محمد رضا قلندی مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اقلید گفت: دکتر افضلی نماینده مردم شهرستان اقلید در مجلس شورای اسلامی ، در ابتدای تیرماه سال جاری به همراه تعدادی از اعضای کارگروه اشتغال شهرستان از روند ساخت پروژه مجموعه گردشگری کیان اقلید بازدید کرد.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، محمد رضا قلندری افزود: این مجموعه با متراژ ۳۰هزار متر مربع و زیر بنای۹ هزار و ۵۰۰ متر شامل هتل، سالن های همایش، رستوران، کافی شاپ، دریاچه مصنوعی، سفره خانه، استخر شهر بازی، مسجد، پارکینگ، ویلا های اقامتی و ….. می باشد.
مسئول میراث فرهنگی اقلید ادامه داد: این مجموعه با هزینه کرد ۶۰ میلیارد ریال و پیش بینی اشتغال ۷۰ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم دارای حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی است و انتظار می رود تا ۳ ماهه آخر سال ۹۶، فاز اول آن افتتاح گردد.
گفتنی است، میزان سرمایه گذاری کل پروژه تا پایان، در حدود ۱۲۰میلیارد ریال برآورد می شود.معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیروز۲۲ خرداد ۹۶ از نمایشگاه و تولیدات زنده هنرهای سنتی وابسته به معماری در محل ارگ کریم خان شیراز بازدید کرد.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، به مناسبت هفته صنایع دستی حجت السلام و المسلمین محمد رضا حشمتی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس،بهزاد مریدی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بهمراه تعدادی از مسئولان استانی از نمایشگاه و تولیدات زنده هنرهای سنتی وابسته به معماری در محل ارگ کریم خان شیراز بازدید و در پایان از اساتید صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس تجلیل نمودند.
در این نمایشگاه غرفه های و کارگاه های رشته هایی همچون خاتم، آینه کاری، گره چینی و اورسی قلم زنی،کاشی هفت رنگ، مقرنس، سنگ تراشی تا تاریخ ۲۵ خرداد از ساعت ۱۷ الی۲۱ برپا است.
گفتنی است، در پایان این بازدید از اساتید صنایع دستی و هنرهای های سنتی استان، آقایان صنایعی در رشته آینه کاری، قدرت در رشته گره چینی ، فلاح پور در رشته خاتم، شیشه گر در رشته کاشی هفت رنگ، حمیدی در رشته قلم زنی،جانعلی پور در رشته مقرنس و شبیه در رشته سنگ تراشی تجلیل شد. همچنین از سه شاگرد این اساتید ( ابراهیم پوراز شاگردان استاد فلاح پور، مرادی پوراز شاگردان استاد شیشه گر و پیروی نیا از شاگردان استاد شبیه ) تقدیر بعمل آمد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس صبح امروز دوشنبه ۳۰ اسفند دکتر بهرام پارسایی نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی از دبیرخانه ستاد اجرایی خدمات سفر استان فارس واقع در محل اداره کل میراث فرهنگی فارس بازدید کرد.


بنا بر این گزارش دکتربهرام پارسایی نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک سال نو و خدا قوت به دست اندرکاران ستاد اجرایی خدمات سفر به ویژه مسئولین و کارکنان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، آرزوی سالی توام با سلامتی، آرامش، صلح ،دوستی و توسعه کشور کرد.
وی در ادامه گفت: با توجه به جایگاه استان فارس با دارا بودن یک سوم از اماکن گردشگری کشور و درآمد زایی ۵۰ درصدی حاصل از فروش بلیت ، همچنین تصویب قانون اختصاص هزینه کرد درآمد حاصل از هر اثر و جاذبه تاریخی در جهت بهسازی و احیا آن مکان در قانون ششم توسعه، استان فارس بیشترین انتفاع را از این قانون دارد که می تواند منجر به توسعه و رونق صنعت گردشگری و اقتصادی استان شود.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از مهترین اقدامات در راه توسعه صنعت گردشگری معرفی جاذبه ها کمتر شناخته شده استان می باشد که اداره کل میراث فرهنگی با چاپ بروشور معرفی هر شهرستان به صورت مجزا و همچنین معرفی آثار شاخص هر شهرستان در پرتال جامع فارسی- انگلیسی قدم بزرگی در این زمینه برداشته است.
دکتر بهرام پارسایی با اشاره به رونق گردشگری در سالهای گذشته و در دولت تدبیر و امید بر ضرورت توسعه زیر ساخت ها، معرفی مطلوب جاذبه ها،صیانت از آثار تاریخی با همکاری دستگاه های اجرایی و مدیران و سرمایه گذاران بخش خصوصی در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و ایجاد بستر در آمدزایی بر پایه گردشگری تاکید کرد.
