حمید رضا هادی مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نی ریز گفت : گروه کارشناسی معاونت صنایع دستی فارس طی ماموریت یکروزه خود در روز پنج شنبه ۲۱ تیر ماه ۹۶ جهت بررسی ظرفیت حوزه صنایع دستی دو روستای هدف دهمورد بخش آباده طشک و مشکان بخش پشتکوه، وارد شهرستان نی ریز شدند.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس حمیدرضا هادی اظهار داشت:کارشناسان صنایع دستی استان با هدف ارزیابی ظرفیت تولید واشتغال در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی این روستاها از کارگاههای صنایع دستی موجود بازدید و سپس با صنعتگران ، دهیار و اعضای شورای اسلامی این روستاها پیرامون صنایع دستی های و در حال فراموشی ، سنت ها و همچنین تاثیر آیین های بومی و محلی در جذب توریست گفتگو کردند .
مسئول اداره میراث فرهنگی نی ریز اضافه کرد : در این سفر مسائلی از جمله ارایه راهکار به روستاها در خصوص رونق صنایع دستی ، بیمه صنعتگران ، شرایط پرداخت تسهیلات بانکی کم بهره به صنعتگران و همچنین تشکیل تعاونی های صنایع دستی در روستاها ، ایجاد آگاهی و انگیزه محلی برای بهسازی و بهره برداری از ظرفیتها موجود برای جذب گردشگر و افزایش اشتغال پایدار در صنایع دستی ، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
هادی در پایان خاطر نشان کرد: تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، شناسایی استعدادها و قابلیت های روستاهای هدف، فراهم نمودن زمینه میزبانی شایسته از مسافران و گردشگران در این روستاها و افزایش تولید و اشتغال در صنایع دستی از جمله اهداف اجرای این طرح است.به واقع روابط عمومی موجودی زنده است. نفس می‌کشد، راه می‌رود، حرف می‌زند، قد می‌کشد، لبخند می‌زند، بحث می‌کند، گاه جوان و پرشور و فعال است و گاه به پیری و فرتوتی‌ تن می‌سپارد و گاه حتی می‌میرد.کام‌یابی یا ناکامی یک سازمان به رفتار همین موجود زنده، بستگی عجیبی دارد.


