در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی، از ۵ پلاک(کاشی) ماندگار به نام پیشکسوتان و اساتید این حوزه رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، بعد از ظهر ۲۰ خرداد ماه همزمان با (۱۰ ژوئن /۲۰خرداد)روز جهانی صنایع دستی طی مراسمی با حضور محمد ابراهیم فروزانی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان، مسئولین استانی، پیشکسوتان و هنرمندان صنایع دستی استان فارس، آیین رونمایی از ۵ پلاک(کاشی) ماندگار به نام اساتید برجسته این هنر-صنعت برگزار گردید.
بنا بر این گزارش، این کاشی ها بر سر در خانه استاد بهرام منبتی هنرمند منبت، استاد عبدالخالق گلریز خاتمی هنرمند خاتم ساز، استاد احمد شیشه گر هنرمند کاشی هفت رنگ، استاد علی اصغر تجویدی هنرمند نگارگری و استاد رضا جانعلی پور هنرمند مقرنس نصب می شود.
گفتنی است طرح کاشی ماندگار، وفق وظایف سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در جهت حفظ میراث فرهنگی ناملموس و معنوی ایران، وظیفه شناسایی و معرفی محل سکونت هنرمندان، اهالی فرهنگ، علم و دین را برعهده دارد.
شخصیت‌هایی که در این طرح قرار می‌گیرند شامل چهره‌های شاخص و تأثیرگذار در یک رسته فرهنگی هستند که توانسته‌اند در دوران فعالیت خود مرزهای جدیدی را بیافرینند یا در جهت حفظ و حراست یک یا چند حوزه میراث هنری، فرهنگی و معنوی ایران تلاش کرده باشند و به‌عنوان چهره‌ای ماندگار شناخته شوند.

