در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی از دو طرح خلاقانه هنرمندان صنایع دستی استان فارس رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، مراسم رونمایی از “نخستین خودروی آینه کاری شده” و “نمونه محصول خلاقانه نمدی” برگزار شد.
بنابراین گزارش، نخستین خودروی آینه کاری شده توسط ۲ هنرمند جوان آینه کار شیرازی با استفاده از حدود یکصد هزار قطعه آینه و با بکار بردن تکنیک آینه کاری و نقوش اصیل این هنر ارزشمند بومی استان طی یک سال فعالیت انجام شده است.
همچنین نمونه محصول خلاقانه نمدی، توسط هنرمند نمدمال شیرازی با استفاده از تکنیک نمدمالی سنتی و الهام از قلوه سنگ های حاشیه رودخانه با برخورداری از تمام خواص درمانی و کاربردی نمد ، تولید گردیده است.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان فارس از متلاشی شدن ۳ باند حفاری غیرمجاز در ۳ شهرستان استان فارس خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، سرهنگ آیت اله عیدی پور امروز سه شنبه ۲۲ خرداد ماه جاری گفت: طی سه روز گذشته در سه عملیات موفق در شهرستانهای جهرم، فیروزآباد و مرودشت تعداد ۷ نفر حفار غیرمجاز که به قصد تحصیل اموال تاریخی(عتیقه) در حریم آثار تاریخی فرهنگی اقدام به حفاری کرده بودند دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.
وی با تاکید به اینکه این عملیات ها که پس از کسب اخبار و اطلاعات از سوی دوستداران میراث فرهنگی و انجام ساعت ها کار تحقیقاتی ، مراقبتی و اجرای کمین از سوی نیرویهای پرتلاش یگان حفاظت میراث فرهنگی و با همکاری و حضور به موقع نیروهای انتظامی و تعامل بسیار خوب مراجع قضایی صورت گرفت. ضمن ناکام ماندن سودجویان و دستگیری تعدادی از اعضاء سه باند مذکور تعداد ۳ دستگاه خودرو، ۲ دستگاه موتوربرق، ۲ دستگاه پیکور، ۲ دستگاه بالابر و ۸ عدد ادوات حفاری کشف و ضبط گردید.
عیدی پور در ادامه خاطرنشان کرد: پرونده این افراد پس از بررسی و اقدامات اطلاعاتی جهت شناسایی اعضاء باند توسط نیروی انتظامی تکمیل و به مراجع قضایی ارجاع داده خواهد شد.

نمایشگاه صنایع دستی در شهرستان بوانات استان فارس برپا شد

اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان بوانات به مناسبت بزرگداشت هفته صنایع دستی و در راستای شعار سال “حمایت از کالای ایرانی” ، نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی در این شهرستان برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس، به نقل از حسین پور اسد مسئول میراث فرهنگی شهرستان بوانات، در این نمایشگاه محصولات صنایع دستی و هنرهای سنتی شهرستان شامل تولیدات عشایر گلیم ،جاجیم و مصنوعات گلیم،خاتم، معرق، تذهیب روی چوب، سنگ های تزئینی و عقیق بوانات، چقه بافی یا همان چیق بافی و نمد مالی از تاریخ ۲۰ لغایت تا۲۵ خرداد ماه جاری، واقع در کارگاه صنایع دستی اداره میراث فرهنگی شهرستان در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: همچنین به منظور حمایت از صنعتگران و هنرمندان و در راستای تحقق اهداف شعار سال “حمایت از کالای ایرانی” مسئولین شهرستان از جمله محسن پورزارعی فرماندار،حجت الاسلام و المسلمین علی مدد زارع امام جمعه، سرهنگ محمود حسامپور فرمانده سپاه، علی ایزدی بخشدار مرکزی، حسین برزگر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد و علی یوسفی دهیار روستای سیمکان از این نمایشگاه بازدید کردند.

بنا بر این گزارش پور اسد خاطر نشان کرد: فرماندار بوانات در بازدید خود ضمن تاکید بر ظرفیت صنایع دستی بوانات در رشته هایی مانند نمد مالی، چقه بافی، گلیم بافی و به خصوص گوهر تراشی که با استفاده از سنگ معادن شهرستان انجام می شود، گفت: باید با همکاری دستگاه های اجرایی ضمن فراهم نمودن زمینه آموزش تخصصی برای متقاضیان و هنرجویان، تلاش در جهت ارائه تسهیلات و ایجاد اشتغال در این حوزه در دستور کار قرار گیرد.

معرفی ۹ چهره ماندگار صنایع دستی استان فارس در محور حافظیه

به مناسبت هفته بزرگداشت صنایع دستی، بنر معرفی ۹ چهره ماندگار صنایع دستی استان فارس در محور حافظیه نصب شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس، در هفته بزرگداشت صنایع دستی، به همت معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس برای اولین بار طرح معرفی اساتید این حوزه در قالب بنر و نصب در مکان پر تردد شهر، جهت آشنایی عموم اجرا شد.

بنابر این گزارش، در مرحله اول این طرح، که با هدف معرفی عمومی و تجلیل از سالها تلاش پیشکسوتان پیش بینی شده است، بنر تصویر و شرح فعالیت ۹ نفر از اساتید برتر و ملی رشته های مختلف صنایع دستی استان فارس در محور حافظیه شیراز نصب گردید.

