زهرا الحمدی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس روز پنج شنبه ۲۱ تیرماه سال جاری به همراه مسئول واحد حمایت از تولید معاونت، طی سفری یک روزه به شهرستان استهبان از ظرفیت های توسعه اشتغال روستایی در حوزه صنایع دستی منطقه بازدید و با تولیدکنندگان صنایع دستی روستایی به بحث و گفتگو پرداخت.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، زهرا الحمدی در این بازدید که به منظور شناسایی روستاهای هدف صنایع دستی استهبان و با همراهی عباسپور رئیس اداره میراث فرهنگی استهبان، مرشدی مدیر کانون بانوان شهرستان و مصفا مسئول واحد حمایت از تولید معاونت صورت گرفت اظهار داشت: با توجه به معرفی روستاهای انجیرک و درب قلعه توسط رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان استهبان به عنوان روستاهای قابلیت دار از فعالیت های هنرمندان صنایع دستی در رشته های گلیم بافی ، گبه بافی ، جاجیم بافی ، معرق و منبت این روستاها دیدن بعمل آمد.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس در ادامه از برگزاری آزمون های صنایع دستی با هدف صدور پروانه تولید انفرادی و کارگاهی در محل روستاهای مذکور، مساعدت در معرفی هنرمندان منطقه به بنگاه های مالی و بهره مندی از تسهیلات با شرایط مناسب به عنوان دستاوردهای این سفر یاد کرد.
وی خاطر نشان کرد: با هماهنگی مدیر کانون امور بانوان نیز مقرر شد کانون در امر ایجاد بازار فروش تولیدات هنرمندان در قالب برگزاری بازارچه های عرضه محصولات اقدام نماید.
گفتنی است معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس در حاشیه این سفر از کارگاه های سفال وسرامیک تک پخت استهبان، کاشی هفت رنگ، ساخت سازهای سنتی و جوک بازدید و از نزدیک با هنرمندان فعال این شهرستان دیدار کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : یکی از مهمترین بناهای شهرستان استهبان منزل تاریخی معزی است که به شماره ۲۴۴۷۵ در تاریخ ۱۶/۱۰/۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، دکتر مصیب امیری با تاکید بر حفظ و احیا بناهای تاریخی استان افزود : این خانه تاریخی بنایی مربوط به دوران زندیه است که هنوز سالم و پابرجاست و از، زیباترین و سالم ترین بناهای این شهرستان بشمار می آید. تالار آینه بوده این خانه در قسمت سقف با نقاشی های بسیار زیبا تزیین گردیده است و در بدنه اطاق آینه کاری بسیار زیبایی دارد. در ستونهای چوبی ارسی اطاق نیزعکس هایی به چشم می خورد که مربوط به ۹۰ الی ۱۰۰ سال قبل می باشند. همچنین اگر از بیرون به حاشیه های درک چوبی این اطاق نگاهی بیاندازیم متوجه می شویم که در زیر آیینه کاری اطاق گچبری های فوق العاده زیبای گل و بلبل مشاهده می شود که مختص دوران زندیه می باشد.
وی به اعتبار تخصیص یافته برای مرمت این خانه تاریخی اشاره کرد و ادامه داد: مرمت این اثر تاریخی در ۳ فاز با اعتباری بالغ بر ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات استانی انجام شده است و مرمت همچنان ادامه دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس در پایان اظهار کرد: این منزل از زمان ثبت تاکنون در ۳ فاز و در قسمتهای سبک سازی پشت بام شمالی ، پشت بام غربی و تعویض سنگ ازاره های حیاط مرمت شده است .