بیش از ۲۵ هزار گردشگر از جشنواره سنتی «تش و پاتیل» سده شهرستان اقلید بازدید کردند

جشنواره«تش و پاتیل» با رویکرد گردشگری و زنده نگه داشتن سنت ها ، آداب و رسوم قدیمی،به مدت سه روز از جمعه ۲۵خردادماه سال جاری تا روز یکشنبه ۲۷ خردادماه در قدمگاه امام رضا (ع)سده شهرستان اقلید برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس به نقل از محمدرضا قلندری مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان اقلید، جشنواره ۳ روزه گردشگری شهرستان با عنوان تش و پاتیل و با استقبال بیش از۲۵ هزار گردشگر از استان‌های مختلف از جمله فارس،خوزستان،کهکیلویه و بویراحمد ،چهارمحال بختیاری، اصفهان، تهران،یزد،بوشهر،بندرعباس،کرمان و… برگزار شد.

وی اظهار داشت: برگزاری این جشنواره با مشارکت سازمانهای مردم نهاد و همکاری و حضور صنعتگران، بانوان ،جوانان و عموم مردم این شهرستان صورت گرفت.

قلندری افزود: جشنواره«تش و پاتیل» فرصتی مناسب و مؤثر برای معرفی مشاغل خانگی،صندوق های خرد کارآفرینی و صنایع دستی مردم این شهرستان به ویژه بانوان بود.

مسئول میراث فرهنگی شهرستان اقلید خاطر نشان کرد: پخت غذاها و آش های محلی و سنتی، برپایی بیش از۴۵غرفه عرضه صنایع دستی و محصولات منطقه ای، معرفی آداب و رسوم کهن منطقه، اجرای موسیقی سنتی و محلی، برگزاری مسابقات محلی-نمایشی وهنرهای اسب‌سواری و… ازجمله برنامه های اجرایی این جشنواره بود.

در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی، از ۵ پلاک(کاشی) ماندگار به نام پیشکسوتان و اساتید این حوزه رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، بعد از ظهر ۲۰ خرداد ماه همزمان با (۱۰ ژوئن /۲۰خرداد)روز جهانی صنایع دستی طی مراسمی با حضور محمد ابراهیم فروزانی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان، مسئولین استانی، پیشکسوتان و هنرمندان صنایع دستی استان فارس، آیین رونمایی از ۵ پلاک(کاشی) ماندگار به نام اساتید برجسته این هنر-صنعت برگزار گردید.
بنا بر این گزارش، این کاشی ها بر سر در خانه استاد بهرام منبتی هنرمند منبت، استاد عبدالخالق گلریز خاتمی هنرمند خاتم ساز، استاد احمد شیشه گر هنرمند کاشی هفت رنگ، استاد علی اصغر تجویدی هنرمند نگارگری و استاد رضا جانعلی پور هنرمند مقرنس نصب می شود.
گفتنی است طرح کاشی ماندگار، وفق وظایف سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در جهت حفظ میراث فرهنگی ناملموس و معنوی ایران، وظیفه شناسایی و معرفی محل سکونت هنرمندان، اهالی فرهنگ، علم و دین را برعهده دارد.
شخصیت‌هایی که در این طرح قرار می‌گیرند شامل چهره‌های شاخص و تأثیرگذار در یک رسته فرهنگی هستند که توانسته‌اند در دوران فعالیت خود مرزهای جدیدی را بیافرینند یا در جهت حفظ و حراست یک یا چند حوزه میراث هنری، فرهنگی و معنوی ایران تلاش کرده باشند و به‌عنوان چهره‌ای ماندگار شناخته شوند.

در مراسم روز جهانی صنایع دستی از کتابی تحت عنوان منبت آباده رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان فارس، عصر یکشنبه ۲۰ خرداد ماه جاری در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی از ماکت کتاب منبت آباده رونمایی شد.
بنابراین گزارش در راستای تلاش معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس به منظور ثبت شهرستان آباده به عنوان شهر ملی منبت در سال جاری و لزوم چاپ کتاب، بروشور و کاتالوگ معرفی این هنر، کتاب مذکور به همت اداره کل میراث فرهنگی استان فارس گردآوری شده است.
این کتاب به معرفی رشته منبت و به خصوص تاریخچه و فن منبت آباده، هنرمندان برجسته شهرستان در این رشته از ابتدا تا کنون و تاثیر آنها بر منبت ایران می پردازد. همچنین برخی آثار شاخص منبت در قالب عکس در این کتاب به نمایش گذاشته شده است.
گفتنی است، منبت‌ از صنایع‌دستی مشهور شهرستان آباده استان فارس است که شهرتی جهانی دارد. فنون منبت آباده در فهرست آثار ناملموس ملی به ثبت رسیده است.
در این هنر که از چوب استفاده می شود، نقش ها به صورت نقش برجسته بر روی زمینه کار قرار می گیرند. تا کنون هنرمندان بیشماری در خدمت این هنر و صنعت بوده اند و امروزه در بسیاری از موزه های دنیا آثار هنری منبت کاران فارس وجود دارد.
کهن ترین اثر منبت کاری استان فارس صندوق منبت بقعه متبرکه سید میر محمد(ع) درشیراز است که متعلق به سده هفتم هجری قمری می باشد.