گفتنی است، در این طرح دوره ای و ادامه دار، استادان حسنعلی صرافت در رشته گره کاشی با ۷۰ سال فعالیت، قزبس شهریاری جورگی در رشته بافت انواع زیر انداز ها با ۶۰ سال فعالیت، محمد جعفر طالبان پور در رشته گره چینی با ۷۰ سال فعالیت، عبدالرحیم نعمتی در رشته صحافی با ۵۵ سال فعالیت، اکبر کاراندیش در رشته کاشی تراش با ۶۵ سال فعالیت، مرتضی نقاشیان حقیقی در رشته نقاشی دیواری با ۶۵ سال فعالیت، جلال غلامی در رشته خاتم سازی با ۶۰ سال فعالیت، سید قاسم پوشگان در رشته چلنگری(آهنگری سنتی) با ۷۰ سال فعالیت و امراله سید سیرجانیان در رشته کاشی کاری سنتی با ۶۰ سال فعالیت، به عنوان میراث معنوی این استان در اذهان ماندگار شدند.

مراسم گرامیداشت روز جهانی صنایع دستی عصر روز۲۰ خردادماه، با حضور مسئولان استان فارس در این حوزه، به منظور گرامیداشت جایگاه صنایع دستی و تجلیل و تقدیر از پیشکسوتان و هنرمندان برتر این عرصه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، در ابتدای این مراسم حیدرعلی زاهدیان نژاد معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی فارس، ضمن تبریک این روز با بیان بخشی از اقدامات صورت گرفته در زمینه آموزش، تولید، بازرگانی و توسعه صنایع دستی استان گفت: درسال گذشته زمینه آموزش برای ۸۵۰ نفر در ۱۱ رشته صنایع دستی فراهم و برای ۴۷۹ نفر گواهی پایان دوره و برای ۵۷۶ نفر نیز مجوز صادر شد.

وی همچنین از صدور هزار و ۱۴۸ پروانه انفرادی کارگاهی و ۷۱۶ پروانه مشاغل خانگی در ۳۱ رشته خبر داد.

معاون صنایع دستی فارس با ابراز رضایت از فعال بودن ۷۰ شرکت تعاونی و حدود ۸۰۰ کارگاه تولیدی فعال صنایع دستی در استان ادامه داد: ۲۰۰ هزار صنعتگر در ۸۰ رشته فعال صنایع دستی در استان فارس مشغول به فعالیت می باشند.

این مقام مسئول همچنین به برگزاری ۷ نمایشگاه دایمی، ۶۵ بازارچه موقت، ۲۶ نمایشگاه در شهرستان های استان‌ و ۲ نمایشگاه بین‌المللی در سال ۹۶ اشاره کرد.

زاهدیان نژاد همچنین رقم به دست آمده از صادرات صنایع دستی یک میلیون و ۷۶۱ هزار دلار و رقم حاصل از فروش بازارچه های نوروزی سال جاری را یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اعلام کرد.

معاون صنایع دستی استان فارس با تاکید بر نقش صنایع دستی در اشتغال زایی اضافه کرد: در جهت توسعه صنایع دستی شهری موضوع خانه محله های صنایع دستی در دستور می باشد، ضمن اینکه ۶۱۴ طرح اشتغال پایدارروستایی با رقم ۱۷ میلیارد تومان تسهیلات در مجموع به بانک ارسال شده است.

درادامه این مراسم حسین همتی مدیر عامل اتحادیه‌ صنایع دستی استان فارس نیز با تاکید بر ضرورت حمایت همه جانبه از صنایع دستی استان در سال حمایت از کالای ایرانی خواستار پیگیری استانداری برای حذف ارزش افزوده از صنایع دستی فارس مانند سایر استان‌ها و معافیت پرداخت مالیات از صنایع دستی شد.

محمد ابراهیم فروزانی معاون گردشگری و زیارتی استانداری فارس نیز در بخش دیگر مراسم گفت: صنایع دستی بخشی از فرهنگ و باید برای فعال کردن بخش تجاری و بازرگانی این هنر جدی‌تر و مطالبانه‌ گرانه عمل نماییم.

وی با اشاره به نقش کلیدی شهرداری در تامین زمینه برپایی بازارچه های فروش صنایع دستی افزود: باید زمینه عجین شدن این هنر ارزشمند با زندگی مردم فراهم شود

فروزانی با بر اصلاح ضعف خود در بازرگانی و جذب بازارهای کشورهای حوزه خلیج فارس اضافه کرد: یادگیری قواعد تجارت مدرن و جهانی و توسعه کارگاه‌های شهری و روستایی یکی از راهکارهای رفع مظلومیت از صنایع دستی است.

معاون گردشگری استانداری فارس همچنین خواستار استفاده از توانمندی و خلاقیت بانوان و جوان در جهت تحول، ایجاد اشتغال پایدار و توسعه اقتصادی در حوزه صنایع دستی شد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس نیز با تبریک این روز به هنرمندان این عرصه و تقدیرازتلاشهای فعالان این حوزه اظهارکرد: صنایع دستی یکی از بهترین راه‌های توسعه اقتصاد، کارآفرینی،کاهش نرخ بیکاری و قدم برداشتن در راستای تحقق شعارسال است.

مصیب امیری با اعلام راه‌اندازی ۴ بازارچه دائمی برای فروش صنایع دستی از قرار دادن یک روز برای فروش صنایع دستی در محوطه فضای گردشگری بلوار چمران شیراز سخن گفت و از هنرمندان تقاضا کرد که در این زمینه همراهی و همکاری لازم را برای فراهم شدن زمینه بازاریابی و فروش صنایع دستی داشته باشند.

بنابراین گزارش، درپایان این مراسم ضمن تجلیل از هنرمندان و پیشکسوتان عرصه صنایع دستی استان، رونمایی از ۵ پلاک ماندگار به نام اساتید برجسته صنایع دستی استان فارس، ماکت کتاب منبت آباده و دو طرح خلاقانه هنرمندان شیرازی انجام شد.