محمد رضا قلندی مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اقلید گفت: دکتر افضلی نماینده مردم شهرستان اقلید در مجلس شورای اسلامی ، در ابتدای تیرماه سال جاری به همراه تعدادی از اعضای کارگروه اشتغال شهرستان از روند ساخت پروژه مجموعه گردشگری کیان اقلید بازدید کرد.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، محمد رضا قلندری افزود: این مجموعه با متراژ ۳۰هزار متر مربع و زیر بنای۹ هزار و ۵۰۰ متر شامل هتل، سالن های همایش، رستوران، کافی شاپ، دریاچه مصنوعی، سفره خانه، استخر شهر بازی، مسجد، پارکینگ، ویلا های اقامتی و ….. می باشد.
مسئول میراث فرهنگی اقلید ادامه داد: این مجموعه با هزینه کرد ۶۰ میلیارد ریال و پیش بینی اشتغال ۷۰ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم دارای حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی است و انتظار می رود تا ۳ ماهه آخر سال ۹۶، فاز اول آن افتتاح گردد.
گفتنی است، میزان سرمایه گذاری کل پروژه تا پایان، در حدود ۱۲۰میلیارد ریال برآورد می شود.آمار بازدیدکنندگان از مجموعه تاریخی -فرهنگی سعدی در روز اول اردیبهشت ماه ۹۶ همزمان با بزرگداشت این شاعر به بیش از ۲۷ هزار نفر رسید.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس با اعلام این خبر افزود: مطابق سنوات گذشته، اول اردیبهشت ماه به مناسبت بزرگداشت سعدی شیرازی این مجموعه فرهنگی- تاریخی به صورت رایگان، پذیرای گردشگران و مردم فرهنگ دوست شهر شیراز بود.
وی اظهار داشت: با توجه به آمار ارائه شده توسط نیرو های مستقر در سعدی، آمار بازدید کنندگان داخلی در این روز از مجموعه، ۲۷ هزار و ۵۹۰ نفر و آمار گردشگران خارجی ۳۶۳ نفر می باشد. که در مقایسه با سال گذشته با رقم ۹۱۱۷ بازدید، رشد ۳ برابری را شاهد هستیم.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس در پایان خاطر نشان کرد: بیشترین آمار بازدید از مجموعه تاریخی- فرهنگی در سال ۹۶ روز اول اردیبهشت ماه و بعد از آن ۴ فروردین ۹۶ با تعداد ۲۶۰۷۶ بازدید بوده است.رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، امروز ۳۰ فروردین ۹۶، در اولین روز از سفر خود به استان فارس، از مجموعه جهانی تخت‌جمشید و موزه تخت‌جمشید بازدید کرد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در این بازدید مسعود رضایی‌منفرد، رئیس پایگاه جهانی تخت‌جمشید، در این بازدید توضیحاتی در مورد این مجموعه جهانی و روند حفاظت و نگه‌داری آن به زهرا احمدی‌پور معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری عرضه کرد.
او همچنین با همراهی مصیب امیری مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس، علی‌اکبر نجیب‌زاده فرماندار مرودشت، محمدمهدی برومندی نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی و رؤسای ادارات شهرستان مرودشت، پس از بازدید از مجموعه جهانی تخت‌جمشید، دفتر یادبود این مجموعه را امضا کرد و سپس از موزه تخت‌جمشید هم بازدید به‌عمل آورد.
معاون رئیس‌جمهوری، در حاشیه این بازدید در گفت‌و‌گو با رسانه‌های استانی و صداوسیمای مرکزی استان فارس، در مورد هیئت‌امنایی شدن مجموعه‌های فرهنگی‌تاریخی گفت: «این طرح در آینده بسیار نزدیک در روزهای آینده اجرایی می‌شود.»
او اضافه کرد: «اداره هیئت‌امنایی مجموعه‌های فرهنگی‌تاریخی قدرت جذب سرمایه و منابع را در این مجموعه‌ها ارتقا می‌دهد و همچنین به تصمیم‌گیری‌های درست در این مجموعه‌ها کمک می‌کند.»
او اضافه کرد: «هیئت‌امنایی شدن این مجموعه‌ها باعث می‌شود تا منابعی که مجموعه‌ها دارند برای خودشان بماند و هم‌زمان بتوانند منابع دیگر را هم جذب کنند.»
زهرا احمدی‌پور همچنین اظهار کرد: «گردشگران خارجی و داخلی اشتیاق بسیار زیادی برای بازدید از آثار ثبت‌جهانی‌شده دارند.»
او ادامه داد: «بازدید‌های ادواری به استان‌های مختلف به‌منظور ارزیابی محدودیت‌ها، مشکلات و مسائل حوزه حفاظت و نگه‌داری از آثار تاریخی و همچنین ارزیابی ظرفیت‌های موجود برای استفاده کردن در مسیر توسعه و درنهایت برای هماهنگی بین‌دستگاهی در استان‌ها انجام می‌شود.»
معاون رئیس‌جمهوری ادامه داد: «این ارزیابی‌ها برنامه‌ریزی‌های آینده و اجرای فعالیت‌های منظم را در دسترس قرار می‌دهد.»مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : بی شک فرهنگ غذا شاخه ای از گردشگری است که در استان فارس می تواند رونق بیشتری بگیرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، دکتر مصیب امیری در حاشیه برگزاری سومین جشنواره خوراک های سنتی فارس اظهار داشت : یکی از انواع صنعت گردشگری ، گردشگری خوراک است . در همین راستا ۲۵۰ خوراک سنتی بومی فارس ، که در هریک از شهرستان های استان وجود دارد ، شناسایی شده است و با عنوان جشنواره خوراک های سنتی فارس برای سومین دوره در حال برگزاری است .
وی افزود : هدف از برپایی چنین جشنواره هایی معرفی طعمهای مختلف و آداب و رسوم هر یک از شهرستان های فارسو همچنین صنعتی کردن خوراکهای سالم و سنتی در هتلها و رستورانها برای توسعه گردشگری در استان است .
امیری در بخش دیگری از سخنانش به ضرورت توجه به توسعه صنعت گردشگری با اشاره به اینکه شیراز و استان فارس یکی از شهرهای نمونه گردشگری کشور به شمار می آید، گفت: با برپایی این چنین جشنواره هایی می توان در توسعه هر چه بهتر و بیشتر این صنعت در استان و حتی کشور کمک شایانی کرد .
مدیرکل میراث فرهنگی فارس ادامه داد : در همین راستا با توجه به استقبال گردشگران در برگزاری جشنواره خوراک های سنتی فارس در ۲ دوره گذشته ، امسال نیز با همکاری معاونت فرهنگی شهرداری شیراز و خانه فرهنگ جاودان سومین جشنواره خوراک های سنتی فارس در قالب ۵۱ غرفه با حضور شهرستان های مختلف استان به صورت گسترده تر در باغ ملی واقع در چها راه حافظیه شیراز برگزار شده ، که تا کنون مورد استقبال بیش از ۷ هزار گردشگر قرار گرفته است .
به گفته امیری ، جشنواره خوراک های سنتی فارس از ۲۸ آذر ماه لغایت ۳۰ آذر ماه از ساعت ۱۱ صبح الی ۲۰ پذیرای علاقمندان به گردشگری خوراک می باشد .

