در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی، از ۵ پلاک(کاشی) ماندگار به نام پیشکسوتان و اساتید این حوزه رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، بعد از ظهر ۲۰ خرداد ماه همزمان با (۱۰ ژوئن /۲۰خرداد)روز جهانی صنایع دستی طی مراسمی با حضور محمد ابراهیم فروزانی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان، مسئولین استانی، پیشکسوتان و هنرمندان صنایع دستی استان فارس، آیین رونمایی از ۵ پلاک(کاشی) ماندگار به نام اساتید برجسته این هنر-صنعت برگزار گردید.
بنا بر این گزارش، این کاشی ها بر سر در خانه استاد بهرام منبتی هنرمند منبت، استاد عبدالخالق گلریز خاتمی هنرمند خاتم ساز، استاد احمد شیشه گر هنرمند کاشی هفت رنگ، استاد علی اصغر تجویدی هنرمند نگارگری و استاد رضا جانعلی پور هنرمند مقرنس نصب می شود.
گفتنی است طرح کاشی ماندگار، وفق وظایف سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در جهت حفظ میراث فرهنگی ناملموس و معنوی ایران، وظیفه شناسایی و معرفی محل سکونت هنرمندان، اهالی فرهنگ، علم و دین را برعهده دارد.
شخصیت‌هایی که در این طرح قرار می‌گیرند شامل چهره‌های شاخص و تأثیرگذار در یک رسته فرهنگی هستند که توانسته‌اند در دوران فعالیت خود مرزهای جدیدی را بیافرینند یا در جهت حفظ و حراست یک یا چند حوزه میراث هنری، فرهنگی و معنوی ایران تلاش کرده باشند و به‌عنوان چهره‌ای ماندگار شناخته شوند.

متن پیام دکتر امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس به مناسب فرارسیدن روز جهانی صنایع دستی (۱۰ ژوئن /۲۰خرداد)

بسمه تعالی

صنایع دستى جلوه اى از هنر نیاکان، فرهنگ و حاصل کار دست هنرمندان وصنعتگران هر شهر و سرزمین است که روح هر بیننده اى را به سمت زیبایی و نقوش و ظرافت خود متمایل می سازد . نگاه کیفی به این هنر اصیل، رمزماندگاری حیات فرهنگی و اقتصادی کشور است. صنایع دستی می تواند، با ایجاد رابطۀ پویا و خلاق بین طبیعت، انسان و دانش و فرهنگ یک منطقه تاثیر به سزایی در جلب و جذب گردشگر و ایجاد توسعه پایدار اقتصادی و اشاعۀ ارزش های فرهنگی ایجاد کند. مسلما توجه به این هنر- صنعت در شهر شیراز با پیشینۀ کهن و دارا بودن صنایع دستی سنتی خاص این شهر و در راستای تحقق اهداف شعارحمایت از کالای ایرانی بیش از پیش احساس می شود چرا که صنایع دستی می تواند علاوه بر توسعۀ اقتصادی پایدار در استان، به صورت مستقیم بر ارتقا و رشد مبادلات فرهنگی-گردشگری ، توسعۀ مشاغل مرتبط و ایجاد اشتغال اثر گذار باشد.

اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان فارس در این سالها سعی نموده است با برپایی نمایشگاه ها و غرفه های صنایع دستی در راستای حمایت از هنرمندان و صنعتگران و همچنین احیای صنایع دستی های فراموش شده سهمی در توسعه و گسترش صنایع دستی این دیار و بهبود کیفیت آن داشته باشد.

اینجانب فرارسیدن ۲۰ خرداد مصادف با روز جهانی صنایع دستی را به تمام هنرمندان و صنعتگران استان فارس تبریک می گویم و اعتلای هرچه بیشتر این هنر- صنعت و سرافرازی هنرمندان‌مان را آرزومندم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، حمید فدایی اظهار داشت: با هدف قرار گیری در جایگاه معتبرترین منبع اطلاع رسانی مجموعه هخامنشی پاسارگاد برای مخاطبان از سراسر جهان، وبسایت رسمی پایگاه میراث جهانی پاسارگاد به آدرس www.Pasargadae.ir در دو نسخه فارسی و انگلیسی جهت ارائه اطلاعات تاریخی، گردشگری، اخبار رویدادها و اطلاعیه­های این مجموعه میراث جهانی راه اندازی شد.

وی ادامه داد: از دیگر اهداف این پروژه معرفی بهتر تحقیقات، فعالیت ها واقدامات پایگاه میراث جهانی پاسارگاد جهت حفظ و حراست موثر از آثار، تحقیق و پژوهش در این مجموعه تاریخی می باشد و به زودی مرکز اسناد مجموعه نیز بر روی سامانه راه اندازی خواهد شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با اشاره به دیگر امکانات این وب سایت رسمی افزود: دسترسی به انتشارات، فصلنامه ها، منبع غنی رسانه­های تصویری مجموعه پاسارگاد، ارائه بروشور و راهنمای الکترونیکی جهت معرفی هرچه بهتر جاذبه­های تاریخی-گردشگری شهرستان پاسارگاد و آشنایی با صنایع دستی و فرهنگ اصیل مردم این منطقه، از امکانات دیگر این پایگاه اطلاع رسانی است.

