همزمان با عید سعید فطر، جشنواره سنتی-گردشگری در شهرستان اقلید برگزار می شود

مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اقلید از برگزاری جشنواره سنتی گردشگری تش و پاتیل به مناسبت عید سعید فطر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، محمدرضا قلندری اظهار داشت: جشنواره سنتی گردشگری تش و پاتیل اقلید با هدف احیای سنت های بومی و معرفی ظرفیت های گردشگری-تاریخی و طبیعی اقلید در قدمگاه علی بن موسی الرضا (ع) شهر سده برگزار می شود.

وی افزود : برنامه ها در نظر گرفته شده برای این جشنواره از جمله، کنسرت و موسیقی محلی، عرضه صنایع دستی و محصولات منطقه ای، معرفی تاریخی-فرهنگی و اجتماعی این منطقه ازدیرباز تاکنون، طبخ و عرضه غذاهای محلی، معرفی آثار کهن این دیار، برگزاری مسابقات محلی-منطقه ای و نمایش هنرهای اسب سواری می باشد.

قلندری خاطر نشان کرد: این جشنواره از ۲۵ خردادماه سال جاری به مناسبت فرارسیدن عید سعید فطر آغاز و تا ۲۷ خرداد ماه، پذیرای علاقمندان خواهد بود.

آیین گشایش نگارخانه و کافه هنر گل و مرغ در بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، صبح یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، نگارخانه و کافه هنر گل و مرغ در شیراز و با حضور معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، مدیر کل میراث فرهنگی استان، رئیس و تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر افتتاح شد.
بنابراین گزارش، در این نگارخانه دوره های آموزش صنایع دستی و هنرهای تجسمی با همکاری اساتید برجسته استانی و کشوری، همایش و نشستهای اهالی فرهنگ و هنر ونمایشگاه ها و حراج هنری برگزار می شود.
همچنین در این مجموعه دائمی واقع در خیابان خلد برین که زمینه اشتغال ۱۵ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم را توسط علی تعبدی استاد و هنرمند کاشی هفت رنگ فراهم آورده است، محصولات صنایع دستی با رویکرد حمایت از کالای ایرانی آموزش، تولید و عرضه می شود.

ایجاد خلاقیت در گردشگری،با بهره گیری از فرصت های منحصر بفرد معماری دیار پارس درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس

درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس ،امروز دوشنبه ٢٠آذرماه سال جاری،نخستین سمینار آموزشی گردشگری با همکاری آموزشگاه گردشگران سرو  و موضوع گردشگری، حال آینده در سالن همایش های هتل پارس شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، سید موید محسن نژاد معاون گردشگری فارس در ابتدای این سمینار که با حضور مدیران دفاتر خدمات مسافرتی اعضای جامعه هتل داران، جامعه تورگردانان استانهای زنجان،گلستان، کرمانشاه،هرمزگان و قشم شرکت داشتند.

ضمن تشکر از استاندار فارس،معاون گردشگری استانداری و مدیران و مسئولان حوزه های مختلف که در برگزاری این نمایشگاه تلاش نمودند گفت: برای تبدیل شدن شهر شیراز به کانون رویدادهای گردشگری ایران، باید در زمینه آموزش فعال و پیشرو باشیم.

وی در ادامه تمدید مجدد مجوز تاسیسات و موسسات گردشگری را منوط به آموزش به روز کارکنان آن دانست.

گفتنی است نخستین سخنران این سمینار عباس بیدگلی مدیراجرایی جامعه هتل داران کشور بود که در ابتدا به توصیف گردشگری حال با ذکر آماری از هتل های کشور پرداخت و افزود: بر طبق آمارهای ارائه شده، درحال حاضر در کشور تعداد ١٢٠٠هتل یک تا پنج ستاره،٧۵٠هتل آپارتمان یک تا سه ستاره در کشور موجود است که ازاین میان تنها ١۴٠هتل ۴و ۵ ستاره وجود دارد.

وی در بخشی از توضیحات خود به اشتغال بیش از ٧٠هزار نفر در حوزه هتلداری نیز اشاره کرد.

بیدگلی در توصیف مشکلات گردشگری حال اظهار داشت: بخشی از مشکلات هتلداری در ایران، شامل کاهش ضریب اشتغال، کاهش ورود مسافران خارجی به هتلها و فصلی بودن تعطیلات می باشد.

مدیر جامعه هتل داران همچنین از شرایط گردشگری در آینده که برپایه نیاز سنجی مهمانان  در هتل ها است سخن گفت و تصریح کرد: که با بررسی نیازسنجی شخصی هر مهمان ،اقامت در هتل تبدیل به جاذبه می شود.

این مسئول افزود: گردشگری آینده رفتن به سمت و سوی اقامتگاه های کوچک در نقاط بکر دنیاست و تکنولوژی آینده اینترنت اشیا است که در آن وسائل باهم درارتباط قرار میگیرند و خدمات را زنجیروار برای مهمانان انجام می دهند.

دومین سخنران این سمینار نیز محمد یزدان پناه ،مدرس دانشگاه در گردشگری بود که در ادامه موضوع سمینار از پیشرفت هایی که در زمینه گردشگری در آینده و حتی تبدیل نام گردشگر به شهروند است سخن گفت.

وی عنوان کرد: ما درایران دارای منابع بالای گردشگری هستیم که اگر در کنار امکانات قرار گیرند تبدیل به جاذبه  خواهند شد.