 

 

“کلوخ‌پزان” رسمی ماندگار از گذشته‌های دوراقلیدی‌های استان فارس

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس مردم شهرستان اقلید در استان فارس با برپایی جشن شکر کلوخ پزان به استقبال فصل پاییز می روند. کلوخ پز یک رسم منحصربه‌ فرد و دیرینه است که در بین مردم اقلید رواج دارد.

آیین کلوخ پز در شهریورماه و همزمان با برداشت محصول سیب زمینی از مزارع برگزار می گردد و از قدیم الایام در شهرستان اقلید رواج داشته است . به این شکل که تمام مردم همزمان به شکرانه برداشت محصول سیب‌زمینی ، در یک روز در کنار زمینهای زراعی جمع می شوند و با کلوخ های زمین کشاورزی کوره هایی را آماده می کنند و مقداری سیب زمینی درآن می ریزند و پس از پختن آن را توزیع و به برپایی جشن می‌پردازند.

بنابراین گزارش این آیین سنتی در سال ۹۵ با شماره ثبت ۱۳۱۴ در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسیده است.

گفتنی است جشنواره کلوخ پزان با همکاری اداره میراث فرهنگی شهرستان اقلید، شورای اسلامی شهر، شهرداری و مجمع فعالین اجتماعی این شهرستان، روز جمعه ۲۴ شهریورماه سال جاری، ساعت ۱۴ در منطقه گردشگری چغرسیاه اقلید برگزار می شود.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی میراث فرهنگی فارس از اتمام عملیات اجرایی ساختمان موزه تخصصی نورآباد در استان فارس تا بهمن ماه و همزمان با ایام مبارک دهه فجر خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس جمشید معینی طی سفر روز گذشته خود به شهرستان نورآباد و در بازدید از پروژه ساخت موزه این شهرستان گفت: با توجه به غنای تاریخی، طبیعی و فرهنگی موجود پس از چند سال وقفه روند ساخت موزه با پیگیری های این اداره کل مجددا از سر گرفته شد.
این مقام مسئول ادامه داد: موزه مذکور در شرق شهر نورآباد در زمینی به مساحت تقریبی ۲ هزار متر مربع در دو طبقه در حال ساخت است که طبقه اول آن مشتمل بر گالری نمایش آثار، سالن کنفرانس و نمایشگاه‌های موقت است. همچنین در طبقه همکف این موزه تخصصی فضاهای اداری، خدماتی، آموزشی و گنجینه امن قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه تا کنون ۱۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال برای ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی این موزه از طرف اداره کل هزینه شده است، اظهار داشت: امیدواریم با تلاشهای صورت گرفته عملیات ایجاد ساختمان موزه تا ایام دهه فجر به اتمام و پس از آن با تامین اعتبار مورد نیاز، موزه را تجهیز و به بهره برداری رسانیم.
شایان ذکر است معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی میراث فرهنگی فارس در ادامه سفر خود بمنظور بررسی ظرفیتهای گردشگری، طبیعت گردی و بوم گردی این شهرستان از منطقه بوان بازدید و خواستار ساماندهی فضاهای پذیرایی و اقامتی این منطقه شد.
گفتنی است شهرستان نورآباد، دارای آثار تاریخی و مذهبی همچون قلعه سفید، آتشکده پارتی میل اژدها، نقش برجسته بهرام ساسانی در سراب بهرام،قلعه شیر حاجی، امامزاده شاه زاده علاءالدین و جاذبه های طبیعی مانند منطقه بوان یا بهشت گمشده که در حدود ۲۰ کیلومتری از شهر نورآباد، تنگسا و … می باشد.

 

ساسان مبینی مدیر کل دیوان محاسبات استان فارس با همراهی جمشید معینی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی میراث فرهنگی فارس و کارشناسان این اداره کل روز گذشته از روند اجرایی پروژه های باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه ای واقع در شیراز بازدید نمودند.

 

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ساسان مبینی در حاشیه بازدید از این دو پروژه ضمن تقدیر و ابراز رضایت از سرعت عمل اداره کل میراث فرهنگی فارس در جذب منابع مالی و عملیات اجرایی این طرح ها تاکید کرد: امیدواریم در سال مالی پیش رو اقدامات اجرایی با همین روند رو به رشد ادامه داشته باشد.
وی افزود: واقع شدن چنین طرح هایی با این وسعت می تواند در آینده نزدیک در توسعه بیش از پیش صنعت گردشگری شهر شیراز نقش به سزایی را ایفا کند.
بنابراین گزارش در این بازدید جمشید معینی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی میراث فرهنگی استان و کارشناسان اداره‌کل گزارش مفصلی از نحوه اجرای این پروژه ها ارائه کردند.
معاون توسعه مدیریت در گزارش خود از پیشرفت فیزیکی ۴۱ درصدی پروژه باغ موزه مشاهیر و پیشرفت ۴۴ درصدی عملیات اجرایی موزه منطقه ای در شمال مجموعه تاریخی- فرهنگی حافظیه خبر داد.
معینی همچنین در تشریح این دو طرح گفت: طرح باغ موزه مشاهیر به معرفی ۴۸ نفر از بزرگان ادبی ایران و جهان همتراز با حافظ مانند سعدی، خواجوی کرمانی، فردوسی، غزنوی، خیام، مولانا،، ملک الشعرای بهار، نیما یوشیج، صائب تبریزی گوته، هگل، شکسپیر، تولستوی، تاگور، دانته و … می پردازد و موزه منطقه ای با کاربری معرفی تاریخ و تمدن، فرهنگ، اقلیم، اشیا و دوره های تاریخی استان فارس به بهره برداری خواهد رسید.
وی در پایان خاطر نشان کرد: در صورت تخصیص اعتبارات لازم ، این دو پروژه در کمترین زمان به بهره‌برداری خواهند رسید که بی شک تحولی شگرف در گردشگری شهر شیراز روی خواهد داد.