فدایی در پایان خاطر نشان کرد: در آینده نزدیک از نسخه های فرانسوی و ایتالیایی این وبسایت نیز رونمایی خواهد شد.

ایجاد خلاقیت در گردشگری،با بهره گیری از فرصت های منحصر بفرد معماری دیار پارس درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس

سفیر کره جنوبی بر اعلام آمادگی همکاری های دو جانبه در آینده نزدیک با استان فارس در حوزه گردشگری و تبادلات گردشگر تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، سفیر کره جنوبی که برای شرکت در مراسم افتتاحیه نهمین نمایشگاه گردشگری پارس به شیراز سفر کرده بود زمان ترک شیراز در گفتگوی کوتاه خود با مهران سوخکیان مسئول کمیته تشریفات و امور بین الملل ستاد نمایشگاه مذکور ضمن ابراز رضایتمندی از کیفیت نمایشگاه، بر همکاری‌های دو جانبه در آینده نزدیک با استان فارس در حوزه گردشگری و تبادلات گردشگر تأکید کرد.

بنا براین گزارش به نقل از مسئول کمیته تشریفات و امور بین الملل نمایشگاه گردشگری پارس، سفیر کره جنوبی از اعلام آمادگی برای همکاری با دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری شاخص در شیراز به منظور ارائه خدمات روادید به گردشگران خبر داد.

سفیر کره جنوبی همچنین به همکاری های فی مابین در حوزه تخصصی آموزش بمنظور ارتقا سطح کیفی کارکنان شاغل در واحدهای اقامتی، برگزاری تورهای آشنا سازی و حضور در نمایشگاه های گردشگری نیز اشاره کرد.

گفتنی است سفیر کره جنوبی در سفر خود به ایران ضمن حضور در مراسم افتتاح نهمین نمایشگاه گردشگری پارس در شیراز از جاذبه های دیدنی استان فارس بازدید و در توصیف باغ جهانی ارم اظهار داشت: باغ جهانی ارم از گنجینه های بی بدیل گردشگری شیراز است.

ایجاد خلاقیت در گردشگری،با بهره گیری از فرصت های منحصر بفرد معماری دیار پارس درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس

 

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مراسم افتتاحیه نهمین نمایشگاه گردشگری پارس دیروز ۱۹ آذر ماه سال جاری با حضور مقامات و مسئولین استانی و کشوری، سفرا، کارداران و رایزنان فرهنگی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان فارس گشایش یافت.

بنا بر این گزارش،اسماعیل تبادار استاندار فارس در سخنان خود در این مراسم با اشاره به ظرفیت‌های استان فارس در صنعت گردشگری از نظرتاریخی، فرهنگی و ادبی، اقلیمی، انسانی، مذهبی و علمی برای جذب گردشگر، خواستار گسترش این صنعت بدون دود برای ارتقا سطح کیفی و توسعه اقتصادی شد.

وی اظهار داشت: در دنیای امروز صلح، امنیت و پیشرفت کشورها در هم تنیده شده است ومفهوم جهانی شدن با گردشگری امری بدیهی است.

استاندار فارس تصریح کرد: ایران به دلیل سابقه تاریخی، همواره مورد توجه جهانیان قرار دارد و از سده ۱۷ میلادی به بعد تصویر واقعی از ایران در ذهن گردشگران ترسیم و جریان ایران شیفتگی در جهان به ‌ویژه در فرانسه مشاهده شد.

تبادار در ادامه وجود ادبیات غنی، مفاخر انسانی به همراه شرایط اقلیمی و تنوع قومیت‌ها را از دلایل برتری ایران در میان دیگر کشورهای جهان عنوان کرد و افزود: وقتی سخن از ایران به زبان می‌آید نام زیبای فارس می‌درخشد، چرا که استان فارس در قله‌های معارف، هنر و ادبیات قرار دارد و سعدی و حافظ شاهدی بزرگ بر این موضوع هستند.

استاندار فارس با اشاره به وجود بارگاه ملکوتی حضرت احمد بن موسی شاهچراغ(ع) در شیراز و امامزادگان جلیل‌القدری در سطح استان عنوان کرد: دستگاه‌های اجرایی باید از تمام ظرفیت‌های خود در راستای توسعه صنعت گردشگری با مشارکت بخش خصوصی بهره مند گردند.

این مقام مسئول در پایان با تاکید بر توجه جدی به گردشگری از رسانه‌ها خواست با اطلاعات دقیق و مؤثر به ظرفیت‌های استان پرداخته و در راستای جذب مردم و سرمایه‌گذاران تلاش نمایند.

کشف دو ساختار جدید ناشناخته در چهارمین فصل کاوش محوطه جهانی پاسارگاد

در چهارمین فصل از کاوش های باستان شناسی مشترک هیات ایران و فرانسه ساختارهای جدیدی در محوطه حفاظت شده میراث جهانی پاسارگاد کشف شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس،چهارمین فصل از کاوش بزرگ بررسی ها و مطالعات علوم میان رشته ای در باستان شناسی، توسط هیئت مشترک باستان شناسی ایران-فرانسه با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پژوهشکده باستان شناسی، گروه باستان شناسی دانشگاه شهید بهشتی تهران، پایگاه میراث جهانی پاسارگاد، دانشگاه لیون ۲″مرکز ملی پژوهش-های علمی فرانسه (CNRS)” از تاریخ ۲۵ مهر ماه تا ۲۸ آبان ماه سال جاری در محوطه و دشت میراث جهانی پاسارگاد، انجام شد.

