرهنگی این شهرستان و بخش حقوقی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، با توجه به ماده۷ قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی مصوب ۹/۱۱/۷۵ و مصوبه شورای عالی ایرانگردی و جهانگردی مورخه ۲۶/۶/۸۰ فرد خاطی به پرداخت مبلغ پنجاه میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد .
گفتنی است در شهرستان آباده چهار دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی با نامهای گلستان سیر شریف فرخ ، شکوه پارسه درفش خاورمیانه و جهان سیاحت ، تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فعالیت دارند و فعالیت سایر شرکتها و دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی در این شهرستان غیر مجاز می باشد.

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آباده از تخصیص اعتبار جهت مرمت پل صفوی ایزدخواست ، تیمچه صرافیان آباده و فنس کشی محوطه موزه آباده خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس داوود جعفرپور گفت : با پیگیری های صورت گرفته توسط اداره میراث فرهنگی شهرستان آباده و تخصیص اعتبار استانی، مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار جهت مرمت کامل بنای تاریخی و ثبتی پل ایزدخواست اختصاص یافت که در روزهای آینده اجرائی می گردد .
وی در ادامه با اشاره به مرمت طبقه همکف مجموعه تیمچه صرافیان در دو سال گذشته و بهره برداری از آن به عنوان ششمین بازارچه صنایع دستی کشور افزود : مقرر شده است ، طبقه دوم مجموعه نیز در سال جاری با اعتباری بالغ بر ۶۰۰ میلیون ریال در بخش راهرو و نصب جان پناه مرمت و بعد از اتمام مراحل مرمت در اختیار سایر هنرمندان صنایع دستی قرار گیرد .
مسئول اداره میراث فرهنگی آباده همچنین در خصوص  تخصیص اعتبار موزه مردم شناسی آباده اظهار داشت : موزه مردم شناسی با توجه به وضعیت موجود، نیازمند حصار کشی مناسب می باشد که با تخصیص اعتبار ۳۰۰ میلیون ریالی این امر به زودی، بعد از طی مراحل تعیین پیمانکار انجام می گیرد.

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آباده گفت : در جشنواره صنایع دستی فجر که با حضور زهرا احمدی پور معاون رئیس جمهور و ریاست سازمان میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری کشور , دکتر نامور مطلق معاونت صنایع دستی کشور و جمعی از مسئولان این حوزه در تهران برگزار شد ، از هجده هنرمند صنایع دستی کشور که به دریافت نشان بین المللی صنایع دستی نائل شده اند تجلیل بعمل آمد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، داود جعفرپور اظهار داشت : مسعود شهریاری هنرمند جوان و خوش ذوق آباده با خلق آثاری زیبا در رشته منبت سنتی توانست در بین ۶۰۰ اثر ارسالی بعد از کسب نشان ملی مرغوبیت، موفق به دریافت نشان بین المللی آثار شاخص صنایع دستی در سال ۲۰۱۶ شود و به عنوان تنها نماینده فارس در این رشته توسط رئیس سازمان میراث فرهنگی و معاون صنایع دستی کشور در جشنواره صنایع دستی فجر از وی تقدیر شد .
وی افزود : پیش از این هنرمندانی چون ماجد شهریاری ، سید رضا حسینی ، سید مهدی نکوئی و خانم سارا احمدی نیز موفق به دریافت گواهینامه نشان ملی مرغوبیت آثار صنایع دستی در رشته منبت شده اند.
گفتی است از شاخص ترین تولیدات صنایع دستی شهرستان آباده می توان به منبت کاری اشاره کرد و به جرات می توان گفت که خاستگاه منبت ایران و جهان آباده بوده و این هنر از این شهرستان به دیگر نقاط کشور و حتی دنیا سوق داده شده است و تا کنون گواهی نامه ثبت نشان ملی جغرافیایی ،گواهینامه بین المللی وایپو و گواهی نامه میراث فرهنگی ناملموس برای منبت آباده اخذ گردیده است.