 

اعضای کارگروه گردشگری استان فارس صبح دیروز ۲۸ مردادماه سال جاری پس از بازدید از تفرجگاه قدمگاه محمد حنفیه شهرستان بوانات، جلسه کارگروه گردشگری را با موضوع رفع موانع و مشکلات گردشگری این شهرستان در محل تفرجگاه مذکور برگزار کردند.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این جلسه با حضور شاپور رستمی معاون گردشگری و امور زائرین استاندار فارس ، سید موید محسن نژاد معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، محمد اسداللهی فرماندار شهرستان بوانات، مهرزاد بوستانی مدیرکل منابع طبیعی ، نبی اله مرادی مدیر کل محیط زیست استان فارس و دیگر اعضای کارگروه تشکیل شد.
بنابراین گزارش در این جلسه شاپور رستمی معاون گردشگری و امور زائرین استاندار فارس با بیان اینکه نگاه دولت یازدهم و همچنین دوازدهم به موضوع گردشگری بسیار ویژه بوده است گفت: ما با تمام توان از ایده و سرمایه گذاری هایی که بستر حضور گردشگر را در استان فراهم می سازند حمایت خواهیم کرد.
همچنین محمد اسداللهی فرماندار شهرستان بوانات نیز در این جلسه اظهار داشت : شهرستان بونات دارای پتانسیل های بسیار خوب در حوزه گردشگری است که خوشبختانه در چند سال اخیر با سرمایه گذاری بخش خصوصی در ایجاد زیرساختهای گردشگری بخصوص راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی زمینه توسعه و ایجاد اشتغال در این شهرستان فراهم شده است.
گفتنی است، در پایان این جلسه هیات مذکور از اردوگاه گردشگری غزال خاتون با مدیریت جواد یوسفی و چند واحد اقامتگاه بوم گردی در دست احداث بازدید نمودند.



محسن طیبی مسئول میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خرمبید از افتتاح نمایشگاه صنایع دستی به مناسبت آغاز هفته دولت در این شهرستان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس محسن طیبی گفت :این نمایشگاه با حضور محمد صادق کریمی فرماندار و دیگر مسئولین شهرستان به مناسبت هفته دولت در محل کاروانسرای قاجاریه صفاشهر افتتاح و از یکم تا چهارم شهریورماه سال جاری برپا می باشد.
وی با اشاره به نمایش آثار مردم شناسی در این نمایشگاه، اضافه کرد : همچنین در این نمایشگاه تولیدات هنرمندان صنایع دستی در رشته های معرق سنگ ،گره چینی، پیکرتراشی ،گلیم و جاجیم نمد مالی ، سرمه دوزی و … در معرض دید علاقه مندان قرا دارد.
طیبی ادامه داد : این نمایشگاه در قالب جشنواره سنتی خرمبید و با همکاری اداره فرهنگی و ارشاد اسلامی این شهرستان در حال برگزاری است .
مسئول اداره میراث فرهنگی خرمبید در پایان گفت : در تلاشیم تا این نمایشگاه را در همین محل کاروانسرای قاجاری صفاشهر با همکاری اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان به نمایشگاه و بازارچه دائمی صنایع دستی تبدیل نماییم.



صبح دیروز ۲ شهریور ماه سال جاری همزمان با نخستین روز از هفته دولت با حضور استاندار فارس ، معاونین و مدیران کل استانداری فارس ، مدیرکل و معاونین میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مدیران و مسئولان استان، رئیس جامعه هتلداران فارس و جمعی از فعالان حوزه گردشگری فارس پروژه گردشگری هفت دریا افتتاح شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، در ابتدای این مراسم مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشتم شهریور و تبریک به مناسبت آغاز هفته دولت، در تشریح جزئیات این پروژه گردشگری گفت: امروز پروژه گردشگری هفت دریا با سرمایه گذاری ۳۵۰ میلیارد ریال در فاز اول و اشتغالزایی ۴۵ نفر در زمینی به مساحت ۲۱۰۰۰ متر مربع و زیر بنای ۴۰۰۰۰ متر مربع افتتاح می شود.
وی همچنین به افتتاح پروژه دیگر در این روز اشاره کرد و افزود: مجتمع گردشگری شرکت پدیده صوفی با سرمایه گذاری ۱۳۵ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۵۰ نفر در زمینی به مساحت ۳۵۵۰ مترمربع و زیربنای ۴۰۰۰ مترمربع به بهره برداری می رسد.
مدیرکل میراث فرهنگی ضمن اشاره به گردشگر پذیر بودن شهر شیراز و استان فارس با دارا بودن جاذبه های تاریخی، طبیعی،مذهبی و لزوم توسعه زیر ساختهای گردشگری ادامه داد: در سال اخیر ساخت مجموعه های گردشگری در فارس از ۱۸ درصد به ۲۲ درصد افزایش و ساخت اقامتگاه و هتل ها نیز با ۲۸ درصد رشد از تعداد ۶۰ واحد به ۷۷ واحد ارتقا یافته است.
امیری اضافه کرد : طی ۵ ماه اخیر سال جاری درخواست ایجاد تاسیسات گردشگری در استان فارس با احتساب موافقتهای اولیه،اصولی وایجاد صادر شده به رقم بیش از ۶۶۰۰ میلیارد ریال رسیده است که بی شک این رقم زمینه ساز رونق و توسعه گردشگری و ایجاد اشتغال در استان فارس خواهد بود.
این مقام‌مسئول در پایان از رشد ۲۷ درصد اقامت گردشگران خارجی در استان با ثبت بیش از ۲۱۰ هزار نفر شب اقامت در طی ۵ ماه سال ۹۶ خبر داد.
بنابراین گزارش در آیین افتتاح این پروژه سید محمد علی افشانی استاندار فارس نیز با بیان اینکه استان فارس مهم ترین استان گردشگری ایران است، گفت: هیچ استانی در ایران نیست که همه ظرفیتهای گردشگری را به صورت یکجا داشته باشد.
وی اظهارداشت: حرم مطهر حضرت شاهچرغ(ع) به عنوان مهم ترین زیارتگاه مردم جنوب کشور، بنای تخت جمشید به عنوان پایه تمدنی ایران و جهان و آرامگاه شاعرانی همچون حافظ و سعدی از جمله فرصتهای گردشگری استان به شمار می روند.
استاندار فارس با اشاره به رشد ۲۲۰ درصدی ورود گردشگران خارجی به استان فارس طی دوره چهار ساله دولت یازدهم نسبت به چهار سال قبل از آن افزود: بعد از برجام و توافق هسته ای میزان ورود گردشگران خارجی افزایش چشمگیری داشته است به طوری که در برخی از روزها حتی یک تخت خالی در هتل های شیراز وجود ندارد.
افشانی با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین نیازهای مسافران حمل و نقل مناسب است، عنوان کرد: با حضور وزیر محترم کشور، ۱۰/۵ کیلومتر مترو شیراز از فرودگاه تا چهارراه زند با چهار ایستگاه به بهره برداری رسید و پنج ایستگاه دیگر نیز تا پایان سال افتتاح خواهد شد.
وی همچنین از موافقت و تامین اعتبار مورد نیاز برای ادامه خط مترو شهر شیراز تا شهر صدرا در سفر دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به شیراز، پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصدی آزاد راه شیراز-اصفهان و بهره برداری آن تا سال آینده، هزینه ۲۵۰۰میلیارد ریال اعتبار برای ارتقای وضعیت فرودگاه بین المللی شیراز و در نظر گرفتن ۵۰۰ میلیارد ریال برای بهبود بخش خارجی این فرودگاه خبر داد.
استاندار فارس در پایان با تاکید بر این که سرمایه گذاری در حوزه گردشگری در استان فارس مورد حمایت ویژه خواهد بود، خاطر نشان کرد: صنعت گردشگری یکی از مهم ترین صنعتها برای ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی محسوب می شود.

