بوانات

نمایشگاه صنایع دستی در شهرستان بوانات استان فارس برپا شد

اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان بوانات به مناسبت بزرگداشت هفته صنایع دستی و در راستای شعار سال “حمایت از کالای ایرانی” ، نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی در این شهرستان برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس، به نقل از حسین پور اسد مسئول میراث فرهنگی شهرستان بوانات، در این نمایشگاه محصولات صنایع دستی و هنرهای سنتی شهرستان شامل تولیدات عشایر گلیم ،جاجیم و مصنوعات گلیم،خاتم، معرق، تذهیب روی چوب، سنگ های تزئینی و عقیق بوانات، چقه بافی یا همان چیق بافی و نمد مالی از تاریخ ۲۰ لغایت تا۲۵ خرداد ماه جاری، واقع در کارگاه صنایع دستی اداره میراث فرهنگی شهرستان در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: همچنین به منظور حمایت از صنعتگران و هنرمندان و در راستای تحقق اهداف شعار سال “حمایت از کالای ایرانی” مسئولین شهرستان از جمله محسن پورزارعی فرماندار،حجت الاسلام و المسلمین علی مدد زارع امام جمعه، سرهنگ محمود حسامپور فرمانده سپاه، علی ایزدی بخشدار مرکزی، حسین برزگر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد و علی یوسفی دهیار روستای سیمکان از این نمایشگاه بازدید کردند.

بنا بر این گزارش پور اسد خاطر نشان کرد: فرماندار بوانات در بازدید خود ضمن تاکید بر ظرفیت صنایع دستی بوانات در رشته هایی مانند نمد مالی، چقه بافی، گلیم بافی و به خصوص گوهر تراشی که با استفاده از سنگ معادن شهرستان انجام می شود، گفت: باید با همکاری دستگاه های اجرایی ضمن فراهم نمودن زمینه آموزش تخصصی برای متقاضیان و هنرجویان، تلاش در جهت ارائه تسهیلات و ایجاد اشتغال در این حوزه در دستور کار قرار گیرد.