یزدان پناه تاکید کرد: در دنیای بدون مرز امروز، هتل ها و رستوران ها خودشون تبدیل به جاذبه شده اند و فناوری اطلاعات بر دنیا حکومت می کند و ما باید بتوانیم وقت مسافر ورودی به شهر  را پرکنیم چون برطبق آمارهای موجود، ۵۴درصد مسافران در دنیا قبل از ورود به یک شهر در جستجوی امکانات گردشگری آن از طریق موبایل هستند.

با بیش از۱/۸ میلیارد ریال اعتبار،ساختمان ضلع شمالی خانه تاریخی نصیرالملک در دست مرمت

سومین سمینار تخصصی گردشگری در سالن همایش های هتل پارس با سخنرانی سید محمد هادی نیرومندحسینی مدرس و سخنران انگیزشی حوزه گردشگری با موضوع مدیریت ارتباط با مشتری در صنعت گردشگری در محل سالن همایش های هتل بین المللی پارس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس نیرومندحسینی ، با طرح این عنوان که ارتباط ویژه با مشتری در فرهنگ ما از قبل وجود داشته و به آن نام “ارباب رجوع” را داده ایم عنوان کرد: برپایی نمایشگاه، یکی از روش های رایج در صنعت گردشگری است که منابع را به هم وصل می کند تا به محصولات قابل فروش تبدیل شوند.

وی در ادامه از مبحث مدیریت ارتباط با مشتری سخن گفت و قدرت این مقوله را در برآوردهای ارتباطی چنان برشمرد که از نتایج آن در توسعه حوزه های مختلف گردشگری میتوان بهره مند شد.

نیرومند حسینی همچنین از انقلاب های بزرگ دنیا ، که به انقلاب مشتری منتهی شدند و درآن روش جلب مشتری را در ابعاد مختلف بررسی میکنند، اشاره کرد.

وی در بخش دیگر از صحبتهای خود به مقایسه شرایط دیروز و امروز بازار گردشگری ایران پرداخت و به این نتیجه رسید که مشتری هزاره سوم با قابلیت هوش بالا به دنبال مواردی مثل تنوع طلبی،دریافت سریع پاسخ و کارایی و خدمات با کیفیت می باشد.

وی خاطر نشان کرد: شناسایی رضایتمندی و یا عدم رضایت گردشگران ورودی به کشور، ما را در راه خدمات رسانی بهتر و توسعه صنعت گردشگری یاری خواهد کرد.

ایجاد خلاقیت در گردشگری،با بهره گیری از فرصت های منحصر بفرد معماری دیار پارس درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس

 

مسئول کمیته آموزش و پژوهش نمایشگاه بین المللی پارس با تاکید بر اهمیت نقش آموزش در بخش گردشگری، از برپایی ۳ نشست تخصصی در زمان برگزاری این نمایشگاه خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس ،محمد یزدان پناه مسئول کمیته آموزش و پژوهش نمایشگاه اعلام داشت : بر طبق استاندار نمایشگاه های بین المللی همزمان با برگزاری نهمین نمایشگاه بزرگ گردشگری پارس، ۳ سمینار در حوزه های تخصصی گردشگری با سخنرانی اساتید فعال صنعت گردشگری کشور از روز دوشنبه مورخ ۲۰ آذرماه لغایت چهارشنبه ۲۲ آذرماه سال جاری در مکان سالن اجتماعات هتل بین المللی پارس  اجرا خواهد شد.

وی در تشریح  جزئیات این نشست ها اظهار کرد: روز دوشنبه ۲۰ آذرماه ساعت ۱۰ صبح نشست “گردشگری ،حال  و آینده” با ارائه ی دکتر عباس بیگدلی با رویکرد تاسیسات اقامتی و دکترمحمد یزدان پناه با رویکرد شرکت های خدمات مسافرتی و هوایی، روز سه شنبه ۲۱ آذرماه ساعت ۱۰ صبح نشست  “گردشگری خلاق، با فرصت های معماری پهن دشت پارس” با ارائه ی دکترامیر حسین حکمت نیا مدرس دانشگاه وپژوهشگرگردشگری و روز چهارشنبه ۲۲ آذرماه، ساعت ۱۰ صبح  نشست “مدیریت ارتباط با مشتری در صنعت گردشگری” با ارائه ی دکترسید محمد هادی نیرومند حسینی پذیرای علاقمندان می باشد.

 

بنا بر این گزارش، شرکت کنندگان برای کسب  اطلاع بیشتر می توانند باشماره های ۳۶۲۴۰۷۲۴جهت ثبت نام و هماهنگی تماس حاصل نمایند. همچنین در پایان این نشست ها گواهینامه ای از سوی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان فارس به حاضرین ارائه می شود.

ایجاد خلاقیت در گردشگری،با بهره گیری از فرصت های منحصر بفرد معماری دیار پارس درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس ،چهارشنبه بازار صنایع دستی به همت اداره میراث فرهنگی شهرستان داراب و با هدف حمایت از هنرمندان صنایع دستی و توسعه هنرهای سنتی و بومی این منطقه روز گذشته ۱۵ آذرماه در محل قصر آیینه برگزار شد.

بنابراین گزارش هنرمندان در رشته های گلیم بافی،دست بافت ها، حصیربافی، صنایع چوب، قلم زنی، معرق مس، سراجی سنتی، نمد مصنوعی و خوراک های سنتی تولیدات خود را در دومین هفته این بازاربه علاقمندان و بازدید کنندگان ارائه نمودند.