بنابراین گزارش کوروش محمد خانی سرپرست هیات ایرانی در تشریح نتایج به دست آمده گفت: در این فصل از فعالیت ها حدود ۲۵ هکتار از محوطه پاسارگاد مورد بررسی آرکئوژئوفیزیکی به روش مغناطیس سنجی و الکترومغناطیسی قرار گرفت که با انجام این فصل، قسمت بزرگی از نقشه مغناطیسی محوطه حفاظت شده پاسارگاد تکمیل گردید.

وی اظهار داشت: در این فصل علاوه بر تکمیل تر کردن نقشه مغناطیسی منطقه باغ پاسارگاد، گسترش بررسی های مغناطیسی به طرف آرامگاه کورش ادامه داده شد تا از وجود و یا عدم وجود ساختارهای زیر سطحی در بین کاخ ها و آرامگاه کورش اطمینان حاصل شود.

سرپرست هیات ایرانی ادامه داد: نتایج اولیه در این بخش از کاوش منجر به کشف دو ساختار جدید ناشناخته گردید که بسیار حائز اهمیت است ولی از دوره و چگونگی این ساختارها تا تکمیل تر شدن مطالعات نمی توان صحبتی به میان آورد زیرا تاکنون هیچ اطلاعاتی از ساختارهای موجود در این قسمت وجود نداشته است.

محمد خانی افزود: در این کاوش برای تعیین عمق و چگونگی شکل استخر آب جنوب شرقی محوطه که قبلا در بررسی های مغناطیسی کشف گردیده بود، بررسی های ژئوالکتریک و توموگرافی توسط هیئت مشترک ایران و آلمان انجام شده است. همچنین برای تعیین عمق کانال های آب باغ نیز، سونداژهای الکتریکی چندی در باغ سلطنتی صورت گرفت.

سرپرست هیات ایرانی عنوان کرد: در خصوص مطالعات گیاه باستان شناسی و گرده شناسی نیز، نمونه برداری هایی از محوطه پاسارگاد انجام شد که هدف از آن، بازسازی پوشش گیاهی باغ سلطنتی پاسارگاد است.

به گفته وی نتایج اولیه حکایت از وجود گرده در لایه هایی رسوبی دارد که منجر به ادامه مطالعات و بررسی های دیرین اقلیم شناسی در این قسمت و پیگیری برای انجام مطالعات آزمایشگاهی در دانشگاه تور، مارسی و لیون فرانسه شد.

محمدخانی مطالعات زمین باستان شناسی در محوطه و دشت پاساگاد با حضور متخصصانی از ایران و فرانسه ، نمونه برداری های مختلفی از تراس های رودخانه پولوار مطالعات لندسکیپ چشم انداز باستان شناسی دشت پاسارگاد با حضور متخصصان باستان شناسی چشم انداز از ایران-فرانسه و ایتالیا ، بررسی های باستان شناسی و چشم انداز تدفینی دشت پاسارگاد، بررسی سیستم مدیریت آب و هیدرولوژی دشت، بررسی های توپوگرافی باستان شناسی محوطه حفاظت شده پاسارگاد، تکمیل نقشه دقیق توپوگرافی باستان شناسی محوطه و انجام بررسی های توپوگرافی در دشت پاسارگاد را از دیگر محورهای چهارمین فصل از این کاوش مشترک دانست.

گفتنی است بررسی های علوم میان رشته ای در باستان شناسی محوطه میراث جهانی پاسارگاد یکی از بزرگترین طرح های در دست اجرای سازمان میراث فرهنگی کشور است که با حضور متخصصان ایرانی و بین المللی انجام می شود. بررسی های آرکئوژئوفیزیکی در این محوطه از سال ۱۳۷۸ به سرپرستی دکتر رمی بوشارلا آغاز و در دور دوم تفاهم نامه مشترک میان دانشگاه لیون ۲ فرانسه و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور، سرپرستی پژوهش ها به عهده دکتر کورش محمدخانی از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دکتر سباستین گندت از مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه” دانشگاه لیون ۲″ قرار گرفته است.این تفاهم نامه پنج ساله از سال ۱۳۹۴ شروع و تا سال ۱۳۹۹ ادامه خواهد داشت.