اعضای کارگروه گردشگری استان فارس صبح دیروز ۲۸ مردادماه سال جاری پس از بازدید از تفرجگاه قدمگاه محمد حنفیه شهرستان بوانات، جلسه کارگروه گردشگری را با موضوع رفع موانع و مشکلات گردشگری این شهرستان در محل تفرجگاه مذکور برگزار کردند.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این جلسه با حضور شاپور رستمی معاون گردشگری و امور زائرین استاندار فارس ، سید موید محسن نژاد معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، محمد اسداللهی فرماندار شهرستان بوانات، مهرزاد بوستانی مدیرکل منابع طبیعی ، نبی اله مرادی مدیر کل محیط زیست استان فارس و دیگر اعضای کارگروه تشکیل شد.
بنابراین گزارش در این جلسه شاپور رستمی معاون گردشگری و امور زائرین استاندار فارس با بیان اینکه نگاه دولت یازدهم و همچنین دوازدهم به موضوع گردشگری بسیار ویژه بوده است گفت: ما با تمام توان از ایده و سرمایه گذاری هایی که بستر حضور گردشگر را در استان فراهم می سازند حمایت خواهیم کرد.
همچنین محمد اسداللهی فرماندار شهرستان بوانات نیز در این جلسه اظهار داشت : شهرستان بونات دارای پتانسیل های بسیار خوب در حوزه گردشگری است که خوشبختانه در چند سال اخیر با سرمایه گذاری بخش خصوصی در ایجاد زیرساختهای گردشگری بخصوص راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی زمینه توسعه و ایجاد اشتغال در این شهرستان فراهم شده است.
گفتنی است، در پایان این جلسه هیات مذکور از اردوگاه گردشگری غزال خاتون با مدیریت جواد یوسفی و چند واحد اقامتگاه بوم گردی در دست احداث بازدید نمودند.مسئول حوزه مطالعات مردم شناسی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، از ارسال پرونده آیین چاووشی خوانی اول محرم مردم شهر سوریان بوانات جهت ثبت در فهرست میراث معنوی کشور خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مژگان ثابت قدم گفت : پرونده ثبت این اثر ناملموس با بیش از ۱۰۰ سال قدمت ، هفته گذشته پس از طرح و تصویب در شورای ثبت استان به شورای ثبت میراث معنوی (ناملموس) کشور ارسال شد.
وی در تشریح این آیین بیان کرد : در حال حاضر شهر سوریان دارای سه هیئت عزاداری است که هر کدام تکیه مخصوص به خود دارند و در صبح روز اول محرم ابتدا پیر چاووش هر هیئت در تکیه حاضر شده و شروع به چاووش خوانی می کند. پس از حضور دیگر چووشه خوانها و اجتماع مردم، هر هیئت از مسیر جداگانه به طرف مسجد جامع شهر حرکت می کنند.
مسئول حوزه مطالعات مردم شناسی فارس ادامه داد: در این مراسم همه مردم لباس سیاه پوشیده و بیرق های سبز ، مشکی و قرمز بر روی دوش حمل می کنند و هنگامی که مردم سیاه پوش از جلوی منازل و مغازه ها عبور می کنند از طرف پیرچاووشان و پیر غلامان هر هیئت پرچم های مشکی جهت نصب بر سردربها به آنها داده می شود. همچنین مردم و مغازه دارها ضمن استقبال و پذیرایی با دود کردن اسپند و کندر به جمعیت ملحق می شوند و هر سه هیئت در محل مسجد جامع شهر مستقر و به چاووشی خوانی می پردازند . آنگاه پیر چاووشان هر هیئت بر بالای بام مسجد رفته و طی مراسمی خاص پنج بیرق عزا را که چهارتای آن سیاه و یکی قرمز است به نیت پنج تن آل عبا بر بالای بام مسجد علم می کنند که تا آخر ماه صفر بر افراشته می ماند.
گفتنی است استان فارس دارای۵۳ اثرمعنوی(ناملموس) ثبت شده در فهرست میراث معنوی کشور می باشد.مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: بخشهایی از امام زاده بزم شهرستان بوانات در سال جاری با تخصیص اعتبارات استانی مرمت می شود.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با اعلام این خبر افزود: این امام زاده متعلق به دوره صفویه می باشد که با شماره ۲۱۹۱۰ مورخ ۲۶/۱۲/۱۳۸۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
وی ادامه داد: این بنا دارای پلان مربع شکل با نمای آجری و گنبدی با آجر لعابدار آبی، که بر روی آن کتیبه های به سبک معقلی کارشده است.وجود معجر تمام چوبی منبت کاری شده و کتیبه های متعدد که به روشن شدن تاریخ دقیق ساخت آن دلالت می کند از ویژگیهای بنا می باشد. همچنین درست به فاصله ۵ متری از ورودی بنا درخت سرو کهنسالی که قدمت آن بالغ بر ۱۰۰۰ سال می باشد.
مدیر کل میراث فرهنگی اظهار داشت: با توجه به لزوم اجرای عملیات مرمت، برهمین اساس عملیات سبک سازی و آجر فرش بام ، تعمیرات و مرمت نماهای آجری بنا ، اجرای کاشی کاری گنبد تخریب و برچیدن کلیه الحاقات با اعتبار ۶۷۰ میلیون ریال از اعتبارات استانی سال ۹۶ در حال انجام می باشد .مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از ثبت محوطه باستان شناختی هرمنگان در شهرستان بوانات واقع در این استان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری با اعلام این خبر گفت : در اجرای قانون مربوط به حفظ آثار ملی مصوب آبان ۱۳۰۹ و نظام نامه اجرایی آن مصوب آذر ۱۳۵۲ ، بند (ج) ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۴ و بند ششم ماده سوم قانون اسانامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷، محوطه باستان شناختی هرمنگان متعلق به دوره اواخر هزاره هفتم پیش از میلاد (نوسنگی) واقع در شهرستان بوانات استان فارس به شماره ۳۱۶۷۲ مورخ ۱۱/۱۲/۱۳۹۵ در فهرست آثار ملی ثبت گردید .
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس اظهار کرد: نخستین فصل بررسی باستان-شناسی در حوضه رودخانه بوانات موجب شناسایی ۲۰۰ اثر شد و قدیمی¬ترین شواهد استقراری مربوطه به دوره نوسنگی، از سطح محوطه هرمنگان شناسایی شد که با توجه به تخریبات صورت گرفته بر اثر فعالیت¬های کشاورزی و باغداری، انجام پژوهش¬های باستان¬شناسی جهت حفظ محوطه در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود: طی اخذ مجوز از پژوهشگاه میراث فرهنگی با شماره ۸۷۵۳/۰۰/۹۴۳۱۴۱ مورخ ۱۸/۱۱/۱۳۹۴ و با حمایت مالی فرمانداری شهرستان بوانات، کاوش و گمانه‌زنی به‌منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم از اوایل اسفندماه ۱۳۹۴ آغاز و تا اواسط فروردین ۱۳۹۵ صورت پذیرفت.
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مهم‌ترین اهداف کاوش را تعیین عرصه و مشخص کردن حریم محوطه، جمع¬آوری و ثبت و ضبط مواد باستانی خاک¬های انباشت شده محوطه، ساماندهی و پاک‌سازی سطح محوطه، ارائه گاهنگاری نسبی و مطلق محوطه، بررسی برهمکنش‌های منطقه¬ای و فرامنطقه¬ای هرمنگان در دوران استقراری، شناخت رژیم غذایی و تغذیه ساکنین و همچنین پوشش گیاهی و گونه¬های حیوانی، بررسی آثار و شواهد مبادلات تجاری و فرهنگی با استناد به یافته¬های باستان¬شناختی حاصل از کاوش، شناخت کارکرد محوطه در دوره‌های استقراری، شناخت تحولات سیا¬¬¬سی، اقتصادی و اجتماعی دوره‌های استقراری با گمانه‌زنی و کاوش¬های صورت گرفته برشمرد.
مصیب امیری ادامه داد: در محوطه هرمنگان مشخص گردید که بخش جنوبی آن به‌کلی از بین رفته و امروزه کمتر از ۲۴۰۰ مترمربع از آن باقی¬مانده است.
وی در پایان تشریح کرد: کاوش¬ها نشان داد که در این محوطه دو مرحله استقراری وجود دارد که مرحله قدیمی¬تر مربوط به مردمان کوچ¬نشین و مرحله جدیدتر با معماری چینه¬ای مربوط به مردمان یکجانشین است. با مقایسه یافته های این محوطه با محوطه¬های حوضه رود کر ازجمله تل موشکی، تل جری، تل بشی و کوشک هزار احتمالاً هر دو مرحله شناسایی شده مربوط به اواخر هزاره هفتم پیش از میلاد تا اوایل هزاره هشتم پیش از میلاد است. جهت شناخت تاریخ مطلق این محوطه، هفت نمونه زغال و یک نمونه استخوان حیوانی جهت آزمایش کربن ۱۴ به آزمایشگاه سالیابی دانشگاه توکیو ژاپن ارسال گردید و نتایج مطلق بدست آمده از آزمایش این نمونه¬ها تقریبا با بیش از ۹۵ درصد اطمینان نشان داد که قدیمی ترین تاریخ این محوطه مربوط به ۶۳۵۰ پیش از میلاد بوده و جدیدترین آن نیز مربوط به حدود ۵۹۰۰ پیش از میلاد بوده است. همچنین با توجه به نتایج برخی از نمونه ¬های آزمایش شده می¬توان اوج استقرار در این محوطه را بین ۶۱۰۰ تا ۶۰۰۰ پیش از میلاد دانست.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از مرمت بخشهایی از مسجد جامع سوریان متعلق به دوره ساسانیان در شهرستان بوانات در سال جاری خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری با اعلام این خبر گفت : با توجه به لزوم اجرای عملیات مرمت در پشت بام این بنا، مرمت اعتبار آن از اعتبارات استانی سال ۹۶ در دستورکار قرار گرفته است .
وی افزود: برهمین اساس اجرای عملیات عایق ایزوگام و موزائیک پشت بام با اعتبار ۳۷۰ میلیون ریال در حال انجام می باشد .
گفتنی است ، مسجد جامع سوریان در بوانات متعلق به دوران ساسانیان است و در زمان عضدالدوله دیلمی تغییر کاربری یافته و به مسجد تبدیل شده است. مسجد جامع در دورههای گوناگون به صورت عمده بازسازی و قسمتهایی به آن افزوده شده است . قسمتهای داخلی گنبد، منقوش به آیات قرآنی است که از سده ششم برجای مانده است. این بنا درمرکز شهر سوریان و بافت قدیمی شهر قرار دارد . این اثر تاریخی با شماره ۲۸۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و تا کنون در چندین مرحله مرمت شده است .به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، با عنایت به صدور نامه مورخ ۷/۲/۹۶ و به استناد ماده های ۱۱( عدم اجرای دستور تکمیل ضمانت نامه بانکی) ۲۸(عدم تمدید پروانه بهره برداری)و۳۱( این ماده متذکر می شود در صورت تخلف مرجع صدور مجوز حسب مورد می تواند نسبت به تذکر، تعلیق از ۱ ماه تا ۳ ماه و لغو مجور اقدام نماید) آیین نامه نظارت بر تاسیس و فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی، از تاریخ فوق الذکر فعالیت شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی بوان گشت درشهرستان بوانات با مدیریت مهدی زارعی به مدت دو ماه تعلیق می گردد.


