فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان فارس از متلاشی شدن ۳ باند حفاری غیرمجاز در ۳ شهرستان استان فارس خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، سرهنگ آیت اله عیدی پور امروز سه شنبه ۲۲ خرداد ماه جاری گفت: طی سه روز گذشته در سه عملیات موفق در شهرستانهای جهرم، فیروزآباد و مرودشت تعداد ۷ نفر حفار غیرمجاز که به قصد تحصیل اموال تاریخی(عتیقه) در حریم آثار تاریخی فرهنگی اقدام به حفاری کرده بودند دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.
وی با تاکید به اینکه این عملیات ها که پس از کسب اخبار و اطلاعات از سوی دوستداران میراث فرهنگی و انجام ساعت ها کار تحقیقاتی ، مراقبتی و اجرای کمین از سوی نیرویهای پرتلاش یگان حفاظت میراث فرهنگی و با همکاری و حضور به موقع نیروهای انتظامی و تعامل بسیار خوب مراجع قضایی صورت گرفت. ضمن ناکام ماندن سودجویان و دستگیری تعدادی از اعضاء سه باند مذکور تعداد ۳ دستگاه خودرو، ۲ دستگاه موتوربرق، ۲ دستگاه پیکور، ۲ دستگاه بالابر و ۸ عدد ادوات حفاری کشف و ضبط گردید.
عیدی پور در ادامه خاطرنشان کرد: پرونده این افراد پس از بررسی و اقدامات اطلاعاتی جهت شناسایی اعضاء باند توسط نیروی انتظامی تکمیل و به مراجع قضایی ارجاع داده خواهد شد.

همزمان با عید سعید فطر، جشنواره سنتی-گردشگری در شهرستان اقلید برگزار می شود

مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اقلید از برگزاری جشنواره سنتی گردشگری تش و پاتیل به مناسبت عید سعید فطر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، محمدرضا قلندری اظهار داشت: جشنواره سنتی گردشگری تش و پاتیل اقلید با هدف احیای سنت های بومی و معرفی ظرفیت های گردشگری-تاریخی و طبیعی اقلید در قدمگاه علی بن موسی الرضا (ع) شهر سده برگزار می شود.

وی افزود : برنامه ها در نظر گرفته شده برای این جشنواره از جمله، کنسرت و موسیقی محلی، عرضه صنایع دستی و محصولات منطقه ای، معرفی تاریخی-فرهنگی و اجتماعی این منطقه ازدیرباز تاکنون، طبخ و عرضه غذاهای محلی، معرفی آثار کهن این دیار، برگزاری مسابقات محلی-منطقه ای و نمایش هنرهای اسب سواری می باشد.

قلندری خاطر نشان کرد: این جشنواره از ۲۵ خردادماه سال جاری به مناسبت فرارسیدن عید سعید فطر آغاز و تا ۲۷ خرداد ماه، پذیرای علاقمندان خواهد بود.