هیات نظارت یونسکو امروز ۵ مهر ماه سال جاری، در ادامه سفر خود پیرامون بازدید و بررسی آثار و فعالیتهای صورت پذیرفته در پرونده ثبت جهانی محور ساسانی فارس به شهرستان کازرون وارد شدند.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این تیم کارشناسی امروز ضمن بازدید از بلندترین مجسمه ایران باستان از آثار متعدد در شهر تاریخی بیشاپور بازدید فنی بعمل می آورد.
گفتنی است،مجموعه تاریخی-طبیعی بیشاپور در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شیراز و ۲۳ کیلومتری غرب شهرستان کازرون واقع شده است. بیشاپور در کنار جاده شاهی روزگار باستان واقع شده که در دوره هخامنشیان «تخت جمشید» و « استخر » را به شهر باستانی « شوش» و در دوره ساسانی شهر « گور» و « بیشاپور » را به « تیسفون » مقر امپراطوری ساسانی وصل می نموده است. شهر بیشاپور ۱×۲ کیلومتر وسعت دارد و جزء اولین شهرهای باستانی است که دارای تاریخ مکتوب شهرسازی می باشد. این تاریخ سنگ نبشته ای است که با دو خط اشکانی و ساسانی بر روی ستون بنای یادبود بیشاپور حک شده است .با توجه به وضعیت جغرافیایی خاص بیشاپور خصوصا رودخانه شاهپور و « تنگ چوگان» این شهر در روزگار خود سرآمد شهرهای دوره ساسانی بوده است . تاریخ ساخت شهر به دوره شاهپور و حدود سال های ۲۷۲ ـ ۲۴۱ م بر می گردد .
علاوه بر شهر بیشاپور ، آثار « قلعه دختر» و « قلعه پسر» و نقوش « تنگ چوگان » و « غار شاهپور » نیز از دیگر ویژگی های آثار دوره ساسانی این محدوده می باشند. شهر بیشاپور در بخش شرقی و جنوبی توسط خندق و در شمال توسط کوهستان و قلعه و در غرب توسط رودخانه شاهپور محصور و محافظت می شده است. وجود روخانه پر آب شاهپور و چشمه ساسان از اهمیت ویژه این منابع آبی در روند شکل گیری شهر تاریخی بیشاپور حکایت دارند.با نگاهی اجمالی می توان دریافت که بیشتر آثار دوره ساسانی در بخش شمالی شهر ایجاد شده و این شهر در دوره اسلامی به سمت جنوب گسترش یافته است . به طوری که آثار شناخته شده تاکنون در بخش شمالی شهر مانند معبد « آناهیتا» و تالار تشریفات و بقایای برج و بارو تعلق آن را به دوره ساسانی آشکار می سازد و آثار بخش جنوبی شهر همانند بقایای مسجد جامع نیز حکایت از اسلامی بودن این آثار دارند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس از تجلیل فعالان حوزه گردشگری استان فارس در مراسم ملی آیین گرامیداشت روز جهانی جهانگردی امروز ۴ مهر ماه سال جاری در محل سالن همایش های بین المللی اجلاس سران کشورهای اسلامی خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس سید موید محسن نژاد با بیان این خبر گفت: به مناسبت روز جهانی جهانگردی در مراسمی با حضور علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری، سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری محمد محب‌خدایی معاون گردشگری، جمشید حمزه‌زاده دبیر مجمع هماهنگی تشکل‌های گردشگری، مدیران و معاونان سازمان میراث‌فرهنگی، چند تن از نمایندگان مجلس، سفرای چند کشور خارجی و فعالان بخش خصوصی گردشگری در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی، از ۷ نفر برگزیده ملی صنعت گردشگری استان فارس تجلیل شد.
این مقام‌ مسئول ادامه داد: محسن کریمی علویجه لوکوموتیو ران برتر، سیروس زارع در حوزه طبیعت گردی و محمد حسین حسن پور مدیر مجموعه هفت خوان در حوزه تاسیسات گردشگری موفق به دریافت عنوان شایسته تقدیر سطح ملی شدند.
وی همچنین خاطر نشان کرد: از سوی معاون رئیس جمهور ۴ لوح به آقایان حمید رضا نور بخش مدیر واحد پذیرایی بین راهی آبشار ارژن ، اشکان شهسواری راهنمای گردشگری در حوزه تورهای ورودی ، علیرضا قاجار مدیر دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری گشت تور شیراز و امین طباطبایی مدیر خانه فرهنگ جاودان با عنوان برترینهای صنعت گردشگری در سطح ملی اهدا گردید.