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آباده از درخشش منبت آباده در نخستین همایش نشان جغرافیایی صنایع دستی کشور در تهران خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس داوود جعفرپور گفت : نخستین همایش ثبت نشان جغرافیایی صنایع دستی دوشنبه دوم آذرماه۹۵، با حضور دکتر زهرا احمدی پور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دکتر بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی ، دکتر بیات رئیس اداره کل مالکیتهای معنوی کشور، مدیران و معاونین صنایع دستی ادارات کل میراث فرهنگی استانها، تشکلهای شاخص غیر دولتی و جمعی از هنرمندان و فعالان رشته های مختلف صنایع دستی درسالن اجتماعات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در تهران برگزار شد.
وی افزود : در این همایش که برای تجلیل از برترین های ثبت نشان جغرافیایی ملی صنایع دستی تلاش کرده بودند تجلیل شد ، که در این راستا از شرکت مهبد هنر آباده به عنوان تنها تشکل غیردولتی که موفق به ثبت نشان جغرافیایی بین المللی از وایپو برای هنر منبت آباده شده بود تقدیر شد .
بنابراین گزارش در این همایش سید رضاحسینی، کارشناس رشته و مدیرعامل شرکت تعاونی هنرمندان مهبد هنر آباده در سخنان خود خطاب به مسوولین و حاضرین در جلسه ضمن ذکر پیشینه ای از هنر منبت در آباده گفت : که تعاونی مهبد هنر نشان جغرافیایی ملی منبت آباده را به عنوان اولین در صنایع دستی کشورثبت نمود و تا امروز تنها دارنده گواهی ثبت بین المللی از سازمان جهانی وایپو سازمان ملل است.
وی ضمن اشاره به پتانسیلهای موجود در شهرستان آباده از مسوولین مربوطه درخواست نمود تا با حضور در این شهرستان ضمن مشاهده این توانمندیها، در ثبت آباده به عنوان شهر جهانی منبت مساعدت های لازم را انجام دهند.
حسینی در راستای ثبت سایر رشته های صنایع دستی در آباده و سایر مناطق کشور، پیشنهاد داد تا کارگروه های تخصصی ثبت نشانهای جغرافیایی در سطح استانی تشکیل شود تا این مهم نیز صورت پذیرد.
گفتنی است ، در پایان این مراسم توسط زهرا احمدی پور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی به رشته های مختلف صنایع دستی از جمله منبت آباده، گلیم سنه، نازک کاری سنندج، ورنی مغان، آبگینه تهران، گلیم نمین ، جاجیم خلخال و … گواهینامه ثبت نشان جغرافیایی و لوح سپاس اعطاء گردید.

جاذبه های تاریخی و باستانی شهرستان آباده :


قلعه ایزدخواست : اولین بنای طبقاتی جهان
نخستین اثر تاریخی که در هنگام ورود به استان فارس از سوی اصفهان میتوان دید، قلعه قدیمی ایزدخواست است که شباهت زیادی به ارگ بم کرمان دارد . این قلعه بر فراز صخره بزرگی قرار
دارد و داخل آن خانههای بسیار کوچک با کوچههای بسیار تنگ و باریک دیده میشود. این بنای تاریخی متعلق به دوران ساسانی است.
یکی از ویژگی های خاص این قلعه ، امنیت چشمگیر آن است که به دلیل خندق عمیق اطراف ، یکی از دست نیافتنی ترین بناهای عهد باستان برای غارتگران و دشمنان بوده است.

آتشکده قلعه ایزدخواست ، اولین آتشکده ای در ایران است که پس از ورود اسلام به ایران به مسجد تبدیل شده است .
گفتنی است این قلعه باستانی ، به لحاظ قدمت ، اولین قلعه خشتی جهان و به لحاظ وسعت ، دومین بنای خشتی جهان بعد از ارگ بم می باشد .
کاروانسرای ایزدخواست :
این کاروانسرا در جنوب شهر ایزدخواست و در نزدیکی قلعه ایزدخواست قرار داردو در زمان شاه عباس صفوی ساخته شده است . بنا شامل یک حیاط مربع شکل دروسط و تعدادی حجره و اتاق دراطراف می باشد . این کاروانسرا با مساحتی حدود ۴۰۰۰ متر مربع ، از نظر معماری و زیبائی و استحکام بخشی و همچنین وسعت، یکی از کاروانسراهای نمونه در نوع خود می باشد . این بنا در سال های اخیر نیز توسط میراث فرهنگی فارس مورد مرمت قرار گرفته است .