در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی از دو طرح خلاقانه هنرمندان صنایع دستی استان فارس رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، مراسم رونمایی از “نخستین خودروی آینه کاری شده” و “نمونه محصول خلاقانه نمدی” برگزار شد.
بنابراین گزارش، نخستین خودروی آینه کاری شده توسط ۲ هنرمند جوان آینه کار شیرازی با استفاده از حدود یکصد هزار قطعه آینه و با بکار بردن تکنیک آینه کاری و نقوش اصیل این هنر ارزشمند بومی استان طی یک سال فعالیت انجام شده است.
همچنین نمونه محصول خلاقانه نمدی، توسط هنرمند نمدمال شیرازی با استفاده از تکنیک نمدمالی سنتی و الهام از قلوه سنگ های حاشیه رودخانه با برخورداری از تمام خواص درمانی و کاربردی نمد ، تولید گردیده است.

 

 

“کلوخ‌پزان” رسمی ماندگار از گذشته‌های دوراقلیدی‌های استان فارس

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس مردم شهرستان اقلید در استان فارس با برپایی جشن شکر کلوخ پزان به استقبال فصل پاییز می روند. کلوخ پز یک رسم منحصربه‌ فرد و دیرینه است که در بین مردم اقلید رواج دارد.

آیین کلوخ پز در شهریورماه و همزمان با برداشت محصول سیب زمینی از مزارع برگزار می گردد و از قدیم الایام در شهرستان اقلید رواج داشته است . به این شکل که تمام مردم همزمان به شکرانه برداشت محصول سیب‌زمینی ، در یک روز در کنار زمینهای زراعی جمع می شوند و با کلوخ های زمین کشاورزی کوره هایی را آماده می کنند و مقداری سیب زمینی درآن می ریزند و پس از پختن آن را توزیع و به برپایی جشن می‌پردازند.

بنابراین گزارش این آیین سنتی در سال ۹۵ با شماره ثبت ۱۳۱۴ در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسیده است.

گفتنی است جشنواره کلوخ پزان با همکاری اداره میراث فرهنگی شهرستان اقلید، شورای اسلامی شهر، شهرداری و مجمع فعالین اجتماعی این شهرستان، روز جمعه ۲۴ شهریورماه سال جاری، ساعت ۱۴ در منطقه گردشگری چغرسیاه اقلید برگزار می شود.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در بازدید از مجموعه میراث‌جهانی پاسارگاد  تاکید کرد:«باید برای معرفی بیشتر مجموعه جهانی پاسارگاد تورهای گردشگری هدفمند تعریف شود.»

 

به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا، علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری امروز پنجشنبه ۲۰ مهر ۹۶ در جریان بازدید از محوطه مجموعه میراث جهانی پاسارگاد گفت:«معرفی ظرفیت های  بسیار جالب و ارزشمند این محوطه جهانی با تعریف تورهای هدفمند گردشگری باید در دستور کار قرار گیرد.»
او ادامه داد:«حضور گردشگران در  محوطه ها و سایت های تاریخی باید با برنامه ریزی درست و اجرای اقدامات مناسب  به ماندگاری در این محوطه ها منجر شود،ایجاد اقامتگاه برای گردشگران به منظور افزایش ماندگاری آن ها در محوطه های اثار تاریخی ایجاد اشتغال و درآمدزایی را نیز به دنبال خواهد داشت.»
خودشان با تاکید بر اینکه باید در استان فارس به عنوان یکی از استان های مهم کشور در حوزه فرهنگی و 
تاریخی باید فعال و پویا شود،یاداورشد:«حفظ و نگهداری از این اثار تاریخی اولویت ماست اما در عین حفاظت و نگهداری و رعایت استانداردها،معرفی این آثاررابااجرای برنامه ها و اقدامات مناسب در دستور کار قرار دهیم.»
معاون رییس جمهوری همچنین بر استفاده از افراد بومی و محلی در اجرای برنامه های گردشگری در پاسارگاد تاکید کرد و گفت:«آموزش نیروی انسانی بومی در این منطقه باید در دستور کار قرار گیرد تا جامعه محلی از منافع  وجود این اثار فرهنگی و تاریخی منافع شوند.»
مونسان تصریح کرد:«استفاده از تورلید رهای  متبحر و آموزش دیده در محوطه های تاریخی از دیگر موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد،چرا که این افراد علاوه بر معرفی اثار تاریخی
می‌توانند معرف فرهنگ و اصالت  ایرانی و اسلامی به گردشگران باشند.»
رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری بر سامان دهی محوطه میراث جهانی پاسارگاد تاکید کرد و افزود:«استان فارس باید با خلاقیت و ابتکار این اثار رابه گردشگران معرفی کند و توسعه گردشگری و به دنبال آن توسعه جامعه محلی را مورد توجه قرار دهد.»

