بدینوسیله از مردم فرهنگ دوست و فرهیخته استان فارس ، به ویژه مردم شهرستان نی ریز دعوت بعمل می آید که با اهداء و یا امانت سپاری مصادیق فرهنگی آن جامعه از قبیل آثار مکتوب ، کتب ، بونچاق ، قباله و سایر مکتوبات و یا ابزار و لوازم مردم شناسی و باستانی مجموعه دست اندکاران موزه نی ریز را در وجه ترسیم و تنظیم و معرفی تاریخچه با شکوه منطقه یاری نمایند .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس موزه تخصصی نی ریز در هفته دولت افتتاح و به بهره برداری می رسد.
از این رو اداره کل میراث فرهنگی فارس در نظر دارد در بخشی از این موزه تخصصی اشیاء و اقلام تاریخی و فرهنگی اهدایی مردم را با نام اهدا کننده
در معرض دید عموم علاقمندان ، پژوهشگران و دوستداران میراث فرهنگی این مرز و بوم قراردهد .
گفتنی است موزه تخصصی نی ریز با ساختمان دو طبقه شامل یک گالری و دو اطاق کنفرانس یا آمفی تئاتر ، اتاق خزانه و اتاق های اداری و راهروهای مختلف با کاربری گالری در حال ساخت است . مساحت محوطه این موزه ۶ هزار و ۵۲۲ متر مربع می باشد . ساختمان موزه در زمینی به مساحت یک هزار و ۲۴ متر ساخته شده است .


 

اسناد و مکاتبات تجاری و اداری یکصد سال قبل در بازار وکیل شیراز کشف شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مهدی نجفی مشاور امور موزه های فارس در این رابطه در جمع خبرنگاران گفت : هنگام مستند نگاری و تهیه طرح مرمت تیمچه احمدی بازار وکیل شیراز و بنا بر گزارش های مردمی و بازدید کارشناسان یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی فارس تعداد قابل توجهی از اسناد و مدارک و نامه ها و مکاتبات تجار و کسبه بازار و همچنین نظام نامه داخلی شورای مالی تجارت ، وزارت مالیه ، اداره مالیه ایالتی فارس و بنادر جنوب و همچنین دفاتر و اوراق ثبت و ضبط خرید و فروش ، قیمت و ورود و خروج کالاهای جاریه و مورد معامله در قسمت گاوچاه تیمچه احمدی متعلق به یکصد سال قبل کشف شد .
به گفته وی : بررسی اولیه توسط کارشناسان این اداره کل بر ارزشمند بودن این آثار تاکید دارد و همچنین حفظ و نگه داری این استاد که به صورت بسیار نامناسب و نامطلوبی برروی هم انباشته و در حال از بین رفتن بود ضروری است .
نجفی افزود : برخی از این مکاتبات در نامه های شخصی کسبه و تجار بازار ، نامه های اداری و دولتی ، اطلاعیه ها و اعلان ها ، اداره تراموزان ، کارگزاری وزارت خارجه ، وزرات داخله ، عدلیه ، جنگ و … را شامل می گردد که پاره ای از فرهنگ عامه تجار و تجارت بازاریان ش
یراز را بهمراه دارد . بر همین اساس و با هماهنگی بعمل آمده با هیات امنا و مالکین محترم تمیچه نسبت به انتقال این اسناد ارزشمند به کتابخانه و مرکز اسناد میراث فرهنگی فارس اقدام شد تا با تاکید بر دانش سند شناسی که امروز شاخصه علمی مستقلی به حساب می آید بر استخراج و انتشار این منابع که برجنبه های تاریخی ، ادبی ، جغرافیایی و از همه مهمتر اقتصادی و تجاری و مبادله کالا می پردازد اقدام نمائیم . هرچند بخش زیادی از این اسناد به دلایل مختلف از جمله مکان نامناسب و شیوه نگه داری نادرست آسیب جدی دیده و یا از بین رفته است ولی به نظر می رسد رسیدگی به همین تعداد اسناد باقی مانده و شناخت دقیق و ویژگیهای انواع سندها می توان دریافت درستی از منظرهای مغفول مانده در باب تاریخ تجارت و به خصوص تاریخ گذشته تجارت در بازار شیراز را بر ما روشن سازد و این تاریخ حفظ و به نسل های بعدی نیز منتقل گردد .
مشاور امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی فارس ادامه داد : همچنین آشنایی هر چه بیشتر پژوهندگان و دست اندرکاران با وجوه مختلف و موضوعات این اسناد می تواند به ایجاد هر چه بیشتر زمینه های لازم برای امور پژوهشی چون تهیه فهرست های دقیق و همه جانبه و طبقه بندی و نگهداری اطلاعات و محتویات این اسناد فراهم آورد . آگاهی از سوابق تاریخی و تحولات بازار ، نسب شناسی خاندان تجار و بزرگان و متولیان بازار و نیز منطبق کردن مقیاسهای دوره های گذشته با مقیاسهای امروز از جمله اموری است که بر اساس اصول سند شناسی علمی و دقیق بدست خواهد آمد . لذا اداره کل میراث فرهنگی فارس در نظر دارد با برخورد علمی و برنامه ریزی درست ، سبک شناسی این اسناد را
مورد توجه قرار دهد .

 

مرکز اسناد و مدارک اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی  و گردشگری استان فارس

 

نشانی و شماره تلفن :

شیراز – کلبه سعدی – خیابان جهانگردی – ساختمان شماره ۲ اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس-۳۷۳۰۹۰۲۱-۰۷۱

این مرکز با ارایه نقشه و گزارشهای تخصصی بناهای تاریخی و با قابلیت جستجو در اسناد و مدارک آثار تاریخی – فرهنگی استان فارس آمادگی پاسخگویی به  پژوهشگران گرامی در زمینه ی تاریخ و میراث فرهنگی استان می باشد.

 

*****************************

یادآوری :

الف) آن دسته از مدارکی که به صورت فایل PDF برروی وب سایت اداره کل قابل بهره برداری می باشد ، تحت هیچ شرایطی به صورت حضوری ارائه نمی گردد .

ب) برای آن دسته از مدارکی که از طریق سایت اداره کل قابل دسترسی نیستند لازم است دانشجویان و پژوهشگران دوربین همراه داشته باشند و از روی مدارک عکس تهیه نمایند .در نتیجه منطقی می باشد که  اصل هیچ گونه مدرکی از مرکز اسناد در خواست نگردد.

ج) به همراه داشتن کارت ملی و معرفی نامه از دانشگاه ، موسسه تحقیقاتی و … الزامی می باشد.

روزهای پذیرش: دوشنبه  وچهارشنبه از ساعت ۸ تا ۱۲

شناسنامه آثار ثبت شده میراث فرهنگی در فارس
شناسنامه آثار تاریخی- فرهنگی فارس
شناسنامه مدرسه ها
شناسنامه حمام ها
شناسنامه خانه ها
شناسنامه مسجد ها
شناسنامه بازارها
شناسنامه باغ ها
شناسنامه آرامگاه ها ،بقعه ها و امامزاده ها
شناسنامه کاروانسرواها
شناسنامه آب انبارها