مسئول میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نی ریز گفت : دکتر مسعودی نماینده مردم نی ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی از مجموعه موزه تخصصی خط و کتابت و اداری میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری بازدید کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس حمیدرضا هادی اظهار داشت : پیرو دعوت نمایندگی میراث فرهنگی نی ریز از نماینده مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی دکتر مسعودی به همراه مدیر دفتر خود از مجموعه میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری بازدید کرد و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات صنایع دستی ، گردشگری و میراث فرهنگی این نمایندگی قرار گرفت.
وی افزود : دکتر مسعودی نماینده مردم نی ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی پس از شنیدن مسائل و مشکلات موجود گردشگری در شهرستان و حوزه صنایع دستی ، بیمه صنعتگران و فراهم شدن تسهیلات را برای صنعتگران از مهم‌ترین خواسته فعالان حوزه صنایع دستی شهرستان دانست و پیگیری این موضوع را در دستور کار خود قرار داد .
مسئول اداره میراث فرهنگی می ریز اضافه کرد : ظرفیتهای بسیار خوبی در این شهرستان وجود دارد که می توان با فرصت سازی زمینه ارتقای فعالیتهای گردشگری را فراهم کرد که در این دیدار دکتر مسعودی نماینده مردم وعده داد که آن قسمتی که در استان با همکاری مسوولان استانی رفع مشکل شود محقق می‌شود و احیاناً اگر مواردی هم نیاز داشت که در مجلس مطرح کنیم، پیگیر خواهیم شد.
هادی تشریح کرد : در حال حاضر بیش از هزار صنعتگر در حوزه صنایع دستی در ۲۵۰ کارگاه با مجوز پروانه تولید انفرادی مشغول به فعالیت هستند و در بخش صنایع دستی شهرستان سفال ، چاقو ، بافت های داری ، قدمت دیرینه دارد .
وی ادامه داد : میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان نی ریز تمام توان خود را صرف رفع مشکلات صنعتگران کرده و در این راستا از هیچ کوششی دریغ نکرده است.
هادی در پایان خاطر نشان کرد : نماینده مردم نی ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی مرتفع نمودن مشکلات موجود گردشگری و صنایع دستی در شهرستان را از برنامه های اصلی خود قرار داد و حمایت خود را در این خصوص اعلام کرد .از سال گذشته شورای اسلامی شهرو شهردار استهبان ۷ مهر ماه را بعنوان روز استهبان نام گذاری کرده اند که به همین مناسبت نیز دو نمایشگاه از تولیدات هنرمندان صنایع دستی دراین شهرستان برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این نمایشگاه در رشته هایی همچون سفال و سرامیک ، گیوه دوزی ، معرق و منبت و …. به مدت یک هفته از تاریخ ۷/۷/۹۵ لغایت ۱۴/۷/۹۵ در دو نقطه شهر استهبان ، جهت بازدید علاقه مندان صنایع دستی برگزار شد .
بنابراین گزارش یکی از این نمایشگاه ها در پارک آبشار واقع در بلوار قائم در رشته هایی همچون منیت و معرق ، سفال و سرامیک و …. و نمایشگاه دیگر واقع در خانه فرهنگ به نشانی خیابان امام خمینی در رشته بافتنی سنتی ، (قلاب بافی ) برگزار شده است که مورد استقبال مردم و مسئولین قرار گرفت . گفتنی است که در شهر استهبان برای اولین بار نمایشگاه بافتنی های سنتی برگزار می شود که بسیاری از مردم خواهان تولیدات قلاب بافی با دست بودند که در همین زمینه سفارشات زیادی نیز پذیرفته شد.