در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی، از ۵ پلاک(کاشی) ماندگار به نام پیشکسوتان و اساتید این حوزه رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، بعد از ظهر ۲۰ خرداد ماه همزمان با (۱۰ ژوئن /۲۰خرداد)روز جهانی صنایع دستی طی مراسمی با حضور محمد ابراهیم فروزانی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان، مسئولین استانی، پیشکسوتان و هنرمندان صنایع دستی استان فارس، آیین رونمایی از ۵ پلاک(کاشی) ماندگار به نام اساتید برجسته این هنر-صنعت برگزار گردید.
بنا بر این گزارش، این کاشی ها بر سر در خانه استاد بهرام منبتی هنرمند منبت، استاد عبدالخالق گلریز خاتمی هنرمند خاتم ساز، استاد احمد شیشه گر هنرمند کاشی هفت رنگ، استاد علی اصغر تجویدی هنرمند نگارگری و استاد رضا جانعلی پور هنرمند مقرنس نصب می شود.
گفتنی است طرح کاشی ماندگار، وفق وظایف سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در جهت حفظ میراث فرهنگی ناملموس و معنوی ایران، وظیفه شناسایی و معرفی محل سکونت هنرمندان، اهالی فرهنگ، علم و دین را برعهده دارد.
شخصیت‌هایی که در این طرح قرار می‌گیرند شامل چهره‌های شاخص و تأثیرگذار در یک رسته فرهنگی هستند که توانسته‌اند در دوران فعالیت خود مرزهای جدیدی را بیافرینند یا در جهت حفظ و حراست یک یا چند حوزه میراث هنری، فرهنگی و معنوی ایران تلاش کرده باشند و به‌عنوان چهره‌ای ماندگار شناخته شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس اعلام کرد: محوطه ورودی جاذبه طبیعی تنگه رغز شهرستان داراب در استان فارس با اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون جهت رفاه حال گردشگران سنگ فرش می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با بیان خبر فوق اظهار داشت: تنگه رغز نام دره ای است در منطقه فسارود واقع در ۳۰ کیلومتری شهرستان داراب و در جنوب استان فارس است که سالانه پذیرای تعداد قابل توجهی از گردشگران داخلی و خارجی می باشد.
وی با اشاره به عملیاتهای اجرایی طی سال گذشته و امسال در منطقه افزود: در سال ۹۶ این اداره کل با مشارکت اداره برق شهرستان اقدام به برق رسانی محوطه ورودی تنگه رغز با اعتباری بالغی بر ۱ میلیارد ریال نموده است. همچنین با مشارکت دهیاری و هیئت امنای این جاذبه طبیعی، پروژه سکو سازی و درختکاری در محوطه انجام شد.
این مقام مسئول ادامه داد: در سال جاری نیز بر اساس اعتبارات مصوب و تخصیص یافته، طرح سنگ فرش کردن ۲ هزار مترمربع محوطه ورودی تنگه و همچنین احداث و استقرار سرویس بهداشتی ۱۰ چشمه با رقمی بالغ بر ۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال عملیاتی می شود.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس در پایان اضافه کرد: پروژه سنگ فرش کردن طرح مذکور از ابتدای خرداد ماه جاری آغاز شده است و پیش بینی می شود تا ۳ ماه دیگر پایان یابد.
گفتنی است، تنگه رغز در ۳۰ کیلومتری شهرستان داراب و در جنوب استان فارس قرار دارد. این تنگه از دو طرف با دیواره‌هایی بلند محصور شده‌است. به دلیل وجود چشمه‌های فراوان در این دره ۶۴ آبشار جاری شده که از این تعداد ۱۲ آبشار نیازمند فرود با طناب است. ارتفاع فرودها حداقل ۶ تاحداکثر ۶۵ متر و مابقی آبشارها با پرش در آب قابل گذر است. حوضچه‌های زیر آبشارها نیز حداقل ۶ و حداکثر ۲۰ متر عمق دارند.
دره رغز به طول تقریبی ۴ کیلومتر در امتداد شمال به جنوب از سرچشمه رغز تا دره جنوب ۶۰ آبشار و حوضچه طبیعی را در خود جای داده است که تنها ۱۴ آبشار و آبگیر دره جنوبی مورد توجه عموم مردم و کوهنوردان بوده‌است و با رسیدن به آخرین آبشار دره جنوبی به ارتفاع ۳۵ متر دره جنوبی به بن‌بست می‌رسد. منطقه سرچشمه رغز نیز که از مسیر دیگری پیمایش می‌گردد، جنگلی زیباست که محل آغاز آب رغز است رسیدن به این منطقه نیز با ۳ ساعت کوهپیمایی امکان‌پذیر است. آب رغز که از این منطقه آغاز می‌گردد با ایجاد حوضچه‌ها و آبشارهای طبیعی تا دره جنوبی امتداد و نهایتاً در آبگیرهای انتهایی به زمین بازمی‌گردد.
از منطقه سرچشمه نیز بدون وسایل فنی امکان بازدید از چندین حوضچه و آبشار مسیر است و نهایتاً با رسیدن به آبشار بلندی به طول ۲۳ متر کوهپیمایان متوقف می‌شوند در حد واسط منطقه سرچشمه و دره جنوبی رغز ده‌ها آبشار و آبگیرهای زیبا و طبیعت بکر تنها با استفاده از وسایل فنی امکان پیمایش می‌یابد.
از جمله آبشارهای این تنگه : آبشار نگین به ارتفاع ۱۶ متر، عمق آب ۸ متر و طول حوضچه ۴۱ متر، آبشار بوم رنگ به ارتفاع ۷ متر، عمق آب ۸ متر و طول حوضچه ۳۱ متر، آبشار مسعود به ارتفاع ۸ متر، عمق آب ۱۲ متر و طول حوضچه ۱۵ متر، آبشار گلاب حوضچه به ارتفاع ۱۱ متر، عمق آب ۷ متر و طول حوضچه ۱۲ متر، آبشار فتح به ارتفاع ۸ متر، عمق آب ۱/۵ متر و طول حوضچه ۶ متر، آبشار حکمت به ارتفاع ۱۱ متر، عمق آب ۱۵ متر و طول حوضچه ۳۲ متر، آبشار کبوتر به ارتفاع ۲۵ متر می باشد.

استاندار فارس گفت: رونق سفر در استان نباید به ایام نوروز اختصاص داشته باشد و فعالیت در زمینه ارتقا سطح گردشگری به عنوان ضرورت اشتغالزایی و توسعه اقتصادی باید جدی و مداوم باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، اسماعیل تبادار روز شنبه ۱۹ خرداد ماه سال جاری در آیین تجلیل از دست اندرکاران ستاد خدمات سفر استان اظهار کرد: ظرفیتهای استان فارس در ابعاد مختلف فرهنگی، تاریخی، مذهبی و طبیعی فرصتی برای افزایش جذب گردشگران است و باید با تکیه بر این توانمندی ها، فعالیت جدی و مداوم در زمینه ارتقا سطح گردشگری به عنوان ضرورت اشتغالزایی و توسعه اقتصادی استان صورت پذیرد.
نماینده عالی دولت در استان فارس با تاکید بر فراهم نمودن زیرساخت های لازم به منظور رونق گردشگری در ابعاد مختلف اظهار داشت: باید رویکرد مدیریتی و جامع برای سفرها بخصوص در نوروز انجام و آسیب شناسی لازم برای رفع تنگناها در این زمینه شناسایی و حل گردد.
استاندار فارس همچنین به برنامه ریزی برای رفع تراکم مسافر در شیراز و تحرک پذیری گردشگری در شهرستانهای استان نیز اشاره نمود.
تبادار همچنین با اشاره بر لزوم ‌استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای رونق گردشگری در استان افزود: باید سطح خدمات ارائه شده به مسافران را با کیفیت و از نظر قیمتی مناسب نماییم.
وی در ادامه ضمن تقدیر از تلاش تمامی دستگاه های اجرایی در مدیریت سفرهای نوروزی بیان کرد: گزارش های ارائه شده نشان از تلاش همه بخش ها، پیشرفت در خدمات رسانی به مسافران نسبت به گذشته و بهبود شرایط در این زمینه است و قابل تحسین است که بدانیم در سال گذشته مشکلاتی داشتیم‌ که در سال جاری این مشکلات وجود نداشته است.

