ایجاد

صبح دیروز ۲ شهریور ماه سال جاری همزمان با نخستین روز از هفته دولت با حضور استاندار فارس ، معاونین و مدیران کل استانداری فارس ، مدیرکل و معاونین میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مدیران و مسئولان استان، رئیس جامعه هتلداران فارس و جمعی از فعالان حوزه گردشگری فارس پروژه گردشگری هفت دریا افتتاح شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، در ابتدای این مراسم مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشتم شهریور و تبریک به مناسبت آغاز هفته دولت، در تشریح جزئیات این پروژه گردشگری گفت: امروز پروژه گردشگری هفت دریا با سرمایه گذاری ۳۵۰ میلیارد ریال در فاز اول و اشتغالزایی ۴۵ نفر در زمینی به مساحت ۲۱۰۰۰ متر مربع و زیر بنای ۴۰۰۰۰ متر مربع افتتاح می شود.
وی همچنین به افتتاح پروژه دیگر در این روز اشاره کرد و افزود: مجتمع گردشگری شرکت پدیده صوفی با سرمایه گذاری ۱۳۵ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۵۰ نفر در زمینی به مساحت ۳۵۵۰ مترمربع و زیربنای ۴۰۰۰ مترمربع به بهره برداری می رسد.
مدیرکل میراث فرهنگی ضمن اشاره به گردشگر پذیر بودن شهر شیراز و استان فارس با دارا بودن جاذبه های تاریخی، طبیعی،مذهبی و لزوم توسعه زیر ساختهای گردشگری ادامه داد: در سال اخیر ساخت مجموعه های گردشگری در فارس از ۱۸ درصد به ۲۲ درصد افزایش و ساخت اقامتگاه و هتل ها نیز با ۲۸ درصد رشد از تعداد ۶۰ واحد به ۷۷ واحد ارتقا یافته است.
امیری اضافه کرد : طی ۵ ماه اخیر سال جاری درخواست ایجاد تاسیسات گردشگری در استان فارس با احتساب موافقتهای اولیه،اصولی وایجاد صادر شده به رقم بیش از ۶۶۰۰ میلیارد ریال رسیده است که بی شک این رقم زمینه ساز رونق و توسعه گردشگری و ایجاد اشتغال در استان فارس خواهد بود.
این مقام‌مسئول در پایان از رشد ۲۷ درصد اقامت گردشگران خارجی در استان با ثبت بیش از ۲۱۰ هزار نفر شب اقامت در طی ۵ ماه سال ۹۶ خبر داد.
بنابراین گزارش در آیین افتتاح این پروژه سید محمد علی افشانی استاندار فارس نیز با بیان اینکه استان فارس مهم ترین استان گردشگری ایران است، گفت: هیچ استانی در ایران نیست که همه ظرفیتهای گردشگری را به صورت یکجا داشته باشد.
وی اظهارداشت: حرم مطهر حضرت شاهچرغ(ع) به عنوان مهم ترین زیارتگاه مردم جنوب کشور، بنای تخت جمشید به عنوان پایه تمدنی ایران و جهان و آرامگاه شاعرانی همچون حافظ و سعدی از جمله فرصتهای گردشگری استان به شمار می روند.
استاندار فارس با اشاره به رشد ۲۲۰ درصدی ورود گردشگران خارجی به استان فارس طی دوره چهار ساله دولت یازدهم نسبت به چهار سال قبل از آن افزود: بعد از برجام و توافق هسته ای میزان ورود گردشگران خارجی افزایش چشمگیری داشته است به طوری که در برخی از روزها حتی یک تخت خالی در هتل های شیراز وجود ندارد.
افشانی با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین نیازهای مسافران حمل و نقل مناسب است، عنوان کرد: با حضور وزیر محترم کشور، ۱۰/۵ کیلومتر مترو شیراز از فرودگاه تا چهارراه زند با چهار ایستگاه به بهره برداری رسید و پنج ایستگاه دیگر نیز تا پایان سال افتتاح خواهد شد.
وی همچنین از موافقت و تامین اعتبار مورد نیاز برای ادامه خط مترو شهر شیراز تا شهر صدرا در سفر دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به شیراز، پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصدی آزاد راه شیراز-اصفهان و بهره برداری آن تا سال آینده، هزینه ۲۵۰۰میلیارد ریال اعتبار برای ارتقای وضعیت فرودگاه بین المللی شیراز و در نظر گرفتن ۵۰۰ میلیارد ریال برای بهبود بخش خارجی این فرودگاه خبر داد.
استاندار فارس در پایان با تاکید بر این که سرمایه گذاری در حوزه گردشگری در استان فارس مورد حمایت ویژه خواهد بود، خاطر نشان کرد: صنعت گردشگری یکی از مهم ترین صنعتها برای ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی محسوب می شود.

دبیرخانه دائمی رویدادهای گردشگری فارس ایجاد می شود

مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس پیشنهاد ایجاد دبیرخانه دائمی رویدادهای گردشگری، در راستای ارتقای سطح کیفی نمایشگاه ها و جشنواره های برگزاری در سطح استان فارس را مطرح کرد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مصیب امیری در جلسه هماهنگی نهمین نمایشگاه گردشگری پارس که امروز پنج شنبه ۲ آذر ماه جاری در دفتر محمد ابراهیم فروزانی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس و با حضور اعضای اجرای نمایشگاه گردشگری پارس برگزار شد با اشاره به ثبت تقویم رویدادهای گردشگری استان اظهار داشت: درراستای رونق گردشگری فارس، تقویم مذکور در سه سطح فراملی، ملی و استانی تهیه، تدوین و به تصویب کارگروه گردشگری استان رسیده است.

وی افزود: به منظوراستفاده از ظرفیت استان برای کیفیت بخشی به روند برگزاری رویدادها ی گردشگری، ایجاد یک دبیرخانه دائمی پیشنهاد می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس گفت: ایجاد دبیرخانه دائمی رویدادها می‌تواند راهبرد ارزشمند برای بهره مندی بیش از پیش از توانمدنی های گردشگری، در جهت توسعه و تحرک پذیری اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان در سال‌های آینده باشد.