 

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استهبان گفت : به مناسبت هفته گردشگری ، و همچنین روز استهبان ، دومین دفتر خدمات مسافرت هوایی توسط فرماندار و جمعی از مسئولین شهرستان استهبان افتتاح شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس منصور عباسپور اظهار داشت : با توجه به وفور جاذبه های تاریخی طبیعی و همچنین مذهبی بودن شهرستان قرانی استهبان که مردم ارادت خاصی نسبت به زیارت ائمه به خصوص امام رضا (ع) دارند نیاز مبرم به دفاتر خدمات مسافرتی بیشتری در شهرستان می باشد .
وی افزود : همچنین با توجه به اینکه شهرستان استهبان بزرگترین باغ دیم جهان را دارد و فصل برداشت انجیر که در مرداد و شهریور ماه است ، مردم بیشترین مسافرتهای خود را در این دو ماه قرار می دهند که این جاذبه ها بستر بسیار مناسبی جهت جذب گردشگر در شهرستان می باشد .
گفتنی است ، دومین دفتر خدمات مسافرتی شهرستان استهبان توسط حمید پیراسته تحت عنوان دفتر خدمات مسافرتی ، سیاحتی و زیارتی آرامش سیر استهبان واقع در خیابان امام زاده ، سه راه گارگر افتتاح و به بهره برداری رسید.معاون توسعه و مدیریت استانداری فارس از مجموعه های گردشگری استهبان بازدید کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس رحمانی معاون توسعه ومدیریت استانداری و هیات همراه از مجموعه های در حال ساخت شهرستان استهبان بازید بعمل آورند .
در این بازدید ابتدا مجموعه گردشگری در حال ساخت سرمایه گذار مهدی ملکی که بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته بازدید کردند و در خصوص مشکلات این مجموعه که مهمت
رین آن آب واخذ تسهیلات بود به بحث و تبادل نظر پرداختند .
در این راستا در جلسه ای که در این خصوص برگزار شد مقرر گردید تا از طریق شهرداری آب این مجموعه تامین شود و در رابطه با اخذ تسهیلات نیز از طریق حوزه معاونت سرمایه گذاری و طرح های اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس به بانک معرفی شود .
بنابراین گزارش در پایان این جلسه از مجموعه گردشگری آقای آمونتا واقع در روستای باغ شاد ایج بازدید و مقرر گردید تا وی از طریق اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استهبان نسبت به اخذ مجوزگردشگری ، اقدام نماید.


 

در جلسه شورای اداری شهرستان استهبان از صنعتگر و هنرمند ساخت سازهای سنتی جناب آقای شهابی تقدیر و تشکر گردید .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس جلسه شورای اداری شهرستان استهبان درشهریور ماه ۹۵ با حضور دکتر مسعودی نماینده مجلس شورای اسلامی استهبان و نی ریز و همچنین فرماندار ، جمعی از کارشناسان معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس و سایر مسئولین و نهاد های دولتی در فرمانداری شهرستان استهبان برگزار شد .
در این جلسه ربیعی کارشناس حوزه معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس در رابطه با مهر اصالت و چگونگی انتخاب هنر مندان و راه یافتن آنها به استان و کشور و در رابطه با چگونگی تولیدات شهابی که در رشته ساخت سازهای سنتی فعالیت داشت نیز توضیحاتی داد.
بنابراین گزارش در پایان این جلسه از مسئولین تقاضای همکاری و مساعدت از تولیدات صنایع دستی شهرستان داشتند وبا اهداء لوح تقدیر و سپاس توسط نماینده مجلس شورای اسلامی از جناب آقای هادی شهابی تقدیر و تشکر به عمل آمد .

 

 

 

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استهبان از برپایی نمایشگاه معرفی آثار صنایع دستی و جاذبه های این شهرستان به مناسبت هفته دولت خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس منصور عباسپور گفت : به مناسبت هفته دولت ، نمایندگی شهرستان استهبان همقدم با سایر نهادهای دولتی بوسیله بروشور و نصب بنر در سطح شهرستان ،عملکرد خود را در معرض دید عموم مردم قرار داده است .
وی افزود : در این راستا نیز نمایشگاهی در سه حوزه میراث فرهنگی ( معرفی جاذبه های تاریخی ، قرار دادن اشیاء قدیمی از جمله خمره های قدیمی و ….) ، صنایع دستی ( در رشته های سفال و سرامیک ،گوهر تراشی ، سنگ تراشی ، گلیم و …. که به صورت کارگاه زنده فعالیت دارند ) و گردشگری ( معرفی جاذبه های گردشگری ، پخت انواع نان زرد و اسفناجی ، غذاهای سنتی از جمله تلیت کشک و …) برگزار شده است .
عباسپور اضافه کرد : این نمایشگاه که مصادف با اولین روز از آغاز هفته دولت افتتاح شده است ، همه روزه از ساعت ۹ صبح لغایت ۲۱ ، در پارک آبشار شهرستان استهبان در معرض دید علاقه مندان و همچنین گردشگران می باشد ، که تا کنون مورد استقبال بی نظیر مردم و مسئولین قرار گرفته است .