گاه بنای عظیم یک سازمان با رفتاری نادرست که از روابط عمومی سر می‌زند به یک‌باره فرو می‌ریزد و گاه سازمانی گمنام با رفتار حرفه‌ای یک روابط عمومی سربلند می‌شود. البته این مهم، پیش شرطی مهم تری هم دارد و آن نگاه تخصصی و حرفه‌ای مدیران سازمان ، اعتقاد و اعتماد به کارکرد روابط عمومی ، آگاهی از دانش و فراگیری علم ارتباطات به عنوان هنر هشتم است.
به همین منظور امروز چهارشنبه ٢٧ اردیبهشت ماه ، به مناسبت روزجهانی ارتباطات و آغاز هفته روابط عمومی در مراسمی با حضور مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، از کارمندان بخش روابط عمومی و فرهنگی این اداره کل تجلیل شد.
به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگر فارس ، در این مراسم دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس ضمن تبریک این روز گفت: فعالان عرصه روابط عمومی با قلم معرفت و دانایی نقش آفرینی نموده و با نگاهی نو در عرصه اطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی صادقانه به ایفای وظایف محوله می پردازند.
امیری افزود: روابط عمومی پل ارتباطی مردم و سازمان و بالعکس همچنین تعدیل کننده افکار عمومی و تصمیمات و برنامه های سازمان است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: روابط عمومی مدیریت ارتباط بین سازمان و گروههای اجتماعی مرتبط است و اگر امروز روابط عمومی قوی و فعال داشته باشیم ، قطعاً عملکرد سازمان به خوبی به اطلاع عموم خواهد رسید و همگان از تلاشها و اقدامات تمامی فعالان حوزه های مختلف مطلع می شوند.مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری لامرد از کسب مقام نخست این اداره در شهرستان لامرد با شناسایی ۲۲ اثر تاریخی شاخص، نقشه برداری ،مطالعات میدانی ،تشکیل پرونده ثبتی و تعیین حریم ۳اثر تاریخی ثبتی در استان فارس در سال ۹۵ خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مسعود تقی زاده با اعلام این خبر گفت : در سال گذشته با همت و تلاش کارشناسان و محققین و با کمک و مساعدت انجمن های میراث فرهنگی ، شوراها و دهیاران لامرد ۲۲ اثر تاریخی شاخص شناسایی و جهت ثبت در فهرست آثار ملی تشکیل پرونده و به معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی فارس ارسال گردیده است .
وی افزود : قلعه مهنشاهی ، قلعه غیاث ، کلات سرخو ، قلعه مسجدو ، منار خشت ، قلعه لیت ، قلعه گبری شیرینو ، قلعه شیربان ، سنگ نگاره های تنگ کوهی ، حمام ده کهنه ، تمب سیّد مهدی ، تمب پیر میر حسنی ، تل منده ، تل قلعه ترمان ، تل خرده های ابو حنّا ، قلعه بلبلی ، تل با شیخی ، تپه جو انبویه ، پل آب برتنگ اوماری ، آسیاب های آبی ترمان ، آب انبارهای مرکزی شهر لامرد و آب انبار زبکو خشت از جمله آثار شناسایی شده در این شهرستان می باشد که پرونده این ۲۲ اثر همچنان در حال پیگیری جهت ثبت در فهرست ملی کشور از سوی معاونت میراث فرهنگی فارس می باشد .
مسئول اداره میراث فرهنگی لامرد با اشاره به تخصیص اعتبار ۴۰۰ میلیون ریالی برای ثبت ۲۲ اثر شناسایی شده و تعیین حریم ۳ اثر دیگر اضافه کرد : از این ۴۰۰ میلیون ریال اعتبار ۲۰۰ میلیون ریال برای ثبت ۲۲ اثر تاریخی شناسایی شده و ۲۰۰ میلیون ریال دیگر برای تعیین حریم ۳ آثار مجموعه علیخانی اشکنان ، تل علامرودشت و آسیاب آبی ترمان از ۲ درصد اعتبارات نفت و گاز شهرستان لامرد هزینه شده است .
تقی زاده در پایان گفت : اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان لامرد در راستای حفظ و صیانت از آثار تاریخی شهرستان کارشناسایی و به ثبت رساندن آثار جدیدی در سال ۹۶ نیز باهماهنگی معاونت میراث فرهنگی اداره کل در دستور کارخودقرار داده است.*توزیع بروشور معرفی نقاط دیدنی شهرستان ، نصب تابلو و پلاکارد راهنمای مسافران و اهداء گل به اولین مسافران نوروزی
*برگزاری نمایشگاه صنایع دستی شهرستان قیروکارزین در ایام نوروز و پذیرایی از مهمانان نوروزی در شهرستان
*دریافت دو نشان ملی مرغوبیت در رشته گلیم بافی توسط هنرمندان شاخص شهرستان قیروکارزین
*اعزام یک هنرمند در رشته رودوزی های سنتی شهرستان جهت حضور در نمایشگاه بین المللی در کشور گرجستان
*برگزاری پیاده روی به سمت گلزارشهدا و تجدید میثاق با آرمان های امام راحل (ره) بمناسبت رحلت امام و روز جهانی صنایع دستی و تقدیر از بانوان هنرمند و صنعتگر
*انجام طرح مطالعاتی چشمه آبگرم معدنی روستای نیمده جهت توسعه و ایجاد زیرساخت گردشگری
*شناسایی و پیگیری بیش از ۳۰ حفاری و ارجاع متخلفین به مراجع نظامی و قضایی
*امضاء تفاهم نامه همکاری با اداره امور عشایر شهرستان قیروکارزین در جهت توسعه صنعت گلیم بافی در بین عشایر شهرستان قیروکارزین
*تاسیس آموزشگاه صنایع دستی با همکاری فنی و حرفه ای و اعطای مدرک بین المللی در شهر قیر
*تهیه مختصات جغرافیایی آثار ثبتی شهرستان و ارسال به معاونت میراث فرهنگی جهت تهیه نقشه باستان شناسی
*اعطای بیش از ۶۰ پروانه تولید انفرادی به صنعتگران با برگزاری آزمون در سطح شهرستان
*برگزاری نمایشگاه صنایع دستی تحت عنوان نمایشگاه اقتصاد مقاومتی در شهرستان به مناسبت هفته دفاع مقدس
*برگزاری کنسرت موسیقی سنتی-آیینی قشقایی در شهر قیر با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی
*میزبانی از چندین توریست و گردشگر اروپایی از کشورهای سوئیس ، آلمان و نروژ جهت بازدید از نمایشگاه خانگی صنایع دستی شهرستان قیروکارزین
*جذب سرمایه گذار جهت تاسیس اقامتگاه بوم گردی در روستای ریکان از توابع شهرستان قیروکارزین و پیشرفت فیزیکی حدود ۶۰ در صد از پروژه
*اعزام هنرمندان برتر شهرستان قیروکارزین به شیراز جهت حضور در نمایشگاه اقتصاد مقاومتی که به همت بسیج سازندگی استان فارس در شهر شیراز برگزار شد.
*برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و خوراک های سنتی شهرستان قیروکارزین تحت عنوان نمایشگاه اقتصاد مقاومتی با همکاری بسیج سازندگی شهرستان قیروکارزین
* شرکت در جشنواره سفره ایرانی در محل باغ ملی شیراز
*برگزاری نمایشگاه مشترک صنایع دستی و دستاوردهای شرکت های مرکز رشد و فن آوری شهرستان قیروکارزین به مناسبت دهه مبارک فجر
*جذب سرمایه گذار جهت راه اندازی کارگاه صنایع دستی و ایجاد اشتغال برای حدود ۳۰ نفر از بانوان هنرمند بی سرپرست و سرپرست خانوار در رشته گلیم بافی
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس گفت : آیین نوروزگاه به منظور ترویج وآشنایی هر چه بیشتر میهمانان نوروزی با آداب و آیین نوروزی مردم شیراز ، واقع در مجموعه تاریخی-فرهنگی سعدی برگزار می شود .
وی با اشاره به برنامه های نمایشگاهی که در نوروزگاه برگزار می شود افزود : نمایشگاه شیرینی های سنتی شیراز ، صنایع دستی شیراز، و سفره هفت سین و اجرای نمایشی مراسم کوسه بر نشین ، میر نوروزی، نمایش عمونوروز ، مراسم عیدی بردن برای عروس ، حافظ و شاهنامه خوانی ، مراسم چهار شنبه آخر سال ، فالگوش و شکستن کوزه در نوروزگاه ۹۶ برگزار خواهد شد .
مدیرکل میراث فرهنگی فارس ادامه داد : همچنین مراسم آب تنی در قنات سعدی ، زیارت شاهچراغ، نمایش عروسکی جی جی ویجی ، نمایش عروسکی مینا ، نمایش بهاریه خواندن کودکان نیز در این آئین در معرض دید مردم قرار می گیرد .
مصیب امیری اظهار کرد : دربخش اطلاع رسانی عمومی نوروزگاه امسال پخش فیلم های کوتاه از آداب و رسوم نوروز شهر شیراز، آیین های ثبتی نوروزگاه سال گذشته در فهرست آثار ناملموس ملی، برگزیده ای از برنامه های نوروزگاه سال گذشته، و نمایش فیلم از آداب و رسوم کشورهایی که در ثبت جهانی نوروز با ایران مشترک هستند در دستور کار قرار دارد. همچنین در بخش عکس توزیع بروشورهایی مختص نوروز در بین مردم از جمله برنامه های جانبی نورزگاه ۹۶ در شیراز می باشد.
وی با اشاره به تاریخچه آیین و مراسم نوروز در فارس گفت : رویداد فرهنگی نوروزگاه در ارتقا و تقویت ارتباط اقوام با یکدیگر نقش بسزایی ایفا می کند. از این رو آیین نوروزگاه همزمان با شیراز در چند شهرستان و مکان تاریخی استان مانند پاسارگاد ، تخت جمشید، لارستان ، نی ریز ، کازرون، نورآباد ممسنی، فیروزآباد و آباده با همکاری انجن های مردم نهاد اجرا می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس با اشاره به استقبال گسترده مردم در نوروزگاه سال گذشته خاطر نشان کرد: این مراسم در ایام نوروز۹۶ از تاریخ ۲ لغایت ۷ فروردین ماه برگزارخواهد شد .
مصیب امیری افزود : با توجه به غنای استان فارس در حوزه آثار تاریخی – فرهنگی و گردشگری و با توجه به ثبت ۵۳ اثر ناملموس در این استان سعی داریم تمامی فرهنگ و سنن با شکوه گذشته را برای نسل جوان به نمایش درآوریم .
وی در پایان با اشاره به مراسم نوروزگاه سال گذشته عنوان کرد: مراسم عروسک مینا ، نمایش عروسکی جی جی ویجی و آب تنی در قنات سعدی در سال گذشته در فهرست آثار ناملموس ملی کشور به ثبت رسیدند.معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس از واگذاری فعالیتهای اجرایی این اداره کل به بخش خصوصی در راستای کاهش حجم تصدی گری های دولت خبر داد.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس، جمشید معینی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی میراث فرهنگی فارس در جلسه کارگروه توسعه مدیریت ، مورخ ۲۵/۱۱ ۹۵ با حضور نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی اظهار داشت: به منظور کاهش تدریجی اعتبارات هزینه¬ای، بهبود ارائه خدمات به مردم ،جلب مشارکت بخش غیردولتی، رشد اشتغال توسعه کمی و کیفی خدمات و کاهش حجم تصدی گری های¬ دولت، براساس مقررات و ضوابط ۸۰ در صد از امور را برون سپاری نمودیم.
جمشید معینی افزود : در این زمینه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس جز دستگاه های اجرایی برتر بوده است.
وی به برخی از شاخصه های عمومی و اختصاصی اشاره کرد و ادامه داد: در شاخصه عمومی این اداره کل درزمینه ارائه خدمات الکترونیکی به شهروندان، استاندارد سازی تارنما، آموزش کارکنان دولت در حوزه فناوری اطلاعات،توسعه خدمات قابل ارائه در دفاتر پیشخوان ، اجرای برنامه های ارتقا سلامت اداری و صیانت از حقوق مردم ، استقرار نظام جامع توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز، رسیدگی به شکایات مردمی در بستر سامد، تهیه و تدوین گزارش تحلیلی و آسیب شناسی و … عملکرد موفقی داشته است.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی میراث فرهنگی فارس اضافه کرد: در شاخصه های اختصاصی با محوریت،میراث فرهنگی صنایع دستی، سرمایه گذاری و گردشگری نیز اداره کل میراث فرهنگی اقداماتی در زمینه مرمت اشیا فرهنگی-تاریخی، عقد تفاهم نامه در زمینه مرمت آثار غیر منقول، برگزاری نمایشگاه های سراسری، برگزاری بازارچه های موقت صنایع دستی صدورپروانه های تولید صنایع دستی در ابعاد انفرادی و کارگاهی، صدور کارت شناسایی برای صنعتگران و هنرمندان، صدور مجوز برای متقاضیان ایجاد تاسیسات گردشگری ، معرفی سرمایه گذاران به بانک های عامل جهت استفاده از تسهیلات شناسایی و ساماندهی سازمان های مرد نهاد در راستای سیاستهای کلان سازمان،توسعه گردشگری روستایی، برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت گردشگری به منظور توانمند سازی شاغلین صنعت گردشگری از اقدامات این اداره کل بوده است.
گفتنی است در این جلسه عبدالرسول رنجبر نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی ضمن اشاره بر ایجاد اشتغال و توسعه پایدار در استان، بر اجرایی نمودن تک تک شاخص ها بر اساس برش استانی تاکید نمودند.