گفتنی است که این چهارشنبه بازار صنایع دستی در مکان خانه تاریخی سوخکیان برپا می شود.

افتتاحیه نمایشگاه گردشگری پارس در شیراز خصوصی برگزار می‌شود

افتتاحیه نهمین نمایشگاه بزرگ گردشگری پارس در روز ۱۹ آذر ماه سال جاری به صورت خصوصی آغاز به کار می‌کند.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، با توجه به حضور سفرا و مقامات بین المللی، ملی و استانی درمراسم افتتاحیه نمایشگاه گردشگری پارس شهر شیراز و انجام نشستها و مذاکرات تخصصی با هدف تعامل فی ما بین گردشگری و بر طبق عرف نمایشگاه های بین المللی تصمیمی اتخاذ گردید که آیین گشایش این نمایشگاه در روز ۱۹ آذر ماه به صورت غیرعمومی برگزار گردد.

بنا براین گزارش قرار است این نمایشگاه توانمندنی های گردشگری، صنایع دستی وصنایع وابسته را به مدت ۴ روز از تاریخ ۱۹ لغایت ۲۲ آذرماه ۹۶ به نمایش بگذارد که عموم می توانند از روز۲۰ آذرماه از نمایشگاه دیدن نمایند.

گفتنی است، درحاشیه این نمایشگاه، سومین جشنواره پیوند فرهنگ اقوام پارس با رویکرد نمایش لباس ادوار مختلف تاریخی ایران، آئین شکرگزاری در اقوام ایران و اجرای موسیقی های سنتی اجرا خواهد شد.

حمیدرضا هادی مسئول میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان نی ریز گفت: آزمون کارت شناسائی صنعتگری با حضور مسئول و کارشناس صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی فارس در ۱۱ رشته صنایع دستی از تاریخ ۲۳ مرداد ماه آغاز و تا ۲۹ مرداد ماه سال جاری ادامه دارد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس، آزمون مذکور با حضور ۳۱ نفر در رشته های گلیم بافی ، مشبک چوب ، تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی ، سراجی سنتی ، مینای مس ، معرق چوب پته دوزی ، گره چینی رودوزیهای الحاقی ، قلاب بافی ، پیکر تراشی در محل سرای فاتح و آموزشگاه سیمرغ در حال برگزاری است که پس از قبولی هنرجویان در آزمون عملی، به آنها کارت شناسایی صنعتگری اعطا خواهد شد.
بنا بر این گزارش به نقل از حمید رضا هادی از جمله مزایای این کارت برای صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی، بیمه صنعتگری، تسهیلات ارزان قیمت جهت خود اشتغالی،صدور مجوز مشاغل خانگی، پرداخت وام مشاغل خانگی تاسیس کارگاه آموزشی و حضور در نمایشگاههای صنایع دستی می باشد.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان نی ریز ادامه داد: در طی سالهای گذشته با برگزاری دوره های آموزشی و آزمون حدود ۳۰۰ نفر از هنرمندان این شهرستان موفق به دریافت کارت شناسائی در رشته های مختلف صنایع دستی شدند.
حمید رضا هادی در پایان خاطر نشان کرد: هدف از برگزاری این آزمونها ترغیب هر چه بیشتر صنعتگران صنایع دستی، حفظ و احیا رشته های هنری منسوخ شده، فراهم‌آوردن بستری مناسب در زمینه تولید صنایع‌دستی و اشتغال، مزایا و تسهیلات برای دارندگان کارت صنعتگری، بالا بردن سطح کیفی محصولات صنایع دستی و در نهایت صدور کارت مهارت می باشد.
گفتنی است، این آزمونها هر ۳ ماه یکبار برگزار و متقاضیان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به اداره میراث فرهنگی شهرستان مراجعه نمایند.

سید موید محسن نژاد معاون گردشگری استان فارس از برگزاری آزمون جامع مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، راهنمایان ایرانگردی، جهانگردی و طبیعت گردی، امروز جمعه ۲۷ مرداد ماه سال جاری همزمان با سراسر کشور خبر داد.
به گزارش روابط عومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، سید موید محسن نژاد هدف از برگزاری این آزمون را بالا بردن سطح علمی فعالان حوزه های مختلف گردشگری عنوان کرد و اظهار داشت: با توجه به رشد صنعت گردشگری و تاکید بر علمی و تخصصی شدن شاخه های متنوع و متعدد این صنعت، نقش آموزش از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
وی ادامه داد: این آزمون به صورت جامع دو بار در سال و همزمان با سراسر کشور برگزار می گردد.
این مقام مسئول افزود: در این دوره تعداد ۲۶۱ نفر در رشته راهنمایان ایرانگردی-جهانگردی، ۲ نفر در رشته راهنمایان طبیعت گردی و تعداد ۱۲۳ نفر در رشته مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی شرکت کردند.
معاون گردشگری فارس در پایان خاطرنشان کرد: قبول شدگان این آزمون پس از کسب مجوز لازم می توانند فعالیت خود را در حوزه‌های تخصصی مربوطه آغاز نمایند.
گفتنی است این آزمون با نظارت ارزیابان سازمان میراث فرهنگی کشور و کارشناسان میراث فرهنگی فارس با حضور ۳۸۶ نفر در شیراز برگزار شد.