عمارت کلاه فرنگی:
این عمارت بسیار زیبا که از آثار دوران قاجاریه است دارای نقشه تقریبا دایره ای بوده که درمیان باغچه ای کوچک واقع شده است. این عمارت یک طبقه با وسعتی در حدود ۲۰ متر مربع ، دارای چهار در ورودی و پنجرههای بلند بوده و بر روی سکویی به ارتفاع ۸۰ سانتی متر قراردارد .
تیمچه صرافیان:
این بنای آجری از آثار دوران قاجاریه بوده و در بازار قدیمی آباده قرار دارد . این بنای دو طبقه در چهار سو دارای عمارت و دارای حیاطی مستطیل شکل در وسط می باشد . تیمچه صرافیان دارای ۳۶ حجره است که حجرههای طبقه پایین مغازه و در طبقه بالا به عنوان مهمانپذیر مورد استفاده بوده است . درب ورودی تیمچه از جنس چوب است که حاشیه و چهار چوب آن به طرز زیبائی منبت کاری شده و طاق ورودی آن نیز در دوطرف دارای مقرنس های زیبای گچی است . این بنای منحصر به فرد در سا
ل های اخیر به طور مستمر توسط میراث فرهنگی فارس مورد مرمت قرار گرفته و هم اکنون به بازارچه صنایع دستی تغییر کاربری داده است .
قصر بهرام گور:
درسمت راست مسیرشیرازبه آباده دربخش سورمق مجموعه ای شبیه به یک تپه خاکی دیده می شودکه به قصربهرام گورمشهوراست.این بناکه هم اکنون فروریخته دارای آثاردیوارهایی باخشت هایی مکعبی است
سد ساسانی ایزدخواست : اولین سد قوسی جهان
سد قدیمی ایزدخواست که به سد سربند نیز معروف است ، نخستین نمونه سد قوسی در ایران و جهان می باشد که در ۷ کیلومتری شهر ایزدخواست در تنگه ای موسوم به گلوگاه که کم عرض ترین برش رودخانه بوده قرار دارد . این سد در دوران ساسانیان بر روی رودخانه ایزدخواست بنا
شده است.
کاروانسرای خانخوره :
نقشه این کاروانسرا هشت ضلعی است و یکی از سه نمونه کاروانسرای منحصر به فرد ایران به شمار میرود. مصالح آن از سنگ، گل و گچ میباشد. این کاروانسرا در فاصله ۶۰ کیلومتری جاده آباده- شیراز قرار دارد.
سایر جاذبه های دیدنی شهرستان آباده :
دشت لاله های واژگون واقع در منطقه خسرو شیرین ( اثر طبیعی ثبت ملی ) ، باغات فیروزی ، شور چشمه و شیرین چشمه ، پارک جنگلی شهید فرهمندو تفرجگاه روستای بیدک از دیگر جاذبه های گردشگری شهرستان آباده است .
صنایع دستی شهرستان آباده :
یکی از صنایع دستی منحصر به فرد در این شهرستان ، منبت کاری است
که شهرت جهانی دارد و جزء آثار ثبتی معنوی منطقه ای میراث فرهنگی می باشد .
گیوه های آباده نیز در نهایت ظرافت و استحکام و دقت تهیه و در نوع خود بی نظیر است.
خاتم ، خراطی و قالی نیز از دیگر صنایع دستی آباده می باشد
.
سوغات معروف آباده ، سفید آب یا روشور است که نوعی لایه بردار طبیعی پوست بدن بر پایه چربی حیوانی است که به طور سنّتی در ایران معمولاً به شکل قرص های سفیدرنگ است و هنگام استحمام به کار گرفته می‌شود.
گفتنی است ، شهرستان آباده با وسعت ۷۵۰۰ کیلومتر مربع و با مرکزیت شهر آباده ، از شهرهای فرهنگی و سیاحتی شمال استان فارس است. از نظر آب و هوایی ، جزء شهرستان های سردسیر و معتدل استان محسوب می شود و این موضوع نیز در ساختار معماری و سنتی و لباس های محلی این منطقه نیز نقش مؤثری داشته است .
به استناد کاوش های باستان شناسی ، سکونت در محدوده فعلی آباده به هزاره اول قبل از میلاد باز می گردد اما توسعه و ترقی آن تقریبا از زمانی که کریم خان زند، شیراز راپایتخت ایران کرد شروع شد. این شهرستان از شرق به شهرستان یزد، از جنوب به شهرستان خرم بید، از غرب به شهرستان اق
لید و شهر سمیرم و از شمال به استان اصفهان متصل است. فاصله مرکز شهرستان تا شیراز ۲۷۱ کیلومتر است .


 

 

 


* سرکشی مداوم از ساخت و سازهای در حال انجام در حریم آثار تاریخی به جهت اجرای دقیق پلانهای تائید شده
* پیگیری به جهت اخذ مجوز مجموعه موزه مردم شناسی بخش خصوصی
* تشکیل ۱۴انجمن میراث فرهنگی در سطح شهرها و روستاهای شهرستان
*پیگیری صدور۲۰ و تمدید ۳۰ پروانه تولید انفرادی ، تولید کارگاهی و مشاغل خانگی هنرمندان شهرستان
*ایجاد تفاهم همکاری با مرکز فنی و حرفه ای ، کمیته امداد امام خمینی (ره) ، کمیسیون امور بانوان و کانون بسیج هنرمندان شهرستان به جهت ترویج و آموزش صنایع دستی
*برگزاری ۴دوره آموزشی منبت در دو سطح مقدماتی و پیشرفته و تولید ظروف سفالی برای ۷۵ هنرجو در محل اداره شهرستان
* تعامل با بخش فعال صنایع دستی در حوزه تعاون و بکارگیری از توان علمی ، تجربی شرکت تعاونی صنایع دستی در امر آموزش ، ترویج و ثبت صنایع دستی اصیل شهرستان
* معرفی هنرمندان رشته های مختلف بر اساس مبالغ مصوب شده به بانکهای عامل جهت اخذ تسهیلات کم بهره
* حضور هنرمندان شهرستان در رقابت دوسالانه نگاره های چوبی ارومیه و اصالت صنایع دستی
*پیگیری جهت واگذاری و بهره برداری مجدد مجموعه تاریخی تیمچه صرافیان به هنرمندان شهرستان آباده و ایجاد رونق در صنایع دستی شهرستان
* حضور هنرمندان شهرستان در چندین نمایشگاه استانی و ملی
* برگزاری منظم آزمونهای صنایع دستی در سطح شهرستان
* تشکیل و ارسال دو پرونده جهت ایجاد تاسیسات گردشگری
* تشکیل و تکمیل۶ پرونده جهت ایجاد اقامتگاههای بوم گردی در سطح شهرستان
*پیگیری برای حضور مجدد سرمایه گذار بخش خصوصی به جهت تکمیل مراحل ساخت وساز مجموعه اقامتی و سرگرمی که مراحل اجرائی آن از سال ۸۴ متوقف شده بود که در حال حاضر مجوز ایجاد مجموعه تمدید و پرونده به جهت اخذ تسهیلات در حال پیگیری است
* جلوگیری از فعالیت افراد سودجو در امر ثبت نام و اعزام تور که در سال جاری حدود ده پرونده در این زمینه تشکیل و از طریق مرجع قضائی با آنان برخورد شده است
* نظارت مستمر از واحدهای زیر مجموعه که در حال حاضر در شهرستان آباده ۱۱ تاسیسات از نوع پذیرائی ، اقامتی و خدماتی مشغول فعالیت می باشند
* کسب یک نشان بین المللی مرغوبیت کالا توسط هنرمند جوان منبت آباده که در سال جاری دو هنرمند از فارس مفتخر به کسب این عنوان نیز شده اند
* کسب یازده نشان مرغوبیت کالا در سطح ملی توسط هنرمندان منبت شهرستان
* حضور و تجلیل از شهرستان آباده در جشنواره نشان جغرافیایی صنایع دستی تهران به دلیل اخذ اولین نشان ملی و بین المللی در رشته منبت
*کسب مقام برتری در رقابتهای دوسالانه نگاره های چوبی ارومیه توسط هنرمند جوان منبت آباده
* کسب رتبه برتری در ارائه خدمات سفر در نوروز۹۵
* تشکیل پرونده و پیگیری جهت ثبت شهر آباده به عنوان شهر جهانی منبت ‌
*پیگیری جهت تملک اثر ثبتی و تاریخی و شاخص کلاه فرنگی آباده و پلاکهای مجاور، قابل ذکر است کلیات طرح مرمت و بهسازی این بنای شاخص در حوزه معاونت میراث فرهنگی تائید و در مدت زمان کوتاه مراحل مرمت بنا و بهسازی محوطه انجام می شود.
*ثبت منبت آباده در فهرست آثار ناملموس ملی

