جایی

عملیات انتقال ستون میدان ولیعصر شیراز از چند روز آینده آغاز می شود.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس این ستون غیر تاریخی در سال ۱۳۵۲ توسط شرکت چکش با بهره گیری از معماری دوره هخامشی به صورت بنای یادمان در میدان ولیعصر شیراز قرار می گیرد. ارتفاع ستون ۲۴ متر ، عرض آن ۱ متر و ۸۰ سانتیمتر و وزنی معادل ۱۶۰ تن دارد. مواد تشکیل دهنده آن از بتن و سیمان می باشد و سر ستون آن که به شکل گاو، و به تقلید از ستون های تخت جمشید طراحی شده بود طی چند دهه گذشته تخریب می شود. همچنین نمونه دیگر آن در شهر بوئنوس آیرس آرژانتین موجود می باشد.
باتوجه به احداث پل کابلی میدان ولیعصر و به دلیل آنکه این ستون در مسیر تردد ماشین ها قرار دارد می بایست این ستون تخریب و یا به مکان دیگری منتقل شود.
در این خصوص سیامک بصیری مسئول فنی معاونت میراث فرهنگی فارس گفت: با تاکید ویژه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و برای حفظ بخشی از خاطرات مردم شهر شیراز، طی هماهنگی با مدیران شهرداری شیراز و مدیریت پروژه خاتم الانبیا قرار بر آن شد که این ستون با شیوه قابل امکان به قطعات کوچکتر تقسیم و به محدوده پارک ولیعصر منتقل گردد. و در آن مکان مجددااجرا و بازسازی شود.جابه جایی مرکز مخابرات کامیاب از حریم عمارت دیوانخانه کریم خان زند

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس دیروز۲۴ آبانماه ماه ۹۶، محمد ابراهیم فروزانی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس به همراه مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس و سیامک بصیری کارشناس معاونت میراث فرهنگی استان، از وضعیت عمارت دیوانخانه و مرکز مخابرات کامیاب شیراز که در حریم این عمارت زندیه واقع گردیده است بازدید کرد.

این بازدید در راستای درخواست استاندار فارس و براساس دستور مقام عالی وزارت مبنی بر جابه‌جایی مرکز کامیاب از محدوده‌ی حریم دیوانخانه زندیه صورت پذیرفت و این مقام مسئول در بازدید میدانی خود، در جریان شرایط موجود قرار گرفت.

با توجه به حساسیت و اهمیت این موضوع، در روز دوشنبه ۲۲ آبان ماه نیز جلسه ای با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس، معاون مدیر دفتر فنی، نمایندگان مخابرات و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی فارس برگزار شد و مقرر گردید اداره مخابرات استان، گزارش خود در خصوص شرایط زمین واگذاری شده، زمان مورد نظر جهت جابه جایی و هزینه های کلی جابه جایی ساختمان در جلسه پیش بینی شده روز ۱۲ آذر ماه سال جاری اعلام نماید.

گفتنی است، عمارت دیوانخانه یکی از بناهای ارزشمند دوره زندیه درشیراز است که در نزدیکی ارگ کریم‌ خان واقع شده و در تاریخ ۱۰/۳/۱۳۵۱ به شماره ۹۱۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و در گذشته به عمارت دیوان خانه کریم خان زند مشهور بوده است.این بنا در ۲ طبقه و با مساحت ۸۴۰ متر مربع از آجر و سنگ ساخته شده است و بنا بر منابع تاریخی بجای مانده از عصر زندیه این بنا در دوره کریم خان زند به عنوان مرکز حکومتی و رسیدگی برامور اداری حکومت زندیه مورد استفاده قرار می گرفته است. ازمهترین ویژگی های معماری این بنا می توان به مقرنس کاری، حجاری و نقاشی های دوره زندیه و به ویژه نقاشی مکتب شیراز اشاره کرد. این عمارت در زمان قاجاریه مرکز پست و تلگراف هند و اروپا بود و در دوره دوم پهلوی قسمتی از آن تخریب و ساختمان پست و مخابرات بر روی اضلاع جنوبی و غربی آن احداث گردید و به دلیل اهمیت این بنای تاریخی در محور زندیه شیراز جابه جایی این مرکز در دستور کار مقامات استان قرار گرفته است.