مدیر کل میراث فرهنگی فارس از افزایش ساعت بازدید اماکن تاریخی-فرهنگی استان فارس با اشاره به شروع سفرهای تابستانی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با بیان خبر فوق اظهار داشت: با توجه به آغاز سفرهای تابستانی ، یکی از اقدامات صورت گرفته ، افزایش ساعت بازدید اماکن تاریخی- فرهنگی استان تحت پوشش این اداره کل بوده است که این اماکن در ۳ ماه تابستان از یک تا ۲ و نیم ساعت افزایش زمان بازدید را دارند.

این مقام مسئول با تاکید بر اوج مسافرت های تابستانی در شهریور ماه ادامه داد: در ماه های گذشته ساعت شروع بازدید در اماکنی مثل سعدی و حافظ هفت و نیم یا هشت صبح بود و تا ۲۱ یا ۲۲ شب ادامه داشت که سعی شد  بر اساس بررسی آمارهای احصا شده میزان بازدید در ساعات اولیه صبح، ساعات بازدید صبح را به ۹ انتقال دهیم اما از طرفی ساعات تعطیلی را به تاخیر بیاندازیم و اکنون  مجموعه حافظیه  تا ۲۴ شب و  مجموعه سعدی نیز تا ۲۳ شب پذیرای حضور علاقمندان و گردشگران خواهند بود.

وی در خصوص ساعات بازدید دیگر اماکن تایخی نیز  افزود: در شیراز  مجموعه ارگ کریم خان از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۲۲:۰۰، موزه پارس از ساعت۹ صبح تا ساعت :۲۰:۳۰، حمام وکیل از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۲۱:۳۰ و موزه سنگهای تاریخی هفت تنان ازساعت ۹ صبح تا ۱۹.۳۰ به صورت یکسره باز است.

امیری در خصوص ساعات اماکن تاریخی- فرهنگی در شهرستانهای استان نیز  اضافه کرد: مجموعه جهانی تخت جمشید ازساعت ۸:۳۰ صبح تا ساعت ۲۰:۳۰،  موزه تخت جمشید از ساعت ۹:۰۰ صبح تا ساعت ۱۹:۳۰، نقش رستم از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ساعت ۲۱:۳۰، نقش رستم از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ساعت ۲۱:۳۰، نقش رجب از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۱۹:۳۰، نقش رجب از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۱۹:۳۰،  مجموعه جهانی پاسارگاد از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ساعت ۲۱:۳۰، شهر جهانی طبیعی-تاریخی بیشاپور از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ساعت ۲۱:۳۰ و موزه آن از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۱۹:۳۰، تنگ جهانی چوگان از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ساعت ۲۱:۳۰ و آتشکده  جهانی فیروزآباد از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ساعت ۲۰:۳۰آماده خدمات رسانی به میهمانان می باشند.

مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس در ادامه با اشاره به اجرای برنامه نور و صدا در مجموعه جهانی تخت جمشید در  ۳ ماه تابستان یادآور شد: این برنامه ، چهار روز در هفته (یک شنبه، سه شنبه، پنج ‌شنبه و جمعه) از ساعت ۲۰:۳۰ در این مجموعه برگزار می‌شود.

امیری در پایان خاطر نشان کرد: در سه ماهه نخست امسال بیش از ۲ میلیون و ۸۱۴ هزار ۴۳۲ نفر گردشگر داخلی از اماکن تاریخی و گردشگری استان فارس بازدید کردند.

 

بیش از ۲۵ هزار گردشگر از جشنواره سنتی «تش و پاتیل» سده شهرستان اقلید بازدید کردند

جشنواره«تش و پاتیل» با رویکرد گردشگری و زنده نگه داشتن سنت ها ، آداب و رسوم قدیمی،به مدت سه روز از جمعه ۲۵خردادماه سال جاری تا روز یکشنبه ۲۷ خردادماه در قدمگاه امام رضا (ع)سده شهرستان اقلید برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس به نقل از محمدرضا قلندری مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان اقلید، جشنواره ۳ روزه گردشگری شهرستان با عنوان تش و پاتیل و با استقبال بیش از۲۵ هزار گردشگر از استان‌های مختلف از جمله فارس،خوزستان،کهکیلویه و بویراحمد ،چهارمحال بختیاری، اصفهان، تهران،یزد،بوشهر،بندرعباس،کرمان و… برگزار شد.

وی اظهار داشت: برگزاری این جشنواره با مشارکت سازمانهای مردم نهاد و همکاری و حضور صنعتگران، بانوان ،جوانان و عموم مردم این شهرستان صورت گرفت.

قلندری افزود: جشنواره«تش و پاتیل» فرصتی مناسب و مؤثر برای معرفی مشاغل خانگی،صندوق های خرد کارآفرینی و صنایع دستی مردم این شهرستان به ویژه بانوان بود.

مسئول میراث فرهنگی شهرستان اقلید خاطر نشان کرد: پخت غذاها و آش های محلی و سنتی، برپایی بیش از۴۵غرفه عرضه صنایع دستی و محصولات منطقه ای، معرفی آداب و رسوم کهن منطقه، اجرای موسیقی سنتی و محلی، برگزاری مسابقات محلی-نمایشی وهنرهای اسب‌سواری و… ازجمله برنامه های اجرایی این جشنواره بود.


تنوع هنرهای صنایع دستی و خدمات گردشگری، جاذبه ای برای بازدید کنندگان نمایشگاه فارس در یک نگاه

 

هنرمندان و صنعتگران شیرازی و ۲۸ شهرستان استان فارس در دو روز گذشته از برپایی نمایشگاه فارس در یک نگاه واقع در ارگ کریم خان زند، با هنرنمایی خود توجه علاقمندان زیادی را به خود جلب کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، گردشگران و بازدیدکنندگان امکان دیدن از متنوع ترین هنرهای دستی و سنتی در رشته‌های همچون منبت، معرق، پیکر تراشی، خاتم، همچنین دست بافتهای عشایری،گلیم، سوزن دوزی، ترمه و پته دوزی و نیز کارهای قلمزنی و چرم را در این نمایشگاه دارند.