 


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، دکتر مصیب امیری اظهار داشت : بر اساس قانون حفظ آثار ملی با انجام عملیات کاوش دهستان رستاق واقع در شهرستان نی ریز به سرپرستی حسن مرادی و با مشاورت علمی و راهبردی دکتر علیرضا سرداری زارچی از تاریخ ۲۰ اسفندماه سال جاری تا ۳۰ فروردین ماه سال ۹۶ موافقت شد که در همین راستا یک گروه باستان شناس ۲۰ اسفندماه سال جاری کاوش خود را در این اثر تاریخی آغاز خواهند کرد .
وی در خصوص اعتبار اختصاص یافته به این پروژه اضافه کرد : اعتبار این پروژه از ابتدا تا پایان عملیات کاوش، از سوی منابع استانی تامین می شود و پس از پایان عملیات کاوش، کلیه اشیا موزه ای و مطالعاتی به دست آماده به امین اموال اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس تحویل خواهد شد. همچنین نتایج پژوهش های میدانی به صورت مقاله تحلیلی برای چاپ در مجله علمی-پژوهشی پژوهشکده باستانشناسی ارائه می گردد.
گفتنی است ، دهستان رستاق در بخش مرکزی نی ریز و در حاشیه دریاچه بختگان با ۶ هزار نفر جمعیت واقع شده است . این دهستان دارای ۱۲ ایل و طایفه
( شاهسوند ، خمسه ، ملک حسنی ، علی خاوانی ، نور محمدی ، موسوی ، اشرف ، عابدی ، ابراهیمی ، عطایی ، سهامی و بهارم خوانی ) می باشد .
همچنین در این دهستان روستاهایی همچون حیدرآباد ، حاجی آباد ، نصیر آباد ، سورمه ، لای حنا ، خراسانی ، محمود آباد ، تل مهتابی ، دولت آباد ، اکبر آباد و… وجود دارد .
از آثار تاریخی شاخص این دهستان می توان به قلعه ده فاضل ، قلعه شور ، قلعه سیف آباد ، قلعه بهمن و قلات خواجه احمد انصاری اشاره کرد .
می توان گفت ، از جمله آثار و رشته های صنایع دستی مشهور در این دهستان گلیم های دست بافت می باشد .

طبق نوشته های تاریخی این دهستان ، زادگاه اردشیر بابکان بوده است .

 


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، شهرستان آباده با وسعت ۷۵۰۰ کیلومتر مربع و با مرکزیت شهر آباده ، از شهرهای فرهنگی و سیاحتی شمال استان فارس است. از نظر آب و هوایی ، جزء شهرستان های سردسیر و معتدل استان محسوب می شود و این موضوع نیز در ساختار معماری و سنتی و لباس های محلی این منطقه نیز نقش مؤثری داشته است .