دیدار مونسان با باستان شناس ایتالیایی

مونسان همچنین در این بازدید با جوزپا ماریا فازیو،پروفسور مرمت سنگ و کلو دیو پروسپری پورتا باستان شناس ایتالیایی محوطه پاسارگاد به گفت و گو پرداخت.
معاون رییس جمهوری حضور این باستان شناس را در محوطه پتاریخی پاسارگاد یک جاذبه گردشگری دانست و افزود:«همه ظرفیت های فرهنگی و تاریخی باید برای رشد  و توسعه گردشگری و پیشرفت جوامع محلی مورد استفاده قرار گیرند و البته این مهم باید با حفظ اصول حفظ و نگهداری اثار انجام شود.»

 

مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از مرمت و بازسازی ۷ بنای تاریخی در شهرستان جهرم خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : نظر به ضرورت حفاظت و بازسازی بناهای تاریخی، مرمت بناها و خانه های تاریخی و ثبتی شهرستان جهرم شامل بقعه شیخ خلیفه خفربا شماره ثبت ۶۷۸۳ ، بقعه شیخ جاماسب حکیم با شماره ثبت ۹۸۶ ، مسجد و مدرسه خان با شماره ثبت ۹۸۷، خانه اشراق با شماره ثبت۳۱۱۳۴ ، خانه دهقانی با شماره ثبت۳۰۱۱۶ و خانه طوفان با شماره ثبت ۲۶۶۴۹ در دستور کار قرار گرفت.
این مقام مسئول در تشریح جزئیات مرمت این آثار تاریخی اظهار داشت : مرمت بقعه شیخ خلیفه خفر در قسمت استحکام بخشی و بازسازی فضای پیرامونی بنا و احیا ء طاق بنا براساس طرح اولیه، بقعه شیخ جاماسب حکیم در قسمت بازسازی و مرمت سنگ نماهای چهار جبهه بنا ،در مسجد و مدرسه خان احیاء و بازسازی مقرنس ورودی مسجد و مدرسه ،احیا نمای خارجی بنای مدرسه و ادامه مرمت بخش داخلی حجره ها ، خانه اشراق بازسازی طاق های فرو ریخته بنا و بخش های مورد نیاز ، استحکام بخشی دیوارهای بیرونی و داخل بنا ، خانه دهقانی اجرای خاک برداری و کف سازی اتاق های هم کف، اندوه کاهگل نمای خارجی بنا، احیاء سر در بنا و خانه طوفان تکمیل مرمت بخشی داخلی زیرزمین و اتاق های طبقه فوقانی آن، ادامه تکمیل تأسیسات مورد نیاز بنا، با تخصیص اعتباری بالغ بر۵ میلیارد و ۳۵۰ میلیون ریال در دست اجرا می باشد.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس در پایان ابراز امیدواری کرد با انجام مرمت‌های گسترده بناها و خانه تاریخی در سطح استان، شرایطی مطلوب تر از قبل برای معرفی آثار و میراث استان فارس فراهم گردد.
گفتنی است شهرستان جهرم در ۱۹۰ کیلومتر جنوب شرقی شیراز واقع شده است این شهرستان علاوه بر ویژگی های تاریخی و مذهبی، دارای جاذبه های طبیعی همچون آبشار خفر چشمه آب گرم سیمکان است.همچنین بزرگ ترین غار دست ساز ایران با عنوان غار سنگ شکنان در این شهرستان قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس

دومین فصل از کاوش و گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه ثبتی پوستچی شیراز از ۱۸ شهریور ماه سال جاری آغاز و تا اول آبان ماه ادامه خواهد داشت.
گفتنی است این تپه تاریخی در ۴ اردیبهشت ماه سال ۹۵ با شماره ۳۱۴۶۳ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