سعید صفرزاده رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان مرودشت گفت: در تاریخ ۲۴ تیرماه ۹۶ حکم قضایی برچیده شدن درختکاری غیر مجازدر حریم درجه یک مجموعه جهانی تخت جمشیداجرا شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس سعید صفرزاده اظهار داشت : حکم قضایی جهت رفع تخلف و از بین بردن ایجاد ۴۰۰۰متر مربع باغ شهری در حریم درجه یک تخت جمشید، با نظارت کارشناسان اداره میراث فرهنگی، نماینده واحد حقوقی، مسئول یگان حفاظت شهرستان مرودشت، نماینده دادستان شهرستان و همکاری نیروهای انتظامی اجرا گردید.
وی افزود: این امر در راستای صیانت از آثار فرهنگی و جلوگیری از تعرض به تپه ها و یادمان های تاریخی صورت گرفته است.
رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان مرودشت خاطر نشان کرد: در سال جاری تا کنون ۵مورد از احکام قضایی در حوزه میراث فرهنگی شهرستان مرودشت اجرا گردیده است.
گفتنی است، درون محوطه حریم درجه یک که خود نیز دارای ارزش تاریخی و واجد آثار فراوان سطحی و زیرسطحی است، احداث هرگونه ساختمان و تاسیسات، نصب دکل، درختکاری، دیوارکشی، حصارکشی، پی کنی، کند و کاو تسطیح اراضی ، عملیات استخراج معدن سنگ، شن ماسه و خاک رس و دفن و رهاسازی زباله ممنوع است و هرگونه تخلف در حرایم میراث فرهنگی توسط بخش حقوقی این اداره پی گیری و اقدام قضایی آن با رای قاضی پرونده اجرا می شود .

 

 

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: با برنامه فصل دوم کاوش و گمانه زنی تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه جهانی پاسارگاد واقع در استان فارس موافقت شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مصیب امیری اظهار داشت: دشت پاسارگاد در قسمت شمالی استان فارس و میان رشته کوه های زاگرس در فاصله ۱۳۰ کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.. قدمت منطقه پاسارگاد بر اساس پژوهش های باستان شناسی به دوره میانی پارینه سنگی می رسد. اما شاخص ترین دوره فرهنگی دشت پاسارگاد، دوره هخامنشی است. بر اساس مدارک و شواهد موجود نام پاسارگاد برای نخستین بار در دوره هخامنشی مطرح می شود.
وی افزود : این مجموعه ارزشمند در ۱۶ تیرماه ۱۳۸۳ به عنوان پنجمین اثر ایران در فهرست آثار جهانی (یونسکو) به ثبت رسید.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس در ادامه بیان کرد: به منظور جلوگیری از عوامل آسیب پذیر و روشن شدن وضعیت این محوطه تاریخی فصل دوم گمانه زنی تعیین عرصه و پیشهاد حریم تاریخی پاسارگاد، براساس قانون حفظ آثار ملی با انجام عملیات کاوش در این محوطه تاریخی، از تاریخ ۱۵ تیرماه سال جاری تا ۲۹ مرداد ماه ۹۶ موافقت شد و در همین راستا یک گروه باستان شناس، کاوش خود را در این اثر جهانی به سرپرستی دکتر علی موسوی آغاز نمودند.
گفتنی است، مرحله اول کاوش محوطه تاریخی پاسارگاد در سال گذشته (۹۵) در تیرماه به مدت ۲ هفته انجام شد و اعتبار پیش بینی شده برای هر کاوش هر دو مرحله ازطریق پژوهشکد باستان شناسی، پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور تامین گردیده است.سعید صفرزاده رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان مرودشت گفت: در تاریخ ۱۸ تیرماه ۹۶ حکم قضایی دختکاری در حریم درجه یک مجموعه جهانی تخت جمشیداجرا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس سعید صفرزاده اظهار داشت : حکم قضایی جهت رفع تخلف ۲۰۰۰متر مربع باغ شهری و۳۰۰متر حصار کشی با استفاده از کاشت نهال شمشاد در حریم درجه یک تخت جمشید، با نظارت کارشناسان اداره میراث فرهنگی، نماینده واحد حقوقی، مسئول یگان حفاظت شهرستان مرودشت، نماینده دادستان شهرستان و همکاری نیروهای انتظامی اجرا گردید.
وی افزود: این امر در راستای صیانت از آثار فرهنگی و جلوگیری از تعرض به تپه ها و یادمان های تاریخی صورت گرفته است.
رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان مرودشت خاطر نشان کرد: درون محوطه حریم درجه یک که خود نیز دارای ارزش تاریخی و واجد آثار فراوان سطحی و زیرسطحی است، احداث هرگونه ساختمان و تاسیسات، نصب دکل، درختکاری، دیوارکشی، حصارکشی، پی کنی، کند و کاو تسطیح اراضی ، عملیات استخراج معدن سنگ، شن ماسه و خاک رس و دفن و رهاسازی زباله ممنوع است و هرگونه تخلف در حرایم میراث فرهنگی توسط بخش حقوقی این اداره پی گیری و اقدام قضایی آن با رای قاضی پرونده اجرا می شود .