مسئول میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نی ریز گفت : دکتر مسعودی نماینده مردم نی ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی از مجموعه موزه تخصصی خط و کتابت و اداری میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری بازدید کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس حمیدرضا هادی اظهار داشت : پیرو دعوت نمایندگی میراث فرهنگی نی ریز از نماینده مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی دکتر مسعودی به همراه مدیر دفتر خود از مجموعه میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری بازدید کرد و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات صنایع دستی ، گردشگری و میراث فرهنگی این نمایندگی قرار گرفت.
وی افزود : دکتر مسعودی نماینده مردم نی ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی پس از شنیدن مسائل و مشکلات موجود گردشگری در شهرستان و حوزه صنایع دستی ، بیمه صنعتگران و فراهم شدن تسهیلات را برای صنعتگران از مهم‌ترین خواسته فعالان حوزه صنایع دستی شهرستان دانست و پیگیری این موضوع را در دستور کار خود قرار داد .
مسئول اداره میراث فرهنگی می ریز اضافه کرد : ظرفیتهای بسیار خوبی در این شهرستان وجود دارد که می توان با فرصت سازی زمینه ارتقای فعالیتهای گردشگری را فراهم کرد که در این دیدار دکتر مسعودی نماینده مردم وعده داد که آن قسمتی که در استان با همکاری مسوولان استانی رفع مشکل شود محقق می‌شود و احیاناً اگر مواردی هم نیاز داشت که در مجلس مطرح کنیم، پیگیر خواهیم شد.
هادی تشریح کرد : در حال حاضر بیش از هزار صنعتگر در حوزه صنایع دستی در ۲۵۰ کارگاه با مجوز پروانه تولید انفرادی مشغول به فعالیت هستند و در بخش صنایع دستی شهرستان سفال ، چاقو ، بافت های داری ، قدمت دیرینه دارد .
وی ادامه داد : میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان نی ریز تمام توان خود را صرف رفع مشکلات صنعتگران کرده و در این راستا از هیچ کوششی دریغ نکرده است.
هادی در پایان خاطر نشان کرد : نماینده مردم نی ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی مرتفع نمودن مشکلات موجود گردشگری و صنایع دستی در شهرستان را از برنامه های اصلی خود قرار داد و حمایت خود را در این خصوص اعلام کرد .از سال گذشته شورای اسلامی شهرو شهردار استهبان ۷ مهر ماه را بعنوان روز استهبان نام گذاری کرده اند که به همین مناسبت نیز دو نمایشگاه از تولیدات هنرمندان صنایع دستی دراین شهرستان برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این نمایشگاه در رشته هایی همچون سفال و سرامیک ، گیوه دوزی ، معرق و منبت و …. به مدت یک هفته از تاریخ ۷/۷/۹۵ لغایت ۱۴/۷/۹۵ در دو نقطه شهر استهبان ، جهت بازدید علاقه مندان صنایع دستی برگزار شد .
بنابراین گزارش یکی از این نمایشگاه ها در پارک آبشار واقع در بلوار قائم در رشته هایی همچون منیت و معرق ، سفال و سرامیک و …. و نمایشگاه دیگر واقع در خانه فرهنگ به نشانی خیابان امام خمینی در رشته بافتنی سنتی ، (قلاب بافی ) برگزار شده است که مورد استقبال مردم و مسئولین قرار گرفت . گفتنی است که در شهر استهبان برای اولین بار نمایشگاه بافتنی های سنتی برگزار می شود که بسیاری از مردم خواهان تولیدات قلاب بافی با دست بودند که در همین زمینه سفارشات زیادی نیز پذیرفته شد.

 

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استهبان از برپایی نمایشگاه معرفی آثار صنایع دستی و جاذبه های این شهرستان به مناسبت هفته دولت خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس منصور عباسپور گفت : به مناسبت هفته دولت ، نمایندگی شهرستان استهبان همقدم با سایر نهادهای دولتی بوسیله بروشور و نصب بنر در سطح شهرستان ،عملکرد خود را در معرض دید عموم مردم قرار داده است .
وی افزود : در این راستا نیز نمایشگاهی در سه حوزه میراث فرهنگی ( معرفی جاذبه های تاریخی ، قرار دادن اشیاء قدیمی از جمله خمره های قدیمی و ….) ، صنایع دستی ( در رشته های سفال و سرامیک ،گوهر تراشی ، سنگ تراشی ، گلیم و …. که به صورت کارگاه زنده فعالیت دارند ) و گردشگری ( معرفی جاذبه های گردشگری ، پخت انواع نان زرد و اسفناجی ، غذاهای سنتی از جمله تلیت کشک و …) برگزار شده است .
عباسپور اضافه کرد : این نمایشگاه که مصادف با اولین روز از آغاز هفته دولت افتتاح شده است ، همه روزه از ساعت ۹ صبح لغایت ۲۱ ، در پارک آبشار شهرستان استهبان در معرض دید علاقه مندان و همچنین گردشگران می باشد ، که تا کنون مورد استقبال بی نظیر مردم و مسئولین قرار گرفته است .