وی خاطر نشان کرد: می بایست ازفرصت جایگاه شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت (ع) و پایتخت فرهنگی ایران و جایگاه استان فارس به عنوان مهد فرهنگ و تمدن ایران زمین، در راستای جذب گردشگران داخلی و خارجی بهره مند شد.
گفتنی است دکتر بهرام پارسایی تفکیک گردشگری از قانون اصناف و صنعت ، همچنین پیگیری برای تصویب دو روز تعطیلی در هفته را از موارد تاثیر گذار در جهت تحرک بخشی گردشگری به خصوص گردشگری داخلی عنوان کرد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون برنامه های این اداره در ایام دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی را تشریح کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری فارس، محمدرضا معینی گفت: با توجه به در پیش بودن ایام اله دهه مبارک فجر این اداره سعی در انجام هر چه بهتر برنامه های پیش بینی شده را دارد.
سرپرست اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون در ادامه اظهار کرد: چاپ بنر دو زبانه با محوریت بیانات مقام معظم رهبری پیرو سفر ایشان به شهرستان کازرون در خصوص نقوش برجسته چوگان، آذین بندی ونصب پلاکارد درمجموعه (بیشاپور، تنگ چوگان ، موزه های مردم شناسی کازرون و دوان)، برگزاری سومین جشنواره نرگس در ۲۱ بهمن ماه در نرگس زار جره، رونمایی از سایت اینترنتی پایگاه پژوهشی بیشاپور نسخه اندروید، حضور پرسنل در قبور شهدا بمناسبت ۱۲ بهمن ماه، برگزاری ایستگاه صلواتی وپخش شیرینی در مجموعه بیشاپور از برنامه های اداره میراث فرهنگی شهرستان کازرون در این ایام می باشد.
گفتنی است، دیار سلمان فارسی با تقدیم ۱۴۰۰ شهید گلگون کفن نقش بسزایی در پیروزی انقلاب اسلامی ایران و ۸ سال دفاع مقدس داشته است . کازرون در دوران انقلاب با تقدیم ۱۰ شهید، جز یکی از ۱۱ شهری بود که توسط رژیم شاهنشاهی پهلوی بواسطه فعالیتهای انقلابی و صدای استکبار ستیز مردمش در آن حکومت نظامی اعلام شد .مدیرکل میراث فرهنگی فارس در هشتمین جلسه کمیته گردشگری،فرهنگی،تاریخی به ریاست معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس با اشاره به رتبه اول استان از نظر تعدد آثار تاریخی و ثبت ۲۸۸۲ اثر در فهرست آثار ملی و ۴ اثر ثبت جهانی گفت : با توجه به اهمیت رونق صنعت گردشگری درکشور و جایگاه ویژه استان فارس از این منظر، لزوم تقویت گردشگری تاریخی و مذهبی در استان محسوس می باشد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس: مصیب امیری در این جلسه با تشریح ضرورت اجرای طرح تهیه اطلس باستان شناسی استان فارس خاطر نشان کرد:در راستای سیاستهای اقتصاد مقاومتی و رشد هویت اسلامی- ایرانی و فراهم نمودن زمینه برای اشتغال زایی در استان و تسهیل در پاسخگویی به استعلامهای متقاضیان در کلیه دستگاهای اجرایی استان، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در نظر دارد اطلس باستان شناسی استان را در ۶ مرحله تهیه و تنظیم نماید.
وی درادامه تاکید کرد: نبودن اطلاعات جامع از وضیت مناطق تاریخی- فرهنگی مانع از توسعه پایدار دراستان خواهد بود که با عملیاتی شدن این طرح، علاوه بر ساماندهی و بازنگری دراطلاعات موجود می توان زمینه برای ثبت ۵۰۰۰ اثر شناسایی شده در فهرست آثار ملی و تعیین حریم و عرصه آنها و ثبت بیش از ۱۰ اثر شناسایی شده دارای قابلیت ثبت جهانی همانند حافظ، سعدی،روستای ملیان،بازار قیصریه لار، بازار شیراز،مجموعه ایزدخواست را فراهم نمود.
گفتنی است در پایان پس از تصویب کلیات طرح توسط اعضا ، مهندس رستمی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس گفت : تهیه اطلس باستان شناسی یک ضرورت محسوب می شود و باید علاوه بر ارائه شاخص های پژوهشی و مدیریت اطلاعات این طرح هر چه سریعتر با همکاری سایر دستگاهای اجرایی گردد.

