مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از مرمت و بازسازی ۷ بنای تاریخی در شهرستان جهرم خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : نظر به ضرورت حفاظت و بازسازی بناهای تاریخی، مرمت بناها و خانه های تاریخی و ثبتی شهرستان جهرم شامل بقعه شیخ خلیفه خفربا شماره ثبت ۶۷۸۳ ، بقعه شیخ جاماسب حکیم با شماره ثبت ۹۸۶ ، مسجد و مدرسه خان با شماره ثبت ۹۸۷، خانه اشراق با شماره ثبت۳۱۱۳۴ ، خانه دهقانی با شماره ثبت۳۰۱۱۶ و خانه طوفان با شماره ثبت ۲۶۶۴۹ در دستور کار قرار گرفت.
این مقام مسئول در تشریح جزئیات مرمت این آثار تاریخی اظهار داشت : مرمت بقعه شیخ خلیفه خفر در قسمت استحکام بخشی و بازسازی فضای پیرامونی بنا و احیا ء طاق بنا براساس طرح اولیه، بقعه شیخ جاماسب حکیم در قسمت بازسازی و مرمت سنگ نماهای چهار جبهه بنا ،در مسجد و مدرسه خان احیاء و بازسازی مقرنس ورودی مسجد و مدرسه ،احیا نمای خارجی بنای مدرسه و ادامه مرمت بخش داخلی حجره ها ، خانه اشراق بازسازی طاق های فرو ریخته بنا و بخش های مورد نیاز ، استحکام بخشی دیوارهای بیرونی و داخل بنا ، خانه دهقانی اجرای خاک برداری و کف سازی اتاق های هم کف، اندوه کاهگل نمای خارجی بنا، احیاء سر در بنا و خانه طوفان تکمیل مرمت بخشی داخلی زیرزمین و اتاق های طبقه فوقانی آن، ادامه تکمیل تأسیسات مورد نیاز بنا، با تخصیص اعتباری بالغ بر۵ میلیارد و ۳۵۰ میلیون ریال در دست اجرا می باشد.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس در پایان ابراز امیدواری کرد با انجام مرمت‌های گسترده بناها و خانه تاریخی در سطح استان، شرایطی مطلوب تر از قبل برای معرفی آثار و میراث استان فارس فراهم گردد.
گفتنی است شهرستان جهرم در ۱۹۰ کیلومتر جنوب شرقی شیراز واقع شده است این شهرستان علاوه بر ویژگی های تاریخی و مذهبی، دارای جاذبه های طبیعی همچون آبشار خفر چشمه آب گرم سیمکان است.همچنین بزرگ ترین غار دست ساز ایران با عنوان غار سنگ شکنان در این شهرستان قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگیری فارس گفت: عملیات اجرایی مرمت مسجد و مدرسه خان در شهرستان جهرم با اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد و ۶۹۷ میلیون ریال به ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی رسید.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مصیب امیری با اعلام خبر فوق اظهار داشت: بنای مسجد و مدرسه خان مربوط به دوره شاه سلیمان دوم صفوی است و در غرب شهرستان جهرم واقع گردیده و مصالح به کار رفته در ساخت آن از خشت،گل، آجر،سنگ و گچ است و هم اکنون محلی برای تدریس و تحصیل تعدادی از طلاب و مدرسین می باشد.
وی در تشریح جزئیات مرمت این دو بنای تاریخی افزود: عملیات مرمت در قسمتهای ساخت و نصب سنگ های دوال طاق نماهای حیاط، ساخت و نصب سنگ نماهای حیاط و بخش فوقانی، اندود گچ سر در ورودی با استفاده از گچ و پودر سنگ، بازسازی مقرنس ورودی مسجد و مدرسه ، سفید کاری داخلی حجره های مدرسه این دو بنا در دست اجرا می باشد.
این مقام مسئول با اشاره به پیشرفت فیزیکی۶۰ درصدی مرمت هر دو بنای مذکور با اعتبار ۳میلیارد و ۶۹۷ میلیون ریال از محل استانی خاطر نشان کرد: برای ۴۰ درصد باقی مانده از مرمت این دو اثر تاریخی، میزان ۳ میلیارد ریال دیگر اعتبار مورد نیاز است.
گفتنی این این دو بنای تاریخی به شماره ۹۶۰ در دیماه ۱۳۵۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از مرمت بخشهایی از خانه تاریخی طوفان در شهرستان جهرم در سال جاری خبرداد.