بنابر این گزارش، نهمین نمایشگاه بزرگ گردشگری پارس از تاریخ ۱۹ لغایت ۲۲ آذرماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی شیراز پذیرای فعالان ملی و فرا ملی در عرصه گردشگری است.

مصیب امیری مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس از اجرای فاز سوم طرح استاندارد سازی مسیر دسترسی گردشگران به فضای خدمات رفاهی در مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور خبر داد.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، به گفته مصیب امیری: با توجه به اینکه شهر تاریخی بیشاپور به عنوان مقصد گردشگری جنوب غرب استان فارس سالانه پذیرای حضور گسترده گردشگران داخلی و خارجی می باشد، پروژه فوق الذکر در سه فاز جهت خدمات رسانی مطلوب و بالا بردن زمان توقف گردشگران در مقاصد گردشگری طراحی گردید .
وی به تشریح عملیات اجرایی ۳ فاز این طرح اشاره و ادامه داد: در فاز اول این طرح عملیات استحکام و ایمن سازی، در فاز دوم ایجاد فضای خدمات رفاهی شامل چایخانه سنتی، نمازخانه، سرویس بهداشتی در ورودی بیشاپور وخارج از عرصه این شهر تاریخی ایجاد و اجرا شد و در حال حاضرفاز سوم این پروژه با هدف استاندارد سازی مسیر دسترسی گردشگران به فضای خدمات رفاهی در دست اجرا می باشد.
این مقام مسئول خاطر نشان کرد: این اداره کل در فاز سوم به ایجاد رمپ ، پله و سنگ فرش اقدام نموده است و پیش بینی می شود طرح تا پایان شهریور ماه به اتمام خواهد رسید.
گفتنی است، شهر تاریخی بیشاپور در فاصله ۲۳ کیلومتری غرب شهر کازرون، در حاشیه رودخانه شاپور واقع شده است و بهمراه آتشکده و قلعه دختر فیروزآباد و کاخ ساسانی سروستان جز آثار معرفی شده در پرونده ثبت جهانی محور ساسانی استان فارس در سال ۲۰۱۸ یونسکو می باشد.

 