گفتنی است دفتر مذکور در طول مدت تعلیق می بایست نسبت به رفع نواقص موجود اقدام نماید. ضمن اینکه در این مدت، دفتر مجاز به انجام تبلیغات و فروش نبوده و صرفا می تواند نسبت به انجام تعهدات پیشین عمل نماید و در صورت بی توجهی وفق ضوابط و مقررات آیین نامه اقدام می گردد.

 

 

 

 

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری بوانات گفت : همزمان با آخرین روز از ماه صفر و روز شهادت حضرت امام رضا(ع) سومین مراسم بزرگ پیاده روی در بوانات با نام حرم تا حرم با حضور بیش از هزاران نفر از مردم مومن و ولایتمدار بخش مزایجان ومرکزی به سوی حرم امامزاده شاه میر حمزه ابن موسی کاظم در روستای بزم شهرستان بوانات برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس حسین پور اسد اظهار داشت : مردم عاشق اهل بیت از دو مسیر امام زاده سید میر محمد مرتضی سوریان و امامزاده بی بی خاتون مزایجان برای عرض تسلیت شهادت برادر بزرگوار امامزاده شاه میر حمزه ،پای پیاده مسیر ۱۸کیلومتری را طی کرده،وبعد اززیارت و عرض تسلیت به پیشگاه این امامزاده عظیم الشان نماز ظهر را با شکوه و عظمت وصف ناشدنی در این مکان به جا آوردند.
وی افزود : این مراسم با همکاری و همت اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری اداره اوقاف، بسیجیان،بخشدار مرکزی،بخشدارمزایجان،راهنمائی وانندگی ،پلیس راه صفاشهر،مامورین کلانتری هردوبخش، شبکه بهداشت،مرکزاورژانس،هلال احمر، شهرداری بخش مزایجان،شورای اسلامی شهر مزایجان،مامورین آتش نشانی شهر مزایجان وهمه دهیاران وشوراهای اسلامی روستاهها بسیار باشکوه برگزار شد .
بنابراین گزارش ، در بخش سرچهان نیز این همایش پیاده روی به سمت امامزاده شاهزاده ابوالقاسم همزمان برگزار شد.
گفتنی است اهالی روستاهای در مسیر این پیاده روی با جمع آوری نذورات خود وبرپایی ایستگاه های صلواتی به نحو شایسته ای از زائران پذیرایی کردند.مسئول اداره میراث فرهنگی بوانات از برگزاری آیین فرارسیدن ماه محرم همنوا با کاروان نوحه و ماتم سرور و سالار شهیدان کربلا با حضور گروه ها و خادمین امام حسین(ع) و عزاداران کلیه‌ی هیئات های مذهبی بوانات در این شهرستان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس حسین پور اسد گفت : این آئین با همکاری اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری بوانات ، امام جمعه ، فرماندار ،اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، ، شهرداری ، اتاق اصناف ، هیئت های مذهبی ، کانون مداحان و انجمن نمایش این شهرستان به عنوان ستاد سوگواره بر آستان اشک شهرستان بوانات بمناسبت فرا رسیدن ماه عزای سالار شهیدان امام حسین (ع) مراسم چاووش خوانی و تقدیر از پیر چاوشان برگزار شد .
وی افزود : در سرآغاز سلسله برنامه های ویژه دو ماه محرم و صفر هفتمین همایش چاوشخوانی را روز اول محرم ساعت ۹ صبح از محل هیئت های مذهبی و عزاداری حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) ، میدان ۲۲ بهمن ، میدان غدیر و خیابانهای جمهوری و هفت تیر به سمت حسینیه امام صادق (ع) ،
تا ساعت ۱۲ به همراه تجلیل از پیر چاوشان و نوچاوشان حسینی و حضور چاوش خوانهایی از شهرهای همجوار هرات ، مروست ، صفاشهر و قادرآباد ، روستاها و شهرهای شهرستان بوانات برگزار گردید.
پور اسد اضافه کرد : از دیگر برنامه های این ستاد برگزاری همایش کودکان تشنه توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان مرکز بوانات و همکاری اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و بسیج هنرمندان ، همایش بزرگ نماز ظهر عاشورا توسط ستاد اقامه نماز ، اجرای بیش از شصت مجلس تعزیه توسط انجمن نمایش و اجرای پیاده روی آخر ماه صفر به همراه چندین مسابقه و برنامه های فرهنگی و هنری می باشد.