 

با هنر خوس بافی در غرفه های لارستان و خنج آشنا شوید

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس علاقمندان و بازدید کنندگان دومین نمایشگاه فارس در یک نگاه می می توانند در غرفه های اوز لارستان و خنج انواع خوس بافی را مشاهده نمایند.

گفتنی است خوس بافی یکی از انواع سوزن دوزی می‌باشد که از زمان صفویه رونق بیشتری داشته است. از این هنر بیشتر برای تزیین پرده ها، روسری ها و چادرهای توری استفاده می شود. نقوشی که بیشتر در خوس دوزی مورد توجه است نقوش ستارگان به شکل شش پر، هشت پر و ۱۲ پر است. نوع نخی که در خوس دوزی مورد استفاده قرار می گیرد نقره ای یا نقره ای طلایی است. همچنین از این هنر در دوخت انواع لباس عروس لباس های محلی، شال، روسری، چادر و روتختی استفاده می شود.

با بازدید از این غرفه، شاهد خودنمایی یکی از ظریف ترین هنرهای دستی و سنتی خواهید بود.

مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از مرمت و بازسازی ۷ بنای تاریخی در شهرستان جهرم خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : نظر به ضرورت حفاظت و بازسازی بناهای تاریخی، مرمت بناها و خانه های تاریخی و ثبتی شهرستان جهرم شامل بقعه شیخ خلیفه خفربا شماره ثبت ۶۷۸۳ ، بقعه شیخ جاماسب حکیم با شماره ثبت ۹۸۶ ، مسجد و مدرسه خان با شماره ثبت ۹۸۷، خانه اشراق با شماره ثبت۳۱۱۳۴ ، خانه دهقانی با شماره ثبت۳۰۱۱۶ و خانه طوفان با شماره ثبت ۲۶۶۴۹ در دستور کار قرار گرفت.
این مقام مسئول در تشریح جزئیات مرمت این آثار تاریخی اظهار داشت : مرمت بقعه شیخ خلیفه خفر در قسمت استحکام بخشی و بازسازی فضای پیرامونی بنا و احیا ء طاق بنا براساس طرح اولیه، بقعه شیخ جاماسب حکیم در قسمت بازسازی و مرمت سنگ نماهای چهار جبهه بنا ،در مسجد و مدرسه خان احیاء و بازسازی مقرنس ورودی مسجد و مدرسه ،احیا نمای خارجی بنای مدرسه و ادامه مرمت بخش داخلی حجره ها ، خانه اشراق بازسازی طاق های فرو ریخته بنا و بخش های مورد نیاز ، استحکام بخشی دیوارهای بیرونی و داخل بنا ، خانه دهقانی اجرای خاک برداری و کف سازی اتاق های هم کف، اندوه کاهگل نمای خارجی بنا، احیاء سر در بنا و خانه طوفان تکمیل مرمت بخشی داخلی زیرزمین و اتاق های طبقه فوقانی آن، ادامه تکمیل تأسیسات مورد نیاز بنا، با تخصیص اعتباری بالغ بر۵ میلیارد و ۳۵۰ میلیون ریال در دست اجرا می باشد.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس در پایان ابراز امیدواری کرد با انجام مرمت‌های گسترده بناها و خانه تاریخی در سطح استان، شرایطی مطلوب تر از قبل برای معرفی آثار و میراث استان فارس فراهم گردد.
گفتنی است شهرستان جهرم در ۱۹۰ کیلومتر جنوب شرقی شیراز واقع شده است این شهرستان علاوه بر ویژگی های تاریخی و مذهبی، دارای جاذبه های طبیعی همچون آبشار خفر چشمه آب گرم سیمکان است.همچنین بزرگ ترین غار دست ساز ایران با عنوان غار سنگ شکنان در این شهرستان قرار دارد.

با اعتبار ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال ۲ خانه تاریخی در دو شهرستان گراش و لار فارس مرمت می شود


مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از انجام عملیات مرمت بخشهایی از خانه های تاریخی شهیدان عظیمی متعلق به دوره پهلوی اول در شهرستان گراش و خانه سوداگر متعلق به دوره قاجار در بخش اوز  شهرستان لار در سال جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با اعلام این خبر به ویژگی های شاخص این دو بنای تاریخی اشاره کرد و گفت: خانه سوداگر از نظر گچبری و تقوش گیاهی، دریچه های چوبی و گره چینی، نقاشی های روی سقف و کاربندی های هشتی جز بناهای شاخص محسوب می شود.

این مقام مسئول همچنین در خصوص مهمترین ویژگی های معماری خانه شهیدان عظیمی نیز افزود: علاوه بر شاخص های معماری بومی منطقه ، ویژگیهای هنری از جمله تزئینات گچبری بر سر درها و لبه طاقهای مابین ستونهای ایوان و نقاشی های سقفی برروی تیرهای چوبی خانه، بر ارزشمندی این اثر می افزاید.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس در ادامه نیز اظهار داشت: با توجه به ضرورت مرمت این دو خانه ثبتی، عملیات مرمت در کف سازی و کف فرش حیاط، اجرای زیرساخت برای تاسیسات مورد نیاز بنا سبک سازی و مرمت بخشی از پشت بام، بازسازی بخشی ازدیوارپیرامونی بنا و خاکبرداری با اعتباری بالغ بر۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از در دست اجرا می باشد.

گفتنی است، خانه تاریخی شهیدان عظیمی متعلق به دوره پهلوی اول به شماره ۳۱۷۴۲ در خرداد ماه۹۶ و خانه تاریخی سوداگر متعلق به دوره قاجار به شماره ۱۲۷۴۲ در مرداد ماه۸۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند .