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، از برگزاری رویداد کارآفرینی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری پارس ، در شیراز خبر داد.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری گفت: این رویداد با حمایت علمی و اجرای سازمان ها و مراکز علمی دانشگاهی استان فارس در شیراز از ۲۸ الی ۳۱ تیرماه با هدف تبدیل ایده های خلاقانه به کسب و کار پایدار درحوزه گردشگری ، صنایع دستی و میراث فرهنگی برگزار می شود.
به گفته وی از دیگر اهداف این رویداد می توان به ارائه راهکارهای خلاقانه برای حل مسائل امروز و فردای گردشگری ایران ارائه راهکارهای علمی در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و استفاده از ظرفیت توسعه کسب و کارهای گردشگری هوشمند و خلاق اشاره کرد.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس همچنین درخصوص برگزاری پیش رویداد تبادل اطلاعات و اندیشه (تاوا) نیز افزود: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته از ۱۰ الی ۱۷ تیرماه، پیش رویداد تاوا در قالب کارگاه های ۴ ساعته با سرفصل های آشنایی با مفاهیم اقتصاد دانش بنیان و شرکت های نو پا ، کارگاه علمی و تفکر خلاق و خلاقیت ، فرآیند را اندازی شرکت های نوپا مبتنی بر حل مسئله ( کارگاه تعریف مسئله و حل مسئله ) ، فرآیند شروع کسب و کارنوپا ، کارگاه عملی مشاهده ، آشنایی با اصول کار تیمی و تیم سازی برای کسب و کار نوپا ، کارگاه نمونه سازی و تفکر طراحی و تهیه و تدوین مدل کسب و کار در محل دانشگاه شیراز برگزار خواهد شد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس گفت : در راستای حمایت از تولید کالای ایرانی ، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس طی یازده ماه – از ابتدا تا پایان بهمن ماه سال ۱۳۹۵ با صدور و تمدید قریب دو هزار مجوز فعالیت در چهار گونه پروانه تولید انفرادی ، جواز تأسیس کارگاهی ، پروانه تولید کارگاهی و کارت شناسایی موفق به ایجاد تعداد ۱۸۳۷ فرصت شغلی پایدار شده است.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس زهرا الحمدی اظهار داشت : واحد حمایت از تولید معاونت صنایع دستی در راستای وظایف ذاتی و سازمانی خود جهت ایجاد اشتغال پایدار، حفظ، احیا و توسعه صنایع دستی، بهبود کیفی محصولات تولیدی، نظارت بر وضعیت کارگاه های تولیدی (خانگی و کارگاهی) و ایجاد بستر مناسب برای حضور و بهره مندی حداکثری هنرمندان صنایع دستی در رویدادهای فرهنگی و بازرگانی با صدور مجوزهای چهارگانه به این مهم می پردازد.
وی با اعلام آمار مجوزهای صادر شده در حوزه حمایت از تولید افزود : از ابتدای سال جاری تا پایان بهمن ماه تعداد۳۷۷ پروانه تولید انفرادی، ۱۲ جواز تأسیس کارگاهی، ۲۱ پروانه تولید کارگاهی و ۲۰۱ کارت شناسایی صادر و تعداد۱۱۹۸ پروانه تولید انفرادی، یک جواز تأسیس کارگاهی، ۲۷ پروانه تولید کارگاهی تمدید اعتبار شده اند.”
الحمدی در پایان خاطر نشان کرد : تعداد اشتغال در بحث صدور پروانه تولید کارگاهی با توجه به متغیر بودن تعداد افراد تحت پوشش از یک تا بیش از یکصد نفر مبین ایجاد اشتغال حداکثری در حوزه هنرهای سنتی و صنایع دستی است.همزمان با هفتمین روز از دهه مبارک فجر آیین ایجاد نخستین اکو موزه عشایراستان فارس درشهرستان فیروزآباد برگزار گردید.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، دکتر مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در این مراسم که با حضور معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، فرماندار فیروزآباد و دیگر مسئولین محلی برگزار شد، اظهار داشت: شهرستان فیروزآباد با آثار ارزنده تاریخی، طبیعی، مذهبی و همچنین صنایع دستی های شناخته شده در سطح ملی و بین المللی یکی از مکانهای پر ظرفیت گردشگری استان می باشد.
وی گفت: با توجه به اهمیت آثار تاریخی شاخص ساسانی در منطقه فیروزآباد این آثار بهمراه آثار ساسانی شهرستانهای سروستان و کازرون شامل کاخ، نقش برجسته و غار در قالب آثار محور ساسانی در نوبت ثبت در فهرست ثبت آثار جهانی یونسکو قرار دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس در ادامه با مهم دانستن جایگاه عشایر از دیدگاه فرهنگ مادی و معنوی به صنایع دستی های شناخته شده عشایر قشقایی فیروزآباد، شامل قالی بافی، گلیم بافی، جاجیم بافی، گبه، چرخ بافی و … اشاره کرد و افزود: به دلیل حفظ و ماندگاری هنرهای سنتی این منطقه و همچنین حمایت از صنعتگران این رشته ها، برخی از آنها را در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسانده ایم. لباس ایلات عشایر نیز که یکی از زیباترین آنها به سبب تنوع رنگ در ایلات عشایر قشقایی نظاره گر هستیم به دلیل حفظ هویت و آداب و رسوم زنان منطقه با پیگیری های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس نیزدر فهرست آثار ناملموس ملی به ثبت رسیده است. همچنین فرآورده های لبنی عشایر نیز قابلیت ثبت در فهرست آثار ناملموس را دارد و در تلاش برای ثبت آن هستیم.
مصیب امیری در پایان اضافه کرد: با توجه به اهمیت موضوع گردشگری و مقوله عشایر در استان و همچنین موارد ذکر شده، اهمیت ایجاد اکوموزه عشایر مشخص می باشد و امیدواریم این اکوموزه که اولین در استان فارس و بزرگترین در کشور می باشد و بنا دارد آداب و رسوم کلیه اقوام عشایر کشور را به نمایش بگذارد تبدیل به غنی ترین اکوموزه کشور و جاذبه ای ویژه برای جذب گردشگران داخلی و خارجی گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: امروز مورخ ۱۹ بهمن ماه به مناسبت ۸ روز از دهه مبارک فجر مراسم ایجاد نخستین دهکده صنایع دستی و گردشگری کشور در استان فارس برگزار می گردد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، دکتر مصیب امیری گفت : اولین دهکده صنایع دستی کشور با هدف حمایت از تولید محصولات صنایع دستی و آشنایی گردشگران داخلی و خارجی با رشته های مختلف صنایع دستی کشورو استان فارس ، ایجاد می شود.
وی با تاکید بر اینکه هنرهای سنتی پایه و اساس ملی هر کشور محسوب می شود، افزود : ایجاد چنین فضاهایی با تاکید بر توسعه فضای اشتغال و تولید ملی با هدف ارز آوری مهم ارزیابی می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس با اشاره به یکی از مهمترین اهداف دولت در زمینه ایجاد اشتغال خاطر نشان کرد: این دهکده در زمینی به مساحت ۱۶ هزار متر مربع و با سرمایه گذاری و اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد ریال و اشتغال زایی حدود ۳۵۰ نفربه صورت مستقیم در دو شیفت کاری ایجاد می شود.
مصیب امیری در پایان اضافه کرد: این دهکده شامل مجموعه متمرکز از کارگاه های تولید زنده جهت فعالیت هنرمندان صنایع دستی در رشته های خاتم ، منبت ، معرق ، گلیم ، قالی ، قلمزنی سفال و …، مرکز آموزشی تولید محصولات با کیفیت و دارای قابلیت صادرات، امکانات زیر بنایی جهت بسته بندی محصولات صنایع دستی، نمایشگاه و فروشگاه فروش محصولات ، بخش آموزش دهکده در دو بخش آموزش هنرجویان داخلی و آشنایی گردشگران خارجی با هنرهای ملی ، احداث موزه صنایع دستی با تکیه به هنرهای سنتی ایرانی ، همچنین دربخش گردشگری شامل برپایی سیاه چادر عشایر ، رستوران سنتی ، دمنوش خانه و غرفه فروش عرقیات سنتی می باشد.
گفتنی است ، اولین دهکده صنایع دستی کشور در کیلومتر ۲۰ محور شیراز -زرقان- مرودشت ایجاد می شود. این منطقه با داشتن جاذبه های گردشگری و طبیعی همچون پارک ملی بمو ، پارک جنگلی ، تنگ چمه ، دره چپ و راست ، سه سنگ ، گولی ظلمات ، مکانی با ظرفیت گردشگری شناخته شده و کمتر شناخته در استان و کشور است.نشست هم اندیشی مدیران و نمایندگان انجمن های میراث فرهنگی با مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس روز گذشته در سالن اجتماعات هتل هدیش شیراز برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این نشست با هدف پی گیری مطالبات و رفع مشکلات انجمن های حوزه میراث فرهنگی و با حضور دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس ، سرهنگ عیدی پور فرمانده یگان حفاظت ، سید امین قاسمی معاون سرمایه گذاری و طرح ها ، محمدی کوچی مسئول انجمن های اداره کل میراث فرهنگی فارس و جمعی از نمایندگان انجمن های حوزه سه گانه میراث فرهنگی برگزار شد .
در راستای این نشست دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : در جهت تداوم ارتباط و تعامل بیشتر میان اداره کل و انجمن های این حوزه باید چهار تن از مدیران انجمن ها ، به نمایندگی از دیگر انجمن های این استان در قالب کمیسیون و یا شورای هماهنگی انجمن های میراث فرهنگی فارس انتخاب و به این اداره کل معرفی شوند .
بنابراین گزارش در ادامه این نشست سرهنگ عیدی پور فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی فارس نیز افزود : پیرامون سیاست های یگان حفاظت در مباحث تعامل و همکاری با سازمان های مردم نهاد استان فارس ، به زودی یک شعبه ویژه در خصوص جرایم حوزه میراث فرهنگی در دادستانی استان فارس ایجاد خواهد شد که این مورد از سوی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در حال پی گیری است .
گفتنی است ، نمایندگان انجمن های سپید فارس ، فرهنگ جاودان ، عصر باستان ، دوستداران حافظ بچه های شهر باربد و شورای هماهنگی سازمان های غیر دولتی میراث فرهنگی فارس از اعضای این نشست بودند .