 

 

 

 

معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس با مثبت ارزیابی کردن فعالیت های مجموعه معاونت سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری این استان گفت : ضمن تقدیر و تشکر از مجموعه معاونت سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری به دلیل سرعت در انجام فرآیند های اداری سرمایه گذاری صورت گرفته از سوی این اداره کل بسیار مطلوب و مثبت بوده است .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس شاپور رستمی در جلسه کمیته گردشگری تاریخی و فرهنگی کار گروه تخصصی میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان فارس افزود : در حال حاضر سه بسته سرمایه گذاری آماده ارائه به سرمایه گذاران می باشد و سه پروژه بوم گردی در هفته دولت آماده افتتاح است .
معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس افزود : در زمینه مجوزهای سرمایه گذاری در استان فارس حدود ۹۲۰ میلیارد تومان در بخش های مختلف به متقاضیان مجوز داد شده است .
رستمی سرمایه گذاری گردشگری را امری مهم و اثر گذار دانست و ادامه داد : معاونت سرمایه گذاری گردشگری نباید تنها به دادن مجور اکتفا کند بلکه باید نظامی حقوقی جهت پیگیری و نظارت بر تاسیسات و موسسات گردشگری ایجاد شود .
رستمی بر دسته بندی مناسب قوانین و مقررات سرمایه گذاری اشاره کرد و افزود : باید بر اساس میزان و نوع سرمایه گذاری ، قوانین و مقررات تدوین شود تا سرمایه گذراران با میل و رغبت بیشتری وارد این عرصه شوند .
وی تصریح کرد : نباید به سرمایه گذار به عنوان سرمایه دار نگاه کرد بلکه ایجاد کننده اشتغال باید محسوب شود و منافع یک سرمایه دار در گرو منافع شهر است و مسئولین باید با دید بازتری به این مسئله بنگرند و منافع شهر و شهروندان را در نظر بگیرند و اگر از سرمایه گذار حمایت شود ، همه سود خواهند برد .اعضاء شورای تامین اعتبار لامرد به همراهی رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری از آثار و ابنیه تاریخی این شهرستان بازدید کردند .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس بازدید این مسئولین از منطقه آبگرم و تالاب نمک این منطقه بود که در حین بازدید در خصوص حل مشکلات ، زیر ساخت ها ، کاهش خطر و حوادث ، سرمایه گذاری به گفتگو پرداختند .
در ادامه این بازدید برخی از قلعه ها و تل های تاریخی نیز مورد بررسی قرار گرفت .
بنابراین گزارش فرماندار لامرد با اشاره به اینکه این منطقه دارای جاذبه های منحصر بفرد آبگرم و تالاب های نمک که همجوار آن است ، باید فضای ایمنی را برای افرادی که دچار نارسایی قلبی -ریوی ، افراد مسن وناتوان ، کودکان و نوجوانان تعبیه کنیم تا شاهد بروز حوادث ناگوار نباشیم .
وی افزود : از سرمایه گذاران بخش خصوصی درخواست داریم جهت سرمایه گذاری وایمن سازی در این منطقه بی نظیر و نادرکه می تواندبازده اقتصادی واشتغالزایی داشته باشد همت گمارند.
گفتنی است آبگرم لامرد در حد فاصل ۲۰ کیلومتری شرق این شهرستان واقع است که توسط مردم وخیرین اداره می شود و در تمام فصول سال به دلیل خواص آب درمانی مورد استفاده گردشگران ومردم درگذشته های دورواکنون واقع شده است .شرفی فرماندار استهبان از منزل تاریخی مقدس که برای اولین با در ایام نوروز برای بازدید گردشگران و میهمانان نوروزی به صورت نمایشگاهی در سه حوزه میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری برپا گردیده بازدید کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس وی در این بازدید گفت : با توجه به ظرفیتهای تاریخی شهرستانها و اماکن تاریخی آنها می توان زمینه بیشتر گردشگران داخلی و خارجی را فراهم کرد .
شرفی اضافه کرد : با توجه به خشکسالی های اخیر ,و کمبود اشتغال در شه
رستان ، با همین جاذبه های تاریخی طبیعی است که می توان ایجاد اشتغال در زمینه های مختلف از جمله صنایع دستی ، گردشگری و…را فراهم ساخت تا از مهاجرت نیروی جوان به کلان شهرها جلوگیری شود . که این خو د باعث بیشتر شناخته شدن شهرستان در بعد گردشگری می شود و می توان امیدوار بود در آینده به یک قطب سرمایه گذاری داخلی و خارجی تبدیل شود .