اعضای کارگروه گردشگری استان فارس صبح دیروز ۲۸ مردادماه سال جاری پس از بازدید از تفرجگاه قدمگاه محمد حنفیه شهرستان بوانات، جلسه کارگروه گردشگری را با موضوع رفع موانع و مشکلات گردشگری این شهرستان در محل تفرجگاه مذکور برگزار کردند.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این جلسه با حضور شاپور رستمی معاون گردشگری و امور زائرین استاندار فارس ، سید موید محسن نژاد معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، محمد اسداللهی فرماندار شهرستان بوانات، مهرزاد بوستانی مدیرکل منابع طبیعی ، نبی اله مرادی مدیر کل محیط زیست استان فارس و دیگر اعضای کارگروه تشکیل شد.
بنابراین گزارش در این جلسه شاپور رستمی معاون گردشگری و امور زائرین استاندار فارس با بیان اینکه نگاه دولت یازدهم و همچنین دوازدهم به موضوع گردشگری بسیار ویژه بوده است گفت: ما با تمام توان از ایده و سرمایه گذاری هایی که بستر حضور گردشگر را در استان فراهم می سازند حمایت خواهیم کرد.
همچنین محمد اسداللهی فرماندار شهرستان بوانات نیز در این جلسه اظهار داشت : شهرستان بونات دارای پتانسیل های بسیار خوب در حوزه گردشگری است که خوشبختانه در چند سال اخیر با سرمایه گذاری بخش خصوصی در ایجاد زیرساختهای گردشگری بخصوص راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی زمینه توسعه و ایجاد اشتغال در این شهرستان فراهم شده است.
گفتنی است، در پایان این جلسه هیات مذکور از اردوگاه گردشگری غزال خاتون با مدیریت جواد یوسفی و چند واحد اقامتگاه بوم گردی در دست احداث بازدید نمودند.صبح دیروز ۲ شهریور ماه سال جاری همزمان با نخستین روز از هفته دولت با حضور استاندار فارس ، معاونین و مدیران کل استانداری فارس ، مدیرکل و معاونین میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مدیران و مسئولان استان، رئیس جامعه هتلداران فارس و جمعی از فعالان حوزه گردشگری فارس پروژه گردشگری هفت دریا افتتاح شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، در ابتدای این مراسم مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشتم شهریور و تبریک به مناسبت آغاز هفته دولت، در تشریح جزئیات این پروژه گردشگری گفت: امروز پروژه گردشگری هفت دریا با سرمایه گذاری ۳۵۰ میلیارد ریال در فاز اول و اشتغالزایی ۴۵ نفر در زمینی به مساحت ۲۱۰۰۰ متر مربع و زیر بنای ۴۰۰۰۰ متر مربع افتتاح می شود.
وی همچنین به افتتاح پروژه دیگر در این روز اشاره کرد و افزود: مجتمع گردشگری شرکت پدیده صوفی با سرمایه گذاری ۱۳۵ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۵۰ نفر در زمینی به مساحت ۳۵۵۰ مترمربع و زیربنای ۴۰۰۰ مترمربع به بهره برداری می رسد.
مدیرکل میراث فرهنگی ضمن اشاره به گردشگر پذیر بودن شهر شیراز و استان فارس با دارا بودن جاذبه های تاریخی، طبیعی،مذهبی و لزوم توسعه زیر ساختهای گردشگری ادامه داد: در سال اخیر ساخت مجموعه های گردشگری در فارس از ۱۸ درصد به ۲۲ درصد افزایش و ساخت اقامتگاه و هتل ها نیز با ۲۸ درصد رشد از تعداد ۶۰ واحد به ۷۷ واحد ارتقا یافته است.
امیری اضافه کرد : طی ۵ ماه اخیر سال جاری درخواست ایجاد تاسیسات گردشگری در استان فارس با احتساب موافقتهای اولیه،اصولی وایجاد صادر شده به رقم بیش از ۶۶۰۰ میلیارد ریال رسیده است که بی شک این رقم زمینه ساز رونق و توسعه گردشگری و ایجاد اشتغال در استان فارس خواهد بود.
این مقام‌مسئول در پایان از رشد ۲۷ درصد اقامت گردشگران خارجی در استان با ثبت بیش از ۲۱۰ هزار نفر شب اقامت در طی ۵ ماه سال ۹۶ خبر داد.
بنابراین گزارش در آیین افتتاح این پروژه سید محمد علی افشانی استاندار فارس نیز با بیان اینکه استان فارس مهم ترین استان گردشگری ایران است، گفت: هیچ استانی در ایران نیست که همه ظرفیتهای گردشگری را به صورت یکجا داشته باشد.
وی اظهارداشت: حرم مطهر حضرت شاهچرغ(ع) به عنوان مهم ترین زیارتگاه مردم جنوب کشور، بنای تخت جمشید به عنوان پایه تمدنی ایران و جهان و آرامگاه شاعرانی همچون حافظ و سعدی از جمله فرصتهای گردشگری استان به شمار می روند.
استاندار فارس با اشاره به رشد ۲۲۰ درصدی ورود گردشگران خارجی به استان فارس طی دوره چهار ساله دولت یازدهم نسبت به چهار سال قبل از آن افزود: بعد از برجام و توافق هسته ای میزان ورود گردشگران خارجی افزایش چشمگیری داشته است به طوری که در برخی از روزها حتی یک تخت خالی در هتل های شیراز وجود ندارد.
افشانی با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین نیازهای مسافران حمل و نقل مناسب است، عنوان کرد: با حضور وزیر محترم کشور، ۱۰/۵ کیلومتر مترو شیراز از فرودگاه تا چهارراه زند با چهار ایستگاه به بهره برداری رسید و پنج ایستگاه دیگر نیز تا پایان سال افتتاح خواهد شد.
وی همچنین از موافقت و تامین اعتبار مورد نیاز برای ادامه خط مترو شهر شیراز تا شهر صدرا در سفر دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به شیراز، پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصدی آزاد راه شیراز-اصفهان و بهره برداری آن تا سال آینده، هزینه ۲۵۰۰میلیارد ریال اعتبار برای ارتقای وضعیت فرودگاه بین المللی شیراز و در نظر گرفتن ۵۰۰ میلیارد ریال برای بهبود بخش خارجی این فرودگاه خبر داد.
استاندار فارس در پایان با تاکید بر این که سرمایه گذاری در حوزه گردشگری در استان فارس مورد حمایت ویژه خواهد بود، خاطر نشان کرد: صنعت گردشگری یکی از مهم ترین صنعتها برای ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی محسوب می شود.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس ۵ مهر ماه ۹۶ هیات ارزیاب پرونده ثبت جهانی محور ساسانی فارس از مجموعه تاریخی-طبیعی بیشاپور بازدید کرد.