بنابراین گزارش در دو غرفه از شهر شیراز و همچنین غرفه های شهرستانهای زرین دشت سروستان، پاسارگاد و خرم بید، کارگاه زنده رشته های چرم، پیکر تراشی، نمد بافی، معرق و سفال برپاست.

گفتنی است در حوزه گردشگری ۵ اقامتگاه بوم گردی از شهرستانهای استهبان، داراب، ارسنجان و نی ریز به معرفی خدمات و خوراکی های ناب محلی خود می پردازند و ۴ آژانس خدمات مسافرتی و گردشگری، پکیج های طبیعت گردی خود را به گردشگران ارائه می دهند.


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: طی ۵ ماهه نخست سال جاری ۳ میلیون گردشگر داخلی از استان فارس بازدید کردند که به نسبت مدت مشابه سال گذشته ۹ درصد افزایش داشته است.

 

به گزارش روابط‌ عمومی اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس،مصیب امیری اظهار داشت: استان فارس با دارا بودن بیش از ۲۸۰۰ اثر تاریخی، فرهنگی، ادبی، و گردشگاه های طبیعی و اماکن مذهبی یکی از استان های هدف برای گردشگران داخلی و خارجی محسوب می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس خاطر نشان کرد: همچنین در این مدت زمان ۵ ماهه ۲۱۰ هزار گردشگران خارجی از اماکن تاریخی-فرهنگی استان فارس بازدید کردند که به نسبت مشابه سال گذشته با تعداد حدود ۱۶۵ هزار نفر رشد ۲۷ درصدی را نشان می دهد.

گفتنی است امسال تاکنون مجموعه های جهانی تخت جمشید و پاسارگاد و مجموعه های تاریخی- فرهنگی حافظ و سعدی از اماکن پر بازدید استان فارس می باشند.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در بازدید از مجموعه میراث‌جهانی پاسارگاد  تاکید کرد:«باید برای معرفی بیشتر مجموعه جهانی پاسارگاد تورهای گردشگری هدفمند تعریف شود.»

 

به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا، علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری امروز پنجشنبه ۲۰ مهر ۹۶ در جریان بازدید از محوطه مجموعه میراث جهانی پاسارگاد گفت:«معرفی ظرفیت های  بسیار جالب و ارزشمند این محوطه جهانی با تعریف تورهای هدفمند گردشگری باید در دستور کار قرار گیرد.»
او ادامه داد:«حضور گردشگران در  محوطه ها و سایت های تاریخی باید با برنامه ریزی درست و اجرای اقدامات مناسب  به ماندگاری در این محوطه ها منجر شود،ایجاد اقامتگاه برای گردشگران به منظور افزایش ماندگاری آن ها در محوطه های اثار تاریخی ایجاد اشتغال و درآمدزایی را نیز به دنبال خواهد داشت.»
خودشان با تاکید بر اینکه باید در استان فارس به عنوان یکی از استان های مهم کشور در حوزه فرهنگی و 
تاریخی باید فعال و پویا شود،یاداورشد:«حفظ و نگهداری از این اثار تاریخی اولویت ماست اما در عین حفاظت و نگهداری و رعایت استانداردها،معرفی این آثاررابااجرای برنامه ها و اقدامات مناسب در دستور کار قرار دهیم.»
معاون رییس جمهوری همچنین بر استفاده از افراد بومی و محلی در اجرای برنامه های گردشگری در پاسارگاد تاکید کرد و گفت:«آموزش نیروی انسانی بومی در این منطقه باید در دستور کار قرار گیرد تا جامعه محلی از منافع  وجود این اثار فرهنگی و تاریخی منافع شوند.»
مونسان تصریح کرد:«استفاده از تورلید رهای  متبحر و آموزش دیده در محوطه های تاریخی از دیگر موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد،چرا که این افراد علاوه بر معرفی اثار تاریخی
می‌توانند معرف فرهنگ و اصالت  ایرانی و اسلامی به گردشگران باشند.»
رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری بر سامان دهی محوطه میراث جهانی پاسارگاد تاکید کرد و افزود:«استان فارس باید با خلاقیت و ابتکار این اثار رابه گردشگران معرفی کند و توسعه گردشگری و به دنبال آن توسعه جامعه محلی را مورد توجه قرار دهد.»

دیدار مونسان با باستان شناس ایتالیایی

مونسان همچنین در این بازدید با جوزپا ماریا فازیو،پروفسور مرمت سنگ و کلو دیو پروسپری پورتا باستان شناس ایتالیایی محوطه پاسارگاد به گفت و گو پرداخت.
معاون رییس جمهوری حضور این باستان شناس را در محوطه پتاریخی پاسارگاد یک جاذبه گردشگری دانست و افزود:«همه ظرفیت های فرهنگی و تاریخی باید برای رشد  و توسعه گردشگری و پیشرفت جوامع محلی مورد استفاده قرار گیرند و البته این مهم باید با حفظ اصول حفظ و نگهداری اثار انجام شود.»

 

اعضای کارگروه گردشگری استان فارس صبح دیروز ۲۸ مردادماه سال جاری پس از بازدید از تفرجگاه قدمگاه محمد حنفیه شهرستان بوانات، جلسه کارگروه گردشگری را با موضوع رفع موانع و مشکلات گردشگری این شهرستان در محل تفرجگاه مذکور برگزار کردند.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این جلسه با حضور شاپور رستمی معاون گردشگری و امور زائرین استاندار فارس ، سید موید محسن نژاد معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، محمد اسداللهی فرماندار شهرستان بوانات، مهرزاد بوستانی مدیرکل منابع طبیعی ، نبی اله مرادی مدیر کل محیط زیست استان فارس و دیگر اعضای کارگروه تشکیل شد.
بنابراین گزارش در این جلسه شاپور رستمی معاون گردشگری و امور زائرین استاندار فارس با بیان اینکه نگاه دولت یازدهم و همچنین دوازدهم به موضوع گردشگری بسیار ویژه بوده است گفت: ما با تمام توان از ایده و سرمایه گذاری هایی که بستر حضور گردشگر را در استان فراهم می سازند حمایت خواهیم کرد.
همچنین محمد اسداللهی فرماندار شهرستان بوانات نیز در این جلسه اظهار داشت : شهرستان بونات دارای پتانسیل های بسیار خوب در حوزه گردشگری است که خوشبختانه در چند سال اخیر با سرمایه گذاری بخش خصوصی در ایجاد زیرساختهای گردشگری بخصوص راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی زمینه توسعه و ایجاد اشتغال در این شهرستان فراهم شده است.
گفتنی است، در پایان این جلسه هیات مذکور از اردوگاه گردشگری غزال خاتون با مدیریت جواد یوسفی و چند واحد اقامتگاه بوم گردی در دست احداث بازدید نمودند.رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از مجموعه میراث‌جهانی پاسارگاد بازدید کرد.