 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در راستای ارایه خدمات مطلوب به گردشگران و مسافران نوروزی در استهبان شرفی فرماندار و رییس ستاد اجرایی خدمات سفر این شهرستان به همراهی کمیته امداد و نجات ، کمیته امنیت و همچنین معاون شهردار استهبان از کمپ هلال احمر ، کمپ نیروی انتظامی ، تفرجگاه سرآسیاب ، کمپ امدادو نجات کوهستان و غرفه های صنایع دستی واقع در پارک آبشار بازدید کردند .


بنابراین گزارش هدف از این بازدید آشنایی با نحوه ارائه خدمات به مسافران و گردشگران نوروزی و چگونگی توزیع بروشور و نقشه و اقلام تبلیغاتی شهرستان بود .
گفتنی است این بازدید و نحوه پذیرایی از میهمانان و گردشگران توانست رضایت مسئولین شهرستان را جلب کند .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس اسپرجانی فرماندار و رئیس ستاد خدمات سفر شهرستان خرامه از محل ستاد اسکان ، مجموعه نیروی انتظامی ، هلال احمر و بیمارستان جوادالائمه بازدید کرد و از نزدیک روند رسیدگی و ارایه خدمات به مسافران نوروزی و همشهریان ابراز را دید .
بنابراین گزارش وی رضایت خود را از ارایه خدمات مطلوب به مسافران نوروزی ابراز کرد .


بنابراین گزارش وی پس از ۶ ساعت بازدید و جمع آوری اطلاعات لازم در محل دفتر اطلاعات گردشگری رضایت خود را از خدمات ارایه شده اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان فسا ابراز کرد .

 

 

 

 

 

مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور با وسعتی در حدود ۲۰۰ هکتار جایگاه ویژه ای جهت رشد و نمو گیاهان دارویی خاص منطقه شده است . این شهر تاریخی با قدمت بیش از ۱۷۰۰ سال بدلیل قرار گیری در آب و هوای ویژه و طبیعت بکر و همچنین دارا بودن قابلیت رشد گیاهان دارویی که ریشه در گذشته این شهر داشته همواره مورد توجه جوامع محلی اطراف این مجموعه را دارد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس همه ساله و بعد از اولین نزولات جوی شاهد سرسبزی فضای مجموعه و رشد و نموی گیاهان مانند بابونه ، گزنه ، کاسنی ، گل گاوزبان ، اسپند ، دن ، آویشن ، برگ درخت سدر می باشد که مردمان روستانشین اطراف این شهر به جهت استفاده این نوع گیاهان به این مجموعه گسیل شده و با شناسایی گیاهان و برداشت آنها باعث رونق گردشگری می باشند .
هم اینک بیشاپور مقصد پاییزه ، زمستانهگردشگران شده است . این شهر در واقع یکی از پایتخت های دوره ساسانیان است که ویرانه های آن در ۲۳ کیلومتری غرب کازرون در کنار رودخانه شاپورقرار دارد شهر بیشاپور دارای خیابانهای قائم الزاویه شمالی جنوبی – شرقی غربی است . این شهر شامل آثار متعدد از جمله معبد آناهیتا ، تالار تشریفات ، ستون های یادبود ، ایوان موزائیک و … است . بدلیل اقلیم خاص این منطقه علاقمندان و گردشگران در فصول مختلف سال جهت بازدید به این مجموعه سفر می کنند . آثار تاریخی ، سرسبزی ویژه که با اولین بارش نزولات جوی رشد و نمو پیدا می کند و زیبایی خاصی را در فضای مجموعه ایجاد می نمایند ، رودخانه به عنوان یک هدف گردشگری که یک طرف مجموعه را به عنوان یک حصار طبیعی در بر گرفته ، و آب و هوای با طراوتکه بوی بهار را تازه می نماید همه و همه باعث جلب گردشگران در فصل پاییز و زمستان شده است . حضور پر شمار گردشگران داخلی و بخصوص خارجی نشانگر این مهم می باشد .معاون گردشگری و زیارت استاندار فارس با مثبت ارزیابی کردن برپایی دومین جشنوراه خوراک های سنتی در شیراز خواستار برگزاری چنین جشنواره هایی در سطح این استان شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس شاپور رستمی شب گذشته در حاشیه بازدیدش از دومین جشنواره خوراک های سنتی استان فارس که در باغ جنت شیراز در حال برگزاری است گفت : معرفی آداب و رسوم و فرهنگ ها و خورده فرهنگ های موجود در استان یک ضرورت است و جا دارد این داشته ها در ابعاد ملی و بین المللی هم معرفی شوند .
وی با بیان اینکه فارس به تنهایی یک کشور محسوب می شود افزود : جاذبه های تاریخی ، فرهنگی و گردشگری این استان در کشور بی نظیر است و باید برای معرفی هرچه بیشتر این آثار تلاش کنیم که این موضوع با تبلیغات و اطلاع رسانی صحیح میسر خواهد شد .
معاون گردشگری و زیارت استاندار فارس افزود : جشنواره هایی از این دست در واقع مکمل جاذبه های گردشگری فارس محسوب می شوند و می طلبد در کنار جاذبه های تاریخی و گردشگری شاخص استان چنین جشنواره ها و نمایشگاه هایی برپا شوند .