 

سرپرست اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون برنامه های این اداره در ایام دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی را تشریح کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری فارس، محمدرضا معینی گفت: با توجه به در پیش بودن ایام اله دهه مبارک فجر این اداره سعی در انجام هر چه بهتر برنامه های پیش بینی شده را دارد.
سرپرست اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون در ادامه اظهار کرد: چاپ بنر دو زبانه با محوریت بیانات مقام معظم رهبری پیرو سفر ایشان به شهرستان کازرون در خصوص نقوش برجسته چوگان، آذین بندی ونصب پلاکارد درمجموعه (بیشاپور، تنگ چوگان ، موزه های مردم شناسی کازرون و دوان)، برگزاری سومین جشنواره نرگس در ۲۱ بهمن ماه در نرگس زار جره، رونمایی از سایت اینترنتی پایگاه پژوهشی بیشاپور نسخه اندروید، حضور پرسنل در قبور شهدا بمناسبت ۱۲ بهمن ماه، برگزاری ایستگاه صلواتی وپخش شیرینی در مجموعه بیشاپور از برنامه های اداره میراث فرهنگی شهرستان کازرون در این ایام می باشد.
گفتنی است، دیار سلمان فارسی با تقدیم ۱۴۰۰ شهید گلگون کفن نقش بسزایی در پیروزی انقلاب اسلامی ایران و ۸ سال دفاع مقدس داشته است . کازرون در دوران انقلاب با تقدیم ۱۰ شهید، جز یکی از ۱۱ شهری بود که توسط رژیم شاهنشاهی پهلوی بواسطه فعالیتهای انقلابی و صدای استکبار ستیز مردمش در آن حکومت نظامی اعلام شد .مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ضمن عرض تبریک به مناسبت دهه مبارک فجر و پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی برنامه های این اداره کل در ایام دهه مبارک فجر را تشریح کرد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، دکتر مصیب امیری ، گفت : ۲ هتل و یک هتل آپارتمان در این ایام به بهره برداری خواهند رسید .
مدیر کل میراث فرهنگی افزود: مجتمع اقامتی- پذیرایی شرکت پدیده صوفی و مجتمع گردشگری آبزیان آتیس نیز در این هفته افتتاح خواهند شد.
وی همچنین از افتتاح ۹ دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی در شهرستان های شیراز ، سروستان کازرون و زرقان خبر داد.
مصیب امیری: با اشاره به آغاز عملیات اجرایی ۲ پروژه در شهرستانهای شیراز و فیروز آباد خاطر نشان کرد : اکو موزه عشایری با مساحت ۱۰ هزار مترمربع زیربنا وهمچنین مجتمع گردشگری و صنایع دستی در کیلومتر ۲۰ جاده شیراز- مرودشت با مساحت ۴ هزار و ۴۳۴ مترمربع زیربنا ساخته خواهد شد.
بنابراین گزارش: از دیگر برنامه های این اداره کل در ایام دهه پر فروغ فجر، غبار رویی مزار شهداء دیدار با خانواده های شهدا ، شرکت در راهپیمایی بزرگ ۲۲ بهمن ماه، برگزاری پنجمین جشنواره گل نرگس در کازرون، برگزاری نمایشگاه منطقه ای صنایع دستی با محوریت شهرستان کازرون، افتتاحیه مرکز آموزشی تخصصی صنایع دستی با همکاری سازمان فنی و حرفه ای ، برگزاری نمایشگاه های شهرستانی و تجلیل از سه تن از هنرمندان پیشکسوت با همکاری بخش خصوصی می باشد .روز گذشته کارکنان اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس به منظور ترویج فرهنگ خداپسندانه اهدای خون و همچنین تامین خون بیماران نیازمند اقدام به اهداء خون کردند .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس اهداء خون علاوه بر تاثیر بر سلامتی فرد اهداء کننده با سنجش میزان فشار خون، ضربان قلب، میزان گلبول های قرمز خون می تواند در هر واحد نجات بخش جان ۳ نفر باشد.
در همین راستا کارکنان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس پس از دعوت از سازمان انتقال خون شیراز، ۱۳هزار و ۹۵۰ سی سی خون را به بانک مرکزی خون اهداء نمودند .
گفتنی است ، این برنامه صبح دیروز در ساختمان مرکزی این اداره کل و تحت نظر پزشکان و متخصصان سازمان انتقال خون انجام شد .