 

شهرستان بوانات استان فارس می تواند در ردیف اول ثبت درختان کهنسال کشور از لحاظ تنوع شود

هنر نمدمالی شهرستان بوانات در استان فارس احیاء و کارگاه آن توسط فرماندار، بخشدار مرکزی و تعدادی از مسئولین شهرستان در روستای فخرآباد افتتاح گردید.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس به نقل از حسین پور اسد مسئول میراث فرهنگی شهرستان بوانات، پیرو بررسی های به عمل آمده در جهت شناسایی و احیا رشته های منسوخ شده و فراموش شده صنایع دستی شهرستان، رشته های نمدمالی،گلیم بافی،قاشق تراشی و شربت خوری چوبی ، رویه دوزی و گیوه تا کنون شناسایی شده اند که با پیگیری های انجام شده رشته های نمد مالی،گلیم بافی و عقیق تراشی در این شهرستان احیاء گردید و مراحل احیاء رشته های قاشق تراشی و شربت خوری چوبی ، رویه دوزی گیوه در دست اقدام است.

بنا بر این گزارش، در مدت زمانی نه چندان دور؛ شغل و حرفه نمدمالی یکی از رایج ترین کسب وکار دربین مردمان شهرستان بوانات بود. هنر نمدمالی شهرستان بوانات که قدمتی حدود ۱۰۰ ساله دارد و عمدتا در روستای فخرآباد انجام می شده است از ۲۰ سال پیش به دست فراموشی سپرده شده بود.

نمد ساده ترین نوع کف پوش است و ساخت آن احتیاج به دستگاه خاصی دارند. در نمد مالی در واقع از خاصیت طبیعی پشم که عبارت از در هم پیچیدن الیاف آن در اثر رطوبت و فشار است استفاده می شود. احتمال دارد که اولین بار بافندگانی که الیاف پشمی خود را شسته و برای گرفتن رطوبت آن با چوبدستی ضربه هایی به پشم می زده اند، موفق به کشف این خصوصیت پشم و در نتیجه موفق به بوجود آوردن صنعت نمدمالی شده باشند.

نمدهای تولیدی در سطح شهروروستا،  رازی سر به مهر دارد که با شکل‌ها و رنگ‌های برگرفته از طبیعت، بخشی از فرهنگ هنرهای عامیانه ما را تشکیل می‌دهند. دستمایه ای که نقش های رنگارنگ طبیعی جلوه ای از طبیعت زیبا را با نقوش ساده و صمیمی به بینندگان نشان می دهد.

نمدمالی در مناطق روستایی  وشهری بوانات رواج بسیار خوبی داشت وطرح و نقوش نمدهای این منطقه از بی نظیرترین نقوش از جهات تنوع و تعدد در هنرهای سنتی کشور به شمار میرود.

نمد در زمان‌های قدیم در شهرستان بوانات به عنوان لباس، کلاه، و زیرانداز به کار می‌رفته و در شرایطی سخت تولید می‌شده است. تهیه و ساخت نمد در بوانات همچنان به‌ صورت سنتی صورت می‌گرفت و هنرمندان واساتید بواناتی با نقش و نگار و دستان توانمند و هنرمندانه خود بدان روح تازه‌ای می‌بخشیدند.

از خواص نمد می توان گفت که رطوبت را از خود عبور نمی‌دهد و عایق بسیار مناسبی برای سرما و گرما است. نمد از استحکام قابل ملاحظه‌ای برخوردار است و عمر زیادی می‌کند. ابزار کار و مواد اولیه برای تهیه آن ساده، محدود و قابل دسترس است. نمد خاصیت ایمنی بخشی (محافظتی) قابل توجهی دارد، چون که نیش گزندگان و چنگ و دندان درندگان در آن کارساز نیست.

خواص درمانی نمد برای بیماری هایی مثل رماتیسم و مفاصل بسیار مفید بوده که از گذشته های بسیار دور مورد استفاده قرار می گرفته است که علم پزشکی نیز امروزه خواص درمانی آن را اثبات کرده است.