 

 

 

 

 

 

 

معاون گردشگری فارس گفت : جشنواره خوراک های سنتی در تقویم گردشگری استان فارس گنجانده خواهد شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس سید موید محسن نژاد در حاشیه بازدید از نمایشگاه فارس در یک نگاه گفت : تهیه و تدوین تقویم گردشگری فارس در دستور کار است و در این تقویم به مباحث مختلف گردشگری پرداخته شده است .
به گفته وی گردشگری خوراک یکی از انواع گردشگری ها در استان فارس محسوب می شود که با توجه به تنوع و تعدد خوراک های سنتی در استان فارس همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار دارد .
محسن نژاد افزود : جشنواره خوراک سنتی فارس به منظور معرفی خوراک ها و غذاهای بومی و محلی هر شهرستان به زودی در شیراز برگزار خواهد شد و طبق برنامه ریزی ها این جشنواره در تقویم گردشگری استان به ثبت خواهد رسید .
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی فارس افزود : گردشگری خوراک در بسیاری از کشورها و استان ها به فرصت مناسبی برای جذب گردشگر تبدیل شده است که امیدواریم با برگزاری جشنوراه های تخصصی از این دست بتوانیم انواع خوراک های سنتی در استان فارس را به درستی معرفی کنیم .
مسئول میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری لامرد از بازدید رئیس دادگستری این شهرستان از آثار تاریخی لامرد خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مسعود تقی زاده اظهار داشت : رئیس دادگستری این شهرستان به‌اتفاق تنی چند از مسؤولان اداره‌های لامرد و کارشناسان در راستای پیشگیری از وقوع جرم از نزدیک در جریان تحقیقات میدانی، شناسایی آثار تاریخی، روند اجرایی ثبت آثار باستانی در فهرست آثار ملی و برخی تخریب‌های طبیعی و حفاری‌های غیرمجاز قرار گرفتند.
وی افزود : در این بازدید که به مدت دو ساعت به طول انجامید رئیس دادگستری لامرد به اهمیت حفظ و صیانت از آثار تاریخی و فرهنگی به‌عنوان گنجینه گران‌بها و غیرقابل‌جبران برای شهرستان لامرد اشاره کرد.
تقی زاده اضافه کرد : حجت‌الاسلام محمدامین غفاری رئیس دادگستری لامرد با تاکید بر تحقیقات و پژوهش، شناسایی و مستندنگاری این آثار خواستار توجه به عوامل طبیعی، فرهنگی، تاریخی، سنتی و گردشگری شد و توسعه اقتصادی و صنعتی را در کنار این مهم لازم دانست.
وی ادامه داد : در این بازدید چالش‌ها و مشکلات پیش رو و نیز فعالیت‌ها و اقدامات میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان لامرد مورد توجه، بررسی و ارزیابی قرار گرفت.

 

قبرستان چشمه در حاشیه شرقی دشت مرودشت و دامنه شیب دار کوه مهر (رحمت)در یک کیلومتری شمال غربی تخت جمشید و درحاشیه راه تخت جمشید به نقش رستم قرار گرفته است.