صبح امروز ۵ مرداد ماه سال جاری ، جلسه کارگروه گردشگری شهرستان سپیدان با حضور سید علاءالدین خادم نماینده مردم سپیدان در مجلس شورای اسلامی ، سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، جلال تاجیک مدیرکل دفتر مناطق نمونه و زیر ساخت های گردشگری سازمان میراث فرهنگی ، علیرضا اورنگی رئیس سازمان امور اراضی کشور ، شبیر زارع خفری فرماندار سپیدان ، امین قاسمی معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری میراث فرهنگی فارس ، اعضای شورای اداری شهرستان سپیدان و فعالان حوزه گردشگری در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، در ابتدای این جلسه فعالان و سرمایه گذاران بخش گردشگری سپیدان به بیان نقطه نظرات و مشکلات خود در روند پیش روی سرمایه گذاری پرداختند .
در ادامه این جلسه، سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی ، با اشاره به فرآیند عرضه و تقاضای صنعت گردشگری اظهار داشت: رقابت پذیری ، درآمدزایی ، ارزآوری و اشتغالزایی از مهمترین عناصر این صنعت می باشد.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی اظهار داشت : صنعت گردشگری الزاماتی دارد و اگر به دنبال تحقق اهدافمان در توسعه این صنعت باشیم، می بایست با فراهم نمودن زیر ساخت ها علاوه بر اشتغال زایی، رضایت گردشگران از خدمات قابل ارائه را جلب نماییم .
این مقام مسئول از تغییر کاربری برخی زمین های کشاورزی موجود در سپیدان به تاسیسات گردشگری سخن گفت و افزود: باید با نگاه ویژه کارشناسی، قابلیتهای برخی از این زمین ها برای تبدیل شدن به واحدهای گردشگری مورد ارزیابی قرار گیرد.
وی درادامه به مهیا بودن زیر ساختهای روستای هدف گردشگری مصوب هیات وزیران در منطقه ۶ شهرستان سپیدان اشاره و خواستار سرمایه گذاری بخش خصوصی برای رونق این روستا شد.
به گفته شیرکوند، توسعه گردشگری در سپیدان باتشکیل کارگروه های گردشگری متعدد و اجرایی نمودن راهکارهای موثر کارشناسان این حوزه، امکان پذیر است.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی در پایان سخنانش یادآور شد : سازمان میراث فرهنگی آمادگی ارائه هرگونه مجوز طبق ضوابط، قوانین و استاندارهای موجود در جهت ایجاد واحدهای گردشگری و حمایت از سرمایه گذاران، با پرداخت تسهیلات بانکی را دارد.
بنابراین گزارش در ادامه این جلسه علیرضا اورنگی رئیس سازمان امور اراضی کشور عنوان کرد: تغییر کاربری اراضی کشاورزی به تاسیسات گردشگری بایستی با مجوز و تشخیص سازمان امور اراضی انجام پذیرد و برای رفع سودجویی و زیاده خواهی برخی اشخاص در این حوزه، برخورد قانونی صورت گیرد .
وی همچنین اضافه کرد: در شهرستان سپیدان باید نسبت به صدور برخی مجوزهای صادر شده، بازنگری هایی مطابق با استانداردها و ضوابط گردشگری انجام شود‌.

سومین جلسه کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس عصر دیروز پنج شنبه ۵ مردادماه سال جاری به ریاست شاپور رستمی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس و دبیری مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس در محل سالن جلسات استانداری فارس برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس، در این جلسه که با حضور سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، جلال تاجیک مدیرکل دفتر مناطق نمونه و زیرساخت های گردشگری سازمان میراث فرهنگی ، علیرضا اورنگی رئیس سازمان امور اراضی کشور ، اصغر رفیعی مدیرکل دفتر حفظ کاربری اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی کشور ، اعضای کارگروه گردشگری استان فارس و سرمایه گذاران فعال در عرصه گردشگری استان فارس تشکیل شد، عمده موانع و مشکلات سرمایه گذاری در حوزه گردشگری، از جمله روند فرآیند صدور مجوز، نحوه اخذ تسهیلات بانکی، تغییر کاربری زمینهای منابع ملی به تاسیسات گردشگری، معافیت پرداخت عوارض توسط سرمایه گذاران، اخذ استعلامهای غیر مرتبط در مراحل اولیه و … توسط مدیران دستگاه های اجرایی استان و سرمایه گذاران و متقاصیان سرمایه گذاری طرح و مورد بررسی قرار گرفت.
در همین راستا سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی با اشاره به سیاستهای دولت در صنعتی شدن گردشگری گفت: دولت یازدهم و دوازدهم نگاه ویژه به جایگاه گردشگری به عنوان یک صنعت پاک، ارزان و ارز آور دارد.
وی افزود: در ادوار گذشته توجه خاصی به گردشگری صورت نگرفته و در حال حاضر برای جبران آن بی توجهی بایستی علاوه بر ایجاد زیر ساختهای استاندارد برای جذب هر چه بیشتر گردشگران داخلی و خارجی با ارائه مشوق های مناسب به سرمایه گذاران در این حوزه، از آنها حمایت کرد.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی با تاکید به سخنان ریاست جمهوری در خصوص توسعه گردشگری و صنعتی شدن آن ، افزود : توجه به توسعه گردشگری یکی از راهکاری اساسی برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی درکشور است.
وی در ادامه به ظرفیتهای استان چهار فصل فارس در برخورداری از جاذبه های تاریخی، طبیعی، روستایی، مذهبی و … اشاره و خواستار بهره مندی از این موهبتها در توسعه گردشگری استان فارس شد.
شیرکوند در ادامه با اعلام خبر موافقت سازمان میراث فرهنگی کشور با طرح تعطیل نمودن ۲ روز پایان هفته ها، تصویب این طرح توسط دولت و دستگاه های مربوطه، برای تحرک پذیری گردشگری داخلی و یکسان سازی زمان سفر در کشور را ضروری دانست.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی در جهت حمایت از سرمایه گذاران حوزه گردشگری و همچنین حفظ امنیت گردشگران، خواستار برخورد قانونی با افراد سودجو و صاحبان خانه های مسافر و اقامتگاه های بدون مجوز شد.
شیرکوند در پایان سخنان خود وعده اخذ تسهیلات با نرخ سود ۱۴ درصد به سرمایه گذاران هتل های در حال ساخت از محل صندوق توسعه ملی را داد و خاطر نشان کرد: با شناسایی و تشخیص کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان فارس، برای ۱۵ مورد از هتل های دارای پروانه بهره برداری استان که ساختمان آنها نیازمند تعمیر و بهسازی می باشند نیز تسهیلات بازسازی در نظر گرفته شده است که پس ارسال معرفی نامه از طرف اداره کل اقدامات قانونی برای اخذ این تسهیلات صورت می پذیرد.