دکتر امیری گفت : با توجه به فرسودگی بخشهایی از بنا و لزوم اجرای عملیات مرمت و نیز ضرورت اجرای گچکاری بدنه های اتاق های طبقه همکف و زیرزمین در سال جاری و ازمحل اعتبارات ملی سال ۹۶ در دستورکار قرار گرفت .
وی افزود : برهمین اساس اجرای آجر فرش اتاقهای طبقه همکف با استفاده از مصالح سنتی ، ساخت و نصب سقف چوبی و…. با اختصاص اعتباری حدود ۵۶۰ میلیون ریال دردست اجرا می باشد .
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس : خانه تاریخی طوفان در شهرستان جهرم واقع شده است که در سال ۱۳۸۷ طبق وصیت نامه مرحوم جلال طوفان به میراث فرهنگی فارس اهدا شد.
منزل تاریخی طوفان مربوط به دوره پهلوی اول می باشد. این منزل دارای یک زیرزمین و یک طبقه شاه نشین است که راه دسترسی به آن پلکان سنگی دو طرفه به سبک و سیاق هخامنشی با سنگهای بادبر است که در هر طرف با ۵ پلکان به پاگرد و نهایتا با ۴ پله به ایوان منتهی می شود . ایوان شاه نشین دارای ۴ ستون و ۲ ستون نما با بدنه چهارگوش و سیمانی است . درایوان یک راهروی مرکزی و دو اتاق جانبی است که به اتاقهای سه دری با درب و پنجره های چوبی منتهی می شود. سقف این اتاقها تیر چوبی و توفال کاری است که دارای نقاشی های سقفی بوده است. هر کدام از این اتاقها به اتاقهای پشتی راه می یابد. در انتهای شرقی ایوان اتاق بیضی شکلی است که اتاق مطالعه وکتابخانه آقای طوفان بوده است. زیرزمین این خانه دارای وسعت زیادی است و نسبت به سایر قسمتها شکل اصلی خود را بیشتر حفظ نموده است . در سقف آن آجر کاریهای زیبایی کار شده است. فضاهای زیرزمین به صورت تودر تو و تقریبا قرینه است که متشکل از یک فضای مرکزی و دو اتاق جانبی در هر طرف است. انتهای شرقی زیرزمین حمام کوچکی قرار داردکه دارای یک فضای رختکن و گرمخانه است.تون حمام هنوز بر جای خود باقی است . حیاط حمام به سبک بسیار زیبایی موزائیک کاری شده و حوض مرکزی مدور در وسط آن قرار دارد. دور تا دور حیاط دارای ازاره سنگی بوده است که در سمت شرق نیز سکویی حدود یک متر تعبیه شده است . دو پنجره سنگی مشبک نیز جهت نورگیر زیرزمینها در دو طرف پلکان مرکزی قرار دارد.و اصطبل خانه نیز در ضلع جنوبی قرار داشته است. این بنا دارای کنگره هایی به سبک هخامنشی است. در قسمت بالای سقف نیز بادگیری برای تهویه و خنک کردن فضای اتاقها ساخته شده است.
شایان ذکر است اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس با توجه به ارزشهای تاریخی فرهنگی خانه طوفان در سال ۱۳۸۸ اقدام به ثبت آن در فهرست آثار ملی ایران نمود که هم اکنون با شماره ثبتی ۲۶۶۴۹ دراین فهرست قرار گرفته و تحت صیانت و حفاظت این اداره می باشد.به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، انجمن بچه های شهر باربد در نخستین جشنواره سمن ها سین هشتم نوروزی که توسط سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری و شورای هماهنگی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری برگزار گردید به عنوان سمن برگزیده ملی شد.
در این برنامه ۱۵۰ سمن شرکت کرده بودند که ۱۱۷ گزارش به دبیرخانه جشنواره ارسال گردید که بعد از بررسی و ارزیابی های هیئت داوران برگزیدگان معرفی و توسط معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تقدیر شدند.
گفتنی است ، موضوع این جشنواره فعالیت های نوروزی سمن ها بوده است.

گفتنی است دفتر مذکور در طول مدت تعلیق می بایست نسبت به رفع نواقص موجود اقدام نماید. ضمن اینکه در این مدت، دفتر مجاز به انجام تبلیغات و فروش نبوده و صرفا می تواند نسبت به انجام تعهدات پیشین عمل نماید و در صورت بی توجهی وفق ضوابط و مقررات آیین نامه اقدام می گردد.

 

 

مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: با توجه به بارش سنگین باران و جاری شدن سیل و خسارات سنگین به شهرستان جهرم، قسمتی از پیش آمدگی سقف بیرونی غارسنگ شکنان جهرم تخریب شد.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس، دکتر مصیب امیری اظهار داشت: غار سنگ شکنان جهرم واقع در بخش مرکزی جنوب شهر جهرم که به شماره ۳۰۷۱۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است بر اثر بارندگی های اخیر و جاری شدن سیلاب از ناحیه دهانه ورودی سوم و چهارم ریزش داشته است.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس افزود: غار سنگ شکنان ، معدن سنگی متشکل از سنگهای دولومیتی با مساحتی بالغ بر بیست هزار متر مربع به طول تقریبی ۴۰۰ متر و عرض ۲۰-۱۵ متر و ارتفاع حدودا ۳.۵ متر می باشد. کف و سقف غار دارای یک شیب تقریبا ۲۰ درصدی بوده و حدود ۱۰۰ پایه سنگی، نقش ستونهای نگهدارنده سقف را ایفا می کنند.
مصیب امیری ادامه داد: از آنجایی که طی دو سه قرن اخیر بصورت مستمر این غار، محل برداشت سنگهای مورد نیاز جهت مصارف ساختمانی توسط اهالی منطقه با استفاده از ابزار دستی بوده ، شاهد لاغری و ضعف ستونهای موجود هستیم.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس گفت: این اداره کل طی قراردادی با دانشگاه صنعتی شیراز، از سال ۸۸ تاکنون با توجه به اعتبارات تخصیص یافته ، ضمن شناسایی مناطق فوق بحرانی اعم از ستون ، سقف و درزه ها با رعایت اولویتها ، بخشی ازعملیات اجرایی در زمینه ژئوتکنیک و مقاوم سازی را انجام داده است .
وی اضافه کرد: در این سالها مسولین محلی شهرستان اعم از شورای شهرودوستداران میراث بارها بصورت شفاهی ، کتبی و درج درجراید اقدام به انتقاد از این اداره کل به بهانه مخدوش نمودن چهره غار کرده است .در حالی که اگر عملیات اجرایی مقاوم سازی دهانه های ورودی و ستونهای میانی تاکنون انجام نپذیرفته بود ، شاهد تخریب کلی غار و مسدود شدن دهانه های آن بودیم که به تبع خسارتهای جبران ناپذیر بیشتری را به همراه داشت .
مصیب امیری در پایان خاطر نشان کرد: تا کنون اعتباری بالغ بر ۶ هزار میلیون ریال جهت مطالعات و مقاوم سازی هزینه گردیده است که برای تکمیل کل پروژه به اعتباری بالغ بر ۲۵ هزار میلیون ریال نیاز می باشد.

گفتنی است ، عکس های مربوط به این گزارش در کانال تلگرامی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، به آدرس farschtonews@ می باشد .

