استاندار فارس گفت: رونق سفر در استان نباید به ایام نوروز اختصاص داشته باشد و فعالیت در زمینه ارتقا سطح گردشگری به عنوان ضرورت اشتغالزایی و توسعه اقتصادی باید جدی و مداوم باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، اسماعیل تبادار روز شنبه ۱۹ خرداد ماه سال جاری در آیین تجلیل از دست اندرکاران ستاد خدمات سفر استان اظهار کرد: ظرفیتهای استان فارس در ابعاد مختلف فرهنگی، تاریخی، مذهبی و طبیعی فرصتی برای افزایش جذب گردشگران است و باید با تکیه بر این توانمندی ها، فعالیت جدی و مداوم در زمینه ارتقا سطح گردشگری به عنوان ضرورت اشتغالزایی و توسعه اقتصادی استان صورت پذیرد.
نماینده عالی دولت در استان فارس با تاکید بر فراهم نمودن زیرساخت های لازم به منظور رونق گردشگری در ابعاد مختلف اظهار داشت: باید رویکرد مدیریتی و جامع برای سفرها بخصوص در نوروز انجام و آسیب شناسی لازم برای رفع تنگناها در این زمینه شناسایی و حل گردد.
استاندار فارس همچنین به برنامه ریزی برای رفع تراکم مسافر در شیراز و تحرک پذیری گردشگری در شهرستانهای استان نیز اشاره نمود.
تبادار همچنین با اشاره بر لزوم ‌استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای رونق گردشگری در استان افزود: باید سطح خدمات ارائه شده به مسافران را با کیفیت و از نظر قیمتی مناسب نماییم.
وی در ادامه ضمن تقدیر از تلاش تمامی دستگاه های اجرایی در مدیریت سفرهای نوروزی بیان کرد: گزارش های ارائه شده نشان از تلاش همه بخش ها، پیشرفت در خدمات رسانی به مسافران نسبت به گذشته و بهبود شرایط در این زمینه است و قابل تحسین است که بدانیم در سال گذشته مشکلاتی داشتیم‌ که در سال جاری این مشکلات وجود نداشته است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس از اتمام پروژه توسعه و ساماندهی زیر ساخت های گردشگری مجموعه باستانی نقش رستم خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با بیان نقش و اهمیت زیر ساختها گفت: گسترش و رشد تسهیلات و زیرساختهای گردشگری مدت زمان ماندگاری و همچنین رضایت گردشگران را افزایش می دهد و توسعه گردشگری پایدار را در پی دارد.
وی در ادامه به اقدامات صورت گرفته در طرح مذکور اشاره کرد و افزود: در این طرح عملیاتهای اجرایی شامل: تکمیل مجتمع خدماتی- بهداشتی-رفاهی،تکمیل فنس کشی محوطه ، اجرای تک لبه جهت کانال عبور آب دور محوطه و تسطیح و زیر سازی پارکینگ صورت گرفته است.
این مقام مسئول همچنین اعتبار تخصیص یافته برای این پروژه را رقمی بالغ بر ۲ میلیارد ۱۵۰ میلیون ریال اعلام کرد.
گفتنی است نقش رستم نام مجموعه‌ای باستانی بی‌نظیری واقع در روستای زنگی‌آباد در شمال شهرستان مرودشت استان فارس است که تاریخ کهن سه دوره ایران باستان را در حافظه خود به یادگار دارد. در این مجموعه از نقوش ایلامی‌ گرفته تا آرامگاه پادشاهان هخامنشی و نقوش برجسته پادشاهان ساسانی به یادگار مانده است.این مجموعه به ترتیب از چپ به راست آرامگاه ابدی خشایارشا، داریوش اول، اردشیر اول و داریوش دوم می باشد. همچنین روبروی این آرامگاه ها، بنای مکعب شکلی دیده می شود که آن نیز متعلق به دوران هخامنشیان است و به نام کعبه زرتشت شناخته می شود. نخستین پادشاهان ساسانی نیز که از پارس برخواستند در راستای علاقه به زادگاه خویش و برای بزرگداشت مراسمی چون کسب قدرت و یا پیروزی بر دشمن، نقوشی از جمله نقش برجسته ناتمام تاجگذاری نرسه، پیروزی بهرام دوم، پیروزی شاپور اول بر امپراتوران روم، آذرنرسه یا شاپور دوم، بهرام دوم و اردشیر اول را در دامنه این کوه به یادگار گذاشته اند.