در جلسه هم اندیشی مدیرکل میراث فرهنگی فارس و رییس دانشگاه آزاد اسلامی شیراز بر لزوم همکاری دو جانبه در توسعه صنعت گردشگری استان تاکید شد.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس: مصیب امیری در این جلسه ضمن استفاده از ظرفیت دانشگاه در زمینه آموزش های عمومی برای دانشجویان گفت: دانشگاه از طریق امور تحقیقاتی، آموزشی و پژوهشی می تواند در گسترش و ترویج حفاظت و شناسایی آثار تاریخی شناخته شده و کمتر شناخته شده کمک شایانی نماید.
ایشان تشکیل کارگروه مشترک فی ما بین دو دستگاه به منظور مطالعه ونیاز سنجی در خصوص بازارکارواشتغال برای ارائه رشته های جدید متناسب با ظرفیت های استان در صنعت گردشگری با مضامین تاریخی-فرهنگی، مذهبی و طبیعی پیشنهاد داد.
وی درادامه خاطر نشان کرد: میراث فرهنگی آمادگی دارد با اعزام کارشناسان خود برای ارزیابی تاسیسات معرفی شده توسط دانشگاه آزاد، نقاطی را با عنوان هدف انتخاب نموده و با مشارکت بخش خصوصی نسبت به استفاده از این مکانها جهت فضای اقامتی اقدام نماید.
همچنین دکتر سارویی رییس دانشگاه آزاد اسلامی شیراز پیشنهاد داد: دانشگاه آزاد اسلامی در فصول مختلف سال بر حسب نیاز خوابگاه های خود در شهرستانها را جهت اقامت گردشگران به این امر اختصاص می دهد.مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کازرون از برگزاری نشست مشترک مسئول بسیج ادارات شهرستان با پایگاه مقاومت بسیج اداره میراث فرهنگی این شهرستان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس محمدرضا معینی گفت : بسیج یکی از نیروهای پنج گانه سپاه پاسداران و یکی از مهمترین بازوهای قدرت جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود . این نهاد مردمی ماموریت جذب ، آموزش سازماندهی و به کارگیری نیروهای داوطلب مردمی را در راستای اهداف انقلاب اسلامی و حفظ دستاوردهای آن بر عهده داشته باشد .
وی افزود : وجود پایگاههای مقاومت بسیج در ادارات شهرستان به ارتقاء فرهنگ و تفکر بسیج کمک کرده و تشکیل گروههای صالحین میان کارمندان حس همکاری را در راه پیشبرد اهداف حکومت اسلامی تقویت نموده است .
مسئول اداره میراث فرهنگی کازرون اضافه کرد : در این راستا میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری به عنوان یک نماد فرهنگی در جذب گردشگر انتقال گر تفکرات جمهور ی اسلامی به گردشگران می باشد . اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون در آغازین روزهای انقلاب اسلامی وبه فرمان امام خمینی مبنی بر تشکیل ارتش ۲۰ میلیونی در تشکیلات بسیج حضور مستمر داشته و با ایجاد فضای همکاری وتعامل نقش بسزایی داتشه است .
معینی ادامه داد : پایگاه مقاومت بسیج میراث فرهنگی در این مهم کوشیده تا فرهنگ بسیجی را بیش از پیش تقویت کند که به فرموده مقام معظم رهبری «این انقلاب نیاز به فرهنگ بسیج دارد»را زنده نگه دارد .
گفتنی است ، پایگاه مقاومت بسیج میراث فرهنگی با بیش از ۳۰ عضو با همکاری بسیج ادارات و مسئول اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون فعالیت می کند .اولین نشست کارگروه مشترک میراث فرهنگی و شورای اسلامی فارس در شیراز برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در این نشست دکتر مصیب امیری طی سخنانی گفت : با توجه به معضلاتی که در حوزه گردشگری داخلی وجود دارد ، در دولت تدبیر و امید توجه ویژه ای به این موضوع شده است که یکی از راهکارهای مهم در این راستا احداث اقامتگاه های بومگردی است که تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات را برای متقاضیان این امر در نظر داریم .
وی افزود : همچنین میراث فرهنگی می تواند در موضوع احداث موزه های مختلف در شهرستان های استان همکاری کند که این خود در توسعه صنعت گردشگری نقش بسزایی دارد .
مدیرکل میراث فرهنگی فارس اظهار داشت : اگر در تمامی شهرستان های استان فارس فضاهایی که دارای ارزش تاریخی باشند را در اختیار میراث فرهنگی قرار دهند این اداره کل آماده همکاری با شوراها و شهرداری ها را هم در خصوص احداث موزه و هم برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی و گردشگری را دارد .