عصر دیروز ۳۱ تیرماه سال جاری مراسم اختتامیه نخستین رویداد کارآفرینی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پارس در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، در این مراسم که با حضور مهندس شاپور رستمی معاون گردشگری و امور زائرین استاندار فارس، مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، زهرا الحمدی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس، دکتر نصیری معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری استان فارس، دکتر آزادی مسئول مرکز رشد پارک علم و فناوری استان فارس، دکتر فاضل زاده مسئول دفتر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز و جمعی از اساتید برجسته دانشگاه های شیراز، پیام نور استان، علمی کاربردی استان و آزاد اسلامی شیراز در این حوزه برگزار شد، ۵۰ نفر شرکت‌کننده در رویداد در قالب ۱۱ تیم نوارزش‌آفرین به ارائه طرح‌های خود با محوریت کارآفرینی در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس پرداختند.
همچنین در این مراسم ۱۲ داور نیز حضور داشتند که پس از ارائه تیم‌ها با ارزیابی نحوه ارائه، مؤلفه‌های مربوط به نمونه اولیه محصول مانند کاربری مناسب، میزان تناسب با نیاز بازار، قابلیت تجاری سازی، قابلیت رشد پذیری و مؤلفه های مربوط به بوم کسب و کار مانند تعریف مناسب ارزش‌ها، جریان درآمدزایی مناسب، بررسی دقیق مشتریان و تعریف دقیق فعالیت‌های کلیدی، به طرح‌ها امتیاز دادند.
بنابراین گزارش ، به گفته محسن عامری دبیر علمی این رویداد و بر اساس نتایج ارزیابی داوران، سه تیم نخست یه عنوان تیم‌های برتر و دو تیم بعدی شایسته تقدیر شناخته شدند. تیم «پا به پات» با طرح ایجاد اپلیکیشن واقعیت مجازی با هدف راهنمایی همراه برای گردشگران ایرانی و داخلی، تیم «IrEcolodge» با طرح راه اندازی سامانه تخصصی بازاریابی و برندینگ، رزرواسیون و پشتیبانی اقامتگاه های بوم گردی و تیم «آبرک» با طرح احیای هنرهای سنتی ایرانی در طراحی پوشش مورد استفاده گردشگران به ترتیب رتبه اول تا سوم را کسب کردند و تیم «کارآفرینان گردشگری» با طرح ایجاد بانک جامع اطلاعاتی منابع انسانی شاغل و جویای کار صنعت گردشگری و تیم «همدلان» با طرح تولید حجاب ویژه گردشگران نیز به عنوان تیم‌های شایسته تقدیر در این مراسم معرفی شدند. وی در ادامه افزود: در راستای حمایت از تمام شرکت کنندگان در رویداد شرایطی را ایجاد خواهیم نمود تا سایر تیم ها نیز تحت شرایط و قواعد مشخصی امکان ورود به دوره پیش شتاب‌دهی را پیدا نمایند.
گفتنی است ، ۵ تیم برتر به صورت مستقیم وارد دوره پیش شتاب دهی شده و طی یک بازه زمانی دو ماهه با کمک اساتید و مربیان نسبت به تهیه طرح کسب و کار خود اقدام نموده و آماده عرضه آن به سرمایه‌گذاران خواهند شد. این طرح‌ها پس از جذب منابع لازم برای تولید انبوه، وارد فاز تولید انبوه شده و کالا یا خدمت خود را برای استفاده مشتریان به بازار عرضه خواهند نمود.

مراسم تجلیل از فرزندان ممتاز کارکنان میراث فرهنگی استان فارس طی مراسمی عصر دیروز شنبه ۲۵شهریورماه سال جاری در هتل بزرگ شیراز با حضور مدیرکل و معاونین میراث فرهنگی استان فارس و حجت السلام محمد شریف حسینی مسئول فرهنگی ستاد اقامه نماز استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در این مراسم ضمن تجلیل از ۲۲۰ فرزند ممتاز کارکنان این اداره کل در سه مقطع تحصیلی، برای ۴۰ فرزند نوجوان دختر و پسر کارکنان نیز با حضور مئسول فرهنگی ستاد اقامه نماز استان فارس جشن تکلیف برپا گردید.
بنابر این گزارش، مراسم ساعت ۱۸ با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و ادای احترام به سرود جمهوری اسلامی آغاز و پس از آن جمشید معینی معاون توسعه مدیریت . پشتیبانی اداره کل ضمن خوش آمد گویی به میهمانان و آرزوی توفیق روزافزون برای تمامی فرزندان، گفت: با توجه به اهمیت دادن به مسئله تعلیم و تربیت در خانواده های امروزی، فرزندان متعهد و متخصص پرورش یافته و امیدواریم در آینده جامعه ای بیش از پیش پویا و پیشرفته داشته باشیم.
گفتنی است در ادامه مراسم برنامه موسیقی اجرا و در پایان به رسم یادبود به ممتازان و مکلفین هدایا و لوح تقدیر اهدا شد.