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس روز گذشته ( جمعه مورخ ۱۹ خرداد ماه ۹۶ ) در مراسم آغاز روز جهانی صنایع دستی از اقدامات صورت گرفته درحوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی در سال ۹۵ خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مصیب امیری گفت : در سال ۹۵با همکاری اتحادیه صنایع دستی استان و هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی برگزاری و مشارکت در برپایی ۸۵ نمایشگاه و بازاچه موقت صنایع دستی صورت پذیرفت.
وی بااشاره به جایگاه صنایع دستی در اشتغال زایی و ارز آوری میزان فروش صنایع دستی استان فارس در سال ۹۵ میزان ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار اعلام کرد.
مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس همچنین در راستای حمایت از تولیدکنندگان صنایع دستی اظهار داشت: طی برنامه ریزی های صورت گرفته از ابتدای تیرماه تا پایان شهریور ماه سال جاری در استان نمایشگاه های هفتگی صنایع دستی برگزار می شود.
وی با بیان اینکه بحث آموزش صنایع دستی در تولید ، عرضه و فروش از جایگاه خاصی برخوردار است ادامه داد: در سال ۹۵ علاوه بر آموزش ۱۳۰۸ نفر از طریق برگزاری کلاسهای آموزشی با انعقاد تفاهم نامه با دستگاه های اجرایی همچون کمیته امداد و اداره کل زندانها و … نیز ۱۵۰۰ نفر در رشته های مختلف صنایع دستی در جهت اشتغال زایی آموزش دیده اند.
مصیب امیری اظهار داشت : امیدواریم امسال با توجه به طرح ارائه شده از طرف ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دکتر احمدی پور با عنوان طرح ضربتی اشتغال در روستاهای هدف گردشگری تحولی در تولید و اشتغال عرصه صنایع دستی در روستاهای استان ایجاد نماییم.
وی با اشاره به شعار امسال با عنوان اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری گفت : می توان با اقدام صحیح و قوی در زمینه اطلاع رسانی و معرفی رشته های صنایع دستی، هنرمندان و صنعتگران با همکاری صدا و سیمای استان، مبحث آموزش و همچنین حضور پررنگ در نمایشگاه ها داخلی و خارجی، شاهد تحولی شگرف در عرصه رونق اقتصادی ، ارز آوری و اشتغال زایی در کشور از طریق حمایت از صنایع دستی این صنعت پاک و ارزان قیمت ، باشیم.
این مقام مسئول در ادامه اضافه کرد : در سال ۹۵ ایجاد دهکده صنایع دستی برای اولین بار در کشور با همکاری بخش خصوصی در استان کلید خورد و با تلاش روز افزون این طرح تا پایان سال ۹۶ در سه حوزه تولید، آموزش و عرضه به بهره برداری خواهد رسید.
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس همچنین با بیان اینکه در کشور طرحی تحت عنوان کیوسک های صنایع دستی مطرح گردیده است افزود: استان فارس در این زمینه اقدام به تصویب دستور کار استقرار ویترین های صنایع دستی در دستگاه های اجرایی استان در جهت معرفی هر چه بهتر رشته های صنایع دستی در کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نمود که این طرح در سال جاری اجرایی می شود.
مصیب امیری در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد : در سال ۹۵ معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان برای حمایت از تولید کنندگان محصولات صنایع دستی اقدام به صدور تعداد ۳۹۶ پروانه تولیدی انفرادی، ۱۸ پروانه تولیدی کارگاهی و ۱۳۰ پروانه مشاغل خانگی نموده است.

به گفته معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی فارس گفت: با توجه به اینکه خاستگاه اصلی هنر خاتم شیراز است از این رو طبق برنامه ریزی ها شیراز به زودی شهر ملی خاتم و سپس شهر جهانی خاتم خواهد شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، زهرا الحمدی بر لزوم ثبت ملی شهرهای ایران در حوزه صنایع دستی تاکید کرد و افزود : کسب این عنوان می تواند در حوزه اقتصادی به معرفی و فروش محصولات و دست ساخته ها در سطح ملی و جهانی تبدیل شدن به برند بین المللی جهانی سازی و رونق کسب و کار هنرمندان و صنعتگران منتهی شود .
به گفته وی ، طبق دستورالعمل های موجود و بنابر اعلام سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور مقرر شده پرونده ثبت ملی و جهانی شهرهای کشور در حوزه صنایع دستی تهیه گردد که با برنامه ریزی های به عمل آمده شیراز و آباده از فارس برای کسب عنوان شهرهای ملی خاتم و منبت و همچنین فیروز آباد به عنوان شهر گبه معرفی می شوند.
معاون اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در ادامه به ارسال پرونده ثبت ملی شهر خاتم به شورای راهبردی شهرهای ملی در رشته صنایع دستی اشاره کرد و افزود : پرونده یک بار در این شورا مورد بررسی قرار گرفت و اصلاحاتی برآن وارد شد که هم اینک در حال رفع نواقص هستیم و به محض اعلام مجدد، پرونده دوباره در شورای راهبردی شهرهای ملی گشوده خواهد شد .
وی اضافه کرد : پس از آنکه پرونده در فهرست ملی به ثبت برسد مراحل ثبت آن در فهرست جهانی آغاز خواهد شد و در واقع لزوم جهانی شدن شیراز به عنوان شهر خاتم جایگیری آن در فهرست ملی است .
معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در ادامه با تاکید بر اینکه شیراز در حوزه خاتم شهری بی رقیب است افزود : در حال حاضر شیراز هیچ رقیبی در این رشته صنایع دستی ندارد اما شهری چون آباده که پرونده منبت آن در حال تکمیل است دارای رقیبانی از شهرهای دیگر استان های است.
الحمدی ادامه داد : هر چند که آباده نیز خاستگاه منبت به شمار می رود اما در دیگر شهرهای ایران نیز هنر منبت به صورت کاملا تخصصی و اصیل عرضه می شود .
وی در پایان اضافه کرد : در حوزه صنایع دستی به دلیل تنوع و چگونگی ساخت محصولات منعی برای ثبت ملی شهرها به نام یک رشته هنری هاص وجود ندارد ، از این رو امکان دارد شهرهای دیگری از کشور نیز عنوان شهر ملی منبت را از آن خود کنند ، اما تا کنون شهری عنوان خاتم را به خود اختصاص نداده است .