به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا، علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری امروز پنجشنبه ۲۰ مهر ۹۶ در دومین روز سفر به استان فارس از این مجموعه تاریخی بازدید کرد.

مجموعه میراث جهانی پاسارگاد مجموعه‌ای از سازه‌های باستانی برجای‌مانده از دوران هخامنشی است که در شهرستان پاسارگاد در استان فارس جای گرفته‌است.

این مجموعه دربرگیرنده ساختمان‌هایی چون آرامگاه کوروش بزرگ، مسجد پاسارگاد، باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ دروازه، پل، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، ساختارهای دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری، محوطهٔ مقدس و تنگه بلاغی است.

این مجموعه، پنجمین مجموعه ثبت‌شده در فهرست آثار میراث جهانی در ایران است که در نشست یونسکو که در تیرماه سال ۱۳۸۳ در چین برگزار شد به دلیل دارا بودن شاخص‌های فراوان با صد در صد آرا در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

در این بازدید محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی توضیحاتی را در مورد وضعیت کاوش ها و مطالعات پاسارگاد به معاون رئیس جمهوری ارائه داد.

 

صبح امروز ۵ مهر ماه سال جاری اسماعیل تبادار استاندار فارس و هیات همراه از دو پروژه ملی باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه ای واقع در شهر شیراز بازدید نمودند.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در این بازدید مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس ضمن خوش آمدگویی به استاندار و همراهان، از توجه ویژه استاندار در ابتدای قبول مسئولیت به پروژهای مذکور قدردانی نمود و با اشاره به نقش مهم این دو طرح ملی در تحول صنعت گردشگری شهر شیراز، به ارائه توضیحات، پیرامون عملیتهای اجرایی فنی و مهندسی صورت پذیرفته پرداخت.
این مقام مسئول با بیان اینکه عملیات اجرایی دو طرح در سال ۸۸ آغاز گردیده و در مجموع دارای ۲۶هزار مترمربع زیر بنا می باشند، اضافه کرد: پیشرفت فیزیکی پروژه ها در حال حاضر حدود ۴۵ درصد است و کارگاه های فنی هر دو پروژه فعال می باشند.
وی افزود: تاکنون ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار در این پروژه ها هزینه شده است و برای تکمیل و اتمام، ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز خواهد بود.
استاندار فارس نیز در این بازدید با تاکید بر تسریع در اتمام عملیات اجرایی این دو طرح ملی، خواستار ارائه اطلاعات دقیق کارشناسی، جهت اخذ تصمیمات اجرایی موثر شد.
گفتنی است،طرح باغ موزه مشاهیر به معرفی ۴۸ نفر از بزرگان ادبی ایران و جهان همتراز با حافظ مانند سعدی، خواجوی کرمانی، فردوسی، غزنوی، خیام، مولانا،، ملک الشعرای بهار، نیما یوشیج، صائب تبریزی گوته، هگل، شکسپیر، تولستوی، تاگور، دانته و … می پردازد و موزه منطقه ای با کاربری معرفی تاریخ و تمدن، فرهنگ، اقلیم، اشیا و دوره های تاریخی استان فارس به بهره برداری خواهد رسید.

با بیش از۱/۸ میلیارد ریال اعتبار،ساختمان ضلع شمالی خانه تاریخی نصیرالملک در دست مرمت

 

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس بمنظور بازدید از کارگاههای فعال تولید سفال، به شهرستان لار استان فارس سفر کرد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، حیدر علی زاهدیان نژاد در تاریخ ۲۶ آذرماه سال جاری، از ظرفیت و شرایط کارگاههای فعال تولید سفال شهرستان لار بازدید کرد.

بنا بر این گزارش در بررسی های بعمل آمده توسط معاون صنایع دستی فارس، ۹ کارگاه متمرکز فعال سفالگری با چرخ در یک محل شناسایی شد که توسط پیشکسوتان این هنر با اشتغال زایی ۲۰ نفر به صورت مستقیم اداره می شود.

طی تحقیقات صورت پذیرفته ازاین هنرمندان پیشکسوت، هر کارگاه به طور متوسط سالانه ۹۶۰۰ قطعه کوزه و سایر محصولات سفالی تولید می کنند که فروشی بالغ بر ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال را به همراه دارد.

گفتنی است، تولیدات این کارگاه علاوه بر اسال به شهرها و استانهای جنوبی کشور، بخشی از آن نیز به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر می گردد .

بازدید کارشناسان جایکای ژاپن از مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور

محمدرضا معینی مدیرمجموعه طبیعی تاریخی بیشاپوراز بازدید آژانس بین المللی جایکا (ژاپن) و هیات همراه از جاذبه های گردشگری مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور خبرداد.

به گزار ش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، محمد رضامعینی با بیان خبر فوق گفت: آژانس بین المللی جایکای ژاپن به عنوان سازمان دولتی مستقل بین المللی با سیاست توسعه پایداردر چند شهر ایران بامولفه های پژوهش پیرامون جاذبه های گردشگری، وضعیت منابع انسانی، زیر ساخت‌های گردشگری، تعامل مؤثر بخش دولتی و خصوصی گردشگری و بهره مندی از این شاخص‌ها در جهت آگاهی و اشتغال زایی به‌خصوص در بین جوامع محلی در حوزه های صنایع دستی و گردشگری است.