 

 

 

 

بمناسبت ۲۰ خرداد ماه ، روز جهانی صنایع دستی ، حجت الاسلام خاوری امام جمعه استهبان از کارگاه های فعال صنایع دستی بازدید کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس وی ابتدا از کارگاه سفال و سرامیک اداره میراث فرهنگی این شهرستان بازدید و از نزدیک با چگونگی روند ساخت سرامیک و همچنین ویژه گی های منحصر به فرد بودن سرامیک استهبان نسبت به سایر مناطق، ازجمله یک بار پخت بودن آن و همچنین ثبت آن در فهرست آثار معنوی کشور ، توضیحاتی را ارائه کرد .
حجت الاسلام خاوری بعد از بازدید از کارگاه سفال ، از نمایشگاه منزل تاریخی مقدس و منزل معزی که در سه حوزه میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری برپا شده است بازدید کرد و با چند تن از مربیان فعال در رشته های گلیم بافی ، نمد مالی ، گیوه دوزی و… که در این مجموعه ها مشغول به فعالیت بودند دیدار نمودند که در این مورد اظهار داشتند باتوجه به فرمایشات مقام معظم رهبری که امسال سال اقتصاد مقاومتی و اقدام وعمل می باشد می توان با آموزش و ترویج رشته های صنایع دستی گام بسیار مهمی در اشتغالزایی جوانان ایجاد نمود.
بنابراین گزارش وی در خصوص ساخت موزه در شهرستان اظهار داشتند در چند سال گذشته که چنین مجموعه ای وجود نداشت مردم وسایل قدیمی خود را به دلیل بی اطلاعی و نداشتن مکان مناسب ، بسیاری از نسخ قدیمی ، قرانهای خطی و اشیاء قدیمی و دستی ، از بین رفته است ویا اشیاء قدیمی خود را بدون داشتن اهمیت و ارزش تاریخی و معنوی را به ماشینهای دوره گرد به بهای ناچیزی می فروختند و انشاا… با پیگیرها ی مسئولین بتوان یک موزه در خور شهرستان استهبان فراهم ساخت تا بتوان از اصالت تاریخ و هنر شهرستان حفاظت کرد .
گفتنی است در این دیدار معزی ، مالک منزل معزی نیز حضور داشت که بعد از صحبتهای امام جمعه با وی مقرر گردید هرچه سریعتر نسبت به واگذاری این منزل به میراث فرهنگی اقدامات لازم را انجام ده
د .


 