 

بنابراین گزارش مجموعه تاریخی-طبیعی بیشابور در زمینی مستطیل به گونه‌ای طراحی شده که چهار دروازه و دو خیابان آن، یکدیگر را قطع می‌کند. یکی ازخیابان‌ها در جهت شمال به جنوب و دیگری شرق به غرب است و هر کدام در انتها به یکی از دروازه‌های شهر منتهی می‌شده‌اند. دروازه غربی، ورودی اصلی شهر بوده است.این شهر از دو بخش اصلی “ارگ سلطنتی” شامل آثار شاخصی مانند معبد آناهیتا، تالار تشریفات شاپور، ایوان موزاییک، کاخ والرین و منطقه “عامه نشین” شامل خانه‌های مسکونی، گرمابه، کاروانسرا و بازار تشکیل شده است.معبد آناهیتا، بناهای یادبود شهر بیشاپور، تالار تشریفات و ایوان موزائیک از دیگر بخش های معماری این شهر مهم و تاریخی ساسانی است.

روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در پی انتشار خبری با عنوان ” مقصر آتش سوزی در بازار وکیل میراث فرهنگی است” و همچنین در پی صحبتهای رئیس آتش نشانی شیراز که “میراث فرهنگی را مسئول ایمن سازی بازار دانسته و اظهار داشته است میراث فرهنگی مجوز زدن یک میخ برای نصب کپسول آتش نشانی را نمی دهد” مطالب ذیل را برای آگاهی افکار عمومی منتشر می نماید.

 