مدیرمجموعه طبیعی تاریخی بیشاپورافزود: هیروفومی یو ا دا و آکی‌را اوهارا کارشناس ارشد میراث فرهنگی وگردشگری جایکا ژاپن از شهر طبیعی تاریخی بیشاپور و نقوش برجسته تنگ چوگان به عنوان مقصد گردشگری جنوب غرب فارس بازدید و با پتانسیل های حوزه سرمایه گذاری و انواع جذب توریست در حوزه گردشگری این مجموعه شامل گردشگری مهیج ،ورزشی ،طبیعی تاریخی آشنا گردیدند.

وی ابراز امیدواری کرد با توجه به امکان ثبت این مجموعه در فهرست آثار جهانی یونسکو در سال ۲۰۱۸، بزودی شاهد حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی در حوزه گردشگری و با محوریت مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپو باشیم.

گفتنی است، مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور به شماره ۲۴ در فهرست ثبت آثار ملی ایران قرار گرفته و با بیش از ۲۰۰ هکتار از جمله جاذبه های مطرح گردشگری استان فارس است که سالانه حجم قابل توجهی از گردشگران داخلی و خارجی را به خود اختصاص داده است.این مجموعه با ارزش از شهرهای اوائل دوره ساسانی است و معماری آن بر اساس طرح هیپاداموس بصورت مستطیل شکل با توجه به کتیبه موجود بر روی یکی از ستونهای یادبود به دستور شاپوراول ساسانی و توسط شخصی به نام اپسای دبیر ساخته شده است .

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس صبح امروز سه شنبه ۱۰ مرداد ماه ۹۶ محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشوربه منظور بازدید از شرایط آماده سازی، بهسازی و بررسی مسائل و مشکلات مربوط به آثار پرونده ثبت جهانی محور ساسانی شهرستان فیروزآباد استان فارس به این شهرستان سفر کرد.


وی در ابتدای سفر خود به اتفاق مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس کورش کرم‌پور حقیقی نماینده مردم فیروزآباد و فراشبند و قیر و کارزین در مجلس شورای اسلامی،محمد رضا شاملو معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، شاپوررستمی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، ابراهیم استوار میمندی فرماندار فیروزآباد، علیرضا عسکری چاوردی مدیر پایگاه های فیروزآباد و سروستان و تعدادی از مسئولین استانی و محلی از بنای موسوم به آتشکده بازدید نمود.
بنابراین گزارش دراین بازدید طالبیان در جریان نحوه مرمت و آماده سازی این اثر تاریخی قرار گرفت و در ادامه با توجه به اینکه این اثر تاریخی در کنار روستایی با نام آتشکده واقع گردیده است، در خصوص ارائه راهکار برای رفع مسائل و مشکلات این روستا با همراهی مدیران کشور، استانی و محلی متناسب با عرصه و حریم مصوب با حاضرین گفتگو کرد.
گفتنی است آتشکده فیروزآباد،از کاخهای ییلاقی اردشیر بابکان در زمان ساسانیان بشمار می رود و آن را مهمترین و عظیم ترین اثر تاریخی فیروزآباد می دانند. از ویژگی های منحصر به فرد این بنا می توان به این اشاره داشت که یکی از معدود بناهای طاقدار ساسانی و جالب توجه ترین ساختمان معماری آن دوره محسوب می شود. بنای مذکور درنمای شمالی متصل به چشمه جوشان مدوری موسوم به برم پیر (قمپ و خنب) می باشد و در کنار روستایی به نام آتشکده واقع شده است.

 

 

 

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی امروز جمعه ۶ مرداد ماه ۹۶ به همراه جلال تاجیک مدیر کل دفتر مناطق نمونه و زیر ساختهای گردشگری سازمان میراث فرهنگی، مصیب امیری مدیرکل و امین قاسمی معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی فارس، فرید صیدی نژاد معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی کشاورزی و اصغر رفیعی مدیر کل دفتر حفظ کاربری اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی کشور و محمد صادق آرام تن رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان سروستان، از بنای تاریخی کاخ ساسانی این شهرستان بازدید نمودند.

 

بنا براین گزارش مجموعه کاخ ساسانی سروستان که قدیمی ترین گنبد آجری کشور را در خود جای داده است، یکی از بهترین معماری های باستانی ایران را به نمایش می گذارد.آندره گدار در کتاب “هنر ایران” از ساخت این کاخ به دستور بهرام پنجم یاد کرده است. این بنا بهمراه مجموعه طبیعی-تاریخی بیشاپورکازرون، کاخ اردشیر و آتشکده فیروز آباد در لیست آثار پرونده ثبت جهانی محور ساسانی سال ۲۰۱۸ یونسکو قرار دارد.
گفتنی است کاخ ساسانی سروستان به شماره ۲۳ مورخ ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی امروز جمعه ۶ مرداد ماه ۹۶ در آخرین روز از سفر خود به استان فارس، از روند ساخت فاز اول مجتمع گردشگری رویای سروستان با سرمایه گذاری شرکت همه مردم دنیا(سهامی عام) واقع در منطقه نمونه سروستان بازدید کرد.