دومین سوگواره سراسری عکاسی «آئین‌های خاص محرم و اربعین» به میزبانی شهرستان جهرم برگزار می‌شود.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دبیر دومین سوگواره ملی عکاسی آئین‌های خاص محرم و اربعین اظهار داشت: این سوگواره با هدف اعتلای مفهوم غنی عزاداری و معرفی میراث معنوی و خرده فرهنگ‌های به جای مانده در سراسر کشور می‌کوشد جلوه‌هایی ویژه، خاص و ناب از عشق و دلدادگی مردم ایران در مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله(ع) را به تصویر بکشد.
مازیار الطافی گسترش فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی به ویژه فرهنگ و هنر عاشورایی در سطح جامعه، تحکیم پیوند میان دین، هنر و رسانه با معرفی و به تصویر کشیدن صحنه‌های عزاداری خاص ویژه محرم و اربعین در نقاط مختلف کشور، مستند سازی مراسم خاص محرم و اربعین به عنوان میراث معنوی و معرفی عزاداری مناطق مختلف کشور در جهت توسعه و بسط گردشگری مذهبی را از اهداف برگزاری این سوگواره عکس عنوان کرد.
وی با اشاره به شرایط شرکت در این مسابقه، افزود: حداکثر تعداد ۵ عکس از هر عکاس (با در نظرگرفتن سایز ضلع بزرگتر ۲۰۰۰ پیکسل) پذیرفته شده و عکس‌ها می‌تواند تک رنگ، سیاه سفید و یا رنگی باشد.
الطافی ادامه داد: آثار ارسالی باید مستند بوده و از هرگونه دستکاری با نرم افزارهای رایانه‌ای یا اصلاحی که جنبه مستند بودن عکس را مخدوش سازد اجتناب شود.
وی اضافه کرد: مشخصات هر شرکت‌کننده شامل نام و نام خانوادگی، سن، تحصیلات، نشانی دقیق و شماره ثابت و همراه، مکان و زمان هر عکس و مختصری درباره نحوه مراسم، باید در قالب یک فایل با فرمت Word همراه با آثار ارسال شود.
الطافی با بیان اینکه دبیرخانه سوگواره، ارسال کننده را صاحب اثر می‌شناسد و در صورتیکه خلاف آن اثبات شود اثر از سوگواره حذف و تمام امتیازات متعلق به آن ابطال می‌شود، عنوان کرد: عکس‌های ارسالی مسترد نمی‌شود.
دبیر دومین سوگواره ملی عکاسی آئین‌های خاص محرم و اربعین با اشاره به اینکه در صورت ناقص بودن فایل‌های ارسالی، آثار به سوگواره راه پیدا نمی‌کنند، خاطرنشان کرد: برگزارکننده، تمام حقوق چاپ و نشر آثار اعم از دیجیتال یا چاپ ورقی و برگزاری نمایشگاه‌های داخلی و خارجی را برای خود محفوظ می‌داند.
وی با اشاره به اینکه کلیه حقوق معنوی و مادی آثار برگزیده با حفظ حق درج نام صاحب اثر متعلق به دبیرخانه سوگواره است، خاطرنشان کرد: به تمام شرکت کنندگان که آثارشان به بخش نمایشگاه و نیز برای چاپ کتاب راه می‌یابد، لوح تقدیر، کتاب سوگواره و جایزه صنایع‌دستی اهدا می‌شود.
الطافی با بیان اینکه آثاری که پس از مهلت مقرر به دبیرخانه سوگواره ارسال شود، ترتیب اثر داده نمی‌شود، تصریح کرد: عکس‌ها باید در یک لوح فشرده یا به صورت فایل فشرده به همراه مشخصات مورد نظر به پست الکترونیکی سوگواره به آدرس ashoraphoto@gmail.com ارسال شود.
دبیر دومین سوگواره ملی عکاسی آئین‌های خا¬ص محرم و اربعین با اشاره به اینکه اطلاعات مربوط به تصاویر توسط داوران و نرم‌افزارهای مربوطه بررسی و در صورت مخدوش بودن حذف می‌شود، گفت: آثاری که حائز مقام در سایر جشنواره‌ها بودند در صورت احراز این موضوع از بخش مسابقه حذف می‌شود.
وی با اشاره به اینکه به ۳۰ نفر برگزیده جایزه نفیس صنایع دستی به همراه لوح تقدیر سوگواره اهدا می‌شود، آخرین مهلت ارسال آثار به این سوگواره عکس را ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۵ عنوان کرد.
الطافی به برگزاری آیین اختتامیه این مسابقه در چهارم آذرماه گفت: اعلام نفرات برتر و اهدای جوایز، همزمان با مراسم اختتامیه است.
وی به برپایی نمایشگاه عکس از آثار منتخب این سوگواره در شهرستان جهرم بیان کرد: این برنامه به همت دفتر امورمجامع و تشکل‌های مردم نهاد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس و انجمن بچه‌های شهر باربد برگزار می‌شود.
الطافی از همکاری فرمانداری ویژه شهرستان جهرم، شهرداری جهرم، شورای اسلامی شهر جهرم، اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان جهرم، بنیاد خیریه موج مهربانی، آتلیه عنوان و آتلیه باربد در اجرای هر چه بهتر این سوگواره عکس تقدیر کرد.به همت انجمن میراث فرهنگی ( بچه های شهر باربد ) و همکاری فرمانداری ویژه شهرستان جهرم ، مسابقه عکس ( شهر من جهرم ) برگزار می شود .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس همزمان با هفته میراث فرهنگی ، نخستین مسابقه عکس اینستاگرامی دستی برگزار می شود .
بنابراین گزارش علاقمندان می توانند بارگذاری عکس را به دو شیوه انتقال مستقیم عکس مورد نظر به اینستاگرام مسابقه و ارسال عکس به تلگرام مسابقه شرکت کنند . همچنین مهلت شرکت در این مسابقه تا ۱۰ خردادماه است و به ۵ نفر از شرکت کنندگان که عکس آنها بیشترین امتیاز (لایک) را دریافت کند از طرف معاونت استانداری و فرماندار ویژه شهرستان جهرم جوایزی اهدا می شود . همچنین طبق قوانین این مسابقه عکس ها باید مرتبط با موضوع مسابقه و صاحب عکس باید از دنبال کنندگان صفحه انجمن بچه های شهر باربد باشد . همچنین فردی که عکس را بارگذاری می کند ، باید خود صاحب اثر باشد . عکس هایی که به روش غیر متعارف و ناعادلانه و متقلبانه به جمع آوری لایک پرداخته اند از مسابقه حذف می شوند .
لازم به ذکر است صفحه اینستاگرام شرکت کنندگان در حالت خصوصی قرار نداشته باشد و عکس های ارسالی نیز پس از تایید ادمین جهت رای گیری در صفحه اینستاگرام بارگذاری می شود .
گفتنی است هر عکس سه روز فرصت دارد تا به رای گذاشته شود و پس از ثبت تعداد لایک های آن در سه روز اول بارگذاری ، لایک های بعدی محاسبه نمی شود .