 

 

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : طی یک سال اخیر ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در استان فارس افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری با اشاره به افتتاح اقامتگاه بوم گردی در استان فارس گفت : خوشبختانه طی یک سال اخیر ساخت تاسیسات گردشگری در فارس ۳۴ درصد افزایش داشته است و یکی از سیاست های این اداره کل در حوزه گردشگری توسعه و ترویج اقامتگاه های بوم گردی می باشد .
به گفته وی ، بهره برادری از اقامتگاه های بوم گردی از سال جاری در روستاهای استان فارس روند عملیاتی به خود گرفته و امید است تا با راه اندازی چنین اقامتگاه هایی شاهد رشد و توسعه اقتصادی در بخش گردشگری روستایی و عشایری باشیم.
وی افزود : اکثر روستاهای استان، به دلیل تنوع اقلیمی و وجود آثار متنوع تاریخی، فرهنگی و مذهبی و هنرهای سنتی بومی و صنایع دستی، قابلیت جذب گردشگر را دارند و راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی در استان، باعث ایجاد تنوع انتخاب در امر اقامت گردشگران شده و فرصت تجربه متفاوتی را در اختیار ایشان می گذارد و عامل مؤثری در جذب گردشگران داخلی وخارجی به مقاصد گردشگری روستایی و عشایری استان خواهند بود.
امیری اضافه کرد : در استان فارس بیش از ۳۰۰۰ روستا وجود دارد که در حال حاضر ۴۶ روستا به عنوان روستای هدف گردشگری مصوب شده و این موضوع، ظرفیت بسیار بالایی در توسعه این گونه از بوم گردشگری ایجاد کرده است.
وی ادامه داد : خوشبختانه در حال حاضر، جامعه روستایی و عشایری استان از راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی استقبال چشمگیری کرده اند و هم اینک ۵۳ متقاضی ایجاد این نوع واحد های اقامتی در استان فارس در قالب منازل روستایی ، سیاه چادرهای عشایری و بافت قدیمی و تاریخی شیراز وجود دارند که از این تعداد ۱۰ اقامتگاه بوم گردی در فارس راه اندازی شده و آماده ارائه خدمات به گردشگران می باشند ؛ تعداد ۱۹ اقامتگاه بوم گردی نیز دارای موافقت اولیه بوده و در حال مرمت و تجهیز و تکمیل پرونده جهت بهره برداری می باشند و مابقی پرونده متقاضیان نیز در مراحل بررسی و تکمیل قرار دارد و پیش بینی می شود تا پایان سال جاری ، تعداد اقامتگاههای بوم گردی فعال در فارس به بیش از ۳۰ واحد برسد .
مدیرکل میراث فرهنگی فارس گفت : از تعداد ۵۳ پرونده متقاضیان ؛ ۴ مورد در بافت تاریخی و قدیمی شیراز ، ۱۰ مورد سیاه چادرهای عشایری و ۳۹ مورد در روستاهای استان فارس واقع شده اند .
امیری افزود : قیمت مناسب در ارائه خدمات این دسته از واحدهای اقامتی و پذیرایی مزیت دیگری است که می تواند برای گردشگران ایجاد جذابیت بیشتر نماید.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس ادامه داد : در حال حاضر در بیش از ۵۰ روستای این استان پروژه‌های اقامتگاه‌های بوم‌گردی در حوزه گردشگری روستایی و عشایری در حال طی مراحل قانونی دریافت مجوز هستند
وی افزود : راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی ، موجب حمایت بیشتر از محیط زیست و محیط‌های طبیعی و بافت تاریخی شده و اثرات منفی حضور گردشگران را به حداقل ممکن می رساند.
میزان سرمایه اولیه در ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در مقایسه با سایر انواع تأسیسات و مؤسسات گردشگری رقم بسیار کمتری بوده و این موضوع موجب جذب سرمایه های خرد به حوزه گردشگری و ایجاد اشتغال پایدار در صنعت گردشگری می گردد و اکثرا پس از دریافت آموزش های لازم، به صورت خانوادگی اداره می شوند.
امیری اضافه کرد : راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی موجب توانمندسازی جوامع محلی به لحاظ اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و آموزشی شده و توسعه زیرساخت‌ها در روستاهای گردشگری را به همراه خواهد داشت. فعالیت سایر دستگاه ها در جهت توسعه زیرساخت های لازم از قبیل جاده دسترسی مناسب، آب، برق، گاز، و مخابرات و اینترنت در روستاهایی که فعالیت های مرتبط با گردشگری در آنها شکل گرفته است موجب توسعه بیش از پیش گردشگری روستایی و عشایری در استان پهناور فارس خواهد شد.

معاون توسعه مدیریت وپشتیبانی میراث فرهنگی فارس گفت: بر اساس اعلام نظرحوزه مدیریت عملکرد بازرسی و پاسخگویی به شکایات سازمان میراث فرهنگی کشور، اداره کل میراث فرهنگی استان فارس توانست در ارزیابی عملکرد شاخص های عمومی و اختصاصی در سال ۹۵، موفق به کسب رتبه دوم کشورشود.