به اطلاع می رساند، در سال ۹۱ میراث فرهنگی فارس طرح احداث کانال تاسیسات و کف سازی کف فرش و مرمت بام بازار وکیل بمنظور ایمن سازی بازار و رفع آسیب های بصری در دستور کار قرار داد و علیرغم تعهد دستگاه های اجرایی مانند آتش نشانی، اداره برق و مخابرات، این اداره کل از محل اعتبارت تخصیص یافته، اقدام به احداث کانال تاسیسات و کف سازی سنگ فرش دو راسته علاقه بندها و ترکش دوزها و چهار سوق بازار وکیل جنوبی نمود.
عدم همراهی دستگاه های اجرایی مورد اشاره و نبود اعتبار مورد نیاز باعث گردید که از سال ۹۱ تا سال ۹۵ اقدام اجرایی جدید در خصوص کانال تاسیسات صورت نگیرد.
لیکن در سال ۹۵ با هماهنگی و همکاری میراث فرهنگی فارس، شهرداری و کسبه بازار تفاهم نامه ای جهت اقدامات مشترک منعقد و هم اکنون با نظارت میراث فرهنگی عملیات اجرای کانال تاسیسات و کف سازی سنگ فرش بازار وکیل شمالی و در ادامه آن بازار وکیل جنوبی با اعتبار ۱۸ میلیارد ریال در دست انجام است و به زودی عملیات مرمت پشت بام نیز شروع خواهد شد. شایان ذکر است هماهنگی های لازم با ادارات برق، مخابرات ، آتش نشانی جهت اجرای عملیات حین انجام کار و همچنین انتقال تاسیسات مورد نیاز صورت گرفته است که در این خصوص تعدادی از تابلوهای برق نیز توسط اداره مربوطه در بخشهایی از باز نصب و مسیرهای مورد نیاز تاسیسات نیز اجرا گردیده است.
اما در خصوص پیشگیری در برابر آتش سوزی در آثار و ابنیه تاریخی همچون بازار وکیل در شهری تاریخی مانند شیراز، انتظار می‌رود که سازمان آتش‌نشانی به جای رفع مسئولیت از خود، اقدامات و تجهیزات متناسب با این گونه مجموعه‌ها را پیش‌بینی و تامین کند و با اتخاذ تدابیر مدیریتی لازم در این زمینه، با این گونه بناها مانند مجتمع‌های تجاری مدرن برخورد نکند.
لذا انتشار مطالبی مبنی بر عدم‌ صدور مجوز توسط میراث فرهنگی برای نصب کپسول آتش نشانی جدا تکذیب شده و خلاف واقع است.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از مجموعه میراث‌جهانی پاسارگاد بازدید کرد.

به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا، علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری امروز پنجشنبه ۲۰ مهر ۹۶ در دومین روز سفر به استان فارس از این مجموعه تاریخی بازدید کرد.

مجموعه میراث جهانی پاسارگاد مجموعه‌ای از سازه‌های باستانی برجای‌مانده از دوران هخامنشی است که در شهرستان پاسارگاد در استان فارس جای گرفته‌است.

این مجموعه دربرگیرنده ساختمان‌هایی چون آرامگاه کوروش بزرگ، مسجد پاسارگاد، باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ دروازه، پل، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، ساختارهای دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری، محوطهٔ مقدس و تنگه بلاغی است.

این مجموعه، پنجمین مجموعه ثبت‌شده در فهرست آثار میراث جهانی در ایران است که در نشست یونسکو که در تیرماه سال ۱۳۸۳ در چین برگزار شد به دلیل دارا بودن شاخص‌های فراوان با صد در صد آرا در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

در این بازدید محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی توضیحاتی را در مورد وضعیت کاوش ها و مطالعات پاسارگاد به معاون رئیس جمهوری ارائه داد.

 

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس از تجلیل فعالان حوزه گردشگری استان فارس در مراسم ملی آیین گرامیداشت روز جهانی جهانگردی امروز ۴ مهر ماه سال جاری در محل سالن همایش های بین المللی اجلاس سران کشورهای اسلامی خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس سید موید محسن نژاد با بیان این خبر گفت: به مناسبت روز جهانی جهانگردی در مراسمی با حضور علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری، سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری محمد محب‌خدایی معاون گردشگری، جمشید حمزه‌زاده دبیر مجمع هماهنگی تشکل‌های گردشگری، مدیران و معاونان سازمان میراث‌فرهنگی، چند تن از نمایندگان مجلس، سفرای چند کشور خارجی و فعالان بخش خصوصی گردشگری در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی، از ۷ نفر برگزیده ملی صنعت گردشگری استان فارس تجلیل شد.
این مقام‌ مسئول ادامه داد: محسن کریمی علویجه لوکوموتیو ران برتر، سیروس زارع در حوزه طبیعت گردی و محمد حسین حسن پور مدیر مجموعه هفت خوان در حوزه تاسیسات گردشگری موفق به دریافت عنوان شایسته تقدیر سطح ملی شدند.
وی همچنین خاطر نشان کرد: از سوی معاون رئیس جمهور ۴ لوح به آقایان حمید رضا نور بخش مدیر واحد پذیرایی بین راهی آبشار ارژن ، اشکان شهسواری راهنمای گردشگری در حوزه تورهای ورودی ، علیرضا قاجار مدیر دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری گشت تور شیراز و امین طباطبایی مدیر خانه فرهنگ جاودان با عنوان برترینهای صنعت گردشگری در سطح ملی اهدا گردید.