 

دوم خردادماه و همزمان با هفته میراث فرهنگی برنامه بزرگداشت و تجلیل از خادمان میراث فرهنگی در تخت جمشید برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری فارس ، در این مراسم که با تلاوت آیاتی از قرآن مجید و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز گردید، مدیر مجموعه میراث جهانی تخت جمشید ضمن خوشامدگویی به شرکت کنندگان در مراسم، به اختصار گزارشی از فعالیت کارگروه های مختلف پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گزارشی ارائه داد و مراتب سپاس و قدردانی خود را از سایر کسانی که در ایام نوروز در محوطه های میراث جهانی تخت جمشید و پاسارگاد نقش داشته اند اعلام نمود.
در ادامه برنامه فرهاد عزیزی مدیر کل پایگاههای میراث جهانی کشور در سخنرانی خود مراتب تقدیر و سپاس خود را از کلیه پرسنل مجموعه تخت جمشید و پاسارگاد، سمن ها، راهنمایان نوروزی و سایر افراد فرهیخته و فرهنگ دوست که در ایام سال و به ویژه در نوروز نسبت به پیشبرد اهداف فرهنگی و گردشگری تلاش دارند به جای آورد.
حمید فدایی مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد و آقای نجیب زاده فرماندار شهرستان مرودشت نیز دیگر سخنرانان این مراسم، در پیام های جداگانه ای ضمن گرامیداشت هفته میراث فرهنگی، حضور اثر بخش قشر میراث فرهنگی را در اعتلای نام ایران که نوید بخش آینده ی روشن تر این سرزمین را به همراه خواهد داشت را ارج نهادند.
پخش کلیپ فعالیت های نورروز ۱۳۹۶ و آماده سازی محوطه های تاریخی تخت جمشید و پاسارگاد در استقبال از گردشگران نوروزی، پخش کلیپ فعالیت های یگان حفاظت و راهنمایان افتخاری نوروزی از جمله برنامه های این مراسم تجلیل بود.
مراسم بزرگداشت هفته میراث فرهنگی با مجموعه برنامه های هنری و فرهنگی دیگری نیز همراه بود. اجرای زنده موسیقی سنتی و پاپ، شعر خوانی و نی نوازی ، برگزاری نمایشگاه عکس و نقاشی، توجه شرکت کنندگان در مراسم را به خود جلب کرد.
در این مراسم که در روز سه شنبه دوم خرداد ماه در هتل آپادانای تخت جمشید برگزار شد، با حضور مدیران پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و پاسارگاد، معاون میراث فرهنگی فارس، مدیر کل پایگاههای میراث جهانی، فرماندار شهرستان مردشت و مسئولینی از استانداری فارس، از گرو های چندگانه عضو در ستاد افتخاری ایام نوروز، خانواده های شهدای میراث فرهنگی ، پرسنل ایثارگر و جانباز تخت جمشید و پاسارگاد و کلیه پرسنل اماکن تاریخی یاد شده تجلیل به عمل آمد.
گفتنی است در این مراسم و به مناسبت هفته میراث فرهنگی، از سوی فرماندهی اتنظامی شهرستان مرودشت نیز از همکاری تعدادی از پرسنل مجموعه تخت جمشید و یگان حفاظت ، تجلیل به عمل آمد.
در پایان مراسم بزرگداشت هفته میراث فرهنگی، پروژه سامان دهی و تجهیز کتابخانه تخصصی تخت جمشید ، افتتاح و به بهره برداری رسید.

