در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی، از ۵ پلاک(کاشی) ماندگار به نام پیشکسوتان و اساتید این حوزه رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، بعد از ظهر ۲۰ خرداد ماه همزمان با (۱۰ ژوئن /۲۰خرداد)روز جهانی صنایع دستی طی مراسمی با حضور محمد ابراهیم فروزانی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان، مسئولین استانی، پیشکسوتان و هنرمندان صنایع دستی استان فارس، آیین رونمایی از ۵ پلاک(کاشی) ماندگار به نام اساتید برجسته این هنر-صنعت برگزار گردید.
بنا بر این گزارش، این کاشی ها بر سر در خانه استاد بهرام منبتی هنرمند منبت، استاد عبدالخالق گلریز خاتمی هنرمند خاتم ساز، استاد احمد شیشه گر هنرمند کاشی هفت رنگ، استاد علی اصغر تجویدی هنرمند نگارگری و استاد رضا جانعلی پور هنرمند مقرنس نصب می شود.
گفتنی است طرح کاشی ماندگار، وفق وظایف سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در جهت حفظ میراث فرهنگی ناملموس و معنوی ایران، وظیفه شناسایی و معرفی محل سکونت هنرمندان، اهالی فرهنگ، علم و دین را برعهده دارد.
شخصیت‌هایی که در این طرح قرار می‌گیرند شامل چهره‌های شاخص و تأثیرگذار در یک رسته فرهنگی هستند که توانسته‌اند در دوران فعالیت خود مرزهای جدیدی را بیافرینند یا در جهت حفظ و حراست یک یا چند حوزه میراث هنری، فرهنگی و معنوی ایران تلاش کرده باشند و به‌عنوان چهره‌ای ماندگار شناخته شوند.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیروز۲۲ خرداد ۹۶ از نمایشگاه و تولیدات زنده هنرهای سنتی وابسته به معماری در محل ارگ کریم خان شیراز بازدید کرد.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، به مناسبت هفته صنایع دستی حجت السلام و المسلمین محمد رضا حشمتی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس،بهزاد مریدی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بهمراه تعدادی از مسئولان استانی از نمایشگاه و تولیدات زنده هنرهای سنتی وابسته به معماری در محل ارگ کریم خان شیراز بازدید و در پایان از اساتید صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس تجلیل نمودند.
در این نمایشگاه غرفه های و کارگاه های رشته هایی همچون خاتم، آینه کاری، گره چینی و اورسی قلم زنی،کاشی هفت رنگ، مقرنس، سنگ تراشی تا تاریخ ۲۵ خرداد از ساعت ۱۷ الی۲۱ برپا است.
گفتنی است، در پایان این بازدید از اساتید صنایع دستی و هنرهای های سنتی استان، آقایان صنایعی در رشته آینه کاری، قدرت در رشته گره چینی ، فلاح پور در رشته خاتم، شیشه گر در رشته کاشی هفت رنگ، حمیدی در رشته قلم زنی،جانعلی پور در رشته مقرنس و شبیه در رشته سنگ تراشی تجلیل شد. همچنین از سه شاگرد این اساتید ( ابراهیم پوراز شاگردان استاد فلاح پور، مرادی پوراز شاگردان استاد شیشه گر و پیروی نیا از شاگردان استاد شبیه ) تقدیر بعمل آمد.

معاون صنایع دستی استان فارس از احیای شورای تخصصی اساتید هنرهای سنتی و صنایع دستی این استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی فارس زهرا الحمدی در این خصوص چنین گفت:”شورای تخصصی اساتید صنایع دستی و هنرهای سنتی در سال های گذشته – نیمه دوم دهه ۸۰- در معاونت صنایع دستی با هدف بهره مندی از تجارب و نظرات کارشناسی اساتید خبره در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی تشکیل شد و به عنوان یک اتاق فکر ارزشمند در این مجموعه به فعالیت پرداخت اما متاسفانه این تلاش به دلایلی دوام زیادی نداشت”.
وی همچنین افزود: “با توجه به تاکیددکتر امیری مدیر کل محترم میراث فرهنگی استان فارس مبنی بر ضرورت ایجاد اتاق فکر صنایع دستی، این معاونت با رویکرد مشورتی و با هدف ارتقاء مجموعه در عمل به وظایف ذاتی و حاکمیتی خود در نظر دارد شورای تخصصی اساتید صنایع دستی و هنرهای سنتی را احیا نماید و با بهره مندی از نقطه نظرات و تجربیات این اساتید برنامه ها و عملکرد خود را در حوزه های آموزش و پژوهش، توسعه و ترویج، برگزاری نمایشگاه ها و برپایی بازارچه های فصلی و مناسبتی، برگزاری همایش های علمی و حمایت از تولید ارتقا بخشد.”
الحمدی در ادامه گفت:” در نخستین مرحله از احیای شورای مذکور ، این معاونت به شناسایی اساتید در حوزه های مختلف پرداخته و ب
ا پایان یافتن این مرحله از کار، شورای تخصصی در معاونت صنایع دستی آغاز به کار خواهد نمود.”