اسناد

بدینوسیله از مردم فرهنگ دوست و فرهیخته استان فارس ، به ویژه مردم شهرستان نی ریز دعوت بعمل می آید که با اهداء و یا امانت سپاری مصادیق فرهنگی آن جامعه از قبیل آثار مکتوب ، کتب ، بونچاق ، قباله و سایر مکتوبات و یا ابزار و لوازم مردم شناسی و باستانی مجموعه دست اندکاران موزه نی ریز را در وجه ترسیم و تنظیم و معرفی تاریخچه با شکوه منطقه یاری نمایند .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس موزه تخصصی نی ریز در هفته دولت افتتاح و به بهره برداری می رسد.
از این رو اداره کل میراث فرهنگی فارس در نظر دارد در بخشی از این موزه تخصصی اشیاء و اقلام تاریخی و فرهنگی اهدایی مردم را با نام اهدا کننده
در معرض دید عموم علاقمندان ، پژوهشگران و دوستداران میراث فرهنگی این مرز و بوم قراردهد .
گفتنی است موزه تخصصی نی ریز با ساختمان دو طبقه شامل یک گالری و دو اطاق کنفرانس یا آمفی تئاتر ، اتاق خزانه و اتاق های اداری و راهروهای مختلف با کاربری گالری در حال ساخت است . مساحت محوطه این موزه ۶ هزار و ۵۲۲ متر مربع می باشد . ساختمان موزه در زمینی به مساحت یک هزار و ۲۴ متر ساخته شده است .


 

اسناد و مکاتبات تجاری و اداری یکصد سال قبل در بازار وکیل شیراز کشف شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مهدی نجفی مشاور امور موزه های فارس در این رابطه در جمع خبرنگاران گفت : هنگام مستند نگاری و تهیه طرح مرمت تیمچه احمدی بازار وکیل شیراز و بنا بر گزارش های مردمی و بازدید کارشناسان یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی فارس تعداد قابل توجهی از اسناد و مدارک و نامه ها و مکاتبات تجار و کسبه بازار و همچنین نظام نامه داخلی شورای مالی تجارت ، وزارت مالیه ، اداره مالیه ایالتی فارس و بنادر جنوب و همچنین دفاتر و اوراق ثبت و ضبط خرید و فروش ، قیمت و ورود و خروج کالاهای جاریه و مورد معامله در قسمت گاوچاه تیمچه احمدی متعلق به یکصد سال قبل کشف شد .
به گفته وی : بررسی اولیه توسط کارشناسان این اداره کل بر ارزشمند بودن این آثار تاکید دارد و همچنین حفظ و نگه داری این استاد که به صورت بسیار نامناسب و نامطلوبی برروی هم انباشته و در حال از بین رفتن بود ضروری است .
نجفی افزود : برخی از این مکاتبات در نامه های شخصی کسبه و تجار بازار ، نامه های اداری و دولتی ، اطلاعیه ها و اعلان ها ، اداره تراموزان ، کارگزاری وزارت خارجه ، وزرات داخله ، عدلیه ، جنگ و … را شامل می گردد که پاره ای از فرهنگ عامه تجار و تجارت بازاریان ش
یراز را بهمراه دارد . بر همین اساس و با هماهنگی بعمل آمده با هیات امنا و مالکین محترم تمیچه نسبت به انتقال این اسناد ارزشمند به کتابخانه و مرکز اسناد میراث فرهنگی فارس اقدام شد تا با تاکید بر دانش سند شناسی که امروز شاخصه علمی مستقلی به حساب می آید بر استخراج و انتشار این منابع که برجنبه های تاریخی ، ادبی ، جغرافیایی و از همه مهمتر اقتصادی و تجاری و مبادله کالا می پردازد اقدام نمائیم . هرچند بخش زیادی از این اسناد به دلایل مختلف از جمله مکان نامناسب و شیوه نگه داری نادرست آسیب جدی دیده و یا از بین رفته است ولی به نظر می رسد رسیدگی به همین تعداد اسناد باقی مانده و شناخت دقیق و ویژگیهای انواع سندها می توان دریافت درستی از منظرهای مغفول مانده در باب تاریخ تجارت و به خصوص تاریخ گذشته تجارت در بازار شیراز را بر ما روشن سازد و این تاریخ حفظ و به نسل های بعدی نیز منتقل گردد .
مشاور امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی فارس ادامه داد : همچنین آشنایی هر چه بیشتر پژوهندگان و دست اندرکاران با وجوه مختلف و موضوعات این اسناد می تواند به ایجاد هر چه بیشتر زمینه های لازم برای امور پژوهشی چون تهیه فهرست های دقیق و همه جانبه و طبقه بندی و نگهداری اطلاعات و محتویات این اسناد فراهم آورد . آگاهی از سوابق تاریخی و تحولات بازار ، نسب شناسی خاندان تجار و بزرگان و متولیان بازار و نیز منطبق کردن مقیاسهای دوره های گذشته با مقیاسهای امروز از جمله اموری است که بر اساس اصول سند شناسی علمی و دقیق بدست خواهد آمد . لذا اداره کل میراث فرهنگی فارس در نظر دارد با برخورد علمی و برنامه ریزی درست ، سبک شناسی این اسناد را
مورد توجه قرار دهد .

 

مرکز اسناد و مدارک اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی  و گردشگری استان فارس

 

نشانی و شماره تلفن :

شیراز – کلبه سعدی – خیابان جهانگردی – ساختمان شماره ۲ اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس-۳۷۳۰۹۰۲۱-۰۷۱

این مرکز با ارایه نقشه و گزارشهای تخصصی بناهای تاریخی و با قابلیت جستجو در اسناد و مدارک آثار تاریخی – فرهنگی استان فارس آمادگی پاسخگویی به  پژوهشگران گرامی در زمینه ی تاریخ و میراث فرهنگی استان می باشد.

 

*****************************

یادآوری :

الف) آن دسته از مدارکی که به صورت فایل PDF برروی وب سایت اداره کل قابل بهره برداری می باشد ، تحت هیچ شرایطی به صورت حضوری ارائه نمی گردد .

ب) برای آن دسته از مدارکی که از طریق سایت اداره کل قابل دسترسی نیستند لازم است دانشجویان و پژوهشگران دوربین همراه داشته باشند و از روی مدارک عکس تهیه نمایند .در نتیجه منطقی می باشد که  اصل هیچ گونه مدرکی از مرکز اسناد در خواست نگردد.

ج) به همراه داشتن کارت ملی و معرفی نامه از دانشگاه ، موسسه تحقیقاتی و … الزامی می باشد.

روزهای پذیرش: دوشنبه  وچهارشنبه از ساعت ۸ تا ۱۲

شناسنامه آثار تاریخی- فرهنگی فارس
شناسنامه مدرسه های تاریخی ثبت شده میراث فرهنگی
شناسنامه حمام های ثبت شده میراث فرهنگی
شناسنامه خانه های ثبت شده میراث فرهنگی
شناسنامه مسجد های ثبت شده میراث فرهنگی
شناسنامه بازارهای ثبت شده میراث فرهنگی
شناسنامه باغ های ثبت شده میراث فرهنگی
شناسنامه آرامگاه ها بقعه ها و امامزاده های ثبت شده میراث فرهنگی
شناسنامه کاروانسرواهای ثبت شده میراث فرهنگی
شناسنامه آب انبارهای ثبت شده میراث فرهنگی