ناظران یونسکو امروز ۴ مهر ماه سال جاری، به منظور بازدید و بررسی میدانی و تخصصی از آثار شاخص پرونده ثبت جهانی محور ساسانی شهرستان فیروز آباد، وارداین شهرستان شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این هیات امروز شرایط فنی و اقدامات اجرایی صورت گرفته در قلعه دختر، آتشکده و شهر گور فیروزآباد را بررسی و در ادامه ماموریت ۴ روزه خود از آثار و بناهای ارزشمند ساسانی شهرستانهای کازرون و سروستان نیز دیدن خواهند نمود.
بنا بر این گزارش اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانیان پس از پیروزی بر اردوان پنجم آخرین پادشاه اشکانی شهر گور را مقر حکومت خود قرار داد . این شهر چهار دروازه (مهر یا میترا در شرق، بهرام در غرب، هرمز در شمال و اردشیر در جنوب) داشته است که به وسیله خندق و حصاری خشتی به عرض ۵۰ متر محصور می شده است .
در وسط این شهر مناری چهار گوش به ارتفاع ۳۰ متر با استفاده از سنگ لاشه و ملات گچ ساخته شده که کارکردهای گوناگونی برای آن در نظر گرفته شده است که می توان به نماد قدرت مرکزی برای ساخت شهر به شکل دایره ، محل ارتباط قلعه دختر ، محل نیایش اشاره کرد . در اسناد تاریخی آمده است ساخت شهر بغداد از این شهر الگو برداری شده است. اثر مذکور در شهریور ۱۳۱۰ به شماره ۱۷به ثبت ملی رسیده است. قلعه دختر فیروزآباد نیز با پیشینه تاریخی ۱۸۰۰ ساله در ۹۶ کیلومتری جنوب شیراز واقع شده ومربوط به دوره ساسانیان و اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانیان می باشد این بنای تاریخی به عنوان یک کاخ و دژی محکم و استوار در پیروزی اردشیربابکان بر اردوان پنجم اخرین پادشاه اشکانیان نقش موثری ایفا کرده است. مصالح این بنا گچ وسنگ لاشه می باشد. این قلعه در سال ۱۳۱۵ به شماره ۲۶۹ به ثبت ملی رسیده است وتلاشها برای ثبت جهانی آن ادامه دارد. همچنین کاخ اردشیر یا بنای موسوم به آتشکده
با طول ۱۱۶ متر و عرض ۵۵ متر یکی از کاخ های ییلاقی اردشیر به شــمار می رود کــه از سنگ پاره و ملات گچ ساخته شده و نمای آن از شمال متصل به چشمه جوشان مدوری موسوم به بــرم پیر (قمپ و خنب) است و آب زلالی از آن جوشیده وجاری می گردد. این کاخ به شماره۸۹ در آذر ماه ۱۳۱۰ درفهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
گفتنی است شهرستان فیروزآباد دارای ۱۰۷ اثر ثبت ملی است که تلاشها برای ثبت جهانی ۳ اثر شاخص آن” قلعه دختر، شهر گور، آتشکده” درقالب طرح محور ساسانی در دست اجرا است.

با بیش از۱/۸ میلیارد ریال اعتبار،ساختمان ضلع شمالی خانه تاریخی نصیرالملک در دست مرمت

 

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس بمنظور بازدید از کارگاههای فعال تولید سفال، به شهرستان لار استان فارس سفر کرد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، حیدر علی زاهدیان نژاد در تاریخ ۲۶ آذرماه سال جاری، از ظرفیت و شرایط کارگاههای فعال تولید سفال شهرستان لار بازدید کرد.

بنا بر این گزارش در بررسی های بعمل آمده توسط معاون صنایع دستی فارس، ۹ کارگاه متمرکز فعال سفالگری با چرخ در یک محل شناسایی شد که توسط پیشکسوتان این هنر با اشتغال زایی ۲۰ نفر به صورت مستقیم اداره می شود.

طی تحقیقات صورت پذیرفته ازاین هنرمندان پیشکسوت، هر کارگاه به طور متوسط سالانه ۹۶۰۰ قطعه کوزه و سایر محصولات سفالی تولید می کنند که فروشی بالغ بر ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال را به همراه دارد.

گفتنی است، تولیدات این کارگاه علاوه بر اسال به شهرها و استانهای جنوبی کشور، بخشی از آن نیز به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر می گردد .

استان فارس مقصد جدید گردشگران اسلوونی

شرکتهای فعال گردشگری کشور اسلوونی در سفر خود به شیراز با جاذبه و زیر ساختهای گردشگری استان فارس آشنا شدند.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، در جلسه عصر روز۷ آذرماه سال جاری، تور آشناسازی جهت تعدادی از شرکتها فعال گردشگری کشور اسلونی به همت شرکت خدمات مسافرتی فارس یکتا سیر،هواپیمایی ترکیش و همکاری اداره کل میراث فرهنگی فارس در هتل ستارگان شیرازبرگزارشد.