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس از تجلیل فعالان حوزه گردشگری استان فارس در مراسم ملی آیین گرامیداشت روز جهانی جهانگردی امروز ۴ مهر ماه سال جاری در محل سالن همایش های بین المللی اجلاس سران کشورهای اسلامی خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس سید موید محسن نژاد با بیان این خبر گفت: به مناسبت روز جهانی جهانگردی در مراسمی با حضور علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری، سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری محمد محب‌خدایی معاون گردشگری، جمشید حمزه‌زاده دبیر مجمع هماهنگی تشکل‌های گردشگری، مدیران و معاونان سازمان میراث‌فرهنگی، چند تن از نمایندگان مجلس، سفرای چند کشور خارجی و فعالان بخش خصوصی گردشگری در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی، از ۷ نفر برگزیده ملی صنعت گردشگری استان فارس تجلیل شد.
این مقام‌ مسئول ادامه داد: محسن کریمی علویجه لوکوموتیو ران برتر، سیروس زارع در حوزه طبیعت گردی و محمد حسین حسن پور مدیر مجموعه هفت خوان در حوزه تاسیسات گردشگری موفق به دریافت عنوان شایسته تقدیر سطح ملی شدند.
وی همچنین خاطر نشان کرد: از سوی معاون رئیس جمهور ۴ لوح به آقایان حمید رضا نور بخش مدیر واحد پذیرایی بین راهی آبشار ارژن ، اشکان شهسواری راهنمای گردشگری در حوزه تورهای ورودی ، علیرضا قاجار مدیر دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری گشت تور شیراز و امین طباطبایی مدیر خانه فرهنگ جاودان با عنوان برترینهای صنعت گردشگری در سطح ملی اهدا گردید.

برخورد قانونی لازم با حاشیه‌سازان نمایشگاه پارس صورت می‌گیرد/ دغدغه بزرگان دین و علما برای مسئولان سازمان میراث‌فرهنگی بسیار ارزشمند است

معاون گردشگری کشور امروز در مورد اتفاقی که در خارج از فضای نمایشگاهی در روز دوم نمایشگاه گردشگری پارس در شیراز روی داده است گفت:

براساس سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور ما باید در سال ۱۴۰۴ به تعداد ۲۰میلیون گردشگر خارجی دست پیدا کنیم.

یکی از مهم‌ترین ابزار‌ها برای دستیابی به این مهم برگزاری نمایشگاه‌ها داخلی و خارجی برای معرفی ظرفیت‌ها است.

کشور ما با توجه به ظرفیت‌های مذهبی، فرهنگی، تاریخی، طبیعی و امکانات بهداشتی و درمانی می‌تواند با تأکید بر محورو مبنایی اسلامی که در بطن جامعه وجود دارد، قطب گردشگری حلال دنیا باشد.

پیمودن این مسیر موفقیت در حوزه گردشگری شاید اشتباهات سهوی و عمدی صورت پذیرد کمااینکه ما در بسیاری از حوزه‌های دیگر هم شاهد این اشتباهات هستیم

عوامل اجرایی برگزاری نمایشگاه پارس در استان فارس و همچنین مسئولان سازمان میراث فرهنگی هم همگام با علما، بزرگان، دانشجویان و تمام اقشار جامعه از این رویداد دل چرکین، متأسف و متأثر هستند.

این اتفاق خارج از فضای نمایشگاهی و در فضای باز روی داده است و پیگیری‌ها برای برخورد با افرادی که در بروز این اتفاق نقش عمدی یا سهوی داشته‌اند آغاز شده است.

برخورد قانونی لازم با این افراد صورت می‌گیرد، دغدغه بزرگان دین و علما برای مسئولان سازمان میراث فرهنگی بسیار ارزشمند است و تمام اقدامات لازم برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی در نمایشگاه‌های آتی انجام می‌شود

ایجاد خلاقیت در گردشگری،با بهره گیری از فرصت های منحصر بفرد معماری دیار پارس درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس

درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس ،امروز دوشنبه ٢٠آذرماه سال جاری،نخستین سمینار آموزشی گردشگری با همکاری آموزشگاه گردشگران سرو  و موضوع گردشگری، حال آینده در سالن همایش های هتل پارس شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، سید موید محسن نژاد معاون گردشگری فارس در ابتدای این سمینار که با حضور مدیران دفاتر خدمات مسافرتی اعضای جامعه هتل داران، جامعه تورگردانان استانهای زنجان،گلستان، کرمانشاه،هرمزگان و قشم شرکت داشتند.

ضمن تشکر از استاندار فارس،معاون گردشگری استانداری و مدیران و مسئولان حوزه های مختلف که در برگزاری این نمایشگاه تلاش نمودند گفت: برای تبدیل شدن شهر شیراز به کانون رویدادهای گردشگری ایران، باید در زمینه آموزش فعال و پیشرو باشیم.

وی در ادامه تمدید مجدد مجوز تاسیسات و موسسات گردشگری را منوط به آموزش به روز کارکنان آن دانست.

گفتنی است نخستین سخنران این سمینار عباس بیدگلی مدیراجرایی جامعه هتل داران کشور بود که در ابتدا به توصیف گردشگری حال با ذکر آماری از هتل های کشور پرداخت و افزود: بر طبق آمارهای ارائه شده، درحال حاضر در کشور تعداد ١٢٠٠هتل یک تا پنج ستاره،٧۵٠هتل آپارتمان یک تا سه ستاره در کشور موجود است که ازاین میان تنها ١۴٠هتل ۴و ۵ ستاره وجود دارد.

وی در بخشی از توضیحات خود به اشتغال بیش از ٧٠هزار نفر در حوزه هتلداری نیز اشاره کرد.