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: نمایشگاه مخاطب محور صلح، من و موزه، به مناسبت فرارسیدن روز جهانی موزه و آغاز هفته میراث فرهنگی، ۲۶ اردیبهشت ماه در ارگ کریم خان افتتاح شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس اظهار داشت: هدف از برگزاری این نمایشگاه، ترویج فرهنگ صلح ، فرهنگ موزه و هم چنین معرفی رشته موزه در جامعه دانست و افزود : این ۵ غرفه با موضوع اقوام ایرانی شامل به نمایش گذاشتن پوشش محلی و اصیل اقوام متفاوت کشور ، غرفه صنایع دستی شامل هنرهای دستی دانشجویان دانشگاه هنر شیراز، غرفه کودک شامل بخش های نقاشی سفالگری نقاشی روی صورت قصه گویی با محوریت صلح، غرفه صلح شامل نمایش آثار پوستر و دیجیتال آرت دانشگاه که در نمایشگاه و همایش صلح رتبه برتر کسب نموده اند و همچنین غرفه گفتمان که شامل پخش کلیپ صلح ، جنگ و آثار تاریخی شیراز و گفتمان با مخاطبان در رابطه با صلح ، جنگ و … می باشد .
وی در پایان اعلام کرد: این نمایشگاه تا روز جمعه ۲۹ اردیبهشت از ساعت ۹ الی۲۱ در معرض بازدید علاقمندان قرار دارد.رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان مرودشت گفت: در تاریخ۱۳ اردیبهشت ماه سال جاری حکم قضایی در حوزه میراث فرهنگی اجرا شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس سعید صفرزاده اظهار داشت : با اجرای حکم قضایی ، ساخت و ساز غیرمجاز در مساحت ۳۰۰۰ متر مربع در حریم درجه دو تخت جمشید -کنار شهر تاریخی استخر قلع و قمع شد.
وی افزود : هرگونه تغییر کاربری زمینهای کشاورزی بیرون از طرح هادی روستایی طبق ضوابط حریم درجه دو ممنوع است و بر اساس ضوابط محوطه میراث جهانی تخت جمشید باید حفظ و حراست شود همچنین هرگونه تخلف در حرایم میراث فرهنگی توسط بخش حقوقی این اداره پی گیری و اقدام قضایی می شود .

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس به نقل از مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس اعلام کرد: کیشور رائو مشاور ارشد رییس ثبت میراث جهانی یونسکو روز پنج شنبه شب ۷ اردیبهشت ماه ۹۶ طی سفر دوروزه به شیراز سفر کرد.


مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس گفت: مشاور ارشد رییس ثبت میراث جهانی یونسکو در روز اول سفر خود از مجموعه های جهانی تخت جمشید و پاسارگاد و مجموعه باستانی نقش رستم بازدید و با اشاره به اینکه سفر به ایران آرزوی همیشگی او بوده است ، وجود چنین آثار شاخص و شناخته شده جهانی را در جذب گردشگران خارجی بسیار مهم و تاثیر گذار ارزیابی کرد.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس اظهار کرد: کیشور رائو همچنین با حضور در مجموعه های تاریخی-فرهنگی حافظیه و سعدی به مقام این بزرگان ادب ایران و جهان ادای احترام کرد.
در ادامه این سفر، مشاور ارشد رییس ثبت میراث جهانی یونسکو علاوه بر بازدید از محور زندیه از باغ جهانی ارم بازدید و عنوان کرد: مایه بسی خرسندی است که از ۹ باغ ثبت جهانی در فهرست یونسکو، دو باغ ارم و باغ پاسارگاد در استان فارس قرار دارند، حقیقتا معماری باستانی و ایرانی در طراحی این باغ ها منحصر به فرد است.
کیشور رائو مشاور ارشد رییس ثبت میراث جهانی یونسکو همچنین از حضور گسترده گردشگران خارجی در شیراز ابراز شگفتی کرد و گفت: وجود آثار تاریخی شناخته شده، تاسیسات گردشگری متنوع و مناسب، میهمان نوازی مردم، زیبایی و پاکیزگی شهر همگی باعث حضور گردشگران در شیراز شده است و این موضوع برگ برنده ای برای رشد و توسعه استان از طریق صنعت گردشگری می باشد.
گفتنی است مشاور ارشد رییس ثبت میراث جهانی یونسکو روز شنبه ۹ اردیبهشت ماه شیراز را به مقصد تهران ترک کرد.ناظر عالی ستاد اجرایی خدمات سفر کشور و معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور در دومین روز از بازدیدهای نوروزی خود از مجموعه های جهانی تخت جمشید ، پاسارگاد و مجموعه باستانی نقش رستم دیدن کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، سمیع اله حسینی مکارم طی دو روزحضور در استان فارس در جریان فعالیتهای ستاد اجرایی خدمات سفر شهرهای کازرون ، شیراز ، مرودشت ، پاسارگاد و رستم قرار گرفت.
بنابراین گزارش وی در روز ۸ فروردین در دومین روز از حضور در استان فارس، با همراهی مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس جمشید معینی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل و جمعی از مسئولین اداره کل و استان در برنامه نوروزگاه مجموعه جهانی پاسارگاد شرکت و از نمایشگاه دست آوردهای پایگاه میراث جهانی پاسارگاد و غرفه های صنایع دستی این مجموعه بازدید و پس از آن از بنای باستانی نقش رستم و مجموعه جهانی تخت جمشید دیدن و از فعالیتهای مرمتی این دو اثر مطلع گردید.