 

در نمایشگاه فارس در یک نگاه غرفه جهرم به ارایه سوغات محلی بومی خود می پردازد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در این غرفه صنایع دستی چون حصیر بافی و ساخت مجسمه ، قاب عکس ، صندلی و تخت خواب با دو ریز درخت نخل دیده می وشد .
همچنین انواع سوغات محلی این شهرستان مانند رنگینک ، رلت خرما ، شیره خرما ، آب لیمو و مرکبات عرضه می شود .

 

همزمان با هفته میراث فرهنگی نمایشگاه میراث جهرم در این شهر برپا شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این نمایشگاه از طرف انجمن بچه های شهر بار بد و شهرداری و شورای شهر جهرم با همکاری میراث فرهنگی ، مرکز جهرم شناسی ، کانون پرورش فکری کودکان این شهرستان بر پا شده است .
در این رابطه مازیار الطافی دبیر انجمن بچه های شهر باربد با بیان اینکه در این نمایشگاه غرفه هایی برای معرفی جهرم، آثار باستانی، اماکن تاریخی، نقاط دیدنی، گردشگری و مذهبی این شهرستان برپا شده است، افزود: به نمایش گذاشتن تصاویر، وسایل قدیمی و صنایع دستی جهرم، پخش کلیپ معرفی اماکن تاریخی، مذهبی و جغرافیایی جهرم، عضوگیری و معرفی فعالیت های انجمن شهرباربد، معرفی پارک ها و فضای سبز شهری و عضوگیری گروه همیاران شهردار از برنامه های این نمایشگاه به شمار می رود.
الطافی بیان کرد: این نمایشگاه در دو نوبت صبح و عصر پذیرای شهروندان است.
وی به برپایی غرفه کودک در این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: در این غرفه هفت برنامه آموزشی در مدت هفت روز برای آشنایی و حفظ اماکن تاریخی و مذهبی شهرستان به کودکان دایر می باشد .
الطافی به برگزاری مسابقه ویژه کودکان بازدید کننده از این نمایشگاه خبر داد و خاطرنشان کرد: در این راستا نیز مسابقه هایی همچون کار با زغال، کاردستی به وسیله برگ و اجزای درخت نخل، خرده کاشی و نقاشی برگزار می شود.

 