زهرا الحمدی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس از برگزاری نشست علمی یک روزه بررسی کارکردهای ارگونومی در صنایع دستی در روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۶ در شیراز خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، زهرا الحمدی گفت: در راستای ارتقای علمی هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی ، این نشست با همکاری اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی شیراز، اتحادیه تعاونی های صنایع دستی، بخش ارگونومی دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه هنر شیراز و با حضور حجت مراد خانی مشاور معاون صنایع دستی کشور، شاپور رستمی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری فارس، اساتید و دانشجویان رشته هنر و صنایع دستی و هنرمندان و صنعتگران استان، در محل اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی شیراز برگزار می گردد.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس ادامه داد: ارگونومی علمی است که به تطابق کار با کاربر می پردازد و می بایست با آگاهی دادن به هنرمند، به بهروری بیشتر در کار با جلوگیری از آسیب های جسمی کمتر پرداخت.
وی افزود: این نشست علمی در دو پانل با عناوین ” آشنایی با ارگونومی” و “بررسی کارکردهای ارگونومی در صنایع دستی” با سخنرانی اساتید دانشگاه های هنر، شیراز، علوم پزشکی برگزار و ما حصل این نشست به صورت مقالات علمی و پژوهشی در کتاب مجموعه مقالات معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور به چاپ خواهد رسید.
زهرا الحمدی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس در پایان برنامه جانبی این نشست یک روزه را برپایی نمایشگاهی از پروژه های ارگونومی دانشجویان دانشگاه هنر شیراز اعلام کرد.به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، آیین تودیع و معارفه مسئول حراست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، با حضور رییس اداره کل حراستهای استان ،کارشناسان حراست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، معاونین، مسئولین و کارکنان اداره کل میراث فرهنگی استان، روز شنبه ۲ اردیبهشت ماه سال جاری در سالن هتل هدیش شیراز برگزار شد.
در این مراسم ضمن سخنرانی میهمانان در خصوص اهمیت نقش و جایگاه حراست به عنوان بازوی دستگاه اجرایی و چشم بیدار هر سازمان و همچنین بستر سازی به منظور ایجاد امنیت، آرامش و اعتمادسازی در محیط کار، از زحمات نادر امیدوار سرپرست سابق حراست میراث فرهنگی استان فارس تقدیر و حکم سید کریم انصاری به عنوان رییس جدید حراست میراث فرهنگی به وی اعطا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی در این جلسه به تبیین رویدادهای گردشگری استان در سه سطح فراملی، ملی و استانی پرداخت.
وی اظهار داشت: مزیت تقویم گردشگری علاوه بر برگزاری رویدادها با توجه به شرایط فصول سال، به رونق اقتصادی گردشگری هر شهرستان استان منجر می شود.
مدیر کل میراث فرهنگی ضمن تاکید به ضرورت تهیه تقویم گردشگری افزود: با تنظیم رویدادها در طی سال می توان از ظرفیت گردشگری در جهت توسعه و تحرک پذیری شهرستانهای استان بهره برد.
مصیب امیری در خصوص برخی از رویدادهای شاخص در استان گفت: از برنامه های بین المللی می توان به نهمین نمایشگاه گردشگری شیراز،گرامیداشت یادروز سعدی و گرامیداشت یادروز حافظ اشاره کرد. همچنین جشنواره ادبی و هنری حضرت شاهچراغ(ع) و برگزاری نهمین نمایشگاه صنایع دستی در سطح ملی و جشنواره عرقیات و سوغات شیراز، جشنواره گل و گلاب میمند فیروزآباد، جشنواره گل و گلاب لایزنگان داراب، جشنواره گردشگری رمضان، رویداد کارآفرینی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پارس، نمایشگاه فارس در یک نگاه، جشنواره انار ارسنجان، جشنواره غوره دشمن زیاری نورآباد ممسنی، جشنواره نان های سنتی لارستان، جشنواره برفی و ورزش های زمستانی، جشنواره گل نرگس کازرون، سوگواره گردشگری محرم و جشنواره انگور بوانات در سطح استانی از جمله این رویدادها می باشند.
در پایان جلسه شاپور رستمی معاونت گردشگری و امور زائرین استاندار طرح را مهم و راهبردی توصیف و مقرر کرد کلیه دستگاه های اجرایی طرح های خود جهت ثبت در تقویم گردشگری استان را به دبیرخانه کارگروه تحویل نمایند.معاون گردشگری استاندار فارس با مثبت ارزیابی کردن برگزاری جشنواره سفره ایرانی فرهنگ گردشگری در شیراز از مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس برای برگزاری این جشنواره تقدیر کرد و گفت: این جشنواره تاثیر بسزایی در رونق گردشگری استان خواهد داشت.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس شاپور رستمی ضمن تبریک هفته وحدت و میلاد با سعادت پیامبر اکرم (ص) گفت: ایام شاد و برگزاری جشنواره گردشگری در کنار یکدیگر فرصت مناسبی ایجاد کرده است .
به گفته وی برای برگزاری این جشنواره در دو هفته اخیر اقدامات مناسبی صورت گرفته و طرحی ارائه شد که خوشبختانه همین اینک این جشنواره در حال اجرا است و امید است در خور مردم فارس شود .
رستمی افزود : صنعت گردشگری از بزرگترین و متنوع صنایع جهان است که در درآمدزایی و اشتغال موثر است که می تواند بخش خصوصی را وارد کرد که باعث رونق اقتصادی یک منطقه می شود که در کشور و فارس وضعیت مطلوبی ایجاد کرده است.
وی ادامه داد : فرهنگ سازی و آموزشی دو مقوله مهم محسوب می شود و باید در جامعه توسعه یابد .
معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس با اشاره به تنوع و تعدد ظرفیت های استان افزود : هنوز در کشور در ابتدای راه برای رونق گردشگری قرار داریم و باید از تمامی ظرفیت های موجود در کشور و استان بهره بگیریم .
رستمی در ادامه در خصوص جشنواره سفره ایرانی فرهنگی گردشگری گفت : این جشنواره فرصت مناسبی برای معرفی داشته های فرهنگی و تاریخی فارس همچنین خوراک های محلی و بومی استان و سه استان میهمان جشنواره می باشد .
وی همچنین افزود : غذا در سفر برای گردشگر نقش مهمی دارد و یک مسافر حداقل ۲۴ ساعت اقامت دارد که نیاز به غذای مناسب دارد. غذای سنتی هر منطقه برای گردشگر خارجی بسیار قابل توجه است.
گفتنی است جشنواره سفره ایرانی فرهنگ گردشگری از تاریخ ۲۵ آذرماه تا ۲۷ در باغ ملی شیراز از ساعت ۱۱ صبح تا ۸ شب پذیرای گردشگران و علاقمندان است.هفتمین جلسه کمیته تاریخی – فرهنگی کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس به ریاست مهندس رستمی معاون گردشگری و امور زائرین استاندار فارس و دبیری دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس و با حضور اعضای این کمیته در دفتر آن معاونت برگزار گردید.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در این جلسه ضمن تاکید بر ارتقای سطح آگاهی عوامل تأثیرگذار در فرآیند تصمیم گیری و تصمیم سازی توسعه گردشگری استان، پیشنهاد برگزاری کارگاه های آموزشی آشنایی با مفاهیم میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و آثار تاریخی استان جهت مدیران و کارشناسان عضو شورای اداری استان و فرمانداران شهرستان های استان جهت طرح و تصویب در جلسه کارگروه گردشگری استان مطرح گردید. همچنین به منظور تحرک بخشی بیشتر در حوزه گردشگری درون استانی به عنوان یکی از استراتژی های اصلی مطرح شده در سند جامع توسعه گردشگری استان فارس ، با هدف ایجاد رونق اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی شهرستان های استان و تحقق اهداف کلان اقتصاد مقاومتی در حوزه گردشگری، پیشنهاد گردید، نسبت به برگزاری تورهای آشناسازی با جاذبه ها و زیرساخت های گردشگری شهرستان های استان جهت فعالان گردشگری شامل مدیران دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی، راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی، اساتید دانشگاه و اصحاب رسانه در حوزه گردشگری بر اساس تقویم مدون و با همکاری بخش دولتی و خصوصی شهرستان های استان اقدام گردد.
شایان ذکر است، درپایان جلسه ، مهندس رستمی ضمن تشکر از مردم غیور و ولایت مدار استان فارس جهت حضور پرشور در مراسم عزاداری و پیاده روی اربعین سید و سالار شهیدان با اشاره به هماهنگی همه جانبه دستگاه های اجرایی استان در ارائه خدمات مطلوب به زائران عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی تحت نام و لواء حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) و سومین حرم اهل بیت در ایران اسلامی، بر الگوبرداری از این حرکت شایسته و کار گروهی در راستای معرفی استان فارس بر اساس ظرفیت موجود به مخاطبین داخلی و خارجی تاکید نمودند.