به استناد کاوش های باستان شناسی ، سکونت در محدوده فعلی آباده به هزاره اول قبل از میلاد باز می گردد اما توسعه و ترقی آن تقریبا از زمانی که کریم خان زند، شیراز راپایتخت ایران کرد شروع شد. گفتنی است بزرگترین معدن خاک نسوز خاورمیانه در این شهر واقع شده است.
این شهرستان از شرق به شهرستان یزد، از جنوب به شهرستان خرم بید، از غرب به شهرستان اقلید و شهر سمیرم و از شمال به استان اصفهان متصل است. فاصله مرکز شهرستان تا شیراز ۲۷۵ کیلومتر است .
جاذبه های تاریخی و باستانی شهرستان آباده :
قلعه ایزدخواست : اولین بنای طبقاتی جهان
نخستین اثر تاریخی که در هنگام ورود به استان فارس از سوی اصفهان میتوان دید، قلعه قدیمی ایزدخواست است که شباهت زیادی به ارگ بم کرمان دارد . این قلعه بر فراز صخره بزرگی قرار دارد و داخل آن خانههای بسیار کوچک با کوچههای بسیار تنگ و باریک دیده میشود. این بنای تاریخی متعلق به دوران ساسانی است.
یکی از ویژگی های خاص این قلعه ، امنیت چشمگیر آن است که به دلیل خندق عمیق اطراف ، یکی از دست نیافتنی ترین بناهای عهد باستان برای غارتگران و دشمنان بوده است.

آتشکده قلعه ایزدخواست ، اولین آتشکده ای در ایران است که پس از ورود اسلام به ایران به مسجد تبدیل شده است .
گفتنی است این قلعه باستانی ، به لحاظ قدمت ، اولین قلعه خشتی جهان و به لحاظ وسعت ، دومین بنای خشتی جهان بعد از ارگ بم می باشد .
کاروانسرای ایزدخواست :
این کاروانسرا در جنوب شهر ایزدخواست و در نزدیکی قلعه ایزدخواست قرار داردو در زمان شاه عباس صفوی ساخته شده است . بنا شامل یک حیاط مربع شکل دروسط و تعدادی حجره و اتاق دراطراف می باشد . این کاروانسرا با مساحتی حدود ۴۰۰۰ متر مربع ، از نظر معماری و زیبائی و استحکام بخشی و همچنین وسعت، یکی از کاروانسراهای نمونه در نوع خود می باشد . این بنا در سال های اخیر نیز توسط میراث فرهنگی فارس مورد مرمت قرار گرفته است .
عمارت کلاه فرنگی:
این عمارت بسیار زیبا که از آثار دوران قاجاریه است دارای نقشه تقریبا دایره ای بوده که درمیان باغچه ای کوچک واقع شده است. این عمارت یک طبقه با وسعتی در حدود ۲۰ متر مربع ، دارای چهار در ورودی و پنجرههای بلند بوده و بر روی سکویی به ارتفاع ۸۰ سانتی متر قراردارد .
تیمچه صرافیان:
این بنای آجری از آثار دوران قاجاریه بوده و در بازار قدیمی آباده قرار دارد . این بنای دو طبقه در چهار سو دارای عمارت و دارای حیاطی مستطیل شکل در وسط می باشد . تیمچه صرافیان د
ارای ۳۶ حجره است که حجرههای طبقه پایین مغازه و در طبقه بالا به عنوان مهمانپذیر مورد استفاده بوده است . درب ورودی تیمچه از جنس چوب است که حاشیه و چهار چوب آن به طرز زیبائی منبت کاری شده و طاق ورودی آن نیز در دوطرف دارای مقرنس های زیبای گچی است . این بنای منحصر به فرد در سال های اخیر به طور مستمر توسط میراث فرهنگی فارس مورد مرمت قرار گرفته و قرار است به بازارچه صنایع دستی تغییر کاربری یابد.
قصر بهرام گور:
درسمت راست مسیرشیرازبه آباده دربخش سورمق مجموعه ای شبیه به یک تپه خاکی دیده می شودکه به قصربهرام گورمشهوراست.این بناکه هم اکنون فروریخته دارای آثاردیوارهایی باخشت هایی مکعبی است.
سد ساسانی ایزدخواست : اولین سد قوسی جهان
سد قدیمی ایزدخواست که به سد سربند نیز معروف است ، نخستین نمونه سد قوسی در ایران و جهان می باشد که در ۷ کیلومتری شهر ایزدخواست در تنگه ای موسوم به گلوگاه که کم عرض ترین برش رودخانه بوده قرار دارد . این سد در دوران ساسانیان بر روی رودخانه ایزدخواست بنا شده است.
کاروانسرای خانخوره :
نقشه این کاروانسرا هشت ضلعی است و یکی از سه نمونه کاروانسرای منحصر به فرد ایران به شمار میرود. مصالح آن از سنگ، گل و گچ میباشد. این کاروانسرا در فاصله ۶۰ کیلومتری جاده آباده- شیراز قرار دارد.
سایر جاذبه های دیدنی شهرستان آباده :
دشت لاله های واژگون واقع در منطقه خسرو شیرین ( اثر طبیعی ثبت ملی
) ، باغات فیروزی ، شور چشمه و شیرین چشمه ، پارک جنگلی شهید فرهمندو تفرجگاه روستای بیدک از دیگر جاذبه های گردشگری شهرستان آباده است .

صنایع دستی شهرستان آباده :یکی از صنایع دستی منحصر به فرد در این شهرستان ، منبت کاری است که شهرت جهانی دارد و جزء آثار ثبتی معنوی منطقه ای میراث فرهنگی می باشد . گیوه های آباده نیز در نهایت ظرافت و استحکام و دقت تهیه و در نوع خود بی نظیر است.خاتم ، خراطی و قالی نیز از دیگر صنایع دستی آباده می باشد .
سوغات معروف آباده ، سفید آب یا روشور است که نوعی لایه بردار طبیعی پوست بدن بر پایه چربی حیوانی است که به طور سنّتی در ایران معمولاً به شکل قرص های سفیدرنگ است و هنگام استحمام به کار گرفته می‌شود.