شهرستان جهرم دارای ۵۶۲۹ کیلومتر مربع گستردگی با مرکزیت شهر جهرم و در ۱۹۰ کیلومتر جنوب شرقی شیراز جای گرفته است . این شهرستان از شمال با شهرستان های سروستان و کوار ، از شرق با شهرستان فسا ، از جنوب شرقی با شهرستان زرین دشت ، از جنوب با شهرستان لار و از غرب با شهرستان های قیر و کارزین و فیروزآباد هم مرز است .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس جهرم یاکهرم به معنای جای گرم است به استناد نوشته های استخری ، ابن بلخی وحمدال مستوفی جهرم قلعه ای بزرگ معروف به خورشاه داشت که فاصله آن تا شهر پنج فرسخ بود . بانی این قلعه خورشه یا خورشاه عامل خلفای بنی امیه درجهرم بود که بعدها به همت خواجه نظام الملک وزیر مشهور سلجوقیان تعمیر ومرمت شد این شهرستان علاوه بر ویژگی های تاریخی ومذهبی دارای جاذبه های طبیعی همچون آبشار خفر چشمه آب گرم سیمکان است که با فضا سازی بسیارزیبا توسط سازمان میراث فرهنگی پذیرای گردشگران می باشد .پوشش گیاهی شامل درختان وسیع وفراوان مرکبات وخرمای مشهور شاهانی نیز ازامتیازات گردشگری این شهرستان است .آب وهوای گرم آن دارای بهار وپاییزی سبز و رنگارنگ است.
بازار سرپوشیده جهرم ( زندیه ):
بازار جهرم یکی از بناهای زیبای اواخر دوره زندیه می باشد .از این بنا به عنوان خواهر دو قلوی بازار وکیل شیراز نام برده می شود. بازار از نوع بازارهای صلیبی است که چهارسوق زیبایی در وسط آن خودنمایی می کند. این بنا دارای چندین کاروانسرا ، مسجد و حمام متصل به خود می باشد. حاج محمد حسین خان جهرمی حاکم جهرم (متولد۱۲۵۶ ه.ق) این اثر را به یادگار گذاشته است.
مسجد و مدرسه خان:
این اثرمربوط به دوره صفویه در غرب شهر جهرم قرار گرفته و مصالح ان از خشت،گل، آجر،سنگ و گچ می باشد.بانی ان شخصی است به نام حاج محمد حسن خان. این بنا حدود ۲۰۰ سال قبل توسط یکی از افراد خاندان موسس ان تعمیر گردیده که تاریخ تعمیر انبا حروف ابجد باشعر بر سنگی نوشته شده و بالای درب ورودی مدرسه نصب گردیده و هم اکنون تعدادی از طلاب و مدرسین همه روزه در مدرسه مشغول تحصیل و تدریس اند .مسجد خان از بناهای دوره صفویه که ساختمان اجری این مسجد که در کنار ساختمان مدرسه خان واقع شده است،بر اساس سنگ نوشته در ورودی ،از اثار ساخته شده در دوره شاه سلیمان دوم صفوی است که توسط حاجی سلیمان بیگ ذوالقدر جهرمی ساخته شده که ساختمان مسجد شامل شبستانی ساده با طاق های متعدد است که فاقد تزیینات و کاشی کاری است.
قدمگاه(آتشکده):
این اثر در جنوب شهر جهرم بر فراز تپه ای واقع شده به طوری که چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند. این ساختمان به قدمگاه و اتشکده نیز معروف است. بر اساس کاوش های به عمل آمده این ساختمان را از بناهای بعد از اسلام می دانند. قدمگاه متعلق به دوره ساسانیان بوده و در سال های اخیر توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مرمت و بازسازی شده است.
غار سنگ شکنان:
غار سنگ شکنان به عنوان بزرگ ترین غار دست ساز جهان مطرح است. معماران و حجاران از سنگ های کوه های جنوب شرقی جهرم آثاری بدیع و گران بها به یادگار گذاشته اند. ستون های سنگی غار به شکلی کاملاً مهندسی سقف را نگه داشته است که نشان از توان بالای استادان و حجاران جهرمی در مهندسی معدن سده های پیشین می باشد.
شاهزاده فضل بن موسی بن جعفر:
این آرامگاه زیارتگاهی است منسوب به یکی از فرزندان امام موسی بن جعفر(ع) است.ساختمان این زیارتگاهشامل بقعه ای کوچک وساده است که درون ان فاقد تزیینات و کاشی کاری است. این زیارتگاه دارای گنبد اجری ساده و بلندی است. سنگ قبر این امامزاده در سال ۸۰۶ ه.ق به دستور سلطان محمد سلجوقی در اصفهان ساخته شده و به جهرم انتقال داده شده است. ساختمان زیارتگاه نیزمربوط به قرن نهم هجری است.
دروازه پیرشبیب:
ازآثار تاریخی دوران قاجاریه که در داخل شهر جهرم واقع شده است این بنا دارای دالانی با سقف گنبدی است که عرقچین و مقرنس کاری پوشش درونی آن را تشکیل می دهد. ارتفاع گنبد تا کف موجود ۵ متر می باشد بر فراز این دروازه کتیبه ای تعبیه شده که تاریخ ۱۲۶۸ ه.ق بر روی آن حک شده است.در طرف راست این اثر نیز دو فضای چلیپا شکلی وجود دارد که به امامزاده پیر شبیب مشهور است.
چهار طاقی آتشکده قطب آباد :
در ابتدای مسیر قطب آباد جهرم به زاهد شهر فسا ودر حدود ۲۰ کیلومتری آن در طرف راست جاده وبر فراز تپه ای بنایی از دوره ساسانیان پابرجاست .این چهار طاقی نسبتا سالم است وفقط قسمتی از سقف گنبدی شکل آن فرو ریخته است .
قلعه مهرک:
این مجموعه متشکل از یک استخر قدیمی وخرابه های حصار قلعه است .از آثارتاریخی یاد شده چنین بر می آید که این قلعه دیوارهای پهن وچهار برج داشته است. قدمت تاریخی این اثر به دوران نوشزاد (دوران ساسانی ) منسوب است .
قلعه قبر :
این قلعه در۵۰ کیلومتری شهرجهرم وبر بالای کوهی به ارتفاع ۴۰۰ متر واقع شده است .قلعه این کوه به ارگ اول موسوم است ارگ اول تا دامنه کوه سه کیلومتر فاصله دارد .ودرغرب آن چشمه ای کوچک وجوددارد که به چشمه دل سیاهان معروف است از پای چشمه راهی باریک پر پیچ وخم به برج قلعه قبرمنتهی می شود .
گردشگاه بونیز :
این منطقه که درارتفاعات بخش جنوبی جهرم واقع شده است از نقاط دیدنی این شهر است .بیشترمراجعه کنندگان این مکان را دوستداران ورزشهای کوهستانی تشکیل می دهند.
رودخانه شورجهرم :
این رودخانه که از شاخه ها ی مهم رودخانه مند محسوب می شود ازشاخه های فراوان تشکیل شده است که عمده ترین آن ها رودخانه جعفری (خشک رودواصل آباد ) است .شاخه های دیگر آن از کوههای شمال شهرستان فسا سرچشمه می گیرند ودرطول مسیر خو
د از آب مسیل های فصلی تغذیه می کند .
شهر قطب آباد :
در۱۸ کیلومتری شهر جهرم شهری به نام قطب آباد وجود دارد که بابرخورداری ازچشم اندازهای طبیعی و باغهای فراوان مرکبات یکی از گردشگاه های مهم شهرستان جهرم به حساب می آید.
مسجد جامع جهرم:
ازمساجدقدیمی دوره ی صفویه درجهرم است .ازساختمان قدیمی آن تنها شبستان جنوبی باقی مانده و دیگربخش های آن جدید می باشد .در جلوی این شبستان در راهرو محراب سنگی قدیمی قرار دارد که بر قطعه سنگی بر فراز آن سوره های حمد توحید ونام های خداوند نگاشته شده است .
امامزاده حمزه (ع):
امام زاده موسی بن جعفر مشهور به حمزه (ع)ازفرزندان امام هفتم امام موسی کاظم (ع) می باشد.ضریح قلمکاری شده توسط حاج احمد رحمانی لاری درسال ۱۴۱۱ هجری قمری برمزار ایشان قرارداده شده است
امامزاده حسین (ع):

حرم مطهر امام زاده حسین (ع)درجنوب غربی شهر جهرم قرار دارد .ویکی از نوادگان امام هفتم امام موسی کاظم (ع) است .بقعه دارای دو گلدسته وگنبدی مخروطی شکل باتزیینات کاشی معرق زیبا است .

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس خبر از ثبت اثر فرهنگی ، تاریخی خانه شهیدان اشراق معروف به مرکز جهرم شناسی در فهرست آثار ملی ایران داد .