بهمن برزگر یکی از استادکاران نمد مال بوانات که این هنر را از پدر خود به ارث برده اند و فرزندان ایشان از استادکاران نمدمال این شهرستان و احیاءکنندگان این هنرسنتی و صنایع دستی می باشند.

 

شهرستان بوانات استان فارس می تواند در ردیف اول ثبت درختان کهنسال کشور از لحاظ تنوع شود

دو اقامتگاه بوم گردی در شهرستان بوانات با اعتباری بیش از ۷۰۰ میلیون تومان و اشتغال زایی ۱۲ نفر در دو روستای شهرستان بوانات با حضور معاون محترم فرماندار، بخشدار مرکزی و جمعی از مسئولین و مدیران شهرستان افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، حسین پور اسد مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان بوانات با اعلام خبر فوق گفت: دو اقامتگاه بوم گردی با عنوان چشمه پیتا مزرعه آبغوز روستای فخرآباد در دامنه کوه زیبای آبغوز و درمجاورت با جاذبه های طبیعی و آب چشمه با پوشش حدود ۲۰ نمونه گیاهان دارویی و دمنوش های محلی مانند زعفران ، گل محمدی،گل گربه زرشک وحشی و… ، انواع باغات میوه به صورت ارگانیک و وجود پرندگان وحشی منطقه نظیرکبک ، سهره بواناتی و… با چشم اندازی بسیار زیبا احداث گردیده است . مساحت این مجموعه حدود ۱۰ هکتار و زیربنای ۲۰۰ مترمربع با اشتغال ۶ نفر و با سرمایه گذاری حدود ۴۰۰ میلیون تومان احداث شد که از این مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان آن با تسهیلات صندوق کارآفرینی امید و تامین گردیده است.

وی افزود: اقامتگاه بوم گردی آژند روستای جعفرآباد سفلی فخرآباد نیز با الگوی معماری بومی و سنتی منطقه و در مجاورت جاذبه های طبیعی و گردشگری نظیرتفرجگاه تاج کرمانی، رودخانه اعظم و چشمه های فصلی ، انواع باغات میوه ارگانیک ، بافت روستایی منسجم و مرزکویر و کوهستان با مساحتی حدود ۱۰۰۰ مترمربع و زیربنای ۲۰۰ مترمربع، سرویس های بهداشتی ایرانی و فرنگی و… با سرمایه گذاری حدود ۳۲۰ میلیون تومان احداث شده است. این مجموعه اشتغال ۶ نفر را به صورت مستقیم به وجود آورده است و بهره بردار جهت توسعه زیربنای مجموعه به متراژ ۲۰۰ مترمربع دیگر در دو طبقه اقدام نموده که با پیشرفت فیزیکی حدود۴۰ درصد در حال انجام می باشد.

گفتنی است،تا کنون ۵ اقامتگاه بوم گردی در شهرستان بوانات مجوز های اولیه و پروانه بهره برداری را دریافت نموده و پرونده ۵ متقاضی دیگر در حال طی روند اداری جهت صدور مجوزهای قانونی می باشد.

 

مسئول میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری بوانات از حضور مهربان خاتون های این شهرستان در پاکسازی دامنه کوه خاتون ( قدمگاه و تفرجگاه محمد حنفیه ) خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس حسین پوراسد اظهار داشت : با توجه به کثرت بازدید و اقامت گردشگران در تفرجگاه و قدمگاه محمدحنفیه ، مهربان خاتون های بوانات برای جمع آوری زباله ها و پاکسازی دامنه این تفرجگاه در دامنه کوه خاتون ، و حفظ محیط زیست و طبیعت بکر این منطقه به صورت خودجوش اقدام به پاسازی منطقه این کردند .


 

 

 

 

عصر دیروز مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، استاندار ، معاونت امور زیارتی و گردشگری استانداری و جمعی از کارشناسان فارس طی بازدید از آثار تاریخی و فرهنگی بوانات ، از مجتمع گردشگری عباس برزگر نیز دیدن کردند .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، در این بازدید یک روزه سید محمد علی افشانی اظهار داشت: در این مجتمع با استفاده از محصولات و مصالح سنتی، با ابتکار و خلاقیت کاری صورت گرفته است که درآمد و اشتغال ایجاد شده است.
وی افزود : این که این مجتمع حقیقتاً می تواند الگوی کسانی باشد که تلاش نکرده و تصور می کنند برای ایجاد اشتغال، باید ثروت هنگفتی داشت؛ در حالیکه ایشان از حداقل ها استفاده کرده و فضایی ایجاد کرده است که از اقصی نقاط دنیا برای دیدن آن به اینجا می آیند.
افشانی در ادامه با اشاره به این که کیفیت و نوع زندگی که هنوز هم بخشی از عشایر ما اینگونه زندگی می کنند، در این مجتمع به نمایش گذاشته شده است، افزود: صنایع دستی استان و کشور به ویژه فرش دستباف در این مجتمع گردشگری معرفی شده است.
استاندار فارس اضافه کرد : این کارها علاوه بر این که دارای تاثیرات فرهنگی است و معرفی تاریخ و رسوم کهن این مرز و بوم را به دنبال دارد، با حداقل اعتبار و منابع اشتغال و درآمد ایجاد کرده است.
بنابراین گزارش دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس نیز گفت : تفاوت عباس برزگر این است که کاری نمی‌کند تا میهمانانش تصور کنند او این کارها را برای پول و انعام انجام می‌دهد.
وی افزود :تفاوتش این است که سر میهمانانش کلاه نمی‌گذارد متاسفانه برخی با تصور اینکه گردشگران خارجی هستند یا حتی اهالی یک شهر دیگرند تا می‌توانند نرخ‌ها را چند برابر می‌گیرند و جیب میهمان را خالی می‌کنند این موضوع تاثیر خیلی بدی بر روی صنعت گردشگری دارد و درآمدزایی در این حوزه را کاهش می‌دهد.
امیری ادامه داد: در عرصه گردشگری روستایی در کشوری پر توان و پر پتانسیلی چون ایران، از هر چیزی می‌توان درآمد زایی کرد.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس اضافه کرد : خلاقیت این جوان شیرازی در عرصه گردشگری کشورمان با ساخت دهکده گردشگری کوچک و هم چنین، معرفی سبک زندگی شیرین و جذاب مردم خطه جنوب به گردشگران بین المللی، سبب معروفیت عباس آقا شده است. امیدواریم،‌ایده‌های ساده و ذهن‌های خلاق، بار دیگر فرصت آفرین شده و فضای گردشگری ایران را در دوران پسا تحریم اقتصاد مقاومتی، ثروت آفرین کنند.