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استهبان از افزایش ۲۰ درصدی حضورگردشگران خارجی در این شهرستان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس منصور عباسپور گفت : حضور گردشگران خارجی نسبت به سالهای گذشته بیش از ۲۰ درصد افزایش داشته است که در این بین بیشترین گردشگران از کشور فرانسه بوده است .
وی افزود : با توجه به راه اندازی خانه صنایع دستی در استهبان ، باعث شده است که این گردشگران به منزل تاریخی مقدس رفته و از نزدیک با نحوه تولید برخی از رشته های صنایع دستی ، بخصوص رشته های نمد و کلاه مالی – سفال و سرامیک آشنا شوند .
عباسپور اضافه کرد : این گردشگران در بازدیدشان از تولید کلاه نمدی ، که با موادی چون آب و صابون ساخته می شود بسیار متحیر شدند .معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس ازمنزل تاریخی مقدس جهت ایجاد خانه صنایع دستی و همچنین از روند کارگاه های موجود در شهرستان استهبان بازدید کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس طی این بازدید
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس از نزدیک از گارگاه های کاشی هفت رنگ ، ساخت سازهای سنتی ، ساخت جعبه منبت و خاتم ، گوهر تراشی واقع در خیابان صنعت بازدید کردند .
وی همچنین از کارگاه سفال تیدارس بازدید کرد و از نزدیک با چگونگی تولید و نحوه ارائه آن در بازار بازدید کردند که در این بازدید مقرر شد که صادرات این رشته به خارج از کشور صورت گیرد .
زهرا الحمدی طی بازدید از کارگاه های تولیدات و محصولات صنایع دستی و خانه تاریخی مقدس این شهرستان گفت : در این خانه تاریخی علاوه بر وجود جاذبه های تاریخی ( عکس های و اشیاء تاریخی ) و گردشگری ( عکس های مناطق گردشگری و تفرجگاه های شهرستان و پخت نان سنتی ) ، نیز می توان از آن به عنوان خانه صنایع دستی جهت آموزش و فروش تولیدات صنعتگران استفاده کرد و با بر پایی یک نمایشگاه دائمی صنایع دستی می توان به جذب توریست و گردشگر در این منزل بیفزاییم .
وی با اشاره به آموزش رشته هایی همچون گلیم ، معرق و منبت چوب ، سرمه دورزی ، گوهر تراشی ، کلاه مالی در این مکان ، و استقبال هنرجویان از رشته رودوزی های سنتی ، افزود : از این پس هنرجویان صنایع دستی می توانند در کلاس های آموزشی که از طریق مجتمع سته بانما نام نویسی و با همکاری معاونت صنایع دستی استان به صورت رایگان آموزش داده می شود شرکت کنند .مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استهبان از برگزاری نشست تخصصی صنعتگران صنایع دستی در این شهرستان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس منصور عباسپور گفت : جسله ای که با حضور مربیان صنایع دستی شهرستان استهبان به منظور آموزش هنرجویان علاقه مند به صنایع دستی بود در نمایشگاه دائمی منزل مقدس این شهرستان برگزار شد .
وی افزود : در این جلسه که صنعتگرانی در رشته های منبت و معرق ، گلیم بافی ، رودوزی های سنتی ، کلاه مالی و .. شرکت داشتند در رابطه با نحوه برگزاری آزمونهای مختلف جهت صدور کارت صنعتگری ، جدید شدن مراحل تمدید کارت صنعتگری و اقدامات لازم جهت تهیه پروانه تولید کارگاهی به بحث و گفتگو پرداختند .
عباسپور همچنین در رابطه با اعطای تسهیلات خود اشتغالی هنرجویان اضافه کرد : مقرر شد تا هنر جویان علاقمند بعد از کسب مهارت های لازم از طریق کلاس های آموزشی و همچنین قبولی در آزمونی که از طریق معاونت صنایع دستی استان انجام می شود ، پس از اخذ کارت صنعتگری و دریافت مجوز مشاغل خانگی ، اقدام کنند .
مسئول اداره میراث فرهنگی استهبان با تاکید بر اینکه ، اعطاء تسهیلات از طریق صندوق کار آفرینی جهت ایجاد کارگاهای صنایع دستی و ایجاد اشتغال است نیز گفت : همچنین مقرر شد هنرجویانی که قصد ایجاد و یا توسعه گارگاه های تولیدی خود را دارند از طریق اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری این شهرستان معرفی خواهند شد .
وی در پایان سخنانش افزود : با هماهنگی هایی که با اتحادیه صنایع دستی استان صورت گرفت و همچنین در راستای تولید و فروش هرچه بیشتر و بهتر محصولات صنایع دستی نیز مقرر شد تا صنعتگران محصولات تولیدی خود را در نمایشگاه های مختلف و نمایشگاه دائمی منزل مقدس این شهرستان در معرض دید عموم علاقمندان قرار دهند تا علاوه بر فروش تولیدات خود بتوانند آنها را معرفی کنند .

 

 


مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استهبان باتفاق جمعی از صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی ، جلسه ای جهت تبریک سال نو در دفتر امام جمعه این شهرستان برگزار کردند .