بنابراین گزارش، در این نشست صمیمانه سید موید محسن نژاد معاون گردشگری میراث فرهنگی استان فارس، توضیحاتی پیرامون وضعیت گردشگری ایران و استان فارس ارائه داد.

وی در ابتدای این جلسه ضمن تاکید بر امنیت کشور بعنوان رکن اساسی گردشگری به حمایت همه جانبه دولت از بخش خصوصی و استقبال از حضور گردشگران اسلونیایی در کشور اشاره کرد.

این مقام مسئول اظهار داشت: فرهنگ گردشگر پذیری مردم ایران در کنار شرایط اقلیمی متفاوت، تاریخ و تمدن غنی، آثار جهانی و تنوع اقوام، شاخص های اصلی انتخاب ایران به عنوان هدف گردشگری در دنیا می باشد.

معاون گردشگری استان فارس ادامه داد: استان فارس با توجه به ظرفیتها متعدد گردشگری در حوزه های مختلف تا کنون جز یکی از مقاصد برتر گردشگران داخلی و خارجی مورد توجه بوده است.

محسن نژاد با بیان برگزاری رویدادهای مختلف گردشگری دراستان و دعوت از نمایندگان این شرکتها برای حضور در نمایشگاه بین المللی گردشگری پارس گفت: این نمایشگاه در تاریخ ۱۹ لغایت ۲۲ آذرماه در محل دائمی نمایشگاه ها شیراز با حضور مقامات و مسئولان کشور و استانی، سفرا و کارداران فرهنگی کشورهای خارجی، ایرلاین های داخلی و خارجی، مناطق آزاد، هتلها و دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، اتحادیه صنایع دستی و فعالان بخش خصوصی گردشگری برگزار می شود.

معاون گردشگری استان فارس خاطر نشان کرد: همزمان با برگزاری این نمایشگاه، جشنواره پیوند اقوام ایران نیز با هدف نمایش پوشش های اقوام ایرانی در ادوار مختلف تاریخی، اجرای موسیقی های سنتی، مراسم آئینی اقوام و برگزاری کارگاه های صنایع دستی اجرا خواهد شد.

ازسایت خدمات رسانی هنرمندان انجمن هنرهای سنتی استان فارس رونمایی شد

در جلسه هماهنگی معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی فارس، و انجمن هنرهای سنتی فارس از سایت اطلاع رسانی و خدمات رسانی هنرمندان انجمن رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری فارس،صبح روز دوشنبه ۲۹ آبانماه سال جاری، جلسه ای با حضورحیدر علی زاهدیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی میراث فرهنگی فارس، ملیحه طهماسبی رییس انجمن هنرهای سنتی استان فارس و نمایندگان انجمن هنرمندان استان برگزارشد.

بنابراین گزارش، هدف از تشکیل این نشست، آشنا نمودن هنرمندان درراستای شناساندن ظرفیت های بومی منطقه و معرفی آثار فاخرخود به انجمن برای نمایش در نمایشگاه ها و جشنواره ها بود.

معاون صنایع دستی استان فارس نیز در این جلسه به تعامل و همکاری نمایندگان انجمن هنرهای سنتی شهرستان ها و روسای ادارات میراث در شهرستان تاکید و خواستار تلاش برای جذب سرمایه گذار در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی شد.

وی همچنین به بیان اهمیت برپایی کارگاههای آموزشی در کنار فروشگاههای صنایع دستی پرداخت و خاطر نشان کرد: این امر می تواند به شکوفایی صنایع دستی در کل استان منجر گردد.

گفتنی است در حاشیه این جلسه از سایت اطلاع رسانی و خدمات رسانی هنرمندان انجمن هنرهای سنتی استان به نشانی اینترنتی: www.sonatifars.ir رونمایی شد.

سید موید محسن نژاد معاون گردشگری استان فارس از برگزاری آزمون جامع مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، راهنمایان ایرانگردی، جهانگردی و طبیعت گردی، امروز جمعه ۲۷ مرداد ماه سال جاری همزمان با سراسر کشور خبر داد.




به گزارش روابط عومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، سید موید محسن نژاد هدف از برگزاری این آزمون را بالا بردن سطح علمی فعالان حوزه های مختلف گردشگری عنوان کرد و اظهار داشت: با توجه به رشد صنعت گردشگری و تاکید بر علمی و تخصصی شدن شاخه های متنوع و متعدد این صنعت، نقش آموزش از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
وی ادامه داد: این آزمون به صورت جامع دو بار در سال و همزمان با سراسر کشور برگزار می گردد.
این مقام مسئول افزود: در این دوره تعداد ۲۶۱ نفر در رشته راهنمایان ایرانگردی-جهانگردی، ۲ نفر در رشته راهنمایان طبیعت گردی و تعداد ۱۲۳ نفر در رشته مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی شرکت کردند.
معاون گردشگری فارس در پایان خاطرنشان کرد: قبول شدگان این آزمون پس از کسب مجوز لازم می توانند فعالیت خود را در حوزه‌های تخصصی مربوطه آغاز نمایند.
گفتنی است این آزمون با نظارت ارزیابان سازمان میراث فرهنگی کشور و کارشناسان میراث فرهنگی فارس با حضور ۳۸۶ نفر در شیراز برگزار شد.