 


با توجه به پیگیری های بعمل آمده توسط نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان آباده و حمایت فرماندار ، شهردار و اعضاء محترم شورای اسلامی شهر آباده ، بنای تاریخی کلاه فرنگی آباده خریداری و از ۲۸ اسفندماه پذیرای بازدید کنندگان و مسافرین نوروزی شده است .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری فارس این بنای زیبا یادگاری است از دوره قاجاریه است که در سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
بنابراین گزارش در حال حاضر این بنای ثبتی در تملک شهرداری آباده می باشد .


 

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری شهرستان آباده از آمادگی ستاد اجرایی خدمات سفر این شهرستان در ایام نوروز خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری فارس داوود جعفرپور گفت : با توجه به برگزاری چندین جلسه در خصوص هماهنگی ارائه خدمات به میهمانان نوروزی توسط دستگاههای متولی ، کمیته های فرهنگی ، اسکان ، امنیتی ، بهداشتی و… از ۲۵ اسفندماه رسما” فعالیت خود را در سطح شهرستان آباده آغاز کرده است .
وی افزود : این موضوع با توجه به همجواری شهرستان آباده با جاده اصلی شمال به جنوب کشور و حضور تعداد زیادی از هموطنان در شهرستان آباده باعث شده چهره شهر نیز شاهد تغییراتی باشد.
جعفرپور اضافه کرد : در این راستا اداره میراث فرهنگی شهرستان آباده به عنوان دبیر ستاد شهرستان و همچنین رئیس کمیته فرهنگی شهرستان با هماهنگی فرماندار محترم شهرستان نسبت به پیگیری و نظارت بر فعالیت سایر کمیته ها و همچنین معرفی شهرستان با استفاده از توزیع بروشورهای شهرستان ، نصب بنر و.. در این خصوص اقدام نموده است.همچنین دفتر اطلاع رسانی گردشگری واقع در ورودی شهر آماده دریافت نظرات و انتقادات میهمانام محترم می باشد.

 

 

 

با توجه به پیگیری های بعمل آمده توسط نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان آباده و حمایت فرماندار ، شهردار و اعضاء محترم شورای اسلامی شهر آباده ، بنای تاریخی کلاه فرنگی آباده خریداری و از ۲۸ اسفندماه پذیرای بازدید کنندگان و مسافرین نوروزی شده است .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری فارس این بنای زیبا یادگاری است از دوره قاجاریه است که در سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
بنابراین گزارش در حال حاضر این بنای ثبتی در تملک شهرداری آباده می باشد .


 

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری شهرستان آباده از آمادگی ستاد اجرایی خدمات سفر این شهرستان در ایام نوروز خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری فارس داوود جعفرپور گفت : با توجه به برگزاری چندین جلسه در خصوص هماهنگی ارائه خدمات به میهمانان نوروزی توسط دستگاههای متولی ، کمیته های فرهنگی ، اسکان ، امنیتی ، بهداشتی و… از ۲۵ اسفندماه رسما” فعالیت خود را در سطح شهرستان آباده آغاز کرده است .
وی افزود : این موضوع با توجه به همجواری شهرستان آباده با جاده اصلی شمال به جنوب کشور و حضور تعداد زیادی از هموطنان در شهرستان آباده باعث شده چهره شهر نیز شاهد تغییراتی باشد.
جعفرپور اضافه کرد : در این راستا اداره میراث فرهنگی شهرستان آباده به عنوان دبیر ستاد شهرستان و همچنین رئیس کمیته فرهنگی شهرستان با هماهنگی فرماندار محترم شهرستان نسبت به پیگیری و نظارت بر فعالیت سایر کمیته ها و همچنین معرفی شهرستان با استفاده از توزیع بروشورهای شهرستان ، نصب بنر و.. در این خصوص اقدام نموده است.همچنین دفتر اطلاع رسانی گردشگری واقع در ورودی شهر آماده دریافت نظرات و انتقادات میهمانام محترم می باشد.

 

 

 

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آباده از نصب المان صنایع دستی در میدان ورودی این شهرستان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس داوود جعفرپور گفت : با توجه به پیگیری های بعمل آمده توسط هنردوستان ، هنرمندان و نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان آباده و حمایت شهردار این شهرستان ، المان منبت آباده در میدان ورودی شهر نصب شد .
جعفرپور ادامه داد : لازم به ذکر است المانهای نصب شده بر گرفته از ظروف منبت کاری هنرمندان آباده است که در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن و با نام آباده نگهداری می شوند.
مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آباده افزود : گفتنی است منبت کاری از شاخص ترین و اصیل ترین رشته های صنایع دستی شهرستان می باشد که در سال های گذشته این اداره با همکاری هنرمندان مهبد هنر آباده موفق به دریافت گواهینامه نشانه جغرافیایی ملی و همچنین
گواهینامه بین المللی وایپو شده اند.