صبح امروز ۵ مهر ماه سال جاری اسماعیل تبادار استاندار فارس و هیات همراه از دو پروژه ملی باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه ای واقع در شهر شیراز بازدید نمودند.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در این بازدید مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس ضمن خوش آمدگویی به استاندار و همراهان، از توجه ویژه استاندار در ابتدای قبول مسئولیت به پروژهای مذکور قدردانی نمود و با اشاره به نقش مهم این دو طرح ملی در تحول صنعت گردشگری شهر شیراز، به ارائه توضیحات، پیرامون عملیتهای اجرایی فنی و مهندسی صورت پذیرفته پرداخت.
این مقام مسئول با بیان اینکه عملیات اجرایی دو طرح در سال ۸۸ آغاز گردیده و در مجموع دارای ۲۶هزار مترمربع زیر بنا می باشند، اضافه کرد: پیشرفت فیزیکی پروژه ها در حال حاضر حدود ۴۵ درصد است و کارگاه های فنی هر دو پروژه فعال می باشند.
وی افزود: تاکنون ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار در این پروژه ها هزینه شده است و برای تکمیل و اتمام، ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز خواهد بود.
استاندار فارس نیز در این بازدید با تاکید بر تسریع در اتمام عملیات اجرایی این دو طرح ملی، خواستار ارائه اطلاعات دقیق کارشناسی، جهت اخذ تصمیمات اجرایی موثر شد.
گفتنی است،طرح باغ موزه مشاهیر به معرفی ۴۸ نفر از بزرگان ادبی ایران و جهان همتراز با حافظ مانند سعدی، خواجوی کرمانی، فردوسی، غزنوی، خیام، مولانا،، ملک الشعرای بهار، نیما یوشیج، صائب تبریزی گوته، هگل، شکسپیر، تولستوی، تاگور، دانته و … می پردازد و موزه منطقه ای با کاربری معرفی تاریخ و تمدن، فرهنگ، اقلیم، اشیا و دوره های تاریخی استان فارس به بهره برداری خواهد رسید.

با بیش از۱/۸ میلیارد ریال اعتبار،ساختمان ضلع شمالی خانه تاریخی نصیرالملک در دست مرمت

 

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس بمنظور بازدید از کارگاههای فعال تولید سفال، به شهرستان لار استان فارس سفر کرد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، حیدر علی زاهدیان نژاد در تاریخ ۲۶ آذرماه سال جاری، از ظرفیت و شرایط کارگاههای فعال تولید سفال شهرستان لار بازدید کرد.

بنا بر این گزارش در بررسی های بعمل آمده توسط معاون صنایع دستی فارس، ۹ کارگاه متمرکز فعال سفالگری با چرخ در یک محل شناسایی شد که توسط پیشکسوتان این هنر با اشتغال زایی ۲۰ نفر به صورت مستقیم اداره می شود.

طی تحقیقات صورت پذیرفته ازاین هنرمندان پیشکسوت، هر کارگاه به طور متوسط سالانه ۹۶۰۰ قطعه کوزه و سایر محصولات سفالی تولید می کنند که فروشی بالغ بر ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال را به همراه دارد.

گفتنی است، تولیدات این کارگاه علاوه بر اسال به شهرها و استانهای جنوبی کشور، بخشی از آن نیز به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر می گردد .

ایجاد خلاقیت در گردشگری،با بهره گیری از فرصت های منحصر بفرد معماری دیار پارس درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس

سفیر کره جنوبی بر اعلام آمادگی همکاری های دو جانبه در آینده نزدیک با استان فارس در حوزه گردشگری و تبادلات گردشگر تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، سفیر کره جنوبی که برای شرکت در مراسم افتتاحیه نهمین نمایشگاه گردشگری پارس به شیراز سفر کرده بود زمان ترک شیراز در گفتگوی کوتاه خود با مهران سوخکیان مسئول کمیته تشریفات و امور بین الملل ستاد نمایشگاه مذکور ضمن ابراز رضایتمندی از کیفیت نمایشگاه، بر همکاری‌های دو جانبه در آینده نزدیک با استان فارس در حوزه گردشگری و تبادلات گردشگر تأکید کرد.

بنا براین گزارش به نقل از مسئول کمیته تشریفات و امور بین الملل نمایشگاه گردشگری پارس، سفیر کره جنوبی از اعلام آمادگی برای همکاری با دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری شاخص در شیراز به منظور ارائه خدمات روادید به گردشگران خبر داد.

سفیر کره جنوبی همچنین به همکاری های فی مابین در حوزه تخصصی آموزش بمنظور ارتقا سطح کیفی کارکنان شاغل در واحدهای اقامتی، برگزاری تورهای آشنا سازی و حضور در نمایشگاه های گردشگری نیز اشاره کرد.

گفتنی است سفیر کره جنوبی در سفر خود به ایران ضمن حضور در مراسم افتتاح نهمین نمایشگاه گردشگری پارس در شیراز از جاذبه های دیدنی استان فارس بازدید و در توصیف باغ جهانی ارم اظهار داشت: باغ جهانی ارم از گنجینه های بی بدیل گردشگری شیراز است.