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس حضور حجت الاسلام خاوری بعد از تبریک سال نو درخصوص میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان و نحوه ارائه خدمات مطلوب به گردشگران و مسافران در ایام نوروز امسال ابراز رضایت کرد و اظهار داشت که از قدیم الایام ، استهبان مرکز فروش صنایع دستی همچون سفال و سرامیک ، نمد مالی ، گیوه دوزی و … بوده و با توجه به جاذبه های تاریخی و پتانسیل های گردشگری بوده است .
وی افزود : می توان با ایجاد بازارچه های صنایع دستی و برپایی نمایشگاه دائمی صنایع دستی سهم مهمی را در شناسایی و فروش تولیدات صنعتگران شهرستان را فراهم کرد .
حجت الاسلام خاوری اضافه کرد : با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری که امسال را سال اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل نام گذاری کردند باید موانع را از سر راه هنرمن
دان برداریم تا بتوانند زمینه رشد این صنایع را فراهم و از منسوخ شدن آنها جلوگیری کنند ، تا زمینه اشتغال برای جوانان جویای کار و علاقه مندان صنایع دستی فراهم شود .


 

 

به مناسبت سالروز میلاد دخت پیامبر (ص) حضرت فاطمه (س) و روز زن ، شهرداری استهبان با همکاری اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری این شهرستان در محل تفرجگاه سرآسیاب جشن شادی برای میهمانان نوروزی برگزارکرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در ابتدا شهردار استهبان ضمن تبریک سال نو به مسافران و گردشگران و تبریک روز زن ، سالی پر برکت را برای آنان از درگاه خداوند متعال خواستار شد و سپس با برگزاری مسابقات متعدد و اهدای جوایز و پذیرایی از میهمانان این مراسم برگزار شد .
گفتنی است در پایان مراسم نیز نماز جماعت در بین مسافران و گردشگران برگزار شد که با برپایی این جشن ، گردشگران یک روز مفرح و شاد ی را در استهبان تجربه کردند .شرفی فرماندار استهبان از منزل تاریخی مقدس که برای اولین با در ایام نوروز برای بازدید گردشگران و میهمانان نوروزی به صورت نمایشگاهی در سه حوزه میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری برپا گردیده بازدید کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس وی در این بازدید گفت : با توجه به ظرفیتهای تاریخی شهرستانها و اماکن تاریخی آنها می توان زمینه بیشتر گردشگران داخلی و خارجی را فراهم کرد .
شرفی اضافه کرد : با توجه به خشکسالی های اخیر ,و کمبود اشتغال در شه
رستان ، با همین جاذبه های تاریخی طبیعی است که می توان ایجاد اشتغال در زمینه های مختلف از جمله صنایع دستی ، گردشگری و…را فراهم ساخت تا از مهاجرت نیروی جوان به کلان شهرها جلوگیری شود . که این خو د باعث بیشتر شناخته شدن شهرستان در بعد گردشگری می شود و می توان امیدوار بود در آینده به یک قطب سرمایه گذاری داخلی و خارجی تبدیل شود .


 

شهر ایج با پیشینه تاریخی و همچنین جاذبه های گردشگری فراوان ازجمله تفرجگاه بندره ، تفرجگاه چشمه براق ، سد رودبار ، امامزاده شهباز و .. یکی از شهرهای توریستی استهبان به شمار می آید .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس شهرستان ایج دارای دو اثر شاخص تاریخی بنام گنبد چهار طاقی و مسجد سنگی است که همه ساله در ایام نوروز بیشترین بازدید کننده را به خود اختصاص می دهد .
بنابراین گزارش در این راستا جهت شناسایی جاذبه ها تاریخی و طبیعی به گردشگران نوروزی ، با همکاری انجمن میراث فرهنگی شهر ایج ، جهت ارایه خدمات مطلوب تر به میهمانان نوروزی تعدادی راهنمای گردشگری در این شهرستان مشغول آشنا سازی گردشگران با آثار تاریخی می باشند .
گفتنی است این راهنمایان گردشگری شهر ایج ، بصورت تمام وقت ب
ا اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان استهبان به صورت افتخاری در حال توزیع بروشور ، هدایت و راهنمایی گردشگران با مناطق گردشگری و محل ستاد اسکان می باشند .