 

 


هنرمند جوان مسعود شهریاری با ارائه آثار هنرمندانه خود در رشته منبت سنتی آباده در دوسالانه نگاره های چوبی در استان آذربایجان غربی خوش درخشید .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس زهرا الحمدی معاون صنایع دستی استان با اعلام این خبر افزود : دوازدهمین دوسالانه نگاره های چوبی با هدف ایجاد رقابت در هنرمندان رشته های صنایع دستی چوبی از تاریخ ۲۵/۱۱/۹۴ در ارومیه برگزار شد .
به گفته وی ، در این رقابتها حدود ۲۰۰ اثر از هنرمندان صنایع دستی سراسر کشور در رشته های مختلف هنرهای چوبی به معرض داوری گذاشته شد و در نهایت آثار برگزیده معرفی شدند .
وی ادامه داد : یکی از آثار ارائه شده از سوی مسعود شهریاری هنرمند جوان و خوش قریحه فعال در رشته منبت سنتی آباده که تا کنون موفق به دریافت پنج نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی شده در این دوسالانه توانست در ردیف رتبه های برتر قرار گیرد و از این هنرمند در مراسم پایانی دوسالانه در روز سوم اسفند ماه ۹۴ با حضور دکتر نامور مطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور تقدیر بعمل آمد .

 

نخستین بازارچه دائم صنایع دستی شمال استان فارس و ششمین بازارچه دائم صنایع دستی کشور در شهرستان آباده افتتاح شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس امروز طی مراسمی و با حضور دکتر بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی کشور تیمچه صرافیان آباده به عنوان بازارچه دائم صنایع دستی شمال استان فارس افتتاح و راه اندازی شد .
در این مراسم نامور مطلق با تاکید بر اینکه صنایع دستی هویت منقول هر منطقه است افزود : شکل گیری بازارچه های دائم صنایع دستی همچنین راه اندازی حراجی های صنایع دستی از جمله اقدامات موثری است که تاثیر بسزایی در رونق و توسعه صنایع دستی دارد .
وی گفت : تیمچه صرافیان ششمین بازارچه دائم صنایع دستی کشور محسوب می شود که هم اکنون در شهرستان آباده در فارس راه اندازی شده است .
به گفته معاون صنایع دستی کشور ، منبت و گیوه آباده که هنرهای سنتی و شاخص این شهرستان محسوب می شوند افتخار صنایع دستی کشور هستند و ب
اید با طراحی جدید وارد بازار شوند تا مورد استقبال و توجه جوانان قرار گیرد .
نامور مطلق به بیان اینکه شعار امسال مبنی بر هر شهرستان یک بازارچه صنایع دستی افزود : شکل گیری و راه اندازی این بازارچه ها در دستور کار معاونت صنایع دس
تی است و چنانچه بازارهای مناسبی برای عرضه محصولات و تولیدات دست ساز هنرمندان نداشته باشیم بی تردید صنایع دستی از بین خواهد رفت .
وی در ادامه افزود : تا کنون حراجی های متعددی در پایتخت برگزار شده و استان های اصفهان و خراسان رضوی نیز برای برگزاری این حراجی ها اعلام آمادگی کردند که امیدواریم فارس نیز متقاضی بعدی این حراجی ها باشد . چرا که بسیاری از تولیدات هنرمندان به دلیل فاخر بودن در بازارچه ها و مغازه ها به فروش نمی رسند از این رو برگزاری حراجی های بزرگ برای فروش این محصولات یک ضرورت است .
وی هچنین به راه اندازی فروشگاه های مجازی صنایع دستی در سطح کشور اشاره کرد و افزود : با توجه به تعدد تولیدات صنایع دستی در فارس فروش مجازی محصولات در این استان ضروری است و باید این فروشگاه ها در فارس رونق بیشتری بگیرد .
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت : صادرات صنایع دستی کشور در سال گذشته به ۳۶ درصد افزایش یافت و هم اینک نیز بیش از ۲ هزار کارگاه فعال صنایع دستی در کشور وجود دارد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی فارس از برگزاری نخستین نمایشگاه منطقه ای صنایع دستی استان در شهر آباده خبر دادو گفت: در این نمایشگاه، هنرمندان و صنعتگران چهار شهرستان شمالی استان حضور دارند و تولیدات و دست ساخته های خود را در معرض دید عموم قرار می دهند.