بیدگلی در توصیف مشکلات گردشگری حال اظهار داشت: بخشی از مشکلات هتلداری در ایران، شامل کاهش ضریب اشتغال، کاهش ورود مسافران خارجی به هتلها و فصلی بودن تعطیلات می باشد.

مدیر جامعه هتل داران همچنین از شرایط گردشگری در آینده که برپایه نیاز سنجی مهمانان  در هتل ها است سخن گفت و تصریح کرد: که با بررسی نیازسنجی شخصی هر مهمان ،اقامت در هتل تبدیل به جاذبه می شود.

این مسئول افزود: گردشگری آینده رفتن به سمت و سوی اقامتگاه های کوچک در نقاط بکر دنیاست و تکنولوژی آینده اینترنت اشیا است که در آن وسائل باهم درارتباط قرار میگیرند و خدمات را زنجیروار برای مهمانان انجام می دهند.

دومین سخنران این سمینار نیز محمد یزدان پناه ،مدرس دانشگاه در گردشگری بود که در ادامه موضوع سمینار از پیشرفت هایی که در زمینه گردشگری در آینده و حتی تبدیل نام گردشگر به شهروند است سخن گفت.

وی عنوان کرد: ما درایران دارای منابع بالای گردشگری هستیم که اگر در کنار امکانات قرار گیرند تبدیل به جاذبه  خواهند شد.

یزدان پناه تاکید کرد: در دنیای بدون مرز امروز، هتل ها و رستوران ها خودشون تبدیل به جاذبه شده اند و فناوری اطلاعات بر دنیا حکومت می کند و ما باید بتوانیم وقت مسافر ورودی به شهر  را پرکنیم چون برطبق آمارهای موجود، ۵۴درصد مسافران در دنیا قبل از ورود به یک شهر در جستجوی امکانات گردشگری آن از طریق موبایل هستند.

با بیش از۱/۸ میلیارد ریال اعتبار،ساختمان ضلع شمالی خانه تاریخی نصیرالملک در دست مرمت

سومین سمینار تخصصی گردشگری در سالن همایش های هتل پارس با سخنرانی سید محمد هادی نیرومندحسینی مدرس و سخنران انگیزشی حوزه گردشگری با موضوع مدیریت ارتباط با مشتری در صنعت گردشگری در محل سالن همایش های هتل بین المللی پارس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس نیرومندحسینی ، با طرح این عنوان که ارتباط ویژه با مشتری در فرهنگ ما از قبل وجود داشته و به آن نام “ارباب رجوع” را داده ایم عنوان کرد: برپایی نمایشگاه، یکی از روش های رایج در صنعت گردشگری است که منابع را به هم وصل می کند تا به محصولات قابل فروش تبدیل شوند.

وی در ادامه از مبحث مدیریت ارتباط با مشتری سخن گفت و قدرت این مقوله را در برآوردهای ارتباطی چنان برشمرد که از نتایج آن در توسعه حوزه های مختلف گردشگری میتوان بهره مند شد.

نیرومند حسینی همچنین از انقلاب های بزرگ دنیا ، که به انقلاب مشتری منتهی شدند و درآن روش جلب مشتری را در ابعاد مختلف بررسی میکنند، اشاره کرد.

وی در بخش دیگر از صحبتهای خود به مقایسه شرایط دیروز و امروز بازار گردشگری ایران پرداخت و به این نتیجه رسید که مشتری هزاره سوم با قابلیت هوش بالا به دنبال مواردی مثل تنوع طلبی،دریافت سریع پاسخ و کارایی و خدمات با کیفیت می باشد.

وی خاطر نشان کرد: شناسایی رضایتمندی و یا عدم رضایت گردشگران ورودی به کشور، ما را در راه خدمات رسانی بهتر و توسعه صنعت گردشگری یاری خواهد کرد.

ایجاد خلاقیت در گردشگری،با بهره گیری از فرصت های منحصر بفرد معماری دیار پارس درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس

 

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مراسم افتتاحیه نهمین نمایشگاه گردشگری پارس دیروز ۱۹ آذر ماه سال جاری با حضور مقامات و مسئولین استانی و کشوری، سفرا، کارداران و رایزنان فرهنگی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان فارس گشایش یافت.

بنا بر این گزارش،اسماعیل تبادار استاندار فارس در سخنان خود در این مراسم با اشاره به ظرفیت‌های استان فارس در صنعت گردشگری از نظرتاریخی، فرهنگی و ادبی، اقلیمی، انسانی، مذهبی و علمی برای جذب گردشگر، خواستار گسترش این صنعت بدون دود برای ارتقا سطح کیفی و توسعه اقتصادی شد.

وی اظهار داشت: در دنیای امروز صلح، امنیت و پیشرفت کشورها در هم تنیده شده است ومفهوم جهانی شدن با گردشگری امری بدیهی است.

استاندار فارس تصریح کرد: ایران به دلیل سابقه تاریخی، همواره مورد توجه جهانیان قرار دارد و از سده ۱۷ میلادی به بعد تصویر واقعی از ایران در ذهن گردشگران ترسیم و جریان ایران شیفتگی در جهان به ‌ویژه در فرانسه مشاهده شد.

تبادار در ادامه وجود ادبیات غنی، مفاخر انسانی به همراه شرایط اقلیمی و تنوع قومیت‌ها را از دلایل برتری ایران در میان دیگر کشورهای جهان عنوان کرد و افزود: وقتی سخن از ایران به زبان می‌آید نام زیبای فارس می‌درخشد، چرا که استان فارس در قله‌های معارف، هنر و ادبیات قرار دارد و سعدی و حافظ شاهدی بزرگ بر این موضوع هستند.