عصر امروز ۴ مردادماه سال جاری در هتل زندیه شیراز ، نشست هم اندیشی سرمایه گذاران و فعالان گردشگری استان فارس با حضور سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور ، جلال تاجیک مدیرکل دفتر مناطق نمونه و زیر ساخت های گردشگری کشور، مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و مسئولان سرمایه گذاری استان فارس برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، در ابتدای این نشست تعدادی از سرمایه گذاران به بیان مشکلات و موانع سرمایه گذاری، نرخ سود بالای تسهیلات واگذاری، عدم حمایت موثر از سرمایه گذاران و … پرداختند.
در ادامه این جلسه مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس با اشاره به شرایط مطلوب بسیاری از مهمانسراهای استان افزود: در حال حاضر ۱۳۳ مهمانپذیر در سطح استان فارس فعال است که بسیاری از این مهمانپذیرها قابلیت تبدیل به هتل های درجه یک و دو را دارند.
وی اضافه کرد: با توجه به کمبود فضای اقامتی در چشم انداز توسعه استان، می طلبد روند دریافت تسهیلات تاسسیات گردشگری با توجه خاصی صورت گیرد.
بنا بر این گزارش امین قاسمی معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری میراث فرهنگی فارس به تشریح وضعیت زیر ساختها و تاسیسات گردشگری استان پرداخت و توضیح داد: به زودی چهار هتل پنج ستاره در فارس به بهره برداری می رسند.
وی با بیان اینکه در استان فارس بالغ بر ۷۹ هتل و هتل آپارتمان با ظرفیت ۱۵ هزار و ۹۰۰ تخت فعال است اظهار داشت: درراستای توسعه زیر ساختهای گردشگری این استان، ۸ هتل سه ستاره ، یک هتل دو ستاره ، سه هتل تک ستاره ، ۹ سفره خانه سنتی ، ۲۲ مجتمع گردشگری ، ۸ مرکز سرگرمی و تفریحی و ۲۵ موردسایر تاسیسات گردشگری در دست ساخت است.
این مقام مسئول در ادامه گفت: همچنین ۸۶ منطقه نمونه گردشگری مصوب در فارس وجود دارد که چهار مورد از این مناطق نمونه دارای سرمایه گذار هستند.
در پایان این نشست سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی کشور ضمن حمایت از توسعه زیرساختهای گردشگری در استان فارس، به جمعبندی مطالب مطروحه پرداخت و به نقش مهم سرمایه گذاران در ایجاد اشتغال پایدار تاکید کرد.
وی در پاسخ به سوال سرمایه گذاران پیرامون شرایط پرداخت یارانه اظهارنمود: یارانه کلیه سرمایه گذارانی که تسهیلات بانکی خود را با معرفی سازمان میراث فرهنگی کشور دریافت کرده اند و پروژه آنها به بهره برداری رسیده، پرداخت شده است .
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی کشور در ادامه به نحوه اخذ تسهیلات بانکی اشاره کرد و افزود: یکی از شروط اخذ تسهیلات آن است که مالکیت سرمایه گذارها در زمین و موافقت اصولی محرز باشد و دریافت کنندگان تسهیلات هیچ گونه معوقه ای به سیستم بانکی نداشته باشند .
شیرکوند در پایان خاطر نشان کرد : بر اساس تفاهم نامه منعقد شده فی ما بین بانک ها و صندوق توسعه ملی می بایست علاوه بر تایید اهلیت سرمایه گذار، پیشرفت فیزیکی پروژه های مورد نظر به بالای ۴۰ درصد برسند.زهرا الحمدی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس روز پنج شنبه ۲۱ تیرماه سال جاری به همراه مسئول واحد حمایت از تولید معاونت، طی سفری یک روزه به شهرستان استهبان از ظرفیت های توسعه اشتغال روستایی در حوزه صنایع دستی منطقه بازدید و با تولیدکنندگان صنایع دستی روستایی به بحث و گفتگو پرداخت.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، زهرا الحمدی در این بازدید که به منظور شناسایی روستاهای هدف صنایع دستی استهبان و با همراهی عباسپور رئیس اداره میراث فرهنگی استهبان، مرشدی مدیر کانون بانوان شهرستان و مصفا مسئول واحد حمایت از تولید معاونت صورت گرفت اظهار داشت: با توجه به معرفی روستاهای انجیرک و درب قلعه توسط رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان استهبان به عنوان روستاهای قابلیت دار از فعالیت های هنرمندان صنایع دستی در رشته های گلیم بافی ، گبه بافی ، جاجیم بافی ، معرق و منبت این روستاها دیدن بعمل آمد.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس در ادامه از برگزاری آزمون های صنایع دستی با هدف صدور پروانه تولید انفرادی و کارگاهی در محل روستاهای مذکور، مساعدت در معرفی هنرمندان منطقه به بنگاه های مالی و بهره مندی از تسهیلات با شرایط مناسب به عنوان دستاوردهای این سفر یاد کرد.
وی خاطر نشان کرد: با هماهنگی مدیر کانون امور بانوان نیز مقرر شد کانون در امر ایجاد بازار فروش تولیدات هنرمندان در قالب برگزاری بازارچه های عرضه محصولات اقدام نماید.
گفتنی است معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس در حاشیه این سفر از کارگاه های سفال وسرامیک تک پخت استهبان، کاشی هفت رنگ، ساخت سازهای سنتی و جوک بازدید و از نزدیک با هنرمندان فعال این شهرستان دیدار کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: امروزه توسعه کسب و کارهای دانش بنیان و بر پایه فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی به نحو گسترده ای به عنوان رویکردی بنیادین، برای هر نوع توسعه اقتصادی از جمله توسعه گردشگری پذیرفته و در مباحث علمی و آکادمیک کارآفرینی، شتاب دهنده های کسب و کار به عنوان مفهومی نوین برای مقابله با روند طولانی راه اندازی کسب و کارهای نوین مطرح شده است.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس دیروز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۶ در دستور کار اول، نخستین جلسه کارگروه تخصصی میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان فارس با موضوع برگزاری رویداد کارآفرینی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پارس اظهار کرد: حفظ و نگهداری عوامل خلاقیت و ایده پردازی و انگیزشی در افراد دارای ایده در زمینه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در اولویت رسالت سازمانی نهادهای مرتبط با گردشگری قرار دارد.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس در ادامه با تاکید بر این موضوع که رشد روزافزون گردشگری و کسب و کارهای مرتبط با آن این مهم را ایجاب می کند تا از اصول و مفاهیم کارآفرینی درخصوص ایجاد کسب و کارهای نوین بیشتر استفاده شود ، برگزاری رویداد کارآفرینی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پارس را با استفاده از تبیین مفاهیم و راهکارهای اجرایی مطرح شده توسط اساتید دانشگاهی در حوزه کارآفرینی گردشگری ، با تکیه بر ایده‌های خلاقانه به عنوان یکی از روش‌های با قابلیت بسیار بالا در توسعه فعالیت های اقتصادی و اقدام عملی در توسعه کسب و کارهای گردشگری و توسعه بوم اقتصادی گردشگری استان و در نتیجه جذب گردشگران داخلی و بین المللی و ارتقا جایگاه فعلی استان در صنعت گردشگری و همچنین یکی از محورهای اساسی در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و افق‌های جدیدی در راستای توسعه بیش از پیش گردشگری استان مهم و موثر ارزیابی کرد.
مصیب امیری هدف از برگزاری این رویداد را تعریف و تبیین علمی و عملی توسعه پایدار گردشگری، استفاده از بستر فناروی های نوین در تقویت و بالفعل کردن ظرفیت استان فارس و کشور ایران در توسعه پایدار گردشگری، ارائه راهکارهای خلاقانه و ایده پردازی‌های نوین در ایجاد کسب و کارهای هوشمند گردشگری، ارائه راهکارهای عملی و دانش بنیان در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی،ارائه راهکارهای استفاده از ظرفیت کسب و کارهای خلاق گردشگری جهت معرفی شیراز و استان فارس به عنوان یکی از مقاصد گردشگری پایدار در سطح بین المللی دانست و مخاطبین این رویداد را سه طیف، اساتید ،دانشجویان، دانش آموختگان رشته های مرتبط با گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی مانند مدیریت جهانگردی، مدیریت هتلداری و مهمان پذیری، جغرافیا و برنامه ریزی گردشگری، برنامه ریزی آموزش و مدیریت کارآفرینی، مدیریت بازاریابی، تاریخ و باستان شناسی مهندسی IT، برنامه نویسی، گرافیک هنرهای صنایع دستی، طراحی مد و لباس، عکاسی، فعالان و شاغلان صنعت گردشگری استان شامل واحد های اقامتی و پذیرایی، دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی، راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی و راهنمایان طبیعت گردی و سرمایه گذاران علاقمند به سرمایه گذاری در حوزه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی بر شمرد.
شاپور رستمی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس نیز گردشگری را نیازمند تلفیق با نوآوری و کارآفینی دانست.
وی ابراز داشت: نقش دوره های آموزشی در ترویج کارآفرینی ضروری است ولی خلاقیت به تنهایی منجر به بروز کا آفرینی نخواهد شد و باید با توانمدنی و کارکردهای مدیریتی تلفیق گردد.
گفتنی است، در این جلسه ضرورت همبستگی دستگاه های اجرایی در انجام فراهم نمودن اقدامات لازم در جهت ثبت شیراز به عنوان شهر جهانی خاتم و همچنین برگزاری تور آشناسازی با جاذبه های کمتر معرفی شده استان به خصوص در حوزه شهرستان ها و بوم گردی استان ویژه خبرنگاران و اصحاب رسانه بررسی و تصویب گردید.
به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس به نقل از مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس اعلام کرد: کیشور رائو مشاور ارشد رییس ثبت میراث جهانی یونسکو روز پنج شنبه شب ۷ اردیبهشت ماه ۹۶ طی سفر دوروزه به شیراز سفر کرد.


مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس گفت: مشاور ارشد رییس ثبت میراث جهانی یونسکو در روز اول سفر خود از مجموعه های جهانی تخت جمشید و پاسارگاد و مجموعه باستانی نقش رستم بازدید و با اشاره به اینکه سفر به ایران آرزوی همیشگی او بوده است ، وجود چنین آثار شاخص و شناخته شده جهانی را در جذب گردشگران خارجی بسیار مهم و تاثیر گذار ارزیابی کرد.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس اظهار کرد: کیشور رائو همچنین با حضور در مجموعه های تاریخی-فرهنگی حافظیه و سعدی به مقام این بزرگان ادب ایران و جهان ادای احترام کرد.
در ادامه این سفر، مشاور ارشد رییس ثبت میراث جهانی یونسکو علاوه بر بازدید از محور زندیه از باغ جهانی ارم بازدید و عنوان کرد: مایه بسی خرسندی است که از ۹ باغ ثبت جهانی در فهرست یونسکو، دو باغ ارم و باغ پاسارگاد در استان فارس قرار دارند، حقیقتا معماری باستانی و ایرانی در طراحی این باغ ها منحصر به فرد است.
کیشور رائو مشاور ارشد رییس ثبت میراث جهانی یونسکو همچنین از حضور گسترده گردشگران خارجی در شیراز ابراز شگفتی کرد و گفت: وجود آثار تاریخی شناخته شده، تاسیسات گردشگری متنوع و مناسب، میهمان نوازی مردم، زیبایی و پاکیزگی شهر همگی باعث حضور گردشگران در شیراز شده است و این موضوع برگ برنده ای برای رشد و توسعه استان از طریق صنعت گردشگری می باشد.
گفتنی است مشاور ارشد رییس ثبت میراث جهانی یونسکو روز شنبه ۹ اردیبهشت ماه شیراز را به مقصد تهران ترک کرد.به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، در روز ۷ فروردین ماه ۹۶ طی مراسمی در محل آب انبار تاریخی وکیل دکتر سمیع اله حسینی مکارم معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان میراث فرهنگی کشور ازتمبر شعارنوروزی استان فارس با عنوان” گردشگری و معنویت در شیراز سومین حرم اهل بیت(ع)” رونمایی کرد.
گفتنی است در این مراسم که با حضور مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، جمعی از مسئولین و نماینده اداره کل پست استان فارس برگزار شد، دکتر سمیع اله مکارم از نمایشگاه آداب و سنن کشور های حوزه نوروز در محل مذکور بازدید نمود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس استان فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس صبح امروزدوشنبه ۷فروردین ۹۶ با اعلام این خبر گفت: از تاریخ ۲۵/۱۲/۹۵ لغایت ۶/۱/۹۶ مجموعه تاریخی فرهنگی حافظ با تعداد ۲۵۱۳۸۳، مجموعه جهانی تخت جمشید با تعداد ۱۹۳۱۱۸، مجموعه تاریخی فرهنگی سعدی با تعداد ۱۶۲۹۵۶، مجموعه جهانی پاسارگاد با تعداد ۱۰۱۲۲۵ و ارگ کریم خان زند با ۹۱۴۶۷ بیشترین آمار بازدید را به خود اختصاص دادند.
دبیر اجرایی ستاد خدمات سفر استان افزود: از تاریخ مذکور تعداد ۱۷۶۰۳۷۶نفر شب، در واحدهای اقامتی استان شامل (هتل، هتل آپارتمان، مهمانپذیر،کمپ های موقت،کلاس های مدارس، منازل استیجاری، چادرهای مسافرتی مهمانسراهای ادارات، خوابگاه های دانشجویی و سالن های ورزشی) اقامت داشته اند .