زهرا الحمدی افزود: نخستین نمایشگاه منطقه ای صنایع دستی استان فارس با هدف معرفی هنرهای سنتی و بومی شهرستان های خرمبید، اقلید، آباده و بوانات به عموم علاقه مندان برگزار می شود که طبق برنامه ریزی ها، این نمایشگاه تخصصی از ۱۹ مهرماه آغاز به کار خواهد کرد و تا ۲۳ مهرماه ادامه دارد.
معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس اضافه کرد: تولید زنده و عرضه محصولات در قالب ۸ غرفه کاملاً تخصصی در تیمچه صرافیان شهر آباده صورت خواهد گرفت.
الحمدی در ادامه بر ضرورت برپایی چنین نمایشگاه های تخصصی در سطح استان تاکید کرد و گفت: تعدد و تنوع محصولات و تولیدات صنایع دستی فارس از یکسو و گستردگی و موقعیت جغرافیایی شهرستان ها از سوی دیگر موجب شد تا استان را به مناطق چندگانه تقسیم نماییم و علاوه بر برگزاری نشست های تخصصی منطقه ای، نمایشگاه هایی را هم در این حوزه برپا کنیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر نخستین نمایشگاه منطقه ای شمال فارس با مرکزیت شهرستان آباده و با همکاری اتحادیه تعاونی های صنایع دستی استان فارس برگزار خواهد شد.
معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در بخش دیگری از این گفت وگو به برگزاری مراسم نشان ملی مرغوبیت کالا در شیراز نیز اشاره کرد و افزود: این مراسم دی ماه در شیراز و با حضور استان های جنوبی کشور برگزار می شود و هم اینک نیز مراحل ثبت نام از هنرمندان و آثارشان آغاز شده است. به زودی هم نشست آموزشی- تخصصی برای این افراد برگزار خواهد شد.
الحمدی ادامه داد: مراسم نشان ملی مرغوبیت کالا هر دوسال یک بار در کشور برگزار خواهد شد که این مراسم در واقع آغازی برای ثبت دست سازهای هنرمندان استان در یونسکو است که در حال حاضر نزدیک به ۷۰ محصول صنایع دستی استان دارای این نشان ملی هستند.
در نخستین نمایشگاه فارس در یک نگاه در غرفه شهرستان آباده می توان شاخص ترین محصولات و تولیدات دست ساز هنرمندان بومی شهرستان را دید .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در این غرفه منبت ، سفال برجسته ، گیوه ، قالیچه ، سرمه دوزی و جاذبه های طبیعی ، تاریخی و گردشگری شهرستان آباده دیده می شود .

 

همزمان با برپایی نخستین نمایشگاه تخصصی فارس در یک نگاه که با هدف معرفی توانمندی ها و ظرفیت های استان فارس در حوزه های میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در شیراز برگزار می شود یکی از منحصر به فرد ترین و شاخص ترین محصولات و تولیدات دست ساز هنرمندان این استان در معرض دید عموم علاقمندان قرار می گیرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در نمایشگاه فارس در یک نگاه ۲۹ شهرستان فارس به ارایه محصولات و دست سازهای صنایع دستی هنرمندان خود خواهند پرداخت که در این میان منبت آباده جلوه گری می کند . علاقمندان می توانند منبت فارس را در غرفه شهرستان آباده در این نمایشگاه که از ارگ کریم خانی و از فردا گشایش می یابد بینید .
گفتنی است منبت عبارت است از کنده کاری و برجسته کاری روی چوب بر طبق طرح ها و نقوش مورد نظر .
در رشته منبت سنتی جهت ایجاد نقوش از چوب هایی با بافت ریز و منسجم استفاده می گردد چوب هایی چون گردو ، گلابی ، عناب و نارنج و … .
آباده و شیراز از شهرستان های هستند که در ایران دارای سبک می باشند .
طرح های مورد استفاده در منبت سنتی بیشتر طرح های گردان ختایی هستند که بوسیله تیغه یا چاقوی منبت کنده کاری می شود .
هنر منبت در استان فارس در شهرهای شیراز ، آباده ، اقلید ، بوانات بسیار فعال می باشد .

 

تیمچه صرافیان آباده از اول فروردین ماه ۹۴ بطور موقت برای بازدید مسافران نوروزی و شهروندان بازگشایی شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس جعفرپور سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خصوص بازگشایی تیمچه صرافیان آباده گفت: از سال‌های گذشته اقدامات مرمتی کاملی در بخش‌های مختلف این بنا انجام‌ گرفته که خوشبختانه با همکاری شهرداری و فرمانداری آباده و پس از اتمام کار مرمت‌های اضطراری از ابتدای امسال برای بازدید مسافران نوروزی و شهروندان، موقتا بازگشایی شده است.
وس افزود : این تیمچه در ایام تعطیلات نوروز همه روزه از ساعت ۹ الی ۱۲ و ۱۶ الی۱۸ برای بازدید علاقمندان باز می باشد و امیدواریم بزودی با اتمام مرمت بطور کلی بازگشایی شود.

به گفته وی تیمچه (کاروانسرای کوچک) صرافیان اثر به جا مانده از دوران قاجار در ۲ طبقه و ۳۶ حجره، محلی برای داد و ستد بوده است که به شماره ۱۹۳۲ در سال ۱۳۷۶ ثبت آثار ملی ایران گردیده است.
گفتنی است این بنا حدود ۱۲۰ سال پیش به دست توانای استاد رضا یزدی در بافت قدیم شهر (بازار کهنه) ساخته ‌شده است.مساحت عرصه این بنا حدود ۱۰۸۰ متر مربع، اعیانی دو طبقه حدود ۱۰۵۰ متر مربع است.
درب ورودی تیمچه از جنس چوب می باشد و دو کوبه روی آن قرار داشته که کوبه سمت چپ مخصوص آقایان وکوبه سمت راست مخصوص خانم‌ها بوده‌است.
سر درورودی بنای تیمچه به صورت نیم دایره با اشکال شیر و گل و بوته گچکاری شده است.