 

به‌گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس این منطقه نمونه گردشگری دارای مساحت ۱۰۰ هکتار است و فاز اول آن در متراژ ۱۰ هکتار تا ۲ سال آینده تکمیل می گردد.
مجتمع گردشگری رویای سبز سروستان در ۴ فاز طراحی گردیده که عملیاتهای اجرایی آن مرحله به مرحله توسط سرمایه گذار انجام می شود.
اقدامات صورت گرفته شده در فاز اول پروژه شامل احداث سفره خانه و شربت خانه سنتی، استقرار سیاه چادر عشایر، برپایی چادرهای اقامتی، ساخت آلاچیق و فروشگاه صنایع دستی، محوطه سازی، ساخت مسیر دوچرخه سواری، درشکه سواری و پیاده راه و … است.
این مجتمع گردشگری با سرمایه گذاری بالغ بر ۲۵۰ میلیارد ریال و پیش بینی اشتغال برای ۳۹۰ نفر در فاز اول، مراحل ساخت را پشت سر می گذارد و تا ۲ سال آینده به مرحله بهره برداری خواهد رسید.
بنابراین گزارش در این بازدید سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی از رفع مشکل پروانه بهره برداری برای پروژه های مناطق نمونه گردشگری که به صورت فاز به فاز اجرا می شوند خبر داد و اعلام کرد: مقرر شده است، ادارات کل استانها در پروژه های مناطق نمونه گردشگری که به صورت فاز به فاز عملیاتی می گردند، پس از اتمام هر فاز پروانه بهره برداری صادر گردد.
گفتنی است در این بازدید جلال تاجیک مدیر کل دفتر مناطق نمونه و زیر ساختهای گردشگری سازمان میراث فرهنگی، مصیب امیری مدیرکل و امین قاسمی معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی فارس، فرید صیدی نژاد معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی کشاورزی و اصغر رفیعی مدیر کل دفتر حفظ کاربری اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی کشور وی را همراهی کردند.

بازدید معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی کشور از فاز دوم مجتمع گردشگری سرزمین سبز صدرا در شیراز-چهارشنبه ۴ مرداد ۹۶
✔مالک هتل: داریوش رحیمی
✔متراژ زیر بنا: ۹۸۷۰ متر مربع
✔میزان سرمایه گذاری: ۱۲۵ میلیارد ریال
✔پیشرفت فیزیکی: ۸۳ درصد
✔پیش بینی اشتغال برای ۱۲۰ نفر