استاندار فارس با اشاره به وجود بارگاه ملکوتی حضرت احمد بن موسی شاهچراغ(ع) در شیراز و امامزادگان جلیل‌القدری در سطح استان عنوان کرد: دستگاه‌های اجرایی باید از تمام ظرفیت‌های خود در راستای توسعه صنعت گردشگری با مشارکت بخش خصوصی بهره مند گردند.

این مقام مسئول در پایان با تاکید بر توجه جدی به گردشگری از رسانه‌ها خواست با اطلاعات دقیق و مؤثر به ظرفیت‌های استان پرداخته و در راستای جذب مردم و سرمایه‌گذاران تلاش نمایند.

سید موید محسن نژاد معاون گردشگری استان فارس از برگزاری آزمون جامع مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، راهنمایان ایرانگردی، جهانگردی و طبیعت گردی، امروز جمعه ۲۷ مرداد ماه سال جاری همزمان با سراسر کشور خبر داد.
به گزارش روابط عومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، سید موید محسن نژاد هدف از برگزاری این آزمون را بالا بردن سطح علمی فعالان حوزه های مختلف گردشگری عنوان کرد و اظهار داشت: با توجه به رشد صنعت گردشگری و تاکید بر علمی و تخصصی شدن شاخه های متنوع و متعدد این صنعت، نقش آموزش از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
وی ادامه داد: این آزمون به صورت جامع دو بار در سال و همزمان با سراسر کشور برگزار می گردد.
این مقام مسئول افزود: در این دوره تعداد ۲۶۱ نفر در رشته راهنمایان ایرانگردی-جهانگردی، ۲ نفر در رشته راهنمایان طبیعت گردی و تعداد ۱۲۳ نفر در رشته مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی شرکت کردند.
معاون گردشگری فارس در پایان خاطرنشان کرد: قبول شدگان این آزمون پس از کسب مجوز لازم می توانند فعالیت خود را در حوزه‌های تخصصی مربوطه آغاز نمایند.
گفتنی است این آزمون با نظارت ارزیابان سازمان میراث فرهنگی کشور و کارشناسان میراث فرهنگی فارس با حضور ۳۸۶ نفر در شیراز برگزار شد.

حیدرعلی زاهدیان نژاد سرپرست معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس با اشاره به مصوبه دولت مبنی بر حذف مالیات بر ارزش افزوده تولیدات صنایع دستی گفت: این مصوبه شامل تمام تولیدات صنایع دستی می شود و با این روند شاهد افزایش تولیدات صنایع دستی خواهیم بود.


به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس حیدرعلی زاهدیان نژاد ادامه داد: درسه ماه اول سال جاری، صادرات تولیدات صنایع دستی استان نسبت به مدت مشابه سال قبل با ۷۴هزار و ۸۶ دلار افزایش به رقم ۱۶۲ هزار و ۴۸۷ دلار رسیده است و به نظر می رسد با توجه به افزایش صادرات، حذف مالیات بر ارزش افزوده، گام موثری در رونق این صنعت باشد.
وی اظهار داشت: حذف مالیات برارزش افزوده در نهایت بر قیمت تمام شده تولیدات صنایع دستی تاثیرگذارخواهد بود و مسلما کاهش قیمت در تولیدات منجر به پرداخت هزینه کمترتوسط مصرف کننده و رقابتی شدن بازارتولیدات می شود.
این مقام مسئول در پایان عمده تولیدات صنایع دستی استان را گلیم، تراش سنگ قیمتی و نیمه قیمتی، سراجی سنتی، خاتم، معرق، منبت، کاشی هفت رنگ، سفال، قلم زنی، حجاری سنتی و سفال به همراه دست بافته ها (زیر نظرصنعت، معدن و تجارت استان) اعلام می کند که ابلاغ قانون حذف مالیات بر ارزش افزوده حمایت کننده هنرمندان این صنعت خواهد بود.
گفتنی است، درراستای حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی، در چهاردهم تیرماه سال جاری، قانون معافیت تولیدات داخلی از پرداخت مالیات برارزش افزوده به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید.به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، همزمان با فرا رسیدن میلاد هشتمین نور ولایت، ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا (ع) و بزرگداشت دهه کرامت در مراسمی از کارکنان برتر اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس تجلیل شد.

 

بنابراین گزارش دراین مراسم مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس ضمن تبریک اعیاد خجسته این دهه به ضرورت تکریم از کارکنانی که با تلاش و انجام امور محوله در پیشبرد اهداف سازمانی نقش به سزایی را ایفا نمودند تاکید کرد و افزود: با توجه به نام گذاری این سال به نام اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال همکاران می بایست با بستر سازی مناسب در جهت بهروری و تسهیل روند اداری ارباب رجوعان در ارتقا شاخص های عمومی و اختصاصی عملکرد اداره کل تلاش مضاعف نمایند.
وی با اشاره به مسئولیت مهم کارکنان این اداره کل به عنوان میراثبانان آثاری که متعلق به همه مردم است گفت:با ارائه نقطه نظر و پیشنهادات راهگشا، می بایست در جهت جلب رضایت مندی مردم اقدام کرد.
درادامه این مراسم حجت السلام و المسلمین نیازی مشاور مدیر کل در امور گردشگری مذهبی نیز اعیاد این دهه را گرامی داشت و خاطر نشان کرد: به گفته امام رضا (ع) با رعایت ۵ اصل و منش اخلاقی” معتمد بودن، کرم داشتن، ثبات اخلاق ،نجابت و خدا ترسی ” میتوان علاوه بر احساس ارزشمندی در زندگی در کلیه امور شخصی، اداری و اجتماعی موفق و با انگیزه عمل نمود.
گفتنی است در پایان این مراسم با اهدا لوح تقدیر و هدایا از کارکنان حوزه های معاونت های توسعه مدیریت و پشتیانی، گردشگری، میراث فرهنگی، صنایع دستی و هنرهای سنتی، برنامه ریزی و سرمایه گذاری، فرماندهی یگان حفاظت، اداره حراست، روابط عمومی، امور فرهنگی و ارتباطات، روسای ادارات شهرستانها، سرپرست اماکن فرهنگی و تاریخی،دفتر فنی گردشگری،در بخش ارزیابی عملکرد سال ۹۵ دستگاههای اجرایی و همچنین از تعداد دیگری در بخشهای طرح تکریم ارباب رجوع و حقوق شهروندی ، امر به معروف و نهی از منکر، عفاف و حجاب، دولت قرآنی، مسابقه کتابخوانی با موضوع نماز، نشر و ترویج فرهنگ نماز بخصوص نماز اول وقت تقدیر به عمل آمد.