روند برپایی نماز جماعت در سطح دستگاههای اجرایی استان فارس در جلسه شورای اداری استان به ریاست استاندار فارس ، مدیران دستگاههای اجرایی و حجت الاسلام والمسلمین علی سقاچی قائم مقام ستاد اقامه نماز استان، مورد ارزیابی قرار گرفت .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس: در این جلسه عملکرد ادارات کل استان در حوزه اقامه نماز بررسی شد که طی آن اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، اداره کل آموزش و پرورش فارس ، سازمان فنی و حرفه ای فارس، اداره کل زندانهای فارس و دانشگاه علوم پزشکی رتبه برتر کشور را در بین سایر دستگاه های اجرایی به کسب کردند.
بنابراین گزارش ، سید محمد علی افشانی استاندار فارس با اشاره به جایگاه نماز در کار و زندگی انسان گفت: قرآن کریم به صراحت اعلام می کند که نماز، مانعی در برابر انجام فحشا و منکر است و این یعنی حیات پاک، نورانی و سعادتی که برای آینده انسان رقم می خورد و باید دانست که نماز دارای برکات و ثمرات بسیاری نظیر یاد خدا ، آرامش و دوری از غفلت ها و زشتی ها است.
وی با تاکید به اقامه نماز اول وقت اظهار کرد: بی شک اقامه نماز اول وقت و اهتمام به این ستون برجسته دین موجب سعادت دنیا و آخرت خواهد شد و مدیران می بایست به این موضوع نگاه ویژه ای داشته باشند.

فاطمه رضایی نیا به عنوان سرپرست روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس منصوب شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس با حکم دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس ، فاطمه رضایی نیا به عنوان سرپرست روابط عمومی این اداره کل منصوب شد . در قسمتی از این حکم آمده است با توجه به حساسیت این جایگاه و ظرفیت های موجود، لازم است با برنامه ریزی منسجم ضمن هماهنگی با اصحاب رسانه و تعامل با مدیران استانی و ستادی نسبت به انجام امور محوله اقدام نمایید.
لازم به توضیح است که نامبرده دارای مدرک کارشناسی علوم ارتباطات می باشد و پیش از این سرپرستی دفتر سرمایه گذاری در معاونت برنامه ریزی و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس را در کارنامه خود دارد.در همایشی که صبح دیروز در سالن پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور و با حضور مسئولین کشوری در تهران برگزار شد ، مژگان ثابت قدم از اداره کل میراث فرهنگی فارس به عنوان پژوهشگر برتر در سال ۹۵ شناخته شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در این همایش و نمایشگاه ملی که به مناسبت هشتادمین سال تاسیس نهاد مردم شناسی در ایران ، برگزار شد ، در بین تمامی پژوهشگران برتر که از سراسر کشور در این مراسم حضور داشتند ، ۶ نفر از آنها به عنوان پژوهشگر برتر در حوزه مردم شناسی مورد تجلیل قرار گرفتند که یکی از آنها مژگان ثابت قدم پژوهشگر حوزه مردم شناسی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس بود .
بنابراین گزارش در این همایش پژوهشگران برتر توسط سید محمد بهشتی با اهدای لوح تقدیر و کتاب نفیسی مورد تجلیل قرار گرفتند .
گفتنی است ، مژگان ثابت قدم ۵۰ اثر معنوی ثبت شده همچون عروسک مینا ، نمایش عروسک جی جی بی جی ، مراسم آب تنی حوز ماهی ، مراسم چارچو گردانی و …، همچنین دهها رساله پژوهشی در خصوص مردم نگاری شهرستان های استان فارس را در کارنامه کاری خود دارد .

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی فارس از برگزاری اولین دوره تخصصی قانون بکارگیری سلاح در یگان حفاظت این اداره کل خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، سرهنگ عیدی پور گفت : به موجب ارتقاء توان علمی کارکنان یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور و به منظور انجام تکالیف قانونی و وظایف ذاتی در راستای حفاظت و صیانت از مواریث تاریخی فرهنگی و ایجاد انگیزه در پرسنل یگان حفاظت ، طی هماهنگی و مکاتبه با معاونت تربیت و آموزش فرماندهی انتظامی استان فارس و با استفاده از دانش اساتید مجرب در این حوزه ، اولین دوره تخصصی قانون به کار گیری سلاح در خانه جهانگردی شیراز برگزار شد .
وی در خصوص سرفصل های آموزشی این دوره تخصصی افزود : شرایط عمومی استفاده از سلاح شرایط و نحوه استفاده از سلاح توسط ضابطین ، قوانین و مقررات حاکم بر جرائم و مجزات ها و نحوه استفاده از سلاح و شرایط تیراندازی از جمله سرفصل های آموزشی این دوره تخصصی۱۰ ساعته بوده است .
سرهنگ عیدی پور اضافه کرد : دوره های آموزشی بعدی با عناوین، آشنایی با جرائم علیه میراث فرهنگی ، گشت حفاظت فیزیکی ، قانون آئین دادرسی کیفری (ضابطین) ، گزارش نویسی و چگونگی تشکیل پرونده قضایی و آمادگی جسمانی ، دفاع شخصی و نحوه به کارگیری دفاع شخصی طی چند روز آینده برگزار خواهد شد .۷۰ گزارش پژوهشی در نمایشگاه هفته پژوهش در غرفه اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در معرض دید عموم قرار گرفت .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ۷۰ گزارش پژوهشی در حوزه های باستان شناسی ، مستند سازی بناها ، گردشگری و صنایع دستی فارس و در غرفه اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مورد بازدید علاقمندان قرار گرفت همچنین کارگاه زنده صنایع دستی در رشته های قلم زنی و خاتم در این غرفه دایر بود .
بنابراین گزارش این نمایشگاه که به مناسبت هفته پژوهش از تاریخ ۱۴ آذرماه به مدت یک هفته برگزار شد ، شامل ۵۰ غرفه از ادارات و ارگان های مختلف استان فارس پذیرای علاقمندان و کارشناسان پژوهشی بود .