سید موید محسن نژاد معاون گردشگری میراث فرهنگی فارس از رصد تورهای گردشگری ورودی به استان فارس خبر داد.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس سید موید محسن نژاد گفت: طی هماهنگی های صورت گرفته با پلیس نیروی انتظامی از این پس تمام اتوبوس ها و مینی بوس هایی که در قالب تور به استان فارس سفر می کنند بررسی می شوند تا اطمینان از مجوزفعالیت آنها حاصل شود در صورت نداشتن مجوز بازگشت داده می شوند.
معاون گردشگری میراث فرهنگی فارس ادامه داد: این تورهای غیرمجاز که متاسفانه تعدادشان هم کم نیست گاه حداقل های یک سفر تفریحی و گردشگری را ندارند.
این مقام مسئول با اشاره به معضل کسب و کار غیر قانونی در هر صنعتی اظهار داشت: در همه صنایع و بخش ها بخاطر خلا قانون برخورد، کسب و کارهای غیرقانونی شکل می گیرد که البته در مواردی رصد، برخورد و تصحیح این کسب و کارهای غیر مجاز آسانتر انجام می شود اما در مواردی برخورد با فعالیت های خارج از ضوابط روال کندی دارد مثلا برخورد با فضاهای اقامتی گردشگری غیر مجاز شناسایی شده با همکاری پلیس اماکن و نیروی انتظامی با سهولت بهتری در قیاس با تورگردی های غیرمجاز انجام می شود .
وی همچنین از ورود تشکل ها،سمن ها و … که گاه زمینه فعالیت آنها چیز دیگری است و با راه اندازی اکیپ هایی در قالب تور گردشگران را به مناطق و اماکن گردشگری می برند، ابراز نارضایتی کرد.
محسن نژاد به هوشیاری خدمات گیرندگان سفر تاکید و خاطر نشان کرد: علاقمندان به سفر می بایست برای استفاده از خدمات گردشگری به سراغ تورها، آژانس ها و دفاتر خدمات مسافرتی بروند که مجوز ارائه خدمات قانونی را دارند .
گفتنی است هم اکنون ۱۸۶ دفتر خدمات گردشگری مجاز در استان فارس فعال است که علاقمندان به سفرمی توانند برای خرید تور و دریافت خدمات گردشگری به آنها مراجعه نمایند.

سومین جلسه کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس عصر دیروز پنج شنبه ۵ مردادماه سال جاری به ریاست شاپور رستمی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس و دبیری مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس در محل سالن جلسات استانداری فارس برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس، در این جلسه که با حضور سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، جلال تاجیک مدیرکل دفتر مناطق نمونه و زیرساخت های گردشگری سازمان میراث فرهنگی ، علیرضا اورنگی رئیس سازمان امور اراضی کشور ، اصغر رفیعی مدیرکل دفتر حفظ کاربری اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی کشور ، اعضای کارگروه گردشگری استان فارس و سرمایه گذاران فعال در عرصه گردشگری استان فارس تشکیل شد، عمده موانع و مشکلات سرمایه گذاری در حوزه گردشگری، از جمله روند فرآیند صدور مجوز، نحوه اخذ تسهیلات بانکی، تغییر کاربری زمینهای منابع ملی به تاسیسات گردشگری، معافیت پرداخت عوارض توسط سرمایه گذاران، اخذ استعلامهای غیر مرتبط در مراحل اولیه و … توسط مدیران دستگاه های اجرایی استان و سرمایه گذاران و متقاصیان سرمایه گذاری طرح و مورد بررسی قرار گرفت.
در همین راستا سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی با اشاره به سیاستهای دولت در صنعتی شدن گردشگری گفت: دولت یازدهم و دوازدهم نگاه ویژه به جایگاه گردشگری به عنوان یک صنعت پاک، ارزان و ارز آور دارد.
وی افزود: در ادوار گذشته توجه خاصی به گردشگری صورت نگرفته و در حال حاضر برای جبران آن بی توجهی بایستی علاوه بر ایجاد زیر ساختهای استاندارد برای جذب هر چه بیشتر گردشگران داخلی و خارجی با ارائه مشوق های مناسب به سرمایه گذاران در این حوزه، از آنها حمایت کرد.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی با تاکید به سخنان ریاست جمهوری در خصوص توسعه گردشگری و صنعتی شدن آن ، افزود : توجه به توسعه گردشگری یکی از راهکاری اساسی برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی درکشور است.
وی در ادامه به ظرفیتهای استان چهار فصل فارس در برخورداری از جاذبه های تاریخی، طبیعی، روستایی، مذهبی و … اشاره و خواستار بهره مندی از این موهبتها در توسعه گردشگری استان فارس شد.
شیرکوند در ادامه با اعلام خبر موافقت سازمان میراث فرهنگی کشور با طرح تعطیل نمودن ۲ روز پایان هفته ها، تصویب این طرح توسط دولت و دستگاه های مربوطه، برای تحرک پذیری گردشگری داخلی و یکسان سازی زمان سفر در کشور را ضروری دانست.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی در جهت حمایت از سرمایه گذاران حوزه گردشگری و همچنین حفظ امنیت گردشگران، خواستار برخورد قانونی با افراد سودجو و صاحبان خانه های مسافر و اقامتگاه های بدون مجوز شد.
شیرکوند در پایان سخنان خود وعده اخذ تسهیلات با نرخ سود ۱۴ درصد به سرمایه گذاران هتل های در حال ساخت از محل صندوق توسعه ملی را داد و خاطر نشان کرد: با شناسایی و تشخیص کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان فارس، برای ۱۵ مورد از هتل های دارای پروانه بهره برداری استان که ساختمان آنها نیازمند تعمیر و بهسازی می باشند نیز تسهیلات بازسازی در نظر گرفته شده است که پس ارسال معرفی نامه از طرف اداره کل اقدامات قانونی برای اخذ این تسهیلات صورت می پذیرد.