محمد رضا معینی سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان کازورن گفت: به منظورفراهم نمودن زمینه برای ایجاد اقامتگاه های بوم گردی و روستایی و عشایری بخش کنارتخته و کمارج جلسه کارشناسی و هم اندیشی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، محمدرضا معینی با بیان مطلب فوق افزود: بخش کنارتخته و کمارج به عنوان شاه راه ارتباطی چند استان سالانه حجم قابل توجهی از مسافران و گردشگران را به خود اختصاص داده است به همین منظور جلسه کارشناسی و هم اندیشی در روز یکشنبه ۲۴ دی ماه سال جاری با حضور کارشناس صدور مجوز اقامتگاه های بوم گردی اداره کل میراث فرهنگی فارس،رییس اداره تعاون،کار و امور اجتماعی شهرستان، اعضاء شوراها ودهیاری های بخش کنارتخته و کمارج و کار آفرینان وفعالین حوزه اقتصادی کازرون در محل بخشداری کنارتخته برگزار گردید .

وی ادامه داد: در این جلسه مسئولین ضمن حمایت و استقبال از سرمایه گذاری در این بخش به تببین ضوابط و مقررات ایجاد اقامتگاه های بوم گردی پرداخته و به سوالات کار آفرینان و سرمایه گذاران در این حوزه پاسخ دادند .

بنا براین گزارش اقامتگاه‌های بوم‌گردی واحدهایی هستند که در محیط های طبیعی با رعایت بالاترین سطح ممکن ضوابط زیست‌محیطی و به شکلی سازگار با معماری بومی و سیمای طبیعی منطقه احداث شده و ضمن حداکثر تعامل با جامعه محلی، زمینه حضور و اقامت طبیعت‌گردان را با کیفیتی قابل قبول و تعریف شده در محیط های طبیعی فراهم می‌کنند.

طبق ضوابطی که سازمان جهانی جهانگردی، برای سازندگان این اقامتگاه ها تعیین کرده است؛ کلیه اقامتگاه های بوم گردی ضمن رعایت اصول فنی و مهندسی که تضمین کننده ایمنی ساکنان ساختمان ها است، با استفاده از مصالح بومی و با بهره بردن از حداکثر دانش بومی و هماهنگ با محیط طبیعی و فرهنگی پیرامون خود احداث شده و در طی مدت بهره برداری و توسعه اقامت گاه این شرایط بایستی تداوم داشته باشد.

 

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری فارس از اجرای طرح ساماندهی و ایجاد زیر ساخت های مناسب در منطقه طبیعی گردشگری بهشت گمشده خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر امیری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه طرح ساماندهی بهشت گمشده با اعتباری بالغ بر ۵ میلیارد ریال آغاز شده است افزود: تا کنون بیش از یک میلیارد و۶۰۰ میلیون ریال برای اجرای طرح هزینه شده است و اعتبار تخصیص یافته به این پروژه عظیم هم اینک ۳ ملیارد و ۲۰۰ میلیون ریال بوده است .
به گفته وی پروژه مذکور ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد . مدیرکل میراث فرهنگی فارس افزود: احداث پل بتنی در ورودی بهشت گمشده ،فاز اول راه دسترسی شامل تعریض و احداث پلهای جهت آبراهه در عرض مسیر راه، احداث پل فلزی بر روی رودخانه جهت عبور گردشگران از جمله فعالیت های است که طی سالها اخیر درمنطقه صورت گرفته است .
وی درخصوص عملیات اجرای درحال انجام نیز گفت احداث سرویس بهداشتی به مساحت ۱۱۰ متر مربع با نمای سنگی با پیشرفت فیزیکی فعلی ۴۰% . سنگ فرش مسیر راه پیاده به طول ۱.۵ کیلومتر با سنگ طبیعی و کاملا نامنظم که همخوان با طبیعت منطقه ،تکمیل فضای سبز در دو طرف مسیرپیاده رو با کاشت حدود ۴۵۰۰ اصله درخت ایجاد پارکینگ موقت در ورودی همراه با فنس کشی آبرسانی و احداث مخزن و اجرای سیستم آبیاری قطره ای جهت درختان نیز ازجمله عملیات اجرایی در حال انجام است .
دکتر امیری اضافه کرد: از آنجایی که طرح مصوب در حال اجرا با هدف بهسازی و ساماندهی منطقه و احیای فضای سبز در نظر گرفته شده است ، لذا تکمیل سنگفرش و درختکاری در طول مسیر دسترسی و احداث کمپ گردشگری جهت اسکان موقت و استراحتگاه در ابتدای ورودی مجموعه از سمت روستای مهجن آباد از اقدامات در نظر گرفته شده جهت س
الهای آتی پس از تخصیص اعتبارات لازم میباشد .

بنا براین گزارش تنگ بستانک یا بهشت گمشده ، بهشت و سرزمینی همزیست با آب ، درخت و کوهستان است که در گوشه شمال غرب شیراز از توابع شهرستان مرودشت قرار گرفته و هر سال میهمانان و گردشگران زیادی را از اقصی نقاط کشور به سوی خود فرا می خواند و از سال ۱۳۷۸ تاکنون با مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده جنگلی تنگ بستانک با بهشت گمشده شناخته می شود.
انبوه درختان در منطقه بهشت گمشده در پاره ای از مناطق چنان پنجه در پنجه هم انداخته و سقفی از نوازش بر سر رهگذران و گردشگران ساخته که به سختی می توان درخشش آفتاب را از میان شاخ و برگ درختان دید . در این منطقه زیبا و دیدنی آنچه به چشم می آید سبزی و زیبایی مناظر شگرف و آنچه به گوش می رسد صدای نوازشگر آب و نغمه پردازی پرندگان و آنچه احساس می شود طراوت و سرزندگی است .
بلندترین قله این منطقه کوهستانی و مرتفع ، کوه رنج ب
ه ارتفاع نزدیک به چهار هزار متر است که هیبت پر صلابت آن بر همه منطقه بهشت گمشده خود نمایی می کند .
بهشت گمشده یکی از پر باران ترین مناطق استان فارس و تأمین کننده عمده آب سد درود زن ، دریاچه های بختگان ، طشک و همچنین اراضی کشاورزی دشتهای حاصلخیز بیضا ، کامفیروز و کربال است .
لذا در راستای ارائه خدمات بهینه به گردشگران عزیز این اداره کل اقدام به مطالعه ، طراحی و ایجاد زیرساختهای گردشگری
نموده که بخشی از آن در سالهای گذشته انجام و بخش دیگر در حال اجرا است .