امیری در خصوص ثبت و معرفی آثار تاریخی در شهرستان های استان اشاره کرد و گفت : ۱۳ شهرستان در استان دارای اداره و بقیه دارای نمایندگی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگر می باشد که اگر شوراها همکاری کنند می توانیم تعداد آثار تاریخی و اقامتگاه های بوم گردی و تاسیسات گردشگری را افزایش دهیم که به موجب این امر شهرستان هایی که دارای نمایندگی هستند به اداره تبدیل می شوند .
وی خاطر نشان کرد : تشکیل انجمن های میراث فرهنگی در شهرستان ها و توسعه و گسترش این انجمن ها از سیاست های این اداره کل می باشد . چرا که می توان با همکاری سازمان های مردم نهاد در تمامی حوزه های این سازمان از جمله گسترش تاسیس اقامتگاه های خانه مسافر ، رستوران های سنتی و خانوادگی و … در محدوده بناهای تاریخی هم به اشتغال و هم به توسعه صنعت گردشگری کمک کرد .
بنابراین گزارش در این جلسه رئیس شورای اسلامی استان فارس نیز گفت : اگر استان فارس به فارس شمالی ، فارس جنوبی ، فارس شرقی و فارس غربی تبدیل شود از این وضعیت خطیر خارج می شود .
حسین نعمتی افزود : اگر به موضوع گردشگری توجه شود می تواند اشتغال پایدار صورت گیرد و از مهاجرت روستاییان به شهر جلوگیری شود .
وی اضافه کرد : متاسفانه با خالی از سکنه شدن روستاها در استان فارس رو به رو هستیم که می تواند خطر بزرگی را در حوزه گردشگری استان تهدید کند .
رئیس شورای اسلامی فارس ادامه داد : یکی از راه های مهم جلوگیری از معظل هایی که گردشگری استان با آن رو به رو است توجه بیشتر به این حوزه و جاذبه های تاریخی- فرهنگی و گردشگری که در فارس وجود دارد می باشد .
گفتنی است ، این نشست با ریاست کارگروه شورای اسلامی فارس ، اعضای کارگروه و شوراهای اسلامی استان و مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس برگزار شد .در بیست و هفتمین جلسه رسمی شورای اسلامی استان فارس به پیشنهاد اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس و برای استفاده از ظرفیت شوراهای اسلامی شهر و روستا در حوزه های میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی کمیته مشترکی با همکاری شورای اسلامی استان فارس و اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس تشکیل می شود .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در بیست‌وهفتمین نشست اعضای شوراهای اسلامی استان فارس دکتر مصیب امیری اظهار داشت : در سال جاری اعتبارات مربوط به تجهیز زیرساخت های مناطق نمونه گردشگری کاهش یافته ولی در مناطقی که دارای پیشرفت فیزیکی خوبی باشند دولت تسهیلاتی با بهره بانکی پایین در این زمینه ارائه می کند .
وی افزود : میزان اعتبار سالیانه این اداره کل درسال گذشته ۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان بود است که با توجه به حجم پروژه ها این مبلغ بسیار اندک است . چرا که از این مبلغ حدود ۲ می
لیارد تومان اعتبار برای باغ موزه مشاهیر هزینه و مبلغ ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان دیگر برای پروژه های کل استان در نظر گرفته شده است که با توجه به گستردگی آثار تاریخی در استان که حدود۲۸۰۰ اثر می باشد این مبلغ بسیار ناچیز است .
امیری بیان داشت : از ۲۹ شهرستان در استان فارس حدود ۱۶ شهرستان از نمایندگی به اداره ارتقاء یافته اند و این اولویت براساس میزان امتیاز اخذ شده هر نمایندگی که شامل ثبت آثار تاریخی ، ایجاد زیرساخت ها و تاسیسات گردشگری مانند هتل یا مسافرخانه در آن شهرستان بوده است. .
مدیرکل میراث فرهنگی فارس در خصوص استفاده از ظرفیت های
شوراهای اسلامی پیشنهاد داد : کارگروه مشترکی تشکیل شود تا این کارگروه بتواند با همکاری سایر دستگاه ها از توانمندی های شهرستان ها در ارتقاء جایگاه میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استفاده نمود .
وی اضافه کرد : در زمینه ساخته هتل ها دولت یازدهم تسهیلات خوبی به متقاضیان اعطا می کند که در سال جاری به پروژه های گردشگری که پیشرفت فیزیکی آن ها از ۲۵ درصد به بالا باشد این تسهیلات تعلق می گیرد .