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری بوانات خبر از ورود بیش از ۴ هزار گردشگر داخلی در تعطیلات عید سعید فطر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس حسین پوراسد گفت : با شروع فصل تابستان و آغار سفرهای تابستانی گردشگران داخلی مناطق ییلاقی و کوهستانی را بیشتر برای سفرهای خود انتخاب می کنند و شهرستان بوانات نیز یکی از شهرستانهای شمالی استان فارس می باشد که با آب و هوای نیمه کوهستانی و تابستانهای خنک هدف گردشگران و مسافرین خارجی و داخلی است.
وی افزود : طی سه روز تعطیلات عید سعید فطر بیش از ۴ هزار گردشگر داخلی از شهرستانهای استان فارس و استانهای همجوار وارد شهرستان بوانات شدند و از مناطق گردشگری مثل تفرجگاه محمد حنفیه، پارک کوهستانی بید بوز بانو، پارک شهر بوانات، تفرجگاه پیرکدویه، آبشار سبزه چیر و حرم امامزاده شاه میر حمزه ابن موسی کاظم(ع) در روستای بزم شهرستان بوانات دیدن کرده و در خنکای این تفرجگاهها قدری خستگی خود را از تن بدر کردند .
پوراسد اضافه کرد : در این میان تفرجگاه محمد حنفیه بدلیل قرار گرفتن در مرکز شهرستان طی تعطیلات عید فطر پذیرای بیش از ۴ هزار گردشگر و مسافر بود .
مسئول میراث فرهنگی بوانات ادامه داد : اما مشکلی بیشتر در این روزها به چشم می خورد آماده نبودن زیر ساخت های گردشگری شهرستان بوانات است که با توجه به شعار سال مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل ، می طلبد مسئولین و متولیان امرگردشگری با تخصیص اعتبارجهت زیرساخت و بسترهای لازم ، حضور بیشترگردشگران را فراهم کنند.

 

 

 

 

مسئول میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری بوانات گفت : نخستین فصل بررسی باستان-شناسایی در حوضه رودخانه بوانات موجب شناسایی ۲۰۰ اثر شد، قدیمی ترین شواهد استقراری مربوطه به دوره نوسنگی است که از سطح محوطه هرمنگان شناسایی شد.