ذیحساب اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از روند مرمت آثار تاریخی شهرستان لار و نحوه کار پیمانکاران بازدید کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس شیرکوهی ضمن بازدید از آثار تاریخی در این شهرستان از تخصیص اعتبار به مبلغ ۴۰۰ میلیون ریال جهت مرمت باغ نشاط لار در سال جاری و شروع اجرای عملیات مرمتی این اثر شاخص خبر داد .
گفتنی است ، شیرکوهی به همراه کارشناسان فنی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از بازار قیصریه ، مسجد موحدی ، کاروانسرای نو ، خانه محمودی ، خانه مویدی ، باغ نشاط و . . . بازدید کرد .در نشست شورای اداری فارس که با حضور حجت الاسلام والمسلمین علی سقاچی قائم مقام ستاد اقامه نماز این استان برگزار شد ، روند برپایی نماز جماعت در سطح دستگاه های اجرایی استان فارس مورد ارزیابی قرار گرفت .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در این نشست برخی از ادارات کل استان فارس در حوزه اقامه نماز ارزیابی شدند که طی آن اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس و چند دستگاه اجرایی دیگر رتبه نخست کشوری را در بین سایر ادارات هم عرض خود به دست آوردند .
بنابراین گزارش ، در این نشست سید محمد علی افشانی استاندار فارس با اشاره به جایگاه نماز یادآور شد : نماز موجب منع فحشا و منکرات است ، از این رو مدیران باید کوتاهی ها و قصور خود را در این حوزه جبران سازند .
وی افزود : دستگاه های اجرایی در این حوزه طوری عمل کنند که در ارزیابی ها مطلوب شوند ، چرا که این امر موجب سعادت دنیا و آخرت خواهد شد .

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری لامرد گفت : کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس از مناطق تفریحی، گردشگری و تاریخی شهرستان لامرد بازدید کردند.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مسعود تقی زاده افزود : در این بازدید کارشناسان از مسجد علی خان اشکنان، حمام تاریخی اشکنان و تعدادی آب انبار و نیز آسیاب آبی ترمان و بویژه منطقه تفریحی و آب دمانی آبگرم دیدن کردند .
وی اضافه کرد : کارشناسان اداره کل ضمن استفاده و بهره از خواص درمانی آبگرم به اهمیت، منحصربفردبودن این نعمت خدادادی ،پنانسیل بسیار خوب این منطقه جهت سرمایه گذاری و جذب گردشگری تاکید داشتند. گفتنی است ، آبگرم لامرد در ناحیه ۲۲ کیلومتر شرق شهر لامرد واقع و سالیانه پذیرای جمع زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است و اکنون توسط ساکنان محلی و خیر اندیشان اداره و نیازمند توجه جدی به زیر ساخت ها ( برق و جاده ) ایمن سازی و رعایت بهداشت دارد.مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از عقد تفاهم نامه همکاری فی مابین دانشگاه فنی و حرفه ای و اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری گفت : طی جلسه ای که روز گذشته در دانشکده فنی شهید باهنر و با حضور دکتر محمد مهدی علویان نماینده دانشگاه فنی و حرفه ای استان برگزار شد ، تفاهم نامه همکاری فی ما بین دانشگاه فنی و حرفه ای و اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس به امضای نمایندگان دو دستگاه عقد گردید .
وی افزود : هدف از عقد این تفاهم نامه تاسیس ، راه اندازی و بهره برداری از مرکز رشد بین المللی فنی مهندسی ، صنایع دستی ، گردشگری و مرمت فارس می باشد .
امیری در خصوص مفاد این تفاهم نامه گفت : این تفاهم نامه در ۸ ماده و با موضوع های تعهدات اداره کل میراث فرهنگی فارس ، تعهدات دانشگاه فنی و حرفه ای استان ، روش های اجرای تفاهم نامه و موارد حل و اختلاف به تصویب رسید .
بنابراین گزارش ، همکاری مشترک در راه اندازی ، استقرار و توسعه کسب و کار و کار آفرینی در حوزه صنایع دستی ، گردشگری و مرمت ، پشتیبانی فنی و اطلاعاتی از پایان نامه های تحصیلی دانشجویان و ارائه خدمات مشاوره ای در جهت جمع آوری اطلاعات از اداره کل میراث فرهنگی فارس ، تامین منابع حمایتی عمده ( حمایت مالی و معنوی ) از سوی دانشگاه فنی و حرفه ای کشور و معرفی مرکز رشد در مجامع مرتبط با خود ، جذب و به کارگیری پرسنل بخش صنایع دستی ، گردشگری و مرمت با هماهنگی طرفین و … از جمله مفاد این تفاهم نامه می باشد .