امیری در خصوص احداث موزه های جدید در استان اظهار داشت : در خصوص ساخت موزه در استان در صورتی که ۵۰ درصد هزینه را شهرستان مربوطه تامین کند اداره کل آمادگی تامین اعتبار و همکاری مشترک برای ساخت موزه را دارد .
در این نشست رئیس شورای اسلامی استان فارس ضمن تقدیر و تشکر از فعالیت ها و اقدامات اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: با توجه به نیاز توسعه صنعت گردشگری در سال اقتصاد مقاومتی در استان خواستار تسهیل در صدور مجوزها و زمان پاسخ به استعلامات ادارات در مورد متقاضیان این حوزه شد .
حسین نعمتی همچنین خواستار تسریع در تکمیل زیرساخت های پروژه های گردشگری توسط بخش دولتی شد و اظهار امیدواری کرد که با برنامه ریزی خوب دولت در بخش گردشگری شاهد مهاجرت روستائیان به شهرهای بزرگ نباشیم .
رئیس شورای اسلامی استان فارس اضافه کرد: با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس تفاهم‌نامه‌ای در مورد تشکیل کارگروه توسعه صنعت گردشگری این استان امضا می‌شود.
گفتنی است ، در پایان این نشست با اهداء لوح یادبود از خدمات اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس تقدیر شد .

 دومین همایش پیوند پوشش ایرانی اسلامی اقوام کشور در شیراز برگزار می شود .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این همایش فردا ساعت ۳۰/۸ در هتل بزرگ شیراز و با حضور مسئولین کشوری و استانی برگزار می شود .
گفتنی است این برنامه با همکاری معاونت میراث فرهنگی کشور ، اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان فارس ، اداره کل فرهنگی و ارشاد اسلامی استان فارس ، مدیریت هتل بزرگ شیراز ، موسسه فرهنگی و هنری مکتب گنجینه کهن ، انجمن آموزشگاه های طراحی و دوخت صنایع دستی شیراز ، شورای اسلامی شهر شیراز ، شهرداری شیراز ، بنیاد ملی مد و لباس اسلامی ایرانی ، اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری فار
س و استانداری فارس برگزار می شود .

 

دومین همایش پیوند پوشش ایرانی اسلامی اقوام کشور امروز در هتل بزرگ شیراز با حضور دکتر طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور ، دکتر بهناز موحدی مدیرکل دفتر برنامه ریزی معاونت رئیس جمهوری حوزه زنان و خانواده ، دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، شاپور رستمی معاون امور زائرین و گردشگری استانداری فارس و جمعی از مسئولین استان فارس برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در این مراسم دکتر محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور گفت : در حال حاضر ۱۳۵۰ پرونده میراث ناملموس در فهرست ملی به ثبت رسیده است . همچنین ۱۰ پرونده نیز در فهرست جهانی است .
وی بر حفظ و احیاء آداب و رسوم و ارزش های فرهنگی ایرانی اسلامی تاکید کرد و گفت : حفاظت از میراث ملموس و ناملموس از وظایف میراث فرهنگی است و این سازمان به عنوان ناظر و حاکم بر حفاظت از میراث ناملموس است و پرچم این سازمان همیشه بالا است .
معاون میراث فرهنگی کشور یاداور شد : بدون تردید حفاظت از مراث ناملموس که حس هویت را به جامعه می دهد یک ضرورت است .
وی در ادامه به ثبت جهانی قنات ها و بیابان لوت اشاره کرد و گفت : ثبت این آثار در فهرست جهانی تاثیر بسزایی در زندگی جوامع محلی دارد .
در این مراسم دکتر بهناز موحد مدیرکل دفتر برنامه ریزی معاونت رئیس جمهور حوزه زنان و خانواده طی سخنانی با بیان اینکه یکی از اهداف مهم در توسعه پایدار معرفی قابلیت های فرهنگی هر منطقه و استان است گفت: توانمند سازی زنان و ارتقاء کیفیت سطح زندگی از جمله اهداف برپایی چنین مراسمی است که بی شک در توسعه و رونق گردشگری مناطق و به تبع آن کشور کمک می کند .
وی ادامه داد : طبق تفاهم نامه ای که با سازمان میراث فرهنگی کشور منعقد شده است امسال حراجی آثار هنری ویژه زنان تولید کننده راه اندازی خواهد شد . همچنین طبق این تفاهم نامه سایت مجازی فروش محصولات صنایع دستی نیز راه اندازی خواهد شد .