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس درابتدای این نشست، نمایندگان ۷ سازمان مردم نهاد از انجمن فعال بانوان در صنایع دستی و گردشگری،مدیر انجمن میراث فرهنگی شهرستان مرودشت،نماینده انجمن باربد جهرم،دبیر کل انجمن دوستداران حافظ،مدیر انجمن سپید پارس و دبیرخانه فرهنگ جاودن به بیان نقطه نظرات خود از جمله تسهیل روند امور سرمایه گذاری،فراهم نمودن زیرساختهای مناسب در سرمایه گذاری روستایی،اهمیت به مسئله آموزش، رفع مشکلات مالی سمن ها،ساماندهی سازمان های مردم نهاد و … پرداختند.
در ادامه جلسه مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس با مهم دانستن مبحث آموزش به انعقاد تفاهم نامه با آموزش و پرورش استان و چاپ کتاب برای کودکان تا سنین ۸ سال با عناوین “کودک و صنایع دستی”کودک ومیراث فرهنگی” کودک و گردشگری” اشاره کرد و افزود: همچنین در حوزه صنایع دستی با هدف حمایت از صنعتگران و هنرمندان و فراهم نمودن محلی برای فروش محصولات هنرمندان به زودی نمایشگاه های فصلی صنایع دستی در استان راه اندازی می شود.
وی همچنین یادآور شد : ۳۰ سازمان مردم نهاد فعال در استان وجود دارد و ۳ نشست در ۶ ماه گذشته با اعضای فعال این سمن ها برگزار شده است .
امیری خاطر نشان کرد: این اداره کل از هرگونه پیشنهاد و ایده در ایجاد اشتغال پایدار حوزه گردشگری استقبال و حمایت خواهد کرد.
در ادامه این نشست تخصصی سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری نیز به جمع بندی مطالب پرداخت و گفت: سازمان های مردم نهاد می بایست نقش ایده دهنده و موثر در بهبود فضای کسب و کار صنعت گردشگری ایفا نمایند.
وی افزود :دولت امید، علاقمند به حمایت از سازمان های مردم نهاد است و این سازمان ها مردمی می بایست با فرصت پیش آمده برای فعالترشدن و فرهنگ سازی در ایجادزیر ساختهای تاسیسات گردشگری تلاش مضاعف نمایند.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی در پایان سمن ها را به دو طیف انتفاعی و غیر انتفاعی تقسیم کرد و اظهار داشت: سمن های غیر انتفاعی که همان سازمان های مردم نهاد هستند، باید حلقه وصلی بین دولت و مردم شوند و بدون توجه به سود و زیان مادی به دنبال انجام کارهای تاثیر گذار در صنعت گردشگری باشند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، سعید شیرکوند معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی کشور، دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، امین قاسمی معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی فارس و جمعی از کارشناسان این اداره کل از روند ساخت پروژه هتل۴ ستاره شهر راز در شیراز با پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصد بازدید کردند.
گفتنی است، این هتل در دست ساخت با مالکیت حسین صرامی،دارای متراژ ۲۶ هزار متر مربع، تعداد ۱۰۵ اتاق و پیش بینی ۲۲۰تخت است که پس از افتتاح زمینه اشتغال ۱۵۰ نفر را فراهم می سازد .
همچنین برآورد میزان سرمایه گذاری این پروژه رقمی بالغ بر ۵۷۰ میلیارد ریال می باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس درابتدای این نشست، نمایندگان ۷ سازمان مردم نهاد از انجمن فعال بانوان در صنایع دستی و گردشگری،مدیر انجمن میراث فرهنگی شهرستان مرودشت،نماینده انجمن باربد جهرم،دبیر کل انجمن دوستداران حافظ،مدیر انجمن سپید پارس و دبیرخانه فرهنگ جاودن به بیان نقطه نظرات خود از جمله تسهیل روند امور سرمایه گذاری،فراهم نمودن زیرساختهای مناسب در سرمایه گذاری روستایی،اهمیت به مسئله آموزش، رفع مشکلات مالی سمن ها،ساماندهی سازمان های مردم نهاد و … پرداختند.
در ادامه جلسه مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس با مهم دانستن مبحث آموزش به انعقاد تفاهم نامه با آموزش و پرورش استان و چاپ کتاب برای کودکان تا سنین ۸ سال با عناوین “کودک و صنایع دستی”کودک ومیراث فرهنگی” کودک و گردشگری” اشاره کرد و افزود: همچنین در حوزه صنایع دستی با هدف حمایت از صنعتگران و هنرمندان و فراهم نمودن محلی برای فروش محصولات هنرمندان به زودی نمایشگاه های فصلی صنایع دستی در استان راه اندازی می شود.
وی همچنین یادآور شد : ۳۰ سازمان مردم نهاد فعال در استان وجود دارد و ۳ نشست در ۶ ماه گذشته با اعضای فعال این سمن ها برگزار شده است .
امیری خاطر نشان کرد: این اداره کل از هرگونه پیشنهاد و ایده در ایجاد اشتغال پایدار حوزه گردشگری استقبال و حمایت خواهد کرد.
در ادامه این نشست تخصصی سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری نیز به جمع بندی مطالب پرداخت و گفت: سازمان های مردم نهاد می بایست نقش ایده دهنده و موثر در بهبود فضای کسب و کار صنعت گردشگری ایفا نمایند.
وی افزود :دولت امید، علاقمند به حمایت از سازمان های مردم نهاد است و این سازمان ها مردمی می بایست با فرصت پیش آمده برای فعالترشدن و فرهنگ سازی در ایجادزیر ساختهای تاسیسات گردشگری تلاش مضاعف نمایند.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی در پایان سمن ها را به دو طیف انتفاعی و غیر انتفاعی تقسیم کرد و اظهار داشت: سمن های غیر انتفاعی که همان سازمان های مردم نهاد هستند، باید حلقه وصلی بین دولت و مردم شوند و بدون توجه به سود و زیان مادی به دنبال انجام کارهای تاثیر گذار در صنعت گردشگری باشند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس و امین قاسمی معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری میراث فرهنگی فارس امروز چهارشنبه ۴ مرداد ماه ۹۶ از پروژه مجموعه گردشگری آتیس با ۹۹ درصد پیشرفت فیزیکی بازدید کردند .
گفتنی است این مجموعه گردشگری با سرمایه گذاری بالغ بر ۳۵ میلیارد ریال در زمینی به متراژ۳۳۳۰ مترمربع و زیربنای ۹۹۰ متر مربع ساخته است . این پروژه که در مراحل نهایی تجهیز و تکمیل می باشد پس از بهره برداری، زمینه ایجاد اشتغال برای ۶۰ نفر را فراهم خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس درابتدای این نشست، نمایندگان ۷ سازمان مردم نهاد از انجمن فعال بانوان در صنایع دستی و گردشگری،مدیر انجمن میراث فرهنگی شهرستان مرودشت،نماینده انجمن باربد جهرم،دبیر کل انجمن دوستداران حافظ،مدیر انجمن سپید پارس و دبیرخانه فرهنگ جاودن به بیان نقطه نظرات خود از جمله تسهیل روند امور سرمایه گذاری،فراهم نمودن زیرساختهای مناسب در سرمایه گذاری روستایی،اهمیت به مسئله آموزش، رفع مشکلات مالی سمن ها،ساماندهی سازمان های مردم نهاد و … پرداختند.
در ادامه جلسه مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس با مهم دانستن مبحث آموزش به انعقاد تفاهم نامه با آموزش و پرورش استان و چاپ کتاب برای کودکان تا سنین ۸ سال با عناوین “کودک و صنایع دستی”کودک ومیراث فرهنگی” کودک و گردشگری” اشاره کرد و افزود: همچنین در حوزه صنایع دستی با هدف حمایت از صنعتگران و هنرمندان و فراهم نمودن محلی برای فروش محصولات هنرمندان به زودی نمایشگاه های فصلی صنایع دستی در استان راه اندازی می شود.
وی همچنین یادآور شد : ۳۰ سازمان مردم نهاد فعال در استان وجود دارد و ۳ نشست در ۶ ماه گذشته با اعضای فعال این سمن ها برگزار شده است .
امیری خاطر نشان کرد: این اداره کل از هرگونه پیشنهاد و ایده در ایجاد اشتغال پایدار حوزه گردشگری استقبال و حمایت خواهد کرد.
در ادامه این نشست تخصصی سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری نیز به جمع بندی مطالب پرداخت و گفت: سازمان های مردم نهاد می بایست نقش ایده دهنده و موثر در بهبود فضای کسب و کار صنعت گردشگری ایفا نمایند.
وی افزود :دولت امید، علاقمند به حمایت از سازمان های مردم نهاد است و این سازمان ها مردمی می بایست با فرصت پیش آمده برای فعالترشدن و فرهنگ سازی در ایجادزیر ساختهای تاسیسات گردشگری تلاش مضاعف نمایند.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی در پایان سمن ها را به دو طیف انتفاعی و غیر انتفاعی تقسیم کرد و اظهار داشت: سمن های غیر انتفاعی که همان سازمان های مردم نهاد هستند، باید حلقه وصلی بین دولت و مردم شوند و بدون توجه به سود و زیان مادی به دنبال انجام کارهای تاثیر گذار در صنعت گردشگری باشند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس و امین قاسمی معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری میراث فرهنگی فارس امروز چهارشنبه ۴ مرداد ماه ۹۶ از پروژه مجموعه گردشگری آتیس با ۹۹ درصد پیشرفت فیزیکی بازدید کردند .