مصیب امیری گفت : در اجرای قانون راجع به حفظ آثار ملی مصوب آبان ۱۳۰۹ و نظام نامه اجرایی آن مصوب ۱۳۱۱ ، بند (ج) از ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور ، مصوب ۱۳۶۷ ، مراتب ثبت اثر فرهنگی ، تاریخی خانه شهیدان اشراق معروف به مرکز جهرم شناسی به پایان رسید .
امیری گفت : خانه شهیدان اشراق که متعلق به دوره قاجاری است در استان فارس ، شهرستان جهرم ، بخش مرکزی ، شهر جهرم ، خیابان امام حسین ، کوچه ۶ شهیدان اشراق قرار دارد که پس از طی تشریفات قانونی لازم به شماره ۳۱۱۳۴ مورخ ۲۶/۶/۹۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید .
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این مجموعه بنا توسط مرحوم حاج ملا نصر الله اشراق جهرمی به شکل اندرونی و بیرونی همراه با فضاهای جانبی مانند حیاط مرکزی، چاه آب شرب ، باغچه ، پستو ، گوشواره ، اصطبل ، سردابه و انبار ساخته شده است. اصل سلسله مراتبی فضاها و تفکیک فضاهای عمومی و خصوصی در خانه مشهود است به نحوی که از چهار بخش اصلی خانه ۳ بخش مسکونی می باشد.
بنا به صورت درون گرا طراحی شده است و فضاها توسط دالان ، حیاط وهشتی از یکدیگر جدا شده اند . پس از عبور از درب ورودی در ضلع جنوبی ابتدا به هشتی و سپس به دالان مابین حیاط بیرونی می رسیم که در جداره آن سکو هایی تعبیه شده است. حیاط مرکزی خانه وسعتی حدود ۳۰۰ متر مربع دارد که در آن حوض و دو ردیف باغچه در نظر گرفته شده است. قسمت تابستان نشین و زمستان نشین و پنج دری ( شاه نشین ) نیز در پیرامون این حیاط قرار گرفته اند که دارای تزئینات آجری قالبی و تراش بوده اند که طبق اسناد موجود از اصفهان آورده شده اند. خانه اشراق از اولین نمونه بناهای شهر جهرم می باشد که از آجر تراش و مقرنس جهت تزئینات آن بهره گرفته شده است.شبه ستونهای مابین درکها با تزئینات آجرکاری از زیباترین تزئینات بنا محسوب می گردند.
فضاهای دوضلع شرقی و شمالی با پنجره ها ( پنج دری ) و ضلع جنوبی آن با ایوان مزین گشته است. پنجره ها دارای خورشیدی بوده و توسط شیشه های رنگی تزئین شده که از تکنیک های رایج معماری قاجاریه می باشند . در ها چوبی و دولنگه بوده و به سمت حیاط باز می شوند که با سایر بناهای قاجاریه که پنجره های ارسی دارند متفاوت اند. در پشت ایوان اتاقی رو به حیاط خلوت اتاقی با سه پنجره و دو در گاه ساخته شده است که کرسی ای حدود ۱ متر دارد و از دو سمت تالار توسط چهار پله قابل دسترسی می باشد. جداره های اتاق با طاقچه هایی مزین شده است .در دو ضلع ( شرق و غرب ) اتاق راهی تعبیه شده است.سقف اتاق از چوب بوده و پنجره ها مانند اتاق زمستان نشین تزئینات شیشه ای دارند. این اتاق از سمت شمال به ایوان ستون دار و حیاط مرکزی و از سمت جنوب به حیاط خلوت بخش خدماتی مجموعه مشرف می باشد. در زیر این اتاق سردابه ای قرار گرفته است که به علت همجواری آن با آشپزخانه و بخش خدماتی مجموعه به عنوان انبار گندم ، تنباکو ،جو و… مورد استفاده قرار می گرفته است. در سمت شرق و غرب این سردابه دو در تعبیه شده است در سمت شرق به دالان مابین هشتی و حیاط مرکزی و در سمت غرب به راهروی مابین آشپزخانه و حیاط ختم می گردند. در سمت جنوب سردابه و فضای مابین هشتی و حیاط اندرونی چند فضای خدماتی قرار گرفته اند که شامل سرویس بهداشتی ، راه پله ، آشپزخانه و چاه آب شرب می باشند. . حوض واقع در حیاط اندرونی به شکل مستطیل می باشد که در جلوی ایوان ستون دار قرار گرفته است و در یکی از اضلاع خود دارای تزئینات شیر سنگی می باشد .
در ضلع شرقی حیاط اصلی بنا راهرویی با سقف هلال وجود دارد که با گذشتن از آن به حیاط دیگری به مساحت ۲۰۰ متر مربع می رسیم که در اضلاع آن فضا هایی از قبیل سه دری و راهرو در ضلع شمال ، دو اتاق با تزئینات گج بری که یکی از اتاق ها دارای شومینه می باشد در ضلع جنوبی ، مطبخ و چاه آب در ضلع شرق قرار دارند . تزئینات این حیاط بر خلاف حیاط اصلی تماما به صورت گچ بری بوده است .این حیاط و فضاهای پیرامونش مستقلا توسط راهرو ودالانی به گذری در سمت شرق مجموعه دسترسی داشته است.
در سمت شمال حیاط شرقی با عبور از راهرویی به یک حیاط خلوت خدماتی می رسیم که در اضلاع آن راه پله ، سردابه و یک اتاق سه دری تعیبه شده است که توسط دالانی به ورودی شرقی مجموعه ختم می شود . 

 

آرامگاه باربدآرامگاه باربد

 

 

 

{mospagebreak}

 