سومین جلسه کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس عصر دیروز پنج شنبه ۵ مردادماه سال جاری به ریاست شاپور رستمی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس و دبیری مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس در محل سالن جلسات استانداری فارس برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس، در این جلسه که با حضور سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، جلال تاجیک مدیرکل دفتر مناطق نمونه و زیرساخت های گردشگری سازمان میراث فرهنگی ، علیرضا اورنگی رئیس سازمان امور اراضی کشور ، اصغر رفیعی مدیرکل دفتر حفظ کاربری اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی کشور ، اعضای کارگروه گردشگری استان فارس و سرمایه گذاران فعال در عرصه گردشگری استان فارس تشکیل شد، عمده موانع و مشکلات سرمایه گذاری در حوزه گردشگری، از جمله روند فرآیند صدور مجوز، نحوه اخذ تسهیلات بانکی، تغییر کاربری زمینهای منابع ملی به تاسیسات گردشگری، معافیت پرداخت عوارض توسط سرمایه گذاران، اخذ استعلامهای غیر مرتبط در مراحل اولیه و … توسط مدیران دستگاه های اجرایی استان و سرمایه گذاران و متقاصیان سرمایه گذاری طرح و مورد بررسی قرار گرفت.
در همین راستا سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی با اشاره به سیاستهای دولت در صنعتی شدن گردشگری گفت: دولت یازدهم و دوازدهم نگاه ویژه به جایگاه گردشگری به عنوان یک صنعت پاک، ارزان و ارز آور دارد.
وی افزود: در ادوار گذشته توجه خاصی به گردشگری صورت نگرفته و در حال حاضر برای جبران آن بی توجهی بایستی علاوه بر ایجاد زیر ساختهای استاندارد برای جذب هر چه بیشتر گردشگران داخلی و خارجی با ارائه مشوق های مناسب به سرمایه گذاران در این حوزه، از آنها حمایت کرد.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی با تاکید به سخنان ریاست جمهوری در خصوص توسعه گردشگری و صنعتی شدن آن ، افزود : توجه به توسعه گردشگری یکی از راهکاری اساسی برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی درکشور است.
وی در ادامه به ظرفیتهای استان چهار فصل فارس در برخورداری از جاذبه های تاریخی، طبیعی، روستایی، مذهبی و … اشاره و خواستار بهره مندی از این موهبتها در توسعه گردشگری استان فارس شد.
شیرکوند در ادامه با اعلام خبر موافقت سازمان میراث فرهنگی کشور با طرح تعطیل نمودن ۲ روز پایان هفته ها، تصویب این طرح توسط دولت و دستگاه های مربوطه، برای تحرک پذیری گردشگری داخلی و یکسان سازی زمان سفر در کشور را ضروری دانست.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی در جهت حمایت از سرمایه گذاران حوزه گردشگری و همچنین حفظ امنیت گردشگران، خواستار برخورد قانونی با افراد سودجو و صاحبان خانه های مسافر و اقامتگاه های بدون مجوز شد.
شیرکوند در پایان سخنان خود وعده اخذ تسهیلات با نرخ سود ۱۴ درصد به سرمایه گذاران هتل های در حال ساخت از محل صندوق توسعه ملی را داد و خاطر نشان کرد: با شناسایی و تشخیص کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان فارس، برای ۱۵ مورد از هتل های دارای پروانه بهره برداری استان که ساختمان آنها نیازمند تعمیر و بهسازی می باشند نیز تسهیلات بازسازی در نظر گرفته شده است که پس ارسال معرفی نامه از طرف اداره کل اقدامات قانونی برای اخذ این تسهیلات صورت می پذیرد.