موحد ادامه داد : بدون تردید با چنین اقداماتی شاهد تحول بزرگی در عرصه تولید محصولات بومی و شناسایی و معرفی فرهنگ و آداب و رسوم اقوام ایرانی به گردشگران داخلی و خارجی خواهیم بود .
بنابراین گزارش در ادامه این همایش بهاره شفیعی معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس به لزوم توجه ویژه به پوشاک و نقش و نگارهای حوزه پوشاک و زیورآلات گفت : پوشاک و لباس در واقع یک نوع رسانه است زیراهویت فردی و اجتماعی و جایگاه افراد را معرفی می کند .
به گفته وی چنانچه توجه و نگاهمان به فرهنگ پوشاک و توسعه آن باشد بی شک دچار بی هویتی نخواهیم د .
در این مراسم پروین باغبان باشی دبیر اجرای همایش نیز گفت : دومین همایش پیوند پوشش ایرانی اسلامی اقوام کشور به مدت ۳ روز در شیراز و با حضور تمامی اقوام ایرانی شامل کرد ، لر ، بلوچ ، گرجی ، فارس ، عشایر و … برپا شده که هدف این برنامه آشنایی و معرفی بازدید کنندگان از فرهنگ آداب و رسوم اقوام است .
وی ادامه داد : از برنامه های جنبی این همایش برپایی کارگاه های تخصصی آموزش و آشنایی مردم با فنون ساخت زیور آلات و تزئینات پوشاک اقوام ایرانی است .
گفتنی است ، در این همایش مراسم سنتی لول اندازون اقوام فارسی ، مشتلوق ایل بختیاری ، عروس برون از خانه پدری قوم گرجی ، اذان گفتن در گوش نوزاد خراسان ، نامگذاری نوزادآذربایجان و … برگزار شد .

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس با اشاره به روند ساخت باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه ای در شیراز گفت : طبق برنامه ریزی های صورت گرفته تا پایان سال ۹۶-۹۵ فاز نخست این پروژه که باغ موزه مشاهیر است به بهره برداری خواهد رسید .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری در حاشیه بازدید معاون گردشگری و زیارت استاندار فارس از پروژه باغ موزه مشاهیر و مرکز فرهنگی سعدی شناسی در جمع خبرنگاران گفت : ساخت پروژه باغ موزه مشاهیر از سال ۸۸ آغاز شده است اما ، روند ساخت این پروژه به دلیل محدودیت های مالی با کندی همراه شد و هم اینک با پیشرفت فیزیکی مناسبی همراه است .
به گفته وی بالغ بر ۶ میلیارد تومان اعتبار در سال جاری برای این پروژه در نظر گرفته شده است که طبق براوردهای صورت گرفته تکمیل پروژه ۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد .
مدیر کل میراث فرهنگی فارس افزود : باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه ای فارس بزرگترین موزه تخصصی از نظر وسعت در کشور است که می تواند جاذبه جدید گردشگری برای شهر شیراز باشد .
امیری در ادامه اضافه کرد موزه منطقه ای در ۳ طبقه ساخته می شود که ۲ طبقه آن در زیر زمین می باشد . همچنین در باغ موزه مشاهیر تمام بزگان و مشاهیر ادبیات جهان در این موزه معرفی خواهد شد .
وی در خصوص مرکز فرهنگی سعدی شناسی نیز گفت :
این مرکز فرهنگی با پیشرفت ۴۶ درصدی همراه است و تا ۲ سال دیگر به بهره برداری می رسد که برای حفظ حریم ارامگاه سعدی ساختمان آن در زیر زمین در حال ساخت است .
دکتر امیری افزود : ساختمان طرح شامل دو بخش بایک حیاط مرکزی میباشد . بخش اول یک آمفی تئاترو محل برگزاری همایشها و بخش دوم شامل کتابخانه و مرکز فرهنگی سعدی و سعدی شناسی که فضاهای کوچک تری نیز در مجاورت آنهاوجود دارد که شامل فضاهای اداری خدماتی و موتورخانه وتاسیسات و دیگر فضاهای مورد نیاز می باشد .
به گفته وی ، یکی از ویژگیهای طرح استفاده از معماری اصیل ایرانی اسلامی است که با توجه به عبور آب قنات سعدیه از طرح جلوه و طراوتی خاصی در مجموعه ایجاد میکند .
مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس اضافه کرد : اعتبار هزینه شده تا کنون افزون بر سیزده میلیارد ریال است و در حال اجرا میباشد. پروژه از محل اعتبارات ملی تامین اعتبار میگردد. وبرنامه ریزی شده است که تا سال ۹۶ به بهره برداری برسد.