در جنوب شهر جهرم روی تپه‌ای باصفا، آثاری از بنای بسیار قدیمی با طاق نما و شبستان‌های متعدد دیده می‌شود که بر تمامی شهرستان جهرم مشرف است . این ساختمان به قدمگاه و آتشکده جهرم  معروف است.
این بنا متعلق به دوره‌ی ساسانی است و در سال‌های اخیر توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مرمت و بازسازی شده‌است.
این بنا یکی از جاذبه‌های دیدنی شهرستان جهرم در استان فارس می‌باشد.
گفته می‌شود که قدمگاه‌ها از معابد آناهیتا به شمار می‌روند که ویژه زنان بوده‌اند.
این آتشکده بنایی است که شبیه شبستانهای مسجد است و طاق هایی رو به سمت شمال دارد ,در وسط و پشت طاق‌ها محوطهه‌های سر پوشیده قرار داردو در همین قسمت روی قلعه سنگی نقشهایی حجاری شده و در نتیجه نام قدمگاه را به کلیه‌ی این ساختمان داده است .
در بالای درگاه یکی از اطاقهای شرقی در داخل بنا سنگی نصب شده و شعر هایی از حکیم سرائی شاعر معروف جهرم بر روی آن نوشته شده است .
در این شعر‌ها از این ساختمان تحت عنوان آتشکده نام برده شده است
بر اساس تحقیقاتی که اداره‌ی باستان شناسی انجام داده مشخص شده که این بنا آتشکده نبوده و جزء بناهای بعد از اسلام است.
هرچند این بنا از بناهای اسلامی است ولی طبق شواهد موجود که احتمال می‌رود قبل از اسلام در این نقطه آتشکده وجود داشته و بعداً به صورت فعلی درآمده است .
چون این ساختمان شبیه آتشکده است که و از قدیم به عنوان آتشکده معروف بوده می‌توان نتیجه گرفت که این بنا  آتشکده بوده و با ظهور اسلام نظیر هزاران بنای دیگر تغییر شکل داده و به صورت اسلامی به خود گرفته است .
آرامگاه باربد  نیز در مجاورت آتشکده جهرم قرار دارد.
باربد موسیقیدان شاعر، بربط نواز و خواننده دوران ساسانی در زمان پادشاهی خسرو پرویز بود.اعتبار او در عرصه هنر باعث شده مردم جهرم شهر خود را به شهر باربد بشناسند
درباره زندگی این هنرمند اطلاعات اندک و افسانه آمیزی در کتاب‌های فارسی و عربی آمده است. منابع کهن‌تر او را اهل مرو دانسته‌اند ولی منابع تازه‌تر زادگاه او را جهرم یاد کرده‌اند .همچنین مسعودی از گفته ابن خردادبه او را اهل ری نام برده است.
فارابی در کتاب موسیقی کبیر، از فهلیذ یاد می‌کند که در زمان خسرو پرویز، پسر هرمز پادشاه فارس بوده است. ابن خردادبه درباره باربد می‌نویسد:
“او از مردم ری بود و با سخنانی موزون به همراه بربط، برای خسرو آهنگ‌هایی می‌ساخت که در آن، حوادثی را که دیگران جرأت بازگفتن آن را نداشتند، با زبان موسیقی و شعر بیان می‌نمود، که از آهنگ‌های باربد در ستایش پادشاه ۷۵ آواز بوده است.”
باربد برای هر روزی از روزهای هفته نواهایی ساخته بود که این نواهای هفتگانه به نام طرق الملوکیه معروف است. همچنین آهنگ‌هایی برای هر سی روز ماه که به نام سی لحن باربدی نام‌دار است,و  ۳۶۰ لحن به تعداد روزهای سال نوای خاص ساخته است.
باربد از بار به مفهوم اجازه و بَد به معنی صاحب، خدایگان و فرمانده تشکیل شده که در روی هم رفته یعنی کسی که اجازه همیشگی برای باریافتن دارد.
در خصوص مرگ باربد روایتهای متفاوتی وجود دارد , جمله نوشته اند که یوسف مغنی شاگرد خود باربد از روی حسد  به قتل رسانیده و دیگری نوشته که سرجیس – سر کیس – مغنی برای رقابت در صنعت او را مسموم کرد.
منبع:
http://vista.ir
http://daremehr.persianblog.ir
http://www.artcollection.ir

خانه تاریخی طوفان در جهرم کارگاه صنایع دستی می شود

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از تبدیل کاربری خانه تاریخی طوفان واقع در شهرستان جهرم به کارگاه تولیدی و نمایشگاه صنایع دستی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری با بیان خبر فوق اظهار داشت : آخرین مرحله از مرمت خانه تاریخی طوفان متعلق به دوره پهلوی اول در دست اجرا می باشد که پس از اتمام پروژه مرمت، با هماهنگی های صورت گرفته قسمتی از این بنای تاریخی بمنظور حمایت از هنرمندان صنایع دستی شهرستان، به کارگاه تولیدی و نمایشگاهی با کاربری صنایع دستی و هنرهای سنتی تبدیل خواهد شد.

وی به تخصیص اعتباری بالغ بر ۱میلیارد و ۱۰۰میلیون ریال برای مرحله پایانی مرمت خانه تاریخی طوفان اشاره کرد و افزود: در این مرحله عملیات کف سازی و سنگ فرش حیاط،اجرای اندود و گچکاری بدنه و محلهای باقیمانده کار، رنگ آمیزی درب های چوبی موجود بنا، احیاء نرده سنگی پیرامون پشت بام،ساخت و نصب درب های چوبی باقیمانده بنا،اجرای اندود کاهگل بدنه و دیوارهای خارجی بنا و …اجرایی می شود که طبق پیش بینی های صورت گرفته تا پایان دیماه سال جاری به اتمام می رسد.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: تاکنون رقمی بالغ بر ۲ میلیارد و۵۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات این اداره کل در ۴ فاز برای احیا و بازسازی این خانه تاریخی هزینه شده است.

گفتنی است، این خانه تاریخی، سال ۱۳۸۸ با شماره ۲۶۶۴۹ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

مسئول ثبت آثار اداره کل میراث فرهنگی فارس گفت: پرونده قلعه گبری به دلیل ویژگی های معماری و ارزش تاریخی، تکمیل و برای ثبت در فهرست آثار ملی به شورای ثبت آثار ارسال می گردد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان فارس، به نقل از صدیقه عبدالهی، پرونده ثبت قلعه گبری در شهرستان جهرم به دلیل ارزش تاریخی و ویژگی های معماری در اسفند ماه سال گذشته با همکاری جمعی ازدوستداران میراث فرهنگی این شهرستان تکمیل و این پرونده در اردیبهشت ماه سال جاری برای پیشنهاد ثبت در فهرست آثار ملی به شورای ثبت آثار ارسال خواهد شد.
بنابر این گزارش، قلعه معروف به گبری از قلعه های مربوط به اواخر ساسانی و اوایل اسلامی در شهرستان جهرم می باشد. این اثر در جبهه جنوبی شهر جهرم درست در کوهی مشرف به شهر و در پشت غار سنگ شکن (بزرگترین غار دست ساز ایران) قرار گرفته است. این غار که از معروفترین غارهای دستکند می باشد بر اهمیت قلعه و استقرارهای جانبی آن می افزاید.
ویژگیهای ساختاری قلعه گبری به عنوان یک قلعه مسکونی با ویژگیهای دفاعی معرفی می شود. در این قلعه تعداد زیادی ساختار معماری ،یک چاه سنگی با عمق نامشخص ، ۲ حوضچه تصفیه آب، ۳ برکه مشهود، یک دیوار سنگ چین سراسری در جبهه جنوبی، سنگ آسیاب ناتمام، تعدادی علائم کنده کاری بر سنگ و آبراهه های کوچک وجود دارد.
اولین و شاخص ترین اثر مشهود در قلعه گبری، ساختار دو ستون آجری برافراشته برسر چاه دستکند عظیمی است که در بالا دارای عرض تقریبی ۲۶۰ سانتی متر است و در ارتفاعات مختلف عرضهای متفاوتی دارد همچنین در بین اهالی در مورد عمق زیاد این چاه روایات مختلفی وجود دارد.
فضاهای معماری گسترده ای نیز در سطح قلعه در حد پی باقی مانده است که بزرگترین آنها معروف به شاه نشین است. این فضا تقریبا در بالاترین قسمت و مشرف به دره و راه دسترسی ساخته شده است.
از جمله ویژگیهای این قلعه وجود حوضچه های تصفیه آب است که در کمتر قلعه ای دیده شده است. ساکنین توسط این حوضچه ها آب باران را تصفیه و به چاه سنگی هدایت می کرده اند.
وجود این قلعه ، غار سنگ شکن جهرم و بسیاری آثار معماری دیگر همچون جاده ادویه بر ویژگیهای استقراری و ارتباطی کوه البرز در جنوب شهر جهرم می افزاید.