برای دومین بار طی مراسمی جشن تکلیف برای فرزندان کارکنان اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری فارس در نمازخانه ساختمان این اداره کل برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس طی مراسمی جشن تکلیف برای ۳۵ دختر و پسر ۹ و ۱۵ ساله از فرزندان کارکنان این اداره کل برگزار شد .
گفتنی است در این مراسم لوح تقدیر و هدایایی به رسم یادبود از جشن تکلیف
به نوجوانان اهداء شد .

 

کانال تلگرامی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس فعالیت خود را رسماً شروع کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این کانال شامل اخبار به روز اداره کل و معرفی جاذبه های تاریخی ، فرهنگی ، مذهبی ، طبیعی و گردشگری با هدف معرفی هر چه بیشتر استان در حوزه های مختلف به گردشگران داخلی و خارجی می باشد .
گفتنی است علاقمند به عضویت در این کانال می توانند به آدرس تلگرامی @farchtonews مراجعه نمایند و از اخبار به روز اداره کل در حوزه های میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان مطلع شوند .

 

 

*بازنگری حریم مجموعه طبیعی -تاریخی بیشاپوربا همکاری دفتر ثبت جهانی
*حفاظت فیزیکی عرصه و حریم مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور
*ساماندهی سیستم دفع آب های سطحی ناشی از نزولات جوی
* همکاری و همراهی در بازید کارشناس مسئول پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی کشور به منظور نیاز سنجی
*بررسی دبی آب چشمه ساسان و چشمه سارهای پایین دست در بررسی زمانی ۵ ساله
*استاندارد سازی بایگانی راکد آرشیو و پرونده های پروژه ملی بیشاپور دهه ۶۰ الی ۹۰
*طراحی و اجرای تابلو نوشته های معرفی مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور
*تعمیر فنس های حفاظتی مجموعه بیشاپور
*گسترش زیر ساخت شبکه اینترنت مجموعه بیشاپور
*ساماندهی رودخانه حدفاصل نقوش برجسته تنگ چوگان
*برگزاری جشنواره منطقه ای جنوب غرب استان فارس صنایع دستی در حاشیه برگزاری جشنواره نرگس با حضور شهرستانهای سپیدان ،نورآباد ورستم
*کسب رتبه در ستاد تسهیلات نوروزی ۹۵
*شرکت در جشنواره سفره ایرانی و کسب عنوان برتر
*طراحی ، ساخت و اجرای فضای خدمات گردشگری ورودی مجموعه بیشاپور
*مرمت و باز سازی یک باب مغازه و شار عام بازار در راسته بازارهای ثبتی میراث فرهنگی
*مرمت و بازسازی چهار طاقی بالاده به شماره ثبتی ۳۱۲
*مرمت و باز سازی کاروانسرای کنارتخته به شماره ثبتی ۲۸۲۵۰
*طراحی و اجرای مسیر گردشگری نرگس زار
*مرمت ، خوانا سازی مسیر دسترسی به غار شاپور
*مرمت و بازسازی گنبد بقعه تاریخی پیر بنکی به شماره ثبتی ۲۰۸۴۴
*چاپ و توزیع بروشور شهرستان به تعداد ۵۰۰۰۰هزار نسخه
*چاپ و توزیع بروشور اختصاصی مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور
*چاپ و توزیع بروشور اختصاصی دوزبانه مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور
*چاپ کارت پستال ومسیر گردشگری مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور
*طراحی واجرای سایت پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی بیشاپور
*برگزاری جشنواره انجیر در دهکده گردشگری دوسیران
*برگزاری جشنواره گل نرگس در بخش جره و بالاده
*نورپردازی و ایجاد جلوه های خاص در چهار صفه های دهکده گردشگری دوسیران
*برگزاری بزرگداشت هشتاد و ششمین سالگی مجموعه بیشاپور
*نمایشگاه عکس کاوشگران ،اسناد مرمتی مصور وحفاری های مجموعه بیشاپوراز دهه ۴۰ شمسی برای اولین بار
*استقبال از معاونت ریاست جمهور و ریس سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری کشور در مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپو
*برگزاری تور گردشگری ویژه رابطین ادارات شهرستان کازرون به میزبانی اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون
*شرکت و ارائه مقاله در کنگره معماری و شهرسازی استان فارس
*مانیتورینگ مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور به صورت دوره ای
*خوانا سازی مسیر گردشگری در مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور
*نمایشگاه صنایع دستی پری شو شهرستان کازرون در خانه جهانگردی شیراز
*نمایشگاه میراث فرهنگی وصنایع دستی در دهه فرهنگ شهرستان کازرون