امیری گفت : به جهت حفظ حرمت آرامگاه شیخ اجل سعدی شیرازی ساختمان مرکز فرهنگی سعدی به صورتی طراحی شده تا ضمن داشتن معماری متعارف وزیبا با قرار گرفتن در زیر سطح محوطه هم به چشم انداز فضای سبز محیطی کمک کند و هم خود مانعی دربرابرمنظر آرامگاه نباشد.مساحت زیر بنای این طرح بالغ بر ۲۷۰۰مترمربع است .

 

به مناسبت فرا رسیدن روز بناها ، محوطه ها و بافت های تاریخی تور آشنا سازی دانش آموزان از بناهای شاخص فارس برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی ادراه کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در قالب این تورهای تخصصی دانش اموزان برخی از دبیرستانهای فارس با حضور در سایت های تاریخی تخت جمشید در مرو دشت ، بیشاپور در کازرون و ارگ کریم خانی در شیراز از نزدیک با این اماکن شاخص تاریخی استان آشنا شدند .
بنابراین گزارش طبق برنامه ریزی های به عمل آمده دانش آموزان در سایت جهانی تخت جمشید با معماری و هنر هخامنشیان ، در شهر تاریخی بیشاپور با معماری ساسانیان ودر ارگ کریم خانی با معماری اسلامی آشنا شدند .
همچنین در این برنامه دانش آموزان از نزدیک با نحوه مرمت و حفا
ظت از این آثار تاریخی آشنا شدند .

 

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ازشناسایی و ثبت اثر فرهنگی ، تاریخی قنات عنوه متعلق به دوره قرون میانه اسلامی درفارس خبر داد .


مصیب امیری گفت : این قنات که از دامنه شمالی کوه شهراوزدر منطقه لارستان فارس سرچشمه می گیرد از مهمترین منابع آبی این شهر بوده و آب این قنات در شهر به برکه هایی جهت آب شرب مردم منتقل می شده است.
این باستان شناس افزود در مورد حفار این قنات اطلاعات مستدلی در دست نیست اما براساس نظر کارشناسان وگفته محلی ها آن زمان عده ای گبر نشین که در دامنه های کوه مشرف به سد تنگ عنوه( کوه کلاته )ساکن بوده اند قنات هایی رادر دل کوه حفر می کنند و از چندین حلقه چاه که کنار هم به نظم و ترتیب خاصی در دل کوه حفاری شده بوده ،آب به برکه بند می رسید واز آب موجود برای راه اندازی آسیاب آبی ومصارف کشاورزی استفاده می کردند.
وی افزود : در مسیر قنات چا ه هایی حفر شده که مادرچاه این قنات در ارتفاع ۱۰۵۵ متری از سطح دشت، در بالای سد تنگ عنوه قرار داردکه ۳۸ متر عمق داشته و پایین ترین حلقه چاه مربوط به این قنات حدود ۳۶ متر عمق داردو درجمع تعداد حلقه چاه های موجود در تنگ عنوه در حال حاضر ۲۲ حلقه می باشد که در صخره طبیعی کوه کنده شده و توسط کانال هایی به هم مرتبط هستند که در بعضی اتاقک هایی نیز تعبیه شده است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس امیری دلیل نام گذاری این اثربه تنگ عنوه را قرار گرفتن آن در تنگه ای به همین نام دانست و گفت : عنوه واژه ای بیگانه به معنی تسلط، چیرگی، غلبه و پیروزی است .
امیری گفت : قنات عنوه در استان فارس ، شهرستان لارستان ، بخش اوز ، شهر اوز ، دره عنوه واقع شده است که باتوجه به ارزشهای تاریخی و فرهنگی پس از طی تشریفات قانونی لازم به شماره ۳۱۱۱۹ مورخ ۲۶/۶/۹۳ هم اکنون در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .
قنات مجموعه ای است از چند میله و یک یا چند کانال زیر زمینی که با شیبی کمتر از شیب سطح زمین، آب موجود در لایه آبدار مناطق مرتفع زمین مثل رودخانه ها، مرداب ها و برکه ها را به کمک نیروی ثقل زمین و بدون کاربرد نیروی کشش و یا انرژی الکتریکی یا حرارتی و صرفا با جریان طبیعی جمع آوری و به سطح زمین آورده می شود و به مصرف آبیاری یا شرب می رسد.