به گزارش روابط عمومی اداره اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس حسین پور اسد افزود : محوطه هرمنگان در غرب روستای جشنیان شهرستان بوانات واقع شده که در فروردین ۱۳۹۴ شناسایی شد. با توجه به تخریبات صورت گرفته بر اثر فعالیت¬های کشاورزی و باغداری، انجام پژوهش¬های باستان¬شناسی جهت حفظ محوطه در دستور کار قرار گرفت. طی اخذ مجوز از پژوهشگاه میراث فرهنگی و با حمایت مالی فرمانداری با اعتباری حدود ۱۵۰ میلیون ریال از محل ۲درصد نفت و گاز شهرستان بوانات، کاوش و گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم از اوایل اسفند ماه ۱۳۹۴ به سرپرستی مرتضی خانی¬پور (دانشجوی دکتری گرایش پیش از تاریخ گروه باستان¬شناسی دانشگاه تهران) شروع و در حال انجام است.
به گفته وی ، با تعیین عرصه و پیشنهاد حریم و ثبت محوطه در فهرست آثار ملی می¬توان از تخریب اندک باقی مانده این محوطه جلوگیری کرد.
از مهمترین اهداف و پرسش¬های پژوهشی کاوش در محوطه هرمنگان
می¬توان به موارد زیر اشاره نمود: بهبود بخشیدن به درک و آگاهی موجود ما از گاهنگاری مطلق و نسبی دوره نوسنگی در منطقه بوانات ، شناخت شاخصه¬های فرهنگی دوره نوسنگی منطقه بوانات از نظر تکنیک و سنت¬های سفالگری، ابزار سنگی و معماری ، بررسی و شناخت شیوه معیشت ساکنان محوطه هرمنگان بر اساس مطالعه یافته-های گیاهی و استخوانی ، جایگاه و ارتباط سفال¬های محوطه هرمنگان با سفال محوطه های قبل و بعد از خود ، حوزه نفوذ و گسترش فرهنگ¬های دوره نوسنگی فارس در سرحدادت شرقی
برهمکنش¬های منطقه¬ای و فرامنطقه¬ای من
طقه بوانات در دوره نوسنگی .
پور اسد افزود : در حال حاضر طی کاوش‌های صورت گرفته، دو فاز است
قراری شناسایی شد؛ در فاز قدیمی¬تر عدم وجود معماری و همچنین وجود اجاق¬های متعدد و پراکندگی خاکستر نشان از عدم یکجانشینی و احتمالاً کوچرو بودن دارد. بر روی این نهشته¬ها معماری چینه¬ای شامل اتاق¬ها و فضاهای متعدد شناسایی شد. این دیوارها با خاک سفید رنگ اندود شده¬اند همچنین دیوارهای دو اتاق به وسیله گل اخری به رنگ قرمز در آمده اند؛ متاسفانه بر اثر خاکبرداری غیرمجاز بیشتر این اتاق¬ها تخریب شده¬اند که باعث شده نتوان تحلیل درست و قاطعی از کارکرد این فضاها داشت. در این دوره ساکنان تنها از وسایل ضروری روزمره زندگی شامل ظروف سفالی، و ابزارهای سنگی استفاده می-کردند و با توجه به محدودیت تولید و همچنین شکننده بودن ظروف، هیچ ظرف سالمی بدست نیامد. همچنین با توجه به قدمت تاریخی محوطه هرمنگان تکنولوژی ساخت فلز عمومیت نداشته به همین دلیل از این محوطه هیچ ظرف فلزی کشف نگردید. بیشترین یافته فرهنگی شامل قطعات شکسته سفال و استخوان حیوانات بوده است. پژوهشگران جهت تاریخ¬گذاری آثار و محوطه¬های باستانی از دو تاریخ¬گذاری نسبی و مطلق استفاده می¬نمایند در تاریخگذاری نسبی یافته¬های فرهنگی بخصوص سفال¬های بدست آمده را با دیگر محوطه¬های معرفی شده مقایسه می¬نمایند و تاریخ تقریبی برای محوطه در نظر می¬گیرند در تاریخ¬گذاری مطلق از مطالعات آزمایشگاهی نظیر کربن ۱۴، ترمولمینسانس استفاده می¬کنند که تاریخ دقیق استقرار را نشان می¬دهد از مواد فرهنگی محوطه هرمنگان نمونه¬های آزمایشگاهی برداشته شده و پس از انجام آزمایش¬ها، تاریخ دقیق محوطه مشخص خواهد شد. در حال حاضر با مقایسه سفال¬های به‌دست‌آمده از این محوطه با سفال¬های تل موشکی، تل جری، تل بشی و تل کوشک هزار در حوضه رود کر می¬توان این محوطه را هم‌زمان با دوره نوسنگی محوطه بشی و کارگاه TMB تل موشکی دانست. وجود نقش¬مایه¬های فرهنگ موشکی و جری در کنار برخی نقوش خاص در محوطه هرمنگان را می¬توان مرحله گذر از فرهنگی موشکی به جری دانست که قبلاً تحت عنوان فاز بشی معرفی شده است. با توجه به تاریخ¬گذاری¬های مطلق این محوطه¬ها، هرمنگان را نیز می¬توان احتمالاً استقراری بین ۸۱۰۰ تا ۷۸۰۰ قبل دانست. برخی از پژوهشگران استقرارهای دوره موشکی را اردوگاه‌های فصلی و دوره جری را نخستین مرحله اشغال فارس توسط جمعیت‌های یکجانشین کشاورز می¬دانند. سامنر بر اساس نتایج حاصل از بررسی‌های خود، مرحله جری را مرحله آغازین کشاورزی به شیوه آبیاری می‌داند، با توجه به قرار داشتن استقرار هرمنگان بین دوره موشکی و جری، انجام مطالعات آزمایشگاهی و تکمیلی بر روی یافته¬ها می¬تواند آگاهی ما را نسبت به این موضوع روشن¬تر نماید.
لازم به ذکر است ، با عنایت به قرار گیری عمده آثار شناسایی شده این شهرستان در مجاورت زمین های کشاورزی ، و جهت پیگیری دخل و تصرف های احتمالی ،ثب
ت این آثار در فهرست آثار ملی از ضروریات این شهرستان می باشد ..


 

 

 

 به مناسبت میلاد گل سرسبد زنان عالم ، صدیقه کبری فاطمه الزهرا (س) ، گرامیداشت هفته زن و روز مادرمراسم جشنی با همکاری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوانات ،اداره محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی ، کانون فرهنگی امام صادق (ع) وهیات بقیه الاعظم این شهرستان بعد از نماز مغرب و عشاءدر حسینیه امام صادق (ع) سوریان برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این مراسم با مداحی و مولاد خوانی در وصف حضرت فاطمه الزهرا (س) ، اجرای مسابقه دوغ خوری با حجم ۱.۵ لیتری ، و اهداء جوایزنقدی به افراد شرکت کننده و همچنین هدیه نقدی به بانوانی که نام والقاب فاطمه الزهرا (س)را داشتند برگزار شد .