مجموعه جهانی تخت جمشید در روز ۵ فروزدین ماه ۹۶ میزبان ۲۰ هزار مسافر نوروزی شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس بنا بر آمار ارائه شده فروش بلیط و با وجود بارندگی شدید ۲۰ هزار نفر از این مجموعه جهانی در روز ۵ فروردین ماه بازدید کردند.


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در مراسم پست تور شرکت کنندگان در کنوانسیون فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری سال ۲۰۱۷ در شهر شیراز گفت: باور ما بر این است که گوناگونی و تنوع فرهنگی و تجلی آن، یکی از ارزشمندترین و گرانبهاترین گنجینه‌های جوامع و ملل بوده که در طول تاریخ بشریت به مرحله رشد و شکوفایی رسیده است.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری اظهار داشت: تنوع فرهنگی زمینه‌ساز ایجاد هویت‌های مختلف بوده و مایه تمایز ملت‌ها و قومیت‌های مختلف می باشد و دنیا را رنگارنگ و زیبا ساخته است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس ادامه داد: پدیده جهانی شدن و همسان سازی فرهنگی در مقابل حفاظت، مراقبت و ارتقای ارزش‌های ملیِ هویتِ فرهنگی ملت‌ها در کشمکش دائمی است و از سوی دیگر تغییرات فرهنگی جهانی در صدد جذب ظرافت‌های فرهنگ‌های مختلف بوده تا بیش از پیش بر غنای خود بیفزاید.
وی افزود: کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری نقش به سزایی در توسعه فرهنگی و احترام به تنوع فرهنگی به دارد و کشور ایران و استان فارس به علت داشتن گستره وسیعی از تنوع فرهنگی، در فرآیند برنامه ریزی، تهیه و تصویب اسناد این رویداد مهم حضور فعال خود را نشان داده‌اند.
امیری خاطر نشان کرد: از ابتدای دولت فعلی، به ریاست رئیس جمهور محترم جناب آقای دکتر روحانی تا کنون، راهبرد توسعه گردشگری به عنوان یکی از کلیدی ترین راهبردهای توسعه اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران بوده و پس از طی مسیری طولانی، دستاوردهای ارزشمند و قابل توجهی در حوزه سیاست‌گذاری و برنامه‌های اجرایی توسعه گردشگری به اجرا در آمده است که امیدواریم صدای تدبیر و امید مردم ایران به گوش جهانیان رسیده باشد.
در پایان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: آرزوی ما این است که کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری توانسته باشد فضایی باز را برای گفت و گو در مقوله گردشگری را فراهم و بر اهمیت تعاملات بیشتر و ایجاد انگیزه مضاعف در فرآیند توسعه گردشگری تأکید کرده باشد .