افشین یزدانی مسوول تهیه پرونده ثبتی این اثر درفهرست آثارملی ایران در مقدمه این پرونده آورده است :در خرداد ۱۳۰۹ (ژوین ۱۹۳۹) کارگران راه سازی به آثاری از یک قبرستان تاریخی برخورد کردند که محل توسط زنده یاد اریک اشمیت مورد بازدید وکاوش قرار گرفت ودر کتاب” پرسپولیس۲″ گزارش این کاوش به چاپ رسید.
به گفته این باستان شناس به علت نزدیکی محل قبرستان به چشمه آبی درنز دیکی تخت جمشید اشمیت این محل را قبرستان چشمه تخت جمشید” نامید.قبرستان چشمه در حاشیه پای کوه رحمت قرار گرفته است و آنچه مسلم است تنها بخشی از آن یعنی در حدود ۱۰۰ متر مربع آن مورد کاوش قرار گرفت .
تابو ت های بدست آمده دارای دوقسمت وهریک دارای ۸۰سانتی متر درازاو۱۸ تا ۲۰ سانتی متر بلندا بودندو همچنین دارای درپوشی از جنس بدنه یعنی سفال ضمخت خاکستری روشن وقرمز قهوه ای با تمپر ماسه ای بودند. جهت گیری تابوت های بدست آمده که بالاتنه در جهت شمال غربی وپایین تنه جنوب شرقی را نشان می داد از جهت آیین تدفین در دوره هخامنشی حایز اهمیت است .
این اقدام پژوهشی منجر به کشف ۳۱ تدفین شد که ۲۴ مورد از آنها در تابوت های سفالی دوکپه ای انجام شده بودو۹ جسد مرد و۹ جسد زن در آنها قابل شناسایی بوده است . با توجه به سخن صریح کاوشگر قبرهای بیشتری در خارج از محدوده کاوش قرار دارند. آنچه باعث اهمیت این گورستان می شود تاریخ گذاری آن به اواخر دوره هخامنشی یا اوایل دوره فرا هخامنشی است به این معنا که اهمیت ویژه ای از جهت کیفیت تدفین, مطالعات انسان شناسی واعتقاد و عقاید مردمان بومی ومحلی آن دوران دارا ست.

یزدانی به ویژگی های تاریخی دشت مرودشت پرداخته ومی گوید :دشت حاصلخیز مرودشت با وسعت حدود ۳۰۰کیلومتر مربع به جهت موقعیت طبیعی آب وهوایی مناسب یکی از بهترین و مناسب ترین شرایط زیست را برای جوامع کشاورز و دامدار فراهم کرده است. ارتفاع،میزان بارندگی و سرازیر شدن آب منابع کوهستانی شمال فارس به سوی این دشت که مهم ترین آنها رودهای پلوار وکر هستند همگی باعث تنوع جانوری وگیاهی این منطقه وآمادگی رشد و استقرار جوامع دامپرور وکشاورز در آن شده است.
وجود بناهای با شکوه وسربلند تخت جمشید در حاشیه شرق این دشت از قرن ها گذشته موجب توجه جهان گردان و باستان شناسان به این محوطه شده است . بررسی ها وپژوهش های باستان شناسی از ابتدای قرن بیستم شدت بیشتری به خود گرفت وموجب کشف تعداد زیادی از محوطه های پارینه سنگی و نو سنگی چون تل موشکی ،جری ب وباکون B و پیش از تاریخی چون تل گپ تل نخودی، باکون الف، لپویی، تل قلعه، شقا و تیموران شد.
سابقه بررسی حفاری در دشت مرودشت به سال ۱۹۲۸ می رسد که اورل اشتاین هنگام بررسی در بعضی محل ها ی بیانگر دوره پیش از تاریخ منطقه اقدام به
کاوش بامقیاس بسیار محدود نیز کرد. از بررسی های عمده دیگر می توان به بررسی ها وکاوشهای لویی واند نبرگ در فاصله سال های ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۴ ودر آخرین دهه ۱۳۳۰ نیز باستان شناسان ژاپنی ،ایرانی،انگلیسی وامریکایی کاوش هایی اشاره کرد.از مطالعه های مهم دیگر می توان به پژوهش های ویلیام سامنر بر روی دوره ها ومراحل استقرارهای پیش از تاریخ منطقه اشاره کرد. اهمیت دشت مرودشت از جهت باستان شناسی هخامنشی بسیار قابل توجه است، این محل خواستگاه حکومت هخامنشی بوده است.
کاوش های تل ملیان در شمال غربی تخت جمشید موجب آگاهی از آن شده که این محل همان شهر انشان بوده است اگر چه انشان از مراکز مهم حکومتی در زم
ان اجداد کورش بزرگ بوده است داریوش بزرگ نیز ارگ حکومتی خود را در فاصله نه چندان دور از آن در محل پارسه بر پا کرد بحدی بود که اجساد شاهان هخامنشی برای دفع به آن منطقه میشد.
اگر چه به اعتقاد سامنر یکی از دلایل های کم شمار بودن محوطه های هخامنشی دشت مرودشت در مقایسه با اهمیت آن منطقه در زمان هخامنشیان به کوچ رو بودن دست کم نیمی از ساکنان منطقه برمی گردد اما همین اثار اندک نیز به جهت در بر داشتن مواداطلاعاتی مهمی از چگونگی وکیفیت استقرارهای هخامنشی در دشت مرودشت و شهر پارسه از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. بررسی ها وکاوشهای باستانشناسی خانم تیلیا در دهه ۱۹۸۰ میلادی در ادامه برسی های سامنر باعث کشف وشناسایی آثار مهمی از دوره هخامنشی شد که قدمت بعضی از آنها به پیش از بنای تخت جمشید در حدود۵۱۲ پ.م. بر میگردد و از این جهت میتواند حلقه گم شده باستان شناسی وهنر هخامنشی قبل از داریوش بزرگ را در محل خاستگاه آنها در بر داشته باشند.