گفتنی است این مجموعه گردشگری با سرمایه گذاری بالغ بر ۳۵ میلیارد ریال در زمینی به متراژ۳۳۳۰ مترمربع و زیربنای ۹۹۰ متر مربع ساخته است . این پروژه که در مراحل نهایی تجهیز و تکمیل می باشد پس از بهره برداری، زمینه ایجاد اشتغال برای ۶۰نفر را فراهم خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس درابتدای این نشست، نمایندگان ۷ سازمان مردم نهاد از انجمن فعال بانوان در صنایع دستی و گردشگری،مدیر انجمن میراث فرهنگی شهرستان مرودشت،نماینده انجمن باربد جهرم،دبیر کل انجمن دوستداران حافظ،مدیر انجمن سپید پارس و دبیرخانه فرهنگ جاودن به بیان نقطه نظرات خود از جمله تسهیل روند امور سرمایه گذاری،فراهم نمودن زیرساختهای مناسب در سرمایه گذاری روستایی،اهمیت به مسئله آموزش، رفع مشکلات مالی سمن ها،ساماندهی سازمان های مردم نهاد و … پرداختند.
در ادامه جلسه مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس با مهم دانستن مبحث آموزش به انعقاد تفاهم نامه با آموزش و پرورش استان و چاپ کتاب برای کودکان تا سنین ۸ سال با عناوین “کودک و صنایع دستی”کودک ومیراث فرهنگی” کودک و گردشگری” اشاره کرد و افزود: همچنین در حوزه صنایع دستی با هدف حمایت از صنعتگران و هنرمندان و فراهم نمودن محلی برای فروش محصولات هنرمندان به زودی نمایشگاه های فصلی صنایع دستی در استان راه اندازی می شود.
وی همچنین یادآور شد : ۳۰ سازمان مردم نهاد فعال در استان وجود دارد و ۳ نشست در ۶ ماه گذشته با اعضای فعال این سمن ها برگزار شده است .
امیری خاطر نشان کرد: این اداره کل از هرگونه پیشنهاد و ایده در ایجاد اشتغال پایدار حوزه گردشگری استقبال و حمایت خواهد کرد.
در ادامه این نشست تخصصی سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری نیز به جمع بندی مطالب پرداخت و گفت: سازمان های مردم نهاد می بایست نقش ایده دهنده و موثر در بهبود فضای کسب و کار صنعت گردشگری ایفا نمایند.
وی افزود :دولت امید، علاقمند به حمایت از سازمان های مردم نهاد است و این سازمان ها مردمی می بایست با فرصت پیش آمده برای فعالترشدن و فرهنگ سازی در ایجادزیر ساختهای تاسیسات گردشگری تلاش مضاعف نمایند.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی در پایان سمن ها را به دو طیف انتفاعی و غیر انتفاعی تقسیم کرد و اظهار داشت: سمن های غیر انتفاعی که همان سازمان های مردم نهاد هستند، باید حلقه وصلی بین دولت و مردم شوند و بدون توجه به سود و زیان مادی به دنبال انجام کارهای تاثیر گذار در صنعت گردشگری باشند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس امروز چهارشنبه ۴ مرداد ماه ۹۶ سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی کشور طی سفر ۳ روزه خود به استان فارس با همراهی مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، امین قاسمی معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی فارس و تعدادی از کارشناسان معاونت سرمایه گذاری استان فارس ازروند ساخت یک اقامتگاه سنتی در شیراز بازدید کرد.
لازم به توضیح است این اقامتگاه سنتی با مالکیت نرگس استوار بیلوئی با سرمایه گذاری ۷ میلیارد ریال و پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصد است که پس از بهره برداری زمینه اشتغال برای۱۰نفرایجاد می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس درابتدای این نشست، نمایندگان ۷ سازمان مردم نهاد از انجمن فعال بانوان در صنایع دستی و گردشگری،مدیر انجمن میراث فرهنگی شهرستان مرودشت،نماینده انجمن باربد جهرم،دبیر کل انجمن دوستداران حافظ،مدیر انجمن سپید پارس و دبیرخانه فرهنگ جاودن به بیان نقطه نظرات خود از جمله تسهیل روند امور سرمایه گذاری،فراهم نمودن زیرساختهای مناسب در سرمایه گذاری روستایی،اهمیت به مسئله آموزش، رفع مشکلات مالی سمن ها،ساماندهی سازمان های مردم نهاد و … پرداختند.
در ادامه جلسه مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس با مهم دانستن مبحث آموزش به انعقاد تفاهم نامه با آموزش و پرورش استان و چاپ کتاب برای کودکان تا سنین ۸ سال با عناوین “کودک و صنایع دستی”کودک ومیراث فرهنگی” کودک و گردشگری” اشاره کرد و افزود: همچنین در حوزه صنایع دستی با هدف حمایت از صنعتگران و هنرمندان و فراهم نمودن محلی برای فروش محصولات هنرمندان به زودی نمایشگاه های فصلی صنایع دستی در استان راه اندازی می شود.
وی همچنین یادآور شد : ۳۰ سازمان مردم نهاد فعال در استان وجود دارد و ۳ نشست در ۶ ماه گذشته با اعضای فعال این سمن ها برگزار شده است .
امیری خاطر نشان کرد: این اداره کل از هرگونه پیشنهاد و ایده در ایجاد اشتغال پایدار حوزه گردشگری استقبال و حمایت خواهد کرد.
در ادامه این نشست تخصصی سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری نیز به جمع بندی مطالب پرداخت و گفت: سازمان های مردم نهاد می بایست نقش ایده دهنده و موثر در بهبود فضای کسب و کار صنعت گردشگری ایفا نمایند.
وی افزود :دولت امید، علاقمند به حمایت از سازمان های مردم نهاد است و این سازمان ها مردمی می بایست با فرصت پیش آمده برای فعالترشدن و فرهنگ سازی در ایجادزیر ساختهای تاسیسات گردشگری تلاش مضاعف نمایند.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی در پایان سمن ها را به دو طیف انتفاعی و غیر انتفاعی تقسیم کرد و اظهار داشت: سمن های غیر انتفاعی که همان سازمان های مردم نهاد هستند، باید حلقه وصلی بین دولت و مردم شوند و بدون توجه به سود و زیان مادی به دنبال انجام کارهای تاثیر گذار در صنعت گردشگری باشند.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس امروزچهارشنبه ۴ مرداد ماه ۹۶ سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سفر خود به استان فارس با همراهی مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس ،امین قاسمی معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری میراث فرهنگی فارس و کارشناسان این استان،از هتل ۵ ستاره در حال ساخت آسمان بازدید کرد.
این هتل ۵ ستاره در دست ساخت دارای ۲ هزار و ۸۹ مترمربع زیر بنا و پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصد است. میزان سرمایه گذاری این پروژه ۲۸۰ میلیاردو ۷۰۰میلیون ریال می باشد. همچنین این هتل دارای ۴۳۰ اتاق با پیش بینی ۹۰۰ تخت و اشتغال زایی ۳۰۰ نفر است.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس درابتدای این نشست، نمایندگان ۷ سازمان مردم نهاد از انجمن فعال بانوان در صنایع دستی و گردشگری،مدیر انجمن میراث فرهنگی شهرستان مرودشت،نماینده انجمن باربد جهرم،دبیر کل انجمن دوستداران حافظ،مدیر انجمن سپید پارس و دبیرخانه فرهنگ جاودن به بیان نقطه نظرات خود از جمله تسهیل روند امور سرمایه گذاری،فراهم نمودن زیرساختهای مناسب در سرمایه گذاری روستایی،اهمیت به مسئله آموزش، رفع مشکلات مالی سمن ها،ساماندهی سازمان های مردم نهاد و … پرداختند.
در ادامه جلسه مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس با مهم دانستن مبحث آموزش به انعقاد تفاهم نامه با آموزش و پرورش استان و چاپ کتاب برای کودکان تا سنین ۸ سال با عناوین “کودک و صنایع دستی”کودک ومیراث فرهنگی” کودک و گردشگری” اشاره کرد و افزود: همچنین در حوزه صنایع دستی با هدف حمایت از صنعتگران و هنرمندان و فراهم نمودن محلی برای فروش محصولات هنرمندان به زودی نمایشگاه های فصلی صنایع دستی در استان راه اندازی می شود.
وی همچنین یادآور شد : ۳۰ سازمان مردم نهاد فعال در استان وجود دارد و ۳ نشست در ۶ ماه گذشته با اعضای فعال این سمن ها برگزار شده است .
امیری خاطر نشان کرد: این اداره کل از هرگونه پیشنهاد و ایده در ایجاد اشتغال پایدار حوزه گردشگری استقبال و حمایت خواهد کرد.
در ادامه این نشست تخصصی سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری نیز به جمع بندی مطالب پرداخت و گفت: سازمان های مردم نهاد می بایست نقش ایده دهنده و موثر در بهبود فضای کسب و کار صنعت گردشگری ایفا نمایند.
وی افزود :دولت امید، علاقمند به حمایت از سازمان های مردم نهاد است و این سازمان ها مردمی می بایست با فرصت پیش آمده برای فعالترشدن و فرهنگ سازی در ایجادزیر ساختهای تاسیسات گردشگری تلاش مضاعف نمایند.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی در پایان سمن ها را به دو طیف انتفاعی و غیر انتفاعی تقسیم کرد و اظهار داشت: سمن های غیر انتفاعی که همان سازمان های مردم نهاد هستند، باید حلقه وصلی بین دولت و مردم شوند و بدون توجه به سود و زیان مادی به دنبال انجام کارهای تاثیر گذار در صنعت گردشگری باشند.