 

 

سمیع‌اله حسینی‌مکارم معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان میراث ‌فرهنگی کشور، امروز ۷ فروردین ۹۶، از ستاد اجرایی خدمات سفر استان واقع در اداره کل میراث‌ فرهنگی فارس بازدید کرد.

 

به‌گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان میراث فرهنگی کشور با حضور در ستاد اجرایی خدمات سفر استان فارس در جریان فعالیتهای اجرایی این ستاد قرار گرفت.
وی همچنین در نشست با روسای صنوف بخش خصوصی حوزه گردشگری شرکت و از خدمات ارائه شده به مسافران نوروز ۹۶ استان فارس مطلع گردید.
معاون توسعه مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی کشور در این نشست ضمن ابراز رضایت از استقبال گردشگران در سفر به استان فارس بر توسعه هتلها و مراکز اقامتی ، متناسب با شرایط اقتصادی مردم تاکید نمود.
وی خاطر نشان کرد: طی بازدید های انجام شده خدمات مورد قبولی در اماکن گردشگری و اقامتی به مسافران ارائه شده است.

همچنین در این نشست مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس از اقامت بیش از ۱ میلیون و ۷۶۰ هزار نفرشب در بازه زمانی ۲۵ اسفند ۹۵ لغایت ۶ فروردین ۹۶ و بازدید بیش از ۹۲۰ هزار نفر از اماکن تاریخی- فرهنگی و گردشگری استان در تاریخ مذکور خبر داد.

 

 

 

 

 

صبح امروز (۷ فروردین ماه ۹۶) دکتر سمیع اله حسینی مکارم معاون توسعه مدیریت و پشتبانی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری با همراهی دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس و جمعی از مسئولین و کارشناسان استان ازرویداد فرهنگی نورزگاه شیراز در مجموعه فرهنگی-تاریخی سعدی بازدید کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، دکتر سمیع الله حسینی مکارم معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان میراث فرهنگی کشور، در مصاحبه که با واحد خبر صدا وسیمای فارس محل نوروزگاه در محل نوروزگاه داشت، گفت: با توجه به ثبت جهانی نوروز با مدیریت ایران و مشترک با کشورهای هند،عراق، ترکیه، افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، قرقیزستان،قزاقستان، آذربایجان، ازبکستان، ترکمنستان آیین نوروزگاه در سراسر کشور، همزمان با ۱۱ کشور حوزه نوروز از تاریخ ۲ فروردین آغاز و تا ۷ فروردین ماه ادامه دارد.
معاون توسعه مدیریت و پشتیانی سازمان میراث فرهنگی کشور افزود: این رویداد فرهنگی به منظور ترویج وآشنایی هر چه بیشتر مردم و مسافران با آداب و آیین نوروزی مردم هر استان برگزار می گردد.
حسینی مکارم با مثبت ارزیابی کردن نحوه برگزاری آئین نورزگاه در فارس اضافه کرد : با توجه به غنای فرهنگی استان فارس ، این جشن به صورت ویژه با اجرای برنامه های متنوع در شهر شیراز و ۸ شهرستان و مکان تاریخی این استان( پاسارگاد ، تخت جمشید ، لارستان ، نی ریز ، کازرون ، نورآباد ممسنی ، فیروزآباد و آباده) اجرا می شود.
گفتنی است که معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان میراث فرهنگی کشور در سفر خود به این استان فارس از نوروزگاه مجموعه طبیعی-تاریخی بیشاپور در کازرون نیز بازدید کرد .به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس درآئین افتتاح هتل آپارتمان جهان نما در شیراز با حضور وزیر دادگستری، استاندار فارس، فرماندار شیراز، شهردار شیراز مسئولین استانی و همزمان با افتتاح سه پروژه اقامتی – گردشگری در استان فارس گفت: طلوع انقلاب اسلامی بی تردید سر منشا خیر و برکات فراوانی بوده که هرسال با جشن بهار آزادی تجربه ای موفق از دست آوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی به بار معنا می نشیند.


مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس افزود: سال پر بار ۹۵ در حالی گذر خود را به دهه فجر می رساند که با تاسی از فرمایشات مقام معظم رهبری در نامگذاری شعار سال ” اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” و برآمدن دستاوردهای دولت تدبیر و امید در حصول برجام راه برای توسعه بخشی کشور هموار و در سی و هشتمین بهار آزادی شاهد به بار نشستن بسیاری از طرح ها و پروژه های سرمایه گذاری و اشتغالزایی در کشور هستیم.
وی اظهار داشت: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس بر اساس اهداف و برنامه و استراتژی های تعیین شده سازمانی در مبحث توسعه گردشگری به عنوان یکی از اولویت های توسعه کشور با بهره گیری از توان بخش خصوصی در راستای ارائه خدمات مطلوب به گردشگران ورودی به استان فارس با هدف تامین معیشت و ایجاد اشتغال سعی در توسعه زیر ساختهای تاسیسات اقامتی داشته است.
مصیب امیری در ادامه گفت: در همین زمینه در سال جاری با بهره برداری از ۳هتل،۵ هتل آپارتمان و ساماندهی خانه های مسافر در مجموع تعداد۳۴۰ تخت به ظرفیت اقامتی استان افزوده شد. همچنین در سال ۹۵ تعداد۱۸ اقامتگاه بوم گردی در سطح استان به بهره برداری رسیده است.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس افزود: میزان سرمایه گذاری جذب شده در پروژه های مذکور ۴۸۱ میلیارد ریال و تعداد اشتغال ایجاد شده در بحث زیر ساخت های اقامتی۲۶۴ نفر بوده است.
گفتنی است وزیر دادگستری در حاشیه افتتاح هتل آپارتمان جها نما گفت: شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت (علیهم السلام) شهر شعر و ادب و یکی از قطبهای گردشگری کشور نیازمند تاسیسات اقامتی متنوع می باشد که افتتاح همزمان ۴ پروژه گردشگری و اقامتی در شیراز و استان فارس را به فال نیک میگیریم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در هشتمین روز از دهه مبارک فجر معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس و تعدادی ازمسئولین این اداره کل با حضور در منزل خانواده شهید ستوده و شهید اولاد حسین یاد و خاطره این شهدای گرانقدر را گرامی داشتند.