 

 

 

 

 


مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری فارس گفت: توسعه روزافزون صنعت گردشگری جهانی و داخلی نیازمند ایجاد مقاصد جدید در این عرصه است.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مصیب امیری ظهر سه شنبه در همایش توسعه پایدار گردشگری و ارتقاء تنوع زیستی با تاکید بر پرنده نگری که در اتاق بازرگانی شیراز برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به توسعه روز افزون این بخش و ورود مقاصد گردشگری جدید به عرصه رقابت میان مناطق گردشگرپذیر، توسعه پایدار کمی و کیفی محصولات و خدمات گردشگری در استانی چون فارس با رویکرد حفاظت از محیط زیست و منابع گیاهی، جانوری و اقلیمی یکی از الزامات اساسی برای حفظ و ارتقای جایگاه کنونی در صنعت گردشگری کشور است.
وی برگزاری همایش هایی از این دست را موجب تبیین و تثبیت جایگاه استان دانست و افزود: این موضوع در عرصه بوم گردشگری ملی و منطقه ای و تمرکز بر فعالیت های پرنده نگری به عنوان یکی از محورهای اساسی در حوزه بوم گردشگری شناخته می شود و افق های جدیدی را در راستای توسعه بیش از پیش گردشگری استان ایجاد خواهد کرد.

امیری خواستار تبیین مفاهیم و راهکارهای اجرایی استادان حوزه علمی مدیریت گردشگری و محیط زیست با تکیه و تاکید خاص بر فعالیت های پرنده نگری شد و بیان کرد: این گونه گردشگری پرطرفدار به عنوان یکی از منابع زیست محیطی و طبیعی با قابلیت بسیار بالا در توسعه فعالیت های گردشگری سبز و جذب گردشگران داخلی و بین المللی است که جایگاه این زیرگونه از بوم گردشگری را در عرصه اقتصادی استان ارتقا می دهد.
مدیرکل میراث فارس ادامه داد: سرزمین ایران علیرغم قرار گرفتن در کمربند خشکی جهان، از تنوع زیستی مطلوبی برخوردار است که در زیستگاه های ایران، تنوع گونه های کم نظیری یافت می شود. از این رو ایران در بین سه منطقه پالتئارکتیک، اورینتال(جنوب شرقی) و اتوپیا(جنوب غربی) قرار گرفته که تفاوت های اقلیمی این مناطق تنوع حیرت انگیزی در میان گونه های مختلف پرندگان ایجاد کرده است.
وی افزود: پرنده نگری در دنیا به عنوان یک تفریح سالم مطرح است و یکی از پرطرفدارترین و پردرآمدترین شاخه های بوم گردشگری به شمار می رود. در کش
ورهای اروپایی بیش از ۲۰۰ سال است که پرنده نگری انجام می شود.

 

دیدن موزه، گذری است به تاریخ، تاریخ پر فراز و نشیب و آمیخته با غرور و افتخار ملی.


موزه مکان مناسبی جایی برای احساس تعلق و نگاهی دوباره به هویتی که زیر بار زندگی در دنیای مدرن در حال کمرنگ شدن است.موزه در معنای واقعی خود می تواند ازاین رنگ باختن فرهنگی جلوگیری کرده و پیوند دهنده فرهنگ نسل و اجتماع امروزی و نسل های وتمدن های درخشان پیشین باشد و به افزایش خودشناسی اجتماعی کمک کند.
بسیاری از جوامع در تلاشند که از طریق راه اندازی موزه های بهتر و جامع تر نگاه جوامع دیگر را به هویت تاریخی و فرهنگی تمدن خود جلب کنند.
در حقیقت برقراری ارتباط با گذشته به اندازه حفظ آثار تاریخی حائز اهمیت است. در واقع توجه به تاریخ باید به یک ارزش اجتماعی تبدیل شود تا این «عنصر فرهنگ‌ساز جامعه» بتواند نقش واقعی خود را در امر توسعه پایدار جوامع به خوبی ایفا کند.
سازمان آموزشی و علمی سازمان ملل متحد(یونسکو) به موزه‌ها به عنوان یکی از راه‌های انتقال میراث فکری و فرهنگی میان نسل‌ها و برقراری ارتباط بین تمدن‌ها و فرهنگ‌های مختلف نگاه می‌کند.
امروزه وظیفه موزه‌ها تنها حفظ میراث‌های باارزش گذشته نیست، بلکه محافظت از میراث مادی و معنوی برای استفاده حداکثر جمعیت و انتقال ارزش‌های فرهنگی به نسل‌های بعدی برای ساخت جوامعی پیشرو؛فرهنگ دوست؛پویا و پایدار است.
کارشناسان حوزه فرهنگ از موزه به عنوان مکانی برای نگهداری یادمان‌ها و خاطره‌ها و منبع اطلاع‌رسانی در زمینه فرهنگ‌های بومی یک کشور یاد می‌کنند و از این رو الزامی است هنگام تدوین سیاست‌ها و راهبردهای ملی و اطلاع‌رسانی توانایی بالقوه موزه‌ها در این امر در نظر گرفته شود.
شاید بسیاری از ما فقط وقتی به مدرسه می‌رفتیم در قالب اردوهای دانش‌‌آموزی سری به موزه‌ها زده باشیم. برای چند درصد از ما رفتن به موزه یک نوع تفریح یا راه پرکردن اوقات فراغت محسوب می‌شود؟ رفتن به کوه، سینما و پارک، نهایت تفریح ماست و کمتر بازدید از موزه را در برنامه اوقات فراغت خود می‌گنجانیم.موزه‌ها ظرفیت بالایی برای جذب جهانگردان و فرهنگ‌شناسان دارند.اگر چه موزه ها در اصل خود رسالت اقتصادی و انتفاعی ندارند؛ از این طریق می توانند حتی به اقتصاد یک جامعه به عنوان یکی از اساسی ترین پایه های پایداری یک اجتماع بالنده کمک کنند.
برای افزایش میزان استقبال از موزه‌ها باید آنها را در دسترس مردم قرار داد. اگر موزه به گذرگاه زندگی روزمره مردم تبدیل شود، آنگاه قادر خواهد بود جایی در میان برنامه‌های زندگی روزانه آنها پیدا کند و جزیی از برنامه های آموزشی؛پژوهشی؛فرهنگی و اجتماعی مردم جامعه به حساب آید عامل پایداری برای یک جامعه باشد .