ایجاد خلاقیت در گردشگری،با بهره گیری از فرصت های منحصر بفرد معماری دیار پارس درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس

 

فرماندار شیراز با حضور در محل دبیرخانه  نهمین نمایشگاه گردشگری پارس ضمن اطلاع از برنامه ها و فعالیتهای صوت گرفته، از زحمات عوامل برگزار کننده نمایشگاه قدردانی کرد.

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس، حیدر عالیشوندی فرماندار شیراز، با توجه به اهمیت ویژه نهمین نمایشگاه گردشگری پارس، صبح امروز ۱۲ آذرماه سال جاری از دبیرخانه ستاد اجرایی نمایشگاه بازدید و در جریان اقدامات اجرایی این رویداد بزرگ گردشگری شهر شیراز قرار گرفت.

وی در نشست صمیمانه با عوامل برگزار کننده این نمایشگاه با ابراز خرسندی از اجرای این رویداد پس از وقفه چند ساله، خواستار انسجام، استمرار و برنامه ریزی مدون در عملیاتی شدن هر چه بهتر رویدادهای گردشگری در سطح استان شد.

فرماندار شیراز ادامه داد: بخش دولتی بایستی با تدوین استراتژی علمی-عملیاتی و مشارکت بخش خصوصی راه را برای سرمایه گذاری و توسعه زیر‌ساخت‌های گردشگری استان  تسهیل نماید.

این مقام مسئول بر لزوم معرفی و توانمندسازی کلیه ظرفیتهای  منحصر به فرد گردشگری استان تأکید و افزود: با تحقق این امر می‌توان در راستای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال گام های اساسی برداشت.

وی در پایان خاطر نشان کرد: فرمانداری شیراز ضمن حمایت از سرمایه گذاری در شهر شیراز تمام تلاش خود را برای رفع موانع توسعه و رونق این صنعت به کار خواهد گرفت.

ایجاد خلاقیت در گردشگری،با بهره گیری از فرصت های منحصر بفرد معماری دیار پارس درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس

‍ بازدید معاون رئیس جمهور از دو پروژه بزرگ گردشگری شیراز

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگر‌ی فارس امروز ۱۶ آذر ماه، دکتر محمد باقر نوبخت معاون رییس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با همراهی مهندس اسماعیل تبادار استاندار فارس، نمایندگان مردم شیراز و استان  فارس در مجلس شورای اسلامی و مقامات ارشد استان، از کارگاه پروژه های موزه منطقه ای و باغ موزه مشاهیر شیراز بازدید نمود.

بنابراین گزارش در این بازدید، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس، توضیحاتی پیرامون این دو پروژه ارائه کرد.

وی اظهار داشت: پروژه باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه ای دو پروژه مهم و بزرگ گردشگری شیراز محسوب می شوند که در مجموع بالغ بر ۴۰ هزار مترمربع وسعت و ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی هستند.

طرح ساخت باغ موزه مشاهیر شیراز اخیرا بر طبق ماده ۲۷ قانون برنامه و بودجه، توسط سازمان میراث فرهنگی کشور به مدت زمان ۳ سال به روش Bot در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته است و با واگذاری این پروژه بزرگ، بخش خصوصی به مدت ۱۳ سال  از فضای تجاری و پارکینگ بهره برداری خواهد کرد و موزه نیز در اختیار میراث فرهنگی قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به اینکه موزه منطقه ای از موزه های ارزشمند کشور به حساب می آید و قابلیت واگذاری به بخش خصوصی را ندارد پیشنهاد می شود جهت تسریع در تکمیل عملیات اجرایی آن، ردیف اعتباری مستقل توسط دولت به این پروژه تخصیص یابد.

گفتنی است برای تکمیل پروژه مذکور رقمی بالغ بر ۴۴۰ میلیارد اعتبار مورد نیاز می باشد.

تجلیل از مدیر کل و مشاور امور بانوان میراث فرهنگی فارس

 

 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس با اهداء لوح تقدیر از مدیر کل و مشاور امور بانوان اداره کل میراث فرهنگی فارس تجلیل کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی فارس،چهارمین جلسه کارگروه تخصصی بانوان و خانواده استان فارس با هدف تقدیر از فعالان حوزه بانوان و خانواده دستگاه های اجرایی، صبح امروز یکشنبه ۵ آذر ماه سال جاری به ریاست هادی پژوهش ،معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری فارس و با حضور سیده معصومه دستغیب مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری فارس، مدیران کل و مشاوران امور بانوان ادارات، در محل سالن شهید قاضی استانداری فارس برگزار شد.

بنا بر این گزارش، در این جلسه از  اقدامات مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی و شهلا سام مشاور امور بانوان این اداره کل با اهدا لوح تقدیر، قدرانی گردید.