صبح امروز ۸ مردادماه سال جاری با حضور سرپرست و کارشناسان معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس و جمعی از هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی این استان، نشست هم اندیشی با هدف رفع موانع و مشکلات این حوزه در محل معاونت صنایع دستی استان فارس برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، در ابتدای این نشست هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی به بیان مشکلات و موانع خود اعم از فروش اجناس خارجی به اسم صنایع دستی در نمایشگاه های صنایع دستی ، توجه بیشتر و تجلیل از هنرمندان پیشکسوت ، فروش تولیدات تمامی هنرمندان صنایع دستی توسط اتحادیه تعاونی های صنایع دستی استان ، حمایت و پی گیری واگذاری اماکن تاریخی-فرهنگی تحت پوشش اداره کل میراث فرهنگی فارس به هنرمندان صنایع دستی برای برگزاری نمایشگاه ، پرداخت تسهیلات حمایتی برای راه اندازی کارگاه های تولیدی ، حمایت و پیگیری از هنرمندان برای دریافت درجه هنری و … پرداختند .
بنابراین گزارش در این نشست حیدرعلی زاهدیان سرپرست معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس نیز ضمن تشکر و قدردانی از زحمات زهرا الحمدی معاون پیشین صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس نسبت به پاسخ و رسیدگی به مشکلات هنرمندان گفت : با توجه به اینکه برخی از اجناس خارجی در نمایشگاه های صنایع دستی به فروش می رسد ، جلوگیری از این مهم جزء اولویت اصلی این معاونت در گذشته و حال می باشد و در این راستا تمهیداتی در چارچوب ضوابط و مقررات اندیشیده شده و به زودتی عملیاتی خواهد گردید .
وی با تاکید به نقش هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی در توسعه اقتصاد استان فارس افزود : در گذشته با عنوان تاج هنر ، تجلیل از تک تک صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی صورت گرفته است که در حال حاضر نیز فرآیند آن تسریع می گردد .
زاهدیان در پایان سخنان خود اظهار داشت : براساس برنامه های مدون این معاونت ، حوزه های حمایت از تولید ، صادرات ، ترویج و توسعه آموزش صنایع دستی در برنامه ششم توسعه قوی تر و با پشتوانه حمایت بیشتر از هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس اجرایی خواهد شد .صبح امروز ۵ مرداد ماه سال جاری ، جلسه کارگروه گردشگری شهرستان سپیدان با حضور سید علاءالدین خادم نماینده مردم سپیدان در مجلس شورای اسلامی ، سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، جلال تاجیک مدیرکل دفتر مناطق نمونه و زیر ساخت های گردشگری سازمان میراث فرهنگی ، علیرضا اورنگی رئیس سازمان امور اراضی کشور ، شبیر زارع خفری فرماندار سپیدان ، امین قاسمی معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری میراث فرهنگی فارس ، اعضای شورای اداری شهرستان سپیدان و فعالان حوزه گردشگری در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، در ابتدای این جلسه فعالان و سرمایه گذاران بخش گردشگری سپیدان به بیان نقطه نظرات و مشکلات خود در روند پیش روی سرمایه گذاری پرداختند .
در ادامه این جلسه، سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی ، با اشاره به فرآیند عرضه و تقاضای صنعت گردشگری اظهار داشت: رقابت پذیری ، درآمدزایی ، ارزآوری و اشتغالزایی از مهمترین عناصر این صنعت می باشد.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی اظهار داشت : صنعت گردشگری الزاماتی دارد و اگر به دنبال تحقق اهدافمان در توسعه این صنعت باشیم، می بایست با فراهم نمودن زیر ساخت ها علاوه بر اشتغال زایی، رضایت گردشگران از خدمات قابل ارائه را جلب نماییم .
این مقام مسئول از تغییر کاربری برخی زمین های کشاورزی موجود در سپیدان به تاسیسات گردشگری سخن گفت و افزود: باید با نگاه ویژه کارشناسی، قابلیتهای برخی از این زمین ها برای تبدیل شدن به واحدهای گردشگری مورد ارزیابی قرار گیرد.
وی درادامه به مهیا بودن زیر ساختهای روستای هدف گردشگری مصوب هیات وزیران در منطقه ۶ شهرستان سپیدان اشاره و خواستار سرمایه گذاری بخش خصوصی برای رونق این روستا شد.
به گفته شیرکوند، توسعه گردشگری در سپیدان باتشکیل کارگروه های گردشگری متعدد و اجرایی نمودن راهکارهای موثر کارشناسان این حوزه، امکان پذیر است.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی در پایان سخنانش یادآور شد : سازمان میراث فرهنگی آمادگی ارائه هرگونه مجوز طبق ضوابط، قوانین و استاندارهای موجود در جهت ایجاد واحدهای گردشگری و حمایت از سرمایه گذاران، با پرداخت تسهیلات بانکی را دارد.
بنابراین گزارش در ادامه این جلسه علیرضا اورنگی رئیس سازمان امور اراضی کشور عنوان کرد: تغییر کاربری اراضی کشاورزی به تاسیسات گردشگری بایستی با مجوز و تشخیص سازمان امور اراضی انجام پذیرد و برای رفع سودجویی و زیاده خواهی برخی اشخاص در این حوزه، برخورد قانونی صورت گیرد .
وی همچنین اضافه کرد: در شهرستان سپیدان باید نسبت به صدور برخی مجوزهای صادر شده، بازنگری هایی مطابق با استانداردها و ضوابط گردشگری انجام شود‌.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از اتمام فاز اول و آغاز فاز دوم مرمت بخشهایی از حمام مسجد البنی در سپیدان متعلق به دوره متاخر اسلامی خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با اعلام این خبر گفت :مسجد حمام مسجدالنبی یکی از آثار ثبتی و تاریخی در شهرستان سپیدان و متعلق به دوره متاخر اسلامی است که درتاریخ ۸/۱/۱۳۹۰ به شماره ۳۰۵۲۵ در فهرست ملی کشور به ثبت رسیده است .
وی با اشاره به لزوم اجرای عملیات مرمت ، دیوار چینی و مرمت داخلی اعلام کرد: با اعتباری بالغ بر ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از محل ۲ درصد اعتبارات نفت و گاز فاز نخست مرمت این بنا به پایان رسید .
وی در ادامه به شروع فاز دوم مرمت این اثر تاریخی اشاره کرد و افزود : هم اکنون فاز دوم مرمت این اثر تاریخی شروع شده و پیش بینی می شود تا مهرماه سال جاری، فاز دوم مرمت نیز به اتمام رسد .