 

 

 

 


وب سایت منظر باستان شناسی ساسانی فارس به سفارش اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس به دو زبان انگلیسی و فارسی، طراحی و راه اندازی گردید.

به گزارش روابط‌عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس، وب سایت منظر باستان شناسی ساسانی فارس به آدرس www.salfbase.com توسط مرکز طراحی وب سایت پانومن به دو زبان انگلیسی و فارسی طراحی و راه اندازی شد.
بنا براین گزارش، این سایت اینترنتی با هدف معرفی آثار برجای مانده از دوره ساسانی در استان فارس و با محوریت مراکز فعالیت ساسانیان در شهرهای فیروزآباد، بیشاپور(کازرون) و سروستان شروع به فعالیت نموده و پیش درآمدی بر ثبت جهانی این محور تاریخی درسال ۲۰۱۸ سازمان یونسکو می باشد.
گفتنی است، پرونده منظر باستان شناسی ساسانی فارس با ۳ سال کار پژوهشی و کارشناسی توسط تیم مجرب از باستان شناسان، مستندسازان و محققان، با مدیریت معاونت میراث فرهنگی کشور تهیه شده است و شامل مجموعه ای از جمله کاخ، شهر و غار می باشد.
همچنین اکثر محققان دوره تاریخی، ساسانیان را مبتکر اصول شهرسازی و معماری می دانند که معماران در این دوره ، با ساختن طاق های گنبدی و تالار های وسیع بدون ستون و همچنین ساخت طاق های آجری به جای پوشش مسطح و چوبی جلوه ای نو را خلق کرده اند.

 

 

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری اقلید از بازدید صالح مشتاقی فرماندار و جمعی از مسئولین این شهرستان از کارگاه تولید صنایع دستی در رشته همجوشی شیشه در این شهرستان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس محمد رضا قلندری گفت : با هدف حمایت از صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی و در سالی که بنام اقتصاد مقاومتی ، تولید-اشتغال نام گرفته فرماندار شهرستان اقلید و روسای کارگروه اشتغال ، اداره صنعت معدن تجارت ، صندوق کارآفرینی امید ، تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان اقلید از کارگاه تولید صنایع دستی همجوشی شیشه بازدید کردند .
بنابراین گزارش در حاشیه این بازدید ، فرماندار اقلید اظهار داشت : صنایع دستی با قابلیت ها و خصوصیات ویژه خود ، می تواند نقش مهمی در حل معضل بیکاری و ایجاد اشتغال برای بیکاران ایفا کند .
مشتاقی افزود : صنایع دستی ، روایتگر صنعت و هنر نیاکان و بیانگر هنر و ذوق مردم هر کشور است و در روزگاران کهن ، به عنوان صنعت تمام عیار عهد خویش حضور داشته است .
هچنین در این بازدید رئیس کارگروه اشتغال اقلید نقش صنایع دستی در ایجاد اشتغال را مهم برشمرد و عنوان کرد : با فکر و خلاقیت صنعتگران و هنرمندان ، این حرفه پیشرفت های زیادی را پشت سرگذاشته تا به این جایگاه والا رسیده و امروزه بسیاری از افراد جامعه در این زمینه مشغول کسب و کار بوده و زندگی می کنند .
وی افزود: از دیرباز عامل ایجاد اشتغال جنبی و درآمد بیشتر در مناطق روستایی و عشایری ، و همچنین برای بعضی شهرنشینان بوده است . امروزه نیز به رغم گسترش محصولات صنعتی در همه کشورها ، صنایع دستی نه تنها ارزش خود را از دست نداده است ، بلکه هر روز بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.