مهندس معینی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در این دیدار معنوی گفت: امروز همه ما امنیت ، آسایش و آرامش حاکم در کشور را مرهون خون پاک هزاران شهیدی هستیم که در دفاع از ارزش های اسلام و انقلاب جانفشانی کردند.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی میراث فرهنگی فارس افزود: پیروی از راه شهدا، جانبازان، آزادگان و ایثارگران وظیفه اخلاقی، عرفی و دینی می باشد.
وی اظهار داشت: خانواده شهدا و جانبازان میراث داران انقلاب اسلامی و سرمایه های معنوی کشور محسوب می شوند وخدمت به آنها عبادت است.
گفتنی است در پایان از مجاهدت ها و خدمات ارزنده این عزیزان تجلیل شد.به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس: معاونت میراث فرهنگی کشور در نظر دارد از طریق فصلنامه موزه ها در راستای اعتلای هنر و فرهنگ ایرانی نسبت به معرفی ، آموزش ، آگاهی بخشی عمومی و ارتقاء سطح دانش موزه ای فعالین و دوستداران امور موزه ها ، اقدام نماید.


لذا علاقمندان به ارسال مقاله جهت چاپ در فصل نامه موزه ها می توانند مطالب خود با محوریت موزه ها و توسعه پایدار به همراه یک قطعه عکس نویسنده تا تاریخ ۲۳/۱۰/۹۵ به دبیرخانه فصلنامه ارسال نمایند.
همچنین اطلاعات تکمیلی در سایت فصلنامه به آدرس ichto/ir/im قابل مشاهده می باشد.


در جلسه هم اندیشی مدیرکل میراث فرهنگی فارس و رییس دانشگاه آزاد اسلامی شیراز بر لزوم همکاری دو جانبه در توسعه صنعت گردشگری استان تاکید شد.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس: مصیب امیری در این جلسه ضمن استفاده از ظرفیت دانشگاه در زمینه آموزش های عمومی برای دانشجویان گفت: دانشگاه از طریق امور تحقیقاتی، آموزشی و پژوهشی می تواند در گسترش و ترویج حفاظت و شناسایی آثار تاریخی شناخته شده و کمتر شناخته شده کمک شایانی نماید.
ایشان تشکیل کارگروه مشترک فی ما بین دو دستگاه به منظور مطالعه ونیاز سنجی در خصوص بازارکارواشتغال برای ارائه رشته های جدید متناسب با ظرفیت های استان در صنعت گردشگری با مضامین تاریخی-فرهنگی، مذهبی و طبیعی پیشنهاد داد.
وی درادامه خاطر نشان کرد: میراث فرهنگی آمادگی دارد با اعزام کارشناسان خود برای ارزیابی تاسیسات معرفی شده توسط دانشگاه آزاد، نقاطی را با عنوان هدف انتخاب نموده و با مشارکت بخش خصوصی نسبت به استفاده از این مکانها جهت فضای اقامتی اقدام نماید.
همچنین دکتر سارویی رییس دانشگاه آزاد اسلامی شیراز پیشنهاد داد: دانشگاه آزاد اسلامی در فصول مختلف سال بر حسب نیاز خوابگاه های خود در شهرستانها را جهت اقامت گردشگران به این امر اختصاص می دهد.مدیرکل میراث فرهنگی فارس در نشست هم اندیشی با نمایندگان اقامتگاه های بوم گردی استان با اشاره به جایگاه ویژه اقامتگاه های بوم گردی در توسعه پایدار روستاها و ایجاد زیرساختهای مناسب در مقاصد و جاذبه های کمتر شناخته شده استان گفت : با توجه به شرایط اقلیمی گوناگون در استان فارس می توان با امکان سنجی کارشناسی زمینه توانمندسازی جوامع محلی به لحاظ اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی وآموزشی، ترویج فرهنگ بومی، رشد صنایع دستی منطقه و توسعه زیرساخت‌ها در روستاهای گردشگری را فراهم نمود.

 

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس: امیری با اشاره به استقبال چشم گیر مردم از راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم گردی در استان افزود: استحکام بنا و تطبیق سازه با ساختارهای سنتی و بومی منطقه از مهمترین شاخص های استاندارد سازی جهت صدور مجوز این نوع تاسیسات اقامتی است که می بایست با نظارت تخصصی کارشناسان فنی صورت پذیرد.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: نرخ هر اقامتگ

اه نیز باید با توجه به امکانات و تنوع در ارائه خدمات اقامت و پذیرایی تنظیم و در کمسیون نرخ گذاری اداره کل مصوب گردد.
لازم به ذکر است در پایان نمایندگان اقامتگاه های بوم گردی به بیان مشکلات خود در این حوزه و ارائه راهکار جهت بهبود فرایند اجرایی به عنوان عامل مؤثری در جذب گردشگران داخلی وخارجی به مقاصد گردشگری روستایی و عشایری استان پرداختند.