دومین نشست انجمن بانوان حامی توسعه صنعت گردشگری فارس در شیراز با حضور مهندس تاجیک مدیرکل مناطق نمونه گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور ، دکتر امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مهندی قاسمی معاون سرمایه گذاری و طرح های اداره کل میراث فرهنگی فارس ، الحمدی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس و جمعی از بانوان فعال در حوزه گردشگری این استان برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس تاجیک مدیرکل مناطق نمونه گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور گفت : مهمترین اتفاقی که در انجمن بانوان حامی توسعه صنعت گردشگری افتاد سفر اعضای انجمن و جمعی از بانوان سرمایه گذار به مناطق مختلف نمونه گردشگری کشور شامل شهرستان های مشهد ، اصفهان ، ساری ، گرگان و استان مرکزی بوده است .
وی با مثبت ارزیابی کردن این سفرها گفت : در سطح کشور ۱۶۶ بانوی سرمایه گذار داریم که در حوزه سرمایه گذاری گردشگری کشور فعال هستند .
تاجیک با اشاره به صنعت صنایع دستی اضافه کرد : صنعت صنایع دستی یک صنعت ظریف است که تعداد زیادی از بانوان کشور در این عرصه فعالیت دارند .
وی ادامه داد : در تلاشیم فعالان این انجمن را به ۲ یا ۳ هزار نفر در کشور و با هدف ارتقاء سطح کیفی برسانیم . چرا که هدف سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور کمیت نیست بلکه کیفیت است و نمی خواهد یک شو راه بندازد .
در ادامه این نشست دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس به ظرفیت های گسترده این سازمان اشاره کرد و گفت : سازمان میراث فرهنگی کشور از سازمان های مردم نهاد در حوزه های میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری حمایت می کند و آماده هر گونه پیشنهاد موثر و مناسب در این زمینه می باشد .
بنابراین گزارش الحمدی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس نیز طی سخنانی گفت : مطالبه گری تشکل ها پویاتر و توانمندتر از اشخاص است و بانوانی که در حوزه صنایع دستی فعالیت دارند با ایجاد تعاونی ها بهتر می توانند فعالیت کنند .
به گفته وی ، ۷۰ درصد فعالیت های صنایع دستی در کشور توسط بانوان انجام می شود .
گفتنی است در پایان این نشست اعضای انجمن به بحث و تبادل نظر در خصوص پیشبرد هرچه بهتر اهداف انجمن در سه حوزه میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری پرداختند .نخستین جشنواره انجیر دوسیران با جضور مسئولان کشوری و استانی برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس هشتم مهرماه ۹۵ جشنواره انجیر در روستای گردشگری دوسیران واقع در بخش کوهمره نودان با حضور مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهور و رپیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور و سید محمد علی افشانی استاندار فارس و مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس و جمعی از مسوولین استانی برگزار شد .
بنابراین گزارش روستای دوسیران به دلیل داشتن طبیعت زیبا و بکر جنگل‌های بلوط و باغستان‌های دست ساز و گویش های خاص کوهمره‌ای از جمله مناطق مهم گردشگری استان فارس است.
گفتنی است در این جشنواره مقامات کشوری، استانی و شهرستانی از محصولات این بخش شامل انجیر، انار، گردو، بادام و بادام کوهی و بعضی داروهای گیاهی بازدید کردند .