دکتر مصیب امیری
مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس


مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان کازرون در استان فارس از ساماندهی و ایجاد فضاهای خدماتی – رفاهی در مجموعه تاریخی – طبیعی تنگ چوگان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس محمدرضا معینی با بیان اینکه در تنگ چوگان مبلمان سایت ایجاد می شود ، افزود : فاز نخست ایجاد فضای خدماتی گردشگری همچنین ساخت سرویس های بهداشتی و نور پردازی مبلمان سایت و مسیر گردشگری با اعتباری بالغ بر ۴۲ میلیون تومان در دست اجرا است .
به گفته وی : در حال حاضر مجموعه تاریخی – طبیعی تنگ چوگان به صورت الکترونیکی حفاظت که طبق برنامه ریزی ها ، به زودی حفاظت آنلاین نیز در مجموعه لحاظ می شود .
معینی اضافه کرد : از میان این تنگ ، رودخانه شاپور می گذرد و در سوی این رودخانه ۶ نقش برجسته دیده می شود که ۲ نقش برجسته در ساحل سمت راست رودخانه و ۴ نقش نیز در ساحل سمت چپ قرار دارد .
مسئول میراث فرهنگی شهرستان کازرون در ادامه گفت : در این تنگ ۲ قلعه ساسانی هم وجود دارد که به قلعه های دختر و پسر معروفند و همچنین می توان به وجود غار شاپور در این محل نیز اشاره کرد .
معینی ادامه داد : هم اکنون پرونده ثبت جهانی محور ساسانی فارس در حال تدوین است که مجموعه تاریخی – طبیعی تنگ چوگان به عنوان یکی از آثار شاخص دوره ساسانی در این پرونده جای گرفته است .
وی با بیان اینکه تنگ چوگان در نزدیکی شهر ساسانی بیشاپور و در میان دو رشته کوه بلند قرار دارد ، افزود : در این محل نقوش ساسانی متعددی است که بیانگر اتفاقات سیاسی و اجتماعی این دوره تاریخی در فارس است . به طور مثال در یکی از این نقوش می توان پیروزی شاپور ساسانی را بر والرین امپراطور روم به وضوح دید .
بنابراین گزارش : تنگ چوگان یا تنگ چگان به تنگ چکو و چکون و چکاو معروف است و احتمالاً به جهت بازی چوگان پادشاهان ساسانی و سرداران ایرانی که در این محل انجام می شده ، به این نام معروف شده است .
عرض این تنگ بیش از هزار متر است و غار شاپور نیز بر فراز آن قرار دارد که مجسمه بزرگ ۳۰ تنی شاپور در آن جای گرفته است .

 

معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس با هدف بررسی روند اجرایی احداث دهکده صنایع دستی استان از این پروژه بازدید کرد.

 

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، محمد ابراهیم فروزانی امروز سه شنبه ۴ اردیبهشت ماه سال جاری با همراهی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی فارس به منظور بررسی روند اجرایی و پیشرفت فیزیکی پروژه دهکده صنایع دستی، از این طرح بازدید کرد.
معاون گردشگری استانداری فارس در این بازدید ضمن قدردانی از توجه مجری پروژه “مجموعه فرش ذو الانواری” به سرمایه گذاری در حوزه تولید و اشتغال صنایع دستی، به بررسی مشکلات و موانع پیش روی اتمام طرح مذکور پرداخت.
بنا براین گزارش، پروژه مذکور دارای مساحت ۱۶۰۰۰ متر مربع ، با سرمایه گذاری ۱۰ میلیارد تومان و جزئیات ایجاد کارگاه های تولید صنایع دستی، غرفه های فروش محصولات صنایع دستی، پایانه صادراتی، موزه و نمایشگاه صنایع دستی با پیشرفت فیزیکی ۲۰ درصد می باشد که در صورت تامین اعتبار از محل تسهیلات ارزان قیمت، در سال ۹۸ به بهره برداری خواهد رسید.

 

 

معاون توسعه مدیریت وپشتیبانی میراث فرهنگی فارس گفت: بر اساس اعلام نظرحوزه مدیریت عملکرد بازرسی و پاسخگویی به شکایات سازمان میراث فرهنگی کشور، اداره کل میراث فرهنگی استان فارس توانست در ارزیابی عملکرد شاخص های عمومی و اختصاصی در سال ۹۵، موفق به کسب رتبه دوم کشورشود.

مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس ازصدور مجوز ایجاد برای ۳۶ واحد اقامتی و سایر تاسیسات گردشگری در استان فارس طی ۹ ماهه سال جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مصیب امیری گفت: از ابتدای امسال تا پایان آذر ماه سال جاری ۳۶ مجوز ایجاد طرح های گردشگری شامل مرکز سرگرمی-تفریحی، هتل چهارستاره، اقامتگاه سنتی،سفره خانه سنتی،هتل آپارتمان،مهمانپذیر،هتل سنتی، زائرسرا ومجتمع گردشگری با حجم سرمایه گذاری بیش از ۱۱۲ میلیارد تومان با پیش بینی میزان اشتغال ۲۰۴۵ نفرصادر شده است.

مصیب امیری با بیان اینکه این طرح ها در راستای توسعه تاسیسات گردشگری و واحدهای اقامتی در سراسر استان فارس اجرا می‌شود، افزود: همچنین طی مدت ۹ ماهه سال جاری ۴۱ موافقت اصولی و ۱۴۴ موافقت اولیه صادر که با بهره برداری از این طرح ها تا چند سال آینده، علاوه بر افزایش چشمگیردر ظرفیتهای اقامتی-تفریحی و گردشگری استان، تاثیر به سزایی در اشتغالزایی حوزه گردشگری استان ایجاد خواهد شد.

این مقام مسئول در پایان خاطر نشان کرد: دریکسال گذشته ۱۶۵ موافقت تاسیسات گردشگری در استان با حجم سرمایه گذاری بیش از ۷۰۹ میلیارد و ۸۴۳ میلیون تومان نیز صادر گردیده است.

 

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری اقلید از بازدید صالح مشتاقی فرماندار و جمعی از مسئولین این شهرستان از کارگاه تولید صنایع دستی در رشته همجوشی شیشه در این شهرستان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس محمد رضا قلندری گفت : با هدف حمایت از صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی و در سالی که بنام اقتصاد مقاومتی ، تولید-اشتغال نام گرفته فرماندار شهرستان اقلید و روسای کارگروه اشتغال ، اداره صنعت معدن تجارت ، صندوق کارآفرینی امید ، تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان اقلید از کارگاه تولید صنایع دستی همجوشی شیشه بازدید کردند .
بنابراین گزارش در حاشیه این بازدید ، فرماندار اقلید اظهار داشت : صنایع دستی با قابلیت ها و خصوصیات ویژه خود ، می تواند نقش مهمی در حل معضل بیکاری و ایجاد اشتغال برای بیکاران ایفا کند .
مشتاقی افزود : صنایع دستی ، روایتگر صنعت و هنر نیاکان و بیانگر هنر و ذوق مردم هر کشور است و در روزگاران کهن ، به عنوان صنعت تمام عیار عهد خویش حضور داشته است .
هچنین در این بازدید رئیس کارگروه اشتغال اقلید نقش صنایع دستی در ایجاد اشتغال را مهم برشمرد و عنوان کرد : با فکر و خلاقیت صنعتگران و هنرمندان ، این حرفه پیشرفت های زیادی را پشت سرگذاشته تا به این جایگاه والا رسیده و امروزه بسیاری از افراد جامعه در این زمینه مشغول کسب و کار بوده و زندگی می کنند .
وی افزود: از دیرباز عامل ایجاد اشتغال جنبی و درآمد بیشتر در مناطق روستایی و عشایری ، و همچنین برای بعضی شهرنشینان بوده است . امروزه نیز به رغم گسترش محصولات صنعتی در همه کشورها ، صنایع دستی نه تنها ارزش خود را از دست نداده است ، بلکه هر روز بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

زهرا الحمدی، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس گفت: تعداد اشتغال ایجاد شده در حوزه صنایع دستی در استان فارس تا پایان بهمن ماه سال ۹۵ بیش از یک هزار و ۸۰۰ نفر می باشد.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس اظهار کرد: از ابتدی سال تا پایان بهمن ماه ۹۵ ، با صدور و تمدید مجوز فعالیت در پروانه های تولید انفرادی و کارگاهی، جواز تأسیس کارگاهی و کارت شناسایی این تعداد فرصت شغلی پایدار ایجاد شده است.
وی ادامه داد: ایجاد این تعداد فرصت شغلی بیانگر نقش مهم صنایع دستی در توسعه اقتصاد، کار آفرینی ،کاهش نرخ بیکاری و قدم برداشتن در راستای تحقق شعار امسال است.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس در پایان خاطر نشان کرد: تنوع و خلاقیت در عرضه محصولات صنایع دستی و آموزش و آشناسازی صنعتگران با سلیقه مصرف کننده از اصلی ترین ویژگی های رونق در این صنعت است.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، دکتر فیاضی ناظر عالی ستاد خدمات سفر و مدیر کل دفتر همکاری و توافق های ملی گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: نوروز یک رویداد حائز اهمیت است و امسال نسبت به سالهای گذشته، نشاط و شادابی به وضوح در چهره میهمانان نوروزی مشهود بود.


حائز اهمیت است و امسال نسبت به سالهای گذشته، نشاط و شادابی به وضوح در چهره میهمانان نوروزی مشهود بود.
وی در خصوص میزان رضایتمندی مسافران نوروزی افزود: خوشبختانه با تلاش تمام مسئولان امربا پیش بینی اجرای جشن های آیینی و سنتی، برگزاری رویداد فرهنگی نوروزگاه در شیراز و ۸ شهر استان فارس، برپایی بازارچه های صنایع دستی،همچنین ارائه خدمات استاندارد در تاسیسات و موسسات به مسافران نوروزی، نوروز متفاوت و رضایت بخشی مشاهده شد.
وی درپایان با اشاره به زیر ساختهای گردشگری در ایران به نسبت دیگر کشورها خاطر نشان کرد: در ایام نوروز و تعطیلات تابستان با موج عظیمی از حضور گردشگران در مکانهای تاریخی روبرو هستیم که باید با ایجاد فرهنگ سازی صحیح در حجم گردشگر پذیری این اماکن تاریخی از تخریب این بناها جلوگیری نماییم.