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از ارسال پرونده ثبت جهانی محور ساسانی این استان به یونسکو خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، دکتر مصیب امیری گفت: پرونده منظر باستان شناسی ساسانی فارس با ۳ سال کار پژوهشی و کارشناسی توسط باستان شناسان ، فیلمبرداران ، مستندسازان و محققان و بامدیریت معاونت میراث فرهنگی کشور تهیه شد.
وی افزود : پرونده ساسانی از فیروز آباد شروع می شود و تا بیشاپور و سروستان ادامه دارد که شامل مجموعه ای وسیع از جمله کاخ ، شهر ، غار و … است .
مدیرکل میراث فرهنگی فارس با تاکید براینکه ، پرونده ثبت محور ساسانی سندی برای مدیریتنظارت و بررسی بهتر از این منطقه است ، گفت : این پرونده فردا ( ۳ بهمن ماه ) برای ثبت جهانی در سال ۲۰۱۸ ، به سازمان جهانی یونسکو ارسال می شود .
امیری اضافه کرد : در راستای ارسال پرونده ثبت جهانی محور ساسانی ، میراث فرهنگی استان فارس اقداماتی را در دستور کار خود قرار داد و نسبت به مستند سازی و مرمت اضطراری این بناها برای ثبت جهانی اقدام کرد .
این مقام مسئول با اشاره به اینکه آثار ساسانی دارای ویژگیهای منحصر به فردی هستند و حتی تنها بنای گنبد دار به شمار می روند ، اظهار داشت : در این خصوص میراث فرهنگی اقداماتی نسبت به تهیه حریم ، مرمت و شاخصه هایی که برای ثبت جهانی یک بنا لازم است مدت ها در طی این چند سال انجام داده است .
امیری ادامه داد : بیشترین آثار دوره ساسانی در فارس به ویژه در شهرستان های فیروزآباد ، کازرون و سروستان قرار دارد که از جمله این آثار می توان به قلعه دختر فیروزآباد ، کاخ فیروزآباد ، کاخ سروستان و تنگ چوگان اشاره کرد .
مدیرکل میراث فرهنگی فارس بیان داشت : اکثر محققان دوره تاریخی ، ساسانیان را مبتکر اصول شهرسازی و معماری می دانند که معماران در این دوره ، با ساختن طاق های گنبدی و تالار های وسیع بدون ستون و همچنین ساخت طاق های آجری به جای پوشش مسطح و چوبی جلوه ای نو را خلق کرده اند ..
امیری در خصوصشهر تاریخی بیشاپور نیز گفت : شهر تاریخی بیشاپور به صورت مستطیلی و برای اولین بار در دوره ساسانیان طرح ریزی شده است .
وی در پایان با اشاره به منحصر به فرد بودن قلعه دختر فیروزآباد ، اظهار داشت : اردشیر بابکان قلعه دختر فیروزآباد را به صورت یک دژ تدافعی برایعدم طغیان بر علیه اردوان پنجم اشکانی ساخت. این قلعه از سه طرف دارای سراشیبی تندی است که به درگاه تنگاب منتهی می شود و در راس آن قلعه دختر در سه طبقه بنا شده است.مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس از سفر مستند ساز یونسکو برای بررسی و مهیا نمودن شرایط لازم تصویر برداری از سایتهای جهانی فارس خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، دکتر مصیب امیری گفت: پیتر هانس لاتزکو(PeterHans Latzko) مستند ساز سازمان علمی-فرهنگی یونسکو به منظور تهیه فیلم مستند از سایتهای ثبت جهانی تخت جمشید، پاسارگاد،باغ های پاسارگاد، باغ ارم و همچنین محور ساسانیان در سه شهرستان بیشاپور، فیروزآباد و سروستان که در آستانه ثبت جهانی قرار دارند به استان فارس سفر کرد.
به گفته مدیر کل میراث فرهنگی فارس کار مستند سازی یونسکو در استان فارس از فروردین ۹۶ آغاز می شود.
وی ادامه داد : انتظار داریم سه اثر فاخر استان فارس که به محور ساسانی معروف و شامل مجموعه طبیعی و تاریخی بیشاپور و نقوش برجسته چوگان در کازرون ، کاخ ساسانی در سروستان، کاخ اردشیر و قلعه دختر در فیروز آباد است تا سال ۹۷ در فهرست آثار جهانی ثبت گردد.
امیری در پایان با بیان اینکه استان فارس در کشور رتبه برتر آثار ثبت جهانی را دارد اظهارداشت: میراث فرهنگی استان فارس در سه سال گذشته در زمینه ثبت جهانی آثار از ۲ اثر به ۴ اثر رسیده است و در حال حاضر نیز پیگیری‌ها برای ثبت جهانی محور ساسانی ادامه دارد.
گفتنی است: طی بررسی های پژوهشی-باستان شناسی بیش از ۱۰ اثر دارای قابلیت ثبت جهانی همانند حافظ سعدی،روستای ملیان،بازار قیصریه لار، بازار شیراز،مجموعه ایزدخواست و … دراستان فارس شناسایی شده است.معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس گفت : با طرح برنامه پیشنهاد ثبت شیراز به عنوان شهر جهانی خاتم، مراحل اجرایی این موضوع در جلسه کمیته راهبردی معاونت صنایع دستی مورد بررسی قرار گرفت.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس زهرا الحمدی اظهار داشت : با توجه به در دستور کار قرار گرفتن تهیه پروپوزال پیشنهاد شیراز به عنوان شهر جهانی خاتم،جلسه کمیته راهبردی معاونت با حضور مسئولین حوزه های چهارگانه بازرگانی، توسعه و ترویج ، حمایت از تولید و آموزش در روز دوشنبه ۲۴ آبان ماه تشکیل و برنامه تهیه و تنظیم طرح پیشنهادی به صورت اجرایی مورد بررسی قرار گرفت.
وی افزود : در این جلسه مقرر شد طرح نهایی بر اساس دستورالعمل اجرایی ارائه شده توسط شورای جهانی و پس از تنظیم ، جهت اخذ تاییدیه اجرایی به دبیرخانه مرکزی شهرهای جهانی مستقر در معاونت صنایع دستی کشور ارسال گردد.
بنابراین گزارش ، در این راستا دبیرخانه مرکزی شهرهای جهانی با محوریت واحدهای آموزش و توسعه و ترویج در معاونت صنایع دستی تشکیل شد.