 

 

معاون فرماندار، بخشدارمرکزی، مدیریت آموزش و پرورش، مسئول میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بوانات از ستاد و محل اسکان مسافرین نوروزی و کمپ های راهنمایی مسافران نوروزی، هلال احمر ، نیروی انتظامی بازدید کردند .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس بازرسین در این بازدید از ستاد و محل اسکان مسافرین نوروزی و کمپ های راهنمایی مسافران نوروزی ، هلال احمر ، نیروی انتظامی و نحوه توزیع بروشور ها و نقشه های گردشگری ، بازدید کردند .
در این راستا حسین پوراسد مسوول میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بوانات گفت : برای ارائه خدمات بهینه به مسافران و گردشگران نوروزی در شهرستان بوانات که یکی از مهمترین اهداف این شهرستان با توجه به شهرت جهانی در حوزه گردشگری ، در راستای ارائه سرویس مطلوب و جلوگیری از سردرگمی و اتلاف مسافران نوروزی، امسال محل پذیرش و اقامت مسافرین در یک مکان تدارک دیده شده است .
وی افزود : راهنمایی مسافران نوروزی توسط راهنمایان گردشگری مستقر در کمپ های راهنمایی ، توزیع بروشورهای تبلیغاتی و فرهنگی به همراه سوغات بوانات (کشمش ، گردو و شکلات) در جهت معرفی و جلب رضایت گردشگران و مسافران نوروزی به این شهرستان از
اولویت های ستاد و مراکز اطلاع رسانی این شهرستان می باشد که مورد رضایت مسئولین و مدیران شهرستانی واقع شد .

 

 

 

 

وجود آبشار های متعدد در مسیر رودخانه اعظم بوانات، حضور گردشگران زیادی را در این شهرستان باعث شده است.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس شهرستان بوانات در دامنه رشته کوههای زاگرس مرکزی ایران در مجاورت کویر مرکزی ایران با آب و هوای متنوع کوهستانی و نیمه کوهستانی و بیابانی دارای طبیعت بسیار زیبا همراه با چشمه سارهای بسیاری است که از دامنه کوه ها به سمت دشت سرازیر شده اند .
وجود رودخانه اعظم در این شهرستان که از شمال غرب تا جنوب شرق این شهرستان حرکت می کند و دشت بوانات را سیراب کرده و مازاد آب آن به استان یزد و شهرستان کویری خاتم سرازیر می شود. از قدیم الایام این رودخانه مایه برکت و فراوانی برای مردمان این شهرستان بوده است .
علاوه بر تامین نیاز آبی مردم و دشتهای این شهرستان وجود چندین آبشار زیبا در مسیر این رودخانه سبب شده تا گردشگران زیادی از این مواهب طبیعی و جاذبه های خدادادی دیدن کنند .
بنابراین گزارش آبشار پل دارمهر یکی از آبشار های زیبا در مسیر این رودخانه است که در مزکز شهرستان قرار گرفته، هر چند این آبشار فصلی بوده و با وجود خشکسالی های چند ساله اخیر کمتر در فصل تابستان این آبشار آب داشته اما در فصل بهار روان و جاری است و گردشگران را به سوی خود می کشاند .
برای دیدن این آبشار زیبا به مرکز شهرستان بوانات سفر کنید و در بلوار شهرک ولیعصر از کنار شهرداری بوانات به سمت رودخانه در مسیر جنوب به طول ۵۰۰ متر حرکت کنید و در فرودست پل این آبشار زیبا را خواهید دید.اولین طرح تکثیرو پرورش قوچ و میش وحشی استان فارس در تفرجگاه گردشگری محمد حنفیه بوانات شروع به کار کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در مجاورت تفرجگاه و قدمگاه محمد حنفیه واقع در شهرستان بوانات که در دامنه کوه خاتون (ختابون) که دارای گیاهان دارویی بسیار خوبی می باشد و همچنین که این کوه درفهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است ، توسط جواد یوسفی ، طرح تکثیر و پرورش قوچ و میش وحشی اولین و تنها طرح محیط زیست در استان فارس بنام محیط بان اجرا و راه اندازی شده است .
گفتنی است که این طرح با ۵ راس حیوان که از محی
ط زیست شیراز تحویل گرفته شده ، شروع به کار کرده است ودر طی چهار سال آمار آنها به ۴۰ راس رسیده است .
بنابراین گزارش هدف از برگزاری این طرح جذب توریست و گردشگر
، تولید گوشت ، تامین مولد و ایجاد شکارگاه اختصاصی ، که علاقه مندان به طبیعت و شکار با سیر مراحل اداری یک شکار کاملا قانونی را بتوانند انجام دهند .


 

 

 


شهرستان بوانات در فاصله ۲۲۰ کیلومتری شمال شرق استان فارس قرار گرفته که بدلیل وجود چشمه سار ها و قنوات و باغهای بسیار زیاد انگور و گردو از قدیم به نام نگین شهرت داشته است و وجود همین جاذبه های طبیعی این شهرستان را بعنوان یکی از مهمترین شهرستان های هدف گردشگری در استان فارس مطرح کرده است .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس چشمه و تفرجگاه پیر کدویه یکی از نقاط مهم و تفرجگاههای بسیار زیبای شهرستان بوانات است که در فاصله ۳۵ کیلومتری مرکز شهرستان و در بخش مزایجان این شهرستان واقع شده است که خصوصا در فصل بهار و تابستان پذیرای خستگانی است که می خواهند در محیطی آرام قدری هرچند کوتاه بیاسایند .این چشمه جوشان در دامنه کوههای زاگرس در شهرستان بوانات جلوه ای از قدرت پروردگار متعال را نمایان ساخته و دشت زیبای بادبر و مزایجان را سیراب می کند .
بنابراین گزارش این تفرجگاه هم اکنون پذیرای گردشگران و مسافران نوروزی می باشد .