 

 

 

معاون زیارتی و مذهبی استانداری فارس گفت: اتحاد، همدلی و برنانه ریزی میان دستگاه های مختلف باعث موفقیت و توسعه گردشگری فارس می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری فارس ، شاپور رستمی پیش از ظهر سه شنبه در مراسم روز گردشگری تاکید کرد: وجود ۲۸۰۰ اثر تاریخی، ۴۰۰ جاذبه طبیعی و آثار مذهبی در فارس این موقعیت را فراهم کرده که بتوانیم به راحتی به فکر توسعه این صنعت باشیم.
وی ادامه داد: توسعه صنعت گردشگری سربلندی و اقتصاد پایدار را به همراه دارد و در دین اسلام نیز به موضوع سفر و گردشگری توجه ویژه شده است.
معاون زیارتی و گردشگری استانداری فارس تصریح کرد: آنچه که باعث توسعه و موفقیت در بخش گردشگری فارس می شود اتحاد و همدلی میان دستگاه است.
رستمی یادآور شد: آنچه که در بحث سرمایه گذاری گردشگری بسیار مهم است هماهنگی دستگاه ها است زیرا باید فعالیت های سرمایه گذاری را به سرعت انجام داد.
وی افزود: یکسری از قوانین در استان قابل اجرا است اما برخی دیگر نیز باید در کشور مورد بررسی و رفع مشکل شود.


 

دومین نشست انجمن بانوان حامی توسعه صنعت گردشگری فارس در شیراز با حضور مهندس تاجیک مدیرکل مناطق نمونه گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور ، دکتر امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مهندی قاسمی معاون سرمایه گذاری و طرح های اداره کل میراث فرهنگی فارس ، الحمدی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس و جمعی از بانوان فعال در حوزه گردشگری این استان برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس تاجیک مدیرکل مناطق نمونه گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور گفت : مهمترین اتفاقی که در انجمن بانوان حامی توسعه صنعت گردشگری افتاد سفر اعضای انجمن و جمعی از بانوان سرمایه گذار به مناطق مختلف نمونه گردشگری کشور شامل شهرستان های مشهد ، اصفهان ، ساری ، گرگان و استان مرکزی بوده است .
وی با مثبت ارزیابی کردن این سفرها گفت : در سطح کشور ۱۶۶ بانوی سرمایه گذار داریم که در حوزه سرمایه گذاری گردشگری کشور فعال هستند .
تاجیک با اشاره به صنعت صنایع دستی اضافه کرد : صنعت صنایع دستی یک صنعت ظریف است که تعداد زیادی از بانوان کشور در این عرصه فعالیت دارند .
وی ادامه داد : در تلاشیم فعالان این انجمن را به ۲ یا ۳ هزار نفر در کشور و با هدف ارتقاء سطح کیفی برسانیم . چرا که هدف سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور کمیت نیست بلکه کیفیت است و نمی خواهد یک شو راه بندازد .
در ادامه این نشست دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس به ظرفیت های گسترده این سازمان اشاره کرد و گفت : سازمان میراث فرهنگی کشور از سازمان های مردم نهاد در حوزه های میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری حمایت می کند و آماده هر گونه پیشنهاد موثر و مناسب در این زمینه می باشد .
بنابراین گزارش الحمدی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس نیز طی سخنانی گفت : مطالبه گری تشکل ها پویاتر و توانمندتر از اشخاص است و بانوانی که در حوزه صنایع دستی فعالیت دارند با ایجاد تعاونی ها بهتر می توانند فعالیت کنند .
به گفته وی ، ۷۰ درصد فعالیت های صنایع دستی در کشور توسط بانوان انجام می شود .
گفتنی است در پایان این نشست اعضای انجمن به بحث و تبادل نظر در خصوص پیشبرد هرچه بهتر اهداف انجمن در سه حوزه میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری پرداختند .معاون توسعه و مدیریت استانداری فارس از مجموعه های گردشگری استهبان بازدید کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس رحمانی معاون توسعه ومدیریت استانداری و هیات همراه از مجموعه های در حال ساخت شهرستان استهبان بازید بعمل آورند .
در این بازدید ابتدا مجموعه گردشگری در حال ساخت سرمایه گذار مهدی ملکی که بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته بازدید کردند و در خصوص مشکلات این مجموعه که مهمت
رین آن آب واخذ تسهیلات بود به بحث و تبادل نظر پرداختند .
در این راستا در جلسه ای که در این خصوص برگزار شد مقرر گردید تا از طریق شهرداری آب این مجموعه تامین شود و در رابطه با اخذ تسهیلات نیز از طریق حوزه معاونت سرمایه گذاری و طرح های اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس به بانک معرفی شود .
بنابراین گزارش در پایان این جلسه از مجموعه گردشگری آقای آمونتا واقع در روستای باغ شاد ایج بازدید و مقرر گردید تا وی از طریق اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استهبان نسبت به اخذ مجوزگردشگری ، اقدام نماید.


 

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس از برگزاری نشست کمیته پژوهش کارگروه توسعه صنعت گوهر سنگها در فارس با حضور نمایندگان دستگاه های ذیربط در سالن جلسات اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری این استان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس زهرا الحمدی اظهار داشت : کار گروه توسعه صنعت گوهر سنگها در سال جاری و با توجه به نامگذاری سال ۲۰۱۶ از سوی سازمان یونسکو و معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور تشکیل شد .
وی هدف از برگزاری این نشست را ارتقاء سطح کیفی اشتغال و درآمد زایی و صادرات صنایع دستی دانست و گفت : این نشست تخصصی به دبیری معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس در حوزه معاونت امور هماهنگی اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس تشکیل شد .
الحمدی اضافه کرد : برگزاری جلسات بررسی پیش نویس توسعه صنعت گوهر سنگ ها تهیه شده توسط معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس و دانشکده علوم زمین دانشگاه شیراز و جدول استراتژی و برنامه راهبردی صنعت گوهر سنگ ها در قالب ۴ کمیته فرعی پژوهش ، آموزش ، نیروی انسانی و مواد اولیه از جمله مصوبات این نشست بود .
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس در خصوص جلسات کارشناسی کمیته آموزش گفت : جلست کارشناسی کمیته آموزش با حضور دستگاه های مرتبط در اداره کل آموزش فنی و حرفه ای فارس برگزار شد که نتیجه این جلسات منجر به بازنگری استانداردهای آموزشی در حوزه گوهر سنگ ها بود .
الحمدی ادامه داد : دومین کمیته کارگروه توسعه صنعت گوره سنگ ها با هدف پژوهش ، با حضور نمایندگانی از استانداری فارس ، اتحادیه صنعت طلا و جواهرات استان ، سازمان صنعت ، معدن و تجارت ، اداره کل زمین شناسی ، اداره کل استاندارد و دانشگاه علوم زمین دانشگاه شیراز تشکیل جلسه داد .
گفتنی است ، در این نشست مباحث نحوه استاندارد سازی گوهر سنگ ها ، تامین مواد اولیه و فرآوری و پژوهش های زمین شناسی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت .

 

معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از تشکیل نخستین انجمن بانوان حامی توسعه صنعت گردشگری در این استان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در جلسه ای که صبح امروز در هتل آریو برزن شیراز برگزار شد سید امین قاسمی گفت : طبق آمارهای سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) بین ۶۰ تا ۷۰ درصد کارکنان صنعت گردشگری در سراسر جهان بانوان هستند . از این رو می توان گفت بانوان نقش بزرگی را در صنعت گردشگری بازی می کنند و در رونق این صنعت کمک بی بدیلی دارند .
وی افزود : سازمان جهانی گردشگری ، روز جهانی گردشگری را در سال ۲۰۰۷ به نام زنان و صنعت گردشگری نامگذاری کرد و از این سال پژوهش های گسترده ای را در خصوص این موضوع آغاز کرد .
معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی در این جلسه که با حضور جمعی از بانوان مسئول دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی ، مهمانپذیرداران و هتلداران و فعالین حوزه گردشگری برگزار شد ادامه داد : این سازمان در پنج مقوله اساسی استخدام ، کارآفرینی ، مدیریت و رهبری ، آموزش و اجتماعی و محلی ، موقعیت بانوان را در حوزه گردشگری مورد بررسی قرار داد که نتیجه آن بررسی ، نقش پر رنگ زنان در رونق گردشگری بود .
وی در خصوص نقش بانوان در تحول گردشگری افزود : ما هم اکنون شاهد فعالیت اقتصادی بانوان دوشادوش مردها هستیم و امروزه صنعت گردشگری به عنوان یکی از صنایع درآمدزای دهکده جهانی مورد توجه دولتمردان اقصی نقاط جهان قرار گرفته است .
قاسمی با تاکید بر اینکه بین ۶۰ تا ۷۵ درصد از کل فعالان عرصه گردشگری جهان را بانوان تشکیل می دهند اضافه کرد : از بین تمامی بانوان ، بانوان روستایی زنان قدرتمندی هستند که بخش عمده ای از مسئولیت های زندگی را به عهده دارند و به خوبی تمام کار ها و مسائل را مدیریت می کنند .
وی همچنین در خصوص اشتغالزایی بانوان روستایی
در صنعت گردشگری افزود : اکنون گردشگری روستایی – عشایری طرفدار بیشتری دارد ، در حالی که بسیاری از مقصدهای گردشگری شهری اشباع شده و بارها مورد بازدید قرار گرفته اند .
قاسمی اضافه کرد : این مقصدهای بکر روستایی و طبیعی هستند که مورد توجه واقع شده است که گردشگران بسیاری علاقمند به حضور در جوامع محلی و آشنایی با آداب و رسوم و سبک زندگی متفاوت این جوامع هستند .
وی ادامه داد : گسترش گردشگری در جوامع محلی و ایجاد مشاغل غیر رسمی گردشگری به بانوان روستایی فرصت می دهد در کنار رسیدگی به امور روزمره خانه و خانواده بتوانند از مزایای درآمدهای اقتصادی چون فروش صنایع دستی بهره برده و در واقع گردشگری با گشودن درها روی زنان ، دری به سوی توسعه جامعه باز می کند .
وی در پایان با اشاره به توسعه صنعت گردشگری توسط قدرت مدیریت بانوان که از اهداف تشکیل این انجمن است افزود : با توجه به روحیه ذاتی بانوان و مدیریت دقیق تر آنها ، جای تردید نیست که این گروه نسبت به مردان در این حرفه و صنعت موفق تر خواهند بود و همچنین گردشگری می تواند روی نیروی انسانی بانوان برای پیشرفت حساب باز کند .
بنابراین گزارش خانم نویم نماینده معاونت سرمایه گذاری و برنامه ریزی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور و هیئت همراه در پایان این جلسه بندهای اساسنامه نخستین انجمن حامی توسعه صنعت گردشگری فارس با حضور اعضای انجمن را تشریح کرد که مورد قبول تمامی اعضاء واقع شد .
گفتنی است ، انجمن بانوان حامی توسعه صنعت گردشگری ایران که اختصاراً انجمن نامیده می شود ، در اجرای بند (ک) ماده (۵) قانون اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران ( مصوب ۱۵/۱۲/۱۳۶۹ و اصلاحیه ۱۵/۹/۱۳۷۳ ) و ماده (۵) قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار با م
وفقیت و نظارت اتاق ایران تشکیل شد و دارای شخصیت حقوقی و مالی مستقل می باشد و به صورت صنفی ، حرفه ای ، تخصصی ، غیر سیاسی و غیر انتفاعی فعالیت می کند .