برای حفر یک قنات ابتدا مقنی به شناسایی یک سفره ی آب عمیق می پرداخت که شرایط لازم برای حفر قنات را داشته باشد. با توجه به صعوبت احداث قنات، معمولا آن را در مناطقی حفر می کنند که دارای اقلیم کم آب و خشک هستند و معمولا سعی در یافتن سفره های دائمی و بزرگ می شود.
خاک منطقه لارستان از بعد کیفی چندان مناسب نیست ،وجود چند گنبد نمکی در مناطق مختلف موجب گردیده که اکثر مناطق با مشکل شوری مواجه باشند ودر شهر اوز با توجه به اقلیم خشک و کویری در گذشته و حال منبع اصلی آب شرب مردم از آب انبارهای زیادی استفاده می‌شود که طبق آخرین آمار حدود ۷۵۰ آب انبار برزگ و کوچک می باشد. در سال ۱۳۸۶ آب شیرین از سد سلمان فارسی در شبکه لوله‌کشی این شهر جاری شد.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس و امام‌جمعه شیراز در دیدار روز گذشته مدیر کل و معاونین میراث فرهنگی استان فارس، در توصیه‌های مهمی به لزوم آبروداری برای کشور با برخورد مناسب با گردشگران خارجی و تلاش بیش از پیش به منظور تقویت گردشگری استان تاکید کرد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، نماینده ولی‌فقیه در استان فارس دیروز اول خرداد ماه سال جاری در دیدار مدیر کل و معاونین میراث فرهنگی فارس، با اشاره به حساسیت‌های عرصه گردشگری و لزوم برخورد مناسب با گردشگران خارجی اظهار داشت: در حال حاضر برای ارتقا جایگاه جمهوری اسلامی در دنیا، هزینه‌های بسیاری می دهیم، درحالی‌که با برخورد مناسب با گردشگران خارجی و جذب آنها ، این هدف به‌راحتی برای ما محقق می شود.
امام جمعه شیراز با اشاره به نگاه فرهنگی مقام معظم رهبری به استان فارس و شهر شیراز افزود: آقا فرموده شیراز در قله فرهنگی است پس اگر بناست قله فرهنگی باشیم باید فضایی فراهم شود که چندین هزار گردشگر را با احترام به فارس و شیراز آورده و به‌خوبی آنان را با ظرفیت‌های فرهنگی، مذهبی و تاریخی خود آشنا کنیم به‌طوری‌که هرکدام از آنها با رفتن به کشورهای خود، سفیر ایران در این کشورها باشند.
آیت‌الله دژکام در ادامه ضمن حمایت از نگاه دولت به گردشگری به‌عنوان یک منبع درآمد برای کشور اضافه کرد: درآمد زایی از گردشگری، تجارتی بزرگ در عرصه بین‌المللی محسوب می‌شود اما باید با حساسیت و فرهنگ سازی زمینه توسعه این اقتصاد را فراهم نمود تا موجب بروز مشکل نشود.
امام‌جمعه شیراز همچنین با تأکید بر لزوم آموزش در حوزه گردشگری به خصوص بوم گردان افزود: باید براساس یک چهارچوب مشخص،علاقمندان به فعالیت در زمینه بوم گردی، مراحل آموزشی را تکمیل نماید تا ضمن یادگیری برخورد تخصصی با گردشگران و اطلاع از سلایق آنها، بتواند فرهنگ، آیین و سنتها را به بهترین نحو ممکن به گردشگران نشان دهند.
دژکام با بیان اینکه احترام و محبت به گردشگران بسیار حائز اهمیت است اضافه کرد: در حال حاضر رسانه‌های معاند به‌اندازه کافی اسلام هراسی را ترویج می‌دهند، پس باید علاوه بر نظارت دقیق بر کیفیت خدمات تاسیسات گردشگری، نسبت به صدور مجوز برای افراد با صلاحیت و آموزش دیده اقدام نماییم تا بدبینی گردشگران و مردم کشورها را نسبت به فضای کشور از بین ببریم.
نماینده ولی‌فقیه در استان فارس همچنین بر انتخاب افراد آگاه برای همراهی با گردشگران تأکید کرد و گفت: برای معرفی هر چه بهتر اماکن تاریخی- گردشگری و جذب گردشگر، بایستی از تورلیدرهای متخصص و مسلط به زبان‌های زنده دنیا استفاده کرد.
وی همچنین تقویت و استفاده حداکثری از ظرفیتهای گردشگری مذهبی در کنار سایر حوزه یادآور شد.
گفتنی است، در این دیدار مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس نیز گزارشی از و ضعیت گردشگری استان و آمار ورودی گردشگران داخلی و خارجی به فارس در سال گذشته و جاری ارائه کرد.