*صدور مدارک پروانه تولید انفرادی در حوزه صنایع دستی
*حفاری غیر مجاز ۷مورد( دو فقره منجر به دستگیری )
۶*فقره کشفیات ( دستگیری سه نفر از متهمان و ارجاع به مراجع قضایی)
*جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز در عرصه و حریم مجموعه های ثبتی میراث فرهنگی ۷ مورد
*جلوگیری از تورهای غیر مجاز بدون پروانه و پی گیری از طریق دادستان ۱مورد
*هرس علفهای هرزدر مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور جهت جلوگیری از آتش سوزی به وسعت ۳۵ هکتار
*بوته کنی ،سم پاشی به روش گرده پاشی و تزریق به ریشه در مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور
*ساخت و اجرای پایه آبگیری ماشین ،ساماندهی و تجهیز سیستم آتش نشانی و ایفاء حریق در مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور
*تعمیر ات سیستم برق رسانی مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور
*حفاظت و پوشش فیزیکی اثار و بناها در ارگ شاهی مجموعه طبیع تاریخی بیشاپور
*تعمیرات و تجهیز دوربین های حفاظتی مجموعه طبیع تاریخی بیشاپور و تنگ چوگان
*ایجاد فضای نمایشگاهی و برگزاری جشنواره های نوروزی
*برگزاری نمایشگاه تصاویر و جاذبه های طبیعی تاریخی شهرستان کازرون به همراه دستاوردهای علمی پژوهشی پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی بیشاپوربه مناسبت هفته پژوهش
*برگزاری کارگاه اموزشی مرمت سفال در بیشاپور
*مرمت و ساماندهی راهرو های اطراف بناهای ارگ شاهی
*طراحی ،تعمیر و تعویض سیستم اب رسانی فضای سبز بیشاپور و تنگ چوگان
*تعمیر و تجهیز کامل سرویس بهداشتی مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور و تنگ چوگان
*تکمیل نقشه برداری از بناهای مجموعه بیشاپور
*ساخت نمازخانه مجموعه خدمات گردشگری بیشاپور
*استاندارد سازی ارشیو اطلاعات بیشاپور
*تعمیرات سیستم خنک کننده مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور
* برگزاری مراسم تحویل سال
*معرفی شهرستان از طریق رسانه های محلی و مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپوربه عنوان مقصد گردشگری تاریخی
*راه اندازی ایستگاه صلواتی توسط پایگاه پژوهشی بیشاپور
*افتتاح پایگاه مقاومت بسیج میراث فرهنگی
*برگزاری میز گفتمان دینی توسط روحانیون در مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور
*ساماندهی پارکینگ های روستای تنگ چوگان کشکولی
*راه اندازی کمپ راهنما میهمانان نوروزی در مجموعه بیشاپور
*برگزاری نمایشگاه لباس محلی در مجموعه بیشاپور
*برگزاری کلاس یک روزه آشنایی طبیعت گردان با نکات مهم سفر در طبیعت
*توزیع بیش از ۴۰۰۰ کیسه حمل و زباله همزمان با روز ۱۳ فروردین
*فعال نمودن دفتر اطلاعات گردشگری در طول سال
*برگزاری دوره تخصصی راهنمایان مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور
*ایمن سازی و ساماندهی نقاط خطر مسیر گردشگری شهر تاریخی بیشاپور
*طراحی و نصب مبلمان گردشگری مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور
*راه اندازی سیستم برق رسانی و سیستم نور پردازی حفاظتی تفرجگاه پریشان
*ارزیابی علمی در مورد کلیات محل توقفگاه بین راهی برای ناوگان عمومی
*بازرسی مشترک حوزه صنایع دستی

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، سلمان گورنگی گفت : سایت فروش مجازی صنایع دستی که مربوط به بخش تعاونی تولیدی صنایع دستی استان می باشد، علاوه بر معرفی بیش از ۲۰ رشته از هنرهای سنتی و صنایع دستی استان فارس، پایگاهی برای عرضه و فروش این محصولات می باشد.
وی افزود : با اقدامات انجام شده در این حوزه پیش بینی می شود تا پایان سال جاری (۹۵) تعداد معرفی و عرضه این محصولات از ۲۰ رشته به ۵۰ رشته ارتقاء یابد .
بنابراین گزارش ، رئیس اتحادیه شرکت تعاونی های صنایع دستی فارس اظهار کرد ۱۰ رشته منسوخ شده صنایع دستی استان مثل پلاس بافی ، جل بافی ، گچمه بافی ، کاشی هفت رنگ مکتب شیراز ، گره کشی خاتم ، شیشه گری میمند ، سفال و سرامیک استهبان ، اویه بافی ، ششه درمه و دوره چین با تنوع و خلاقیت در عرضه احیاء گردیدند و علاقمندان به این رشته ها می توانند با مراجعه به مراکز آموزشی صنایع دستی مهارت های لازم را کسب نمایند .