 

 

 

 


معاون گردشگری کشور ، استان فارس را یکی از پایگاه های مهم برای توسعه گردشگری دانست و بر ضرورت توجه هر چه بیشتر به این ظرفیت استان در جهت توسعه گردشگری تاکید کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مرتضی رحمانی موحد در نشست خبری هیئت گردشگری ترکیه با فعالان گردشگری فارس با بیان اینکه آثار تاریخی و بناهای شیراز ظرفیت جهانی و متعلق به همه انسان ها است ، گفت : علاقه شاعران ترک زبان به حافظ و ارتباط و مشابهت های فرهنگی دو کشور ایران و ترکیه نشان از این دارد که همکاری دو کشور حد و مرزی ندارد .
وی افزود : بازدید وزیر گردشگری ترکیه و هیات سرمایه گذاران همراه وی از شیراز و بناهای تاریخی و ادبی این شهر می تواند حلقه توسعه ارتباط فرهنگی و گردشگری ایران و ترکیه باشد .
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه امید است سفر امروز دستاورد خوبی برای هر دو کشور داشته باشد ، افزود : شیراز و استان فارس ظرفیت های زیادی در حوزه گردشگری وهمکاری با ترکیه دارند .
در ادامه این نشست ماهر اونال وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه با بیان اینکه سفر یک سنت حسنه در فرهنگ ایران و ترکیه است ، گفت : عمل به این سنت حسنه و تلاش برای ترویج این سنت سبب آشنایی با فرهنگ های جدید را فراهم می کند .
وزیر گردشگری ترکیه با اشاره به علامه یحیی کمال شاعر بلند آوازه ترکیه به حافظ شیرازی تصریح کرد : ارتباط این دو شاعر ارتباط دو تمدن بزرگ است و از طریق این ارتباطات می توان ابعاد مختلف فرهنگی و اعتقادات مشترک دو ملت را کشف کرد .
وزیر فرهنگ و گردشگری کشور ترکیه گفت : فعالان و سرمایه گذاران بخش گردشگری ترکیه علاقه مند به سرمایه گذاری و فعالیت در این صنعت در شیراز هستند .
اونال افزود : شهر شیراز در بخش گردشگری بسیار با اهمیت است زیرا ظرفیت و قابلیت های منحصر به فردی دارد که مردم دنیا علاقمند به دیدن آن هستند .
وی اظهار داشت : با هدف آشنایی هر چه بیشتر و ملموس تر با فرصت های سرمایه گذاری در بخش گردشگری در شهر شیراز به این شهر سفر کرده ایم .
اونال افزود : تاریخ و فرهنگ فارس و شیراز بسیار قدمت دارد و این شهر از آثار گردشگری و یادمان های تاریخی و فرهنگی فراوانی برخوردار است که برای مردم دنیا جالب و دیدنی است .
وزیر فرهنگ و گردشگری کشور ترکیه درباره امکانات سرمایه گذاری در کشور ترکیه برای فعالان و سرمایه گذاران حوزه گردشگری ، گفت : در ترکیه برای توسعه زیر ساخت های گردشگری ، زمین ها و مکان هایی با قابلیت های مناسب در نظر گرفته میشود که به صورت رایگان در اختیار سرمایه گذاران و متقاضیان سرمایه گذاری قرار می گیرد .
اونال ادامه داد : با این اقدام امکان سرمایه گذاری بیشتر برای سرمایه گذاران در کشور ترکیه فراهم می شود .
معاون گردشگری و زیارتی استانداری فارس نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت های گردشگری استان گفت : امید است این نشست سر آغازی برای تعامل و همکاری و برنامه ریزی در حوزه گردشگری و سرمایه گذاری کشور ترکیه و استان فارس باشد .

شاپور رستمی افزود : فارس با وسعت بیش از ۱۲۲ هزار کیلومتر و ۵ میلیون نفر جمعیت چهارمین استان وسیع و پرجمعیت کشور است که به دلیل ظرفیت ها و پتانسیل های متعدد و متنوع توسعه صنعت گردشگری در فارس اولویت اول و محور توسعه استان است .
وی به وجود یک هزار و ۴۰۸ بقاع متبرکه و بیش از ۳ هزار و ۳۰۰ اثر تاریخی و طبیعی استان اشاره کرد و افزود : با توجه به رشد توسعه گردشگری کشور و استان فارس لازم است زیر ساخت های گردشگری و سرمایه گذاری در این استان تقویت شود .
معاون استاندار فارس گفت : امید است در حوزه سرمایه گذاری و توریسم شاهد افزایش همکاری تعاملات فرهنگی و گردشگری با ترکیه باشیم .
رستمی اضافه کرد : با توجه به شباهت های فرهنگی دو کشور ایران و ترکیه آمادگی کامل داریم در حوزه توسعه گردشگری ادبی تبادلات لازم صورت گیرد .
وی با اشاره به استقبال از سرمایه گذاری در بخش گردشگری استان فارس و شهر شیراز اظهار کرد : در شیراز برای ساخت هتل و توسعه زیر ساخت های گردشگری مکان یابی های مناسبی انجام شده و در این زمینه تسهیلاتی مانند در اختیار قرار دادن زمین ارزان قیمت برای متقاضیان سرمایه گذاری در نظر گرفته شده است .
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس هم گفت : هم اکنون در استان فارس ۲۰۰ مرکز اقامتی با ظرفیت ۲۰ هزار تخت وجود دارد .
مصیب امیری بیان کرد : در حال حاضر ساخت ۱۹ هتل در استان فارس در حال انجام است که از این تعداد هفت هتل در شیراز و مابقی در سایر شهرستان های این استان قرار دارد ، وی افزود : سالانه پنج میلیون گردشگر وارد استان فارس می شود که از این تعداد یک میلیون گردشگری خارجی است
.
بنابراین گزارش جمعه گذشته وزیر فرهنگ و گردشگری کشور ترکیه به همراه سفیر این کشور در ایران در سفر یک روزه خود به شیراز از جاذبه های تاریخی و فرهنگی و گردشگری این شهر چون باغ ارم ، حافظیه و سعدی دیدن و در نماز جمعه این شهر نیز شرکت کردند .