 

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس استهبان به منظور شناسایی هنرهای سنتی و صنایع دستی این شهرستان به میهمانان و گردشگران نوروزی و احیاء رشته سفال و سرامیک و شناسایی این هنر اقدام به برپایی ۲ غرفه صنایع دستی در محل پارک آبشار که از مهمترین جاذبه های شهرستان است و بیشترین گردشگر را در خود جای داده داده است اقدام کرده .


شایان ذکر است علاوه برغرفه سفال و سرامیک غرفه ای در رشته سراجی سنتی به صورت کارگاه زنده مشغول به فعالیت می باشد.


 

 

 

بازرسین استانداری فارس جهت ارایه مطلوب به گردشگران و مسافران نوروزی در استهبان از ستاد اجرایی خدمات سفر این شهرستان بازدید کردند .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس بازرسین استانداری از محل ستاد اسکان و همچنین تفرجگاه های و مهمانسرای جهانگردی استهبان بازدید کردند که در این بازدید از نزدیک با نحوه ارایه خدمات به مسافران و گردشگران آشنا شدند .
بنابراین گزارش بعد از بازدید ، بازرسین به تفرجگاه سرآسیاب و مهمانسرای جهانگردی و منزل تاریخی مقدس رفتند و هنرهای سنتی و صنایع دستی این شهرستان را دیدند .
گفتنی است ارایه خدمات و آشنایی با جاذبه های این شهرستان به مسافران و نحوه برخورد با آنها مورد رضایت بازرسین استانداری قرار گرفت .


 

 

یکی از بناهای تاریخی شهرستان استهبان ، بنای تاریخی مقدس ، که به شماره ۵۶۷۴ مورخ ۲۵/۱۲/۱۳۸۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است برای اولین بار در ایام نوروز نمایشگاهی در سه حوزه میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری را در دل خود جای داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس با برپایی نمایشگاهی در ۳ حوزه میراث فرهنگی با به نمایش گذاشتن عکس های شاخص تاریخی وهمچنین کوزه های و خمرهای قدیمی ،سماورزغالی و… ، حوزه صنایع دستی با به نمایش گذاشتن آثاری از قبیل صنایع دستی بومی استهبان در رشته هایی همچون گلیم بافی ، منبت و معرق ، سفال و سرامیک و در حوزه گردشگری با معرفی جاذبه های تاریخی ، طبیعی از طریق عکس و بروشور ، پخت اناع نان سنتی مانند نان اسفناجی ،نان زرد ، نان انجیری در محوطه بنای تاریخی مقدس گردشگران و مسافران نوروزی با تمامی جذابیت های این شهرستان آشنا شدند .
بنابراین گزارشبرپایی این نمایشگاه در محوطه بنای تاریخی مقدس با استقبال بی نظیری مورد توجه عموم قرار گرفت که تا کنون بیش از ۱۰۰۰ نفر از این منزل تاریخی بازدید کردند .

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در راستای ارایه خدمات مطلوب به گردشگران و مسافران نوروزی در استهبان شرفی فرماندار و رییس ستاد اجرایی خدمات سفر این شهرستان به همراهی کمیته امداد و نجات ، کمیته امنیت و همچنین معاون شهردار استهبان از کمپ هلال احمر ، کمپ نیروی انتظامی ، تفرجگاه سرآسیاب ، کمپ امدادو نجات کوهستان و غرفه های صنایع دستی واقع در پارک آبشار بازدید کردند .


بنابراین گزارش هدف از این بازدید آشنایی با نحوه ارائه خدمات به مسافران و گردشگران نوروزی و چگونگی توزیع بروشور و نقشه و اقلام تبلیغاتی شهرستان بود .
گفتنی است این بازدید و نحوه پذیرایی از میهمانان و گردشگران توانست رضایت مسئولین شهرستان را جلب کند .