شهرستان جهرم

جهرم یاکهرم به معنای جای گرم است به استنادنوشته های استخری ، ابن بلخی وحمدال مستوفی جهرم قلعه ای بزرگ معروف به خورشاه داشت که فاصله آن تاشهر پنج فرسخ بود . بانی این قلعه خورشه یا خورشاه عامل خلفای بنی امیه درجهرم بود که بعدها به همت خواجه نظام الملک وزیر مشهور سلجوقیان تعمیر ومرمت شد این شهرستان علاوه بر ویژگی های تاریخی ومذهبی دارای جاذبه های طبیعی همچون آبشار خفر چشمه آب گرم سیمکان است که با فضا سازی بسیارزیبا توسط سازمان میراث فرهنگی پذیرای گردشگران می باشد .پوشش گیاهی شامل درختان وسیع وفراوان مرکبات وخرمای مشهور شاهانی نیز ازامتیازات گردشگری این شهرستان است .آب وهوای گرم آن دارای بهار وپاییزی سبز و رنگارنگ است.

جاذبه های گردشگری شهرستان جهرم  


جاذبه های مذهبی

مسجد جامع جهرم:
ازمساجدقدیمی دوره ی صفویه درجهرم است .ازساختمان قدیمی آن تنها شبستان جنوبی باقی مانده  و دیگربخش های آن جدید می باشد .در جلوی این شبستان در راهرو محراب سنگی قدیمی قرار دارد که بر قطعه سنگی بر فراز آن سوره های حمد توحید ونام های خداوند نگاشته شده است .

 امامزاده حمزه (ع):
امام زاده موسی بن جعفر مشهور به حمزه (ع)ازفرزندان امام هفتم امام موسی کاظم (ع) می باشد.ضریح قلمکاری شده توسط حاج احمد رحمانی لاری درسال ۱۴۱۱ هجری قمری برمزار ایشان قرارداده شده است

 

امامزاده حسین (ع):
حرم مطهر امام زاده حسین (ع)درجنوب غربی شهر جهرم قرار دارد .ویکی از نوادگان امام هفتم امام موسی کاظم (ع) است .بقعه دارای دو گلدسته وگنبدی مخروطی شکل باتزیینات کاشی معرق زیبا است .

  

جاذبه های تاریخی

 چهار طاقی آتشکده قطب آباد :
در ابتدای مسیر قطب آباد جهرم به زاهد شهر فسا  ودر حدود ۲۰ کیلومتری آن در طرف راست جاده وبر فراز تپه ای بنایی از دوره ساسانیان پابرجاست .این چهار طاقی نسبتا سالم است  وفقط قسمتی از سقف گنبدی شکل آن فرو ریخته است .

 قلعه مهرک:
این مجموعه متشکل از یک استخر قدیمی وخرابه های حصار قلعه است .از آثارتاریخی یاد شده چنین بر می آید که این قلعه دیوارهای پهن وچهار برج داشته است. قدمت تاریخی این اثر به دوران نوشزاد (دوران ساسانی ) منسوب است  .

 قلعه قبر :
این قلعه در۵۰ کیلومتری شهرجهرم وبر بالای کوهی به ارتفاع ۴۰۰ متر واقع شده است .قلعه این کوه به ارگ اول موسوم است  ارگ اول تا دامنه کوه سه کیلومتر فاصله دارد .ودرغرب آن چشمه ای کوچک وجوددارد که به چشمه دل سیاهان معروف است از پای چشمه راهی باریک پر پیچ وخم به برج قلعه قبرمنتهی می شود .

 گردشگاه بونیز :
این منطقه که درارتفاعات بخش جنوبی جهرم واقع شده است از نقاط دیدنی این شهر است .بیشترمراجعه کنندگان این مکان را دوستداران ورزشهای کوهستانی تشکیل می دهند.

جاذبه های طبیعی

 غارسنگ شکنان :
در سمت جنوبی شهر درون دره ای سبز وخرم برسینه کوه غاری بسیار بزرگ ووسیع به نام غار سنگ شکنان قراردارد .این غار معدن سنگ منطقه است .

 رودخانه شورجهرم :
این رودخانه که از شاخه ها ی مهم رودخانه مند محسوب می شود ازشاخه های فراوان تشکیل شده است که عمده ترین آن ها رودخانه جعفری (خشک رودواصل آباد )است .شاخه های دیگر آن از کوههای شمال شهرستان فسا سرچشمه می گیرند ودرطول مسیر خود از آب مسیل های فصلی تغذیه می کند .

 

شهر قطب آباد :
در۱۸ کیلومتری شهر جهرم شهری به نام قطب آباد وجود دارد که بابرخورداری ازچشم اندازهای طبیعی و باغهای فراوان مرکبات یکی از گردشگاه های مهم شهرستان جهرم به حساب می آید.