بازدید سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس،امین قاسمی معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری میراث فرهنگی فارس و کارشناسان این استان،ازیک اقامتگاه سنتی دردست ساخت واقع در بافت تاریخی و فرهنگی شیراز
این اقامتگاه سنتی با مالکیت امیر سبوکی با متراژ ۲۶۲ مترمربع و پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد است. میزان سرمایه گذاری این پروژه ۹میلیاردو ۸۷۰ میلیون ریال و پیش بینی اشتغال ۱۵ نفر می باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس درابتدای این نشست، نمایندگان ۷ سازمان مردم نهاد از انجمن فعال بانوان در صنایع دستی و گردشگری،مدیر انجمن میراث فرهنگی شهرستان مرودشت،نماینده انجمن باربد جهرم،دبیر کل انجمن دوستداران حافظ،مدیر انجمن سپید پارس و دبیرخانه فرهنگ جاودن به بیان نقطه نظرات خود از جمله تسهیل روند امور سرمایه گذاری،فراهم نمودن زیرساختهای مناسب در سرمایه گذاری روستایی،اهمیت به مسئله آموزش، رفع مشکلات مالی سمن ها،ساماندهی سازمان های مردم نهاد و … پرداختند.
در ادامه جلسه مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس با مهم دانستن مبحث آموزش به انعقاد تفاهم نامه با آموزش و پرورش استان و چاپ کتاب برای کودکان تا سنین ۸ سال با عناوین “کودک و صنایع دستی”کودک ومیراث فرهنگی” کودک و گردشگری” اشاره کرد و افزود: همچنین در حوزه صنایع دستی با هدف حمایت از صنعتگران و هنرمندان و فراهم نمودن محلی برای فروش محصولات هنرمندان به زودی نمایشگاه های فصلی صنایع دستی در استان راه اندازی می شود.
وی همچنین یادآور شد : ۳۰ سازمان مردم نهاد فعال در استان وجود دارد و ۳ نشست در ۶ ماه گذشته با اعضای فعال این سمن ها برگزار شده است .
امیری خاطر نشان کرد: این اداره کل از هرگونه پیشنهاد و ایده در ایجاد اشتغال پایدار حوزه گردشگری استقبال و حمایت خواهد کرد.
در ادامه این نشست تخصصی سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری نیز به جمع بندی مطالب پرداخت و گفت: سازمان های مردم نهاد می بایست نقش ایده دهنده و موثر در بهبود فضای کسب و کار صنعت گردشگری ایفا نمایند.
وی افزود :دولت امید، علاقمند به حمایت از سازمان های مردم نهاد است و این سازمان ها مردمی می بایست با فرصت پیش آمده برای فعالترشدن و فرهنگ سازی در ایجادزیر ساختهای تاسیسات گردشگری تلاش مضاعف نمایند.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی در پایان سمن ها را به دو طیف انتفاعی و غیر انتفاعی تقسیم کرد و اظهار داشت: سمن های غیر انتفاعی که همان سازمان های مردم نهاد هستند، باید حلقه وصلی بین دولت و مردم شوند و بدون توجه به سود و زیان مادی به دنبال انجام کارهای تاثیر گذار در صنعت گردشگری باشند.